Stranica 10 od 23 PrviPrvi ... 8910111220 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 451 do 500 od 1108

Tema: Što čitate 4.

  1. #451
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj chesil prvotno napisa Vidi poruku
    Trevor Noah - Zločin rođenjem
    Fascinantna autobiografija južnoafričkog stand up komičara rođenog 1984. kad je seksualni odnos između bijele i crne rase doslovno bio zločin. Njegova crna majka je fascinantan lik, reklo bi se k'o iz romana. Shvatila sam da o aparthejdu ne znam baš ništa, puno su mi pomogli ovi humorom protkani zapisi da shvatim neshvatljivo. Saznala sam kako se živi u J. Africi, gradnji soba (ne kuća), religijama, plemenima, javnom prijevozu, obiteljskom nasilju... Jedna od najluđih anegdota je storija o plesnoj skupini s kojom je nastupao kao DJ, i zvijezdi te skupine koji se zvao, ni manje ni više nego Hitler. I onda dobiju poziv za nastup u židovskoj školi. Ups.
    Joj, hvala, ovo bi mi moglo bit zanimljivo, a Trevora Noaha škicnem koji put i uvijek mi se čini pametno to kako se šali, nema toliko roasta tj. tog američkog humora ala Oscari koji je meni enivej teško shvatljiv/probavljiv i pored njega mogu samo proć ala "ok, ovo je kulturološki različito, ajde neka prođe pa da vidimo tko je nominiran". DJ Hitler OMG, već zamišljam Trevorov glas kako to priča.

    Ja čitam Noru Verde "Moja dota". Nakon "Proljeća" koje me ostavilo hladnom, ovo mi je ko dolazak doma. Super me iznenadio i razniježio tekst one talijanske molitve koja se govori za grmljavine (na dalm. otocima gdje nema gromobrana pa moš samo molit) - nisam znala što kažu u drugoj kitici, sad sam skužila da je riječ "saeta" - strijela. Santa Barbara e San Simon, libere me de sto ton...
    Posljednje uređivanje od ina33 : 06.04.2022. at 11:07

  2. #452

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,135

    Početno

    "Zločin rođenjem" je izvrsna knjiga, spominjala sam je i ja prije par mjeseci. To kako je opisao mamu zbilja je fascinantno, mama je zapravo glavni lik knjige.
    Ova epizoda s Hitlerom zapravo je ispričana u kontekstu obrazovanja, koje domicilnom ili "obojenom" stanovništvu jednostavno nije dostupno. Ne uče dovoljno ni o povijesti, ni o kulturama, samo osnovne stvari. Zato je i bilo moguće da dođe do takve situacije.
    Meni je bilo jezivo kad je opisivao očuhovo nasilje, i kako mama nije mogla dobiti praktički nikakvu zaštitu od policije. Nekako me podsjetilo na slične situacije u našoj zemlji

  3. #453
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    "Zločin rođenjem" je izvrsna knjiga, spominjala sam je i ja prije par mjeseci. To kako je opisao mamu zbilja je fascinantno, mama je zapravo glavni lik knjige.
    Ova epizoda s Hitlerom zapravo je ispričana u kontekstu obrazovanja, koje domicilnom ili "obojenom" stanovništvu jednostavno nije dostupno. Ne uče dovoljno ni o povijesti, ni o kulturama, samo osnovne stvari. Zato je i bilo moguće da dođe do takve situacije.
    Meni je bilo jezivo kad je opisivao očuhovo nasilje, i kako mama nije mogla dobiti praktički nikakvu zaštitu od policije. Nekako me podsjetilo na slične situacije u našoj zemlji
    On je baš onako na ženskoj strani, sad se nedavno osvrtao i na Kanyea i Kim i rekao što je Kanye radio Kim, a ona je Kim Kardashian. Znači, ta situacija je još uvijek globalna, možda u tipa Švedskoj, Norveškoj i Finskoj nije. Te knjige ima po knjižnicama? Pretpostavljam da se do nje može brže nego do Furlaničine, da to nije takva mission impossible?

  4. #454

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,135

    Početno

    Ima je po knjižnicama, nije problem dobiti je.

  5. #455

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,135

    Početno

    Citiraj anamar prvotno napisa Vidi poruku
    Čitala sam i japansku autoricu Sayaka Murata, Žena iz prodavaonice mješovite robe. Riječ je o kratkom, ali dojmljivom prikazu života žene (vjerojatno sa sociopatskim poremećajem) koja svoju svrhu pronađe radeći u trgovini. No to je samo podloga iz koje raste priča o društvenim i obiteljskim očekivanjima i ulogama, odnosno o ljudima koji se u taj složeni društveni mozaik ne mogu uklopiti. Zakoni su nepisani, ali su čvršći nego Mojsijevi i njihovu matricu je zapravo nemoguće razbiti. Knjiga je zabavna, ali za mene nije sve stalo na toj "dosjetka" razini, već je bila i poticajna.
    Hvala, anamar, za ovu knjigu jer bi mi inače sigurno prošla ispod radara, a odlična je! Brzo i lako se čita, ima zanimljivu priču, ali ispod priče je još puno toga o čemu vrijedi razmisliti - od društvenih, karijernih i obiteljskih očekivanja, do onog kako uopće opstati kao drugačiji. Svakako knjiga koja se pamti, nije od onih koje se pročitaju i zaborave.

  6. #456
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,088

    Početno

    Imam neke faze - valove - u čitanju koje ne znam objasniti, a nisam previše ni mislila o tome, ali, evo, da ne duljim, da objasnim. Od početka godine čitala sam kao navijena, do 27. 3. pročitala sam 19 knjiga i onda mi se dogodilo da sam 3 knjige zaredom započela i ostavila. Čak sam se iracionalno prepala da mi se više nikad nijedna knjiga neće svidjeti. Ili, dobro, ako ne baš nikad, a ono dugo vremena. Sad sam na dvadesetoj knjizi, od nje ne odustajem, ako ništa, a ono, da razbijem nabac. Sad sam na 57% i ne mogu reći da mi nije dobra knjiga, ali probijam se kroz nju kao da gazim kroz vodu.

    Pročitala sam knjigu Tragač koju je preporučio Jurica Pavičić. Ne radi se o tipičnom krimiću iako je glavni lik detektiv. Naime, on je umirovljen pa onda ne može provoditi istragu kako bi da još radi u policiji, nego onda pokušava otkriti istinu narodskijim metodama. Knjiga je zanimljiva, ali njeni poučci su dosta depresivni jer se idilična sredina i zajednica ruralne Irske pred nama postupno pretvori u nešto maliciozno. Glavni lik je u Irsku došao da pobjegne od zločina velikog Chicaga, a onda vidi da i u malim, povezanim sredinama ima zla. Depresivno je što na kraju shvati da je to nešto što se mora prihvatiti i da od ljudskog zla ne može pobjeći.
    Posljednje uređivanje od Jurana : 11.04.2022. at 11:01

  7. #457
    chesil avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2017
    Postovi
    288

    Početno

    Linda Bostrom Knausgard - Oktobarsko dijete

    Ne znam jel mi roman dobar jer znam pozadinsku priču kroz sve Knausgardove knjige, odnosno bi li mi bio dobar da ne znam kontekst. Pa se onda pitam jesam li nepravedna prema Lindi jer je sudim kroz prizmu poznatijeg (bivšeg) supruga.
    Kako god, uživala sam u čitanju.
    Posljednje uređivanje od chesil : 12.04.2022. at 20:53

  8. #458
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Erika Fatland: The Border (nije još prevedeno, koliko mi je poznato).To je nastavak knjige Sovietistan (ima i prevedeno, tanja_b je ovdje napisala odličan osvrt, ali nisam se uspjela dočepati hrvatskog izdanja, pa sam našla epub na engleskom). Sad sam u potrazi za trećom knjigom iste autorice: High (o Tibetu i susjednim zemljama) ali još nisam uspjela. Vrebat ću to i dalje.

  9. #459
    chesil avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2017
    Postovi
    288

    Početno

    Da prijavim pročitano.

    Sheila Heti - Majčinstvo
    Promišljanja žene koja se bliži 40.-oj, u stabilnoj vezi, o tome imati dijete ili ne. Ovo nije klasični roman, više lamentiranje i filozofiranje o tome što je žena ako nije majka. Meni malo zamoran, i ostavlja mi osjećaj da ako netko uistinu ne želi biti roditelj, da je pomiren s tom odlukom na način da ne mora o tome napisati više od 200 stranica.

    Darko Cvijetić - Schindlerov lift
    Život u neboderima Prijedora prije i poslije rata kroz portrete susjeda. Upečatljivo i potresno.

  10. #460

    Datum pristupanja
    Nov 2021
    Postovi
    735

    Početno

    Annie Ernaux - "Godine"

    Ne pamtim kad mi se dogodilo da knjigu od 200 stranica čitam dva mjeseca. I da to nije zato što je knjiga loša pa je sporo čitam, već je toliko dobra i genijalna da me svaki dan odnese u toliko rukavaca koje poslije istražujem i o kojima razmišljam... vjerojatno bih je mogla čitati još dva mjeseca i svejedno bih bila opčinjena.

    Zahvalna sam svima vama koji ste već pisali o njoj , zbog vas sam je i uzela u svoje ruke.
    Pružila mi je predivne trenutke prisjećanja na mog pokojnog oca i njegove priče o odrastanju u svijetu nakon Drugog svjetskog rata. Iako ga je od Annie dijelila i geografija i spol i društveno uređenje i neposredna iskustva, sličnosti koje su se pomaljale sa stranica ulazile su ravno u moju dušu kao dragocjene minijature iznova (pr)oživljene bliskosti i sjećanja. Na spomen Radio Luxembourga, koji je mom tati (kao i drugim glazbenicima poput njega u to vrijeme) bio prozor u svijet i kojeg je rado spominjao u kasnijim reminiscencijama, srce mi se otopilo poput karamele zasoljene neumitnošću vremena koje teče i teče, a ljudi poput Annie ga nekom magijom zarobe u riječi i poklone nam ga desetljećima kasnije .
    I svoju sam mladost, djevojaštvo, srednje godine pronašla na ovim stranicama, filigranski posložene u bravuroznu kreaciju koja je i priča i povijest i sociološki ogled i filozofska rasprava i sve u jednom i jedno u svemu. I da nema ničega u ovoj knjizi, osim zadnjih stranica posvećenih furioznoj interpretaciji našeg konzumerističkog društva, već bi i to bilo sasvim dovoljno da u moje životno čitateljsko iskustvo ovu knjigu upiše velikim slovima. A kad se ogrnem cijelom knjigom, mogu samo reći -maestoso, Annie. Zavoljeh te preko knjige toliko da te zovem imenom, poput prijateljice.

    I jedno razmišljanje, zapravo upit za vas: Imamo li u našoj književnosti knjiga koja opisuju zadnjih 50-70 godina na donekle sličan način? Rado bih ih čitala. Hvala .

  11. #461
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Pročitala "Kad je Nina znala" od Davida Grossmana. Nije mi sjela, svi su mi likovi bili antipatični, sve previše patetično i neuvjerljivo, naprosto se nisam mogla uživjeti u toliku količnu drame i sudbonosnog prokletstva i idealizma, iako znam da je nastalo na temelju istinite priče (pokriva lice dlanovima), ispričanu na taj način. Možda bi mi Kišov dokumentarac na tu temu više sjeo. Mislim da mi je ovo prva Grossmanova knjiga, imam doma onu "Konj ulazi u bar". Ne znam.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 27.04.2022. at 14:44

  12. #462

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,135

    Početno

    Citiraj Dota prvotno napisa Vidi poruku

    I jedno razmišljanje, zapravo upit za vas: Imamo li u našoj književnosti knjiga koja opisuju zadnjih 50-70 godina na donekle sličan način? Rado bih ih čitala. Hvala .
    Teško. Kao prvo, Annie Ernaux je neponovljiva kao drugo, u našoj književnosti slični prikazi se neizostavno vrte oko političkih prilika za vrijeme i neposredno nakon rata ili se fokusiraju na kraće vremensko razdoblje.
    Ali, evo, pretragom knjiga pročitanih u zadnjih 15 godina, mislim da je najbliže tome što tražiš "Sloboština Barbie" Maše Kolanović (odrastanje 80-tih, ispričano iz perspektive igre skupine djevojčica iz Novog Zagreba). Malo širu sliku daju neki romani Ludwiga Bauera (prvo mi pada na pamet "Kratka kronika porodice Weber", ali u tom smislu preporučljiv je i autobiografski roman "Toranj kiselih jabuka").
    Općenito, knjige koje prikazuju određen vremenski raspon najčešće tematiziraju jednu osobu ili jednu obitelj i njihovu specifičnu situaciju, pa ih se društveno-povijesna zbivanja usput dotiču. Annie Ernaux je neponovljiva i posebna baš zato jer je uspjela individualnu povijest potpuno podrediti kolektivnom sjećanju.

    Izvan književnosti, na pamet mi pada beogradska tv-serija "Grlom u jagode" kao i većina knjiga, i ona je fokusirana na skupinu likova u određenom gradu, ali svaka epizoda smještena je u određenu godinu, i na kraju se nabrajaju događaji koji su je obilježili, što daje osjećaj univerzalnosti sadržaja.

  13. #463

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,135

    Početno

    Novo prevedeni roman Amosa Oza, "Poznati ženu", donekle me razočarao. Dobro je pisan, ali mi poanta cijelo vrijeme izmiče. I tako mi je, negdje od sredine knjige, postalo jasno da glavni lik neće ništa spoznati, a a i dijelovi o tim "ženama" u njegovom životu ostali su mi nekako promašeni, pa sam samo privela čitanje do kraja.
    Inače jako volim Ozov stil pisanja, nekako smiren, fokusiran, i rado čitam dosadne opise svakodnevnih aktivnosti ni po čemu posebnih likova ali ovdje je toga bilo previše čak i za moj ukus.

    Više mi se dojmio roman nizozemskog autora Tommyja Wieringe "Sveta Rita". Ono što je isprva započelo kao pomalo dosadna priča o luzerima u seoskoj provinciji negdje uz njemačku granicu, pretvorilo se u nevjerojatno tužnu priču o gubitku i nedostajanju svega (bliskih ljudi, smisla života, ljubavi, čega god). Nije baš knjiga za razbibrigu, ali stvarno me dirnula.

  14. #464

    Datum pristupanja
    Nov 2021
    Postovi
    735

    Početno

    tanja_b, hvala za preporuke .

  15. #465
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Dota, ako nisi čitala, potraži ovu knjigu: https://znanje.hr/product/bijelo-se-...vedeset/415861 Autorica je Slovenka, ali u ono vrijeme to je bila ista država. Pisalo se o toj knjizi na forumu, ali mislim da je to bilo "prije tvog vremena".

  16. #466

    Datum pristupanja
    Nov 2021
    Postovi
    735

    Početno

    Peterlin, hvala i tebi na preporuci . Pišem u tekicu

    Sad čitam Miru Furlan -"Voli me više od svega na svijetu". Počela sam je ranije, ali me neka druga literatura "omela", pa sad nastavljam. Mislim da će i ona biti na tragu ovoga što tražim, pa i nju spominjem, ako nekoga zanima.

  17. #467
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Marie Aubert 'Odrasli ljudi' - meni je sjela, progutala sam je.

  18. #468

    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    141

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Marie Aubert 'Odrasli ljudi' - meni je sjela, progutala sam je.
    I ja sam je progutala u jednoj večeri, preporuke.
    Sad čitam Teoriju čudnovatosti, po preporuci tanje b, uživam. Čitam je polako, da mi što duže traje.
    Zbog ove knjige sad silno želim ponovno otići u Prag
    U zadnjih par mjeseci sam pročitala nekoliko sjajnih knjiga, sve redom preporuke s ovog topica.

  19. #469

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    243

    Početno

    Toplo preporučam knjigu „U zemlji plemenitih ljudi“ Hrvoja Rupčića. Radi se o putopisu, putovanju motorom po Iranu, odnosno diljem drevne Perzije. Iako autor nije književnik, već rock-glazbenik, prekrasno je opisana ta zemlja i njeni ljudi, nevjerojatno ljubazni i susretljivi.

  20. #470

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,135

    Početno

    Haska Šijan: Iza leđa

    Ne postoji bolje vrijeme od sadašnjeg za čitanje ove knjige, objavljene prvi put 2019., i radnje smještene u 2015.-2016. godinu, u vrijeme dok je rat u Ukrajini bio "samo" ruska aneksija Krima i separatisti u Doneckoj oblasti. Kroz viđenje mlade žene Marte, koja je upravo svojeg partnera ispratila u vojsku, i kroz njezine unutarnje monologe (cijela knjiga je u stvari dugačak unutarnji monolog!) dobivamo vrlo oštrouman prikaz ukrajinskog društva, iscrpljenog korupcijom i jalovim nacionalizmom, u kojem se slave vojnici koji ratuju na istoku i pomaže se izbjeglim obiteljima, ali se istovremeno prezirno gleda na pridošlice s istoka zemlje koji govore ruski (jer se ukrajinski ondje nikad nije ni govorio u tolikoj mjeri kao na zapadu). Frustrirana u situaciji novovjeke Penelope, Marta se pokušava uživjeti u novu ulogu, volontira s drugim ženama iz firme, ali pritom samo opaža još više besmisla i nelogičnosti oko sebe.

    Isprva sam nevoljko čitala ovu podulju knjigu s dugačkim poglavljima i dugačkim rečenicama, ali kako sam odmicala dalje, sve sam više shvaćala koliko je ova knjiga izvrsna. Po stilu donekle podsjeća na Horakovu i njezinu "Teoriju čudnovatosti", ali dok je Ada smještena u relativno siguran Prag i nema većih frustracija od besmislenog posla, Šijaničina Marta nalazi se u nestabilnijoj zemlji u situaciji koja samo što ne eskalira (a eskalirala je, to svi na žalost znamo, 6 godina kasnije od vremena radnje ovog romana). Ako imate strpljenja za dugačke rečenice (koje preporučujem ne preskakati, zbog briljatnih zapažanja u svakodnevnim situacijama), svakako preporučujem!

  21. #471
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Ovo zvuci zanimljivo, hvala, tanja!

  22. #472
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    baš zvuči zanimljivo, a ovaj citat na linku koji si stavila me baš nasmijao, sve je pobrojala

    i razumijem šta hoće reć, a to je i meni u zadnja dva mjeseca interakcija s nekim izbjeglicama bilo teško za progutati, kako su vodili život kao moj, posao, djeca vrtić škola, biće i roditeljski forum
    i onda odjednom puf!
    Posljednje uređivanje od tangerina : 09.05.2022. at 15:30

  23. #473

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,135

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    baš zvuči zanimljivo, a ovaj citat na linku koji si stavila me baš nasmijao, sve je pobrojala
    Da ima dosta takvih rečenica, zato i kažem, šteta ih je preskakati jer ima sjajna zapažanja i asocijacije.

  24. #474
    chesil avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2017
    Postovi
    288

    Početno

    Leila Slimani - U zemlji drugih

    Prvi dio trilogije 'Rat, rat, rat' francuske književnice u kojoj romansira povijest svoje obitelji. U prvoj knjizi glavni lik je temeljen na njezinoj baki koja se za vrijeme Drugog svjetskog rata zaljubila u marokanskog vojnika i nakon rata otišla iz Alzasa živjeti u potpuno stranu joj zemlju. U kojoj ubrzo počinju nemiri jer Marokanci žele nezavisnost od francuskih kolonijalista.
    Lako se čita, donosi puno zanimljivih detalja o životu 50.-ih u Maroku, položaju žena, ulozi Europljana...
    Ali, ali... nekako sam očekivala više, nije ostavila wow efekt na mene, a baš sam mislila da hoće. Naglašavam, knjiga je dobra, samo su moja očekivanja bila previsoka.

  25. #475

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,135

    Početno

    Tomislav Šovagović: Spremište Trešnjevka

    Pojava ove knjige isprva me razveselila. Uspomena iz djetinjstva opisano je i objavljeno mnogo, to je popularna tema zadnjih godina, naročito 80-te godine su u modi, ali na opis djetinjstva na Jarunu 80-tih još nisam naišla u literaturi. Nešto mlađi od mene, autor opisuje doseljavanje na Jarun 1985., na dobro mi poznatu lokaciju, i život tih dana, uz puno poznatih detalja - od legendarnog kafića "Medeni" na Hrgovićima, odlazaka u kupovinu na Remizu jer bliže nema dućana, do pizzerije "Edo" i knjižnice Staglišće. Iako smo autor i ja išli u različite osnovne škole (jer su Hrgovići bili granica), ipak mi je puno toga bilo jako poznato. I iako ne pamtim te godine po dobrom (prvenstveno zbog obiteljskih okolnosti), veselilo me čitati uspomene iz istog kvarta i istog vremena i podsjetiti se nekih detalja.
    Ali prvi ushit zbog prepoznavanja ubrzo je zamijenilo nezadovoljstvo zbog autorovog nemogućeg stila pisanja. Onako, kao štreber u 7. razredu, koji se trudi navesti svaki detalj o temi koju spominje, a naročito je to izraženo u poglavljima o stricu Fabijanu Šovagoviću. Ok, ima razloga biti ponosan na takvog strica, tko ne bi bio, ali navesti režisera svakog njegovog filma kojeg usput spominje ipak je pretjerano. Dakle, rečenice su nezgrapne, često okolišaju s poantom i cilj im je navesti što više detalja i asocijacija, a poanta priče često ostane visjeti u zraku.
    A zadnja poglavlja su mi bila upravo neprobavljiva. Ok, razumijem da imamo različite uspomene na politička previranja krajem 80-tih ali poglavlje "Šesnaesterac povijesnih zbiljnosti", koje bi moglo nositi radni naslov "Kako sam vidio Franju Tuđmana uživo kako osniva hadeze upravo u trenutku dok me trener izbacuje iz kluba jer loše branim" je očajno loše napisano. Kao i poglavlja koja slijede. Šteta, jer u toliko loše opisanom sadržaju, rijetke zanimljive i zgodno opisane epizode ostale su potisnute i brzo se zaborave.

  26. #476

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,135

    Početno

    Andrija Škare: Novi dio grada

    Da se nadovežem na svoj prošli post: Tomislav Šovagović bi trebao pročitati ovu knjigu da vidi kako se piše kvartovska proza
    Postat ću ljubomorna na stanare Novog Zagreba što imaju kvartovskog autora ovakvog kalibra.
    Zanimljivo, i Šovagović i Škare su iste profesije (završili novinarstvo), generacijski su tu negdje (Škare je 5 godina mlađi), ali Škare je neusporedivo bolji pisac. Njegove rečenice su prirodnije, u malo riječi iskažu više nego Šovagović u cijeloj priči. Odlični opisi atmosfere odrastanja u kvartu. I iako "Novi dio grada" nije autobiografska proza (nigdje nema tome ni traga), ipak se kroz sve priče osjeća vlastito iskustvo odrastanja u Utrinama.

    Evo samo jednog primjera dočaravanja atmosfere:

    Znači, parovi. Izlet. Mutava lipanjska nedjelja, nekako u limbu, previše blizu lijevoj strani kalendara da bi je se doživjelo kao pravi, pošteni i zasluženi odmor, a opet dovoljno naslonjena na desnu da već miriše na pravo, zrelo ljeto i sve što ono nosi.
    Ne sjećam se više jesam li pisala na ovoj temi, ali i Škarin roman "Dva prsta iznad gležnja" iznenađujuće je dobar za prvi roman autora koji inače piše priče. Tako da preporučujem i njega.

  27. #477
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Već sam je bila čitala ranije, u trudnoći (znači 2005.) ali sam je odložila za neko drugo vrijeme, iz čistog praznovjerja (tko je čitao i došao do dijela kad trudna Mumtaz aka Amina ide na gatanje znat će o čemu pričam). I to vrijeme je napokon došlo sad, a godinama sam je mjerkala na polici... No znajući koliko mi za nju treba vremena i koncentracije, nikako da je se primim. A Booker of Bookers defiitivno zaslužuje i vrijeme i koncentraciju. Remek djelo. Dakle, Salman Rushdie, Midnight's Children. Roman o stvaranju države, traganju za identitetom, obiteljska saga, psihološki roman, a povremeno i parapsihološki , sve u jednom. Rushdie piše fenomenalno, svaka rečenica je nabijena značenjima, ponekad to čini gomilajući po tri riječi jednu za drugom, što na prvu izgleda kao nabrajanje ali definitivno kreira dojam. Ja sam oduševljena, ali i inače volim indijsku povijest i književnost, koliko god me uvijek na početku zastraši svojim preobiljem svega. To je jednostavno takav kontinent
    Posljednje uređivanje od Angie75 : 20.05.2022. at 08:33

  28. #478
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Omg sad kad vidim svoj post, smiješno mi je. Sav natiskan, kao uostalom i knjiga o kojoj je riječ

  29. #479
    jennifer_gentle avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    2,622

    Početno

    Joj, ja sam je davno pocela, i odlozila, iako sam vidjela da je izvrsna knjiga. Jednostavno nisam bila u stanju u tom trenutku joj dati duznu paznju. Budem joj se vratila.

    Ja sam u nekoj poetskoj fazi i gutam poeziju, nasu, stranu, suvremenu americku, bas gustam. U medjuvremenu sam procitala i How to read a poem Terrya Eagletona, izvrsna knjiga, obozavam ga.
    Posljednje uređivanje od jennifer_gentle : 20.05.2022. at 20:54

  30. #480

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,135

    Početno

    Ovo je pet finalista tportalova izbora za najbolji hrvatski roman - tportal

    Od spomenutih pet finalista, pročitala sam dva romana (Zemlju bez sutona i Moju dotu), oba su izvrsna

  31. #481
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    [QUOTE=Angie75;3239189]Omg sad kad vidim svoj post, smiješno mi je. Sav natiskan, kao uostalom i knjiga o kojoj je riječ [/QUOT

    Pusa smajlic. Ja sam na suprotnoj strani, nisam se makla od, bas si to robro rekla, 'zastrasivanja preobiljem' pa se drzim zasad skandinavaca i norvezana, vitice i nanizanke volim samo kad ih sama nizem.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 23.05.2022. at 18:13

  32. #482
    Svimbalo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,178

    Početno

    Pročitala sam Ženu iz prodavaonice mješovite robe, po anamarinoj i tanjinoj preporuci i slažem se s njihovim recenzijama.

    Sad dovršavam Zafonovu zbirku priča Grad od pare. Otkad sam progutala sve njegove romane, prije kojih 5, 6 godina, do danas, promijenila sam mišljenje o njegovom stilu pisanja, nekako je previše... kićen, ne znam kako bih to drugačije rekla. Što me čudi za pisca koji je radio kao novinar.

  33. #483
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Ezan, Ivana Sojat. Dojam...ne znam reci. Svaka cast na izgradnji takvog svijeta, al su me smarali turcizmi u kombinaciji s mojim nepoznavanjem povijesti Zato mi je bio bolji prvi dio u kojem je vise opis djetinjstva tog malog poturice, nego drugi dio s bitkama. Meni srednje, uz kraj borba da ne odustanem.

  34. #484

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,135

    Početno

    Eva Meijer: Kuća za ptice

    U prvi mah mi je ova knjiga bila iznimno privlačna, povezuje dvije teme koje jako volim - ptice i glazbu. Radi se o fikcionalnoj biografiji engleske violinistice Gwendolen Howard (1894-1973) koja je u jednom momentu zaista napustila život u Londonu i stalan angažman u orkestru da bi se povukla na selo i posvetila proučavanju ptica, najviše sjenica. Zaista, najbolja poglavlja u knjizi su njezine bilješke o ponašanju velikih sjenica, s kojima je uspostavila specifičan odnos.
    Ali kao književno djelo, moram reći da me knjiga pomalo razočarala. Počela je odlično, ali ubrzo mi je postala nekako površna. Odnosi unutar obitelji ostali su plošni (iako su sasvim sigurnom imali veliku ulogu u razvoju njezine ličnosti), a opisi života u gradu i svirke u orkestru bili su mi baš neuvjerljivi. Npr. očito je da je odrastala u provinciji, nije jasno tko ju je podučavao glazbu, u jednom trenutku kaže "ja bih na konzervatorij", ali kasnije ništa o tom konzervatoriju ne saznajemo. Je li studirala glazbu? Ili je odmah dobila angažman u orkestru na ime obiteljskog poznanika dirigenta? Taj glazbeno-profesionalni dio je zapravo razočaravajući. Osim ako je autoričin cilj bio podvući razliku između povučenog života na selu i gradskih tračeva "tko je s kim u vezi".
    Ipak, nije loše napisano, lako se i brzo čita, opisi ptica su vrlo lijepi. Ali definitivno nije ni remek-djelo.

  35. #485
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Ivana Bodrožić: Sinovi, kćeri. Uh, kako te to ščepa, morala sam se skontrolirat da jučer u 2 prestanem s knjigom i odem leć', ima dana. Negdje sam na trećini, ali mi se čini izvrsno, izbija dah iz prsiju kako vješto piše.

  36. #486

    Datum pristupanja
    Nov 2021
    Postovi
    735

    Početno

    Novac - materino uputstvo za upotrebu https://shop.skolskaknjiga.hr/novac-...-upotrebu.html

    Zanimljiva, edukativna knjiga, pisana lakim i razumljivim rječnikom, povremeno i zabavnim, idealna za mlade na pragu samostalnog života (a može i ranije). Vrlo korisna za objasniti djeci jako puno pojmova vezanih uz novac, zaradu, potrošnju, štednju, dug, investicije... objašnjava kratko i jasno kredite, kamate, obračun plaća, minuse, kartice, osiguranja, burze, dionice, dividende itd. Čini mi se odlična kao poklon za maturu, 18. rođendan, upis na fakultet itd. (naravno, ne kao jedini poklon )
    Uz jedan disclaimer - uz odlično i jednostavno objašnjene financijske pojmove, ima u knjizi (naročito na početku, a sporadično pokoja rečenica i u daljnjim poglavljima) ponešto "brijanja" po duhovnosti, biblijskim principima i slično. Ta "nadogradnja" je, po mom mišljenju, mogla biti i izostavljena. Ipak, šteta je zbog toga ne dati svojoj mladunčadi da nauči ponešto, pa ipak preporučam.
    Posljednje uređivanje od Dota : 06.06.2022. at 22:12

  37. #487
    chesil avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2017
    Postovi
    288

    Početno

    Lina Wolff - Ljubavnici poligloti
    Bezveze. Spominjem je ovdje samo da ne zaboravim da sam je pročitala.

  38. #488

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,135

    Početno

    Dok čekam priliku da pogledam predstavu (nadam se da će je HNK ostaviti na repertoaru i sljedeće sezone), pročitala sam tekst drame Tene Štivičić 64.
    Na mahove mučan tekst, ali jako dobar, razotkriva štošta u partnerskim odnosima (i ne nužno samo kod onih koji se bore s neplodnošću). Drama je kratka, pročita se u jedan dan.

  39. #489

    Datum pristupanja
    Nov 2021
    Postovi
    735

    Početno

    https://www.tportal.hr/kultura/clana...-foto-20220607

    Zanimljiv intervju s Norom Verde. Čini mi se da bi mogao i na teme na filozofskom kutku

    Baš bih nekako voljela da dobije nagradu. 'Em sam imenjakinja s knjigom , 'em je knjiga odlična, 'em mi se čini da bi njoj takvo priznanje stvarno puno značilo u životu...

    U članku sam pročitala i jednu rečenicu koju je izgleda rekao Kafka, nisam je čula prije, a super mi je, pa je "izvlačim" tu:"Knjiga mora biti sjekira za smrznuto more u nama"

  40. #490

    Datum pristupanja
    Nov 2021
    Postovi
    735

    Početno

    Mira Furlan: Voli me više od svega na svijetu
    https://fraktura.hr/voli-me-vise-od-...a-svijetu.html

    Čitati. Čitati. Čitati.

    Neka vas ne obeshrabre liste čekanja (pišem za ZG), predbilježite se. U pokojoj knjižnici zna biti i po samo jedna rezervacija, a knjiga zaslužuje i "hodočašćenje" u dio grada u koji inače ne idete. Budite uporni. Mira zaslužuje da je bar sad, posthumno, "volimo više od svega na svijetu".
    Upozorenje: knjiga je duuugačka, ima 640 stranica. I bit će vam malo kad dođe kraj. I mislit ćete o njoj kao da ima još bar toliko.

    Vi, koji ste proživjeli to vrijeme, sjetit ćete se puno toga. I dobiti nove, dragocjene uvide. Vi, koji niste, doznat ćete o našoj nedavnoj prošlosti i ono što većina želi prešutjeti. I neka ćete.

    Ovo je knjiga koja govori o Mirinom "izgonu", svemu što je je dovelo do toga i kakav je njen život bio kasnije. Radi to minuciozno i fascinantno, ne libi se teških tema. Secira sve, snagom sjekire o kojoj govori Kafka (dobro mi je došla ta rečenica za opisati Mirin stil :" knjiga mora biti sjekira za smrznuto more u nama"). O da, mlati ta sjekira po Mirinom smrznutom moru poput najsrčanijeg Vikinga u najhladnijim vodama, mlati nemilice. Ponekad vam dođe da kažete: Ok, Miro, shvatili smo, ne trebaš opet mlatnuti/ ponoviti... ali onda shvatite da MORA opet mlatnuti/ ponoviti jer je NJOJ to potrebno. A mora ponekad i mlatnuti/ponoviti jer je knjiga originalno napisana na engleskom jeziku i često objašnjava Amerikancima i svijetu ono što je nama samorazumljivo (i to je, zapravo, moja jedina sitna zamjerka u cijeloj knjizi: nekad objašnjava previše i poopćava stvari i svodi ih na pravilo, kad su i iznimke; ali razumijem zašto to radi).

    No, priča o Mirinom životu (fascinantnom, fascinantnom!; pojma nisam imala, a ona se zaista ne libi pisati o svemu; i ima fascinantnu i obiteljsku i svoju povijest) i "izgonu "(ne znam kako da to bolje nazovem, zato stavljam u navodne znakove; ali to je bio izgon u pravom smislu te riječi) samo je jedan layer ove knjige. Ono što je mene osvojilo su slojevi priče o ljubavi "većoj od života", o starenju, autsajderstvu, nepripadanju...zadnji dio knjige je jednostavno predivan i genijalno se tamo "razračunava" sa samom sobom, svojim uspjehom, željama, nadanjima i rezultatima... maestralno.

    Uglavnom. Čitati. Čitati. Čitati .

  41. #491
    chesil avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2017
    Postovi
    288

    Početno

    https://www.google.com/amp/s/amp.the...-film-festival

    Wow, Osam planina Cognettija je pretočeno u film, jedva čekam to negdje pogledati!

  42. #492

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,135

    Početno

    Citiraj chesil prvotno napisa Vidi poruku
    https://www.google.com/amp/s/amp.the...-film-festival

    Wow, Osam planina Cognettija je pretočeno u film, jedva čekam to negdje pogledati!
    Ajme, jedva čekam, to MORAM vidjeti

    Usput, evo i link koji radi https://www.imdb.com/title/tt14641542/

  43. #493
    anamar avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    2,334

    Početno

    Nisam dugo pisala ovdje, ali skrušeno priznajem nisam baš bila dobra čitateljica zadnjih mjeseci. No, skupilo se nešto knjiga koje su vrijedne slova.

    Isprike ako griješim, Maryanne Wolf, Čitatelju, vrati se kući, na ovom je pdf-u preporučila Jurana. Neizmjerno sam zahvalna na toj preporuci i mogu samo potpisati sve što je ona (i tanja čini mi se / krhko mi je pamćenje) o njoj napisala. Mada nisam neki opinion maker ili makar influencer, svesrdno trubim dalje svima koji čitaju da se prihvate te knjige. Vrijedi svake sekunde uključivanja mozga, jer da se razumijemo, iako je u pitanju popularna znanost, nije mi ju bilo baš lako čitati. Dijelom jer traži da se angažiraju neuroni, ali i jer je riječ o knjizi-upozorenju. Da ne bi pogrešno shvatili –autorica ovoj ozbiljnoj temi ne pristupa pesimistično. Za one koji nisu čitali link ili već od ranije čuli za knjigu, Wolfova se bavi budućnošću čovječanstva, našom sposobnosti učenja i kritičkog razmišljanja, a sve zbog opasnosti koje vrebaju na čitanje s papira u digitalnom okruženju i posljedično na razvoj mozga. Ova je izvanredna žena i odlična spisateljica još mišljenja da je čaša polupuna, ja ipak da je poluprazna. Zato i širim dobar glas o ovoj knjizi još jednom i ovdje, jer bi bilo jako važno da ju u ruke uzmu roditelji, djedovi, bake, tete ...

    Za zadnjeg posjeta knjižnici, posve bez razmišljanja dogodilo mi se da posudim knjigu Ursule K. Le Guin, Nebeski žrvanj i Sandru Newman koja je svoju knjigu Nebesa napisala (očito) inspirirana romanom pokojne američke spisateljice. Tema je oblikovanje stvarnog svijeta kroz snove, pokazat će se, opasna, gotovo čudovišna sposobnost glavnih pokretača radnje u obje knjige. Umijeće kojim priču i likove gradi Le Guin je, dakako, bez premca. Srećom, ne znajući da sam se tako zaribala i uzela dvije iste knjige, prvo sam pročitala Nebesa. Da je bilo drugačije, mislim da bi ju ostavila. Jer čak i u neznanju, bila mi je predvidljiva. A uz gomilu artificijelnih likova, dalje me u čitanju tjeralo samo da potvrdim svoja predviđanja o tijeku radnje. Posve je drugačije bilo iskustvo čitanja Nebeskoga žrvnja u kojemu je sve precizno, minuciozno i istančano. Nevjerojatno je kako su kompleksna filozofska pitanja u tom romanu iznesena jednostavno, lijepo, rekla bi gotovo nježno prinesena pozornosti čitatelja (sad sam k'o Pelnki ). Nevjerojatna je nepravda da Le Guin nije dobila Nobela. I nevjerojatno da u nas nije više prevođena.

    Želju da jednostavnim jezikom iznese vrlo teške teme imao je i Saud Al Sanusi, pišući Bambusovu stabljiku. Većinom je u tome i uspio. Budući da na naše police s Arapskog poluotoka stiže vrlo malo romana, to mi je bila glavna motivacija da se primim ovoga štiva. I moram priznati da i dalje bridim od znatiželje. Naime, Kuvajt u kojem se (dijelom) odvija radnja romana bi i dalje upoznavala kroz književnost. Al Sanusi ne pripovijeda mnogo o izvanjskome, više o intimnome – njegov je glavni protagonist sin zabranjene ljubavi Kuvajćanina i sluškinje Filipinke. Njegov je problem identitetski. No, po meni tema se i suviše potencira, didaktički ponavlja, mada pri kraju knjige malo posustaje, srećom jer već mi je i dodijalo. Problem sam imala i s tretmanom ženskih likova, ali nekako za to sam imala i više razumijevanja, jer riječ je, ipak, o kulturološkom uvjetovanju. Opet, nije mi žao da sam ju pročitala.


  44. #494
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Bronja Žakelj 'Bijelo se pere na 90'. Predobra knjiga, fascinantna sudbina, generacija.

  45. #495
    chesil avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2017
    Postovi
    288

    Početno

    Nora Verde - Moja dota

    Prekrasna knjiga, posveta babi s kojom je spisateljica provodila ljeta na Korčuli. Toliko ljubavi u svakoj riječi, zasuzila sam par puta kolilo je dirljivo. A ni trunku patetično. Apsolutna preporuka.

  46. #496

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,135

    Početno

    Dobitnica 15. književne nagrade tportala je Marija Andrijašević za roman 'Zemlja bez sutona' - tportal

    Knjiga za preporuku, odlična je a i autorica mi je pravo iznenađenje na našoj književnoj sceni, nadam se da će nastaviti pisati, stvarno je talent.

  47. #497

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,739

    Početno

    https://fraktura.hr/u-zemlji-drugih.html


    Leila Slimani, U zemlji drugih, knj. I. Rat, rat, rat.

    Odlična!

  48. #498
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Eh, ja sam u ruke uzela Uspavanku iste autorice https://fraktura.hr/uspavanka.html, ali nisam mogla to čitati.

  49. #499

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,135

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Eh, ja sam u ruke uzela Uspavanku iste autorice https://fraktura.hr/uspavanka.html, ali nisam mogla to čitati.
    "U zemlji drugih" je prilično drugačija knjiga, pripovijeda obiteljsku povijest i jako je zanimljivo napisana. I meni je Uspavanka bila mučna (pročitala sam je do kraja, ali nije mi se svidjela), ali "U zemlji drugih" je bila puno privlačnija za čitanje.

  50. #500
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,647

    Početno

    Od danas se mogu knjige posuditi na duži, ljetni rok

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •