Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 60

Tema: Što da radim sa njom ? Jeste li vi imale sličnih problema sa vašim kćerima?

  1. #1

    Datum pristupanja
    Aug 2021
    Postovi
    16

    Početno Što da radim sa njom ? Jeste li vi imale sličnih problema sa vašim kćerima?

    Moja kćer ima 15 godina a već mijenja dečke. Zapravo počela je sa 14 godina tada je bila u vezi sa dečkom koji ima 19 godina, rekla je da se samo par puta poljubila sa njim ali nisam sigurna da je stalo samo na tome, možda me laže. Da li je to pedofilija po zakonu ? Trebam li ja njega prijaviti policiji ? Hvala Bogu prekinula je sa tim ljigavcem i našla mlađeg ali ni to nije dugo trajalo, sad je sa nekim trećim i tog je dovela doma na svoj rođendan. Je li normalno da ona u tim godinama već radi te stvari ? Strah me što se može desiti, ipak je ona još dijete. Ajde da je našla jednog i da se drže samo za rukice to je u redu, ali ovako sam zabrinuta, mogla bi sebi stvoriti lošu reputaciju. Dosta je prosta, puno psuje za jednu curicu. Svaka druga riječ su joj k..c, p...a, jeb...i mater, jeb...i Boga itd. Ne toliko preda mnom nego u društvu njenom. Malo sam je provjerila na Facebooku i čak je pisala ružno o meni i njenom tati kad je nismo pustili na koncert, napisala je da smo kretenčine, šugavci, tko nas j..e, sve su to vidjeli i komentirali njeni prijatelji koji je prate na toj društvenoj mreži. To me povrijedilo, ja o svojim roditeljima nikada nisam tako pričala pogotovo ne pred drugim ljudima, jest bilo svađa ali se znala granica.

  2. #2
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,273

    Početno

    Citiraj Žena5 prvotno napisa Vidi poruku
    Moja kćer ima 15 godina a već mijenja dečke. Zapravo počela je sa 14 godina tada je bila u vezi sa dečkom koji ima 19 godina, rekla je da se samo par puta poljubila sa njim ali nisam sigurna da je stalo samo na tome, možda me laže. Da li je to pedofilija po zakonu ? Trebam li ja njega prijaviti policiji ? Hvala Bogu prekinula je sa tim ljigavcem i našla mlađeg ali ni to nije dugo trajalo, sad je sa nekim trećim i tog je dovela doma na svoj rođendan. Je li normalno da ona u tim godinama već radi te stvari ? Strah me što se može desiti, ipak je ona još dijete. Ajde da je našla jednog i da se drže samo za rukice to je u redu, ali ovako sam zabrinuta, mogla bi sebi stvoriti lošu reputaciju. Dosta je prosta, puno psuje za jednu curicu. Svaka druga riječ su joj k..c, p...a, jeb...i mater, jeb...i Boga itd. Ne toliko preda mnom nego u društvu njenom. Malo sam je provjerila na Facebooku i čak je pisala ružno o meni i njenom tati kad je nismo pustili na koncert, napisala je da smo kretenčine, šugavci, tko nas j..e, sve su to vidjeli i komentirali njeni prijatelji koji je prate na toj društvenoj mreži. To me povrijedilo, ja o svojim roditeljima nikada nisam tako pričala pogotovo ne pred drugim ljudima, jest bilo svađa ali se znala granica.
    Suosjećam... Imam samo dečke, pa moje iskustvo nije mjerodavno specifično za djevojke, aliiii u ovoj dobi treba joj jednostavno preusmjeriti pažnju. Ljetni praznici su dugi, predugi, pa se djeca i mladi dosađuju i eto prostora za gluposti... Dečki, ljubljenje i eventualni seks samo su dio problema (vrh sante leda) ali uzroci mi se čine dublji. Možda je djevojka nesigurna, pa to pokušava kompenzirati pokazujući s odraslijom nego što stvarno jest. Je li već krenula u srednju školu?

    Ne poznajem tvoje dijete, ali to je česta pojava u ovoj dobi. Ako djevojka nema dobro djevojačko društvo, pokušava se dokazati s dečkima, a nema iskustva pa to kojekako ispada...

    Pokušaj pomoći svom djetetu. Zabrane i kazne nisu rješenje, što ne znači da ju trebaš pustiti da radi što želi. Pokušaj to izvesti nenametljivo. Što ona inače voli raditi? Kako joj je inače išlo u školi? Ovo je pravi trenutak da počne razmišljati o budućnosti, o tome kako ONA ima utjecaja na to kako joj izgleda dan/tjedan/godina/život... Voli li djecu? Je li spremna preuzimati odgovornost?

    Ideje:
    U moje vrijeme uobičajeno je bilo pričuvati susjedima/prijateljima malu djecu uz neku skromnu naknadu.
    Ako voli lijepu dizajnersku odjeću, možda je trenutak da nauči šivati, plesti, heklati... Počne se s jednostavnim stvarima (npr. napravi si torbu), a ako joj krene, to može biti izvor zabave i skromne zarade.
    Što joj možeš pokazati? Što znaš? (Offt. ja sam na neki način nesretna što imam samo sinove, jer nemam koga učiti šivanju i pletenju...) Kuhanje je isto zanimljiva slobodna aktivnost. Moji sinovi su kuhanje uredno savladali u mjeri u kojoj im treba - ispeći meso, skuhati gulaš, skuhati juhu... osnovne stvari.

    Osim toga, ponudi joj razne aktivnosti koje su korisne i zabavne, a ne koštaju puno. Bitno je da tamo može upoznati ljude (muške i ženske) slične sebi, koji se zanimaju za iste stvari. Sport je uvijek dobar izbor, a osim toga ples, pjevanje, slikanje, razne kreativne aktivnosti druge vrste... Moj mlađi sin je radioamater, a stariji se više bavi medijskom kulturom. Aktivnosti im se u nekim područjima preklapaju, a u nekim ne... Imaju grupu zajedničkih prijatelja i poznanika i svaki svoje. Da bi se mogli baviti filmskim radionicama i radioamaterskim natjecanjima, uvijek je bilo bitno da odrade sve svoje obveze u školi. Sad su obojica studenti, ali to funkcionira dobro.

    Razmisli i malo popričaj sa kćeri što bi nju zanimalo... Nemoj ju posjesti za stol i reći "e, sad ćemo razgovarati", jer to stvara otpor, nego usput - dok kupujete krumpir na placu ili štajaznam krečite njezinu sobu, usput popričaj malo.... Što bi ONA voljela, što bi NJU zanimalo, gdje vidi sebe za par godina, što joj je teško, čega se boji, što je veseli, blablabla... Nemoj se postavljati s pozicije sile, ali zadrži pravo veta. Moji su dečki punoljetni i odrasli, pa i danas pitaju kad trebaju auto i kažu ako namjeravaju doći doma iza ponoći.

    Nabavi joj knjigu Dubravke Miljković i Majde Rijavec: Teen psiha https://mvinfo.hr/knjiga/9673/teen-p...-za-tinejdzere

    Pokušaj se sjetiti sebe u ovoj dobi - to obično olakša razumijevanje vlastitog djeteta. Ako uspiješ s preusmjeravanjem pažnje i poticanjem učenja, ostat će puno manje vremena za gluposti, za dečke koji joj nisu dobar par i s vremenom će sve sjesti na svoje mjesto. Sretno!

  3. #3
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,273

    Početno

    Preskočila sam psovanje - to mi ukazuje da djevojka pokušava na svaki način skrenuti pažnju na sebe.

    Eh, vjerojatno smo svi prolazili istu stvar u mladosti, a neki i u drugim fazama života.

    Nikad neću zaboraviti scenu iz vlastite mladosti. To je bilo vrijeme omladinskih radnih akcija (isto, kidnuli smo od roditelja i proveli mjesec dana mašući krampom i lopatom). Jedan naš kolega tamo je jako psovao, sve dok mu drugi nije rekao "kaj su ti tak fini ti spolni organi koje stalno spominješ, non stop su ti u ustima".... Čovječe, do kraja mjeseca taj nije opsovao.

    Nije ovo savjet, jer drugačije bi izgledalo da tako nešto kažeš kćeri, ali probaj je diskretno upozoriti da je to ružno i da je to čini ružnom kad tako govori. Izaberi neku neupadljivu usputnu rečenicu tipa "nije mi to lijepo čuti, a pogotovo ne od tebe". S druge strane, OKOLINA bi se isto trebala toga pridržavati, isto kao kad odgajamo malu djecu. Ako ne želimo da dijete psuje, MI moramo jako paziti kakav rječnik koristimo.

  4. #4
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,273

    Početno

    Evo malo tuđe pameti - kako razgovarati s tinejdžerima: https://www.roditelji.hr/skola/osnov...-tinejdzerima/

  5. #5
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Ma kakvo štrikanje i heklanje?!?
    Toj curi fali pažnje i ljubavi u vlastitom domu i zato to traži na krivi način na krivim mjestima.
    Majko, posveti se toj djevojci. Krajnje je vrijeme.
    Počni od toga da se zapitaš kad si je zadnji put zagrlila i pitala kako je…


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  6. #6

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,413

    Početno

    joj daj, tanči ... to zato jer je tvoje dijete super-truper-savršeno-najbolje-bez ikakvih ispada, ne znači da su sva takva i da odmah fali roditeljske ljubavi i da ih ne pitamo kako su i da ne okrećemo svijet da bi oni bili dobro ...

    vjeruj mi, itekako ih se pita kako su, pomaže im se, trudi se oko njih, izmišljaju se tople vode, aktivnosti, ali kad podignu zid i kad zabriju u neke svoje vode, ajme majko ... nikakav prijedlog, nikakav savjet, ništa ne prihvaćaju nego samo borba i borba ...

    ima dana kada su umiljata, dobra, kao tančino dijete, a ima dana kada vrag izlazi iz njih ...

    živim u nadi da će sve ispasti dobro i da će ostati zdravo, i da će se jednog dana ti hormoni i ta kemija u glavi posložiti, ali isto tako sam svjesna da će biti uvijek drugačija

  7. #7
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Baš to
    Čas su anđeli,čas crni vragovi

  8. #8
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,273

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    Ma kakvo štrikanje i heklanje?!?
    Toj curi fali pažnje i ljubavi u vlastitom domu i zato to traži na krivi način na krivim mjestima.
    Majko, posveti se toj djevojci. Krajnje je vrijeme.
    Počni od toga da se zapitaš kad si je zadnji put zagrlila i pitala kako je…


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Ma to je samo "izgovor" da se započne razgovor i druženje. Može biti bilo što drugo... Iz vlastitog iskustva, ja sam sa svojim sinovima bolje uspijevala razgovarati dok smo zajedno prali prozore ili radili bilo što drugo, nego kad bih ih posjela za stol i rekla E, sad ćemo razgovarati....

    S druge strane, Vrijeska je u pravu - čak ni ako jaaaako puno vremena posvetiš svojoj djeci, to nije garancija da povremeno neće zabrazditi. Čak i "savršena" djeca imaju svojih tamnih strana, pogotovo u ovoj dobi dok im divljaju hormoni. Treba pokazati razumijevanje, ali se ne treba bojati postaviti granice.

  9. #9
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,415

    Početno

    Citiraj Žena5 prvotno napisa Vidi poruku
    Moja kćer ima 15 godina a već mijenja dečke. Zapravo počela je sa 14 godina tada je bila u vezi sa dečkom koji ima 19 godina, rekla je da se samo par puta poljubila sa njim ali nisam sigurna da je stalo samo na tome, možda me laže. Da li je to pedofilija po zakonu ? Trebam li ja njega prijaviti policiji ? Hvala Bogu prekinula je sa tim ljigavcem i našla mlađeg ali ni to nije dugo trajalo, sad je sa nekim trećim i tog je dovela doma na svoj rođendan. Je li normalno da ona u tim godinama već radi te stvari ? Strah me što se može desiti, ipak je ona još dijete. Ajde da je našla jednog i da se drže samo za rukice to je u redu, ali ovako sam zabrinuta, mogla bi sebi stvoriti lošu reputaciju. Dosta je prosta, puno psuje za jednu curicu. Svaka druga riječ su joj k..c, p...a, jeb...i mater, jeb...i Boga itd. Ne toliko preda mnom nego u društvu njenom. Malo sam je provjerila na Facebooku i čak je pisala ružno o meni i njenom tati kad je nismo pustili na koncert, napisala je da smo kretenčine, šugavci, tko nas j..e, sve su to vidjeli i komentirali njeni prijatelji koji je prate na toj društvenoj mreži. To me povrijedilo, ja o svojim roditeljima nikada nisam tako pričala pogotovo ne pred drugim ljudima, jest bilo svađa ali se znala granica.
    pa jeste li razgovarali s njom?
    radi koje stvari - sexa se? loša reputacija nek vam bude najmanja briga

    pitaj ju otvoreno sve što te brine i što si tu napisala, nema druge ...

    a što se tiče jezičnog izražavanja, djeca se rijetko kad (nikad?) s roditeljima ponašaju na isti način kao s vršnjacima, to uključuje i psovanje.

  10. #10
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Meni je to sve u redu za taj uzrast. Uključiti više razumijevanja i razgovora, ali na topli i korektan način. Zašto bi mijenjanje dečki bio problem? Bolje i to nego nemati nikakvog iskustva, a onda s 19 zapeti u dugu i jedinu vezu s ljigavcem koji ti uništi život.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Meni je od cele teme najčudnije pisanje po Facebook-u.
    Moja ima 12 i ne bi ni mrtva imala nalog i pisala na FB, a ne bi ni njeno društvo, niti dve godine stariji od nje ikad koriste FB.
    Tiktok i Instagram su traženi i željeni, FB je "za matore".
    Ja sam mislila da je to prilično univerzalno za današnje generacije...
    (A čak i kad bi pisala tamo svakako bi se dosetila da i tata i ja možemo pročitati njene ružne komentare pa bi se sama cenzurisala, ne bi ti ružni komentari nikad dospeli do mojih očiju)

  12. #12
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    Citiraj Žena5 prvotno napisa Vidi poruku
    Moja kćer ima 15 godina a već mijenja dečke. Zapravo počela je sa 14 godina tada je bila u vezi sa dečkom koji ima 19 godina, rekla je da se samo par puta poljubila sa njim ali nisam sigurna da je stalo samo na tome, možda me laže. Da li je to pedofilija po zakonu ? Trebam li ja njega prijaviti policiji ?
    Kako bi ga uopće prijavila? Na temelju čega? Ne možeš dokazati poljubac.
    Seksualni odnos možeš, ali nakon cca godinu dana ne možeš dokazati da se dogodio s njim. Inače bi po zakonu bilo kažnjivo, ali sad je kasno. S tim da dečko možda uopće nije kriv, cure često lažu da su starije nego što jesu, barem je tako bilo u mojoj generaciji.

    Btw ja sam isto mislila da djeca više uopće ne prave profile na fb-u. Nije više ni kod 30godišnjaka popularan, ne znam što djeca vide u njemu

  13. #13

    Datum pristupanja
    Aug 2021
    Postovi
    16

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Suosjećam... Imam samo dečke, pa moje iskustvo nije mjerodavno specifično za djevojke, aliiii u ovoj dobi treba joj jednostavno preusmjeriti pažnju. Ljetni praznici su dugi, predugi, pa se djeca i mladi dosađuju i eto prostora za gluposti... Dečki, ljubljenje i eventualni seks samo su dio problema (vrh sante leda) ali uzroci mi se čine dublji. Možda je djevojka nesigurna, pa to pokušava kompenzirati pokazujući s odraslijom nego što stvarno jest. Je li već krenula u srednju školu?

    Ne poznajem tvoje dijete, ali to je česta pojava u ovoj dobi. Ako djevojka nema dobro djevojačko društvo, pokušava se dokazati s dečkima, a nema iskustva pa to kojekako ispada...

    Pokušaj pomoći svom djetetu. Zabrane i kazne nisu rješenje, što ne znači da ju trebaš pustiti da radi što želi. Pokušaj to izvesti nenametljivo. Što ona inače voli raditi? Kako joj je inače išlo u školi? Ovo je pravi trenutak da počne razmišljati o budućnosti, o tome kako ONA ima utjecaja na to kako joj izgleda dan/tjedan/godina/život... Voli li djecu? Je li spremna preuzimati odgovornost?

    Ideje:
    U moje vrijeme uobičajeno je bilo pričuvati susjedima/prijateljima malu djecu uz neku skromnu naknadu.
    Ako voli lijepu dizajnersku odjeću, možda je trenutak da nauči šivati, plesti, heklati... Počne se s jednostavnim stvarima (npr. napravi si torbu), a ako joj krene, to može biti izvor zabave i skromne zarade.
    Što joj možeš pokazati? Što znaš? (Offt. ja sam na neki način nesretna što imam samo sinove, jer nemam koga učiti šivanju i pletenju...) Kuhanje je isto zanimljiva slobodna aktivnost. Moji sinovi su kuhanje uredno savladali u mjeri u kojoj im treba - ispeći meso, skuhati gulaš, skuhati juhu... osnovne stvari.

    Osim toga, ponudi joj razne aktivnosti koje su korisne i zabavne, a ne koštaju puno. Bitno je da tamo može upoznati ljude (muške i ženske) slične sebi, koji se zanimaju za iste stvari. Sport je uvijek dobar izbor, a osim toga ples, pjevanje, slikanje, razne kreativne aktivnosti druge vrste... Moj mlađi sin je radioamater, a stariji se više bavi medijskom kulturom. Aktivnosti im se u nekim područjima preklapaju, a u nekim ne... Imaju grupu zajedničkih prijatelja i poznanika i svaki svoje. Da bi se mogli baviti filmskim radionicama i radioamaterskim natjecanjima, uvijek je bilo bitno da odrade sve svoje obveze u školi. Sad su obojica studenti, ali to funkcionira dobro.

    Razmisli i malo popričaj sa kćeri što bi nju zanimalo... Nemoj ju posjesti za stol i reći "e, sad ćemo razgovarati", jer to stvara otpor, nego usput - dok kupujete krumpir na placu ili štajaznam krečite njezinu sobu, usput popričaj malo.... Što bi ONA voljela, što bi NJU zanimalo, gdje vidi sebe za par godina, što joj je teško, čega se boji, što je veseli, blablabla... Nemoj se postavljati s pozicije sile, ali zadrži pravo veta. Moji su dečki punoljetni i odrasli, pa i danas pitaju kad trebaju auto i kažu ako namjeravaju doći doma iza ponoći.

    Nabavi joj knjigu Dubravke Miljković i Majde Rijavec: Teen psiha https://mvinfo.hr/knjiga/9673/teen-p...-za-tinejdzere

    Pokušaj se sjetiti sebe u ovoj dobi - to obično olakša razumijevanje vlastitog djeteta. Ako uspiješ s preusmjeravanjem pažnje i poticanjem učenja, ostat će puno manje vremena za gluposti, za dečke koji joj nisu dobar par i s vremenom će sve sjesti na svoje mjesto. Sretno!
    Taman je sada krenula u drugi razred srednje škole. Inače je solidna učenica. Prolazi uglavnom sa 4 nekad i sa 5. Voli heavy metal muziku, tetovaže, pirsinge. Ima ona djevojačko društvo, nije baš da se samo sa dečkima druži.

  14. #14

    Datum pristupanja
    Aug 2021
    Postovi
    16

    Početno

    Citiraj emily prvotno napisa Vidi poruku
    pa jeste li razgovarali s njom?
    radi koje stvari - sexa se? loša reputacija nek vam bude najmanja briga

    pitaj ju otvoreno sve što te brine i što si tu napisala, nema druge ...

    a što se tiče jezičnog izražavanja, djeca se rijetko kad (nikad?) s roditeljima ponašaju na isti način kao s vršnjacima, to uključuje i psovanje.
    Ne znam da li se seksa to me i brine najviše.

  15. #15

    Datum pristupanja
    Aug 2021
    Postovi
    16

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Meni je to sve u redu za taj uzrast. Uključiti više razumijevanja i razgovora, ali na topli i korektan način. Zašto bi mijenjanje dečki bio problem? Bolje i to nego nemati nikakvog iskustva, a onda s 19 zapeti u dugu i jedinu vezu s ljigavcem koji ti uništi život.
    Problem je mijenjanje dečki pogotovo za maloljetnicu od 15 godina. Znamo dobro gdje živimo i kakva je ovdje tradicija, mentalitet. Nismo u Nizozemskoj. Ne želim da sebi stekne takvu reputaciju zbog koje niko neće htjeti sa njom ozbiljnu vezu a kamoli brak i djecu.

  16. #16

    Datum pristupanja
    Aug 2021
    Postovi
    16

    Početno

    Citiraj Riri92 prvotno napisa Vidi poruku
    Kako bi ga uopće prijavila? Na temelju čega? Ne možeš dokazati poljubac.
    Seksualni odnos možeš, ali nakon cca godinu dana ne možeš dokazati da se dogodio s njim. Inače bi po zakonu bilo kažnjivo, ali sad je kasno. S tim da dečko možda uopće nije kriv, cure često lažu da su starije nego što jesu, barem je tako bilo u mojoj generaciji.

    Btw ja sam isto mislila da djeca više uopće ne prave profile na fb-u. Nije više ni kod 30godišnjaka popularan, ne znam što djeca vide u njemu
    Prijavila bi ga ako ih je netko vidio ili ako postoji neka fotografija. Samo ne znam je li se pedofilijom smatra samo seks ili i ljubljenje.

  17. #17

    Datum pristupanja
    Aug 2021
    Postovi
    16

    Početno

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    Meni je od cele teme najčudnije pisanje po Facebook-u.
    Moja ima 12 i ne bi ni mrtva imala nalog i pisala na FB, a ne bi ni njeno društvo, niti dve godine stariji od nje ikad koriste FB.
    Tiktok i Instagram su traženi i željeni, FB je "za matore".
    Ja sam mislila da je to prilično univerzalno za današnje generacije...
    (A čak i kad bi pisala tamo svakako bi se dosetila da i tata i ja možemo pročitati njene ružne komentare pa bi se sama cenzurisala, ne bi ti ružni komentari nikad dospeli do mojih očiju)
    Možda je na Instagramu to napisala a ne na Facebooku, ne sjećam se točno koja društvena mreža je bila, ja to sve pomiješam.

  18. #18
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,273

    Početno

    Citiraj Žena5 prvotno napisa Vidi poruku
    Prijavila bi ga ako ih je netko vidio ili ako postoji neka fotografija. Samo ne znam je li se pedofilijom smatra samo seks ili i ljubljenje.
    Ne smatra se pedofilijom, jer s 15 godina ona ima pravo na pristanak na spolni odnos. Ne možeš ništa učiniti, osim pokvariti svoj ionako traljav odnos sa kćeri.

    Ako ti je samo reputacija problem, bojim se da ste dobrano zakasnili s izgradnjom povjerenja i dobrog odnosa s djetetom. Tanči je u pravu.

  19. #19

    Datum pristupanja
    Aug 2021
    Postovi
    16

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Ne smatra se pedofilijom, jer s 15 godina ona ima pravo na pristanak na spolni odnos. Ne možeš ništa učiniti, osim pokvariti svoj ionako traljav odnos sa kćeri.

    Ako ti je samo reputacija problem, bojim se da ste dobrano zakasnili s izgradnjom povjerenja i dobrog odnosa s djetetom. Tanči je u pravu.
    Sada ona ima 15 godina ali tada kada je bila sa njim imala je 14 godina a on 19.

  20. #20

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,413

    Početno

    ako nije bila prisiljena biti s njim, to je bio njezin izbor, koliko god je bio loš.

    ako je prekinula s njim, ne vraćaj se na prošlost
    vraćanjem na tu vezu i tu lošu epizodu samo ćeš izazvati još goru situaciju i ona će iz principa tražiti starije dečke. tj. radit će puno više stvari iz inata i iz principa da te povrijedi

  21. #21
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    nije pedofilija ali nije niti "dobrovoljan" spolni odnos ako se radi o djetetu mlađem od 15 godina, koliko god on dobrovoljan bio. I da, jest kazneno djelo ukoliko je druga osoba punoljetna. U kaznenu odgovornost ne ulazi samo potpuni spolni odnos nego i sva ostala seksualizirana ponašanja.

    Riri, ako djeca i lažu, to nije opravdanje za punoljetnu osobu, ne oslobađa ga/nju odgovornosti.
    Moja ima 13, teško mi je zamisliti da netko ne bi mogao procijeniti da nije mlađa od 15 godina, pa makar i taj netko bio jedva punoljetno dijete. Sa sinom sam često upravo o tome razgovarala.

  22. #22
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Mene bi brinulo da ne ostane trudna (koristi li kontracepciju) ili neku spolnu bolest. Inace ne znam kakvo smo to društvo da curw ne smiju mijenjati dečke? Pa nismo UAE.

    Da ne spominjem sad razmišljati o braku i djeci, pa to joj je na redu za 15-20 godina...

  23. #23
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    Citiraj Bubica prvotno napisa Vidi poruku
    nije pedofilija ali nije niti "dobrovoljan" spolni odnos ako se radi o djetetu mlađem od 15 godina, koliko god on dobrovoljan bio. I da, jest kazneno djelo ukoliko je druga osoba punoljetna. U kaznenu odgovornost ne ulazi samo potpuni spolni odnos nego i sva ostala seksualizirana ponašanja.

    Riri, ako djeca i lažu, to nije opravdanje za punoljetnu osobu, ne oslobađa ga/nju odgovornosti.
    Moja ima 13, teško mi je zamisliti da netko ne bi mogao procijeniti da nije mlađa od 15 godina, pa makar i taj netko bio jedva punoljetno dijete. Sa sinom sam često upravo o tome razgovarala.
    Naravno da ga ne oslobađa, zakonski svakako ne.
    Samo mi je u cijeloj priči palo na pamet da možda i taj dečko to nije znao. Ne oslobađa ga, ali eto prošlo mi je kroz glavu da ne mora biti da je dečko ljigavac, a curica svetica. Možda i jeste, ali ne znamo cijelu priču pa mi je bezveze pričati o prijavi tog dečka za pedofiliju i sličnim stvarima. Osim toga, da tu stvarno ima elemenata pedofilije i da roditelji curice smatraju da ima, valjda ne bi čekali godinu dana da ga prijave.

  24. #24

    Datum pristupanja
    Aug 2021
    Postovi
    16

    Početno

    Citiraj Bubica prvotno napisa Vidi poruku
    nije pedofilija ali nije niti "dobrovoljan" spolni odnos ako se radi o djetetu mlađem od 15 godina, koliko god on dobrovoljan bio. I da, jest kazneno djelo ukoliko je druga osoba punoljetna. U kaznenu odgovornost ne ulazi samo potpuni spolni odnos nego i sva ostala seksualizirana ponašanja.

    Riri, ako djeca i lažu, to nije opravdanje za punoljetnu osobu, ne oslobađa ga/nju odgovornosti.
    Moja ima 13, teško mi je zamisliti da netko ne bi mogao procijeniti da nije mlađa od 15 godina, pa makar i taj netko bio jedva punoljetno dijete. Sa sinom sam često upravo o tome razgovarala.
    Ma znao je on da ona ima 14 godina. Jesi li sigurna da u kaznenu odgovornost ne ulazi samo potpuni spolni odnos nego i sva ostala seksualizirana ponašanja ? Što točno piše u zakonu ?
    Posljednje uređivanje od Žena5 : 07.09.2021. at 22:43

  25. #25

    Datum pristupanja
    Aug 2021
    Postovi
    16

    Početno

    Citiraj Riri92 prvotno napisa Vidi poruku
    Naravno da ga ne oslobađa, zakonski svakako ne.
    Samo mi je u cijeloj priči palo na pamet da možda i taj dečko to nije znao. Ne oslobađa ga, ali eto prošlo mi je kroz glavu da ne mora biti da je dečko ljigavac, a curica svetica. Možda i jeste, ali ne znamo cijelu priču pa mi je bezveze pričati o prijavi tog dečka za pedofiliju i sličnim stvarima. Osim toga, da tu stvarno ima elemenata pedofilije i da roditelji curice smatraju da ima, valjda ne bi čekali godinu dana da ga prijave.
    Pa ne znam ja da li se poljupci u usta smatraju pedofilijom. Nisam pravnica.

  26. #26
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    Citiraj Žena5 prvotno napisa Vidi poruku
    Pa ne znam ja da li se poljupci u usta smatraju pedofilijom. Nisam pravnica.
    U redu, nisam ni ja... ali evo, pošto nam je zaista sve dostupno:
    https://www.zakon.hr/ - web stranica na kojoj možeš naći sve zakone i pročitati ih.
    https://legalis.hr/ - pravni portal na kojem možeš postaviti pitanje ako u zakonu ne nađeš što sve ulazi u kažnjive oblike seksualiziranog ponašanja.

    Po ovome što ja iščitavam iz Kaznenog zakona, ljubljenje nije pedofilija. Pogotovo ne ljubljenje staro godinu dana na temelju toga što ih je možda netko vidio.

  27. #27

    Datum pristupanja
    Aug 2021
    Postovi
    16

    Početno

    Citiraj Riri92 prvotno napisa Vidi poruku
    U redu, nisam ni ja... ali evo, pošto nam je zaista sve dostupno:
    https://www.zakon.hr/ - web stranica na kojoj možeš naći sve zakone i pročitati ih.
    https://legalis.hr/ - pravni portal na kojem možeš postaviti pitanje ako u zakonu ne nađeš što sve ulazi u kažnjive oblike seksualiziranog ponašanja.

    Po ovome što ja iščitavam iz Kaznenog zakona, ljubljenje nije pedofilija. Pogotovo ne ljubljenje staro godinu dana na temelju toga što ih je možda netko vidio.
    Ako je pedofilija ljubljenje u usta čovjeka od 40 godina i djeteta od 10 godina onda pedofilija mora biti i ljubljenje 14 godišnjakinje i 19 godišnjaka. Rekli smo sve mlađe od 15 godina i punoljetna osoba.

  28. #28
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    Citiraj Žena5 prvotno napisa Vidi poruku
    Ako je pedofilija ljubljenje u usta čovjeka od 40 godina i djeteta od 10 godina onda pedofilija mora biti i ljubljenje 14 godišnjakinje i 19 godišnjaka. Rekli smo sve mlađe od 15 godina i punoljetna osoba.
    Zapravo ne mora, jer zakoni predstavljaju okvir društveno prihvatljivog ponašanja. Baš zato što su samo okvir, sudska praksa služi tome da se neke situacije stave u kontekst. Tako da vrlo vjerojatno nijedan ozbiljan sudac ne bi izjednačio ljubljenje čovjeka od 40 godina sa djetetom od 10 i ljubljenje osobe od 19 godina sa onom od 14. Kad bi sve bilo ovako kruto kako opisuješ, odvjetnici i sudska praksa ne bi ni postojali.

    U svakom slučaju, nadam se da ćeš riješiti problem, i da ćeš proučiti pravnu stranu svega prije nego što pokreneš neki postupak.

  29. #29

    Datum pristupanja
    Aug 2021
    Postovi
    16

    Početno

    Citiraj Riri92 prvotno napisa Vidi poruku
    Zapravo ne mora, jer zakoni predstavljaju okvir društveno prihvatljivog ponašanja. Baš zato što su samo okvir, sudska praksa služi tome da se neke situacije stave u kontekst. Tako da vrlo vjerojatno nijedan ozbiljan sudac ne bi izjednačio ljubljenje čovjeka od 40 godina sa djetetom od 10 i ljubljenje osobe od 19 godina sa onom od 14. Kad bi sve bilo ovako kruto kako opisuješ, odvjetnici i sudska praksa ne bi ni postojali.

    U svakom slučaju, nadam se da ćeš riješiti problem, i da ćeš proučiti pravnu stranu svega prije nego što pokreneš neki postupak.
    Čemu onda zakoni ako nećemo poštovati ono što u njima piše ?

  30. #30
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    Citiraj Žena5 prvotno napisa Vidi poruku
    Čemu onda zakoni ako nećemo poštovati ono što u njima piše ?
    Pa ne znam što da ti drugo napišem osim onoga što već jesam, a što si ignorirala.
    Kažem, zbog toga i postoji sudska praksa. Nisu sve situacije jednake. Ne kažem da dečko ne bi na neki način bio kažnjen, ali sigurno ne bi bio kažnjen kao 40godišnjak koji zlostavlja dijete od 10 godina. S tim da možda (vjerojatno) i ne bi bio kažnjen, jer smo i ranije zaključili da je to bilo ljubljenje koje se očito ni ne može dokazati.

  31. #31

    Datum pristupanja
    Aug 2021
    Postovi
    16

    Početno

    Citiraj Riri92 prvotno napisa Vidi poruku
    Pa ne znam što da ti drugo napišem osim onoga što već jesam, a što si ignorirala.
    Kažem, zbog toga i postoji sudska praksa. Nisu sve situacije jednake. Ne kažem da dečko ne bi na neki način bio kažnjen, ali sigurno ne bi bio kažnjen kao 40godišnjak koji zlostavlja dijete od 10 godina. S tim da možda (vjerojatno) i ne bi bio kažnjen, jer smo i ranije zaključili da je to bilo ljubljenje koje se očito ni ne može dokazati.
    Može se dokazati. Ima par slika na društvenim mrežama gdje se njih dvoje grle i ljube u usta, još uvijek stoje tamo, nisu izbrisane. Tako sam i saznala za tu vezu.
    Posljednje uređivanje od Žena5 : 08.09.2021. at 01:21

  32. #32
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Citiraj Žena5 prvotno napisa Vidi poruku
    Ne znam da li se seksa to me i brine najviše.
    Kupi joj kondome i cijepi protiv hpv-a.

  33. #33
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Citiraj Žena5 prvotno napisa Vidi poruku
    Problem je mijenjanje dečki pogotovo za maloljetnicu od 15 godina. Znamo dobro gdje živimo i kakva je ovdje tradicija, mentalitet. Nismo u Nizozemskoj. Ne želim da sebi stekne takvu reputaciju zbog koje niko neće htjeti sa njom ozbiljnu vezu a kamoli brak i djecu.
    Nemoj bit zadrta.

  34. #34

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Ja bih rekla da ovde hranimo trola .

    Koji će posle da objavi negde članak pod nazivom "Šta roditelji u Hrvatskoj/regionu misle o vezama maloletne i punoletne osobe".

    Ko ikad pobrka FB i Instagram, kom je roditelju stalo do osvete nad nekim mladićem nakon godinu dana, ko se brine javno za ćerkinu reputaciju ali privatno ništa ne rešava sa njom? Koji roditelj stavlja fokus na davno prošlu vezu umesto na tekući problem sa detetom?

    Meni to zvuči a la Božca Jurić, ili sam ja optimistična?

  35. #35
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    pulinka, slažem se.

  36. #36
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    Na početku je bila prijava ako je netko vidio ili ako ima fotografija, a sad ima i tako se i saznalo za vezu. Ajd okej.

    Ma Pulinka, u pravu si. Bitno da sam ja sinoć išla čitati kazneni zakon, naivna.

  37. #37
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Ima tjedan dana kako sam napisala da trolovi krstare po forumu.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  38. #38
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Ne vidim zasto bi Zena5 bila trol. Mogu tocno zamisliti da netko razmislja na ovaj nacin, i da ga muci ono sto se dogodilo prije godinu dana pa i prije vise godina. I da je u brizi za kcer.
    Posljednje uređivanje od Jadranka : 09.09.2021. at 08:23

  39. #39

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Jadranka, zašto?

    Zašto bi bila u brizi za kćer na taj način da želi da prijavi njenu vezu od pre godinu dana? Kako se tačno time pobrinula za svoje dete?

    Nije ti neobično da čas ima dokaza za njihovu vezu, čas nema? Tebi to zvuči skroz uobičajeno?

    I nije ti neobično da osoba zapravo ne traži nikakav način za pomoć svom detetu i sebi?

    Pitanja su tipa: da li to VAŠA deca rade? A ne: kako da razgovaram sa SVOJIM detetom o temi odgovornog seksualnog života?
    Stvarno ćemo pomoći osobi tako što ćemo raspravljati o hipotetičkom devetnaestogodišnjaku i o ljubavnim životima naše dece?

  40. #40
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    Ima tjedan dana kako sam napisala da trolovi krstare po forumu.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Stvarno?

  41. #41

    Datum pristupanja
    Aug 2021
    Postovi
    16

    Početno

    Izgleda da je trudna.

  42. #42
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Rekla bih da stvarno trolovi krstare forumima.

  43. #43
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    .
    Posljednje uređivanje od Mima : 12.09.2021. at 08:27

  44. #44

    Datum pristupanja
    Aug 2021
    Postovi
    16

    Početno

    Želi da pobaci dijete.

  45. #45
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno


  46. #46
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    Od poljubca do trudnoce....

  47. #47
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,980

    Početno

    Spajka, ionako je vrijeme da otvorimo podforum za bake

  48. #48
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Pa ima taj podforum Kalimero......

  49. #49

    Datum pristupanja
    Aug 2021
    Postovi
    16

    Početno

    Citiraj spajalica prvotno napisa Vidi poruku
    Od poljubca do trudnoce....
    Trudna je sa svojim profesorom tjelesnog koji ima 35 godina. Njoj je tek 15 pobogu. Šta da radim ?

  50. #50
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    Pa akp je tako. Onda direkt u skolu. Tamo imaju sluzbe koje ce znati sto dalje.

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •