Pokazuje rezultate 1 do 20 od 20

Tema: Jednoroditeljska skrb i uzdrzavanje - napokon pokrecemo postupak

  1. #1

    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,209

    Početno Jednoroditeljska skrb i uzdrzavanje - napokon pokrecemo postupak

    Pozdrav!
    Nekad davno sam tu pisala, ali vise ne znam ni sto i kada...
    Moja prica: majka sam djeteta od 4,5 godine. Otac ga je priznao tek prije 2 godine na moju inicijativu. Do sada nisam rjesavala nista dalje. Otac vec 2 godine s nama nema kontakt (sto svojom voljom, sto mojom voljom).
    Jucer sam bila kod odvjetnika zbog druge teme, pa sam onako usput pitala da li bi mogla pokrenuti postupak oduzimanja skrbnistva ocu i zbog alimentacije. Uglavnom sada pokrecemo sve. Poslali smo dopis CZSS da pokretanje postupka, tj. molba sa hitno saslusanje obju strana (iako mi nije jasno zasto czss, ali valjda to tako ide), saljem danas zahtjev u Zupaniju da mi odobre besplatno zastupanje zbog skrbnistva i u ime djeteta za uzdrzavanje.
    Kako inace ide cijeli postupak? Koja su moja prava? Sto trebam dokazati da se ocu oduzme skrbnisto?
    Svaka informacija dobro dode... hvala!

  2. #2

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj bmaric prvotno napisa Vidi poruku
    Jucer sam bila kod odvjetnika zbog druge teme, pa sam onako usput pitala da li bi mogla pokrenuti postupak oduzimanja skrbnistva ocu i zbog alimentacije.
    Ne mogu ti pomoći, ali bar da ti podignem temu.
    Nisam sigurna da možeš dobiti obe stvari, i alimentaciju i oduzimanje skrbništva, ako je to to na šta mislim. Ili ti misliš samo na alimentacije unatrag 2 godine? (Čak ne znam ni možeš li dobiti alimentaciju za sve 4,5 godine).
    Ugl.koliko ja shvatam pravne odnose, ti si ili roditelj pa imaš i prava (da viđaš dete i sl.) i obaveze (alimentacije); ili si izgubio roditeljsko pravo ali nemaš onda više ni obaveze?
    Ali ja ne poznajem vaše zakone, samo mi onako, zvuči nelogično...

  3. #3
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Bmaric, ja te se sjecam Pratile smo se na trudnickoj temi

    O ovome sto pitas ne znam nista, ali sretno. Nadam se da ce ti se javiti netko bolje informiran. Pulinka, svakako mislim da obaveze (alimentaciju) ne možeš izgubiti čak i ako ti se oduzme skrbništvo.

  4. #4
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,511

    Početno

    I ja tako mislim i dalje je roditelj.

  5. #5
    babyboys avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zg,podsused
    Postovi
    4,221

    Početno

    nema alimentacije ako se oduzmu prava.
    ali, to što nema kontakta sa djetetom nije ali baš niakakv temelj za oduzimanje prava. moje dijete sa svojim ocem ne kontaktira već 17 godina, pa ovaj i dalje ima prava ista kao i ja. to što apsolutno nikakva prava do djetetove punoljetnosti nije prakticirao je već sasvim druga priča u koju nemam namjeru ulaziti.
    roditeljska prava se oduzimaju kod teškog kršenja prava djeteta ili njegove ugroze. neviđanje i neplaćanje alimentacije nije niti jedno od toga.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,209

    Početno

    Hvala cure!
    Odvjetnik mi je rekao da imam pravo na oduzimanje skrbnistva ocu, ali to ce na kraju sud odrediti. Moje razmisljanje ide u smjeru tog, zasto bi otac imao bilo kakva prava odlucivanja u vezi djeteta ako se ne brine o njemu, ne kontaktira s njim i to vec 2 godine?!
    Sto se alimentacije tice, koliko mi je poznato bez obzira oduzme li se ocu skrbnistvo, on i dalje ostaje njegov otac, samo sto nema pravo odlucivanja u vezi djeteta. A vidanje ce i tako sud odrediti.
    Mene interesira daljnja procedura.

  7. #7
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Procedura ti je da ideš prvo kod centra za socijalnu skrb i popunjavaš obrazac o skrbi, odnosno načinu na koji on može uopće nekad viđati dijete (to mu ne možeš oduzeti osim ako nije zlostavljao tebe/dijete). Zatim oni zovu na razgovor vas oboje. Tu se ili složite ili ne složite. Ukoliko se ne složite ti pišeš tužbu (ja sam preko udruge baba besplatno, ali možeš tražiti i besplatnog odvjetnika s izvješćem koje dobiješ od centra ako nisi financijski u mogućnosti). Nakon toga sud određuje raspravu. Prije toga centar izlazi opet na teren i gleda uvjete kod tebe i kod oca. Donose opet svoje mišljenje koje ispostavljaju sudu. Ideš s tim na sud, vjerojatno ćeš morati pisati požurnicu jer se meni nisu makli s mrtve točke dok to nisam poslala. Zatim na sudu zovu obje stranke, vaše odvjetnike i uglavnom se određuju prema mišljenju czss, a oni će koliko vidim iz opisanog biti na tvojoj strani. Nemaš brige, samo kreni s tim obilaženjem institucija. Kad dobiješ pravomoćno rješenje možeš tražiti naknadu za skrb. U međuvremenu možeš tražiti od suda privremeno rješenje o skrbi i naknadi, sada odmah, dok još nisi ni pošla czss-u. To bude gotovo za cca 1-2 mj, ali isto zovu obje strane, tebe i oca. Ako nešto nije jasno pitaj.

    Ti njemu ne možeš oduzeti skrb jer je nemate pravno uređenu ni ti ni on. Moguće je da ne možeš dobiti ni djelomičnu samostalnu skrb jer to ide u slučaju grubog zlostavljanja. Možeš ići na to da su djeca kod tebe, a on ih ima pravo viđati, govorim napamet, jednom u dva tjedna na pet sati.

  8. #8
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Dakle, da budem kratka i preciznija. Moj prijedlog ti je da ideš ovako.

    1 - pišeš odmah sudu prijedlog za privremenu mjeru plana skrbi i naknade (pokušaj se konzultirat s odvjetnikom il babama)
    2 - ideš paralaleno na czss i ispunjavaš njihove obrasce
    3 - čeeeekaš
    4 - ideš na razgovor s czss
    5 - šalješ sporazumni plan o skrbi ILI tužbu sudu
    6 - čeeekaš
    7 - ideš na raspravu
    8 - dobiješ rješenje

    Sretno!
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 27.05.2021. at 10:45

  9. #9

    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,209

    Početno

    Hvala ti na odgovoru!
    Ja danas idem u czss na taj zajednicki obavjestajni razgovor.
    Mi nismo nikad napravili plan, kao bilo je da cemo sve u dogovoru. A on se bas dogovora nije nikad drzao. I evo vec 2 god nemamo nikakav kontakt...

    Mogu li ti poslati privatnu poruku, jer imam jos pitanja?



    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Dakle, da budem kratka i preciznija. Moj prijedlog ti je da ideš ovako.

    1 - pišeš odmah sudu prijedlog za privremenu mjeru plana skrbi i naknade (pokušaj se konzultirat s odvjetnikom il babama)
    2 - ideš paralaleno na czss i ispunjavaš njihove obrasce
    3 - čeeeekaš
    4 - ideš na razgovor s czss
    5 - šalješ sporazumni plan o skrbi ILI tužbu sudu
    6 - čeeekaš
    7 - ideš na raspravu
    8 - dobiješ rješenje

    Sretno!

  10. #10
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Naravno da da.

  11. #11
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Frajer je nakon dvije g kaj sama brinem za djecu, on ih ima onak hobistički vikendom, što bih voljela dodatno prorijediti jer loše utječe na njih, uplatio po prvi put, velikim slovima naznačeno na izvodu računa "ALIMENTACIJA": 330 kn. Dakle, 110 kn po djetetu. Ne plaća stan, vjrv ni hranu jer živi sa svojima, ni režije, ima posao, djeci je kupio nove tenisice tek prošli tjedan, do tada im je obuvao malu i neadekvatnu obuću što mu je mater dovukla odnekud. Treba novca za cugu, ganđu i ko će ga znat. Inflacija.

    I onda on na sudovima tvrdi da je on jedini brinuo, da mene nema!

    Je li netko ikada čuo ovakvu priču!? Ja nisam.

  12. #12
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,511

    Početno

    Katastrofa i sramota...al žuta barem je lako dokazivo da ti brineš o djeci.

  13. #13
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Mislim, da, ovime si je pucao u stopalo. Žalila bih ga, ali ne mogu. Ovo ću staviti djeci na račun u banci i poslati mu izvod. Neće shvatiti koliko se zblamirao, ali svejedno.
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 25.08.2022. at 11:24

  14. #14
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Frajer je nakon dvije g kaj sama brinem za djecu, on ih ima onak hobistički vikendom, što bih voljela dodatno prorijediti jer loše utječe na njih, uplatio po prvi put, velikim slovima naznačeno na izvodu računa "ALIMENTACIJA": 330 kn. Dakle, 110 kn po djetetu. Ne plaća stan, vjrv ni hranu jer živi sa svojima, ni režije, ima posao, djeci je kupio nove tenisice tek prošli tjedan, do tada im je obuvao malu i neadekvatnu obuću što mu je mater dovukla odnekud. Treba novca za cugu, ganđu i ko će ga znat. Inflacija.

    I onda on na sudovima tvrdi da je on jedini brinuo, da mene nema!

    Je li netko ikada čuo ovakvu priču!? Ja nisam.
    Nazalost jesam. Cesce je nego sto mislis.

  15. #15
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,504

    Početno

    Je i ja ali i za veću djecu 10+

  16. #16
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,979

    Početno

    Možeš li ga tužiti (ovršiti) za alimentaciju? Imaš li već rješenje?

  17. #17
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Ne mogu. Nemam. Tražila sam privremeno rješenje za naknadu početkom g. Sud je nevjerojatno spor.

  18. #18
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Kronološki, ako koga zanima, da se nasmije, jer je meni ovo tragikomično, ...

    - siječanj 2022 šaljem prijedlog sudu za privremenu mjeru uzdržavanja
    - šaljem požurnicu tamo oko ožujka
    - šalje požurnicu moja odvjetnica
    - oko lipnja sud traži od tri različite institucije podatke o ovršeniku kako stoji novčano
    - treba im mjesec dana da uzvrate papire
    - sud podsjeća czss da pošalju zatraženi dopis, czss nakon dva mj javlja da nikad nije zaprimio taj zahtjev pa ga ponovno traže
    - konačno u rujnu rješenje o privremenoj mjeri za uzdržavanje, čeka se 15 dana na ovršivost
    - u međuvremenu odvjetnica ovršenika šalje žalbu
    - putujem u poslovnicu FINA-e gdje se urudžbira zahtjev za provedbu ovrhe, objašnjavaju kako se čeka 60 dana na uplatu novca, bez obzira što žalba ne odgađa ovrhu
    - možda do prosinca nešto sjedne, ali bit će vjrv ne

    Sve to skupa kako se oca djece ne bi osiromašilo! ... prema riječima njegove odvjetnice.

  19. #19
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Grdo je, ali da ne misliš kako je samo naša birokracija spora:
    Moj muž, a kćerin tata je preminuo prije 6 mj.
    Odmah sljedeći dan nakon što je preminuo odlazimo k matičaru prijaviti činjenicu smrti (preminuo je kod kuće) i dobivamo domaći i međunarodni smrtni list.
    Iza toga idemo na Mirovinsko radi obiteljske mirovine pa budući je pokojni bio i austrijski umirovljenik, predajemo zahtjev i za tu mirovinu na što moja kci kao redovna studentica ima pravo.
    Hrvatsku mirovinu je dobila već sljedeći mjesec, a s Austrijom se još natežemo iako je sve čisto i jasno..
    Stalno traže neke potvrde, papire i to sve treba slati poštom i sveki put platiti 50 kn posštarine.
    Na mailove ne odgovaraju.
    Jučer sam opet nasla u kaslicu pismo od njih u kojem po treći put traže potvrdu o upisanoj akademskoj godini 22/23.
    Kći je već van sebe od toga, a love nema na vidiku.
    Ne vjerujem da će se to uskoro riješiti i ne razumijem zašto nam to rade.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  20. #20
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Kažu elektroničko doba. Kad bi bilo radna mjesta bi se smanjila za polovicu. Ovako drže duplo više ljudi koji se ne koriste računalima, kojima treba triput više da obrade dokumentaciju. Jučer me službenik pita jesam li sama popunila obrazac ili je to odvjetnica napravila. Popunila sam ga u Adobeu sa automatski punjivim kućicama. Spremila i isprintala. Nije znanost.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •