Pokazuje rezultate 1 do 10 od 10

Tema: Beba stavlja nejestive sitnice u usta

  1. #1

    Datum pristupanja
    Aug 2021
    Postovi
    1

    Početno Beba stavlja nejestive sitnice u usta

    Pozdrav!
    Voljela bih cut vasa misljenja na temu mog sina (1 god) koji ce stavit sve zivo na sto naleti u usta. Naime, kupio je svasta s poda dok nisam pocela usisavat i po vise puta dnevno, iako i pored toga uvijek uspije nesto nac. Velikom vecinom ga primijetim na vrijeme i sprijecim, no ako ne primijetim redovno se zakaslje i dobije poriv na povracanje i od najmanje mrvice. Radi toga sam postala jako paranoicna makar se radilo i o mrvici kruha... takodjer je dva puta nasao sitnice i stavio u usta tokom noci (jednom nekakav mali komadic etikete, a drugi put konac s plisane igracke), no ne bi plakao niti bi progutao to sto je stavio, samo bi gugutao i bacakao se po krevetu dok ja ne skuzim da nece ponovno zaspat pa ga izvucem iz kindaca i prvom prilikom kad otvori usta vidim da je spremio iznenadjenje. U cijeloj situaciji najveci mi je problem taj sto on te sitnice nece progutat, prebacivat ce ih po ustima, ponekad ce mu odletjet na korijen jezika pa ce imat potrebu za povratit (jednom je i povracao od obicne sitne mucice...), ili ne daj boze odletit u dusnik, tako da ne znam trebam li se zabrinut i porazgovarat s pedijatricom ili je ta nemogucnost(?) Ili manjak zelje za gutanjem normalna.
    Hvala na svoj pomoci!

  2. #2
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Ne znam za tebe, ali dijete je u potpuno normalnoj razvojnoj fazi.
    Potrazi malo po internetu-oralna faza.
    Od djece u tpj dobi se ocekuje da sve stavljaju u usta i isprobaju okus/teksturu.
    Da nije tako ne bi bilo po planu.
    Posljednje uređivanje od sirius : 02.08.2021. at 08:41

  3. #3
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Ajme onda moji nisu bili po planu
    Nikad nisu u usta stavili da bi zvakali ili pojeli nesto sto nije jestivo. Oblizivali su naravno igracke i sl. al drzeci u ruci. Nikad nisu npr stavili kamencic u usta sto mnoga djeca rade.

    Kako rece sirius to je normalna faza koja ce proci al ima i onih koji to nisu radili.

    Ako te jako brine, porazgovaraj s pedijatrom da te umiri.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 02.08.2021. at 09:48

  4. #4
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Moj najmanji je isto tako prevrtao stvarcice po ustima - cim bi na nesto sitno naisao, odma u usta. Nemam pojmakoliko ga je to drzalo (mjesec-dva mozda), al svakako je proslo. Drz se i pripazi malo vise. Proc ce.

  5. #5
    kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    SF Bay Area
    Postovi
    3,686

    Početno

    Mojih prvih dvoje nisu nikad stavili nista. Da sam rodila samo njih, mislila bih da je to prosto tako, ali... Onda se rodila treca, i trpala sta je stigla. Bilo je totalno ocekivano otvoriti joj usta dok se igra, i iako se spolja ne vidi nista, naci prepuna usta lego kockica/delova. Jednom sam je nasla da jede katran i tad sam stvarno ispanicila. Vostane boje je jela kad god je nasla priliku (a u skoli koliko hoces). Cesto je od toga imala 'rainbow poop,' ali za stvarno. Sad ima 9.5 godina i obozava da jede papir. Naravno da objasnjavamo, kao i ostalima, ali neka deca su prosto drugacija. Sta ja znam, mozda je bolje sto tvoj sin ne zeli da proguta. Znam da je frustrirajuce, ne znam ni sta bih rekla osim da se normalno pazite i da pokusas da ne panicaris, iako znam da nije lako. Takodje, nadam ce da ce proci, kao kod Jadrankinog sina <3

  6. #6
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    moji su defintiivno bili skupljači i jedači.. kamenčići, kućice puževa.. to je stvarno normalno i često i prođe.. dok je to mrvica kruha (koja se ipak razmekša), komadić etikete... to nije razlog za paniku niti ima potrebe za stalnim usisavanjem. Samo naravno, deterdženti i sredstva za čišćenje na povišeno i/ili zaključano, i nemojte imat stvari tipa franje, legice, sitne igračkice.. na dohvat ruke.

    Inače, ono čega se najviše sjećam iz ove faze je da sam osvijestila koliko se posvuda nalazi čikova, i uzgojila posebne emocije prema ljudima koji ih bacaju uz klupice na dječjem igralištu i po plaži

  7. #7
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Ajme čikovi! To moj najmanji jos uvik skuplja. Ne stavlja u usta, al non stop uzima, nosa okolo i govori: fuuuuuj!

  8. #8
    kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    SF Bay Area
    Postovi
    3,686

    Početno

    Grozno sto ima cikova, ali svaka cast malom sto zna sta s njima

  9. #9
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Citiraj Jadranka prvotno napisa Vidi poruku
    Ajme čikovi! To moj najmanji jos uvik skuplja. Ne stavlja u usta, al non stop uzima, nosa okolo i govori: fuuuuuj!
    Očito vidio od tebe :D
    B. ih je isto jedno vrijeme skupljala i donosila meni, kako bih ja kad bi došli na igralište, skupila što više čikova oko klupe gdje bi stajali, da ih ona ne dira, ona je zaključila da su ti čikovi nešto posebno što mama želi pa mi donosila ostale koje nađe

  10. #10
    summer avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    St
    Postovi
    4,597

    Početno

    ajme, ta faza nije bila nesto izrazena kod sina, ali zato kod kceri... 90% vremena na plazi je bilo izbacivanje kamencica iz usta, a skupljala je isto sve, cikove, cepove, a jednom sam joj par cm od usta izbila mrtvu osu...
    ali proslo je relativno brzo
    Posljednje uređivanje od summer : 04.08.2021. at 13:49

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •