Stranica 3 od 5 PrviPrvi 12345 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 101 do 150 od 242

Tema: Je li znanje moć?

  1. #101
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    Je samo što ne možeš napisat ne bismo školu po prebivalištu jer je loš kadar, neorganizirani su, tamo nema izazova za moje dijete ili kontra prezahtjevni su i strogi profesori, teško se s takvim ocjenama poslije upisat u željenu gimnaziju.
    Želim da mi dijete ide u udaljeniju školu preko velikih prometnica (vide adresu djeteta).

    Čisto naglas razmišljam što bi se sve logički mogli zapitati ravnatelj i stručna služba. Pišem iz perspektive našeg kvarta u kojem je jako velik broj djece u školama. Nekada je bio problem i samo prebaciti dijete iz razreda u razred. Moguće da nije tako u kvartu od Jelene, znam o kojem se kvartu radi pa sigurno nije takva navala (veliki broj djece) kao kod nas.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 14.10.2021. at 08:30

  2. #102
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    jelena.O u pravu si za glazb

  3. #103

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    Ne znam nikoga kome je odbijen upis u bilo koju skolu po izboru unazad nekih 20 godina (imam puno mladjeg brata pa sam se vratila malo u proslost). Ali postoji mogucnost da je to zbog toga sto se vecinom radi o skolama u centru grada.
    Evo, ja znam. Prije 10 godina. U našem kvartu (o kojem sam pisala u ranijem postu), širi centar Zgb.
    Ali, za to dijete se na kraju pokazala dobitna kombinacija to što ga nisu primili u školu koju je mama poželjela
    Posljednje uređivanje od tanja_b : 14.10.2021. at 08:38

  4. #104
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ja inače mislim da su nekad bila stroža pravila oko upisa isključivo po mjestu stanovanja, pa da je to pojednostavljeno, ako se dobro sjećam.

    U mom kvartu npr. su dvije škole vrlo blizu, i ja znam hrpu djece koja službeno spadaju u jednu a išla su u drugu. Npr. zgrada u kojoj sam prije stanovala spada u školu u koju je išla moja kći, a većina djece koju znamo od tamo su išla u drugu školu. Bilo je i suprotnih primjera u razredu moje kćeri.

    Jedino ako je škola baš popunjena do zadnjeg mjesta, sigurno da se neće dozvoliti osnivanje novog razreda radi djeteta koje ne spada u tu školu. Ali inače ne znam zašto ne bi bilo odobreno.

  5. #105

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,261

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Je samo što ne možeš napisat ne bismo školu po prebivalištu jer je loš kadar, neorganizirani su, tamo nema izazova za moje dijete ili kontra prezahtjevni su i strogi profesori, teško se s takvim ocjenama poslije upisat u željenu gimnaziju.
    Želim da mi dijete ide u udaljeniju školu preko velikih prometnica (vide adresu djeteta).

    Čisto naglas razmišljam što bi se sve logički mogli zapitati ravnatelj i stručna služba. Pišem iz perspektive našeg kvarta u kojem je jako velik broj djece u školama. Nekada je bio problem i samo prebaciti dijete iz razreda u razred. Moguće da nije tako u kvartu od Jelene, znam o kojem se kvartu radi pa sigurno nije takva navala (veliki broj djece) kao kod nas.
    moja poznanica je zbog upisa djeteta u drugu školu prijavila dijete kod prijateljice koja živi u tom kvartu gdje je željena škola.

  6. #106
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,134

    Početno

    Nije meni tesko argumentirati zasto u drugu skolu. Al ako bi bilo problema, ne bih se ubila. Ne bi bila drama da ostane u kvartovskoj.

  7. #107
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,980

    Početno

    Znam jedne koji su i sebe i dijete prijavili kod prijatelja da bi im dijete išlo u željenu školu, a onda je taj prijatelj svoje vlastito dijete prebacio u neku drugu školu jer ovom nije bio zadovoljan .

  8. #108
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    E to je već "snalaženje", a kod Jelena je samo obično snalaženje.
    No šalu na stranu, često su kod nas tako postavljene stvari da se covjeka prisiljava da se sam "snalazi".

    Jelena, koliko će malac imati god iduću jesen? Jel se veseli školi? Mogu mislit.

  9. #109
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Nije meni tesko argumentirati zasto u drugu skolu. Al ako bi bilo problema, ne bih se ubila. Ne bi bila drama da ostane u kvartovskoj.
    a ha odluka je već pala? Ide u tu zahtjevniju, ali udaljeniju školu.

  10. #110
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Znam jedne koji su i sebe i dijete prijavili kod prijatelja da bi im dijete išlo u željenu školu, a onda je taj prijatelj svoje vlastito dijete prebacio u neku drugu školu jer ovom nije bio zadovoljan .
    znam ja jedne koji su, kad su kupovali stan, birali kvart u kojem će za potreban broj godina biti učiteljica razredne nastave koju su htjeli za svoje dijete

  11. #111
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    znam ja jedne koji su, kad su kupovali stan, birali kvart u kojem će za potreban broj godina biti učiteljica razredne nastave koju su htjeli za svoje dijete
    Ajme majko mila ni ovo nisam nikad čula.

  12. #112
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,272

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Nije meni tesko argumentirati zasto u drugu skolu. Al ako bi bilo problema, ne bih se ubila. Ne bi bila drama da ostane u kvartovskoj.
    Nema NIKAKVOG načina da unaprijed sve znaš. Ne možeš znati koje će biti učiteljice - ode neka na štajaznam čuvanje trudnoće ili slomi nogu i eto belaja...

    Nema NIKAKVOG načina da unaprijed znaš tko će sve biti upisan u taj razred, a još manje kako će se ta djeca slagati s tvojim djetetom.

    Nema NIKAKVOG načina da unaprijed predvidiš što će se događati s produženim boravkom (meni je to bila noćna mora kod jednog sina, a prošlo je bez drame kod drugog) jer se tu dogodi da se učitelji često mijenjaju.

    Nema NIKAKVOG načina da predvidiš još hrpu drugih stvari - korona mjere, promjenu ravnatelja, upis druge djece na temelju roditeljskih molbi (mi smo imali situaciju da se u razred na polugodištu ukrcalo dijete s višestrukim problemima i asistentom, ali na kraju se pokazalo da je učiteljica super izašla na kraj s njima u svim tim okolnostima).

    Ima načina da uzmeš u obzir lokaciju, udaljenost, prometnice, potrebu za prijevozom i slično.

    Ima načina čak i da putem VR utječeš na štajaznam jelovnik i slično, ali jako puno toga je izvan kontrole, npr. drugi roditelji i njihove interakcije. Čovječe, kad se samo sjetim, u boravku kod mog mlađeg sina sjedila je mama jednog od učenika tijekom cijelog prvog razreda, a možda i dulje. Nismo to mogli riješiti nikako, a opako je narušavalo dinamiku. Možeš u takvoj situaciji samo izuzeti svoje dijete, upisati ga u drugu školu i moliti boga da se tamo sve to isto ne ponovi u sličnoj ili još i goroj varijanti. Najgore traume bile su mi od drugih roditelja i njihove djece. Demolirali su ravnatelju auto jednom prilikom i što - ništa... Pisala sam već puno puta kako su tijekom tjelesnog ukrali ključeve od stana mom sinu, ušli u naš stan i odnijeli dječju kasicu prasicu. Morali smo promijeniti brave, a ravnatelj je rekao "to se nije dogodilo u zgradi škole". A to što su djetetu ukrali ključeve tijekom nastave u zgradi škole, to ništa... Ne klinci iz istog razreda, nego iz paralelnog. Bolje da se ne prisjećam. Tada sam jako bila na vagi da prebacim sina u drugu školu, ali zbog njega to na kraju nisam napravila. Pitali smo ga za mišljenje. Da je on tada rekao "idem u drugu školu", sigurno bi ga prebacili. Odbio je. To mu je bila životna škola. Nakon toga je puuuno pažljivije birao društvo.

    Hoću reći, ne možemo te mi ovdje uvjeriti oko čega trebaš, a oko čega ne trebaš brinuti. To ti dođe s iskustvom, a tvoje iskustvo ne mora biti isto kakvo je bilo moje ili bilo koje druge forumašice. S vremenom naučiš birati bitke, a tvoje bitke ne moraju nužno biti iste kakve su bile moje. Moj stariji sin lijepo kaže "dat ću sve od sebe u zadanim okolnostima", a to bi bio moj savjet svim roditeljima budućih školaraca. Tako trebaju raditi i sami, a tako trebaju usmjeravati i djecu. Bit će sve u redu. Sretno!

  13. #113
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    Ima hrpa razloga zašto možeš željeti dijete upisati u neku drugu školu od one najbliže kojoj pripada. Na primjer, produženi boravak i prehrana. Ili samo jutarnja smjena. Sasvim nevezano za obrazovnu jačinu škole i učitelje/ profesore.
    Ja sam iz takvih prizemljenih razloga birala svojoj djeci najdalju školu od tri u širem kvartu. Najdalja je ali je busom bliža od druge po udaljenosti.
    A neke škole u kvartu koji je "ostario" a nema nove gradnje imaju kroničan manjak djece i prihvaćaju sve bez obzira na mjesto stanovanja. Neke su škole prebukirane i njima je problem i primiti djecu koja su se stvarno doselila u kvart.
    Malo sam otišla od teme...

  14. #114
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,134

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    a ha odluka je već pala? Ide u tu zahtjevniju, ali udaljeniju školu.
    Ma nije pala. Kao da bih ja tu s vama razglabala o tome da jest
    Nepunih sedam, kao i većina druge djece

    Peterlin, nisu ni škole ni fakulteti toliko nepredvidljivi, to se samo čini onome tko izvana promatra. Može se raditi o lošoj procjeni, ali realno stvari su uglavnom takve kakve jesu. Dinamika je spora. Naravno da postoji hrpa "rizika", od slomljene noge do porodiljnog.
    Sad su ti fakulteti možda bliži, pa sigurno znaš da je kod nekih sustav uređeniji, nego kod drugih. Da se kod nekih gubi vrijeme na gluposti, kod drugih se student može apsolutno posvetiti studiranju. Sin ti je na FER-u. Što bi se to trebalo dogoditi da FER prestane biti jedan od najbolje organiziranih fakulteta u Zagrebu? Ne možeš predvidjeti kod koga ćeš slušati Matematiku 1, ali usrednjeno, dobit će većina sarmu. Malotko će dobiti samo zelje ili samo meso. Na FF-u se i u moje vrijeme i sada velik dio profesora vrlo labavo drži termina ispita, ni danas, kao ni tada, nemaju svi svoje urede i sl. Pristup je boemski puno češće nego na FER-u, a dijeli ih Vukovarska. U školama je isto u nekima tradicionalno bolja organizacija, nego u drugima, što se reflektira na to koliko se nastavnik može/želi posvetiti poslu i kakva je atmosfera u zbornici i sl. Tako da istina, može se dogoditi da ti u najboljoj školi padne grah da ti u razredu bude jako problematično dijete, da ti se razboli učiteljica pa imaš stalno zamjene, ali svejedno dobiješ na kraju sarmu te škole, koja ima više junetine, nego druga u kojoj dominira riža.

    Moja OŠ je bila na glasu kao najbolja, ja sam tu pripadala. Bili su najbolji iako su baš kod nas bila integrirana djeca iz najtežih socijalnih prilika u gradu. Imala sam dvije loše učiteljice u višim razredima, eng i povijest. Kad je dolazila zamjena, mi bismo se preporodili. Engleski sam do valjda 2. srednje učila dodatno izvan škole. Tako da ni zamjene nisu najgore što se može dogoditi. Loše je kad škola loše funkcionira.

    Slična stvar je i s bolnicama. Može se dogoditi kaos, kao sa Zadravec, al to nije došlo iznenada. Insideri znaju. Tako znaju i za OŠ i za srednje i za vrtiće.

  15. #115
    llella avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,142

    Početno

    U nasoj skoli odbijaju djecu koja ne spadaju po mjestu stanovanja..jedan od razloga navale je taj sto imamo samo jutarnju smjenu ( bar smo imali do potresa, sad je kod nas jos jedna skola)..kad se najstarija upisivala cak sam razmisljala da je damo u drugu skolu jer tada nije bila samo jutarnja smjena i bili su na glasu kao losa skola, ali promijenila se upravljacka garnitura, ali prevagnula je i blizina, prijatelji iz kvarta i laksa organizacija prijevoza i vremena
    Inace mislim da je znanje velika moć, ali da je jos vaznije kako se koristimo tim znanjem, a to u nasim skolama nazalost bas i ne uce

  16. #116
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    To što je neka škola na glasu kao najbolja ne znači da je najbolja i za baš to dijete.
    Mislim da je to da ćeš baš pogoditi savršenu OŠ za dijete luda sreća. Ovisi o učiteljima, drugoj djeci, tvom djetetu, kasnije profesorima, a ima ih desetak. Nema šanse da će sve biti kako treba. Jedan loš profesor može uništiti sve prednosti koje neka škola ima ako baš tvom djetetu zagorča život.

  17. #117
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,134

    Početno

    Citiraj mitovski prvotno napisa Vidi poruku
    To što je neka škola na glasu kao najbolja ne znači da je najbolja i za baš to dijete.
    Mislim da je to da ćeš baš pogoditi savršenu OŠ za dijete luda sreća. Ovisi o učiteljima, drugoj djeci, tvom djetetu, kasnije profesorima, a ima ih desetak. Nema šanse da će sve biti kako treba. Jedan loš profesor može uništiti sve prednosti koje neka škola ima ako baš tvom djetetu zagorča život.
    Of kors. Ovo je kao sa cijepljenjem, ideš na vjerojatnost, nema apsolutno točnog odgovora. Ja tako živim život. Ne očekujem odgovore DA i NE.

  18. #118
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,134

    Početno

    Očekuješ da ćeš po autoputu brže doći, nego po državnim cestama. Al ako je zastoj zbog nečega, onda se možeš slikati. Ne idem svejedno nasumično, pogledam stanje na cestama u trenutku kad krećem. Drugo ne mogu.

  19. #119
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Of kors. Ovo je kao sa cijepljenjem, ideš na vjerojatnost, nema apsolutno točnog odgovora. Ja tako živim život. Ne očekujem odgovore DA i NE.
    Ako su ti obje škole unutar 1 km, onda mi organizacijski i po faktoru "prijatelji u blizini" obje djeluju podjednako dobre. Jedino mi ta prometnica mi zvuči problematično.

  20. #120
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,134

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Znam jedne koji su i sebe i dijete prijavili kod prijatelja da bi im dijete išlo u željenu školu, a onda je taj prijatelj svoje vlastito dijete prebacio u neku drugu školu jer ovom nije bio zadovoljan .
    Ovo je zbilja smiješno. Ja znam za slučajeve prebacivanja i iz naše jedne i iz naše druge škole. Ali razlozi su jako različiti. Ne bih sad provlačila razloge po webu. Ali i jedna i druga imaju velike simpatizere.

    Ja sam 60:40 na strani teže i dalje.

  21. #121
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,134

    Početno

    Citiraj Jadranka prvotno napisa Vidi poruku
    Ako su ti obje škole unutar 1 km, onda mi organizacijski i po faktoru "prijatelji u blizini" obje djeluju podjednako dobre. Jedino mi ta prometnica mi zvuči problematično.
    Do bliže škole ima jednu veliku, do dalje ima tu veliku i jednu još veću. Ta još veća se meni čini čak sigurnijom, ako dijete poštuje crveno i zeleno. Jer na običnoj velikoj automobili jako često krše propise i prolaze kroz crveno. Na još većoj bi bilo samoubojstvo da to pokušaš. Tako da tu jednu manju veliku ima u svakom slučaju, samo što kad ide u dalju, može prijeći na miroljubivijem mjestu tu prvu koja meni opasno izgleda.
    Posljednje uređivanje od Jelena : 14.10.2021. at 15:50

  22. #122

    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Postovi
    916

    Početno

    Ako je dijete bistro i ima usklađen emotivni razvoj, znanje mu sigurno neće pobjeći.
    Za bistru djecu su osnovne škole više- manje lagane. Za takvu djecu problem može nastati ako se nađu u toksičnom razredu a učitelji/ nastavnici izgube kontrolu . To je moje iskustvo.
    Može doći i do problema ako dijete pokazuje izraziti interes samo za jedno područje. Sustav to ne priznaje...

  23. #123
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Moram priznati da mi je naslov teme u usporedbi sa sadržajem prilično smiješan. "Je li znanje moć?" je onako prilično filozofska tema, pa valjda i spada na ovaj kutak - a razglabanje u koju oš upisati (500 ili 700m udaljenu) spada na temu škole.

    Znanje ponekad je moć, ali često svo znanje svijeta ne može pomoći a može nešto drugo - sreća, socijalna prilagođenost i umješnost (ovdje posprdno nazvana "snalažljivost") koja iteakako treba jer smo socijalna i društvena bića. A svakako ništa od tog ne može nadoknaditi životno iskustvo koje (po mom mišljenju) u velikoj većini slučajeva ne može osoba naučiti iz tuđih primjera nego samo na vlastitoj koži. Samim tim faktor oš A ili B kakav se u prosjeku nudi u ZG u daljnjem životu je po meni skoro zanemariv (jer je varijacija u jednoj školi veća od prosječne varijacije među školama). Dijete dobije super učiteljicu, pa se šokira u višim razredima, ili dobije groznu učiteljicu pa je prelazak u više razrede lagan i oslobađajuć. I jedno i drugo ima prednost i mana.

    U kontekstu osobne sreće i prilagođenosti i uspjehu u ukupnom daljnjem životu prednost dajem socijalnoj uklopljenosti nad nekim visoko inteligentnim ali socijalno neuklopljenim, jer u kasnijem životu manjak socijalnih vještina često ima utjecaj na ukupan uspjeh i razvoj karijere i ostalog odraslog života. O malim genijalcima koji se kasnije pokažu nešto manje genijalnim neću ovom prilikom, ali svakako način na koji dijete funkcionira interesi koje pokazuje u ranoj dobi su dosta pod utjecajem obiteljskih okolnosti i interesa a manje izraz njihovih urođenih sklonosti ma koliko se roditelj trudio da pusti dijete da bude "svoje".

  24. #124
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    sillyme, snalažljivost u pravom smislu riječi je naravno odlična i poželjna osobina, mi smo je samo koristili kao eufemizam za naprosto kriminalne i rubne radnje, švercanje, korupciju i taj mindset da uđeš u profesionalni svijet kao stranački vojnik s ciljem dobivanja neke koristi. Mislim jednostavno imaš te ljude koji nemaju nikakve kvalifikacije ni iskustvo a dobiju neku poziciju samo zbog toga. Iako i njih je manje nego zainteresiranih, vidim ja svakodnevno tu vojsku koja čeka svoj red, ali evo i jednog vojnika koji je dočekao da bude ravnatelj ustanove, za što nema nikakve kvalifikacije do stranačke iskaznice.

    Isto tako znam preko nekih prijatelja za radne okoline gdje se znanje, marljivost i proaktivnost u radnom kolektivu čak i negativno gledaju, jer bacaju loše svjetlo na ostale kolege, i onda oni koji najviše guraju naprijed postanu najomraženiji. Tako da, nažalost, nije svaka radna okolina takva da znanje i sposobnosti vrednuje.

    ali slažem se s tobom, stvar je jako crno-bijelo postavljena, mislim da to nije tako ili-ili, i da su to odvojene vrijednosti. Možeš imati izvrsno znanje, završiti arhitekturu npr, a onda ući u ilegalnu spregu sa političarima i graditi bespravne građevine da bi zaradio veće novce. Evo i naš ćaća je bio izvrstan učenik. Tako da po meni su to dvije odvojene dimenzije, jedno su sposobnosti, drugo je moral.

  25. #125
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,134

    Početno

    Dosta se stvari postavlja crno-bijelo (većina nas je sklono tome, lakše je ). Npr. daje se iščitati iz nekih postova da je često talent praćen socijalnim nekompetencijama. I sad možemo razglabati o tome što je važnije socijalne kompetencije ili talent. Ja sam konkretno pod "snalažljivošću" mislila na ovo što tang navodi. Već je kaae napisala nešto u tom smjeru da je snalaženje inteligencija, ali nisam na to mislila.
    I zapravo se nekako tema fokusirala na moje dijete i njegov, tj. moj, izbor njegove osnovne škole i koliko mu je koja udaljena, što nisam namjeravala. Uglavnom, stekla sam dojam da dobar dio ovdje misli da su varijacije u kvaliteti škole male i da pokazatelj da je ocjena iz matematike u gimnaziji za 1.75 niža nego u osnovnoj, nije relevantan podatak (ekstrem OŠ Iver, Sesvetski Kraljevec, 8.r 5.00, 4.sr 3.25). A meni se čini da jest. Odnosno da treba graditi temelje otpočetka, jer je kasnije jako teško nadoknadivo. U svim školama je niža ocjena u srednjoj, ali je baš za moj izbor razlika u razlici 1.09, znači ova bolja ima minimalnu razliku, a lošija ima preko 1 razliku.

    Očito će ovi iz bliže lakše upasti u bilo koju srednju školu. Ne znam, sad sam i samoj sebi već posložila neke stvari koje ne spadaju više pod filozofsku temu.

    Filozofska tema je isplati li se ulagati trud u znanje u našem društvu, pod cijenu rizika da te kasnije jako opali sustav sa svim svojim slabostima. Tu smo većinom složne da se isplati.

  26. #126
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,134

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    O malim genijalcima koji se kasnije pokažu nešto manje genijalnim neću ovom prilikom, ali svakako način na koji dijete funkcionira interesi koje pokazuje u ranoj dobi su dosta pod utjecajem obiteljskih okolnosti i interesa a manje izraz njihovih urođenih sklonosti ma koliko se roditelj trudio da pusti dijete da bude "svoje".
    Ovoga se ja pribojavam. Moje dijete od samog početka dobiva precizne i točne odgovore i onda je lako slagati i povezivati. Dok neki dobiju nikakve ili netočne odgovore i u nekom trenutku logika više ne štima. Primjeri: prijenos topline, odnosno drugi glavni stavak termodinamike, rotacija zvijezda i planeta, razlike između vodozemaca i gmazova, reflektiranje zvučnih valova, kapilarnost kontra gravitacije i sl. Evo jutros su nekako jedinica za silu i laser došli na tapetu. I sad je naravno pitanje što će biti kada u školi dobije lošije odgovore. Kako će se on s tim nositi. A dobivat će iz puno područja sigurno lošije nego kod kuće. I toga se bojim. Ne lošijih odgovora. Nego kako će mali reagirati na njih i kako će nastavnik na njega reagirati.

  27. #127
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,272

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    Moram priznati da mi je naslov teme u usporedbi sa sadržajem prilično smiješan. "Je li znanje moć?" je onako prilično filozofska tema, pa valjda i spada na ovaj kutak - a razglabanje u koju oš upisati (500 ili 700m udaljenu) spada na temu škole.

    Znanje ponekad je moć, ali često svo znanje svijeta ne može pomoći a može nešto drugo - sreća, socijalna prilagođenost i umješnost (ovdje posprdno nazvana "snalažljivost") koja iteakako treba jer smo socijalna i društvena bića. A svakako ništa od tog ne može nadoknaditi životno iskustvo koje (po mom mišljenju) u velikoj većini slučajeva ne može osoba naučiti iz tuđih primjera nego samo na vlastitoj koži. Samim tim faktor oš A ili B kakav se u prosjeku nudi u ZG u daljnjem životu je po meni skoro zanemariv (jer je varijacija u jednoj školi veća od prosječne varijacije među školama). Dijete dobije super učiteljicu, pa se šokira u višim razredima, ili dobije groznu učiteljicu pa je prelazak u više razrede lagan i oslobađajuć. I jedno i drugo ima prednost i mana.

    U kontekstu osobne sreće i prilagođenosti i uspjehu u ukupnom daljnjem životu prednost dajem socijalnoj uklopljenosti nad nekim visoko inteligentnim ali socijalno neuklopljenim, jer u kasnijem životu manjak socijalnih vještina često ima utjecaj na ukupan uspjeh i razvoj karijere i ostalog odraslog života. O malim genijalcima koji se kasnije pokažu nešto manje genijalnim neću ovom prilikom, ali svakako način na koji dijete funkcionira interesi koje pokazuje u ranoj dobi su dosta pod utjecajem obiteljskih okolnosti i interesa a manje izraz njihovih urođenih sklonosti ma koliko se roditelj trudio da pusti dijete da bude "svoje".
    Slažem se... Na topicu o knjigama koje čitamo spomenula je tanja_b Gladwellovu knjigu Izvan prosjeka https://knjizaraum.hr/knjiga/izvan-prosjeka/, a to je na neki način vezano i na ovu temu.

    Prikaz knjige dostupan je ovdje https://hrcak.srce.hr/index.php?show...ak_jezik=84321

    Krajnje pojednostavljeno - što ti vrijedi ako si se rodio kao odličan materijal za violinista, ako si se rodio u Mrduši donjoj, gdje nema glazbene škole i nikoga da te poučava? Puno toga u životu ovisi o slučajnosti.

  28. #128
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Dosta se stvari postavlja crno-bijelo (većina nas je sklono tome, lakše je ). Npr. daje se iščitati iz nekih postova da je često talent praćen socijalnim nekompetencijama. I sad možemo razglabati o tome što je važnije socijalne kompetencije ili talent. Ja sam konkretno pod "snalažljivošću" mislila na ovo što tang navodi. Već je kaae napisala nešto u tom smjeru da je snalaženje inteligencija, ali nisam na to mislila.
    I zapravo se nekako tema fokusirala na moje dijete i njegov, tj. moj, izbor njegove osnovne škole i koliko mu je koja udaljena, što nisam namjeravala. Uglavnom, stekla sam dojam da dobar dio ovdje misli da su varijacije u kvaliteti škole male i da pokazatelj da je ocjena iz matematike u gimnaziji za 1.75 niža nego u osnovnoj, nije relevantan podatak (ekstrem OŠ Iver, Sesvetski Kraljevec, 8.r 5.00, 4.sr 3.25). A meni se čini da jest. Odnosno da treba graditi temelje otpočetka, jer je kasnije jako teško nadoknadivo. U svim školama je niža ocjena u srednjoj, ali je baš za moj izbor razlika u razlici 1.09, znači ova bolja ima minimalnu razliku, a lošija ima preko 1 razliku.

    Očito će ovi iz bliže lakše upasti u bilo koju srednju školu. Ne znam, sad sam i samoj sebi već posložila neke stvari koje ne spadaju više pod filozofsku temu.

    Filozofska tema je isplati li se ulagati trud u znanje u našem društvu, pod cijenu rizika da te kasnije jako opali sustav sa svim svojim slabostima. Tu smo većinom složne da se isplati.
    Kao podrška boljoj školi, kad sam ja upisala srednju (nekad davno), isto su je upisivala djeca s prosjekom iznad 4.8 u zadnja dva razreda osnovne. Znači, matematiku su svi imali 4 ili 5. U prvom srednje je, ovisno iz osnovne škole iz koje su došli, bilo već i jedinica, a dvojki i trojki svakako. Iz moje osnovne smo svi recimo zadržali dobre ocjene. Tako da - džaba ti i upis u dobru srednju na temelju ocjena, ako tamo nećeš imati potrebno predznanje.

  29. #129
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ovisno o osnovnoj školi ili ovisno o djeci?

    To se inače u Zagrebu baš i ne događa u zadnje vrijeme. Ako se pogleda uspjeh u gimnazijama može se vidjeti da je on vrlo visok, i to upravo škole koje je najteže upisati i koje su na glasu kao najbolje imaju i najviše prosjeke ocjena, tako da je očito da unatoč tome što su te škole zahtjevnje djeca svejedno zadržavaju odlične ocjene u srednjoj školi. Što pomalo dovodi u pitanje i te vječne priče o nezasluženim peticama.

  30. #130
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,980

    Početno

    Dobro, tu je Grad ZG specifičan zbog ogromnog broja djece koja skupa s učenicima ZG županije konkuriraju za relativno malo "glasovitih" gimnazija.
    Posljednje uređivanje od čokolada : 15.10.2021. at 11:15

  31. #131
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Ovoga se ja pribojavam. Moje dijete od samog početka dobiva precizne i točne odgovore i onda je lako slagati i povezivati. Dok neki dobiju nikakve ili netočne odgovore i u nekom trenutku logika više ne štima. Primjeri: prijenos topline, odnosno drugi glavni stavak termodinamike, rotacija zvijezda i planeta, razlike između vodozemaca i gmazova, reflektiranje zvučnih valova, kapilarnost kontra gravitacije i sl. Evo jutros su nekako jedinica za silu i laser došli na tapetu. I sad je naravno pitanje što će biti kada u školi dobije lošije odgovore. Kako će se on s tim nositi. A dobivat će iz puno područja sigurno lošije nego kod kuće. I toga se bojim. Ne lošijih odgovora. Nego kako će mali reagirati na njih i kako će nastavnik na njega reagirati.
    #hrvatsketragedije

    ?


    Reagirati ce odlicno , ako ce to kucno super znanje znati prezentirati na nacin koji se trazi od skolskog sustsva.
    Ako test napise za 5 , i bude pisao sve zadace i radne biljeznice, a pri tome ne radi nered na satu svi ce ga voljeti.
    Posljednje uređivanje od sirius : 15.10.2021. at 11:22

  32. #132
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,134

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Ovisno o osnovnoj školi ili ovisno o djeci?

    To se inače u Zagrebu baš i ne događa u zadnje vrijeme. Ako se pogleda uspjeh u gimnazijama može se vidjeti da je on vrlo visok, i to upravo škole koje je najteže upisati i koje su na glasu kao najbolje imaju i najviše prosjeke ocjena, tako da je očito da unatoč tome što su te škole zahtjevnje djeca svejedno zadržavaju odlične ocjene u srednjoj školi. Što pomalo dovodi u pitanje i te vječne priče o nezasluženim peticama.
    Sad će nas sirius pošpotati opet za školsku temu. A slobodno se tema prebaci tamo.
    Imaju te škole visoki prosjek. Ali djeca koja su došla iz nekih škola imaju lošije ocjene, usprkos 5.0 prosjek iz nekog predmeta u osnovnoj. Eno pogledaj tu školu Iver, ja ne znam je l to neka posebna škola, ali ako je standardna, njihova djeca prosječno imaju iz matematike 3,25 u gimnaziji. Pa to je užas. Netko je morao zadržati peticu, tako da ima masa dvojki. U osnovnoj su svi imali odličan iz matematike, 5.0.

    Upravo ti ona tablica daje tu razliku. Još u moje vrijeme je trojka bila u srednjoj loša ocjena. Listali smo imenik na nekoj godišnjici mature, valjda je dvoje prošlo s 3 u razredu. I to s prosjekom 3.nešto, a ne 2.nešto.

  33. #133
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,134

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Reagirati ce odlicno , ako ce to kucno super znanje znati prezentirati na nacin koji se trazi od skolskog sustsva.
    Ako test napise za 5 , i bude pisao sve zadace i radne biljeznice, a pri tome ne radi nered na satu svi ce ga voljeti.
    Drži mi fige!

  34. #134
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Drži mi fige!
    Ako ces iskreno to te najvise treba brinuti. Sa bistricim cesto to bude najveci problem u ovom sustavu, koju god skolu odabrala.

  35. #135
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Sad će nas sirius pošpotati opet za školsku temu. A slobodno se tema prebaci tamo.
    Imaju te škole visoki prosjek. Ali djeca koja su došla iz nekih škola imaju lošije ocjene, usprkos 5.0 prosjek iz nekog predmeta u osnovnoj. Eno pogledaj tu školu Iver, ja ne znam je l to neka posebna škola, ali ako je standardna, njihova djeca prosječno imaju iz matematike 3,25 u gimnaziji. Pa to je užas. Netko je morao zadržati peticu, tako da ima masa dvojki. U osnovnoj su svi imali odličan iz matematike, 5.0.

    Upravo ti ona tablica daje tu razliku. Još u moje vrijeme je trojka bila u srednjoj loša ocjena. Listali smo imenik na nekoj godišnjici mature, valjda je dvoje prošlo s 3 u razredu. I to s prosjekom 3.nešto, a ne 2.nešto.
    Pogledaj prosjeke ocjena u gimnazijama koje su na glasu kao najbolje, pa vidi. Mislim da je npr. iz engleskog u nekoj gimnaziji prosjek 4.9

    Dakle moglo bi se zaključiti da se ti odlikaši kojima jako padne ocjena u srednjoj ionako ne upisuju u škole koje su na glasu kao top škole. (iako su podaci u tablici stari 5 godina, a k tome i upitni)

    Oni koji upišu top gimnazije ti i zadrže odlične ocjene. Moglo bi se reći da djeca imaju u glavi neki kriterij i da solidno procjenjuju svoje znanje.

  36. #136
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,134

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Moglo bi se reći da djeca imaju u glavi neki kriterij i da solidno procjenjuju svoje znanje.
    U pravu si.

    sirius, znam

  37. #137
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,134

    Početno

    Jedino što razlog nesigurnosti može biti manjak interesa učenika, koji može pak biti posljedica ili nedostatka intelekta ili lošeg nastavnika, ili naravno nekih situacija tipa duže bolesti ili loših socijalnih prilika itd., al recimo da to nema veze sa školom.

  38. #138
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Mislim da bi ti svakako bilo korisno ako se možeš raspitat o osobinama nastavnika RN u obje škole, jer ne može svačiji ego podnijeti sedmogodišnje dijete koje zna puno stvari koje one ne znaju, pa zna proradit pasivna agresija

  39. #139
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,648

    Početno

    Da ponašanje zna biti problem, i to veliki. Odahnula sam kad je završila OŠ i dugo mi je trebalo da se na informacijama i roditeljskim u gimnaziji opustim. S tim da je moj imao sreće s učiteljicom od 1.-4. al su problemi krenuli s kasnije. Posebno je "problematična" bila sam razrednica

  40. #140
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    I toga se bojim. Ne lošijih odgovora. Nego kako će mali reagirati na njih i kako će nastavnik na njega reagirati.
    Pa ovaj prvi dio barem možeš doma brzo i lako istestirati. Probaj dati koji loš, kratak i nepotpun odgovor, ima sigurno tema o kojima će te pitati nešto a niti znaš niti te zanima pa testiraj na tom području.
    Ja osobno mislim da ni nije dobro da djeca doma dobiju sve odgovore. Moraju nešto i drugdje istraživati.

  41. #141

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Imaju te škole visoki prosjek. Ali djeca koja su došla iz nekih škola imaju lošije ocjene, usprkos 5.0 prosjek iz nekog predmeta u osnovnoj. Eno pogledaj tu školu Iver, ja ne znam je l to neka posebna škola, ali ako je standardna, njihova djeca prosječno imaju iz matematike 3,25 u gimnaziji. Pa to je užas. Netko je morao zadržati peticu, tako da ima masa dvojki. U osnovnoj su svi imali odličan iz matematike, 5.0.

    Upravo ti ona tablica daje tu razliku. Još u moje vrijeme je trojka bila u srednjoj loša ocjena. Listali smo imenik na nekoj godišnjici mature, valjda je dvoje prošlo s 3 u razredu. I to s prosjekom 3.nešto, a ne 2.nešto.
    Opet po toj The Tablici, ne znam zašto je ona odjednom postala mjerodavan faktor rangiranja kvalitete osnovnih škola po Zagrebu odnosno, znam zašto, ali ne slažem se s time. Podsjetit ću na ono što sam napisala na početku ove teme:


    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    "Analizu" koja je zadnjih mjeseci popularna na internetu ipak je napravio zainteresirani roditelj, a ne netko iz struke koji ima uvid u više informacija od samih zaključnih ocjena. Osim toga, neke pojave u OŠ je nemoguće izraziti brojkama po kojima bi se te škole mogle onda rangirati.
    Kako možeš znati koji je udio učenika iz famozne "lagane" OŠ Iver upisao gimnaziju? I koje gimnazije su upisali? U kakvim se uvjetima školuju ta djeca? Kakvo im je okruženje kod kuće, kakvo u školi, koliki je poticaj za nastavak školovanja u gimnaziji? Tablica samo suho uspoređuje ocjene u OŠ i SŠ.

    Isto tako ne razumijem, a to se pitanje stalno provlači i kroz medijske napise, i po manje formalnim tekstovima, zašto bi svi odlikaši iz osnovne škole morali biti odlikaši i u srednjoj? Prije svega, srednja škola je teža, kriteriji ocjenjivanja su sasvim sigurno stroži, a i djeca se u toj dobi opredjeljuju za ono što im je važnije pa ni ne moraju uvijek imati same odlične. Zaključci koji se nameću mogu navoditi u krivom smjeru.

    Ja tu tablicu uopće ne bih uzimala kao ozbiljan kriterij, samo za razonodu.

  42. #142
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,134

    Početno

    Citiraj Barbi prvotno napisa Vidi poruku
    Pa ovaj prvi dio barem možeš doma brzo i lako istestirati. Probaj dati koji loš, kratak i nepotpun odgovor, ima sigurno tema o kojima će te pitati nešto a niti znaš niti te zanima pa testiraj na tom području.
    Ja osobno mislim da ni nije dobro da djeca doma dobiju sve odgovore. Moraju nešto i drugdje istraživati.
    Jesam, testirala sam. Los odgovor zatvara dalju diskusiju i potpitanja. Ne brini, ne pokrivam ja sva podrucja. Npr. povijest katastrofa, ne znam. Da vidis kad krene s antickim mitovima, Troja, Kreta, Grcka, ja zujim, ne mogu nista povezati. Mali je stemovac, al pitanje je je li to zbog kvalitetnih odgovora iz tog podrucja.

  43. #143
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,134

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Kako možeš znati koji je udio učenika iz famozne "lagane" OŠ Iver upisao gimnaziju? I koje gimnazije su upisali? U kakvim se uvjetima školuju ta djeca? Kakvo im je okruženje kod kuće, kakvo u školi, koliki je poticaj za nastavak školovanja u gimnaziji? Tablica samo suho uspoređuje ocjene u OŠ i SŠ.
    Ne vidim kako to ima veliki utjecaj. Nije li svejedno koji udio je isao i u koju gimnaziju? Ovdje ti samo kaze, isli su oni s 5.0, a u (bilo kojoj) gimnaziji imaju 3.25 iz istog predmeta. Dok iz neke druge su imali 4.7, a u gimnaziji imaju 4.6. To znaci da se iz te druge neki nisu uspjeli upisati u neke bolje. A da su bili u Iveru, mogli bi, pri cemu bi ostvarili los uspjeh u toj školi. Znaci, oni nisu bili realni u samoprocjeni.

  44. #144
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Pa zapravo vjerojatno i ne znači jer gimnazije za koje je potreban prosjek 5.0 imaju opći uspjeh > 4.5 . Tako da oni s 3.25 vjerojatno ne idu u te gimnazije.

  45. #145

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Mislim da previše pojednostavljuješ priču.
    Zbilja misliš da su učenici iz "Ivera" nekome iz druge škole uzeli mjesto u jakim gimnazijama?
    Sigurno se dešavaju i takve situacije, ali ne bi trebalo generalizirati i cijelu školu proglašavati "lakom" ili "teškom", jer u svakoj školi ima raznih nastavnika - od lakših, koji dijele ocjene, do onih zahtjevnijih. I ne znaš kako će ti dijete reagirati na pojedine nastavnike.
    Uostalom, napisala sam već ranije - ako imaš pristup insajderskim informacijama za određenu školu, saznaj kakva im je kvaliteta nastave iz hrvatskog i matematike u višim razredima, jer su to temeljni predmeti čije propuste je teško kasnije nadoknaditi. Dok npr. loša nastava iz fizike u OŠ ne mora značiti baš ništa za kasnije školovanje (iako je šteta ako je dijete zainteresirano za fiziku, ali u 1. osnovne to još nikako ne možeš znati).

  46. #146
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    Da vidis kad krene s antickim mitovima, Troja, Kreta, Grcka, ja zujim, ne mogu nista povezati.
    Za ovo ga meni pošalji, u toj dobi sam gutala antičke mitove i zapamtila nevjerojatno puno detalja do dan danas. Kasnijim obrazovanjem sam otišla u skroz drugom smjeru.

  47. #147

    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Postovi
    112

    Početno

    Razmišljala sam o tome da li da što pišem na ovu temu ili ne. Škola u koju sam ja išla i u koju idu moja djeca je u pet škola na dnu ljestvice. Konkretno, za ovu generaciju koja je analizirana bile su odlične učiteljice i iz engleskog i matematike. Znanje djece je super, ali se postavlja pitanje gdje se djeca upisuju. Primjer moje susjede koja je kod iste profesorice imala 4 iz matematike u svim višim razredima, na inicijalnom testu iz matematike u "slabijoj" gimnaziji je dobila među rijetkima 5. Njoj su zbog visokih kriterija bila zatvorena mnogobrojna vrata, iako je znanje imala. I to je samo jedan od primjera; ja sam to prije mnogo godina osjetila na svojoj koži. Nadam se da će se, dok moja djeca stasaju za upis u srednju, uvesti neki standardizirani ispiti ili barem prijemni koji će nositi više bodova. I da dodam, nema velikih razlika među profesorima istog predmeta u toj školi
    Posljednje uređivanje od Jedan-tri : 15.10.2021. at 16:12

  48. #148
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    PROSJEK %ODLIČNI %5.0


    4.73 74% 25%
    4.58 64% 25%
    4.41 54% 18%
    4.68 68% 21%
    4.51 58% 19%
    4.68 70% 29%

    Ovo je zadnjih 5 škola s liste i jedna s prve stranice. Pronađi uljeza.

  49. #149
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Citiraj Jedan-tri prvotno napisa Vidi poruku
    Razmišljala sam o tome da li da što pišem na ovu temu ili ne. Škola u koju sam ja išla i u koju idu moja djeca je u pet škola na dnu ljestvice. Konkretno, za ovu generaciju koja je analizirana bile su odlične učiteljice i iz engleskog i matematike. Znanje djece je super, ali se postavlja pitanje gdje se djeca upisuju. Primjer moje susjede koja je kod iste profesorice imala 4 iz matematike u svim višim razredima, na inicijalnom testu iz matematike u "slabijoj" gimnaziji je dobila među rijetkima 5. Njoj su zbog visokih kriterija bila zatvorena mnogobrojna vrata, iako je znanje imala. I to je samo jedan od primjera; ja sam to prije mnogo godina osjetila na svojoj koži. Nadam se da će se, dok moja djeca stasaju za upis u srednju, uvesti neki standardizirani ispiti ili barem prijemni koji će nositi više bodova. I da dodam, nema velikih razlika među profesorima istog predmeta u toj školi
    X, jer sadasnja situacija je suluda i ide gore iz gofine u godinu pa zato iz godine u godinu sve vise srednjih samoinicijativno uvodi testove. Vi koji ste davno upisivali djecu u srednje pa je kao to sve ok i isto - niste kvalificirane za raspravu lol. Mislim, sad tonide npr dotle da je moja mala nastrebrtala mat i fiz jer joj nije islo pa je imala dodatne sate o rasturala, al nije stigla pov i geo, pa ce morat konkurirat za prirodosl gimnazije jer je geo u 7. presuda. Suludo.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 15.10.2021. at 19:50

  50. #150
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    A apropos znanja i moci i snalazenja na kraju skolske god, imale smo svadju jer jennakon sto je zakucala petice u 7.niz mat i fiz (instrukcije), htjela jos i citat lektiru (a hrv same 5), a pov i geo testovi. Ja joj branila da sad cita harryja pottera jer nece stic i nek sad strebeta pov i veo da navuce petice i da nece niko procitat i svi ce se izvuc s kratkim sazecima i strebat ce za pov i geo. Ona plakala da zeli procitat, da ce sve stic, da kako ce ne procitat lektiru. Procitala ona i jos jedna, i nije to ni ocjenjivala, i izgubila sansu za navlacenje 5 iz pov i geo. Da je ostala u staroj skoli koja je na 2. trecini pov i geo bi bili sprd i mislim da bi mi bilo fraze tako, nek se sokirava u zeljenoj srednjoj. Sad joj ne moze ni pristupit, s 2 4 nema tamo sto radit, zadnji luzer kao. Suludo. A da je ostala u staroj skoli bila bi 5.0. Bezvezarija.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •