Pokazuje rezultate 1 do 45 od 45

Tema: Pomagajte!!

  1. #1

    Datum pristupanja
    Oct 2021
    Postovi
    4

    Početno Pomagajte!!

    Sin mi je sad zadnja godina zdravstvene srednje u Splitu i silno želi na FER, ali matematiku koju mora pisati na A razini je imao samo prve dvije godine i i njega i mene pogotovo je jako strah te mature, mene je strah da ce pasti tu A razinu i onda neće moći na nikoji od fakulteta, a silno bi htio na taj FER ili neki od srodnih, TVZ i slično. Je li itko od vas bio u ovakvoj situaciji i kako ste se uspjeli snaći? Ne znam što napraviti. Žao mi je sad što ga nisam više tjerala da upiše gimnaziju, ali sad je za sve to prekasno. Mislim ga upisati na neke pripreme za maturu, ali ne znam je li to dovoljno i pod stresom smo, i ja i on.

  2. #2
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Citiraj marijaaapam prvotno napisa Vidi poruku
    Sin mi je sad zadnja godina zdravstvene srednje u Splitu i silno želi na FER, ali matematiku koju mora pisati na A razini je imao samo prve dvije godine i i njega i mene pogotovo je jako strah te mature, mene je strah da ce pasti tu A razinu i onda neće moći na nikoji od fakulteta, a silno bi htio na taj FER ili neki od srodnih, TVZ i slično. Je li itko od vas bio u ovakvoj situaciji i kako ste se uspjeli snaći? Ne znam što napraviti. Žao mi je sad što ga nisam više tjerala da upiše gimnaziju, ali sad je za sve to prekasno. Mislim ga upisati na neke pripreme za maturu, ali ne znam je li to dovoljno i pod stresom smo, i ja i on.
    U 3. i 4. razredu je imao matematiku dovoljnu za B razinu?

    Ako zeli upisati te fakultete (mozda igraju i racunarstvo/informatika Splitu?) ocito nema druge nego da pokusa sve to nadoknaditi na nekim pripremama/instrukcijama. To gradivo ce mu trebat i na fakultetima. Ja bi ga podrzala i nastojala mu pomoci da ostvari to sto zeli. A, ako ne uspije, to opet ne znaci da nece upisati neki drugi fakultet s kojim ce bit zadovoljan.

  3. #3
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj marijaaapam prvotno napisa Vidi poruku
    Sin mi je sad zadnja godina zdravstvene srednje u Splitu i silno želi na FER, ali matematiku koju mora pisati na A razini je imao samo prve dvije godine i i njega i mene pogotovo je jako strah te mature, mene je strah da ce pasti tu A razinu i onda neće moći na nikoji od fakulteta, a silno bi htio na taj FER ili neki od srodnih, TVZ i slično. Je li itko od vas bio u ovakvoj situaciji i kako ste se uspjeli snaći? Ne znam što napraviti. Žao mi je sad što ga nisam više tjerala da upiše gimnaziju, ali sad je za sve to prekasno. Mislim ga upisati na neke pripreme za maturu, ali ne znam je li to dovoljno i pod stresom smo, i ja i on.
    Pripreme za maturu su dovoljne baš za maturu, ali moglo bi biti problema na samom studiju, jer gradivo matematike se nadovezuje na ono što je već odrađeno u srednjoj školi.

    Pripreme za maturu pružaju fokusirano ponavljanje gradiva,ali bilo bi dobro ako nekako možete nadoknaditi dio gradiva koji je propustio u zadnje dvije godine.

    Prvo, neka u svojoj školi pita profesora matematike može li pomoći oko toga. U srednjoj školi mog mlađeg sina to se moglo dogovoriti. Znam da je profesorica kemije pomagala učenicima koji su htjeli na pmf ili medicinu. Ne znam je li to pravilo, ali to se moglo organizirati.

    Druga varijanta su privatne instrukcije. Možda je to najbolje u ovoj situaciji. Imam sina na FERu, koji se tamo upisao iz matematičke gimnazije i ni njemu matematika na faksu nije mačji kašalj. Ne znam kako bi se proveo da nije imao solidno predznanje iz srednje škole.

    Kako god bilo, sretno. Motivacija može učiniti čuda, ali ništa ne ide bez grijanja stolca.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Oct 2021
    Postovi
    4

    Početno

    Upisat ću ga na privatne instrukcije. Samo se nadam da će sve to uspijeti. Bilo bi mi žao da se trudi, pa na kraju ne uspije.

  5. #5
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj marijaaapam prvotno napisa Vidi poruku
    Upisat ću ga na privatne instrukcije. Samo se nadam da će sve to uspijeti. Bilo bi mi žao da se trudi, pa na kraju ne uspije.
    Ovdje se nalazi tablica s podacima koji fakulteti traže koje predmete i koje razine:
    https://www.trinom.hr/trinom/drzavna...is-na-fakultet

    To nije službeni dokument, tako da je dobro provjeriti i svaki pojedini odabrani fakultet putem njihove web stranice i dobro odabrati predmete koji se prijavljuju na državnoj maturi. Na primjer, neki predmeti nose dodatne bodove na nekim fakultetima (npr. informatika) ali treba imati mjere, jer ako je previše predmeta na državnoj maturi, to je iscrpljujuće.

    Moji sinovi su na FER-u (stariji) i TVZ-u (mlađi). Kad su prijavljivali državnu maturu, imali su i alternativne fakultete. Stariji je imao još FSB, TVZ, Geodeziju/geoinformatiku i promet, a mlađi je imao na prvom mjestu vojno učilište (vojno inženjerstvo), pa TVZ, FER i varaždinski FOI... ne sjećam se više. Slično kao i stariji.

    Što se tiče matematike, teško mi je usporediti, jer mlađi sin je u tehničkoj školi imao dovoljno matematike (+ izborni predmet) da ne mora ići na instrukcije, ali je išao na Algebrine pripreme za maturu (prva generacija s koronom, puno online nastave). Privatne instrukcije su imali iz hrvatskog jezika i to je bilo odlično.

    Pokušajte naći nekog pouzdanog i solidnog za instrukcije iz matematike, jer to je prilično opsežno gradivo. Što se tiče uvida u gradivo, preporučujem ove dvije knjige za državnu maturu:
    Matematika: https://element.hr/proizvod/matematika-u-24-lekcije/
    Fizika: https://element.hr/proizvod/fizika-u-24-lekcije/

    Što se tiče samih ispita državne mature, najbolje je pogledati stare testove. Moj stariji sin se samostalno pripremao rješavajući upravo zadatke s ranijih ispita dm. Svi dosadašnji ispiti javno su dostupni zajedno s rješenjima i nalaze se na web stranici NCVVO, ovdje: https://www.pripremezamaturusplit.com/

    Sretno!
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 18.10.2021. at 12:34

  6. #6

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku

    Što se tiče samih ispita državne mature, najbolje je pogledati stare testove. Moj stariji sin se samostalno pripremao rješavajući upravo zadatke s ranijih ispita dm. Svi dosadašnji ispiti javno su dostupni zajedno s rješenjima i nalaze se na web stranici NCVVO, ovdje: https://www.pripremezamaturusplit.com/
    Od ove školske godine državna matura se piše prema novim kurikulima, tako da je pitanje koliko će stari testovi biti od koristi.

  7. #7
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Od ove školske godine državna matura se piše prema novim kurikulima, tako da je pitanje koliko će stari testovi biti od koristi.
    S jedne strane - slažem se. S druge strane - matematika u prvom semestru FER-a izgleda ovako: https://www.fer.unizg.hr/predmet/mat1

    Ako se čovjek prvi put sretne s tim, a nema dobro znanje srednjoškolske gimnazijske matematike (bez obzira na kurikulum), imat će velike teškoće. O tome govorim. Ako u trećem i četvrtom razredu srednje škole uopće nema matematiku, a želi položiti dm A razinu i nakon toga upisati FER, to zahtijeva puno više od prosječnog učenja za državnu maturu. Mnogi ljudi koji su završili opću, pa čak i matematičku gimnaziju padaju taj predmet zbog deficitarnog predznanja, ali i nedovoljnog znanja. Mom sinu je to pojelo 50% vremena učenja (uložio je toliko truda za obje matematike na prvoj godini koliko za sve ostale predmete zajedno).

  8. #8

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Posve si u pravu što se tiče nastavka školovanja, moj komentar se odnosio isključivo na učenje za DM po starim testovima.

  9. #9
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Posve si u pravu što se tiče nastavka školovanja, moj komentar se odnosio isključivo na učenje za DM po starim testovima.
    Slažem se. Ta baza će uskoro služiti samo kao pregled zadataka. Zato sam i spomenula knjige "24 lekcije", jer je isto gradivo obrađeno i tamo, ali stari testovi su dobri za uvježbavanje brzine u zadanom vremenu.

    Osim toga, državne mature su se iz godine u godinu prilično razlikovale i po opsegu gradiva i po zahtjevnosti. Moj stariji je imao iz fizike 100%, jer se te godine dogodilo da zadaci nisu bili preteški. Barem su tako govorili moji dečki. Mlađi sin je rekao da je njegov ispit iz fizike godinu dana kasnije bio puno teži. S druge strane, je li ispit težak ili lagan ovisi isključivo o tome koliko znaš. Teško je tu biti objektivan.

  10. #10

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,393

    Početno

    Citiraj marijaaapam prvotno napisa Vidi poruku
    Sin mi je sad zadnja godina zdravstvene srednje u Splitu i silno želi na FER, ali matematiku koju mora pisati na A razini je imao samo prve dvije godine i i njega i mene pogotovo je jako strah te mature, mene je strah da ce pasti tu A razinu i onda neće moći na nikoji od fakulteta, a silno bi htio na taj FER ili neki od srodnih, TVZ i slično. Je li itko od vas bio u ovakvoj situaciji i kako ste se uspjeli snaći? Ne znam što napraviti. Žao mi je sad što ga nisam više tjerala da upiše gimnaziju, ali sad je za sve to prekasno. Mislim ga upisati na neke pripreme za maturu, ali ne znam je li to dovoljno i pod stresom smo, i ja i on.

    Pogledajte koje su mu još fakultetske opcije, tako da ima pripremljenu i opciju B i opciju C za upis.

    I ja mislim da motivacija može vrlo puno pomoći u svladavanju gradiva.

    Ono što je također bitno je da Vi odlučite koliko financijski možete podnijeti sve sate instrukcij0, pripreme i nadoknadu gradiva tijekom ove zadnje maturantske godine. Cijena sata (45min) je sad 100kn.

  11. #11
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Vrijeska prvotno napisa Vidi poruku
    Pogledajte koje su mu još fakultetske opcije, tako da ima pripremljenu i opciju B i opciju C za upis.

    I ja mislim da motivacija može vrlo puno pomoći u svladavanju gradiva.

    Ono što je također bitno je da Vi odlučite koliko financijski možete podnijeti sve sate instrukcij0, pripreme i nadoknadu gradiva tijekom ove zadnje maturantske godine. Cijena sata (45min) je sad 100kn.
    Ovo je razlog zbog kojeg sam napisala da treba najprije pitati profesora matematike u svojoj školi. Ljudi često žele pomoći svojim učenicima, čak i bez naknade, a također znaju preporučiti nekoga tko može davati instrukcije. Cijena sata od 100 kn je prije par godina bila "vatrogasna", kad se netko sjetio tri tjedna prije mature da mu treba pomoć. Ne znam kako je sada, ali može biti da nije lako naći dobrog instruktora. Moji sinovi su imali dogovorene instrukcije iz hj tijekom cijele maturalne godine (nije bilo na brzinu, nego dovoljno vremena) i cijena je bila znatno manja. Za matematiku nemam pojma, to nam nikada nije trebalo, ali sigurno je drugačija i niža cijena ako roditelj odmah najavi dugotrajni i sustavni posao u dogovorenom terminu tjedno ili 2x tjedno, nego ako očekuje čuda u kratkom vremenu, kad se najčešće više ne može puno napraviti.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 18.10.2021. at 14:45

  12. #12
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Još mi je ovo palo na pamet: ovdje su objavljeni ispitni katalozi za školsku godinu 2021/22
    https://www.ncvvo.hr/ispitni-kataloz...uru-2021-2022/

    Ne znam točno kada se obnavlja stranica, ali na istom mjestu bit će dostupni i katalozi za iduću akademsku godinu.

  13. #13
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Moj je učio po materijalima iz Trinoma

  14. #14
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Ovih 24 lekcije izgleda dobro sto je petetlin linkala.
    Moj savjet ide vise u smjeru načina pristupa pripremi.
    To sto se mijenjao kurikuluma vjerojatno nema nekog posebnog efekta generalno na gradivo matematike i fizike, vjerojatno je sve to vise-manje isto.

    Probaj sa sinom vidjeti da unaprijed procita te lekcije i primjere u knjizi, da pogleda na YT video koji se bave tom temom (ima i Milun za matematiku i sad je škola za zivot mislim skoro svo gradivo pokrila zbog online nastave- bar je tako za nize razrede) pa na instrukcijama treba proći kratko sto je sam shvatio i detaljno sto nije shvatio da mu se objasni. Bit će puno efikasnije nego da čeka instrukcije za prvo uooznavanje gradiva. I ima 24 lekcije, znaci 24 tjedna u idealnom slučaju...

  15. #15
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    Ovih 24 lekcije izgleda dobro sto je petetlin linkala.
    Moj savjet ide vise u smjeru načina pristupa pripremi.
    To sto se mijenjao kurikuluma vjerojatno nema nekog posebnog efekta generalno na gradivo matematike i fizike, vjerojatno je sve to vise-manje isto.

    Probaj sa sinom vidjeti da unaprijed procita te lekcije i primjere u knjizi, da pogleda na YT video koji se bave tom temom (ima i Milun za matematiku i sad je škola za zivot mislim skoro svo gradivo pokrila zbog online nastave- bar je tako za nize razrede) pa na instrukcijama treba proći kratko sto je sam shvatio i detaljno sto nije shvatio da mu se objasni. Bit će puno efikasnije nego da čeka instrukcije za prvo uooznavanje gradiva. I ima 24 lekcije, znaci 24 tjedna u idealnom slučaju...
    Ovo je točno, ne samo za niže razrede nego i za srednje škole.

    Evo primjera - ovdje je dobro pokriveno gradivo za opće gimnazije i jezične škole:
    https://www.profil-klett.hr/srednja-skola

    Konkretno - udžbenici matematike dostupni su ovdje: https://www.profil-klett.hr/matematika-ss

  16. #16
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Uf, čeka ga velik posao. Ne znam kakvu su matematiku imali i u prve dvije godine. Četvrta sigurno nije presudna, treba poboljšati prve dvije i savladati treću. Četvrta je u pravilu na tehničkim fakultetima Matematika 1.

    Jaku algebru i trigonometriju treba sigurno. Diferencijalni račun nije presudan, ja mislim. To može loviti na fakultetu, ali možda isto uz neku pomoć otpočetka, jer mora računati da je ekipa iz MIOC-a Mat1 manje-više odradila u četvrtom razredu.

  17. #17

    Datum pristupanja
    Oct 2021
    Postovi
    4

    Početno

    Hvala svima puno na svim poveznicama i savjetima, prolazio je ovo ljeto malo kroz prvi i drugi razred jer ima gimnazisjke udzbenike i uz pomoć youtube videa, a sad smo nabavili i matematiku u 24 lekcije, pa će i to iskoristiti. I upsiala sam ga na privatne pripreme kod instruktora koji je završio PMF i valjda ce biti dobar. Trudi se on i ima

  18. #18

    Datum pristupanja
    Oct 2021
    Postovi
    4

    Početno

    - želje, ali ne znam, mislim da je mene čak više nervoza nego njega.

  19. #19
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Uf, čeka ga velik posao. Ne znam kakvu su matematiku imali i u prve dvije godine. Četvrta sigurno nije presudna, treba poboljšati prve dvije i savladati treću. Četvrta je u pravilu na tehničkim fakultetima Matematika 1.

    Jaku algebru i trigonometriju treba sigurno. Diferencijalni račun nije presudan, ja mislim. To može loviti na fakultetu, ali možda isto uz neku pomoć otpočetka, jer mora računati da je ekipa iz MIOC-a Mat1 manje-više odradila u četvrtom razredu.
    Znam da je mioc ima neki kultni status tu na forumu ali pročitavši što je gradivo mat1 na FER čini mi se jako malo vjerojatno da je "manje-više" odrađeno u četvrtom srednje. Integrali i matrice (i to dosta opširno) u 4. srednje?

    Išla sam i ja u PM gimnaziju pa kad sam dobila 2 linearne algebre, 2 analize i još teoriju vjerojatnosti i statistiku nije mi baš bilo puno od pomoći uvrštavanje brojeva u pravu formulu što je razina srednjoškolske matematike...
    Posljednje uređivanje od sillyme : 20.10.2021. at 22:12

  20. #20
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Evo opet iskustva iz prošlog vijeka, ne sjećam se gradiva matematike iz srednje škole (a vjerojatno sad nije isto), ali matematika na faksu je bila šokantna

  21. #21

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Pa ima i integrala i matrica u srednjoj školi. Ali ipak vjerojatno na razini nižoj od fakultetske.

  22. #22
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj marijaaapam prvotno napisa Vidi poruku
    - želje, ali ne znam, mislim da je mene čak više nervoza nego njega.
    Mozda da razgovaras sa nekim psihologgom. Ne upisujes ti fakultet nego sin. Punoljetni sin.

  23. #23
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Evo opet iskustva iz prošlog vijeka, ne sjećam se gradiva matematike iz srednje škole (a vjerojatno sad nije isto), ali matematika na faksu je bila šokantna
    Meni je bila izvrsna! A integrale svakako nismo radili u srednjoj - no, na faksu su bili svjesni toga da je samo manjina radila integrale u srednjoj pa su nas to ucili pd pocetka.

  24. #24
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Mi smo radili integrale u srednjoj školi, no razina matematike na fakultetu je bila neusporedivo viša. Mi "iz MIOC-a" smo očekivali da nam matematika neće biti toliki problem na faksu, pa smo se grdno prevarili. Općenito, mislim da je matematika na svim tehničkim fakultetima vrlo teška i da to može prilično iznenaditi onoga tko se prije nije susreo s malo višim nivoom, zato bih svakom tko planira tehnički faks preporučila pm gimnaziju.

  25. #25
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Mene je zadesila ratna godina pa nismo prošli te osnove više matematike, samo limese. Ali realno to je ništa jer se na višim matematikama uče izvodi i teorija, ne nivo rješavanja zadataka po poznatim formulama. OK, ovo su bili kolegiji na mat. odsjeku PMF pa su vjerojatno viši nivo i od FER (i meni su bili super-zanimljivi i ne pretjerano teški, dapače onako čista logika ništa štrebanja) no poanta je da to sa srednjoškolskom matematikom nema puno dodirnih točaka i vrlo mi se čini malo vjerojatnim da je dio redovnog gradiva bilokoje srednjoškolske matematike. Fizika još manje.

    Ali ako netko voli matematiku i ima smisla za nju, po meni može nadoknaditi u godinu dana. Samo treba uzeti neki udžbenik ili sl koji kreće od samih osnova i onda gradi dalje. Meni osobno su najbolji za spremanje prijemnog bili repetitoriji matematike i fizike, ništa nepotrebnog teksta samo "destilirana" teorija i max 3 zadatka s postupkom. Što ćeš više

  26. #26
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    I moje iskustvo se odnosi na kolegije s matematickog odsjeka zg pmf-a. Predznanje iz opce gimnazije mi je bilo sasvim dovoljno za pracenje gradiva; s tim da mi je vecina toga na prvoj godini bila novo gradivo.

  27. #27
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Kod mene se radi o FER-u, odnosno nekadašnjem ETF-u. Normalno, bilo je studenata kojima je sve to bilo lagano, ja govorim o nama prosječnima . Nas je valjda deset cura iz razreda upisalo ETF, došle smo iz MIOC-a i mislile da će nam matematika biti lagana, ali nije baš bilo tako. Sve smo ju položile i završile faks, tako da nije to bilo nesavladivo, samo je bilo teže nego što bih očekivala.
    Ali, evo, imam nažalost prilike gledati studenta koji se užasno muči s matematikom na tehničkom faksu, a uvijek je bio odličan u matematici. Čini mi se da onaj tko ne ide u pm gimnaziju teško uopće može procijeniti koliko je dorastao malo težem nivou matematike.

  28. #28
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Citiraj Jadranka prvotno napisa Vidi poruku
    Meni je bila izvrsna! A integrale svakako nismo radili u srednjoj - no, na faksu su bili svjesni toga da je samo manjina radila integrale u srednjoj pa su nas to ucili pd pocetka.
    Moj razred specifičan iz cijele juge,ko je htio mogo je savladati svašta, imala sam puno njih u drugim školama koji su imali dosta drugačiji program od našeg ( mada kad usporedimo s programom mojih klinaca u pm ispada da smo mi učili puno više od njih,mislim tu na program jelte), pa da im znam pomoći svladala i njihovu matku, i što štoštajoš. Uglavnom matka na faksu mi nije bila preteška ,tj. bolje sam se snašla od mnogo njih iz mioca,pa čak i frendica iz kulture je zero bolje prošla od miocaša Tako da je ipak po rada i shvaćanja
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 21.10.2021. at 09:32

  29. #29
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Kod mene se radi o FER-u, odnosno nekadašnjem ETF-u. Normalno, bilo je studenata kojima je sve to bilo lagano, ja govorim o nama prosječnima . Nas je valjda deset cura iz razreda upisalo ETF, došle smo iz MIOC-a i mislile da će nam matematika biti lagana, ali nije baš bilo tako. Sve smo ju položile i završile faks, tako da nije to bilo nesavladivo, samo je bilo teže nego što bih očekivala.
    Ali, evo, imam nažalost prilike gledati studenta koji se užasno muči s matematikom na tehničkom faksu, a uvijek je bio odličan u matematici. Čini mi se da onaj tko ne ide u pm gimnaziju teško uopće može procijeniti koliko je dorastao malo težem nivou matematike.
    U moje vrijeme na istom faksu ja sam položila kompletnu matematiku s prve godine samo na temelju srednjoškolskog gradiva. Nisam išla u mioc nego u provincijsku šuvaricu, pm smjer + fakultativnu nastavu sam odabrala samo matematiku, jer mi se sviđala profesorica, a kasnije je dobro došlo. Možda je baš u tome caka - taj fakultativni dio nije bio u redovnom programu, a spasio mi je glavu na prvoj godini.

    Puno gore traume bile su mi osnove elektrotehnike. Dva su razloga bila za to - nismo imali bogznakakvu nastavu fizike, a matematika koja treba za to gradivo u ono vrijeme obrađivala se na drugoj godini. Programi nisu bili usklađeni. Kasnije su to promijenili, tako da je bolje.

    Uvijek je to tako - ljudima iz tehničkih škola lakše su išli stručni predmeti, a gimnazijalcima matematika. Neki lako prolaze, a većina mora grijati stolac. Nema tu puno filozofije, bitno je KONTINUIRANO raditi, a ne čekati da se približe ispiti, jer kampanjski srednjoškolski pristup ne daje dobre rezultate. Vidim to kod svojih sinova - njima ide ok samo zbog toga što rade pomalo cijelu godinu.

  30. #30
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Kako to misliš na temelju srednjoškolskog gradiva? Gradivo je bilo srednjoškolsko, ali je nivo bio puno viši, bilo je puno teže nego u srednjoj školi. Upravo to govorim, meni i prijateljicama iz razreda je bilo očekivano da će nam teške biti osnove elektrotehnike (ipak smo bile bolje nego većina iz tehničkih škola), a za matematiku smo mislile da ćemo je položiti lijevom rukom, no nije bilo tako, bilo je jako teško i trebalo je jako puno raditi. Ako se dobro sjećam, mislim da sam pala Matematiku II na prvom ljetnom roku i to mi je bio šok, mislila sam - pa ako ovo ne mogu položiti iz prve, što onda mogu.

  31. #31
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Kako to misliš na temelju srednjoškolskog gradiva? Gradivo je bilo srednjoškolsko, ali je nivo bio puno viši, bilo je puno teže nego u srednjoj školi. Upravo to govorim, meni i prijateljicama iz razreda je bilo očekivano da će nam teške biti osnove elektrotehnike (ipak smo bile bolje nego većina iz tehničkih škola), a za matematiku smo mislile da ćemo je položiti lijevom rukom, no nije bilo tako, bilo je jako teško i trebalo je jako puno raditi. Ako se dobro sjećam, mislim da sam pala Matematiku II na prvom ljetnom roku i to mi je bio šok, mislila sam - pa ako ovo ne mogu položiti iz prve, što onda mogu.
    Nemam pojma, možda se programi razlikuju, ali ono vrijeme (1980/81) meni matematika nije predstavljala nikakav problem. Sustav ispita bio je isti kao i danas - imali smo kolokvije na kojima se moglo položiti dijelove gradiva i onda ideš samo na usmeni. Nisam bila tak pametna, samo sam imala dobru podlogu iz srednje škole, a osim toga - to je kao i državna matura, jako ovisi koja si generacija i kod kojeg profesora, kao i tko drži auditorne vježbe. S druge strane, srednjoškolska matematika mi je puno puuuuno pomogla. Napisala sam i prije - mi smo imali fakultativnu nastavu na kojoj se radila funkcija kompleksne varijable, diferencijalni i integralni račun. Možda je u tome kvaka. Još se i sad sjećam kako je kolega riješio nekakav zadatak preko hiperbolnih funkcija... to je SIGURNO bilo u srednjoj školi. Gledala sam to kao čudo, jer meni nikad ne bi pao na pamet takav pristup.

    Eh, sad, nisam nešto posebno pratila gradivo koje su moji sinovi sada učili u miocu i tšrb, jer im to ide i nisu trebali pomoć, ali znam da sam iz podruma izvlačila svog starog Apsena baš kad je mlađi sin trebao nešto za hiperbolne funkcije. Da su i trebali pomoć, bojim se da bi od mene sada bila nikakva korist, uspjela sam previše toga temeljito zaboraviti
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 21.10.2021. at 11:42

  32. #32
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Ne znam ja sam imala samo par kolokvija u prvoj godini, nacrtanu, materijale. Sve ostalo ispiti ali ja sam mlađa od Peterlin i sa susjednog faksa
    Moj veliki na istom faksu ima kolokvije iz svega, a opet treba i učiti što je valjda napokon i shvatio.
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 21.10.2021. at 17:10

  33. #33

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Ja pak mislim da mladi čovjek koji nešto želi može. Samo treba učiti i vježbati. Danas ima toliko online materijala da ni instrukcije nisu potrebne. I pokušati i ne uspjeti je puno poučnije nego ne pokušati.

  34. #34
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Bravo!

  35. #35

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,738

    Početno

    Ne bih htjela biti partibrejker ali mozda da ipak stavi neku B opciju.

    Znam slucaj ovogodisnjeg maturanta, sa slicnom situacijom, u smislu nadoknade znanja iz predmeta potrebnih za razinu mature trazene za faks.
    Klinac iz Tesle (srednja tehnicka) zapeo da zeli studirat psihologiju.
    Marljivo dijete, potpora roditelja, instrukcije i pripreme - nazalost, nije upao ni na jedan od studija psihologije. Uz to sto je za upast na psihologiju trebala A razina iz svih predmeta (hrv, engl, mat) + obavezan izborni, to je bio jedan od najpopularnijih studija ove godine i skuzio je tek na pripremama da su mu sanse vrlo male, uz sav trud.

    Ipak, upisao je drugi studij, na kojemu je, barem po rijecima roditelja, zadovoljan.
    Posljednje uređivanje od buba klara : 24.10.2021. at 15:53

  36. #36
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Je sve bi bilo ok da matka na feru ne treba biti A

  37. #37
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    A joj pa psihologija je valjda najteži faks za upisati

  38. #38

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,738

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    A joj pa psihologija je valjda najteži faks za upisati
    Tocno.

    I roditelji su mu bili svjesni toga, ali su mu svejedno odlucili pruziti potporu i omoguciti mu sve sto se moglo da proba upisati to sto je toliko silno htio.

    Uvjet je bio da stavi i neki faks na koji bi imao sanse upasti.

    Btw, i faks na koji je upao nema puno veze s Teslom, ali lakse ga je bilo upisati i navodno je klinac sretan (pripreme na koje je isao i u ovom slucaju su mu koristile).
    Posljednje uređivanje od buba klara : 24.10.2021. at 16:08

  39. #39
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    U svakom slučaju ako je zadovoljan s tim drugim odabirom faksa to je veliki +

  40. #40

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Mislim da je jedna stvar motivacija koju 18godišnjak pokazuje riječima od one koju pokazuje učenjem. A razina matematike je do sada bila toliko teška da ju ja, sa završenom klasičnom i jezičarskim fakultetom, znam riješiti. Tako da nisu to neka vrhunaravne matematičke vještine dostupne intuitivnim natprosječno inteligentnim matematičarima. To je dostupno svima koji su spremni vježbati. Kao za veliku većinu stvari, trud je 90 posto. Red, rad i disciplina i u godinu dana svlada se sve potrebno.

  41. #41
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Ne znam, ja sam i u provincijskoj srednjoj MIOC program i na faksu na prijemnim ispitima znala riješiti apsolutno sve zadatke iz matematike (na faksu sam pogriješila u jednom zadatku, ali nije bilo do neznanja). Matematiku 1 sam položila na predroku, učila sam par dana preko Božića, više da dobijem na brzini jer na ispitu nema puno vremena za razmišljanje. Ima tu dosta momenata, od sklonosti studenta, do toga kojeg profesora potrefiš. Ja sam imala odlične nastavnike u OŠ i srednjoj, a i preci su mi iz tog miljea .

    U svakom slučaju htjela sam reći da zanemari gradivo 4. razreda, a dovede do visoke razine prva tri razreda. Tijekom godine će možda i sam procijeniti je li to za FER ili neki srodni fakultet. Računarstvo se može studirati na drugim fakultetima koji nisu FER, ako je računarstvo cilj.

  42. #42
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Pa ja govorim o prosječnim studentima, a ne o onima jako pametnima. Prosječnih je ipak većina. Premda sam i ja, iako sasvim prosječna, dobro znala napisati prijemni, a i matematiku I sam riješila preko kolokvija. Tako i sad ne mislim da je preveliki problem dobro napisati matematiku na maturi i upisati faks, veći je problem ono što studenta čeka na faksu. Već u pm gimnazijama se matematika radi na višem nivou, konkretno rade se teži zadaci od onih koji dođu na maturi, a na faksu je to sve na još višem nivou. Zato mislim da čovjek nekad ne zna niti procijeniti je li to uopće za njega, što sam više puta imala prilike vidjeti. Ne mislim da treba biti genijalac, ali ipak mislim da treba imati neku 'žicu' za matematiku.

  43. #43
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Slažem se Mima. A mogu reći da sam ja imala dosta krivu sliku o svom faksu kad sam ga upisivala, moja motivacija je bila skroz kriva. Da se ponovno rodim, nema šanse da bih ga upisala. A za onaj koji mi je bio drugi izbor sam presretna da nisam upisala, taj bi bio još gori. A opet s druge strane kad sam vidjela neke oglasne ploče i nazive kolegija, mislila sam - Bože, što je ovo!?!?, to ja neću učiti, a onda je ispalo sasvim zanimljivo. Jako je upitno koliko je relevantno ono što mladi misle o fakultetima koje upisuju. Naravno, neki su puno bolje informirani od mene tada

    Zapravo patim za studijem kojeg sam htjela, ali je mama bila jako protiv. Njezina kriva procjena, danas je super cijenjen. A da sam ga upisala, tko zna je l bi to bilo onako kako ga ja sad zamišljam. Jedino što je ekipa na mom faksu sigurno bila zabavnija

    Na mom iskustvu - pustiti dijete da što više samostalno odluči. Moja mama je skroz fulala s tim što nisam smjela na taj neki faks zbog nekih njezinih trauma. A nit je neobrazovana, nit je iracionalna. Btw. ni sestra nije zadovoljna sa svojim izborom, iako joj odlično ide u njezinom zanimanju. Bile smo preposlušna djeca.

  44. #44

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Poanta koju sam ja htjela istaknuti je da mladi čovjek sigurno može savladati samostalno matematiku Arazine. Pritom će usput i vidjeti koliko mu je zapravo zanimljivo baviti se njome što mu može olakšati i odluku o samom izboru fakulteta. I čak i kad se upiše pogrešan fakultet, isti se može i promijeniti. I iz toga se puno može naučiti.
    Moji su roditelji u potpunosti prepustili izbor meni. I donijela sam pogrešan odabir gledano sa strane zapošljivosti. Voljela bih da su sa mnom više razgovarali o tom odabiru... I o koječemu drugom. Svakako, moj pogrešan odabir je urodio nizom godina rada po zamjenama u struci, ali jednako tako i nizom novih vještina koje sam savladala jer moja struka nije tražena na tržištu. Žao mi je što kao uvjereni i predani štreber nisam imala pravocrtnu putanju poslovne karijere, ali mi je drago što sam upravo zbog tog pogrešnog odabira lako u toj konkurenciji imala odličnu gradsku stipendiju, što sam u poslovnom smislu radila i svakojake stvari. Ostaje neprežaljeai prvotna želja da radim kao nastavnik. Nedavno sam prvi put u životu dobila radno mjesto na neodređeno u potpunosti van struke mi s dobrim uvjetima i primanjima boljim od nastavničkih gdje se osjećam ugodno. Ipak, odmah bih ga zamijenila za rad u školi. Ovakvi životni izbori toliko su daleki bili iz moje 18godišnje perspektive. Vjerujem da su daleki svim maturantima.

  45. #45
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Ajme casa sad si me bas nekako "potresla".

    S jedne strane odlicno za dobar posao na neodredjeno, s druge strane, to je prava šteta da netko tko pasionirano voli zanimanje nastavnika nije imao priliku tamo provesti svoj cijeli radni vijek i s entuzijamom prenosit znanje buducim narastajima.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •