Stranica 3 od 25 PrviPrvi 1234513 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 101 do 150 od 1237

Tema: Zagreb ne voli djecu

  1. #101
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam shvatila da je ona to rekla za ukidanje razlike za one naknade za novorođenče, budući da je ona namijenjena tome da obitelj pokrije troškove raznih stvari potrebnih za novorođenče, onda nema logike zašto se za prvo dobiva manje, a za treće toliko više.
    Čak bi po meni bilo logično da je za prvo najviše, jer ne kupuješ za svako dijete krevetić, presvlačilicu, kolica..
    Zar se nije pokazalo, u manjim sredinama definitivno (tipa neki otoci, Blato?), da povecanje naknade za tretje dijete (plus druge mjere) doprinosi broju djece. (A mozda je samo tako pisalo po novinama).

    Ma vjeruj mi, trosak za tretje dijete je veliki, nista manji nego za prva dva + dok se rodi tretje taman su prva dva tolika da na njih treba trozit dodatne novce na ovo i na ono... onda jos i tretje... tih 55000 kn (u Splitu) svakako dobro dodje. (Ne kazem naravno da je presudno za bilo kakvu odluku).

  2. #102
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Citiraj Svimbalo prvotno napisa Vidi poruku
    Jučer je Možemo (čini mi se isto na Twitteru) objavio da se slaže s Hermanom, ali onime što je on o toj mjeri govorio 2019., kad je bio, bar nominalno, opozicija Bandiću.
    Govorio je, naime, isto što i vlast danas.
    Ma normalno, pa jasno je da je ta mjera vrući krumpir, potpuno suluda i neodrživa, i da bi ju svaka nova vlast u Zg morala ukinuti.

    A i svaka opozicija bi to kritizirala, to je isto tako jasno.

  3. #103
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Ma normalno, pa jasno je da je ta mjera vrući krumpir, potpuno suluda i neodrživa, i da bi ju svaka nova vlast u Zg morala ukinuti.

    A i svaka opozicija bi to kritizirala, to je isto tako jasno.
    No, u svakom slucaju, bolje za zg da su ugocvori takvi da se mjera moze lagano ukinuti (i bez proglasenja stecaja). Jer, ako nisu, i, ako krenu tuzbe - krajni trosak za Zagreb ce biti zapanjujuc.

  4. #104
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Jadranka, pokaži mi nekoga tko bi rekao da mu ne treba 55000 kn
    mislim, ideja da se novci trebaju dijeliti jer "dobro dođu" mi nije racionalno trošenje javnih sredstava
    evo, meni je moj pas kao pola djeteta, toliko ga volim
    baš bi mi dobro došlo 27000 kn
    plus ne uzima nikomu mjesto u vrtiću

    a sad bez zezanja, Kekin je jučer rekla da je u proračunu za novčanu pomoć za rođenje djeteta osiguran isti iznos, koji će sada drugačije rasporediti
    nije valjda da treće dijete vrijedi više od prvog?

  5. #105
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Citiraj spajalica prvotno napisa Vidi poruku
    Zadnji put sam kljucala temu na kojoj je puno puta napisano sta ne valja s tom mjerom dok je jos bila na snazi.
    Pretpostavljam da je ova tema otvorena jer se na drug9j nije moglo pisati.

    Beti naslov zasto grad ZGB ne voli djecu je jednak kao da napišeš zasto grad ZGB ne voli svoje zaposlenike koje ce otpustiti.
    Vidjela sam da je zakljucana, iako ne vidim razlog tome. Lijepo je razmjenjivati mišljenja i izvan teme o koroni.
    Ima više razloga zasto treba razmisljati o ljudima na vlasti. Jedan od njih je i početak štednje uz smanjivanje prava djeci.
    Istovremeno im ne daju nista. Neće napraviti novi vrtić, bar ništa o tome ne spominju.
    Neće dati majkama ništa zato što su odlučile popraviti demografsku sliku Hrvatske i roditi to treće dijete. To što smo rodile sebi, ne znači da nismo i drzavi.
    Ne razmišljaju dugoročno. Ili razmišljaju samo o vlastitoj dugoročnoj situaciji

  6. #106
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Mjera roditelj-odgajatelj nije nikakav zakonski akt. I kao takva bila je podlozna vrlo lakom ukidanju od samog pocetka. Kao sto je bila vrlo lako i donesena.
    prije donošenja mjere i nakon, baš ovo se isticalo (uz ostalo) kao veliki minus - mjera može biti ukinuta preko noći, ako Grad tako odluči iz bilo kojeg razloga (npr. neimanja love za financiranje).

  7. #107
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Citiraj betty blue prvotno napisa Vidi poruku
    Jadranka, pokaži mi nekoga tko bi rekao da mu ne treba 55000 kn
    mislim, ideja da se novci trebaju dijeliti jer "dobro dođu" mi nije racionalno trošenje javnih sredstava
    evo, meni je moj pas kao pola djeteta, toliko ga volim
    baš bi mi dobro došlo 27000 kn
    plus ne uzima nikomu mjesto u vrtiću

    a sad bez zezanja, Kekin je jučer rekla da je u proračunu za novčanu pomoć za rođenje djeteta osiguran isti iznos, koji će sada drugačije rasporediti
    nije valjda da treće dijete vrijedi više od prvog?
    Nisam rekla da ne bi dobro dosao, nego da je trosak za tretje (pa onda i svako kasnije) dijete veci od troska za prva dva - poglavito zato sto su tu ta prva dva. No, dobro je sto je to tema o kojoj se gradjani mogu izjasnit na izborima... i odlucit, hoce li ovako ili onako.

  8. #108
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Citiraj Jadranka prvotno napisa Vidi poruku
    Nisam rekla da ne bi dobro dosao, nego da je trosak za tretje (pa onda i svako kasnije) dijete veci od troska za prva dva - poglavito zato sto su tu ta prva dva. No, dobro je sto je to tema o kojoj se gradjani mogu izjasnit na izborima... i odlucit, hoce li ovako ili onako.
    Sad, možda nešto ne vidim jer imam dvoje djece, ali meni bi jasnija bila onda granica na 4. djetetu kao veliki skok, jer onda moraš kupit veće auto

  9. #109
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Citiraj Jadranka prvotno napisa Vidi poruku
    Nisam rekla da ne bi dobro dosao, nego da je trosak za tretje (pa onda i svako kasnije) dijete veci od troska za prva dva - poglavito zato sto su tu ta prva dva. No, dobro je sto je to tema o kojoj se gradjani mogu izjasnit na izborima... i odlucit, hoce li ovako ili onako.
    ali ako si za prva dva dobila novćanu pomoć (pokriven ti je dio troškova), zašto za treće i svako sljedeće troškovi rastu, više nego su rasli za skok od 0 djece do 1 dijete? koji troškovi? troškovi imanja djeteta uopće?

  10. #110
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    Citiraj betty blue prvotno napisa Vidi poruku
    Citiram sa twittera Možemo:

    korisnici će izlaziti iz mjere kad dijete navrši 7 g., onima čije dijete već ima 7 g. potpora prestaje 1.5.2022., a ostalima se naknada od 1.5. smanjuje na 1.000 kn, ali se omogućuje zaposlenje i pravo upisa djece u vrtić.

    što je tu naglo?
    meni je ovo sasvim fer

  11. #111
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    Sad, možda nešto ne vidim jer imam dvoje djece, ali meni bi jasnija bila onda granica na 4. djetetu kao veliki skok, jer onda moraš kupit veće auto
    Već za treće moraš kupiti veći auto - jer ti u normalni auto ne stanu tri autosjedalice na stražnje sjedalo.

  12. #112
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Citiraj betty blue prvotno napisa Vidi poruku
    ali ako si za prva dva dobila novćanu pomoć (pokriven ti je dio troškova), zašto za treće i svako sljedeće troškovi rastu, više nego su rasli za skok od 0 djece do 1 dijete? koji troškovi? troškovi imanja djeteta uopće?
    Troškovi imanja troje djece. U smislu da dođeš do granice potrošnje na kojoj ti plaća više nije dovoljna da pokriješ trškove koje si za jedno (dvoje) djece mogla pokrivati puno lakše. Al ok, to je svakako nešto što političari mogu najavit (kako će se postaviti) u predizbornoj kampanji - pa se prema tome može i glasati. (između ostalog).
    Posljednje uređivanje od Jadranka : 09.11.2021. at 09:57

  13. #113
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    A kvragu, onda ne ides na trece dijete, ako nemas za auto (a auto ti je bitan). Ima i drugih zabava u zivotu, a i dobrih ideja za povecanje populacije spomenutih u threadu.

  14. #114
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Citiraj Jadranka prvotno napisa Vidi poruku
    Troškovi imanja troje djece. U smislu da dođeš do granice potrošnje na kojoj ti plaća više nije dovoljna da pokriješ trškove koje si za jedno (dvoje) djece mogla pokrivati puno lakše. Al ok, to je svakako nešto što političari mogu najavit (kako će se postaviti) u predizbornoj kampanji - pa se prema tome može i glasati. (između ostalog).
    ah, ali onda dolazimo do zaključka da bi država (nacionalna ili lokalna) javnim novcem trebala financirati imanje djece
    a kome? samo onima koji ne mogu pokriti te troškove ili i onima koji mogu?
    možda su troškovi nečijeg trećeg djeteta jednako opterećenje kao nekome troškovi prvog djeteta
    opet ću pitati, zar je zaista treće dijete vrijednije od nečijeg prvog?

  15. #115
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    Nisam rekla da ne bi dobro dosao, nego da je trosak za tretje (pa onda i svako kasnije) dijete veci od troska za prva dva - poglavito zato sto su tu ta prva dva. No, dobro je sto je to tema o kojoj se gradjani mogu izjasnit na izborima... i odlucit, hoce li ovako ili onako.
    Moja logika je nekako skroz suprotna, za treće ti je nemjerljivo manji trošak jer već imaš svu robu i opremu od prvo dvoje.
    Troje još uvijek stane u normalan auto.
    A kad ideš na treće i svako slijedeće valjda uzmeš u obzir sve okolnosti pa odvažeš.
    Ako ideš stavom budemo već nekako onda budeš već nekako, s mjerom ili bez nje.
    Ili tako razmišljaju oni koji jednostavno ne vole djecu.

  16. #116
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Citiraj betty blue prvotno napisa Vidi poruku
    opet ću pitati, zar je zaista treće dijete vrijednije od nečijeg prvog?
    Je, drzavi koja treba povećanje populacije.
    Prvo dvoje su "nakbada" za mamu i tatu. Tek treće i svako iduće povećava broj stanovnika.

  17. #117
    Freyja avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,920

    Početno

    Citiraj betty blue prvotno napisa Vidi poruku
    a sad bez zezanja, Kekin je jučer rekla da je u proračunu za novčanu pomoć za rođenje djeteta osiguran isti iznos, koji će sada drugačije rasporediti
    nije valjda da treće dijete vrijedi više od prvog?
    Ne vrijedi. Što dokazuje ona: prvom smo djetetu snimili prvi osmijeh, prvi zubić, prvo puzanje, prve korake, drugome prve korake i prvi osmijeh, a trećemu samo kukove. Šalim se malo.
    Idem raditi, hitno. Beti, prestani "otvarati" zanimljive teme.

  18. #118
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Pa bilo bi to jako lijepo da država javnim novcem financira imanje djece, ali koja je poanta toga ako pola te djece kad postane punoljetna - frustrirano odseli vani
    Iz Hrvatske se od 2013. do 2021. samo u Njemačku iselilo preko 300.000 Hrvata.
    Pa bi bilo puno učinkovitije za demografski sliku rješavati razloge zbog kojih su se iselili

  19. #119

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Pa državi je iz jednostavnog razloga što velika većina ni uz kakvu novčanu potporu ne želi imati treće dijete. A državi djeca trebaju jer su to budući porezni obveznici.

  20. #120
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Je, drzavi koja treba povećanje populacije.
    Prvo dvoje su "nakbada" za mamu i tatu. Tek treće i svako iduće povećava broj stanovnika.
    Svako dijete povećava broj stanovnika. Ako netko ima treće, a netko samo jedno, to je isto kao da oboje imaju dvoje.

  21. #121
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Citiraj betty blue prvotno napisa Vidi poruku
    ah, ali onda dolazimo do zaključka da bi država (nacionalna ili lokalna) javnim novcem trebala financirati imanje djece
    a kome? samo onima koji ne mogu pokriti te troškove ili i onima koji mogu?
    možda su troškovi nečijeg trećeg djeteta jednako opterećenje kao nekome troškovi prvog djeteta
    opet ću pitati, zar je zaista treće dijete vrijednije od nečijeg prvog?
    Ma sva su djeca jednako vrijedna.

    No, za državu je svako dijete više jako vrijedno. I na državi je da osmisli mjere kojima će osigurati da ima što više djece. Naravno, i da osigura svima što bolje uvjete života. No, i na biračima je da glasaju za onu opciju koja im najviše odgovara - naravno na onima kojima je ovo bitna tema. Tako da, plaćanje roditelja odgojitelja je legitimna opcija - koja svakako ima svoje birače. Ne kažem da bih ja bila među njima. No, da netko dođe u Split i da unaprijed kaže da će smanjiti naknadu za treće dijete, za njih sigurno ne bih glasala (ne zbog sebe osobno; ja to pravo više ne namjeravam koristiti). Nioti bih glasala za onoga tko kaže da će skratiti porodiljni za treće dijete.

    Ako će ukidanje mjere u Zagrebu i promjene naknada utjecati na što više djece, e pa onda je to super za cijeli Zagreb, a i Hrvatsku. Nikako nije za postojeće korisnike mjera. Al nadam se da će se za njih ipak pronaći neko rješenje koje će biti prihvatljivo, da će brzo naći posao, da su uopće u mogućnosti raditi, da će im se nekako pomoći ako nisu, itd.

  22. #122
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Je, drzavi koja treba povećanje populacije.
    Prvo dvoje su "nakbada" za mamu i tatu. Tek treće i svako iduće povećava broj stanovnika.
    to nije istina, to su politike od prije 30 godina i deplasirane su
    1. populacija se može povećati doseljenjem
    2. u Hrvatskoj oko četvrtine žena fertilne dobi nema nijedno dijete. Da svaka od tih žena rodi jedno, već bi se značajno popravio natalitet, a sve za puno manje novaca

  23. #123
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    "naknada", a na "nakbada"
    Da ne pomisli netko da prvo i drugo manje vrijede, vrijede isto, bez njih ni ne bi bilo trećega.

  24. #124
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    Citiraj betty blue prvotno napisa Vidi poruku
    ah, ali onda dolazimo do zaključka da bi država (nacionalna ili lokalna) javnim novcem trebala financirati imanje djece
    a kome? samo onima koji ne mogu pokriti te troškove ili i onima koji mogu?
    možda su troškovi nečijeg trećeg djeteta jednako opterećenje kao nekome troškovi prvog djeteta
    opet ću pitati, zar je zaista treće dijete vrijednije od nečijeg prvog?
    X

    Mjera je stvarno bila suluda. Jedna stvar je pomagati socijalno ugroženim obiteljima, a druga stvar je davati tolike ogromne novce svima koji imaju treće dijete. Jer koliko sam ja skužila, to je bio jedini kriterij?

    I sa Kaae se slažem, ne ide se na treće dijete (ili na bilo koje, po meni) ako se ne mogu neke osnovne stvari osigurati da to dijete normalno živi.

  25. #125
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Citiraj Barbi prvotno napisa Vidi poruku
    Moja logika je nekako skroz suprotna, za treće ti je nemjerljivo manji trošak jer već imaš svu robu i opremu od prvo dvoje.
    Troje još uvijek stane u normalan auto.
    A kad ideš na treće i svako slijedeće valjda uzmeš u obzir sve okolnosti pa odvažeš.
    Ako ideš stavom budemo već nekako onda budeš već nekako, s mjerom ili bez nje.
    Ili tako razmišljaju oni koji jednostavno ne vole djecu.
    U koje to normalno auto stanu tri autosjedalice? Evo mi smo trebali kupiti veći (Renault Scenic) jer jednostavno nisu stale u manji (C3). A i u taj veći s tri pune sjedalice straga su jedva stale, tj. stale su dvi autosjedalice i jedan booster. Srećom je jedno dijete brzo izraslo do izlaska iz autosjedalice. A oprema se do trećeg djeteta već podosta i iznosi/uništi - poglavito, ako je korištena i od 3+ rođaka s jedne/druge strane. Drugo bolje prolazi po tom pogledu Poglavito, ako je među starijom djecom u široj obitelji... ali kao što rekoh, to je stvar biračkih preferenci.

  26. #126
    Svimbalo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,178

    Početno

    Kao što su već mnogu napisale, nije rješenje stimulirati plaćanjem, nego učiniti državu privlačnom za ostanak mladim ljudima.
    Samo ja jedna poznajem 3 (tri) bračna para visokoobrazovanih (iako je ustvari razina obrazovanja, striktno vezano uz demografsku sliku, nebitna) ljudi koji su, nezadovoljni državom, otišli van i vani dobili djecu.
    Govorim o ljudima koji su tražili bolje životno okruženje, nisu išli trbuh za kruhom, jer su i ovdje imali, za hrvatkse prilike, dobro plaćene poslove.
    Ali država koja se i dalje opterećuje ustašama, koja nazaduje u pogledu ljudskih prava, u kojoj se potkapacitirani pojedinci potmognuti institucijama napadaju novinarske slobode, svakako neće zadržati sve mlade koje je mogla zadržati, samim time će i gubiti stanovništvo.
    Tako da dobra demografska politika uključuje puno više od pomoći za prvo, drugo ili osmo dijete.

  27. #127
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Citiraj betty blue prvotno napisa Vidi poruku
    to nije istina, to su politike od prije 30 godina i deplasirane su
    1. populacija se može povećati doseljenjem
    2. u Hrvatskoj oko četvrtine žena fertilne dobi nema nijedno dijete. Da svaka od tih žena rodi jedno, već bi se značajno popravio natalitet, a sve za puno manje novaca
    2. A zašto nema nijedno dijete? Koji je poticaj donesen da one rode to dijete?

  28. #128
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Citiraj Svimbalo prvotno napisa Vidi poruku
    Kao što su već mnogu napisale, nije rješenje stimulirati plaćanjem, nego učiniti državu privlačnom za ostanak mladim ljudima.
    Samo ja jedna poznajem 3 (tri) bračna para visokoobrazovanih (iako je ustvari razina obrazovanja, striktno vezano uz demografsku sliku, nebitna) ljudi koji su, nezadovoljni državom, otišli van i vani dobili djecu.
    Govorim o ljudima koji su tražili bolje životno okruženje, nisu išli trbuh za kruhom, jer su i ovdje imali, za hrvatkse prilike, dobro plaćene poslove.
    Ali država koja se i dalje opterećuje ustašama, koja nazaduje u pogledu ljudskih prava, u kojoj se potkapacitirani pojedinci potmognuti institucijama napadaju novinarske slobode, svakako neće zadržati sve mlade koje je mogla zadržati, samim time će i gubiti stanovništvo.
    Tako da dobra demografska politika uključuje puno više od pomoći za prvo, drugo ili osmo dijete.
    S ovim se svakako slažem. Jedino bih rekla da uključuje i jedno i drugo.

  29. #129
    Svimbalo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,178

    Početno

    Dok sam ja pisala litaniju, tang je rekla isto u par riječi

  30. #130
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    Jadranka, prošlo je sad već jako puno godina od mojih Roda autosjedaličarskih dana ali u ona vremena se u većinu auta s tri mjesta iza dalo ugurati tri sjedalice.
    Može biti da su od tih dana sjedalice postale veće a auti manji.

    Odluke koje nova gradska vlast donosi pratim i odobravam, djeluju mi smisleno i promišljeno i jako mi se sviđa što su krenuli u tom smjeru.
    Da se razumijemo, ja bi se naravno radije kupila torbu i cipele a školske udžbenike dobila džabe no jasno mi je da novca nema neograničeno i da pijano rasipanje kojim je Bandić kupovao glasove ne može trajati vječno.

  31. #131
    Svimbalo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,178

    Početno

    Citiraj Barbi prvotno napisa Vidi poruku
    Jadranka, prošlo je sad već jako puno godina od mojih Roda autosjedaličarskih dana ali u ona vremena se u većinu auta s tri mjesta iza dalo ugurati tri sjedalice.
    Može biti da su od tih dana sjedalice postale veće a auti manji.

    Odluke koje nova gradska vlast donosi pratim i odobravam, djeluju mi smisleno i promišljeno i jako mi se sviđa što su krenuli u tom smjeru.
    Da se razumijemo, ja bi se naravno radije kupila torbu i cipele a školske udžbenike dobila džabe no jasno mi je da novca nema neograničeno i da pijano rasipanje kojim je Bandić kupovao glasove ne može trajati vječno.
    Meni je nejasno kako ovo boldano toliki broj ljudi ne kuži. I onda se izvlače "argumenti" o azilu za životinje

  32. #132
    Svimbalo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,178

    Početno

    No, s druge strane, jednako tako su mi nejasni antivakseri i Hasanbegović koji "duboko vjeruje" da korona ne napada mlađe ljude, pa očito zdrava logika nije toliko uobičajena pojava

  33. #133
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Citiraj Jadranka prvotno napisa Vidi poruku
    2. A zašto nema nijedno dijete? Koji je poticaj donesen da one rode to dijete?
    da, to je pitanje kojim se trebamo baviti a ne poticanjem rađanja trećeg djeteta
    politika trećeg djeteta je donesena u vrijeme kada je većina obitelji prešla s imanja 5-6-7 djece na imanje manjeg broja djece, a najčešće dvoje
    ali ako imamo četvrtinu žena koje nemaju nijedno dijete, ne trebamo se baviti poticanjem trećeg nego poticanjem prvog djeteta. Evo primjerice, povećanjem novčane pomoći za rođenje prvog djeteta
    no, razlozi zašto žene nemaju prvo dijete najčešće nisu financijske nego neke druge prirode
    većinom se tu rado o ženama s višim stupnjem obrazovanja, koje duže ostaju u školovanju ili kasnije tijekom karijere nemaju dovoljan support za izbivanje s posla duže vremena, ili se kasnije odlučuju na majčinstvo, pa onda još k tome treba pridodati probleme s plodnošću... puno je razloga
    ali je zaista bitno da se maknemo s idealiziranja trećeg djeteta kao mesije koji će nam popraviti natalitet
    neće
    sve države europe su sve starije
    jedino što im povećava natalitet su doseljenici
    a ako odemo još dalje, na globalnu razinu, stanovništvo neće dovijeka rasti, u jednom trenu ćemo doći do vrhunca i nakon toga je ukupan broj stanovnika planeta početi opadati
    Posljednje uređivanje od betty blue : 09.11.2021. at 10:27

  34. #134
    Svimbalo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,178

    Početno

    Upravo je gradonačelnik na pressici potvrdio da se ne ukidaju besplatni udžbenici.
    I da se vratim na prijašnje postove, u tom slučaju, ostatak Hrvatske ne voli djecu (ne znam ima li ijedna druga županija besplatne udžbenike, čini mi se da SMŽ ima)

  35. #135
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Citiraj Svimbalo prvotno napisa Vidi poruku
    Upravo je gradonačelnik na pressici potvrdio da se ne ukidaju besplatni udžbenici.
    I da se vratim na prijašnje postove, u tom slučaju, ostatak Hrvatske ne voli djecu (ne znam ima li ijedna druga županija besplatne udžbenike, čini mi se da SMŽ ima)
    ima Splitsko-dalmatinska, a onda neki gradovi osiguravaju i radne bilježnice, zbirke... (ne znam koji sve, znam da jesu Split i Kaštela)
    Besplatni udžbenici su po meni primjer odlične mjere, usmjerena je svoj djeci, ide direktno djeci, i čini obrazovanje jednako dostupno svima

  36. #136
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Citiraj casa prvotno napisa Vidi poruku
    Pa državi je iz jednostavnog razloga što velika većina ni uz kakvu novčanu potporu ne želi imati treće dijete. A državi djeca trebaju jer su to budući porezni obveznici.
    X

    Citiraj Jadranka prvotno napisa Vidi poruku
    Ma sva su djeca jednako vrijedna.

    No, za državu je svako dijete više jako vrijedno. I na državi je da osmisli mjere kojima će osigurati da ima što više djece. Naravno, i da osigura svima što bolje uvjete života. No, i na biračima je da glasaju za onu opciju koja im najviše odgovara - naravno na onima kojima je ovo bitna tema. Tako da, plaćanje roditelja odgojitelja je legitimna opcija - koja svakako ima svoje birače. Ne kažem da bih ja bila među njima. No, da netko dođe u Split i da unaprijed kaže da će smanjiti naknadu za treće dijete, za njih sigurno ne bih glasala (ne zbog sebe osobno; ja to pravo više ne namjeravam koristiti). Nioti bih glasala za onoga tko kaže da će skratiti porodiljni za treće dijete.

    Ako će ukidanje mjere u Zagrebu i promjene naknada utjecati na što više djece, e pa onda je to super za cijeli Zagreb, a i Hrvatsku. Nikako nije za postojeće korisnike mjera. Al nadam se da će se za njih ipak pronaći neko rješenje koje će biti prihvatljivo, da će brzo naći posao, da su uopće u mogućnosti raditi, da će im se nekako pomoći ako nisu, itd.
    Isto razmišljamo.


    Općenito govoreći, a pritom bivajući svjesni duga u kojem se nalazi Grad Zg, mislim da Tomaševićev tim zanemaruje glavne postavke ekonomije. Fokus ne treba isključivo biti na "kresanju" rashoda (moj dojam je da se trenutno isključivo time bave) nego i na povećanju prihoda (dakle Advent u Zg je izvrsna prilika za "ubrat" lovu, to nije trošak nego zarada i to se uz dobar tim može organizirat vrhunski a bez nekadašnjih muljaža). No za to treba imat vrhunski tim stručnjaka. To je velika greška koju rade jer će od eventa po kojem smo bili poznati diljem Europe a i šire napravit njegovu slabu kopiju. Možda se varam, živi bili, pa vidjeli kako će to izgledat. Radim pored Tomislavca, klizališta znam da neće biti. To su već najavaili. Ostavljam mogućim da me ugodno iznenade s nečim drugim u sklopu tog eventa.

    Vezano uz smanjenje naknada za novorođenu djecu, ne slažem se uopće što su išli na smanjenje jer vidim oko sebe koliko više troškova imaju obitelji s troje djece (a pogotovo s više od 3 djece), a uostalom koliko obitelji u RH uopće ima više od 2 djece??!! Ta stavka je zanemariva u odnosu na ostale ogromne troškove, sukladno tome potez smatram lošim.

    Na udžbenike vjerojatno nisu išli jer bi nastala "revolucija".

    Netko je gore spomenuo udruge. Je da dio udruga radi smislen posao, al brate mili ima "udruga" i udruga. Osobno mi je veće bacanje novaca na NGOs nego da se dio tog kolača rasporedio na djecu (recimo smanjit udrugama a preraspodijelit da se dobiju veće naknade za svako 3. ili 4 . dijete u obitelji).

  37. #137
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    ima Splitsko-dalmatinska, a onda neki gradovi osiguravaju i radne bilježnice, zbirke... (ne znam koji sve, znam da jesu Split i Kaštela)
    Besplatni udžbenici su po meni primjer odlične mjere, usmjerena je svoj djeci, ide direktno djeci, i čini obrazovanje jednako dostupno svima
    Tako je.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 09.11.2021. at 11:35

  38. #138
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    X

    Netko je gore spomenuo udruge. Je da dio udruga radi smislen posao, al brate mili ima "udruga" i udruga. Osobno mi je veće bacanje novaca na NGOs nego da se dio tog kolača rasporedio na djecu (recimo smanjit udrugama a preraspodijelit da se dobiju veće naknade za svako 3. ili 4 . dijete u obitelji).
    Udruge i "udruge" možeš razlikovat kroz natječajni postupak, koji ako je transparentan i kontroliran, onda se zna za šta se točno daju novci i točno se to i pravda

  39. #139
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    I smatram da prije nego pređemo na model rješavanja demografskog problema doseljenicima, trebamo poduzeti SVE da povećamo našu stopu nataliteta.
    Zašto ne bi kad možemo? Možemo dobrim i promišljenim mjerama koje se temelje na iscrpnim analizama.

  40. #140
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    Udruge i "udruge" možeš razlikovat kroz natječajni postupak, koji ako je transparentan i kontroliran, onda se zna za šta se točno daju novci i točno se to i pravda
    Ah pa znamo kako je to u RL. Na kakve gluparije su novci rasipani.T u se slažem s Beti3, žao mi bude ijedne kune da nije otišla na neki način prema djeci a ne na takve Udruge.

  41. #141
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,436

    Početno

    Citiraj Svimbalo prvotno napisa Vidi poruku
    Upravo je gradonačelnik na pressici potvrdio da se ne ukidaju besplatni udžbenici.
    I da se vratim na prijašnje postove, u tom slučaju, ostatak Hrvatske ne voli djecu (ne znam ima li ijedna druga županija besplatne udžbenike, čini mi se da SMŽ ima)
    Da ali će vjerojatno cenzus za iste biti samo za one na dječjem doplatku. Tako da ako imaš i mrvu više od minimalca budeš morao kupovati knjige.
    Komplet za srednju školu je 2500-3000kn. Za osnovnu nisam gledala, jer mi trenutno nije interesantno.

    I jedna vrlo bitna stvar koju gradonačelnik vjerojatno nije uzeo u kalkulaciju, ljudi su se prijavljivali u Zagreb i tu plaćali prirez zbog mogućnosti ostvarivanja različitih prava. Vjerujem da će se sada velika večina tih, kada ostane bez istih, odjaviti i vratiti sa prijavama u svoje loalne samouprave. Jer zašto plaćati 18% prireza ako možeš plaćati 0.
    Isto kao što ljudi registriraju aute u povoljnijim općinama.

  42. #142

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,393

    Početno

    Izrazito sam protiv mjere i podržavam ukidanje te raspodjelu sredstava na svu djecu. (op. u mom okruženju mjeru koriste majke koje ionako ne bi radile jer obitelj ima financ.sredstava i više nego dovoljno za ugodan život, ovo im dođe kao džeparac za finu torbicu ili cipele, koztmetičare, kave u kvartu...)

    Ali - knjige ne dirajte!
    Besplatne knjige su se davno već trebale uvesti na razini države, napraviti sustav razmjene i nasljeđivanja udžbenika, npr. tvrdo ukoričiti da budu trajniji (naravno, prije toga smanjiti broj samih udžbenika i ne mijenjati tri rečenice u tekstu pa da mora u novo izdanje).

    Cijenu vrtića stavite za sve isto (a ne ja plaćala godinama 600kn jer smo imali 50kn više od određene cifre po članu kućanstva, a te iste obitelji koje su djecu iskrcavale u bijesnim autima (i danas koriste potporu za majke-odgojiteljice) su plaćale 150kn ...)

  43. #143
    Svimbalo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,178

    Početno

    OSTAJU LI UDŽBENICI BESPLATNI?
    Sljedeće godine ostaje sve isto. Za to smo morali naći dodatni novac, jer je dosad bio trostruko manji iznos predviđen za to.

    Dakle, ni C od cenzusa.
    Posljednje uređivanje od Svimbalo : 09.11.2021. at 11:43

  44. #144
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Jasno je receno da sve ostaje kao i do sada sa udzbenicima. Dakle nema uvodjenja cenzusa i sva djeca imaju javnofinancirane udzbenike i radne materijale, i u osnovnim i u srednjim skolama.

  45. #145
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Ah pa znamo kako je to u RL. Na kakve gluparije su novci rasipani.T u se slažem s Beti3, žao mi bude ijedne kune da nije otišla na neki način prema djeci a ne na takve Udruge.
    Ne znam, ja sve što radim radim prema natječajima i strogo pravdam svaku kunu

  46. #146
    Svimbalo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,178

    Početno

    Citiraj Cathy prvotno napisa Vidi poruku
    I jedna vrlo bitna stvar koju gradonačelnik vjerojatno nije uzeo u kalkulaciju, ljudi su se prijavljivali u Zagreb i tu plaćali prirez zbog mogućnosti ostvarivanja različitih prava. Vjerujem da će se sada velika večina tih, kada ostane bez istih, odjaviti i vratiti sa prijavama u svoje loalne samouprave. Jer zašto plaćati 18% prireza ako možeš plaćati 0.
    Isto kao što ljudi registriraju aute u povoljnijim općinama.
    Dakle, trebalo bi poštovati festival muljanja i nacionalni sport, kako zaje.... državu i kako što manje dati, a dobiti što više?
    Zaboga, dođe i meni da postanem patetična i citiram Kennedyja

  47. #147
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Citiraj Cathy prvotno napisa Vidi poruku
    ...

    I jedna vrlo bitna stvar koju gradonačelnik vjerojatno nije uzeo u kalkulaciju, ljudi su se prijavljivali u Zagreb i tu plaćali prirez zbog mogućnosti ostvarivanja različitih prava. Vjerujem da će se sada velika večina tih, kada ostane bez istih, odjaviti i vratiti sa prijavama u svoje loalne samouprave. Jer zašto plaćati 18% prireza ako možeš plaćati 0.
    Isto kao što ljudi registriraju aute u povoljnijim općinama.
    Znaci placaju parstkokn poreza a kostaju par tisuća kn. Mjesecno. Zasto bi to gradonačelniku ovog grada pred stecajem bilo problematično? Zasto bi ikome od nas koji to plaćamo to bio problem?

  48. #148
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    ima Splitsko-dalmatinska, a onda neki gradovi osiguravaju i radne bilježnice, zbirke... (ne znam koji sve, znam da jesu Split i Kaštela)
    Besplatni udžbenici su po meni primjer odlične mjere, usmjerena je svoj djeci, ide direktno djeci, i čini obrazovanje jednako dostupno svima
    Slazem se. I jos ih lijepo docekaju u skoli. Izvrsno.

  49. #149
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    I smatram da prije nego pređemo na model rješavanja demografskog problema doseljenicima, trebamo poduzeti SVE da povećamo našu stopu nataliteta.
    Zašto ne bi kad možemo? Možemo dobrim i promišljenim mjerama koje se temelje na iscrpnim analizama.
    Slažem se.

  50. #150
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,436

    Početno

    Citiraj sasa prvotno napisa Vidi poruku
    Jasno je receno da sve ostaje kao i do sada sa udzbenicima. Dakle nema uvodjenja cenzusa i sva djeca imaju javnofinancirane udzbenike i radne materijale, i u osnovnim i u srednjim skolama.
    Kekinica je u Otvorenom rekla da će ići prema cenzusu.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •