Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12
Pokazuje rezultate 51 do 80 od 80

Tema: Mioc- IB

  1. #51

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Postovi
    670

    Početno

    IB matura se priznaje u RH i to viša razina jer djeca slušaju više sati predmeta koji izaberu. Oni maturu polažu ranije prema kalendaru i ako žele upisati Fax kod nas moraju polagati samo HJ na maturi i eventualno za ekonomiju još i politiku i gospodarstvo.
    Primaju 40 učenika.
    Profesori koji predaju u nacionalnom i IB programu vise vole IB zato sto se jako razvija kritičko mišljenje. Mora se istraživati i zaključivati, a ne štrebati…
    Prošlogodišnji maturanti su bez problema upisali medicinu kod nas i to zato sto imaju duplo veću satnicu bio, kem, Fiz (ako to naravno izaberu).
    Tek se u trećoj godini biraju predmeti.

  2. #52
    kudri avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,470

    Početno

    Citiraj navi prvotno napisa Vidi poruku
    IB matura se priznaje u RH i to viša razina jer djeca slušaju više sati predmeta koji izaberu. Oni maturu polažu ranije prema kalendaru i ako žele upisati Fax kod nas moraju polagati samo HJ na maturi i eventualno za ekonomiju još i politiku i gospodarstvo.
    Primaju 40 učenika.
    Profesori koji predaju u nacionalnom i IB programu vise vole IB zato sto se jako razvija kritičko mišljenje. Mora se istraživati i zaključivati, a ne štrebati…
    Prošlogodišnji maturanti su bez problema upisali medicinu kod nas i to zato sto imaju duplo veću satnicu bio, kem, Fiz (ako to naravno izaberu).
    Tek se u trećoj godini biraju predmeti.
    Ovo je jako korisna informacija!
    MOlim još malo iskustva, posebice feedback djece koja su u IB programu.
    Meni se to čini baš nekako dobro, a kćer jako voli i dobra je u engleskom i razmišlja o dvojezičnom programu.

  3. #53
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    Znam curku koja je završila MIOC-IB, poslije je upisala FER,ali je morala ići na dodatne instrukcije i pripremu za maturu.
    Uglavnom su tu cure po forumu pisale da je ovaj smjer dobar za djecu koja planiraju nastaviti studirati vani jer se program dosta razlikuje od klasičnog hrv.kurikuluma.

  4. #54
    ekica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    NZgb
    Postovi
    715

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Uglavnom su tu cure po forumu pisale da je ovaj smjer dobar za djecu koja planiraju nastaviti studirati vani
    ovo je točno. Od prijatelja kćer je upisala IB s idejom da će studirati vani. Predomislila se u trećem ili četvrtom srednjem i upisala ovdje - ekonomiju.
    Njezine riječi su da je OK, ali da ponovo bira da bi izabrala "običnu" gimnaziju.

    kudri, pogledajte i raspitajte se i o školama koje nude dvojezične programe; X. gimnazija, Prelog, IV.gimnazija itd.

  5. #55
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,648

    Početno

    Moje dijete je završilo gimnaziju na hrvatskom i bez problema studira vani. Čak veli da je došao s boljim predznanjem od ostalih svojih kolega

  6. #56
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,272

    Početno

    Citiraj NanoiBeba prvotno napisa Vidi poruku
    Moje dijete je završilo gimnaziju na hrvatskom i bez problema studira vani. Čak veli da je došao s boljim predznanjem od ostalih svojih kolega
    Ovo sam čula s više strana iz generacije svoje djece, a i drugih generacija.

  7. #57
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,648

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Ovo sam čula s više strana iz generacije svoje djece, a i drugih generacija.
    I ja. Ne samo od svog nego i od drugih.

    Kako nemam iskustva s IBom neg iz neke druge ruke, stvarno mislim da u našim gimnazijama (pogotovo nekim) dobiju jako dobro predznanje.

    On je malo strepio od engleskog, ali nije imao baš nikakvog problema

  8. #58
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Citiraj NanoiBeba prvotno napisa Vidi poruku
    Moje dijete je završilo gimnaziju na hrvatskom i bez problema studira vani. Čak veli da je došao s boljim predznanjem od ostalih svojih kolega
    Da tako veli i moj čiji je frend vani, ali ujedno kaže moj da kod nas ima i na faksu puno više ispita nego isti / sličan faks vani

  9. #59
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,648

    Početno

    Moj studira nešto čega nema kod nas. I ima dosta ispita, al je studij puno bolje organiziran. I modernije i "pametnije".

  10. #60
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Citiraj ekica prvotno napisa Vidi poruku
    kudri, pogledajte i raspitajte se i o školama koje nude dvojezične programe; X. gimnazija, Prelog, IV.gimnazija itd.
    Mislim da je IV. ipak s programom jezične, znači u startu od I. razreda manje matematike i, ako dobro shvaćam, za razliku od XVI., ipak ne nude dodatnu nastavu matke kasnije. Dosta su zahtijevni, ali to je ipak više orijentirano za one koji žele studirati baš jezike i većina završe na FF-u, iako oduvijek ima iznimaka, i ekipe iz XVI. koja upisuje stomatologiju, i fizičara iz IV.

    Ovo je korisno da se vidi koje fakseve upisuju iz kojih gimnazija i tu se baš vidi statistika (jest, uvijek ima iznimaka, ali baš su jaki pokazatelji (barem su nama bili):

    https://mzo.gov.hr/istaknute-teme/se...dnik-3419/3419

    Tu smo bili prošle godine muž i ja rudarili - mogu se naći koje fakseve upisuju učenici koje škole i obrnuto - učenici koje škole idu najčešće u kjoe fakseve (mislim da postoje podaci za raniju školsku godinu).

  11. #61
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    Pa baš zato neki i upisuju (i plaćaju) IB program jer je manje zahtjevan od većine naših gimnazija. I još ako odu van studirat, pa imaju još manje ispita nego kod nas na istom/sličnom faksu. Netko voli takvim putem ići, svatko bira za sebe.

    Osobno poznajem nekoliko roditelja čija su djeca išla na IB, to definitivno nije izbor za moje dijete (temeljem informacija koje sam dobila od tih roditelja, bliski smo, pa su bili potpuno iskreni). Ima tu i nekih prednosti tipa kritičko razmišljanje, al opet to je uvijek na samom profesoru, s kritičkim osvrtom se može raditi i u bilo kojoj gimnaziji (uvijek puno toga ovisi o profesoru i njegovom angažmanu).
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 07.03.2023. at 10:49

  12. #62
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,648

    Početno

    To što he jelena napisals o broju ispita je upitna informacija. Jako je teško uspoređivat.
    Sustav studiranja je drugačiji i od nikog nisam čula sličnu informaciju. A znam puno djece koja studiraju vani

    Možda je bolje pogledati razne liste rabgiranja sveučilišta i vidjeti gdje smo, odnosno gdje nismo.
    Čast izuzecima.

  13. #63
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,134

    Početno

    Moje iskustvo s tehničkim i prirodnim znanostima je da je jezik najmanji problem, a u svakoj školi ima boljih i lošijih učenika pa ne bih rekla da je jednostavno zaključiti koja te škola bolje priprema. Ne vidim značajnu prednost za te struke slušanja nastave na engleskom. Osobno bih čak dala prednost na hrv, jer mislim da je većina nastavnika zanimljivija na materinjem jeziku. Barem trenutno to mislim na temelju vlastitog iskustva boravka na stranim sveučilištima.

    Vidjela sam jučer u jutarnjem rangiranje gimnazija u Hrvatskoj po uspjehu na maturi. Meni je to neupotrebljiva informacija jer ne govori dovoljno o tome koliko je nastava dobra nego kakvi su učenici upisali. Npr. u Čakovcu je jedna gimnazija i svi su tamo, a u Zagrebu se sortiraju već kod upisa. Tako da je u prvih 10, 7 zagrebačkih. Trebalo bi nekako usporediti ulazno i izlazno znanje, a ne naprosto prosjek ocjena. Ovako ne može razdvojiti doprinos pametnog djeteta od doprinosa nastavnika.

  14. #64
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    Pa evo od frendice dijete nije upalo u Zg na arhitekturu, pa je upisala u Beču jer tamo nema prijemnog kao kod nas, nakon prve godine je "čistka".
    Uspoređivala je s kolegicom u Zg na arhitekturi i kaže da je njima u Beču puno lakše, ali oni su također imali i više prakse u Beču. Različito je definitivno i drugačije su organizirani studiji, moguće da upravo ta organizacija olakšava.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 07.03.2023. at 15:35

  15. #65
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Ovako ne može razdvojiti doprinos pametnog djeteta od doprinosa nastavnika
    Bravo, bingo!

  16. #66
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,648

    Početno

    Jedino ak pogledaš arhitektonski opus građevina u Hrvatskoj i Austriji, možeš štošta zaključiti.

    Iz iskustva moje djece, gdje jedno studira u Hrvatskoj a drugo izvan, a relativno sličan faks, vidim razliku o načinu organiziranja nastave. Rekla bih da je kod nas to i dalhe prilično "staromodan" način. Puno manje rade seminare, prezentacije imaju manje prakse. Malo nas je vrijeme pregazilo.

    A opet, ima i izuzetaka.

  17. #67
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,272

    Početno

    Citiraj NanoiBeba prvotno napisa Vidi poruku
    Jedino ak pogledaš arhitektonski opus građevina u Hrvatskoj i Austriji, možeš štošta zaključiti.

    Iz iskustva moje djece, gdje jedno studira u Hrvatskoj a drugo izvan, a relativno sličan faks, vidim razliku o načinu organiziranja nastave. Rekla bih da je kod nas to i dalhe prilično "staromodan" način. Puno manje rade seminare, prezentacije imaju manje prakse. Malo nas je vrijeme pregazilo.

    A opet, ima i izuzetaka.
    Eh, to ovisi o fakultetu. Moj mlađi na TVZ-u ima više seminara i praktičnih stvari nego stariji na FER-u, ali teško je to uspoređivati. Organizacija nastave (okvir, raspored) je značajno bolja na FER-u.

  18. #68
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,134

    Početno

    Citiraj NanoiBeba prvotno napisa Vidi poruku
    Jedino ak pogledaš arhitektonski opus građevina u Hrvatskoj i Austriji, možeš štošta zaključiti.

    Iz iskustva moje djece, gdje jedno studira u Hrvatskoj a drugo izvan, a relativno sličan faks, vidim razliku o načinu organiziranja nastave. Rekla bih da je kod nas to i dalhe prilično "staromodan" način. Puno manje rade seminare, prezentacije imaju manje prakse. Malo nas je vrijeme pregazilo.

    A opet, ima i izuzetaka.
    Kod nas je teško rješiv problem što nastavnici imaju jako malo iskustva izvan svoje kuće. Premda svi moraju imati neki boravak izvan zemlje, to su kratki boravci i pritom ne napuštaju radna mjesta u matičnoj kući. Isto tako, ulaz nastavnika iz inozemstva, koji nema prethodnu vezu s matičnim sveučilištem je jako otežan, da ne kažem nemoguć. Samim time rade se klonovi svojih mentora i to jako usporava napredak. Čast iznimkama. Sveučilišta u razvijenijim zemljama inzistiraju na preseljenjima s jednog sveučilišta na drugo. Kod nas bi malotko prešao iz Splita ili Zagreba u Osijek. Možda još najvjerojatnije da prijeđe iz Zg u Rijeku ili Split i obrnuto, ali to su premale promjene. Tako da ima vrlo malo osvježenja, prikupljanja novih ideja i kritičkog pogleda na situaciju doma. Plus što su ulaganja države mizerna.

  19. #69
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,648

    Početno

    jelena, ti imaš insajderske informacije, a imam ih djelomično i ja, ne samo kroz svoju djecu studente.

    Uglavnom da sam sad student i ja bih izabrala studirati van Hrvatske. Toliko "zavidim" toj djeci na mogućnosti izbora.

  20. #70
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,134

    Početno

    Citiraj NanoiBeba prvotno napisa Vidi poruku
    Uglavnom da sam sad student i ja bih izabrala studirati van Hrvatske. Toliko "zavidim" toj djeci na mogućnosti izbora.
    I ja bih vani, ali ne baš naslijepo, jer imam i loše iskustvo vani. Moje ružičaste naočale za studiranje vani su na temelju vrhunskog sveučilišta.

  21. #71
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,648

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    I ja bih vani, ali ne baš naslijepo, jer imam i loše iskustvo vani. Moje ružičaste naočale za studiranje vani su na temelju vrhunskog sveučilišta.
    Iskustvo mog djeteta je vrhunsko. Pa pišem o tome kaj vidim.

  22. #72
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    Cure, jel vas ima čija djeca upisuju ove godine Mioc? Koji smjer biraju?

    Zna li netko koliko je razreda po generaciji po smjerovima (pojačana mat/inf-mat/drugi jezik)? Hvala.

  23. #73

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Cure, jel vas ima čija djeca upisuju ove godine Mioc? Koji smjer biraju?

    Zna li netko koliko je razreda po generaciji po smjerovima (pojačana mat/inf-mat/drugi jezik)? Hvala.
    Evo ja ću ti odgovoriti na zadnje pitanje. Ukupno upisuju 8 razreda po generaciji, najviše je razreda s B programom (pojačana mat/inf), njih obično bude 5 i pol razreda. A program (drugi strani jezik - njemački) obično bude 1 i pol razred (razred D i pola H), a C program (pojačana matematika) 1 razred (i taj je uvijek slovo E). Ima i iznimki, ovisno o generaciji, kad bude malo više C programa, a malo manje A, ali uglavnom se tu radi o 1-2 razreda, dok je B program u pravilu najpopularniji.

  24. #74
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,648

    Početno

    Moji oboje su završili C smjer. I kako tanja veli, to je obično 1 razred po generaciji

  25. #75
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    Tanja_b i Nano hvala vam puno

  26. #76

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    I moj je završio C smjer. Moram priznati da sam prilikom njegovog upisa imala malu zadršku oko tog izbora, jer su mi drugi utuvili u glavu da je to razred za matematičke genijalce (što moj sin sasvim sigurno nije). Međutim, on je bio oduševljen i smjerom i sastavom razreda i više puta je izjavio da nije mogao bolje izabrati. Imali su u razredu nekoliko državnih matematičkih natjecatelja, imali su i olimpijce, ali većina razreda bili su "normalni" matematičari, tj. oni koji vole matematiku i dobro im ide, ali se ne ističu osobitim postignućima.
    Povećana satnica matematike zapravo im je koristila da neke stvari bolje navježbaju, nisu radili više gradiva u odnosu na ostale razrede.

  27. #77
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Moja je išla u B smjer i prezadovoljna je bila.
    Pol rrazreda se natjecalo, ona nije htjela.
    Ti dečki su pomeliinformatičke olimpijade.
    Baš su biki super razred j jako povezan.
    Raski je bio odličan.
    Druže se i dalje.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  28. #78
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    Hvala vam curke puno na svim informacijama. Muž je također išao u MIOC, a i ja u matemat.gimnaziju, ali van ZG tako da kćerka nastavlja tradiciju
    Kćerka je prijavila B smjer nakon dosta raspitivanja među djecom, uostalom sama bira.

    Čula sam jako puno lijepih priča i iskustava djece iz MIOC-a od naših prijatelja i poznanika tako da se nadam da će i kćerka dobiti super razred i razrednika/razrednicu.

  29. #79
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    Moje pitanje je kakve veze smjerovi u običnoj PM MIOC gimnaziji imaju s MIOC IB?
    Osim možda slova B.
    Posljednje uređivanje od spajalica : 06.07.2023. at 15:47

  30. #80
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    Spajka oprosti vidim kriva tema, pls jel bi mogla prebacit na onu temu MIOC ...hvala.

    http://forum.roda.hr/threads/94781-M...kolovanje-i-dr
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 06.07.2023. at 15:56

Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •