Stranica 3 od 23 PrviPrvi 1234513 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 101 do 150 od 1105

Tema: Što čitate 4.

  1. #101
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj NanoiBeba prvotno napisa Vidi poruku
    Negar Djavadi: Dezorijentalna, knjiga po mom guštu. Roman o Perzijskoj obitelji koja je iz političkih razloga emigrirala u Francusku. Zanimljivi i pitoreskni likovi, obiteljska povijest i priče, zanimljive i meni nepoznate pojedinosti o Perziji/Iranu. Uglavnom, o ljetnog izbora knjiga, ova mi je bila najdraža
    Sviđa mi se opis... Potražit ću. Hvala!

  2. #102
    chesil avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2017
    Postovi
    286

    Početno

    Adam Kay - Ovo će boljeti

    Ovo će biti smiješno, mogao bi biti podnaslov.
    Uistinu ne znam kako ljudsko tijelo izdrži liječničke smjene, prekovremene, nedostatak sna, stres na kub, i još radiš s ljudima. Kay je izabrao komediju kao pristup drami, a često i tragediji liječničkog poziva kojeg je izabrao.
    Njime se više ne bavi, sad je stand-up komičar i scenarist. Knjiga je urnebesno smiješna i dirljiva.
    Posljednje uređivanje od chesil : 26.09.2021. at 23:33

  3. #103
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    Citiraj chesil prvotno napisa Vidi poruku
    Adam Kay - Ovo će boljeti

    Ovo će biti smiješno, mogao bi biti podnaslov.
    Uistinu ne znam kako ljudsko tijelo izdrži liječničke smjene, prekovremene, nedostatak sna, stres na kub, i još radiš s ljudima. Kay je izabrao komediju kao pristup drami, a često i tragediji liječničkog poziva kojeg je izabrao.
    Njime se više ne bavi, sad je stand-up komičar i scenarist. Knjiga je urnebesno smiješna i dirljiva.

    i ja sam ga pročitala baš prije par dana

    pitala sam se više puta, dok sam čitala, jel isto tako izgleda i u HR
    čini mi se da se UK zdravstveni sustav (i špranca napredovanja liječnika) dosta razlikuje od ovog kod nas ...

  4. #104

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Iako sam već prije dosta vremena odustala od čitanja Miljenka Jergovića, pohvalna kritika njegovog najnovijeg romana "Vjetrogonja Babukić i njegovo doba" me potaknula da mu ipak dam još jednu šansu.
    Neuspješno. Odustala sam nakon otprilike pročitane četvrtine romana, bilo mi je potpuno nečitljivo.

    S Jergovićem uvijek imam isti problem - previše je proziran, preočito je ono "što je pisac htio reći", predvidiv je. Ali ono što mi definitivno najviše ide na živce je njegova opsjednutost da samog sebe kvazi duhovito utrpa u vlastiti roman, kao u nekoj cameo-ulozi. U "Herkulu" je tako samog sebe prozvao ni manje ni više nego - hrvatskim Balzacom , a ovdje si je darovao malo dulji odlomak:

    (...) krenuo je na suprotnu stranu, uz dućan s indonežanskim namještajem i špageteriju Mama Leone. (Podsjetila ga je na knjigu jednoga srpskohrvatskog pisca za kojeg već dugo nije čuo. Što li je, Bože, s njim? Svojedobno je bio vrlo popularan, a onda su ga u Zagrebu optužili za kolaboraciju u ratu završenom dvadeset i koju godinu prije njegova rođenja. Tako je, eto, nestao. U dječjim romanima bi pisalo "iščezao je u vidu lastina repa...")
    Mislim, što uopće reći na ovo? Iščezao? A ima stalnu kolumnu u visokotiražnim dnevnim novinama, moderira razgovore na književnim festivalima i sabrana djela mu objavljuje najbolji hrvatski nakladnik

    Ima toga još, ali ne bih više. S olakšanjem sam ga danas vratila u knjižnicu, nepročitanog

  5. #105
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Lol, tanja . Tx na upozorenju! Mene izgubio u filigranskim recenicama, a zakucao u brankmirbilicevskom vodjennu razgovora s Aleksikevičkom..Svajp udesno i od mene zasad. Bidni kreativci, koji put mi ih je zao...al takav im je posao.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 29.09.2021. at 23:22

  6. #106
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Iako sam već prije dosta vremena odustala od čitanja Miljenka Jergovića, pohvalna kritika njegovog najnovijeg romana "Vjetrogonja Babukić i njegovo doba" me potaknula da mu ipak dam još jednu šansu.
    Neuspješno. Odustala sam nakon otprilike pročitane četvrtine romana, bilo mi je potpuno nečitljivo.

    S Jergovićem uvijek imam isti problem - previše je proziran, preočito je ono "što je pisac htio reći", predvidiv je. Ali ono što mi definitivno najviše ide na živce je njegova opsjednutost da samog sebe kvazi duhovito utrpa u vlastiti roman, kao u nekoj cameo-ulozi. U "Herkulu" je tako samog sebe prozvao ni manje ni više nego - hrvatskim Balzacom , a ovdje si je darovao malo dulji odlomak:



    Mislim, što uopće reći na ovo? Iščezao? A ima stalnu kolumnu u visokotiražnim dnevnim novinama, moderira razgovore na književnim festivalima i sabrana djela mu objavljuje najbolji hrvatski nakladnik

    Ima toga još, ali ne bih više. S olakšanjem sam ga danas vratila u knjižnicu, nepročitanog
    Kriza srednjih godina

  7. #107
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    ajme tanja, umirem

  8. #108
    chesil avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2017
    Postovi
    286

    Početno

    Uf, ja ga ne podnosim već 20 godina, i to više kao čovjeka. Naime, na jednom književnom razgovoru se ponašao kao narcistička, bezobrazna šup**** prema nemoćnom čovjeku, baš sam se iznenadila. Otad ga u potpunosti ignoriram kao pisca.

  9. #109
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Edo Popović "Kako sam brojio ružičaste robote"
    Edo Popović opisuje svoju bolest i izlječenje, malo je zbivanja, a puno promišljanja i opisivanja. Samo po sebi to meni nije loše, ali me umara njegov ipak dosta depresivni mindset... Patim se s knjigom već dva tri tjedna, a ne znam ima li i stotinjak stranica

  10. #110
    jennifer_gentle avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    2,622

    Početno

    ja sam pocela malcolma gladwella, ali ne onu koji je chesil spominjala (tu cu nakon ove) vec outliers the story of success.
    Dekonstruira mit o genijalcu i self made manu, opisuje koje se sve stvari moraju posloziti da bi netko “uspio”, od vremena rodjenja, mjesta, kulturnog kruga, naslijedja itd.
    Jako pitko i zanimljivo, mozda malo prepitko na trenutke, moze se zavrsiti u 1 dan.

    Nakon Gladwella namjerila sam se na Veneru u krznu Leopolda von Sacher Masocha. Ne znam kako mi prije nije palo na pamet da to citam, blazeni kindle

  11. #111

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj jennifer_gentle prvotno napisa Vidi poruku
    ja sam pocela malcolma gladwella, ali ne onu koji je chesil spominjala (tu cu nakon ove) vec outliers the story of success.
    Dekonstruira mit o genijalcu i self made manu, opisuje koje se sve stvari moraju posloziti da bi netko “uspio”, od vremena rodjenja, mjesta, kulturnog kruga, naslijedja itd.
    Jako pitko i zanimljivo, mozda malo prepitko na trenutke, moze se zavrsiti u 1 dan.
    To mi je najbolja Gladwellova knjiga koju sam čitala. Postoji i hrvatski prijevod, zove se "Izvan prosjeka". Htjela sam si kupiti tu knjigu, ali sva izdanja su rasprodana (ostale Gladwellove knjige nisu).

    Trenutno čitam 2020., zajednički dnevnik grupe mladih autora iz regiona. Inicijatorica ideje bila je Lana Bastašić ("Uhvati zeca"), a zajednički dnevnik dogovoren je u jesen 2019. Kako Bastašić piše u predgovoru, "Suvišno je reći da u tom trenutku niko od nas nije znao kako će izgledati 2020. godina."
    Dakle, knjiga je fenomenalna Ne znam kako su oni to u startu bili zamislili, ali ovo što imam pred sobom je vjerojatno bolje od izvorne ideje, sustavni prikaz razvoja situacije s početka 2020., od bezazlene naznake iz siječnja "Otkazana je proslava Kineske nove godine zbog nekog virusa", preko panike od najobičnijeg kihanja u veljači ("Ne brini, nemam onaj novi virus"), do kompletnog zatvaranja u proljeće. Nije bilo ugodno prisjećati se tih dana, ali imam osjećaj da čitanje o tome ima nekako ljekovito djelovanje. Slično kao što mi je zimus, u vrijeme novih potresa, nevjerojatno dobro sjela knjiga "Devet života gospođe Adele", tako mi i u ovo pandemijsko vrijeme odlično sjeda čitati upravo o toj istoj pandemiji. Lakše tako, nego nostalgično čitati o nekim boljim vremenima.
    Zanimljivo je i pratiti kako su se mjere razlikovale između susjednih zemalja. Hrvatska, npr., ni u jednom trenutku nije imala policijski sat. Srbija i Crna Gora jesu. Tako Danilo Lučić (beogradski autor) na jednom mjestu piše da je posudio jednog od svoja dva psa prijatelju da ima izliku da se navečer nađu na ulici zanimljivo je čitati i o odnosu prema vladajućim strukturama - budući da je riječ o mahom mladim ljudima, u naponu snage, njihov pogled na aktualne političke garniture u svojim zemljama je prilično kritički usmjeren (naročito dolazi do izražaja u zapisima iz Slovenije).
    Ok, tek sam na polovici knjige, pretpostavljam da tijekom ljetnih mjeseci nisu pisali samo o lockdownu i mjerama

  12. #112
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

  13. #113
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    može li mi netko objasniti koji je najbolji način korištenja audioknjiga?

    sad ću reći što bih htjela, pa ako je netko upućen, nek me ispravi postoji li tako nešto

    idealno bi mi bilo imati pretplatu na neki servis (a la Netflix), da plaćam članstvo a ne pojedinačne knjige
    bilo bi super i kada te knjige ne bih imala isključivo u audioformatu, nego i u digitalnom, pa da mogu kombinirati

    postoji li takvo nešto?

  14. #114

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Christian Guay-Poliquin: Težina snijega

    Na prvu, priča o dva čovjeka zarobljena u selu okovanom snijegom, bez struje, a zapravo alegorija o ljudskom preživljavanju u ekstremnim uvjetima - ne samo fizičkom preživljavanju, nego i psihičkom. Zanimljivo je kako se mijenja odnos između pripovjedača i Matthiasa, ali nema dramatičnih rezova (hm, osim jednog, koji je zapravo ćorak) jer zapravo ne mogu jedan bez drugog. Zanimljiva je paralela o Dedalu i Ikaru koja se provlači po uvodnim stranicama svakog dijela romana.
    Jako dobro napisan roman, iako prilično tjeskobne atmosfere.

  15. #115
    chesil avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2017
    Postovi
    286

    Početno

    Robert Galbraith - Karijera zla
    Joj, odustajem od Cormorana Strikea. Sve me smaralo, od Blue Oyster Culta do trokuta Robin/zaručnik/Cormoran. Plus (odnosno minus), skužila sam ubojicu na polovici knjige.

    Zato sam baš uživala u jednom domaćem krimiću.
    Već ste pohvalno pisale o romanu Jurice Pavičića Crvena voda, pridružujem se pohvalama.
    Kad bih strancima htjela objasniti noviju hrvatsku povijest, preporučila bih ovaj roman. Sve je unutra, od tranzicije, rata, sumnjivih investicija na obali, malomišćanskog mentaliteta... A roman uopće nije o tome, nego raspadu jedne obitelji nakon što im 1989.nestane kći i sestra.
    Vidim da je u Francuskoj pravi hit, osvojio je brdo važnih nagrada. Evo zanimljivog intervjua s prevoditeljem:
    https://slobodnadalmacija.hr/kultura...-split-1132401

  16. #116
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Betty, ja ti ne znam sto je najbolje. Ja imam aplikaciju na mobu Audible i slusam s toga preko bluetooth slusalica il zvucnika u autu, to je prilican trosak i nema printa. Al uzivam jer su naratori vrhunski i ima velik izbor knjiga na eng, malo mi fali izbora na njem. Sad slusam kompilaciju G. Orwella Zivotinjska farma i 1984, cita Stephen Fry, to je takav biser da ne mogu zamislit ista bolje od toga. Slusam doslovno satima uz sve dosadne kucanske poslove i voznju prva druga po guzvama.

    Papirnato citam Mladenku kostonogu. Nemam formiran stav. Cas mi je super ala one Boginje sa Zitkove, a cas 'retrogradna papazjanija' kako je to nazvao Mandic (umrla sam od smija, to su stavili i na omot knjige, uz hvalospjeve), pogotovo s obzirom da je moj Orwell revisited nakom valjda 20 god i sto sam u soku koliko je to aktualno. Mozda je to moje odusevljenje i stvar moje dobi. Valjda kad shvatis skroz Shakespeara onda su u 80-tima o spreman take the final bow.

    Strike niz zasad nisam uzimala u ruke, frka me istog ko kod chesil, da cu s nekim hunchom nekog ko zapravo ne voli detektivske jer ne pamti detalje fabule odmah skuzit glavnog krivca (najmanje sumnjiv lik cesto), a i toliki serijal mi je zastrasujuci...iako sam kod Knausgaarda razbila predrasudu o serijalima (zasad, uskoro cu na 5-tu).
    Posljednje uređivanje od ina33 : 10.10.2021. at 23:37

  17. #117
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Za Audible mislim da ima pretplata pa ti je svaka pojedinacna knjiga jeftinija, a ne znam ima li bas ko netflix - da je flat rate bez obz koliko konzumiras. Za kombo s drugim digitalnim formatom koji nije slusni ne znam.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 11.10.2021. at 02:05

  18. #118
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Hvala ina!
    A kako se otprilike krecu cijene knjiga na Audibleu?
    Posljednje uređivanje od betty blue : 12.10.2021. at 19:17

  19. #119
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Sad sam pogledala 2, npr Wells Time Machine i Knausgaard My Struggle1 i sve mi je 7.99 funti, sto je oko 70 kn, al mislim da mi je muz ipak neku pretplatu uzeo jer sam previse trosila i mislim da su knjige bile parsto kn. Javim ti kad ga ulovim pa cu ti rec kolika mi je mjesecna pretplata onda jer mi se cini da imam pretplatu koja ukljucuje x naslova po cijeni y. Ja to gutam, tipa 1 knjiga tjedno ili u maks 10 dana koju 2x preslusam jer slusajuci ipak nesto pobjegne plus da usporim malo potrosnju (sad sam presla i na beletristiku). Meni je to plus papirnato glavna zabava, tv maltene ne palim.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 12.10.2021. at 22:18

  20. #120
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Mjesecna pretplata mi je 70 kn (7.99 funti), sto ukljucuje jednu besplatnu knjigu mjesecno. Svaka sljedeca je 70 kn. Puno je to para, al nisam nasla neku zamjenu, sve sto sam uspjela nac besplatno mi se cinilo nekvalitetno (jako losi naratori), podcasti me ne zanimaju bas. Eto, nije bas malo para, al me veseli i zapravo masu zabavlja jer dnevno slusam min 2 h (promet plus kucanski poslovi) pa to brzo ide.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 12.10.2021. at 23:30

  21. #121
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Publicistika mi je sva na tome, Gladwell, pa onaj eng. junior doktor, njegovo sam sve odslusala visekratno.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 12.10.2021. at 23:32

  22. #122

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj Angie75 prvotno napisa Vidi poruku
    Edo Popović "Kako sam brojio ružičaste robote"
    Edo Popović opisuje svoju bolest i izlječenje, malo je zbivanja, a puno promišljanja i opisivanja. Samo po sebi to meni nije loše, ali me umara njegov ipak dosta depresivni mindset... Patim se s knjigom već dva tri tjedna, a ne znam ima li i stotinjak stranica
    I ja sam sad na istoj knjizi, što da kažem... nemam problema toliko s depresivnim mindsetom (uostalom, imao je za to više nego dovoljno razloga), nego s izborom tematike. Počeo se ponavljati.
    Osim prvog, dramatičnog dijela opisa buđenja na intenzivnoj, zapravo ne donosi ništa novo u odnosu na njegove ranije knjige. Filozofiranje kojeg se dohvatio i u "Priručniku za hodače", a cijeli treći dio (opis života na selu) mi djeluje kao da ga je kopirao iz ranije knjige, "Zapisi iz Stranice Gornje".
    Sreća da se brzo čita pa ću ubrzo prijeći na nešto drugo

  23. #123
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Betty, postoje i neke audio knjige koje su mi besplatne za tih 70 kn mjesecno, koliko ih je tocno ne znam, niti iz kojeg su podrucja, sad sam nabasala na orwella koji mi je bio ukljucen. Onda ima neki sustav bodova ako puno slusas koji jos pojeftinjuju knjige, ma nisam sve skuzila.

  24. #124
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    I krivo sam ti rekla, nudi mi cak i neke pdf formate, sve sam zezla, sori.

  25. #125
    chesil avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2017
    Postovi
    286

    Početno

    Ottessa Moshfegh - Moja godina odmora i opuštanja

    Mlada žena iz New Yorka, koja je u kratko vrijeme ostala bez oba roditelja, odlučuje 2000. godine prespavati cijelu godinu. Za to joj je potreban neodgovorna psihijatrica koju bez problema nalazi (dr. Tuttle je comic relief ovog teškog romana) i novac, kojeg također ima u obliku nasljedstva.
    Gutanje tableta da bi u svjesnom stanju provela što manje vremena, doveo bi, po njezinom planu do čišćenja od svih osjećaja i rješavanja utega iz prošlosti, odnosno ponovnog mentalnog rođenja.
    Svakodnevicu koja se sastoji od spavanja, gledanja filmova (Whoopi Goldberg joj je omiljena glumica), hodanja do dućana po dvije kave s brdom šećera i vrhnja (koje su joj često jedini obrok), tu i tamo narušavaju posjeti najbolje prijateljice Reve i njezini problemi iz svijeta iz kojeg se neimenovana junakinja želi isključiti.
    Roman završava rušenjem Twin Towersa i velikom alegorijom.
    Ovaj jako jako hvaljeni roman nije me ostavio ravnodušnom, ali nisam uživala u čitanju. Satira i duhovitost, koje tu i tamo bljesnu iz pukotina, ne umanjuju izuzetno tešku atmosferu romana. Teško je čitati kad osjećate empatiju s likom čija je odluka da nestane iz života, sa svakom stranicom sve jasnija, sa svakim osvrtom na prošlost, jasno je od čega bježi.
    I za kraj osvrta, zanimljivost - američka autorica Otessa Moshfegh je po mami Hrvatica (po tati Iranka).

  26. #126

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Sheila Heti: Majčinstvo

    Roman intrigantne teme, mora li se žena nužno ostvariti kroz majčinstvo ili ipak to nije nužna svrha njezinog postojanja? Imati ili nemati dijete u kasnim 30-tima? Neki dijelovi su zbilja izvrsni, ima jako dobra zapažanja, ali... u cjelini, sve skupa je prerazvučeno i pred kraj mi je bilo upravo dosadno, a njezini dijalozi s novčićima koje baca da bi dobila odgovore na svoja pitanja bili su mi iritantni. Tako da u cjelini nisam baš oduševljena.

  27. #127

    Datum pristupanja
    May 2017
    Postovi
    137

    Početno

    Curke, ako vas zanima kratak telefonski intervju sa Elizabeth Strout..
    https://cupofjo.com/2021/10/oh-willi...zabeth-strout/
    Meni je bilo zanimljivo čitati..

  28. #128
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Citiraj KAMI prvotno napisa Vidi poruku
    Curke, ako vas zanima kratak telefonski intervju sa Elizabeth Strout..
    https://cupofjo.com/2021/10/oh-willi...zabeth-strout/
    Meni je bilo zanimljivo čitati..
    Hvala ti na ovome, i meni je bilo zanimljivo - jučer sam završila novi roman Oh William! i opet me je oduševila. Točno kako piše u intervjuu, pravi page turner iako se puno toga ne događa. Čitala sam na čitaču pa nisam znala koliko ima stranica i baš sam se iznenadila kad sam pročitala da ima preko 250, toliko sam brzo pročitala da sam mislila da ima stotinjak. I divna mi je, kao i prethodne dvije iz ovog ciklusa, tako jednostavno i osjećajno.

  29. #129
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Joj, hvala, volim Strout, veselim se novoj knjizi i intervjuu - još kad vidim da je htjela bit doktor hipohondar u meni cvate .

    Mene skoro pa u potpunosti obuzeo audio format - uzela sam kompletna djela G. Orwella, oduševili su me Burmanski dani, kako je sve super opisano, em mi je zanimljiva bila fabula, em opis kolonijalne Engleske i Burme, baš mi je to bila napetica. Majstor je riječi, ful me usisa, a svi naratori su izvrsni.

    Mladenku kostonogu čitam u paraleli, nisam je još privela kraju, dojmovi su nešto bolji nego u 1/3 knjige, dobro je on sapleo tu fabulu, malo je ko Grička vještica na trenutke, u nekim dijelovima mi zna bit zamorno i preepski, ali mislim da će dojam na kraju biti pozitivan, iako razumijem i Mandićev namćorasti komentar "retrogradne papazjanije".
    Posljednje uređivanje od ina33 : 26.10.2021. at 21:51

  30. #130

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Upravo pročitana još jedna knjiga Jaumea Cabrea, Eunuhova sjena.

    Već sam ranije pisala o njegovom romanu Ispovijedam, koji je kronološki kasniji (iz 2011.). Eunuhova sjena je ranije djelo, prvi put objavljeno 1996., i osjeća se da to nije sadržajno i stilski onako izbrušeno kao kasniji roman, ali usprkos tome, izvrstan je, uživala sam u svakoj stranici, a neke rečenice će mi zauvijek ostati u pamćenju.
    Tipični Cabre, skače u istoj rečenici iz prvog u treće lice, brzo mijenja pripovjedne perspektive, ali u ovom romanu to još nije toliko uzelo maha, pa je ipak lakše pratiti radnju. Okvir radnje je jasnije postavljen: novinar i kulturni kritičar, Miquel Gensana, večera s mladom kolegicom Juliom neposredno nakon pogibije Bolosa, njegovog najboljeg prijatelja iz djetinjstva. Tijekom te večeri, Miquel bi trebao Julii pripovijedati o Bolosu, ali zapravo joj pripovijeda o sebi, svojoj mladosti, odrastanju u velebnoj kući ugledne katalonske obitelji, a u stvari bez sreće i podrške (slično kao i Adria Ardevol u "Ispovijedam"). I u ovom romanu naići ćemo na ljubavnu priču i duboku povezanost s glazbom (ta glazbena poglavlja su me se izuzetno jako dojmila, bilo mi je žao da ih nema više). Ali vrhunac romana ipak je povijest obitelji koju priča stric Maurici, obiteljski otpadnik, bezemljaš, propalitet, a ipak ključni lik za sve događaje u toj obitelji. I Cabreova profinjena ironija koju provlači kroz cijeli roman, a koja se najviše očituje u pridjevima koje poput nadimaka nadijeva svojim likovima.
    Na prve dvije stranice Cabre izbombardira čitatelja hrpom imena, u prvi mah mislila sam da ne mogu pohvatati sve to. A sve je vrlo logično i sve će sjesti na svoje mjesto tijekom čitanja. Često sam se tijekom čitanja vraćala na prethodna poglavlja, da provjerim pamtim li dobro detalje. To mi je najdraže čitanje, a ne kad samo prelazim stranicu za stranicom prema kraju knjige.

    Definitivno jedna od najboljih knjiga pročitanih u ovoj godini. A konkurencija će biti poprilična

  31. #131
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Procitala Kostonogu. Na kraju mi je dojam ipak epski smor, sa zanimljivim dijelovima. Mozda sam ipak to trebala citat preko godisnjega, bez pauza, a mozda bi dojam isti bio.

  32. #132
    chesil avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2017
    Postovi
    286

    Početno

    Ali Smith - Jesen
    Ali Smith - Zima

    I dok mi je Jesen bila nečitljiva, nekoherentna, preavangardna, Zima mi je divna. Počinje u istom stilu kao Jesen, ali sva sreća da sam bila uporna i došla do the priče. A priča je to o dvije sestre, sinu jedne od njih i djevojci, kojoj sin plati da glumi njegovu djevojku s kojom se netom posvađao, o Božiću koji provode u Cornwallu, o obiteljskim tajnama, o umjetnosti, o britanskoj politici.
    Upravo su umjetnost (pogotovo nedovoljno priznate britanske ženske umjetnice) i politika (brexit, migranti), rekla bih, strast Ali Smith. Stil joj je vrlo vrlo neobičan, traži strpljivost, koju ja, eto, nisam imala dovoljno za Jesen.

    Pokušala sam i s dragim mi Davidom Mitchellom i Livadom crnog labuda, ali samo sam se podsjetila zašto sam već prije koju godinu odustala od nje. Previše imena, previše boyhood priča koje me ne diraju, previše detalja i referenci o razdoblju i mjestu koje ne poznajem.

  33. #133

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj chesil prvotno napisa Vidi poruku
    Ali Smith - Jesen
    Ali Smith - Zima

    I dok mi je Jesen bila nečitljiva, nekoherentna, preavangardna, Zima mi je divna. Počinje u istom stilu kao Jesen, ali sva sreća da sam bila uporna i došla do the priče. A priča je to o dvije sestre, sinu jedne od njih i djevojci, kojoj sin plati da glumi njegovu djevojku s kojom se netom posvađao, o Božiću koji provode u Cornwallu, o obiteljskim tajnama, o umjetnosti, o britanskoj politici.
    Upravo su umjetnost (pogotovo nedovoljno priznate britanske ženske umjetnice) i politika (brexit, migranti), rekla bih, strast Ali Smith. Stil joj je vrlo vrlo neobičan, traži strpljivost, koju ja, eto, nisam imala dovoljno za Jesen.
    Preporučujem onda i Proljeće Ali Smith, sličnije je Zimi nego Jeseni

  34. #134
    Anci avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,626

    Početno

    O, divnih li preporuka!

    Od posljednje pročitanog izdvajam Godine, francuske autorice Anne Ernaux.

    Teško je uopće sažeti o čemu je roman- o protjecanju vremena, o društvenim i moralnim preobrazbama. Obuhvaća vrijeme od rođenja autorice, negdje oko četrdesetim godina prošlog stoljeća pa do ranih 2000.-ih.

    Istovremeno bilježi i osobno i kolektivno sjećanje, osvrćući se pritom na sve što vam pada na pamet od problema vezanih za odrastanje, kapitalizam, komunizam, feminizam, pravo na pobačaj, brak i majčinstvo, konzumerizam, migracije, starenje i samoću..

    Pročitala sam ga u dahu, a planiram još jednom u miru, tako da sporije prolazim kroz stranice.

  35. #135

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    "Godine" jako preporučuju kritičari i na tv, zvuči mi zanimljivo, ali na žalost u knjižnicama je slabo ima. Malo ću pričekati.
    Ne mogu računati na Interliber jer OceanMore ove godine neće sudjelovati

  36. #136
    Anci avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,626

    Početno

    Jučer sam pročitala roman Zahvalnosti, Delphine de Vigan.

    Tema je starost. Drugačiji je od njezina prethodna dva koja sam čitala (Ništa se ne opire noći, Prema istinitoj priči), a karakterizira ga neka posebna nježnost i blagost.

    Središnji lik romana je starica Michka, radni vijek je provela kao lektorica jednog časopisa, a sad se ne može sjetiti osnovnih riječi ili sinonima nekih riječi. Kad je njezin terapeut promatra, pokušava dokučiti kakva je bila prije. Često kad promatramo starce, vidimo samo starce, ne i ono što je sve u tim ljudima, od čega su sazdani, kako su proveli svoj život, ne samo što su prije bili, već i što oni jesu.

    Sve je u ovom romanu tako nježno, blago i krhko i baš me se dojmio.

  37. #137
    chesil avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2017
    Postovi
    286

    Početno

    Jeee, napokon se topic malo probudio.

    Eimar McBride - Manji smo boemi

    Punokrvna, dirljiva, ošamućujuća, teška ljubavna priča koja se čita u jednom dahu.
    Stilski neobična, jer autorica kroz lik djevojke u prvom licu pripovjeda kroz struju svijesti, ali protočnu i nimalo napornu. Demoni glavnog muškog lika jedni su od najmučnijih koje sam pročitala.
    Ponekad bi me priča tako udarila u ošit da bih ostala bez zraka.
    Inače, mjesto radnje London, vrijeme devedesete godine, ali moglo bi biti i danas, i prije sto godina.

  38. #138
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Evo programa ovogodišnjeg Interlibera https://www.zv.hr/sajmovi-7/interlib...N54vJMj3Hq_WGs

    Onako.... ostavio me prilično ravnodušnom, nijedan događaj me posebno ne privlači
    Možda je u ovim okolnostima i bolje da nema nekih preprivlačnih promocija gdje bi se natiskali ljudi, tako da ću vjerojatno otići jedno popodne tijekom tjedna pogledati što se nudi od novih izdanja.

  39. #139

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Program promocija im je stvarno ubibože ali ni prošlih godina nikad nisam prisustvovala tim događanjima, bilo bi mi prebučno i pregužvovito.
    Vidim da Znanje priprema novi prijevod Tima Marshalla (prije par godina kupila njegovu knjigu "U okovima geografije", izvrsna je). To bi me zanimalo pročitati, možda je kupim sinu za poklon (zanimaju ga takve teme), pa si je uzmem s njegove police dok on ne nalazi vremena za čitanje od školskih obaveza

    Na žalost, OceanMore ne sudjeluje na Interliberu, pa ništa od Annie Ernaux.

  40. #140
    Anci avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,626

    Početno

    tanja, vidjela sam negdje objavu oceanmore u kojoj najavljuju sajamski popust u online knjižari u tjednu interlibera, pa eto, možda ti se ipak posreći

  41. #141
    jennifer_gentle avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    2,622

    Početno

    Citiraj chesil prvotno napisa Vidi poruku
    Jeee, napokon se topic malo probudio.

    Eimar McBride - Manji smo boemi

    Punokrvna, dirljiva, ošamućujuća, teška ljubavna priča koja se čita u jednom dahu.
    Stilski neobična, jer autorica kroz lik djevojke u prvom licu pripovjeda kroz struju svijesti, ali protočnu i nimalo napornu. Demoni glavnog muškog lika jedni su od najmučnijih koje sam pročitala.
    Ponekad bi me priča tako udarila u ošit da bih ostala bez zraka.
    Inače, mjesto radnje London, vrijeme devedesete godine, ali moglo bi biti i danas, i prije sto godina.
    Joj chesil super hvala ti
    I inace sam sucker za ljubavne price a sad mi se bas cita nesto takvo, odmah skidam


    Zao mi je da ti se ne svidja livada crnog labuda, meni je ta jedna od najdrazih mitchellovih
    Bas mi je zanimljivo kako ljudi razlicito i nepredvidvo kliknu i kako postoji ta naizgled random funkcija u prianjanju s tekstom
    Posljednje uređivanje od jennifer_gentle : 04.11.2021. at 23:22

  42. #142

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj Anci prvotno napisa Vidi poruku
    tanja, vidjela sam negdje objavu oceanmore u kojoj najavljuju sajamski popust u online knjižari u tjednu interlibera, pa eto, možda ti se ipak posreći
    Hvala, ma svi oni imaju popuste i izvan samog Interlibera, pogotovo u online knjižarama, ali ja volim najprije prolistati knjigu i procijeniti je li za kupovinu ili za knjižnicu (manjak polica u stanu me prisiljava na to).
    Mislim da ću ili pričekati rođendan ili veću prinovu knjiga u KGZ (jer u zadnje vrijeme objavljeno je dosta knjiga koje me baš zanimaju, ali u knjižnicama ih još slabo ima)

    Ionako, velika je šansa da ću Interliber morati propustiti pa ću se morati zadovoljiti surfanjem po stranicama pojedinih nakladnika, kao i do sada.

  43. #143

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Evo još jedne preporuke za jako, jako dobru knjigu. Asa Wikforss: Alternativne činjenice - o znanju i njegovim neprijateljima

    Knjiga je napisana 2017., dakle, prije pandemije koja je podijelila svijet na Prije i Poslije, ali ono o čemu piše toliko je aktualno i samo se iznova potvrđuje da sam je doslovno čitala i klimala glavom. S obzirom na godinu nastanka, dosta primjera odnosilo se na Trumpa koji je tada bio aktualan, ali čitatelj se bez poteškoća može prebaciti u sadašnje vrijeme, kad su aktualne rasprave o cjepivima, i kad svatko misli da je njegovo uvjerenje ono što mu daje pravo da tvrdi svoje, bez obzira na prethodno znanje i činjenice kojima raspolaže.
    Osobito mi je bilo zanimljivo peto poglavlje, o znanju i kritičkom mišljenju u školi, uz nemalu dozu kritike prema skandinavskom obrazovnom sustavu (za koji smo još donedavno mogli slušati same hvalospjeve). Autorica kritizira tzv. konstruktivistički pristup prema kojem učenici trebaju istraživanjem sami doći do spoznaja, i objašnjava zašto je to loše i koje su posljedice.
    Knjiga se malo sporije čita, ipak to nije roman i traži malo više koncentracije, pa zato sad razmišljam da si je i kupim, kako bih se mogla povremeno podsjetiti pročitanog. Definitivno nije od onih knjiga koje se pročitaju i zaborave.

  44. #144
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Jao, hvala, ova mi je idealna za audio format!
    Posljednje uređivanje od ina33 : 08.11.2021. at 16:33

  45. #145

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Da ne bi bilo kako čitam samo dosadne dugačke knjige u kojima se ništa ne događa evo preporuke za vrhunski triler koji drži pažnju od prve do posljednje stranice.

    Dror Mišani: Tri

    Ne znam što reći o toj knjizi, a da ne pokvarim gušt onome tko je prvi put uzima u ruke. Zato neću reći ništa više, osim da je izvrsno napisana, da autor gradi priču polako, postupno, sa svim detaljima, da su naoko nepovezane stvari ipak povezane (kao i uvijek u knjigama) i kako mi je bilo zanimljivo pratiti diskretno naznačenu topografiju Tel Aviva

  46. #146
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    idete li na Interliber?
    ja se još premišljam ...

  47. #147
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Nope.

  48. #148
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Mislim da ću skočiti danas, dok još nema gužve...

  49. #149
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj emily prvotno napisa Vidi poruku
    idete li na Interliber?
    ja se još premišljam ...
    Nema šanse... Ne idem ni na cijepljenje za velesajam, planiram to obaviti negdje drugdje (dom zdravlja ili ljekarna) da izbjegnem gužvu

  50. #150
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    ja sam bila sinoć, nema gužve

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •