Stranica 4 od 7 PrviPrvi ... 23456 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 151 do 200 od 308

Tema: Perimenopauza

  1. #151
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da bi sve mogla podnijet stoički osim nesanice. To mi je užas užasa.
    Ali to je jedna od značajki starenja, ne samo kod žena.

  2. #152
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Lili, navikneš se. Dođe to prirodno, bez brige.

  3. #153
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,516

    Početno

    Peterlin,
    Moja mater spava ko klada, nikad nesanice. mene užasava koliko ona može spavati.i još jutrom.

    A ja jutra najviše volim

    Beti3,o tom potom. Zasad mi još rano o tome razmišljat :mrgreen.
    Cvjetić proljetni veli ..hahaha

    A šta bude, bude.

  4. #154
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Peterlin,
    Moja mater spava ko klada, nikad nesanice. mene užasava koliko ona može spavati.i još jutrom.

    A ja jutra najviše volim

    Beti3,o tom potom. Zasad mi još rano o tome razmišljat :mrgreen.
    Cvjetić proljetni veli ..hahaha

    A šta bude, bude.
    Pitaj mamu je li joj uvijek bilo tako. Ja sad nemam tih problema, ali baš u perimenopauzi sam i te kako imala.

    . Na sreću potrajalo je samo par godina.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 07.01.2023. at 18:12

  5. #155
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Dosad nikad nisam morala depilirat ni brčiće, ništa po licu. Dakle, moguće da će i po bradi krenut rast. Selo veselooo..a dotad udri brigu na veselje....
    Nije moguće da niste vidjeli brkove&bradu kod starih žena, što nitko od vas nije imao baku 70 plus ? Manje gledat slike Cher, više ove origigi stare žene, vidljive su (kontra Slavenki Drakulić), samo što ljudi ne obraćaju pažnju. Nema dlakavosti po nogama i rukama (uglavnom), ali krenu dlake - sijede, pa nije takav bed.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 09.01.2023. at 14:52

  6. #156
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Evo da napišem update, možda nekom nekada pomogne.
    Jučer sam imala prvu kontrolu skoro 4 mjeseca od uzimanja hormona. Sve je u najboljem redu i nastavljam dalje s terapijom te je za 6mj ponovo kontrola, ovaj put s uzv dojki i opširnom krvnom slikom.
    Želim podijeliti svoju sreću. Ja sam se vratila sebi. I to ne sebi od prije godinu dana, nego sebi od prije 5g. Kad vratim film unatrag, zadnjih 5g sam bila potpuno izgubljena. Ne znam kako to točno objasniti, izgubila sam svoju prepoznatljivu životnu radost koja se sad opet vratila. Nisam ni bila svjesna koliko sam psihički bila loše. Vratila mi se energija, polet, volja, strpljenje, radost... Dođe mi da plešem na livadi od sreće.
    Valunzi su se smanjili za 90%, noćna znojenja su nestala, ne bole me više zglobovi, nema urinarnih infekcija, glavobolja, nemam više brain fog.
    Ja sam se preporodila.
    Posljednje uređivanje od mitovski : 31.03.2023. at 20:49

  7. #157
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,516

    Početno

    Ajme mitovski fantastično tako mi je drago zbog tebe. Super da si pronašla rješenje

  8. #158
    ki ki avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2013
    Postovi
    1,226

    Početno

    A kaj uzimaš?

  9. #159
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Lanzetto sprej transdermalno i utrogestan oralno

  10. #160
    ki ki avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2013
    Postovi
    1,226

    Početno

    Ja imam brain fog,2 x tjedno noćno znojenje i glavobolje.Sad ne znam da li je to post covid ili perimnopauza [emoji1].
    Na mireni sam godinu dana zbog obilnih krvarenja.

  11. #161
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj ki ki prvotno napisa Vidi poruku
    Ja imam brain fog,2 x tjedno noćno znojenje i glavobolje.Sad ne znam da li je to post covid ili perimnopauza [emoji1].
    Na mireni sam godinu dana zbog obilnih krvarenja.
    Ne tvrdim da je isto, ali ja sam imala takve simptome nekoliko godina prije korone. Prošlo je s vremenom. Isto sam imala mirenu godinama. Tja, može biti kombinacija više uzroka. Držim fige da prođe što prije. Mene su uništavale te noćne epizode. Trajalo je možda 2 ili 3 godine

  12. #162
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Citiraj ki ki prvotno napisa Vidi poruku
    Ja imam brain fog,2 x tjedno noćno znojenje i glavobolje.Sad ne znam da li je to post covid ili perimnopauza [emoji1].
    Na mireni sam godinu dana zbog obilnih krvarenja.
    Meni je bila perimenopauza, a lako moguće da je okidač bila korona 2021. jer je nakon toga krenulo i svakim danom je bilo sve gore.

  13. #163
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,090

    Početno

    Uvijek se govori da se u perimenopauzi deblja, a je li moguće suprotno - da se mršavi - možda kod nagle menopauze?

  14. #164

    Datum pristupanja
    Apr 2023
    Postovi
    2

    Početno

    Istu terapiju dobila
    Nakon koliko počne djelovati?

  15. #165

    Datum pristupanja
    Apr 2023
    Postovi
    2

    Početno

    Kad počnu djelovati?
    Dobila istu terapiju

  16. #166

    Datum pristupanja
    Apr 2023
    Postovi
    1

    Početno

    Ja mršavim. Imam 39 godina i oko godinu dana sam u perimenopauzi. Mjesečnice su mi još redovite, ali imam nesanicu, noćno znojenje, pojačan PMS, razdražljivost, tjeskobu, opadanje kose, suhu kožu, lupanje srca. Ne uzimam hormone. Pijem vitamine B kompleks, C, cink, E i noćurak. Otkad uzimam noćurak puno bolje spavam. Ali kile ne idu nikako gore, samo dole. Vjerojatno zato što pazim šta jedem jer mi je onda puno bolje.

  17. #167

    Datum pristupanja
    May 2023
    Postovi
    1

    Početno

    Pozdrav, ja imam 40 godina, do sad redovni ciklusa svakih 27 dana u trajanju od 4 do 5 dana. Ovaj mjesec je uronila 9 dana a 3 dana prije toga se pojavio taj spotting, svaki put malo vidljivo nakon wca. Zavrsila tako menstruacija i narednih 6 dana sve super, kad najednom opet ovaj spotting uz tako bolne grudi. I sad to traje već 10 dana tako odem na wc, piskim, obrišem se a on rozo krvavo. Jučer napokon stalo ja sva sretna kad evo danas opet ista priča. Nego sad imam osjećaj kao da moram mokriti a ono jedva nešto malo. I odem doktoru opće prakse, dobijem pregled kaže cervix lijep cist. Treba vidjet na ultrazvuk još, to sad cekam da me naruce. Ugl uz sve to neke ogromne pristeve kao čiste na čelu se pojavile, emocije su mi na sve strane, počnem plakat usred ducana i ne znam jel.od stresa ili jer sam toliko zabrinuta za ovo ili nešto treće. Nikad nisam rodila, ne znam jel to bitno uopće. Imam užasno sresan posao pa ne znam jel i to čimbenik. Majka i njena majka su obje ušle u početak menopauze sa 41 godinom i kompletno prestale krvariti sa 45. Mene brine što nigdje nisam cula da neko ovako briše krv 10 dana za redom pa ne znam jel ima to veze sa perimenopauzom. Žene ispričavam se na ovako dugom postu.

  18. #168
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,137

    Početno

    Josipa, pa zar ti je opće praksi dr gledao cerviks?
    Možda imaš kakav upalni proces?

  19. #169
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Bogme ja bi i test na trudnoću kupila ak je u zadnjih par tjedana bilo "akcije"...

  20. #170
    martincius avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    361

    Početno

    Citiraj mitovski prvotno napisa Vidi poruku
    Lanzetto sprej transdermalno i utrogestan oralno
    Ja krecem sad s lanzetto sprejem + mirena, veselim se [emoji846]


    Sent from my IN2023 using Tapatalk

  21. #171
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Baš javi kako ti je. Meni je bilo kao da mi je netko maknuo zavjesu s mozga.

  22. #172
    ki ki avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2013
    Postovi
    1,226

    Početno

    Jeste vadile prije hormnone pa onda dobile terapiju?

  23. #173
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Ne.. Kako je meni ginekologica objasnila u perimenipauzi toliko hormoni fluktuiraju da je pitanje kako ćete ih uhvatiti. Rekla mi je da se perimenopauza dijagnosticira prema kliničkoj slici. Kao što djevojčicama kad dobiju prvu mjesečnicu i krenu im rasti grudi i sve ostalo što ide ne vadimo hormone da bi znali da su u pubertetu.
    Učestale mjesečnice, izostanak, duga krvarenja, valunzi, noćna znojenja, brain fog i sve ostalo su znak da je perimenopauza tu, a nešto se vidi i na uzv.

  24. #174
    ki ki avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2013
    Postovi
    1,226

    Početno

    Sve imam od nabrojanih simptima plus bole me zglobovi i imam ceste vrtoglavice.

  25. #175
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Eh da i bolni zglobovi... To sam zaboravila jer od kad sam na hormonima ne bole, a imala sam raudoblje da bocu jane nisam mogla otvoriti. Vrtoglavice, preskakanje srca, učestale urinarne infekcije... Ma cijela lepeza.

  26. #176
    martincius avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    361

    Početno

    Citiraj mitovski prvotno napisa Vidi poruku
    Baš javi kako ti je. Meni je bilo kao da mi je netko maknuo zavjesu s mozga.
    Hocu. Nakon koliko vremena si primijetila znacajno poboljsanje? Mene najvise zivcira brain fog, ubija me.

    Sent from my IN2023 using Tapatalk
    Posljednje uređivanje od martincius : 23.05.2023. at 06:21

  27. #177
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Citiraj martincius prvotno napisa Vidi poruku
    Hocu. Nakon koliko vremena si primijetila znacajno poboljsanje? Mene najvise zivcira brain fog, ubija me.

    Sent from my IN2023 using Tapatalk
    Vrlo brzo.. Kroz par dana poboljšanje, a kroz 2-3 tjedna neopisivo bolje.

  28. #178
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Bravo, Mitovski, bas sam hepi zbog tebe!

  29. #179

    Datum pristupanja
    May 2017
    Postovi
    137

    Početno

    Curke,
    Čitam vas sa zanimanjem.
    Uskoro 45 godina.
    I kod mene su krenule promjene- skraćen ciklus, obilno menstrualno krvarenje, valunzi, česte nelagode uro-genitalnog područja- žarenje, peckanje i sl.
    Upravo zato se i javljam, prijateljica (koja je magistra farmacije i radi u ljekarni) mi je za te nelagode preporučila jedan preparat koji mi je dosta pomogao pa se nadam da će možda pomoći i nekoj od vas.
    Ugl, šaljem link i pusu svim supatnicama..
    https://ljekarnaonline.hr/proizvodi/...bioclin-11030/

  30. #180
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    je li imao tko napade panike u perimenopauzi?

  31. #181
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,516

    Početno

    Moja mama da, napadaji panike i anksioznost.

  32. #182
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Citiraj flopica prvotno napisa Vidi poruku
    je li imao tko napade panike u perimenopauzi?
    Da... Užas... A nikad nisam bila taj tip. Panika, anksioznost, razdoblja tupila, bezvoljnosti, depresije.... I ne kužiš šta ti se događa. Sve kao rukom odneseno nakon hormona.

  33. #183
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    Nisam ni ja tip ali eto imam u posljednjih par mjeseci takve tegobe, tjedan dana prije menstruacije i prilično su ozbiljne.
    Hormone ne uzimam, moj ginekolog nije nešto zagrijan za to, ali ću samoinicijativno nakon godišnjeg izmjeriti razinu spolnih hormona i ako mi moje trenutne self help metode ne olakšaju itekako sam spremna za sve solucije, pa i hormone.
    Ako netko ima za preporučiti privatni lab u ZG pišite!
    Posljednje uređivanje od flopica : 06.07.2023. at 07:25

  34. #184
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Citiraj flopica prvotno napisa Vidi poruku
    Nisam ni ja tip ali eto imam u posljednjih par mjeseci takve tegobe, tjedan dana prije menstruacije i prilično su ozbiljne.
    Hormone ne uzimam, moj ginekolog nije nešto zagrijan za to, ali ću samoinicijativno nakon godišnjeg izmjeriti razinu spolnih hormona i ako mi moje trenutne self help metode ne olakšaju itekako sam spremna za sve solucije, pa i hormone.
    Ako netko ima za preporučiti privatni lab u ZG pišite!
    Meni je ginekologica u koju imam beskrajno povjerenja rekla da u predmenopauzi i nema neke sreće vaditi hormone jer je to zapravo lutrija s obzirom da variraju skoro pa iz sata u sat... Zato i imamo takve promjene. Tako da je pitanje u kojoj ćeš ih fazi uhvatiti. Predmenopauza se uglavnom dijagnosticira klinički.
    Mene je uz cijeli set fizičkih simptoma baš jako drmnulo psihički. Nisam mogla funkcionirati.

  35. #185
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj flopica prvotno napisa Vidi poruku
    je li imao tko napade panike u perimenopauzi?
    Ja sam bila pošteđena napada panike (zapravo, mislim da to nikad nisam iskusila), ali bliska osoba ih je imala, čak je na hitnoj završila... Imala je ona i drugih problema - poklopilo se s iznimnim opterećenjem na poslu, bolesti u obitelji itd, pa je teško reći što je uzrok. Nikad nije samo jedan. Rješenje za nju je bio normabel (mislim da su joj ga dali u infuziji kad je došla na hitnu, ne sjećam se više detalja, ali odmah joj je bilo lakše). Neko vrijeme ga je uzimala stalno, a kasnije po potrebi. Bitno da ga ima pri ruci za slučaj hude sile. Kolegica s posla ima sličnu priču, s tim da je još imala i problem nesanice koji rješava zamračivanjem sobe i melatoninom u kapsulama. To i ja povremeno znam uzeti.

    Što se tiče hormona, moja mama je dobivala nadomjesnu terapiju prije štajaznam 30 godina i to nije dobro završilo. Problemi (navale vrućine, otežano disanje i sl.) se nisu riješili, ali je dobila hrpu mioma za koje su joj poslije rekli da je nuspojava nadomjesne. Osim toga, kasnije je imala dva infarkta, a i gadne smetnje vida (makularna degeneracija) i ne bih se kladila da i to nije povezano. Ona se liječi i od svoje autoimune bolesti (godinama na Decortinu) pa ne bi bilo fer reći da je samo hormonska nadomjesna terapija krivac, jer kortikosteroidi su isto batina s dva kraja, ali svakako sve to treba uzeti u obzir.

    Liječenje napada panike i drugih smetnji u klimakteriju kroji se po mjeri. Ono što je meni valjalo, nije odgovaralo mojoj sestrični ili prijateljici. Meni je najveći psihološki problem bio naviknuti se na starenje, aliii budući da sam se riješila gadnih izljeva i konstantne anemije, a i nekontroliranog bujanja sluznice, nekako sam prepoznala dobre strane cijele te priče i bilo mi je lakše.

    Nadam se da ćeš naći rješenje. Iz iskustva - ovaj najgadniji udar ne traje dulje od 2-3 godine (meni su najteža bila ljeta), ali povremene smetnje trajuuuuu i dalje, a kad nekim čudom prestanu, starenje donese druga ograničenja. Tako to ide. Drž' se!

  36. #186
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,516

    Početno

    Ja nekako ni ne razmišjam o starenju, to mi je kao prirodan proces, no lako tako zborit dok ne osjećam nikakve posljedice istoga (zasad).

    Peterlin, tako "teško" zvuči starenje iz tvojih usta U kojim godinama si počela izrazitije osjećat taj proces? Više me zanimaju fizička ograničenja nego opuštena koža i bore na licu

  37. #187
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Mene starenje ne brine jer ga prihvaćam kao noržalan proces. Ono što znam sigurno je da onako kako sam živjela godinu i pol dok nisam krenula uzimati hormone ne bih mogla još dugo. Ili bih dobila otkaz na poslu jer sam toliko bila pogubljena da nisam znala što radim ni kada ni kako ili bih pukla ko kokica pa bi me odvelo u neku lijepu zgradu na odmor
    Nikada nisam mislila da će me tako spucati predmanopauza i iskreno nisam ni vjerovala da je to moguće u toj mjeri. Mene koja sam uvijek vukla sve i dizala sve oko sebe, kojoj je uvijek čaša na pola puna, uvijek ima izlaz. Kad jednom dođeš do toga da samu sebe ne prepoznaješ, ne znaš reći što ti je, ne znaš prepoznati što se događa i prva misao je da si puknula ko kokica. Osjećaj dekoncetriranosti i zaboravljivosti je užasan, grozan.
    Što se tiče rizika hormona stvarno sam pročitala more i more članaka, istraživanja, poslušala liječnike koji aw bave isključivo tom problematikom.
    Kako postoji rizik kod uzumanja hormona tako smo i mi žene u povećanom riziku upravo u tom razdoblju od mnogih bolesti, među ostalim i srčanih i moždanih udara upravo zbog manjka estrogena.
    Iatraživanje koje je izašlo tamo negdje 80-tih čini mi se je napravilo toliku štetu za žene koje bi imale korist od uzimanja hormona, a ne uzimaju ih jer su čule da su zlo i ništa više. Iatraživanje je rađeno na uzorku žena u dobi od 60 godina koje su već bile cca 10g u menopauzi s raznim kronočnim bolestima i među njima i porpiličan broj pretilih.
    Zna se tko ne smije uzimati hormone i koje au kontraindikacije. Isto tako treba odvagnuti rizik jednog i drugog. Kako je meni objasnila ginekologica rizik je veći što žena duže čeka na primjenu.. Nije isto ako ih krene uzimati u predmenopauzi ili menopauzi.
    Ja sam s liječnicom u koju imam beskrajno povjerenje jer je prije svega čovjek, a i veliki stručnjak odlučila da je za mene manji rizik da ih uzimam. Nije isto ući u menopauzu s 42 ili 52.
    Uglavnom ja nikad zadovoljnija u zadnjih 7-8 godina. I ino što je najbitnije au redovne kontrole svakih 6 mjeseci.
    I naravno koliko toliko zdrav život. Ne možeš pušit, pit, nezdravo se hraniti, ne baviti se aktivnostima, biti pretio, piti hormone pa reći eto na hormoni su krivi.

  38. #188
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Ja nekako ni ne razmišjam o starenju, to mi je kao prirodan proces, no lako tako zborit dok ne osjećam nikakve posljedice istoga (zasad).

    Peterlin, tako "teško" zvuči starenje iz tvojih usta U kojim godinama si počela izrazitije osjećat taj proces? Više me zanimaju fizička ograničenja nego opuštena koža i bore na licu
    Ma sve to ide u rok službe. Prvi "valung" sam doživjela prije nego su mi djeca krenula u školu, dakle negdje 2007. Imala sa 45 godina. Spremali smo se na ljetovanje. Vraćala sam se s posla (sredina srpnja) i kad me opalilo, skoro sam se onesvijestila. To je bio izolirani slučaj, nakon kojeg je uslijedilo mirno razdoblje od par mjeseci. Frekvencija se povećala u iduće 2 godine, a onda se postupno smanjila. Nauči se čovjek na to. Lakše je kad te prestane iznenađivati.
    FIzička ograničenja: Negdje 2012. imala sam napad autoimune bolesti koji nije nužno vezan za perimenopauzu, ali upada u isto vremensko razdoblje i jako mi je narušio zdravlje općenito (nekoliko tjedana u bolnici i više mjeseci bolovanja). Što se tiče ginekoloških problema, ja sam godinama imala kompleksnu hiperplaziju endometrija. I danas to kontroliram ali je sluznica maternice zadnjih godina tanka i nemam više problema kao ranije.

  39. #189
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,516

    Početno

    Uf svega se nakupilo :/ al bitno da je pod kontrolom sada.

  40. #190

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    380

    Početno

    Pročitala sam cijelu temu, sve četiri stranice, i u svakom postu mogu naći dio svojih simptoma. Zaključak - svatko ima neku svoju sliku, ali kad se sve stavi u jednadžbu, onda je to skupina "simptoma", od nesanice, izostanka ili obilnih krvarenja, nedostatka libida, suhoće sluznice, zaboravnosti, brain-foga, glavobolja i još svašta (vjerojatno sam nešto i zaboravila). O svakoj pojedino ovisi intenzitet, valjda.

    Mene zanima nešto što nisam pronašla u postovima, a to je jedan specifični osjećaj, rekla bih čak senzacija, koju osjetim po noći. Toliko mi je teško opisati ga jednim imenom, ali je to nešto slično onom osjećaju kad te nešto prepadne iznenada, pa cijeli protrneš, kao da te strah "ožari". Ima li netko takve simptome, po noći. Znam se probuditi s tim osjećajem, uglavnom oko trbuha i solarnog pleksusa. kao da me anksioznost opere toliko da se probudim sa strahom.

    Inače sam ja se godinama borila s migrenama, koje su ulaskom u kasne četrdesete (sad imam 48) postajale sve gore, a unazad dvije godine sam na profilaksi za migrenu pa mi to pomaže (kuc,kuc). Menga mi je krenula slabjeti već nakon prvog poroda, nakon pauze od dojenja se nikad nije vratila na staru "jačinu". I tako lagano godinama, sve slabije, sve kraći ciklusi. Sad nisam dobila već 3 mjeseca. Stavljam linoladiol kremu po preporuci gin-a jednom tjedno i vagisan kremom mažem, radi suhoće. I naravno lubrikanti već godinama kod odnosa.

    Također imam godinama suhe oči, što mi se isto čini da kreće na gore. Ima li netko s tim iskustva?

  41. #191
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    Citiraj matsa prvotno napisa Vidi poruku
    Pročitala sam cijelu temu, sve četiri stranice, i u svakom postu mogu naći dio svojih simptoma. Zaključak - svatko ima neku svoju sliku, ali kad se sve stavi u jednadžbu, onda je to skupina "simptoma", od nesanice, izostanka ili obilnih krvarenja, nedostatka libida, suhoće sluznice, zaboravnosti, brain-foga, glavobolja i još svašta (vjerojatno sam nešto i zaboravila). O svakoj pojedino ovisi intenzitet, valjda.

    Mene zanima nešto što nisam pronašla u postovima, a to je jedan specifični osjećaj, rekla bih čak senzacija, koju osjetim po noći. Toliko mi je teško opisati ga jednim imenom, ali je to nešto slično onom osjećaju kad te nešto prepadne iznenada, pa cijeli protrneš, kao da te strah "ožari". Ima li netko takve simptome, po noći. Znam se probuditi s tim osjećajem, uglavnom oko trbuha i solarnog pleksusa. kao da me anksioznost opere toliko da se probudim sa strahom.

    Inače sam ja se godinama borila s migrenama, koje su ulaskom u kasne četrdesete (sad imam 48) postajale sve gore, a unazad dvije godine sam na profilaksi za migrenu pa mi to pomaže (kuc,kuc). Menga mi je krenula slabjeti već nakon prvog poroda, nakon pauze od dojenja se nikad nije vratila na staru "jačinu". I tako lagano godinama, sve slabije, sve kraći ciklusi. Sad nisam dobila već 3 mjeseca. Stavljam linoladiol kremu po preporuci gin-a jednom tjedno i vagisan kremom mažem, radi suhoće. I naravno lubrikanti već godinama kod odnosa.

    Također imam godinama suhe oči, što mi se isto čini da kreće na gore. Ima li netko s tim iskustva?
    tu sam
    taj osjećaj je prilično zastrašujući, evo mi je malo laknulo što nisam jedina
    čak sam počela razmišljati o neurološkim problemima koji nisu prepoznati

  42. #192

    Datum pristupanja
    Nov 2021
    Postovi
    735

    Početno

    Promjene u razini hormona zasigurno utječu i na neurotransmitere u mozgu.

    I meni se nekad događa ovo što opisujete, naročito ako sam pod većim stresom.

  43. #193

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    380

    Početno

    Evo da se zahvalim na odgovorima i nadovežem - u međuvremenu sam išla napraviti neke daljnje pretrage zbog nekih drugih "simptomčića". Razina D vitamina niska, B12 kao u redu, ali sam ja samo inicijativno počela uzimati velike doze B12 vitamina i nekako se simptomi tih trnaca dosta smanjuju evo nakon mjesec dana uzimanja. A i počela sam puno više čitati o sistemskom utjecaju pada estrogena, a i progresterona na tijelo. Hrpu promjena izaziva taj pad hormona u cijelom organizmu.

  44. #194
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,137

    Početno

    Meni vježbanje puno pomogne oko tih nekih bolova. Navikla sam sjediti poput malog djeteta, nikad normalno na stolcu. Sad kad ustajem iz svojih glupih položaja, često posrnem, srećom još ne padam.

  45. #195
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Citiraj matsa prvotno napisa Vidi poruku
    A i počela sam puno više čitati o sistemskom utjecaju pada estrogena, a i progresterona na tijelo. Hrpu promjena izaziva taj pad hormona u cijelom organizmu.
    OFC, starenje utječe na sve. Uključivo izaziva kod nekih suhe oči. Tu sam sa suhim očima, imam 53, još imam menge - pitaj što te zanima, temu sam apsolvirala do skoro pa operiravanja (ipak to nisam operiravala) - privatnici nude neko tretiranje tih žlijezda za lučenje suza koje onda luče ko lude i efekt traje 2 godine pa onda treba opet. Ukratko - bjesomučno kapam oči umjetnim suzama svaku par sati, pogotovo ako radim na računalu, pazim / izbjegavam dim, ventiliranje ili se tek nataknavam ako sam u klimatiziranom, shopping centrima, kinima. Koristim vodootpornu maskaru. Oči su mi oopćenito postale slaba točka - takve suhe osjetljive su na sve vragove, ambrozija itd. Ukratko, suhe oči su normalan dio slike, nisu neko svjetsko čudo nažalost. Radi se o upravljanju simptomima - istitravanju što ti od umjetnih suza najbolje paše. Sretno!
    Posljednje uređivanje od ina33 : 14.09.2023. at 20:49

  46. #196
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Mislim - pad estrogena i progesterona = starenje. Ko i kod muških pad testosterona. A naravski da je sistemsko. Neće starit samo jedan dio, a ostalo ostat isto/pomlađivat se .

  47. #197
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,516

    Početno

    A jesi luda
    Evo ja imala oper.zahvatna zubu, toliko natekla da su me djeca zezala kako sam sva botoksirana ko one plastičnjače i čube sve oteklo, smijurija na šta sam sličila

    Jedva dočekala svoje ispijene obraze i malo labijalnih bora da opet budem ja

  48. #198
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,516

    Početno

    Jesi našla prave umjetne suze za oči?
    Majke mi nisam čula za suhoću očiju, samo za drugu suhoću južnije

    Svašta saznam na forumu.

  49. #199
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Jesi našla prave umjetne suze za oči?
    Majke mi nisam čula za suhoću očiju, samo za drugu suhoću južnije

    Svašta saznam na forumu.
    Eh, to ide paralelno. Zapravo, ja sa suhim očima imam problem dulje vrijeme, još od zadnjeg napada autoimune boleštine kojoj nikad nisu ustanovili uzrok niti sam dobila kompletnu dijagnozu (ali dobro mi je, pa nisam dalje forsirala).

    Umjetne suze koje sam dobivala na recept bile su Isopto Tears (Alcon), ali su mi se bolje pokazale druge dvije vrste koje treba platiti:
    - Ocuhil (s nevenovim uljem): https://mojaljekarna.hr/oci-i-kontak...000227068.html
    - Bepanthol https://ljekarna-pablo.hr/bepanthol-...proizvod-1928/

    Povremeno promijenim vrstu, jer imaju različite aktivne sastojke. Obično imam jedne doma, a druge na poslu.

    U slučaju pucanja kapilara u oku preporučuju ove kapi: https://ljekarna.hr/zdravlje-ociju/5...-oci-10ml.html (moram isprobati, još nisam, ali kad dođe vjetrovito vrijeme - svakako će mi zatrebati). Sadrže hijaluronsku kiselinu, a to sadrži i većina preparata za drugu suhoću južnije (Cicatridina ili Hyalo Gyn globule).

    Treće mjesto gdje se vidi isušivanje sluznice je usna šupljina - povlačenje zubnog mesa, češće pucanje usana, afte.... sve je to od zuba (vremena) ali nema tu spasa, pa se ne isplati uzrujavati oko toga, samo krpati i poboljšavati stanje koliko se može.

  50. #200
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Jesi našla prave umjetne suze za oči?
    Majke mi nisam čula za suhoću očiju, samo za drugu suhoću južnije

    Svašta saznam na forumu.
    Pa sve se susi, sva koza, sva sluzoza i oci. Nema nekih the idealnih, malo ih vrtim, sad sam na vizol s antialergijske, pa malo thealoz duo, pa bepanathol, pa vrti itd. Od brenda je bitnije da ih stalno kapas, svaka 2-3 h.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 15.09.2023. at 14:56

Stranica 4 od 7 PrviPrvi ... 23456 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •