Stranica 2 od 7 PrviPrvi 1234 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 308

Tema: Perimenopauza

  1. #51
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    To mogu biti i gljive.
    Od vrućine.
    Zna se dogoditi i na unutarnjoj strani bedara, ispod cica ako su veće, pod pazusima…
    Meni se događalo na vratu od duge kose. Crveno i svrbilo je jako.
    Canifug sprej je riješio problem i dizanje kose u punđu kad je toplo.
    Ja sam menopauzu prošla i primjetila sam da mi je koža postala užasno
    suha.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  2. #52
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Citiraj mama pticica prvotno napisa Vidi poruku

    jel ima jos kaj tak bedasto da mogu očekivati??!?
    Još uvijek sam u perimenopauzi, imam cikluse, 50 plus. Mogu ti reći da mi koža postaje sve veći problem. Strašno je suha, svaki vrag se na nju kači. I inače je puna madeža, osjetljiva. Došlo je do toga da se ni sa kakvim losionima ne mogu tuširat, niti oni posebni koje mi je derma prepisala. Sad sam na nečem što smrdi ko riblje ulje, isto iz apoteke, i ne smijem se nakon tuširanja brisati, nego još vlažno razmazati taj losion pa višak vlage samo utupkati ručnikom, vruća voda no way. Ako tako ne napravim, imam napdae svraba da se češem po cijelom tijelu ko da me priključilo na strujen udare, do krvi, pola sata to traje, za to vrijeme ne mogu ništa nosit, moram bit gola.

    Sve alergijske reakcije i seborea su se pogoršale. I inače bih npr. na đinđe dobila ko opekotina alergiju, sad ne podnosim ni flastere dulje od 5 dana - ako dulje nosim, nastaju gdje je bilo ljepilo mjehurići koje moram tretirati tridermom.

    Derma mi je predložila antiistaminike dok je baš tako, zasad sam se spasila s tim takpanjem, a ne brisanjem ručnikom.

    Evo, to su moja perimenopauzalna veselja zasad.

  3. #53
    malena beba avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    dalmacija
    Postovi
    8,636

    Početno

    Citiraj mama pticica prvotno napisa Vidi poruku
    ja to ne bi povezivala s ciklusom
    osim ak nisi dobila 2x mengu u razmaku od 10 dana )
    vise neman pojma kad je menga a kad nekakvo random krvarenje zadnji ciklus sam krvarila 12 dana, stalo je dva dana, sad opet nesto krenilo, za ubit se
    Posljednje uređivanje od malena beba : 10.01.2022. at 11:30

  4. #54

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,366

    Početno

    uuuuf
    drzi se!
    i pomogni si s antihistaminikom, nemas razloga ne probat (al bar 5dana u kontinuitetu)
    jer ako ce djelovat spasit ces se
    znam kak je kad svrbi...

  5. #55
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    ...i ne smijem se nakon tuširanja brisati, nego još vlažno razmazati taj losion pa višak vlage samo utupkati ručnikom, vruća voda no way. Ako tako ne napravim, imam napdae svraba da se češem po cijelom tijelu ko da me priključilo na strujen udare, do krvi, pola sata to traje, za to vrijeme ne mogu ništa nosit, moram bit gola.
    Dobrodosla u moj zivot, negdje tamo od 20. godine. Kod mene nema veze s ciklusima ili prestankom istim, vec s dermatografijom. Obila sam sva vrata u HR i uglavnom su mi rekli da sam luda i da mijenjam sapune dok ne nadjem pravi. Tu sam dobila dijagnozu, a ovo joj je nuspojava. Uzimam cetirizine u periodima kad je neizdrzivo (koji uzimam i preko ljeta kad komarci podivljaju jer, opet, dermatografija i plikovi), a inace sam se vec ispraksirala: poluhladna voda za tusiranje (to se moze piti, u principu), odredjeni sapuni, nasla sam losion koji mi relativno ok odgovara. Tusiranje i dalje mrzim, u kadi se nisam okupala 30+ godina, niti ne namjeravam. Svrbi me i nakon jezera, mora, bazena, ali manje.

    Uzasna tvrda voda koju ovdje imamo mi odgovara vise od zagrebacke, mada nemam vise dovoljno zagrebackog uzorka da bih mogla stvarno usporediti. Dugo vec nisam bila, jel.

  6. #56

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,366

    Početno

    Citiraj Dota prvotno napisa Vidi poruku
    Ne, ne, ili jedno ili drugo...
    Javi kakva je preporuka...
    bila danas
    moji simptomi su zaista neznatni, pa je preporuka da krenem s biljnim preparatima, pa ak ne pomognu da se javim
    konkretno preporuka je za Femipause, a moze i Femiplant tbl
    no, dobra stvar je da nije protiv HNT ak bi trebalo
    eto, u novom sam ciklusu sad bez simtpoma (dosad se ove vrucine javile u dr pol ciklusa)
    pa idem isprobavat !

  7. #57

    Datum pristupanja
    Nov 2021
    Postovi
    735

    Početno

    Super, sretno!

  8. #58

    Datum pristupanja
    May 2021
    Postovi
    6

    Početno

    Evo da se javim, budući da sam ja otvorila temu. Svašta se u međuvremenu izdešavalo. Kod privatnog ginekologa u 6/2021 opet nađeni polipi endometrija... Pila Duphaston do 10/2021, menstruacije izregulirane ali polipi nisu otišli, već sam ih vadila u 11/2021 i PHD nalaz polipa i endometrija dobar. Na kontroli sve čisto i bez ikakve terapije do 02/2022. Menst. dolazi na vrijeme 24/27/35 dan i traju do 8 dana... Jučer 13 dan ciklusa pojavilo mi se krvarenje - sad da li je ovulacija ili šta je ne znam (nisam do sada imala ovulacijska krvarenja) i uzput otekao limfni čvorić na lijevoj preponi.. Ne znam da li je povezano ali počela sam intenzivnije trenirati pa sam možda i istegnula preponu.... Svi nalazi u 11 mjesecu krv, urin, ginekolok ok... Ono šta primjećujem da su mi grudi bolnije i otečene prije nisam imala problema s time... Obavila mamografiju na nekom najnovijem aparatu pre par dana i čekam nalaz pa ćemo vidjeti... Raspoloženje kako kad, ponekad panika i lupanje srca, a ponekad sve ok...
    Najviše pomaže tjelovježba, šetnje i sex ... moru reći da me ta perimenopauza dosta opterećuje i nadam se da će se hormoni čim prije unormalit... Nisam baš ni za uzimanje hormora, jer su me od Duphastona bolile grudi i nije mi baš štimao... Sve ginekologe koje pitam i privatne i socijalne nisu baš za neku terapiju, eventualno Duphaston i ako su jaka krvarenja spirala...
    Sad opet u 02/2022 mjesecu imam kontrolu kod svog privatnog ginekologa koji je odličan i čujemo se jedanput mjesečno, pa ću ga probat pitat za neki prirodni preparat..

    Javim se opet ....

  9. #59

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,366

    Početno

    nekak mi se cini da prosječni ginekolog nije pretjerano zainteresiran za "biljni pristup"
    svaka čast izuzecima
    a dodatni faktor njihovom "neznanju" čini mi se da je činjenica da žene ne pričaju sa svojim doktorima kaj uzimaju "na svoju ruku"
    moje frendice, ama baš nijedna nije se za biljne preparate konzultirala sa svojim ginekologom/icom
    ja jesam, piše gore, ali nisam uzela preporuku koju sam dobila od svog ginica nego sam otisla na konzultacije kod S Markovica i krenula uzimati kapsule po njegovoj preporuci
    uzimam tek tjedan dana pa nemam jos kaj za podijeliti
    ali budem!

  10. #60
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    Ajde bas javi, cula sam same pohvale za Stribora.
    Isla mi je kod njega frendica,onkoloski pacijent, puno joj je olaksao tegobe koje su je mucile.

  11. #61

    Datum pristupanja
    May 2021
    Postovi
    6

    Početno

    Evo da javim da sam obavila pregled u 2/2022 i za sada sve ok... nema polipa, nema zadebljenja, jedino papa pokazao upalu pa dobila vaginalete.... dogovor oko menstruacije i lijekova je slijedeći ... ukoliko menstruacija izostane više od 2 mjeseca treba kontrola i ako je stjenka zadebljana Duphaston - da se ta stijenka dalje ne deblja.... doktor zaključio da još neće prestati menstruacija , da bi mogla drugu godinu .... ako je sve ok kontrola za 6 mjeseci... nadam se da mi prije neće trebati kontrola i da neću imati neka krvarenja koja traju više od 10 dana...
    Da li koristite nešto za imunitet i da li na mjesečnoj bazi stavljate kakve prirodne vaginalete? Sad kad mi je papa pokazao upalu, ja baš nisam imala simptome osim možda pojačani iscjedak

  12. #62
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,272

    Početno

    Po preporuci ginekologa (zbog suhoće sluznice) ja već dugo koristim Cicatridina vaginalete - ovo: https://webljekarna.vasezdravlje.com...SAAEgIY9PD_BwE Otkad to koristim (nekoliko godina), nisam imala ni jednu jedinu gljivičnu infekciju ni upalu. Eh, sad, koliko je to prirodno - ne znam. Mirišu na čajevac i sadrže hijaluronsku kiselinu.

  13. #63
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,134

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Po preporuci ginekologa (zbog suhoće sluznice) ja već dugo koristim Cicatridina vaginalete
    ... nisam imala ni jednu jedinu gljivičnu infekciju ...
    Zašto se gljivice razvijaju kod suhe rodnice? Ja sam mislila da treba biti vlažno za gljivice.

  14. #64
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,272

    Početno

    Suha sluznica je sklona pucanju i na tim oštećenjima (koja su vlažna) se rado razvijaju gljivice.

  15. #65
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    I ja isto kao Peterlin - ne koristim prirodno ništa, nego te Cicatridine vaginalete plus estrogensku vaginaletu 1x tjedno plus povremeno estrogensku kremu izvana. Pomaže sve to, ali kod mene nije da prolazim bez upala (ja sam izrazito, ali ono izrazito, izrazito, izrazito tome sklona od početka menstruacije maltene i ništa mi nije pomoglo nit se neku "razlog" utvrdio (šećer ok)).

    Jelena, da, to je bila i moja najveća tuga - ja sam mislila da ću, kad se sasušim, bit manje prijemčiva za gljivice, but jok, nema te sreće. Još i gore.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 08.04.2022. at 15:57

  16. #66

    Datum pristupanja
    Jun 2022
    Postovi
    1

    Početno Perimenopauza i mirena

    Pozdrav,nova sam na forumu pa me zanima zene koje imaju mirenu da li smiju piti caj od vrkute.Inace sam u tim ludim 50 god.imam mirenu ali me smorise ova nepravilna krvarenja

  17. #67
    Smajlich avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Postovi
    1,136

    Početno

    Osim neredovitih ciklusa, koji su kratki i u principu imam dvaput mjesecno, je li netko imao problema s kozom i kosom u perimenopauzi? U obradi sam u ginekologa, FSH mi nije ok, imam anovulatorne cikluse. Koza mi je uzas, prepuna akni, gruba, suha, pogotovo vrat i leđa, ponekad me svrbi…kosa pazite sad ovo: suha, opada, a brzo se masti. Napadi znojenja, povremeno, a jos i ove vrucine… 40 mi je godina. Je li netko imao slicnih problema?
    Posljednje uređivanje od Smajlich : 11.07.2022. at 12:08

  18. #68
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Ja sad krećem u detaljnu obradu. Imam 43g. Prošle godine iza ljeta su mi krenule neredovite mjesečnice, više ih nije bilo nego što je bilo (do tada su bile u dan).
    Onda je došla jedna koja je bila strašno obilna i nije stajala. Ginekologica me stavila na oralnu kontracepciju 1 mjesec da ju zaustavi. Sad su 2 došle uredno.
    Kosa i koža užasno suhe, valunzi, znojenja, smušenost, dekoncentriranost.
    Sad nakon GO idem u kompletnu obradu. Eh da i 3 upale mjehura u 2 mjeseca. Inače sam im sklona, ali nikada 3 u 2 mjeseca.

  19. #69
    Smajlich avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Postovi
    1,136

    Početno

    Vadila sam nalaze prije 3mj, anemicna. Sad cu ponoviti, ali malo detaljnije. Uzimala sam Kendural, ali opet sam prosli mjesec imala 2 tjedna krvarenja…najprije dobila Duphastone, da prokrvarim, trajalo 8 dana. Tjedan dana sve ok, onda opet krvarenje, pravi menzes, 6dana. Ginekolog mi je dao da uzimam InfolicHP vrecice, to bi kao trebalo pomici da imam ovulaciju. Uzas.

  20. #70
    kasiopeja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    861

    Početno

    Neredoviti i kratki ciklusi, izrazito obilni. Povremeno duphastone da nakon mjesec i nesto sitnog krvarenja izazove pravu menstruaciju. Nemam ovulacija, progesterona ni fsh.
    Pocelo je s 42, traje evo trecu godinu. Kosa i koza se osusile, znojenja pojacana. Ne spavam dobro. Uzasno umorna. D vitamina gotovo nemam. Stitnjaca- hashimoto.
    Kaze moja dr da mi je sve (hormonski starus) katastrofalno nisko. Oke, onda sam znaci blizu da skroz stane. A ne, jos jedno dvije- tri godine ovog.
    Aaaaah!

  21. #71
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Mene je presjeklo kad sam pročitala da može trajati do 10 godina. Nadam se da neće jer ovo je baš muka.

  22. #72
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Citiraj Smajlich prvotno napisa Vidi poruku
    Osim neredovitih ciklusa, koji su kratki i u principu imam dvaput mjesecno, je li netko imao problema s kozom i kosom u perimenopauzi? U obradi sam u ginekologa, FSH mi nije ok, imam anovulatorne cikluse. Koza mi je uzas, prepuna akni, gruba, suha, pogotovo vrat i leđa, ponekad me svrbi…kosa pazite sad ovo: suha, opada, a brzo se masti. Napadi znojenja, povremeno, a jos i ove vrucine… 40 mi je godina. Je li netko imao slicnih problema?
    Nisam sigurna da razumijem pitanje jel itko imao tih 'problema', it's called starenje . Za suhu kozu je kljuc hidratacija, doslovno unutar 10 min od tusiranja neko kvalitetno mlijeko za tijelo, mozda iz apoteke. Ne istrljat se rucnikom do suhoce nego nanijet na jos malko vlazni kozu, inace napadi svraba. Za ispadanje kose sam od derme dobila losion s estradiolom, uz maksimalno samouveravanje ne mogj rec da je ista pomoglo. Moja kosa i koza su masne, a suhe u vrhovima..Ja imam 53, mozda me malo kasnike zahvatilo, al sve je to normalno.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 12.07.2022. at 08:27

  23. #73
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Ja definitivno mogu reći da osjećam da starim i da to više nije to.
    Meni je u toj najgoroj fazi bila užas ta dekoncentriranost i smušenost. Ko pijana sam hodala, a nisam kužila šta mi je. Otišla iz ureda i doma se sjetila da nisam zaključala, izašla iz tramvaja stanicu prije. A najbolje mi je bilo kad sam u trgovini lijepo spremila stvari u torbu, platila i uzela praznu košaricu i odnijela van. Hodam ja tako i gledam što nosim košaricu i ruci. Ništa.. Vrati se nazad i vrati košaricu.

  24. #74
    kasiopeja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    861

    Početno


  25. #75
    kasiopeja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    861

    Početno

    Mene ne muce te povremene dekocentriranosti, nego sto mi sad treba “vjecnost” da skuzim. Tipa, zaboravila sam gdje sam parkirala, ok, inace trebalo mi 5sek i sjetim se. A sad… mogu na kavu pa cekat da se sjetim

  26. #76
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    Citiraj mitovski prvotno napisa Vidi poruku
    Ja definitivno mogu reći da osjećam da starim i da to više nije to.
    Meni je u toj najgoroj fazi bila užas ta dekoncentriranost i smušenost. Ko pijana sam hodala, a nisam kužila šta mi je. Otišla iz ureda i doma se sjetila da nisam zaključala, izašla iz tramvaja stanicu prije. A najbolje mi je bilo kad sam u trgovini lijepo spremila stvari u torbu, platila i uzela praznu košaricu i odnijela van. Hodam ja tako i gledam što nosim košaricu i ruci. Ništa.. Vrati se nazad i vrati košaricu.

  27. #77
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Citiraj mitovski prvotno napisa Vidi poruku
    Ja definitivno mogu reći da osjećam da starim i da to više nije to.
    Meni je u toj najgoroj fazi bila užas ta dekoncentriranost i smušenost. Ko pijana sam hodala, a nisam kužila šta mi je. Otišla iz ureda i doma se sjetila da nisam zaključala, izašla iz tramvaja stanicu prije. A najbolje mi je bilo kad sam u trgovini lijepo spremila stvari u torbu, platila i uzela praznu košaricu i odnijela van. Hodam ja tako i gledam što nosim košaricu i ruci. Ništa.. Vrati se nazad i vrati košaricu.
    Joj sad mi je lakše
    još kad se s tim spoje posljedice korone, strava. Dobro da imam stalni posao, ja samu sebe ne bih zaposlila kako sam smušena postala

  28. #78

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,739

    Početno

    Citiraj Angie75 prvotno napisa Vidi poruku
    još kad se s tim spoje posljedice korone, strava.
    Ima nas još.
    Nisam sigurna što je od korone a što od perimenopauze, ali zaboravljanje, manjak koncentracije, čudna raspoloženja - to mi se nikad nije događalo. U životu nikad nisam morala zapisivat obaveze, sve mi je bilo u glavi. Sad - nema šanse.

  29. #79
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    Nis ne fali zapisivanju obveza
    Znas onu: Budala pamti, pametan pise

    Ja oduvijek pisem jer imam previse toga, svoj rokovnik imam u torbi.
    Poslov.obvezei sastanke isto u kalendar upisujem. Tako je lakse, a i ne zahtijeva neki poseban napor, dapace.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 12.07.2022. at 12:43

  30. #80
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Na poslu me i u mladosti zvalo "post it girl". Nije bas "poster girl", al dovoljno blizu.

  31. #81
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    A kaj kad zapišeš pa zaboraviš da si zapisao

  32. #82

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    E tako je, i meni ko i vama sve od korone a ništa od pune 43 godine .

    Ali zaozbiljno, ja sam pre vakcinacije imala par godina neredovne cikluse. I gin. mi kaže kako "sve je to prirodno i ne treba terapija" i trend izostajanja će se nastaviti. I vakcinišem se jednom, dvaput, triput, ciklusi sve uredniji. Dobijem koronu i ciklusi na svake tri nedelje .
    Pretpostavljam da su isto anovulatorni, ali opet... Ne znam jel treba da se osećam podmlađeno ili smoreno
    Ugl. uz moju ginekologicu nastrojenu principu "sve će to priroda sama urediti" nešto i ne vidim veliku svrhu da idem kod nje...

  33. #83
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Kao netko tko jos uvijek menstruira i ovulira, a ko je u mladosti imao neredovite cikluse, normalno je da se pred kraj ciklusi upravile i skrate (skracuje se ovulatorna faza ciklusa). Meni su sad pravilniji (zadnnih tipa 5 - 8 god - 26-30) nego u mladosti (mikrocisticni, produzeni ciklusi - u mladosti 32-38, jednom godisnje 50). Pretpostavljam da ovulira sad ovaj neispucani (mikrocistican jajnik), a da ne drugi zavrsio pricu.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 12.07.2022. at 16:15

  34. #84
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    S tim 'upraviljavanjem' ciklusa su kod mene pojacali problemi anemije. Drugih teskih problema zasad nemam (nesanicu bih smatrala teskom), ostalo zasad normalno (malo tanja kosa s manje bujnim zaliscima (dio mi se cini celav, al gredam druge, a i njima je slicno), starenje koze).
    Posljednje uređivanje od ina33 : 12.07.2022. at 16:19

  35. #85
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Tako je. Prvo se ciklusi skraćuju, a zatim produžuju i na kraju bude svakih tri pa šest mjeseci dok se ne ugasi do kraja.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  36. #86

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Pa da, ali ja sam već jednom prošla taj momenat skraćivanja ciklusa na 21 dan, tu oko moje 40-te, pa je dr bila kao pa, dooobro, malo će biti ranije menopauza, i jesu se proredili na svaki drugi ili treći mesec ono u najstresnijim momentima korone. A sad sam preko 6 meseci ponovo u fazi na 21. dan tačno kao sat... Sa tim što sam ja uvek imala prilično pouzdane cikluse dok sam, jel, bila u najboljim godinama, čak i kao tinejdžerka.
    Dobro, valjda će u jednom momentu opet da počnu da se proređuju, uopšte nisam sigurna koja varijanta mi je simpatičnija, kad nemam pojma hoću li i kad dobiti, ili kad sam sigurna da hoću za tri nedelje...

    Ina, sećam se da si pisala, ali sam naravno zaboravila detalje , da li bi mogla da ponoviš, da li si za dijagnozu anemije radila samo klasičnu KKS ili si proveravala sve parametre, feritin i ostali paket? Hvala!

  37. #87
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Ja sam prosla perimenopauzu negdje u razdoblju od 39 - 42 godine, zavrsila s potvrdom menopauze. Pocelo je sa svim i svacim, nespavanjem, ubrzanijim pulsom, uzasnim dobitkom kila, stalnim osjecajem nenormalnog PMS-a, jednom menstruacijom od 40 i kusur dana, unutar koje sam, na samom pocetku, stajala pod tusem i krvarila do prekosutra (ako bih izasla iz tusa, curilo je niz nogu). Nakon toga rjedje menstruacije i onda vise nista. Nismo ih izazvali progesteronom, nije bilo endometrija, estrogen je bio nepostojec. Uzimala sam HRT oko godinu dana.

    Nakon Moderne 1 & 2, pocela sam ponovno menstruirati i malo prije 44. rodjendana se sluzbeno vratila u perimenopauzu. Estrogen i FSH bolji nego s 32. kad su dijagnosticirali probleme s plodnoscu. Sad imam Mirenu i uzivam. Rijesila je prakticki sve probleme (ok, prvo prijateljica Moderna, a onda Mirena).

  38. #88
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    Pa da, ali ja sam već jednom prošla taj momenat skraćivanja ciklusa na 21 dan, tu oko moje 40-te, pa je dr bila kao pa, dooobro, malo će biti ranije menopauza, i jesu se proredili na svaki drugi ili treći mesec ono u najstresnijim momentima korone. A sad sam preko 6 meseci ponovo u fazi na 21. dan tačno kao sat... Sa tim što sam ja uvek imala prilično pouzdane cikluse dok sam, jel, bila u najboljim godinama, čak i kao tinejdžerka.
    Dobro, valjda će u jednom momentu opet da počnu da se proređuju, uopšte nisam sigurna koja varijanta mi je simpatičnija, kad nemam pojma hoću li i kad dobiti, ili kad sam sigurna da hoću za tri nedelje...

    Ina, sećam se da si pisala, ali sam naravno zaboravila detalje , da li bi mogla da ponoviš, da li si za dijagnozu anemije radila samo klasičnu KKS ili si proveravala sve parametre, feritin i ostali paket? Hvala!
    Feritin i ostali paket, ne može samo klasična KKS (sve vrste željeza, hemoglobin, feritin plus KKS) pa onda još dodatno te faktore zgrušavanja koje je utvrđeno da mojoj maloj fale pa da je nasljedno pa i da meni i mužu fale - ti faktori se konkretno rade u bolnici kod nas i to samo na Rebru (barem od ZG bolnica), a to je dijagnoza koja objašnjava anemiju.

  39. #89
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam prosla perimenopauzu negdje u razdoblju od 39 - 42 godine, zavrsila s potvrdom menopauze. Pocelo je sa svim i svacim, nespavanjem, ubrzanijim pulsom, uzasnim dobitkom kila, stalnim osjecajem nenormalnog PMS-a, jednom menstruacijom od 40 i kusur dana, unutar koje sam, na samom pocetku, stajala pod tusem i krvarila do prekosutra (ako bih izasla iz tusa, curilo je niz nogu). Nakon toga rjedje menstruacije i onda vise nista. Nismo ih izazvali progesteronom, nije bilo endometrija, estrogen je bio nepostojec. Uzimala sam HRT oko godinu dana.

    Nakon Moderne 1 & 2, pocela sam ponovno menstruirati i malo prije 44. rodjendana se sluzbeno vratila u perimenopauzu. Estrogen i FSH bolji nego s 32. kad su dijagnosticirali probleme s plodnoscu. Sad imam Mirenu i uzivam. Rijesila je prakticki sve probleme (ok, prvo prijateljica Moderna, a onda Mirena).
    Kaae, koliko ono nije dugo bilo "ništa više"? Kod tebe su je vjerojatno prerano proglasili (tu "potvrdu menopauze" - kod menopauze prave nema revivala).

  40. #90
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Dijagnoza plus perimenop. objašnjavaju problem s anemijom (previše preobilnog krvarenja predugo i "prečesto") - 7-10 dana na ciklus od 23-36 i jednom godišnje 50 nije takav problem koliki je na 26-28-30 dana.

  41. #91

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Feritin i ostali paket, ne može samo klasična KKS (sve vrste željeza, hemoglobin, feritin plus KKS) pa onda još dodatno te faktore zgrušavanja koje je utvrđeno da mojoj maloj fale pa da je nasljedno pa i da meni i mužu fale - ti faktori se konkretno rade u bolnici kod nas i to samo na Rebru (barem od ZG bolnica), a to je dijagnoza koja objašnjava anemiju.
    Fala !
    Kod mene nije tako drastično, samo dva-tri dana bloodbath, a 18- 19 sloboda, ali za to vreme su samo najdeblji noćni ulošci od koristi. Ali opet računam da nije šteta da proverim, što bi otišla u anemiju ako ne moram...

  42. #92
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Kaae, koliko ono nije dugo bilo "ništa više"? Kod tebe su je vjerojatno prerano proglasili (tu "potvrdu menopauze" - kod menopauze prave nema revivala).
    Koliko sam mogla izdrzati bez HRT-a. 3-4 mjeseca nikakve menstruacije, bez ikakvih hormona. Onda 3 mjeseca pokusavanja izazivanja menstruacije, plus UZV koji je pokazao nepostojeci endometrij nakon 6 mjeseci bez krvarenja, plus krvni testovi s hormonima iz tamo neke dobne skupine 60+. Onda sam zasluzila HRT i dijagnozu. Nije se nitko cudio, s obzirom na povijest bolesti iz ranih tridesetih.

    Ovaj zaokret (slucajno ili manje slucajno povezan s Modernom) je bio vise wtf od ovog prijasnjeg scenarija. Zavrsila sam svakako u nekim istrazivanjima, javljaju mi se tu i tamo i traze jos podataka. Zanimljivije njima nego meni.

  43. #93
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    7 mjeseci? Bitno je da ti je sad dobro, nadam se da ce kod mene ulazak u menopauzu proc ok, al vidjet cemo. Dosta mojih prija je u menopauzi, dobar dio njih je prosao ok, neke su imale probleme u smislu kao lagana depra/manjak volje / snage. Neke nesanica. Neke dobile nesto kila.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 12.07.2022. at 21:53

  44. #94
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Tako nesto, nakon tih 6-7 sam im rekla da mi je skroz svejedno kako se sto zove, vec da mi daju droge, kakve god znaju, samo da cjelokupno sranje skroz nestane. Taj progesteron (Duphastone) je dio postupka dijagnostike u slucajevima kad 12-mjesecno mucenje nije izbor (cekanje pune godine dana da se menga pojavi ili ne pojavi).

  45. #95
    Smajlich avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Postovi
    1,136

    Početno

    Znam ja da svakakvi simptomi dolaze u predmenopauzi i sa starenjem…ne znam je li cjepivo pa i corona utjecala na cikluse i anemiju..no pouzdano znam da je sve pocelo sa prvim ciklusom iza dojenja.. a kad sam u studenom dobila covid, imala sam taj mjesec triput krvarenje..u 12mj jos gore. Izvadila hormone, fsh i progesteron nisu bas ok. Ovulacije nemam skoro stalno, redovito visim u ginekologa.. Krv izvadila pocetjom travnja, zeljezo ok, hemoglobin, hematokrit i feritin niski. Pogotovo feritin, 7, a granica 20. Uzimala sam sada Kendural, kutiju i po u tri mj i zeljezo u spreju. Osjecam se bolje, ali nije to jos to.. kosa opada, umorna sam, ali ne ostajem bez daha, ne manta mi se.

  46. #96
    Smajlich avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Postovi
    1,136

    Početno

    Evo vadila nalaze i sve ok, hbg, hematokrit se popravili, ali TIBC/UIBC su nesto nizi nego su bili. Nisu puno, sitno ispod intervala, ali dr veli da to ide u prilog anemiji. Zeljezo 20. Sutra ce biti feritin gotov…smatra da se zalihe nisu popunile i da treba vremena da sve sjedne na svoje mjesto. Cekam i folnu, vit D i vit B12.
    Posljednje uređivanje od Smajlich : 14.07.2022. at 13:51

  47. #97
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    Citiraj Smajlich prvotno napisa Vidi poruku
    Evo vadila nalaze i sve ok, hbg, hematokrit se popravili, ali TIBC/UIBC su nesto nizi nego su bili. Nisu puno, sitno ispod intervala, ali dr veli da to ide u prilog anemiji. Zeljezo 20. Sutra ce biti feritin gotov…smatra da se zalihe nisu popunile i da treba vremena da sve sjedne na svoje mjesto. Cekam i folnu, vit D i vit B12.
    Ne znam koliko ti je ranije bilo željezo, ali ako se tako dobro popravilo (Fe ti je super), očekivano je da su i zalihe nešto porasle.

  48. #98
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Ne znam koliko ti je ranije bilo željezo, ali ako se tako dobro popravilo (Fe ti je super), očekivano je da su i zalihe nešto porasle.
    Ne mora biti, vidjet ćeš. Ja bih u vrlo brzom roku digla željezo (Fe) na tipa čak i 15, a feritin bi se mako npr. s 5 na 5,5., nakon nove menge pao ispod 5. To nije imalo kod mene oralno smisla, tim više što su mi oralni preparati željeza izazvali 2 dodatna izvora krvarenja (erozivni gastritis i hemeroide, zatvaralo me i padalo ko kamen na želudac). Za mene se najbolje pokazalo željezo intravenozno, zaobiđe se gastro trakt, gotovo u pola sata, drži me godinu dana ili čak godinu i pol, ali to nosi rizike alergijskih reakcija, mora se odviti u bolnici i slijedi malo jača dijagnostika, barem u ZG.

    Sretno, nadam se da ćeš riješiti problem. Ja sam se s intravenoznim preporodila.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 14.07.2022. at 15:45

  49. #99
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Ajde, baš javi koliko si digla feritin. Meni se čini da feritin sporo curi na dolje, ali se i sporo diže na gore, ako nije tako....kao sad kod mene - kao na bezninskoj, napune me u pola sata do vrha referentnih pa to malo po malo pada na dolje sa svakom mengom. A željezo bih uspjela tipa s 5 na 15 dići u 3 mjeseca, ali feritin ko magarac - minimalno mrdanje na gore.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 14.07.2022. at 15:47

  50. #100
    Smajlich avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Postovi
    1,136

    Početno

    Zeljezo mi je u prvi tren bili u redu, 17, ali hemoglobin, hematokrit, MPV i feritin su bili niski..zeljezo mi je jos od 2018. bilo 29,30.., a feritin nizak. Sta cu kad sam i prosli misec imala 8 dana krvarenje, tjedan nista pa opet 6 dana krvarenja… ne mogu se zalihe ni napunit. Mozda stavit Mirenu i amen.

Stranica 2 od 7 PrviPrvi 1234 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •