Stranica 2 od 25 PrviPrvi 123412 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 1237

Tema: Zagreb ne voli djecu

  1. #51
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Evo jedna zanimljiva statistika, za cijelu eu:

    https://ec.europa.eu/eurostat/web/pr...DDN-20200501-1

    Postotak obitelji s troje djece u kojima jedan odrasli ne radi je poprilocno visok, 47 posto.

  2. #52
    summer avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    St
    Postovi
    4,597

    Početno

    Citiraj betty blue prvotno napisa Vidi poruku
    Ako se moze otkazati ugovor o radu, cak i onaj na neodređeno, zasto bi odluka o statusu roditelja odgajatelja bila vjecna, a sve buduce gradske vlasti bile duzne placati obecanja prosle vlasti?
    Ne razumijem tu logiku
    x

    cathy, koliko se ono moglo vrtica izgraditi novcem koji je otisao na tu mjeru? 27?

  3. #53
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Citiraj Jadranka prvotno napisa Vidi poruku
    Evo jedna zanimljiva statistika, za cijelu eu:

    https://ec.europa.eu/eurostat/web/pr...DDN-20200501-1

    Postotak obitelji s troje djece u kojima jedan odrasli ne radi je poprilocno visok, 47 posto.
    A koliko njih tom drugom roditelju drzava/grad placa placu, doprinose i mirovinsko u iznosu većem od minimalca (i to skoro dvostruko većem)?

  4. #54
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    A koliko njih tom drugom roditelju drzava/grad placa placu, doprinose i mirovinsko u iznosu većem od minimalca (i to skoro dvostruko većem)?
    Htjela sam reci da roditelji troje djece cesto prave izbor da jedan od roditelja ostane s djecom, i van trzista rada, i da to nije povezano s mjerama. Odnosno da nisu mjere ono sto sprijecava zene da rade - vec jednostavno i to sto zele biti doma s djecom (ne ulazim sad u to tko bi isto trebao placati).

    Al evo jos zanimljivih podataka:
    https://www.google.com/url?sa=t&sour...B04aq4TBfRJGKG

    Npr. slika 5. U vecini eu zemalja (a u HR najmanje cak) majcinstvo (poglavito male djece) bitno utjece na to radi li zena ili ne, odnosno smanjuje vjerojatnost da radi.

  5. #55
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,134

    Početno

    Mjera je populisticka, a ne demografska. Ne sjecam se nikakve diskusije vezano uz projekcije troskova i porasta broja korisnika, je li stavljen limit koliki dio proracuna su zagrepcani spremni investirati. Govore da je 7% ukupnog proracuna islo na tu mjeru s ocekivanim rastom. Koja bi to bila razumna kolicina novca? Je l bi bilo dosta 10%?

    Ne znam s koliko novca se moze izraziti ljubav prema ZG djeci iz visebrojnih obitelji. Ove s jednim i dvoje ispada da volimo.

  6. #56
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Ne, smanjuje naknadu i za drugorođeno dijete u obitelji.
    Kod mene je ta naknada od grada za novorođenče 1000-1500 kn, oko tih cifri se vrti. I ne bunimo se. No, grad sa toliko puno prihoda poput Zagreba, mogao bi zadrzati veću naknadu. Zašto ne? Ovakvo se smanjivanje odnosi na jako puno ljudi.
    Smatram da vlast grada Zagreba jako griješi. Oduzeti djeci s jedne strane, a ne im dati ništa zauzvrat je greska koju će sigurno platitu na idućim izborima.
    Na stranu to što je demografska situacija silno loša i samo bi rađanje puno više djece moglo pomoći. Iluzija je da će naše građanke rađati više. Popis pokazuje da nas je manje od 4 miliona. Vlast to još ne brine.

  7. #57
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Ne, smanjuje naknadu i za drugorođeno dijete u obitelji.
    Kod mene je ta naknada od grada za novorođenče 1000-1500 kn, oko tih cifri se vrti. I ne bunimo se. No, grad sa toliko puno prihoda poput Zagreba, mogao bi zadrzati veću naknadu. Zašto ne? Ovakvo se smanjivanje odnosi na jako puno ljudi.
    Smatram da vlast grada Zagreba jako griješi. Oduzeti djeci s jedne strane, a ne im dati ništa zauzvrat je greska koju će sigurno platitu na idućim izborima.
    Na stranu to što je demografska situacija silno loša i samo bi rađanje puno više djece moglo pomoći. Iluzija je da će naše građanke rađati više. Popis pokazuje da nas je manje od 4 miliona. Vlast to još ne brine.
    Pa ako ćemo tako onda povećava naknadu za prvo. Znači kad se smanjuje za drugo onda se ne voli djecu a kad se povećava za prvo to se preskače u komentarima. Zanimljiva logika. Malo biasd reklo bi se.

    Ali generalno odavno sam već napisala ako oni na plaći "odgajaju" djecu kao posao što mi ostali radimo, volontiramo? Gdje su naši novci ako je standard plaćati "odgoj" djece. Gdje su ti novci što jučer u 19 navečer kad sam došla s posla (da u 19) vozim na trening nakon toga, držim instrukcije iz PID i fizike doma (jer su mi djeca 3 tjedna izostala s nastave i sad ih čeka hrpa testova), radim sendvič za večeru (jer više ne stižem) itd? Umjesto toga čitam kukanje ekipe koja ne radi apsolutno ništa drugo nego je doma da oni "nemaju vremena ići na posao uz odgoj djece"? Pa onda nemoj ić raditi, ali prestani očekivati da će ti društvo plaćati da ne radiš. Osim velim ako se ne uvede univerzalna državna tarifa za kuhanje/pranje/spremanje/igru u parkiću/davanje instrukcija/razvažanje doktorima/na sport/na rođendane/... i sve ostalo do sad nepoaćeno za brigu i odgoj djeteta. Ili nek svima daju isti paušal. Ko u DE.

  8. #58
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Mogu se složit sa beti3 da oduzimanje ovog prava, a ne davanje ničeg zauzvrat nije dobra ideja. Nadam se da će se ušteđeni novac prenamijeniti i u izgradnju novih vrtića, budući da je već jesenas bio problem što je ispalo da je Bandić problem nedostatka mjesta u vrtićima rješavao jednostavnim smještanjem više djece u grupe, preko svih pedagoških standarda. Bandić je ljude navikao na rješenja koja nisu rješenja.

    Što se tiče utjecaja na demografiju, meni se isto čini nekako staromodno, pa čak i suludo, na taj problem djelovati na način: rađajte rađajte. Ne smanjuje se broj stanovnika u Hrvatskoj jer ljudi imaju malo djece, nego zato što stanovnici iseljavaju. Šta bismo trebali postati, rasadnik za radnike EU? Država koja želi zadržati svoju djecu trebala bi omogućiti svojim građanima dostojanstven život, a onda nije problem naći ni druge koji će se uselit.
    U krajnjoj liniji, svijet globalno ima problem prenapučenosti, a ne nedostatka djece.

  9. #59
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Ušteđeni novca vjerojatno ide u otplatu dugova, npr 100 milijuna eura za žičaru, 300 milijna eura za rekonstrukciju vodovoda koja nije nikad napravljena (ali se zato lani samo zg vodovod zadužio za 400 milijuna kn), itd. Plus ako netko nije primijetio - grad nam je "malkice" razrušen. Svaki dan kad vozim preko mosta (a to je min x4) imam primisli "valjda neće sad propasti ko onaj u Genovi" itd

    Stečaj. Bit će sreće ako će biti novca za javne kuhinje i da nam smeće odvoze redovito...

  10. #60
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Po meni je posao drzave da se brine i za demografsku sliku i za sto kvalitetniji zivot svih svojih stanovnika - s tim da se mogu slozit da se ta dva podrucja bar donekle preklapaju.

    Ova mjera "roditelj odgojitelj" ni meni ne zvuci bas posteno, tj. ta ideja placanja odgoja djece do 15 godine zivota mi je zaista pretjerana. No, je li ili niie mjera polucila demografske rezultate i kakve, to bi trebalo kvalitetno analizirati - a ne samo napisati,mjera nije polucila rezultate jer se nije povecao broj rodjene djece. Mozda nije pao koliko bi inace pao, a mozda je broi obitelji s troje djece porastao (meno se npr. cini da je, no brojke ne znam).

    Al drzati ili ne mjeru je stvar odluke građana Zagreba. Mislim da Mozemo niie zavarao svoje glasace i da odavno govore da mjeru planiraju ukiniti - tako da smatram i da je ukidanje mjere izbor Zagrepcana.

    No, mene sad zanima, preslikava li se ovo i na drzavnu politiku Mozemo. U svrhu "jednakosti svakog djeteta" i sto ranijeg vracanja zena na trziste rada, i ustede, namjerava li Mozemo traziti i ukidanje 3-godisnjeg porodiljnog?

  11. #61
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Citiraj Jadranka prvotno napisa Vidi poruku
    Po meni je posao drzave da se brine i za demografsku sliku i za sto kvalitetniji zivot svih svojih stanovnika - s tim da se mogu slozit da se ta dva podrucja bar donekle preklapaju.

    Ova mjera "roditelj odgojitelj" ni meni ne zvuci bas posteno, tj. ta ideja placanja odgoja djece do 15 godine zivota mi je zaista pretjerana. No, je li ili niie mjera polucila demografske rezultate i kakve, to bi trebalo kvalitetno analizirati - a ne samo napisati,mjera nije polucila rezultate jer se nije povecao broj rodjene djece. Mozda nije pao koliko bi inace pao, a mozda je broi obitelji s troje djece porastao (meno se npr. cini da je, no brojke ne znam).

    Al drzati ili ne mjeru je stvar odluke građana Zagreba. Mislim da Mozemo niie zavarao svoje glasace i da odavno govore da mjeru planiraju ukiniti - tako da smatram i da je ukidanje mjere izbor Zagrepcana.

    No, mene sad zanima, preslikava li se ovo i na drzavnu politiku Mozemo. U svrhu "jednakosti svakog djeteta" i sto ranijeg vracanja zena na trziste rada, i ustede, namjerava li Mozemo traziti i ukidanje 3-godisnjeg porodiljnog?
    Roditeljski dopust je odreden zakonom koji je izglasan u Saboru. U teoriji moze se i to mjenjati, samo ce to onda odluciti sabornici .
    Mjera roditelj-odgajatelj nije nikakav zakonski akt. I kao takva bila je podlozna vrlo lakom ukidanju od samog pocetka. Kao sto je bila vrlo lako i donesena.

  12. #62
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Roditeljski dopust je odreden zakonom koji je izglasan u Saboru. U teoriji moze se i to mjenjati, samo ce to onda odluciti sabornici .
    Mjera roditelj-odgajatelj nije nikakav zakonski akt. I kao takva bila je podlozna vrlo lakom ukidanju od samog pocetka. Kao sto je bila vrlo lako i donesena.
    Da, naravno. Pitam vezano uz iduce parlamentarne izbore.

  13. #63
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Citiraj Jadranka prvotno napisa Vidi poruku
    Da, naravno. Pitam vezano uz iduce parlamentarne izbore.
    Pa Sabor moze smanjiti rodiljni dopust na 3 mjeseca za svako dijete. Svako pravo u Zakonu o radu se moze ograniciti ili prosiriti, ali onda se to odnosi na cijelu drzavu . Ali ne bas tako lako ( brzopleto) kao lokalne uredbe koji se donose ptpisom jednog covjeka.
    Posljednje uređivanje od sirius : 09.11.2021. at 07:24

  14. #64
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Mjera je populisticka, a ne demografska. Ne sjecam se nikakve diskusije vezano uz projekcije troskova i porasta broja korisnika, je li stavljen limit koliki dio proracuna su zagrepcani spremni investirati. Govore da je 7% ukupnog proracuna islo na tu mjeru s ocekivanim rastom. Koja bi to bila razumna kolicina novca? Je l bi bilo dosta 10%?

    Ne znam s koliko novca se moze izraziti ljubav prema ZG djeci iz visebrojnih obitelji. Ove s jednim i dvoje ispada da volimo.
    Tako je. To je bila kupovina izborne baze. Kraj priče.

  15. #65
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Rađanje (vise) djece apsolutno nije jedini nacin popravljanja demografske slike Hrvatske. Demografska slika bi se popravila recimo uvozom 2 milijuna građana. Samo sto su to onda malo drugaciji Hrvati.
    Posljednje uređivanje od betty blue : 09.11.2021. at 07:29

  16. #66
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Pa Sabor moze smanjiti rodiljni dopust na 3 mjeseca za svako dijete. Svako pravo u Zakonu o radu se moze ograniciti ili prosiriti, ali onda se to odnosi na cijelu drzavu . Ali ne bas tako lako ( brzopleto) kao lokalne uredbe koji se donose ptpisom jednog covjeka.
    Ma naravno. Ono sto ja pitam je, je li to politika Mozemo. Iz objasnjenja ukidanja mjere u Zg, bi se moglo naslutiti da je.

  17. #67
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Citiraj Jadranka prvotno napisa Vidi poruku
    Ma naravno. Ono sto ja pitam je, je li to politika Mozemo. Iz objasnjenja ukidanja mjere u Zg, bi se moglo naslutiti da je.
    Ne, to se moze naslututi iz Raspudiceve interpretacije te odluke. Micanje zena s trzista rada na minimalno 15 giodina, bez mogucnosti (legalnog) zaposlenja nije isto sto i porodiljni za trece dijete koje roditelji imaju pravo koristiti cak i ako ne daju otkaz i ako im dijete ide u vrtic.
    Mentalni skok od ukidanja mjere do ukidanja porodiljnog ili "kaznjavanja zena koje rode" su zlurade interpretacije, a ne nekakav logican slijed.

  18. #68
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    S obzirom da ne pratim lik i djelo - koliko ta Raspudicka ima djece? Zna li netko?

  19. #69
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    S obzirom da ne pratim lik i djelo - koliko ta Raspudicka ima djece? Zna li netko?
    On ima dvoje, ona ima jedno (zajednicko)

  20. #70
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Citiraj betty blue prvotno napisa Vidi poruku
    On ima dvoje, ona ima jedno (zajednicko)
    A znaci tuđim k... mlati. Nekako očekivano.

  21. #71
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Tako je. To je bila kupovina izborne baze. Kraj priče.
    Ruzno je tako reći. Lako govoriti "kraj priče" onome koga se ta "prica" ne dodiruje. Malo empatije nikad ne škodi. Ma i puno empatije dobro dođe.

  22. #72
    Freyja avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,920

    Početno

    Citiraj Jadranka prvotno napisa Vidi poruku
    Po meni je posao drzave da se brine i za demografsku sliku i za sto kvalitetniji zivot svih svojih stanovnika - s tim da se mogu slozit da se ta dva podrucja bar donekle preklapaju.

    Ova mjera "roditelj odgojitelj" ni meni ne zvuci bas posteno, tj. ta ideja placanja odgoja djece do 15 godine zivota mi je zaista pretjerana. No, je li ili niie mjera polucila demografske rezultate i kakve, to bi trebalo kvalitetno analizirati - a ne samo napisati,mjera nije polucila rezultate jer se nije povecao broj rodjene djece. Mozda nije pao koliko bi inace pao, a mozda je broi obitelji s troje djece porastao (meno se npr. cini da je, no brojke ne znam).

    Al drzati ili ne mjeru je stvar odluke građana Zagreba. Mislim da Mozemo niie zavarao svoje glasace i da odavno govore da mjeru planiraju ukiniti - tako da smatram i da je ukidanje mjere izbor Zagrepcana.

    No, mene sad zanima, preslikava li se ovo i na drzavnu politiku Mozemo. U svrhu "jednakosti svakog djeteta" i sto ranijeg vracanja zena na trziste rada, i ustede, namjerava li Mozemo traziti i ukidanje 3-godisnjeg porodiljnog?
    Jadranka, slažem se s tobom i od samog početka smatram ovu mjeru neodrživom.
    Kad bih se osobno morala izjasniti, nije da sam dosad išla u neke osude i kritike (u smislu da ostatak ekipe koji radi to sve sufinancira i sl.), ali meni nekako nije bilo jasno kako bi ijedna žena uopće pristala na to da je nema na tržištu rada 15-ak godina. Mnogi bi me na to poklopili, ali ok, meni bi to osobno bilo neprihvatljivo (nisam naivna, znam da je to tim obiteljima bila najmanja briga - izostanak s tržišta rada - i da su moji promišljanja o toj mjeri možda smiješna, ali istina je, ja sam i o tome razmišljala). S druge strane, napadi tipa neka rade ako su radno sposobni, nećemo "mi" za druge podmetati leđa su mi opet malo pretjerani. Nije ovdje riječ samo o tročlanim obiteljima i o toj čarobnoj brojci tri koju je potrebno dostići da bi se ostvarila ona "konkretna, zna se koja" prava, već su u igri i veće obitelji. Na stranu razlozi zašto netko ima više djece (bili bismo licemjeri kada bismo to komentirali jer mi o tim razlozima uglavnom možemo samo nagađati), ali brat bratu - ja itekako mislim da je žena s, primjerice, četvero-petero djece itekako podmetnula leđa za ovo društvo (a znamo kakva nam je demografska slika i nikakav "uvoz" stranaca to ne bi trebao nadomještati). Znam da mnoge žene s tolikim brojem djece i rade, da me se ne bi krivo shvatilo...
    Ova mjera prije svega nije postigla prvotnu namjeru (iako je to bila Bandićeva navlakuša), ako je, onda vrlo, vrlo slabo, tako da nema govora o tome da je trebalo početi s njezinom revizijom, ali ovakvo naprasno ukidanje mjere meni je osobno grozno zato što su ipak djeca ta koja će najviše nastradati. Ti si, Jadranka, napisala kako misliš da Možemo ovim potezom nije zavarao svoje građane jer su to od samog početka najavljivali, ali ipak mislim da se to tako ne radi. Nijedna mjera (bivše ekipe) se ne smije i ne može tako naglo ukinuti. Tako da mislim da si je Nova ljevica ovim potezom donekle iskopala grob...
    Sinoć sam se donekle složila s Mislavom Hermanom i njegovim kritiziranjem načina ukidanja ove mjere, ali zna se da je on kao tipični HDZ-ovac obični populist pa sumnjam u njegove iskrene namjere.
    Ljudi su i inače na rubu, a ovo je neke bome pošteno dokrajčilo.

    Ovo što ti, Tangerina, pišeš - kako je ovakav utjecaj na demografiju staromodan ili sulud donekle stoji, i točno je da se na druge načine treba pomoći svojim građanima, ali problem prenapučenosti svijeta ipak mislim da nije i hrvatski problem (jest globalno, ali idemo promatrati samo svoju zemlju).

  23. #73
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Čudno mi je da ikoji politicar prvo odluči smanjivati i ukidati prava djece. Zar nema nekih drugih prava na kojima moze ustedjeti. Na primher, na svojoj plaći i plaći svih oko sebe. Moze svim udrugama smanjiti dotok gradskog novca na pola. Neka smanji košenje trave za 30%, samo nabadam, nemam pojma koji se rashodi grada mogu smanjivati, a da nisu na teret djece i roditelja, ali sam sigurna da postoje.

  24. #74
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    A znaci tuđim k... mlati. Nekako očekivano.
    Cuj, sa dvije saborske place i podrskom koja joj cuva dijete dok prima saborsku placu ( obzirom da ne koriste rodiljne i roditeljske dopuste) rekla bih da je prilicno lako.

  25. #75
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Ruzno je tako reći. Lako govoriti "kraj priče" onome koga se ta "prica" ne dodiruje. Malo empatije nikad ne škodi. Ma i puno empatije dobro dođe.
    Empatije za sto?
    Za to da moja kolegica kvalificirana sa sss strucnim spremom odluci uzeti mjeru i dati otkaz na poslu nakon 20 godina staza jer joj je isplativije ( novcano , po isplati , ne po proracunu troskova) biti doma nakon treceg djeteta nego raditi u zdravstvu u svojoj struci na odgovornim poslu?!
    Rekla bih da je to stvarno malo naopako. Imati mjeru koja vise placa roditelju da bude doma s djecom nego zdravstvenim radniku na poslu.

  26. #76
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Čudno mi je da ikoji politicar prvo odluči smanjivati i ukidati prava djece. Zar nema nekih drugih prava na kojima moze ustedjeti. Na primher, na svojoj plaći i plaći svih oko sebe. Moze svim udrugama smanjiti dotok gradskog novca na pola. Neka smanji košenje trave za 30%, samo nabadam, nemam pojma koji se rashodi grada mogu smanjivati, a da nisu na teret djece i roditelja, ali sam sigurna da postoje.
    mjera roditelj odgajatelj nije pravo djeteta nego pravo roditelja
    ulaskom u tu mjeru, roditelj bira djetetu uskratiti mogućnost predškolskog obrazovanja
    plaćanje pola milijarde kuna godišnje za takva prava šačice građana je suludo

  27. #77
    Freyja avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,920

    Početno

    Citiraj betty blue prvotno napisa Vidi poruku
    Mentalni skok od ukidanja mjere do ukidanja porodiljnog ili "kaznjavanja zena koje rode" su zlurade interpretacije, a ne nekakav logican slijed.
    Betty, možda je pretjerao, ali ja nikako ne mislim da je bio zlurad, nego s jasnom namjerom vrlo slikovit - da naglasi apsurdnost njihova poteza. Stvar je u očima promatrača.

  28. #78
    Freyja avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,920

    Početno

    Citiraj betty blue prvotno napisa Vidi poruku
    mjera roditelj odgajatelj nije pravo djeteta nego pravo roditelja
    ulaskom u tu mjeru, roditelj bira djetetu uskratiti mogućnost predškolskog obrazovanja
    plaćanje pola milijarde kuna godišnje za takva prava šačice građana je suludo
    Istina, ali zar ti zaista misliš da je to trebalo napraviti ovako naglo?

  29. #79
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Mjera je od početka bila na klimavim nogama. Znalo se da će biti ukinuta, no mozda bi bilo bolje da su postepeno, ili ostaviti do 7 godina za postojeće. Snaći će se ljudi svejedno.
    Veći mi se problem čini ukidanje naknade za treće i svako iduće dijete. To jest dobra demografska mjera.
    Samo da ne krenu na poskupljenje vrtića. To će mnoge pogoditi. Ukidanje besplatnih knjiga je problem jednom godišnje, ali poskupljenje vrtića je svakodnevni.
    Ipak u Zagrebu živi jako puno ljudi i treba razmišljati o načinu na koji njihova vlast postupa s građanima. Kao da misle:" baš nas briga za građane..." Da ne bi došli na vlast svima nama.

  30. #80
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Citiraj Freyja prvotno napisa Vidi poruku
    Betty, možda je pretjerao, ali ja nikako ne mislim da je bio zlurad, nego s jasnom namjerom vrlo slikovit - da naglasi apsurdnost njihova poteza. Stvar je u očima promatrača.
    ne razumijem, jel potez ukidanja mjere apsurdan? misliš da se mjeru trebalo zadržati? pola milijarde kuna godišnje?
    Citiraj Freyja prvotno napisa Vidi poruku
    Istina, ali zar ti zaista misliš da je to trebalo napraviti ovako naglo?
    što je naglo u pola godine odgode primjene odluke? koliko sam shvatila, postaje primjenjiva tek u svibnju 2022
    koliko vremena treba proći da ne bude nagla?

  31. #81
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Citiraj Freyja prvotno napisa Vidi poruku
    Istina, ali zar ti zaista misliš da je to trebalo napraviti ovako naglo?
    Kako naglo? Pa godinama je mjera bila na klimavim nogama , jos dok je Bandic bio na vlasti. Jer ako doneses mjeru koja je ponatalitetna nakon nekog vremena moras ju opravdati rezultatima da ona - JEST pronatalitetna i da postoje rezultati. To se nije dogodilo, nije postojala statistika koja bi opravdavala mjeru.
    Obzirom da mjera nije bila zakonska, niti je imala iporiste u zakonu bilo je samo pitanje dana sto ce o opravdanisti te odredbe jednog covjeka misliti drugi ljudi koji ga zamjene.
    Posljednje uređivanje od sirius : 09.11.2021. at 08:16

  32. #82
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Čudno mi je da ikoji politicar prvo odluči smanjivati i ukidati prava djece. Zar nema nekih drugih prava na kojima moze ustedjeti. Na primher, na svojoj plaći i plaći svih oko sebe. Moze svim udrugama smanjiti dotok gradskog novca na pola. Neka smanji košenje trave za 30%, samo nabadam, nemam pojma koji se rashodi grada mogu smanjivati, a da nisu na teret djece i roditelja, ali sam sigurna da postoje.
    Npr sportskim klubovima koji su također udruge građana, a koji omogućuju djeci treniranje raznih sportova što je dokazano korisno za njihovo fizičko zdravlje i smanjenje rizičnih ponašanja, alkoholizma i ovisnosti? ili udrugama koje pružaju pomoć djeci s teškoćama u razvoju kroz organiziranje stručnih volontera koji s njima rade kao mentori? Ili udrugama koje pružaju pomoć i podršku djeci s malignim bolestima, autizmom, down sindromom, dijabetesom? Udrugama koje pružaju pomoć majkama da sebe i djecu maknu od zlostavljača, sigurnim kućama za te majke i djecu?
    sori, osjetljiva tema

  33. #83
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Mjera je od početka bila na klimavim nogama. Znalo se da će biti ukinuta, no mozda bi bilo bolje da su postepeno, ili ostaviti do 7 godina za postojeće. Snaći će se ljudi svejedno.
    Veći mi se problem čini ukidanje naknade za treće i svako iduće dijete. To jest dobra demografska mjera.
    Samo da ne krenu na poskupljenje vrtića. To će mnoge pogoditi. Ukidanje besplatnih knjiga je problem jednom godišnje, ali poskupljenje vrtića je svakodnevni.
    Ipak u Zagrebu živi jako puno ljudi i treba razmišljati o načinu na koji njihova vlast postupa s građanima. Kao da misle:" baš nas briga za građane..." Da ne bi došli na vlast svima nama.
    Citiram sa twittera Možemo:

    korisnici će izlaziti iz mjere kad dijete navrši 7 g., onima čije dijete već ima 7 g. potpora prestaje 1.5.2022., a ostalima se naknada od 1.5. smanjuje na 1.000 kn, ali se omogućuje zaposlenje i pravo upisa djece u vrtić.

    što je tu naglo?

    I Beti, možeš li navesti gdje je grad najavio ukidanje besplatnih udžbenika? jer je jučer u Otvorenom to demantirano

  34. #84
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Ja ne znam za poslodavca koji najavljuje smanjenje plaće ili otkaze pola godine unaprijed
    naglo, kažete?

  35. #85
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,909

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Na stranu to što je demografska situacija silno loša i samo bi rađanje puno više djece moglo pomoći. Iluzija je da će naše građanke rađati više. Popis pokazuje da nas je manje od 4 miliona. Vlast to još ne brine.
    Iskreno mislim da demografsku situaciju možemo popraviti prvenstveno zadržavanjem mladih i obrazovanih. Ne nužno samo visokobrazvanih nego i dobrih majstora, građevinara, kuhara itd.,a to možemo ostvariti sa malo bolje uređenom državom, a ne populističkim mjerama.

  36. #86
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207
    Posljednje uređivanje od Beti3 : 09.11.2021. at 08:21

  37. #87
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Citiraj betty blue prvotno napisa Vidi poruku
    Citiram sa twittera Možemo:

    korisnici će izlaziti iz mjere kad dijete navrši 7 g., onima čije dijete već ima 7 g. potpora prestaje 1.5.2022., a ostalima se naknada od 1.5. smanjuje na 1.000 kn, ali se omogućuje zaposlenje i pravo upisa djece u vrtić.

    što je tu naglo?

    I Beti, možeš li navesti gdje je grad najavio ukidanje besplatnih udžbenika? jer je jučer u Otvorenom to demantirano
    pa hvala ti, baš sam htjela tražit jesam li te podatke noćas sanjala

  38. #88
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Citiraj betty blue prvotno napisa Vidi poruku
    Citiram sa twittera Možemo:

    korisnici će izlaziti iz mjere kad dijete navrši 7 g., onima čije dijete već ima 7 g. potpora prestaje 1.5.2022., a ostalima se naknada od 1.5. smanjuje na 1.000 kn, ali se omogućuje zaposlenje i pravo upisa djece u vrtić.

    što je tu naglo?

    I Beti, možeš li navesti gdje je grad najavio ukidanje besplatnih udžbenika? jer je jučer u Otvorenom to demantirano
    Meni se ovo cini potpuno korektno.
    Osim sto roditelji koji imaju dijete do 3 godine mogu koristiti i roditeljski dopust do trece godine.
    Koliko mi je poznato na nhega imaju i nezaposleni roditelji.

  39. #89
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    hvala
    uglavnom, to je sinoć demantirano, ne dira se u udžbenike
    mijenjala se novčana pomoć za rođenje djeteta i mjera roditelj odgajatelj

  40. #90
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Citiraj betty blue prvotno napisa Vidi poruku
    Ne, to se moze naslututi iz Raspudiceve interpretacije te odluke. Micanje zena s trzista rada na minimalno 15 giodina, bez mogucnosti (legalnog) zaposlenja nije isto sto i porodiljni za trece dijete koje roditelji imaju pravo koristiti cak i ako ne daju otkaz i ako im dijete ide u vrtic.
    Mentalni skok od ukidanja mjere do ukidanja porodiljnog ili "kaznjavanja zena koje rode" su zlurade interpretacije, a ne nekakav logican slijed.
    Ne, nego iz tumacenja samog Mozemk da za svako dijete treba biti ista politika. I ok je, ako se oni za to zalazu. Samo mene zanima zalazu li se. Trenutno mi je dojam da se zalazu, to temeljim na objasnjenju dogradonacelnice o razlozima ukidanja mjere.

  41. #91
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Još ću reći da ne vjerujem niti jednom političaru s oporbene pozicije, koji napada ukidanje ove mjere
    Jer je to prelako, naravno da je to nezgodan potez koji se očekuje da će ljudima teško sjesti, pa je predobra prilika za napasti vladajuće, a bez ikakve odgovornosti.
    Itekako je pitanje kako bi se oni postavili da su oni ti na vlasti, i da ne mlate tuđim

  42. #92
    Freyja avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,920

    Početno

    Citiraj betty blue prvotno napisa Vidi poruku
    Citiram sa twittera Možemo:

    korisnici će izlaziti iz mjere kad dijete navrši 7 g., onima čije dijete već ima 7 g. potpora prestaje 1.5.2022., a ostalima se naknada od 1.5. smanjuje na 1.000 kn, ali se omogućuje zaposlenje i pravo upisa djece u vrtić.

    što je tu naglo?

    I Beti, možeš li navesti gdje je grad najavio ukidanje besplatnih udžbenika? jer je jučer u Otvorenom to demantirano
    Mislim da je naglo za svakoga tko se našao u toj situaciji. A uz trenutačnu situaciju u društvu, omogućivanje zaposlenja i pravo na to da se djeca upišu du vrtić zvuči kao jeftina demagogija.

    Hvala vam na tom pravu, ali kako da ga ostvarim? Ionako su tolika djeca već na listi čekanja, što će se to tako famozno promijeniti do 1. svibnja? Pa nisu još ni počeli s obnovom od potresa, a vrtići će se izgraditi? Neće. A valjda i neće dodatno popunjavati već ionako krcate vrtićke skupine?

  43. #93
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Citiraj Jadranka prvotno napisa Vidi poruku
    Ne, nego iz tumacenja samog Mozemk da za svako dijete treba biti ista politika. I ok je, ako se oni za to zalazu. Samo mene zanima zalazu li se. Trenutno mi je dojam da se zalazu, to temeljim na objasnjenju dogradonacelnice o razlozima ukidanja mjere.
    Ja sam shvatila da je ona to rekla za ukidanje razlike za one naknade za novorođenče, budući da je ona namijenjena tome da obitelj pokrije troškove raznih stvari potrebnih za novorođenče, onda nema logike zašto se za prvo dobiva manje, a za treće toliko više.
    Čak bi po meni bilo logično da je za prvo najviše, jer ne kupuješ za svako dijete krevetić, presvlačilicu, kolica..

  44. #94
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Citiraj Jadranka prvotno napisa Vidi poruku
    Ne, nego iz tumacenja samog Mozemk da za svako dijete treba biti ista politika. I ok je, ako se oni za to zalazu. Samo mene zanima zalazu li se. Trenutno mi je dojam da se zalazu, to temeljim na objasnjenju dogradonacelnice o razlozima ukidanja mjere.
    pa nije Dolenec to rekla
    rekla je da novčana pomoć za rođenje djeteta treba biti ista za svu djecu, bez obzira radi li se o prvom, drugom ili sedmom djetetu
    a možeš li pojasniti koje to politike, izuzev porodiljnog (koji se uređuje na razini države, a ne lokalno), trebaju biti različite za prvo, drugo ili sedmo dijete?

  45. #95
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Citiraj Freyja prvotno napisa Vidi poruku
    Hvala vam na tom pravu, ali kako da ga ostvarim?
    Ovo se slažem, ovo je bitan komad puzzle koji fali, nadam se da će ga isporučit

  46. #96
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ivana Kekin je jučer u Otvorenom rekla da imaju namjeru postojeće gradske prostore adaptirati za vrtiće.

  47. #97
    Freyja avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,920

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    Još ću reći da ne vjerujem niti jednom političaru s oporbene pozicije, koji napada ukidanje ove mjere
    Jer je to prelako, naravno da je to nezgodan potez koji se očekuje da će ljudima teško sjesti, pa je predobra prilika za napasti vladajuće, a bez ikakve odgovornosti.
    Itekako je pitanje kako bi se oni postavili da su oni ti na vlasti, i da ne mlate tuđim

    Što to znači napasti vladajuće bez ikakve odgovornosti? A što da rade u međuvremenu dok su oporba? Da šute o nečemu s čime se nimalo ne slažu? Pa koja je onda uloga ijedne druge stranke, osim one koja je na vlasti? Svi mlate tuđim...?

  48. #98
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Citiraj betty blue prvotno napisa Vidi poruku
    pa nije Dolenec to rekla
    rekla je da novčana pomoć za rođenje djeteta treba biti ista za svu djecu, bez obzira radi li se o prvom, drugom ili sedmom djetetu
    a možeš li pojasniti koje to politike, izuzev porodiljnog (koji se uređuje na razini države, a ne lokalno), trebaju biti različite za prvo, drugo ili sedmo dijete?
    Mene samo zanima zalazu li se ili ne za to. Sto brze vracanje zena na trziste rada, i jednako za svu djecu, su, po meni, u suprotnosti s porodiljnim od 3 godine za trerje dijete. No dobro, vec ce ih netko to pitat na vrijeme pa cu dobiti odgovor.

  49. #99
    Freyja avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,920

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Ivana Kekin je jučer u Otvorenom rekla da imaju namjeru postojeće gradske prostore adaptirati za vrtiće.
    Je. Hajmo sad vidjeti što će biti. Za početak do 1. 5.

  50. #100
    Svimbalo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,179

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    Još ću reći da ne vjerujem niti jednom političaru s oporbene pozicije, koji napada ukidanje ove mjere
    Jer je to prelako, naravno da je to nezgodan potez koji se očekuje da će ljudima teško sjesti, pa je predobra prilika za napasti vladajuće, a bez ikakve odgovornosti.
    Itekako je pitanje kako bi se oni postavili da su oni ti na vlasti, i da ne mlate tuđim
    Jučer je Možemo (čini mi se isto na Twitteru) objavio da se slaže s Hermanom, ali onime što je on o toj mjeri govorio 2019., kad je bio, bar nominalno, opozicija Bandiću.
    Govorio je, naime, isto što i vlast danas.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •