Pokazuje rezultate 1 do 19 od 19

Tema: Cjepiva druge generacije

  1. #1
    Freyja avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,920

    Početno Cjepiva druge generacije

    https://www.vecernji.hr/vijesti/razv...vatiti-1539871

    Potaknuta ovim jučerašnjim člankom otvaram novu temu koja možda i neće zaživjeti kao neke druge, ali možda se i na njoj nađu neke korisne informacije.
    Ovaj mi je dio teksta posebno privukao pozornost:

    Astra Zeneca kao nazalni sprej

    Britanska tvrtka Emergex najavila je da će uskoro početi s kliničkim ispitivanjima cjepiva protiv koronavirusa druge generacije. Riječ je o cjepivu koje to tehnički i nije jer se aplicira na kožu kao flaster te koristi T-stanice kako bi ubilo zaražene stanice. Očekuje se da bi se ovim cjepivom mogla postići dugotrajnija imunost od sada raspoloživih cjepiva. To cjepivo potiče T-stanice na uklanjanje zaraženih stanica brzo nakon zaraze te time sprečava umnožavanje virusa, a posljedično i oboljenje. Bilježi se napredak i u razvoju cjepiva koje se primjenjuju nazalno, studija američkog NIAID-a zaključila je kako primjena AstraZenecina cjepiva kao nazalnog spreja daje bolju efikasnost od konvencionalne primjene injekcijom. Kina je odobrila klinička ispitivanja za takvo cjepivo.

    Ja sam, oprostit će mi neki, samo jedanput čula za cjepivo koje se primjenjuje nazalno, i to upravo od dr. Sladoljeva kojega sam slušala u jednoj radijskoj emisiji još dosta prije početka pandemije i koji je o njemu govorio vrlo pozitivno i naveo kako je „manje invazivno“ i bla-bla, s manje nuspojava... Ne mogu napisati da mi je to rekao Marko Markić, je li?
    On kaže: „Bez cijepljenja bismo sigurno preživjeli kao i ostale vrste, možda i očvrsnuli, no cjepiva su zaista potisnula zarazne bolesti, neke i iskorijenila. Od boginja je nekada umirao svaki treći oboljeli, bile su uzrokom smrti čak 20 posto ljudi. Danas ih nema, zadnji put su izbile 1977. godine u Somaliji. Cijepljenje je stup preventivne medicine, oslonac najvažnijeg dijela javnozdravstvene prakse, gdje se s malo novca preveniraju masovne bolesti. Ali, sada je 21. stoljeće, moramo zaboraviti euforiju 19-og stoljeća i razmisliti i o posljedicama koje po zdravlje nosi sve bogatiji cijepni repertoar. Nuspojave koje se vezuju uz cjepiva nisu bezazlene, priznaje i ovaj stručnjak.

    „Ne znam je li moguće potpuno isključiti nuspojave, ali vjerujem da se cjepiva mogu bitno poboljšati. Gdje je god to moguće, imunološki poticaj trebalo bi pokrenuti enteralno, dakle tabletama, kapsulama, kapima, sprejevima, supozitorijima i slično... Postoje dobri primjeri oralnih cjepiva, npr. Urovaxom. To je oralno cjepivo protiv E. Coli, tvrdokorne bakterije koja pravi urinarne smetnje. Upravo se registrira u Hrvatskoj... Uvjeren sam da će za petnaestak godina šprice iščeznuti ili se će se bitno smanjiti ova aplikativna forma...“


    Pa upravo na tragu te njegove izjave, koja me je baš ohrabrila (a koju je dao još 2011.), a i same činjenice da sam jučer pročitala kako AstraZeneca radi na razvoju baš takvog cjepiva, htjela sam Vas ovdje pitati što mislite o tome. Moram priznati, da moram birati, uvijek bi mi bilo prihvatljivije nešto uzeti preko kapsule ili spreja nego šprice.
    Preskočite kritike toga, ali me zanima što vi mislite zašto se krenulo i tim putem? I imaju li takva „cjepiva“ budućnost? Namjerno ih stavljam u navodnike jer, primjerice, u članku za cjepivo u obliku flastera piše: „Riječ je o cjepivu koje to tehnički i nije jer se aplicira na kožu kao flaster te koristi T-stanice...“
    Zapravo, u skladu s naslovom, to bi bila cjepiva druge generacije.

    Na ovoj temi sigurno neću moći biti nešto aktivna jer to je otprilike sve što znam o njima, ali me zaista zanima ima li itko od vas kakva druga saznanja o njima i sl. Hvala.

  2. #2
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    https://www.flumistquadrivalent.com/

    Primjenjuje se nazalno sigurno 15-20 godina. Ima neka ogranicenja, ovo ono. Moj sin je primio flu mist 2016. i dobio influenzu samo tako. Te iste godine su objavili da je doslo do neke greske, stovec, pa da je bilo prakticki posve nedjelotvorno.

    Long story short, nis' novo. Mi ne uzimamo vise, iako se svake godine nudi. Djeci iscuri iz nosa, izmedju ostalog. c

    Cemu nova tema, tko ce znati.

    O ovome mislim da bi sretno moglo zivjeti na nekoj drugoj, vec postojecoj temi.

  3. #3
    Freyja avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,920

    Početno

    Možda će netko drugi nešto više znati od tebe. Zašto nova tema - jer sam na onoj "vašoj" Sirius jučer napisala da se tamo sigurno više neću pojavljivati (možeš to i sama vidjeti), a i zato što me to stvarno zanima.
    I ne vjerujem da se AZ dao u to jer je "Long story short, nis' novo." Nikako u to ne vjerujem. A i ostala cjepiva "druge generacije" me zanimaju.

    Ali Kaae, hvala na komentaru.

  4. #4
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,374

    Početno

    Rekla bih da su cjepiva druge generacije isto samo -cjepiva.
    I ona trece , i pete.
    Pa ce tema biti spojena sa onom o cjepivima.

  5. #5
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,134

    Početno

    Buduci da sam uzimala IVF terapiju i nazalno, znam da je uvijek problem doziranja. Pogotovo za djecu. Ne bih se nikako osjecala sigurnom.

  6. #6
    Freyja avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,920

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Buduci da sam uzimala IVF terapiju i nazalno, znam da je uvijek problem doziranja. Pogotovo za djecu. Ne bih se nikako osjecala sigurnom.
    To zapravo znači da se nikako ne mogu precizno uzimati?

  7. #7
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    Šta se nije nekad cjepivo za polio dobivalo na usta? I za velike boginje grebanjem kože?

  8. #8

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj Argente prvotno napisa Vidi poruku
    Šta se nije nekad cjepivo za polio dobivalo na usta? I za velike boginje grebanjem kože?

    Da i da .
    Mislim da smo svi mi do Pentaksima i dobijali oralni polio (vakcinu, tj.). On navodno jače štiti, ali ima i više nuspojava, ako se dobro sećam. Ali to nam ne govori nešto posebno o nazalnoj vakcini protiv korone.

    Argument u korist baš nazalnog spreja je činjenica da se i sam virus vezuje za receptore sluzokože nosa, pa se pretpostavlja i da bi se i vakcina efikasno vezivala na slična mesta.
    Međutim, ako me sećanje ne vara, Rusi su već probali da razviju nazalnu vakcinu, ali efikasnost joj je bila mala, tj. nije pouzdano generisala antitela i imunitet je bio kratkotrajniji nego kod klasične injekcije.
    Sad se valjda u AZ radi na tome da se nedostaci isprave, ako je moguće.
    Generalno, kad neko ko je dosadašnjim vakcinama pronalazio hiljadu i jednu manu otvori ovakvu temu, ja nemam mnogo volje da doprinesem.
    Zapravo tema je verovatno i postavljena da bi ona sama što pre saznala mane novih vakcina pa unapred pripremila teren napada protiv njih, po devizi upoznaj neprijatelja...
    Posljednje uređivanje od pulinka : 18.11.2021. at 17:09

  9. #9
    Freyja avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,920

    Početno

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    Da i da .
    Mislim da smo svi mi do Pentaksima i dobijali oralni polio (vakcinu, tj.). On navodno jače štiti, ali ima i više nuspojava, ako se dobro sećam. Ali to nam ne govori nešto posebno o nazalnoj vakcini protiv korone.

    Argument u korist baš nazalnog spreja je činjenica da se i sam virus vezuje za receptore sluzokože nosa, pa se pretpostavlja i da bi se i vakcina efikasno vezivala na slična mesta.
    Međutim, ako me sećanje ne vara, Rusi su već probali da razviju nazalnu vakcinu, ali efikasnost joj je bila mala, tj. nije pouzdano generisala antitela i imunitet je bio kratkotrajniji nego kod klasične injekcije.
    Sad se valjda u AZ radi na tome da se nedostaci isprave, ako je moguće.
    Generalno, kad neko ko je dosadašnjim vakcinama pronalazio hiljadu i jednu manu otvori ovakvu temu, ja nemam mnogo volje da doprinesem.
    Zapravo tema je verovatno i postavljena da bi ona sama što pre saznala mane novih vakcina pa unapred pripremila teren napada protiv njih, po devizi upoznaj neprijatelja...
    Znaš što, Pulinka, hajte vi lijepo zatvorite ovu temu. Ako vam baš u svemu stoje skrivene namjere, ovo stvarno više nema smisla. Potražit ću informacije na drugome mjestu. Mujicu sam prije nekoliko godina na pp-u pitala za jedno cjepivo i baš mi je pomogao. Hvala mu još jedanput.

    Ali hvala ti na prvom dijelu komentara. I Jeleni i Argente.
    Sirius, što se mene tiče, možeš zaključati temu. Hvala na trudu.

  10. #10

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Nakon toliko postova, teško da su tvoje namere "skrivene".
    Što se tiče novih informacija, internet je dostupan i tebi i meni podjednako, jedino što biramo različite, da ne kažem suprotne izvore.
    Ja ne pratim razvoj nazalnih vakcina, niti flastera i drugih oblika. Ako uđu u širu upotrebu, odlično, informisaću se. Do tada nemam mišljenje o nečemu što ne poznajem dovoljno.
    Što se tiče pitanja zašto se razmatra još neki oblik vakcine osim injekcije, delom si sama sebi odgovorila - niti svi vole igle, niti je lako odvojiti dovoljno obučenog osoblja za masovne i česte vakcinacije. Nazalni sprej i flasteri ne zahtevaju posebnu obuku i verovatno su manje stresni ljudima koji ne podnose igle.
    Sirius je svakako napisala da će teme spojiti, ne vidim čemu dalja dramatika oko toga.

  11. #11
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj Argente prvotno napisa Vidi poruku
    Šta se nije nekad cjepivo za polio dobivalo na usta? I za velike boginje grebanjem kože?
    Cjepivo protiv rotavirusa je tekucina koja se uzima oralno.

  12. #12
    Freyja avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,920

    Početno

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    Nakon toliko postova, teško da su tvoje namere "skrivene".
    Što se tiče novih informacija, internet je dostupan i tebi i meni podjednako, jedino što biramo različite, da ne kažem suprotne izvore.
    Ja ne pratim razvoj nazalnih vakcina, niti flastera i drugih oblika. Ako uđu u širu upotrebu, odlično, informisaću se. Do tada nemam mišljenje o nečemu što ne poznajem dovoljno.
    Što se tiče pitanja zašto se razmatra još neki oblik vakcine osim injekcije, delom si sama sebi odgovorila - niti svi vole igle, niti je lako odvojiti dovoljno obučenog osoblja za masovne i česte vakcinacije. Nazalni sprej i flasteri ne zahtevaju posebnu obuku i verovatno su manje stresni ljudima koji ne podnose igle.
    Sirius je svakako napisala da će teme spojiti, ne vidim čemu dalja dramatika oko toga.
    Dramatika? Svašta. Ne vidim smisla da se nastavlja s ovom temom zbog stalnih nepotrebnih komentara. Ako ne pratiš razvoj ovih cjepiva, zašto se se uopće javljala na temu?

  13. #13

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Ako su ti informacije koje si dobila od učesnika teme nepotrebne, onda se svima zahvaljuješ ironično?
    Zašto si postavila pitanje ako ne očekuješ odgovor na njega?

  14. #14
    Freyja avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,920

    Početno

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    Ako su ti informacije koje si dobila od učesnika teme nepotrebne, onda se svima zahvaljuješ ironično?
    Zašto si postavila pitanje ako ne očekuješ odgovor na njega?
    Pretpostavljam da me zezaš.
    Pristojno sam zahvalila Jeleni, Kaae i Argente. Zašto bi njihove informacije bile nepotrebne? I otkuda ti to da ne očekujem odgovor? Ali još jedanput te pitam - tko te tjerao da se javljaš na temi koja te ne zanima?

  15. #15

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Pretpostavljam da i ti zezaš mene, jer si se zahvalila i meni - za informacije koje itekako jesam napisala.
    Gde si ti pročitala da mene tema ne zanima? Ja to nigde nisam napisala.
    Ne pratim razvoj, stoga nemam mišljenje, koje si ti tražila. Ali si dobila odgovor na svoje drugo pitanje "zašto" .

  16. #16

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    Ali si dobila odgovor na svoje drugo pitanje "zašto*" .
    *zašto nazalne i flasteri...istekao edit

  17. #17
    Freyja avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,920

    Početno

    Pulinka, zahvalila sam i tebi, ali nema razloga za ovakve napade. Mogla si samo odgovoriti, ali bez ovoga:
    "Generalno, kad neko ko je dosadašnjim vakcinama pronalazio hiljadu i jednu manu otvori ovakvu temu, ja nemam mnogo volje da doprinesem.
    Zapravo tema je verovatno i postavljena da bi ona sama što pre saznala mane novih vakcina pa unapred pripremila teren napada protiv njih, po devizi upoznaj neprijatelja..."

    Ali nisi. Ne da mi se više raspravljati s tobom. Ok?
    I nemoj se uzrujavati.

  18. #18

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    To se zove zaključak zasnovan na prethodnom iskustvu. Neće sve postati napad samo zato što ga tako nazoveš.

    Ali da, za tebe nemam daljih informacija koje bi ti smatrala bitnim. Što ne znači da neću odgovarati drugima dok tema postoji, kako sam se i uključila na pitanje od Argente.
    Posljednje uređivanje od pulinka : 18.11.2021. at 22:54

  19. #19
    Freyja avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,920

    Početno

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    To se zove zaključak zasnovan na prethodnom iskustvu. Neće sve postati napad samo zato što ga tako nazoveš.

    Ali da, za tebe nemam daljih informacija koje bi ti smatrala bitnim. Što ne znači da neću odgovarati drugima dok tema postoji, kako sam se i uključila na pitanje od Argente.
    Draga Pulinka, samo odgovaraj drugim forumašima, a ako opet osjetiš potrebu, i te sljedeće odgovore opet začini svojim osebujnim komentarima (koji ne spadaju pod ovu temu, ali ako ti je tako lakše pri duši, samo piši).
    Osobno bih voljela da tema opstane.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •