Pokazuje rezultate 1 do 25 od 25

Tema: Beba stalno plače

  1. #1

    Datum pristupanja
    Aug 2020
    Postovi
    15

    Početno Beba stalno plače

    Pozdrav! Beba stara mjesec dana, od prvog dana jako plačljiva. Naravno normalno je da bebe plaču, ali moja svoje budno vrijeme uglavnom provodi plačući (osim kad jede i spava). I nosimo je i pokušavamo sve, mislili smo da su skokovi u razvoju krivi, pa grčevi (probava ga muči jako, dojena je beba, ali jako halapljiv). Uzimamo probiotik i kojekakve sirupe i kapi protiv grčeva. Ali on ničim izazvan počne plakati iz mirnog sna, na dojci, dok se presvlači, dok se nosi... Ma stalno. Što napraviti, kada će mi se beba napokon nasmiješiti? Očajna sam i tužna više jer se osjećam kao nesposobna majka.

  2. #2
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,273

    Početno

    Rano je za prvi smiješak... treba još barem mjesec dana pričekati, u najboljem slučaju još dva-tri tjedna. Kad bolje razmislim, nemam pojma kad se moj mlađi počeo smiješiti - taj je pretežno bio mrgud do škole (malo zafrkancije).

    A sad ozbiljno:

    Vjerojatno će ti se javiti netko od savjetnica za dojenje, jer ako je halapljiv, guta puno zraka i to je sasvim dovoljno da mu se crijeva napune plinom. Neke stvari možeš riješiti, ali za neke nema druge nego se naoružati strpljenjem. S druge strane, kad se riješe problemi grčeva, naići će neki drugi problemi, tako da bi bilo dobro ako imaš mogućnosti da ti netko pomogne oko djeteta, da bebu nosi i netko drugi, da se možeš odmoriti. Mjesec dana nakon poroda hormoni su još uvijek izvan ravnoteže, pa nije čudo da te ovakve stvari pogađaju više nego što objektivno treba.

    Imam iskustva s dojenačkim grčevima. Evo što je nama pomagalo:
    - prilagoditi vlastitu prehranu (budući da dojiš, izbaci mlijeko i mliječne proizvode iz svoje prehrane na par tjedana, pa ćeš vidjeti - mnogima to pomogne), a možeš i piti čaj za dojilje koji ima komorač, ne radi sebe nego radi bebe; izbaciti mahunarke, zelenu salatu, voće s kožicom, agrume... (to je zapravo individualno - mom starijem sinu je sve to smetalo, mlađem skoro ništa). Ja nisam smjela jesti svinjetinu, trebala sam biti oprezna sa zeljem, keljom i sličnim biljkama, tako da sam imala popriličnu hrpu ograničenja. Inače, takva su mi djeca i danas - stariji ima osjetljivu probavu, a mlađi može pojesti vojničku čizmu, ništa mu ne smeta

    Još o pomoći protiv grčeva - to je bitno, daje ti osjećaj da radiš nešto korisno za dijete, pa će se tako riješiti tvoj osjećaj nesposobnosti:
    - malo se izdoji prije dojenja, da se dijete ne davi velikom količinom mlijeka i pritom ne guta zrak...
    - probaj dojiti u što uspravnijem položaju, zapravo isprobaj koji položaj je najbolji
    - bitno je i da dobro uhvati bradavicu
    - nakon dojenja ili nakon svake dojke frkni dijete na rame da dooobro podrigne i izbaci višak zraka. Stavi si pelenu na rame, jer često bljucne i to je ok
    - stavi djetetu termofor na trbuh ili onaj jastučić s trešnjinim košticama (ima u DM-u i Mulleru)
    - dobro zamotaj dijete - to je mala beba, neće mu smetati, a daje mu osjećaj kao da je još u maminom trbuhu: https://www.123rf.com/photo_11100773...s-for-use.html (ima i video materijala, a ima i namjenskih jastuka - evo, ovaj sam prvi našla: https://www.studio-nova.hr/proizvod/...be-sivi-oblak/

    Kad presvlačiš dijete, malo mu razgibaj kukove i lagano prema trbuhu - mnoga djeca se tako oslobode vjetrova, a često usput i pokakaju, pa je to dobro raditi na otvorenoj zapišanoj peleni
    Kupanje u toploj vodi isto pomaže da se dijete opusti.

    Ako se dere tijekom dana, nosi ga. Ponekad pomogne vožnja u kolicima, ponekad pomogne zajedničko spavanje - kako kome. Naša djeca nisu igračke, često nam treba dooosta pokušaja prije nego otkrijemo što im zapravo treba. To je proces - pratiti znakove i otkrivati što im pomaže, što vole, a što im se ne sviđa...

    Eh, ja se raspisala (+ sigurno nešto i zaboravila), a ovdje ima cijela tema na portalu: https://www.roda.hr/portal/djeca/doj...ene-djece.html

    Sretno!
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 10.05.2021. at 08:10

  3. #3

    Datum pristupanja
    Aug 2020
    Postovi
    15

    Početno

    Peterlin, hvala na odgovoru! <3

    A mišonja mali je očito jako osjetljiva bebica. Rođen je iz visokorizične trudnoće, težak porod je bio i još je jadan dobio poveći kefalhematom na glavici jer su silili porod i svašta. Uglavnom što se dojenja tiče bilo je super do prije par dana (valjda dok nisu i grčevi krenuli), svaka pozicija mu je pasala, a sad kako god ga stavim ista stvar sa zrakom. Isprobala sam kojekakve kapi, na kraju smo na Bio gaia probiotiku i od jučer na Lefax kapima da mu barem malo olakša izlazak tog zraka.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Aug 2020
    Postovi
    15

    Početno

    Nisam sve napisala, a stisnula post da ode hahahah. Uglavnom rođen je kao bebica iz visokorizične trudnoće, težak porod i dobio je jadan poveći kefalhematom na glavici jer su silili porod. Bili smo kod pedijatrice, dobili uputnice za neuropedijatra i UZV mozga zbog tog hematoma i izrazito jakog tremora, prvo su bile samo nogice, ali se pogoršalo na cijelo tijelo. Prekjučer je imao plakanje od 4:30 sata, plakala i ja skupa s njim od muke jer više nisam znala kako da mu olakšam. Na kraju je zaspao od umora mišonja. Sad smo na Bio gaia probiotiku i Lefax kapima da mu barem malo olakša izlazak tog zraka. Sve je bilo ok s papanjem do prije par dana kad više nijedna pozicija nije pasala jer bi počeo sisati i nakon dva gutljaja plač i vriska. Patronažna je čak rekla da je taj plač moguće i neurološki uzrokovan pa jedva čekam da obavimo preglede. Znam da moram ostati sabrana zbog njega jer osjeti svaki moj stres i raspoloženje, ali užasno mi je teško gledati kako se muči, a ne pomaže ništa. Izbacila sam iz prehrane apsolutno sve mliječno, sve napuhujuće, ali nema nekog pomaka. Ma sve bih napravila samo da mu bude bolje i da se ne muči. Igrom slučaja smo napravili i pretrage krvi i mokraće, hvala Bogu sve je uredno.

  5. #5
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,273

    Početno

    Citiraj Rainbow19 prvotno napisa Vidi poruku
    Nisam sve napisala, a stisnula post da ode hahahah. Uglavnom rođen je kao bebica iz visokorizične trudnoće, težak porod i dobio je jadan poveći kefalhematom na glavici jer su silili porod. Bili smo kod pedijatrice, dobili uputnice za neuropedijatra i UZV mozga zbog tog hematoma i izrazito jakog tremora, prvo su bile samo nogice, ali se pogoršalo na cijelo tijelo. Prekjučer je imao plakanje od 4:30 sata, plakala i ja skupa s njim od muke jer više nisam znala kako da mu olakšam. Na kraju je zaspao od umora mišonja. Sad smo na Bio gaia probiotiku i Lefax kapima da mu barem malo olakša izlazak tog zraka. Sve je bilo ok s papanjem do prije par dana kad više nijedna pozicija nije pasala jer bi počeo sisati i nakon dva gutljaja plač i vriska. Patronažna je čak rekla da je taj plač moguće i neurološki uzrokovan pa jedva čekam da obavimo preglede. Znam da moram ostati sabrana zbog njega jer osjeti svaki moj stres i raspoloženje, ali užasno mi je teško gledati kako se muči, a ne pomaže ništa. Izbacila sam iz prehrane apsolutno sve mliječno, sve napuhujuće, ali nema nekog pomaka. Ma sve bih napravila samo da mu bude bolje i da se ne muči. Igrom slučaja smo napravili i pretrage krvi i mokraće, hvala Bogu sve je uredno.
    Evo da te malo utješim... imala sam sličnu situaciju sa svojom djecom, svakim na svoj način. Da sam rodila još koje - imalo bi opet svoju priču. Porod je traumatična situacija i za bebu i za mamu, a tebi je prošlo tek mjesec dana. Bebe plaču jer im je nešto neugodno, a plač je jedini način komunikacije na koji ti mogu dati do znanja da im nešto treba. Dijete od mjesec dana još ima nezreo neurološki sustav (na to je patronažna mislila, ne na oštećenja), a i probavu (zato ima grčeve). Evo malo tuđe pameti o plaču kod beba: https://www.bebe.hr/bebe/0-6-mjeseci/bebe-i-plakanje/

    Da se riješiš straha, idite obaviti sve pretrage koje pedijatar misli da treba. Hematomi s glave se s vremenom povuku, ali mjesec dana mi se čini kratko... Imaš starih tema o tome, evo ovu sam prvu našla: http://forum.roda.hr/threads/16436-Kefalhematom

    Hematom je imao moj stariji sin, a mlađi je bio prerano rođen sa 34+ tjedna (sad su obojica studenti, sve se odavno riješilo, ali kao što se vidi - ja pamtim i dalje ). Stariji je bio prilično velika beba, puno preko 4 kg, glavica mu se zaležala tijekom trudnoće na moje kosti zdjelice (imao je baš izrazito deformiranu lubanju, čak se i danas vidi asimetrija kad se ljeti kratko ošiša). Roštiljala sam ga noću doslovce godinama, okretala da ne zaleži tu glavu još i više, podmetala jastuk da se ne vraća na leđa... On je imao užasne dojenačke grčeve do početka dohrane (nismo imali valjda ni jednu prospavanu noć), kad se to brzo i drastično smanjilo... Neurološki sustav mu je sazrijevao puno dulje, ali i to se riješilo.

    Što učiniti da djetetu olakšaš situaciju? Osiguravaj mu bliski kontakt, koža na kožu kad god možeš. Nježno ga ljuljaj. Nosi ga u marami. Masiraj ga, češkaj ga, što god ti padne na pamet.
    Osim toga, pokušaj se opustiti, jer djeca osjete naš stres i nemir i reagiraju "kao zrcalo".

  6. #6
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    U jednom si postu napisala da je beba plakala 4 i pol sata? Da li je stvarno plakala toliko? I ništa bebu nije umirilo, ni hranjenje, ni nosanje, ni omotavanje?
    Ako je tako, to nije dobro.
    Moraš naći uzrok. Odmah. Da nema kilu?
    Prestani davati bilo kakve lijekove, nikakve kupi ne trebaju jednomjesecnom zdravom djetetu.

    Kad plače, prvo daj cicu. Ako se umiri, jede uz aktivno gutanje i po mogućnosti zaspe na cici, dobro je. Ako se probudi gladan pola sata, sat kasnije, i prihvati cicu, opet je u redu.
    Da li ga probaš omotati dekicom, uzeti u naručju, te hodati po kući brzo, kao da negdje žuriš, i tako 5-10 minuta. Uz to stavi glasnu muziku, biraju razne vrste, dok ne pogodiš pjesmu koju voli.
    Većina beba se voli nositi naopako. Tako da leži trbuhom na tvojoj podlaktici, glavica u pregibu tvog lakta, a ručice vise sa svake strane tvoje podlaktice.
    Probaj pjevati u ritmu hodanja, nije bitno znaš li ili ne, izmišljaj. Važno je u ovim prvim tjednima da hodaš onako brzo kako si hodala trudna.

    Da li je dobio dovoljno na težini? Da li je svaka pelena popisana i da li kaka svaki dan?
    Najbitnije je da bebi daš cicu na svaki kme. I najlakše.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Aug 2020
    Postovi
    15

    Početno

    Beti, plakao je nažalost toliko, apsolutno ništa nije pomagalo. Stavila sam ga sisati, povuče par puta i plač ponovno, pa nošenje u milijun opcija i ništa, pauze od plača su bile možda po pet minuta nekoliko puta. Pupčanu kilu je patronažna rekla da ima, vidjela je nakon što mu je otpao pupčić. Išli smo neki dan na hitnu s njim jer je malo previše spavao i slabije jeo, odradili su mu krvnu sliku i mokraću što je hvala Bogu sve ok. Rekli su da još odradimo EEG i pregled neuropedijatra uz UZV mozga.

  8. #8
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    Da li mu možda daješ D i K vitamin u kapima?

  9. #9

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,413

    Početno

    kako je danas prošao dan?

    probaj još i kontakt kožom na kožu
    ili izaći van na zrak
    ili puštati "bijele" zvukove (npr. upali usisavač, pusti vodu da teče, zvuk perilice, fen za kosu)
    ili voziti u autu u autosjedalici (!)



    sve sam ovo isprobavala, nekada je uspjelo, nekada nije

    vjerujem da je sve s bebicom u redu, samo je možda taj dan bila jako iziritirana s nečim

  10. #10

    Datum pristupanja
    Aug 2020
    Postovi
    15

    Početno

    Argente, ne dajem, znam da su od toga još gori grčevi pa ćemo se strpjeti dok ne prođe. Vrijeska, jučer je bilo ok, uspijevali smo nekako preduhitriti navale plača nosanjem i nunanjem, ali po noći pred jutro ga je sfrkalo opet. Pokušavam sa svim zvukovima (imam aplikaciju hahahah), kratko traje taj mir. Danas neka nervoza kod njega, nema spavanja dulje od pola sata i to nekakvim polusnom (jedva dvaput do sad od 7 ujutro, okice napola otvorene) i na prsima je stalno, ali neka ako ga to smiruje! Valjda i na njega djeluje ova promjena vremena.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,413

    Početno

    probaj izaći u šetnju s bebom
    možda će vani odspavati pa će biti odmorniji

  12. #12
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,273

    Početno

    Rainbow, imaš li ljuljačku, kolijevku ili viper? Možda tako nešto pomogne, iako je za ovako malo dijete još uvijek jako važan kontakt s majkom...

    Ja sam imala posuđenu ljuljačku, jer period korištenja traje relativno kratko.

  13. #13

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Postovi
    1,650

    Početno

    Koristite li nosiljku? Nama kad ništa drugo ne bi pomoglo, pomoglo bi dojenje u nosiljci.

  14. #14

    Datum pristupanja
    Aug 2020
    Postovi
    15

    Početno

    Imamo ruke što se tiče ljuljačke i ostalog.

  15. #15
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,273

    Početno

    Citiraj Rainbow19 prvotno napisa Vidi poruku
    Imamo ruke što se tiče ljuljačke i ostalog.
    Za sada je to ok... Kako dijete raste, mama to osjeti na kičmi i drugim dijelovima tijela, ali o tome ćemo kad bude vrijeme.

  16. #16

    Datum pristupanja
    Aug 2020
    Postovi
    15

    Početno

    Citiraj Rainbow19 prvotno napisa Vidi poruku
    Imamo ruke što se tiče ljuljačke i ostalog.
    Jao pola posta je otišlo nekud. Uglavnom da, imamo ruke zasad, nosiljku probali i dvaput je upalilo, treći put ne hahahah. Jučer je jako bio razdražljiv, cijeli dan na prsima, po par minuta nekog drijemanja, ali hvala dragom koji je išao usisavati ultra glasnim usisavačem (slučajno heheh, prvo je htio da se maknem s bebacem da ne bude preglasno) pa je malac odreagirao super na to (a stvarno je bučan usisavač)! Čekamo preglede pa čisto da budem mirnija ako sve bude ok, da znam da su "samo" grčevi i razvoj.

  17. #17
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,273

    Početno

    Ako dobro reagira na zvukove, mijenjaj ih - uključi muziku, radio, šum valova... što ti padne na pamet. Moj L. je imao glazbeni mobil s aviončićima iznad kreveta. Dobili smo to od nekoga, nije mi se sviđalo (jer je blokiralo pristup krevetiću) aliii bome je dobro poslužilo. Naravno, ne svaki put, ali često

    Osim toga, usisavajte češće

  18. #18

    Datum pristupanja
    Aug 2020
    Postovi
    15

    Početno

    Bome zadnjih dana preživljavamo uz sve moguće glazbene kanale na telki, još ću i naučiti plesati kako je krenulo heheheh. Sva sreća pa postoji aplikacija sa bijelom bukom, zvukom usisavača, uspavankama i svime pa se krpamo za navečer. Najgore je što on osjeti moju nervozu koju je nemoguće njemu sakriti koliko god se ja trudila biti nasmijana. Ali to je sad druga tema... Znam da moram biti super za njega, ali iznutra se masa stvari narojila i on to sigurno kuži.

  19. #19
    sunce moje malo avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    787

    Početno

    Ja sam sa najmlađom spavala sa bijelim zvukom, valjda do 6 mjeseca. Kad nam to više nije trebalo, meni je bilo teško zaspati ( naviknula sam se).

    Poslano sa mog Mi 9T koristeći Tapatalk

  20. #20
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Moji su se stresavali na zvuk usisavača,ako je iznenada bio uključen.vrluki je volio jahati na njemu s godinu i sitno

  21. #21

    Datum pristupanja
    Aug 2020
    Postovi
    15

    Početno

    A ne znam što reći, jučer jedan od rijetkih dana kao iz snova (svaki pokušaj plača se dao smiriti i riješiti i čak preko dana je bilo savršeno), ali navečer kaos. Više čovjek ne zna jesu li grčevi, večernja nervoza ili nešto treće. Čak ni zvuk usisavača nije pomogao. Još što je najgore pojela sam nesvjesno pitu sa sirom i tek poslije shvatila da sam zeznula stvar (zbog sira) pa se grizem jer se bojim da su mu opet grčevi bili jači zbog toga. Jedva čekam dan da mi bude mogao barem pokazati gdje ga buba i što bi htio, ali načekat ću se izgleda hahahah.

  22. #22

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,413

    Početno

    brzo će to proći

    meni se ipak čini da je to večernja nervoza
    još koji dan ili tjedan i već će biti lakše
    ipak je to mala bebica

    puno strpljenja vam želim
    brzo će tpoći i još ćete brže zaboraviti na ovaj plač

    jeste posjetili liječnika?

  23. #23
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,273

    Početno

    Citiraj Rainbow19 prvotno napisa Vidi poruku
    A ne znam što reći, jučer jedan od rijetkih dana kao iz snova (svaki pokušaj plača se dao smiriti i riješiti i čak preko dana je bilo savršeno), ali navečer kaos. Više čovjek ne zna jesu li grčevi, večernja nervoza ili nešto treće. Čak ni zvuk usisavača nije pomogao. Još što je najgore pojela sam nesvjesno pitu sa sirom i tek poslije shvatila da sam zeznula stvar (zbog sira) pa se grizem jer se bojim da su mu opet grčevi bili jači zbog toga. Jedva čekam dan da mi bude mogao barem pokazati gdje ga buba i što bi htio, ali načekat ću se izgleda hahahah.
    Grčevi su sigurno bili zbog toga. Strana bjelančevina.

  24. #24
    Munkica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2016
    Lokacija
    Sjever
    Postovi
    1,977

    Početno

    Moja beba br 2 je bila takva. Krenula bi plakati neutjesno oko 10-11 navecer i nastavila do 3-4 ujutro. Trajalo je skoro do 2. mjeseca i prestalo. Jedno vrijeme je malo pomagalo nosenje u marami, ali u principu nisam primjetila da ista pomaze.
    Ako doktor kaze da je sve u redu i da je beba zdrava, mozete se samo tjesiti da ce brzo proci, a nakon toga ce doci neki drugi “problem”

  25. #25

    Datum pristupanja
    Aug 2020
    Postovi
    15

    Početno

    A kaže dragi da se mora i on isplakati da nadoknadi što nije kroz dan heheh. Grčevi jesu, baš se jako napinje, zacrveni i onda ili ga uspije pustiti ili se rasplače jadan. Danas je opet sav nikakav, kenjkav od jutra i cijelo vrijeme u nekom polusnu. Izgleda da opet miš mali čuva snagu za večernje plakanje hahahahah. Svaki dan je izazov, umor je ubitačan, ali kad uspijem uloviti njegov osmijeh sve je lakše. Idući tjedan imamo UZV mozga pa ćemo još vidjeti je li s te strane sve uredu.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •