Pokazuje rezultate 1 do 31 od 31

Tema: provjera plodnosti

  1. #1

    Datum pristupanja
    Dec 2021
    Postovi
    16

    Početno provjera plodnosti

    Pozdrav svima,

    Imam 32 godine, i u zadnje vrijeme sve češće me nekako hvata strah oko plodosti.

    Nisu mi okolnosti za planiranje trudnoće, bar ne u idućih godinu dana, no počela sam razmišljti da napravim pretrage da čisto steknem uvid u situaciju.
    Inače kod ginekologa sam radila sve briseve, a na redovnom pregledu mi rade i UVZ (ne znam znači li to što u smsilu da bi se vidjelo stanje?)

    Uglavnom zanima me koje pretrage bi mogla napraviti (čisto osnovne)? Koje hormone? Da li to otići sama u laboratorij ili bolje negdje kod ginekologa baš na pregled? Kolike su cijene tih pregleda?

    Hvala!

  2. #2

  3. #3

    Datum pristupanja
    Dec 2021
    Postovi
    16

    Početno

    Hvala, ali koliko vidim to je kada se baš planira trudnoća..

    Mene zanima više dakle provjera plodnosti, dakle vidjeti u kakvom su stanju jajne stanice i to, ne znam točno što sve treba (zato pitam), ali mislim da se radi o hormonima i ne znam još što?

  4. #4
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    Na redovnom UZV-u se može vidjeti ponešto, ako se ciljano traži. Primarni ginekolog nije prava adresa za to.
    Ja bih ti savjetovala da napraviš pretragu AMH iz krvi (hormon koji ukazuje na rezervu jajnih stanica), i da odeš na UZV pregled kod ginekologa koji se bavi humanom reprodukcijom/ginekološkog endokrinologa, on će vidjeti stanje jajnika. Oboje u privatnom aranžmanu jer ti na osnovu neopravdane sumnje nitko neće dati uputnicu. To dvoje skupa te ne bi trebalo koštati preko 1000 kuna max. Svakako ni te pretrae nisu garant da si 100% plodna, ali su dosta solidan indikator.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Dec 2021
    Postovi
    16

    Početno

    hvala puno!

  6. #6

    Datum pristupanja
    Dec 2021
    Postovi
    16

    Početno

    Imam još jedno pitanje, preoruka za privatnog ginekologa u ZG?
    Hvala

  7. #7
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    Ja bih rekla da bi uvijek paralelno partner trebao napraviti spermiogram. Što ti znači ako si ti tip top, a ne znaš da on možda ima neku dijagnozu i loš spermio

  8. #8
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,313

    Početno

    Prof.Vrčić ima svoju polikliniku inače radi u Petrovoj. Otkrio mi je dijagnozu koji drugi nisu. A za trudnoću Gineko na Črnomercu, najbolji gin ikad dr.Grgić. radi u Vinogradskoj.
    Posljednje uređivanje od mašnica : 15.12.2021. at 16:12

  9. #9

    Datum pristupanja
    Dec 2021
    Postovi
    16

    Početno

    Hvala svima!

    Sada sam malo googlala, vidim da dosta se i ne preporuča raditi AMH test ako nije na uputu doktora i u kontekstu drugih pretraga i da se žene znaju često zabrinuti ako je nizak, a ne mora nužno značiti da ne može doći do trudnoće. Također čitam da nije on temelj također za npr odluku da se zamrzavaju jajašca ( u slučaju da je nizak)...
    Mislite li da ima to smisla napraviti?
    Dakle kod mene se radi zapravo o tome da sam htjela vidjeti imam li problema, bi li se trebala požuriti s djetetom, tj, je li ok čekati. Znam da tu nema odgovora dok se ne proba, ali možda takav test ipak može ukazati na neki problem na vrijeme? Ili je zapravo odlazak na taj test (bez indikacije) samo znak nečijeg straha i nije nužan?

  10. #10
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    AMH je indikator preostale količine jajašaca, ne i kvalitete. Prirodno se smanjuje s godinama. Ali žene koje nemaju problema s plodnošću nikad ni ne saznaju koliki im je, odnosno jesu li ostale trudne u ciklusu u kojeg su krenule s 2 ili 22 antralne folikula.
    Zato generalno mlađe žene s nižim AMH lakše ostaju trudne od starijih žena s višim AMH.
    Inače je on neovisan o drugim spolnim hormonima (zato se i može raditi bilo koji dan u ciklusu) i nije ga potrebno promatrati u kontekstu drugih hormona. Mada dobro dođe ako ima jako visoke ili jako niske vrijednosti.
    To jest teška artiljerija, ali i standard pri određivanju koliko je vremena preostalo: AMH + UZV reproduktivca s prebrajanjem antralnih folikula.

    Ako ti je stvarno opcija da požuriš s trudnoćom, napravi te pretrage. Ako nije, nego ćeš samo znati i izluđivati se jer sat otkucava, onda nemoj.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Dec 2021
    Postovi
    16

    Početno

    Argente hvala puno na odgovoru

  12. #12
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    LanaT, zenina plodnost bitno opada nakon 35 .Zamrzavanje jajnih stanica je vise metoda koju koriste celebrity koji su nasjeli na sales pitcheve klinika koje to vani nude, nego sto je to nesto ludo uspjesno jer se jajne stanice, za razliku od sperme ili embrija, ne ponasaju dobro u odmrzavanju. Bojim se da se samo ne izludis ili neosnovano zaneses s tim provjerama stila jej, pa imam vremena, a ne znam sto ces dobiti. Nije samo s dobi problem kolicine jajnih stanica, veci je problem kvalitete, a nema te pretrage koja ti to moze provjerit osim uspjesne trudnoce. Mislim, ovo sto je rekla argente event. ima smisla, al sta ces ti s tom info? 40-te nisu nove 30-te.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 15.12.2021. at 23:16

  13. #13
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Skroz se slazem s argentinim zadnjim postom - mislim da ti to nema smisla i da ces bacat pare ako nemas partnera u vidu. Ako zelis trudnocu, svakih pola godine ti je nakon 32 vazno. Nema nacina da 'upravljas' plodnoscu na nacin da nekim quick fix testom saznas aha, imam jos toliko i toliko i onda moram pozurit. To to je vrijeme vec sad, ako imas uvjeta za zurbu..Ako ne, cemu razbijat glavu kad zamrzavanje js je vise papilova i prodaja nade, nego nesto u znacajnom postupku uspjesno.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 15.12.2021. at 23:19

  14. #14

    Datum pristupanja
    Dec 2021
    Postovi
    16

    Početno

    Da slažem se i ja s vama, valjda sam još u procesu osvještavanja situacije. I nisam tako dugo u "konkretnom" razmišljanju o tome i kako sam počela proučavati uhvatila me nervoza... Ali da, ništa mi neće pomoći saznanje da je test npr. loš u ovom trenu.

    Imam partnera ali nismo u toj fazi još. I recimo on misli da nije panika oko dobi, a mene panika oko dobi hvata.. Ali sam isto svjesna i imam puno prijmera oko sebe dost i starijih trudnica.
    Eto znam nema tu idealnog odgovora..

  15. #15
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Bioloski je bolje ne cekati.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 16.12.2021. at 09:56

  16. #16
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj LanaT prvotno napisa Vidi poruku
    Da slažem se i ja s vama, valjda sam još u procesu osvještavanja situacije. I nisam tako dugo u "konkretnom" razmišljanju o tome i kako sam počela proučavati uhvatila me nervoza... Ali da, ništa mi neće pomoći saznanje da je test npr. loš u ovom trenu.

    Imam partnera ali nismo u toj fazi još. I recimo on misli da nije panika oko dobi, a mene panika oko dobi hvata.. Ali sam isto svjesna i imam puno prijmera oko sebe dost i starijih trudnica.
    Eto znam nema tu idealnog odgovora..
    Pitanje da li ce partner biti u toj fazi ( ikad) i kad.
    Sto se plodnosti tice u igri je uvijek dvoje, ne samo jedna osoba iz para.

  17. #17

    Datum pristupanja
    Dec 2021
    Postovi
    16

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Pitanje da li ce partner biti u toj fazi ( ikad) i kad.
    Sto se plodnosti tice u igri je uvijek dvoje, ne samo jedna osoba iz para.
    Da, sad se tu može ulaziti u to pitanje. Meni je i to jasno. Ono ak želiš nađeš razlog, ak ne želiš nađeš razlog.
    Mislim u mom slučaju stvar je u tome da je i meni jasno da nismo trenutno u situaciji. Sad, da ne ulazim pre privatno u svoju cijelu situaciju na forumu, ali sam svjesna da u idućih 6 mjeseci sigurno nije realno i bilo bi požurivanje. S druge strane sam svjesna i dobi, jel. Ali su meni njegovi razlozi također objektivni i racionalniji stav, dakle drže vodu i ne čini mi se da je tek nisam u fazi. Možda griješim naravno uvijek... Što bi bilo dobro znati ranije, ali eto čak i da skužimo da se skroz razilazimo po pitanju djece i prekinemo, opet mi se postavlja pitanje vezano uz trudnoću mogu li ikako išta napraviti da ne bude prekasno kasnije..

    Mislim što uopće mogu tu napraviti, osim onda se nadati najboljem ili eto da napravimo te neke testove, koji ok mogu dati informaciju o hitnosti i uspaničiti me.. A i dalje nije da mi je povoljna situacija. To mi je bila ideja i zapravo se još mozgam oko tih testova.
    Možda spermiogram ima više smisla jer se više može nešto poduzeti oko toga ako nije dobar?

  18. #18
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    A opet, testovi mogu biti svi ok, pa da ti se kasnije ne prima. Plodnost i zatrudnjivanje je baš velika misterija, nikad ne znaš što će te uhvatiti

  19. #19
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Lana T, potpis na Vrci. Pokušavam ti objasniti da nema testa koji bi ti kazao joj - tebi je kvaliteta jajnih stanica ono ludilo, slobodno čekaj do 35-38. Nema toga. Može ti se vidit samo ako je big problem već sad. Dob je ozbiljna stvar, najbolje što mogu za tebe napraviti je osvijestiti ti to. Starije trudnice - vjerojatno su im to x-te trudnoće? Starije trudnice celebrityji kod nas - pitanje je kojim postupkom su došle do trudnoće, uključivo radili se o njihovoj jajnoj stanici (vani su otvoreniji oko toga).

    A da je tome tako ti govori količina ljudi i cijelo IVF tržište koje servisira tu potrebu - jedan od 6 parova je neplodno, ako se sjećam dobro statistike. Odgađanje trudnoće je veliki problem, primarno za žene, ali i za muškarce (zna opadat kvaliteta sjemena).

    Znači, sve da ti testovi (ovo što mogu vidit ginići - antralni, amh, uzv) kažu o-la-la-super, to ti ništa ne mora značit jer ti ginić ne može vidjet kromosomski tvoju jajnu stanicu. A u njoj je ključ, ne samo u broju (to može vidjet po izgledu jajnika donekle, pa po AMH-u). A za tu kvalitetu ti i govore statistike da žene teže zatrudnjuju prvi prag je iza 30, drugi iza 35, a dalje je ufff.

    Naravno, ovo ti govorim obojana svojim iskustvom - počeli pokušavati u 28, u 32 prvi IVF, rodila u 38-moj s embrijima koji su bili zamrznuti od mojih jajnih stanica starih 36 godina. Ne mogu od njega pomoć. Ali, zapravo, shvati svoju dob ozbiljno i svoje potrebe ozbiljno. Ako je partner - ovo-ono... možda da kreneš dalje, ma kako to bolno bilo - ako želiš dijete više nego partnera.

    Sretno u svemu!

  20. #20

    Datum pristupanja
    Dec 2021
    Postovi
    16

    Početno

    hvala na dugom postu razumijem namjeru!

    Možda i je kod mene stvar u ovome, jesam li spremna čekati dečka da bude spreman dok curi vrijeme. Iako objektivni argumenti idu njemu u prilog za čekanje, i želi dijete.
    A i nismo dugo zajedno.

    Malo mi je to nenadna situacija, cijela dvojba, jer sam valjda ipak imala neko vjerovanje da nije tolika panika. Mislim da sam sama, nije da bi bila u boljoj situaciji oko trudnoće..

    hvala, ok je biti suočen s realnošću i perspektivom nekog tko je imao problema s trudnoćom.

  21. #21
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    A ne nabrijavaj se sad. Pol godine pričekat baš i nije tolika panika. Pa u tvojim godinama i cijelu. Šanse su ipak barem 6:1 da nemate problem.

    Ja u bliskoj okolini imam dva para koja je moje iskustvo s neplodnošću navelo da krenu na djecu prije nego su prvobitno planirali. I jedni i drugi su ostali trudni u prvom ciklusu. Ne znam baš da li su mi tada bili zahvalni

  22. #22

    Datum pristupanja
    Dec 2021
    Postovi
    16

    Početno

    da i ostati pozitivan ipak hvala

  23. #23
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj Argente prvotno napisa Vidi poruku
    Ja u bliskoj okolini imam dva para koja je moje iskustvo s neplodnošću navelo da krenu na djecu prije nego su prvobitno planirali. I jedni i drugi su ostali trudni u prvom ciklusu. Ne znam baš da li su mi tada bili zahvalni
    LOL. Mene uopce zbunilo ko da ce 6 mjeseci bit make-break i za sta...Nije ono trajekt pa se spusta rampa. Al ako za 1 god nece bit spreman, pa se rastanete, pa ti jos 1-2 god trazis drugoga....frigaj ga, to ce onda ce s vecom vjerojatnoscu mozda i bit problem.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 17.12.2021. at 16:26

  24. #24

    Datum pristupanja
    Dec 2021
    Postovi
    16

    Početno

    evo mene opet ovdje

    dakle updejt, počeli bi sada pokušavati. I prije smo samo ipak išli napraviti spermiogram (zbog brige i dobi i jer partner pije neke ljekove pa da vidimo iako kažu ne utječu), i sad došli nalazi jako loši. (ja inače imam 32 on 37)
    Zna mi neko pojasniti što znače tako loši rezultati prvog spermiograma?

    Volumen (mL): 2,4
    Apstinencija (dana): 3
    (Temperatura (°C): 37C
    Likvefakcija: <60 min
    Viskoznost: uredna
    Izgled: žućkast
    ph: 8,2
    Agregacija: ne
    Aglutinacija: Ne
    Stanični elementi: Ne

    Koncentracija 2,2 M/ml. (ref ≥16 M/ml.)
    Broj spermija: 5,3 M/u uzorku (ref ≥39 M/ml.)
    Progresivni (PR): 22,2 % (ref ≥30%)
    Pokretni: 33,3% (ref ≥42%)
    Morfologija:5,7% (ref ≥4)
    Vitalnost:73,9 % (ref ≥ 54%)
    Dijagnoza: Oligoasthenozoospermia

    Progresivno pokretni 11,1%
    Pokretni: 11,1%
    pokretni u mjestu: 11.1%
    Nepokretni. 66,75
    Okrugle stanice 0,5 M/ml

    Dakle odstupanja u koncentraciji, ukupnom broju spermija i udjelu pokretnih spermija, dok je udio morfološki pravilnih oblika granične vrijednosti.

    i sad koliko istražujem na internetu vidim da je to poprilično težak oblik Oligoasthenozoospermije i da nije neka nada da će sad uz samo pripravke idući put bit normalan.
    Ne znam je li ovo uopće za IVF? Koliko treba biti minimalno za to?

    Koliko je šansa da neka urinarna infekcija je ovo uzrokovala?
    Uglavnom sve mi se čini da kada je takav rezultat prije je pomiriti se s njim nego se sada nadati u neki čudesni popravak
    sve info su dobrodošle!

  25. #25
    Pandora Aura Monroe avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    991

    Početno

    Imali smo sličnu dijagnozu u sličnoj dobi (mm je imao 38, ja 32) i odmah su nas poslali na IVF (moji su nalazi bili uredni). Prvi i jedini IVF bio je uspješan. 15 mjeseci od dijagnoze koja mi se činila užasnom i u prvi tren me prilično obeshrabrila imala sam dvoje djece.

    Pet godina poslije dobili smo još jedno, ovaj put bez medicinske pomoći. Kakav je spermiogram bio tada - ne znam. Očito dovoljno dobar. Mm nije uzimao nikakve pripravke, čak nije ni pazio na npr. kupanje u toploj vodi, ali je prestao pušiti kad smo prvi put postali roditelji. Ne znam je li utjecalo, štetilo sigurno nije.

    Gledajući unatrag, drago mi je da nisam gubila vrijeme, da sam prihvatila svu pomoć koju mi je medicina mogla pružiti, ali i da se nisam prestala nadati čudu (jedno ne isključuje drugo). Ukratko, mislim da tu dijagnozu ne treba shvatiti ni olako ni fatalno. Sigurno otežava začeće, ali ga ne čini nemogućim, posebno ako je sa ženske strane sve ok. Znam s foruma i iz stvarnog života dosta sličnih priča sa sretnim završetkom ili završecima. Želim vam isto.

  26. #26

    Datum pristupanja
    Dec 2021
    Postovi
    16

    Početno

    Hvala puno Pandora na odgovoru.

    Stvarno je bila tako loša dijagnoza? ja sad čitam i sve mi se čini da je ova naša preloša i za IVF.. Uglavnom baš se treba s tim sad pomiriti, šok..
    Tako da pomaže onda čuti ipak neke pozitivne priče.
    Fenomenalno ovo da ste zatrudnili prirodno, a čak i sada kako čitam nailazim na više takvih priča. Samo naravno to je više čudo..Tak da čestitam
    Hvala puno na podršci!

  27. #27
    1latica avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2016
    Postovi
    381

    Početno

    LanaT,
    Kod MM isto vrlo sličan nalaz. Preporuka embriologa je bio ICSI.
    Nije lako čuti dijagnozu, ali čim se ide kontolirati spremiogram u 99% slučajeva se sumnja na problem. Malo se saberite i krenite u postupak.
    Nama je prvi bio uspješan (nije završilo dobro, al u drugom smo imali više sreće.
    Sretno

  28. #28

    Datum pristupanja
    Dec 2021
    Postovi
    16

    Početno

    Pretpostavljam da bi onda i u ovom slučaju odmah bila ta preporuka..

    Mislim kod nas čak nije bila nikakva sumnja, jer smo taman htjeli početi pokušavati. Dakle u principu nismo još ni počeli. Tako da je sve nekako odmah šok..

    Sad prvo šalju njega na još pretrage, kako je imao neke urinoinfekcije, možda je to utjecalo.. i onda valjda još jedan spermiogram da bi se potvrdila dijagnoza.
    Meni se čini da bi ja isto onda morala po ovom što čitam. Kako to ide, mogu kod gnekologice reći o njegovom spermiogramu pa će i mene poslati?

  29. #29
    1latica avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2016
    Postovi
    381

    Početno

    Držim figa da idući nalaz bude uredan. Ti ako želiš možeš kod primarnog gin tražiti uputnicu za spolne hormone, hormone štitnjače, provjeriti cervikalne briseve i PAPU. Ako njegov idući nalaz bude loš, imate sve kompletirano za u postupak. Eventualno nadopunite još koji nalaz ako bi trebali. Sretno

  30. #30

    Datum pristupanja
    Dec 2021
    Postovi
    16

    Početno

    Evo javljam se opet ovdje.. Da sam u slijedu

    Dakle novi nalaz spermiograma 3 mj. poslije je normospermija. Što je super. Ali me zanima jel to sad pouzdano?
    Dakle od 2 spermiograma jedan loš a drugi ok, jel to znači da se može isključiti muški faktor?

    Jer sad pokušavamo već par mjeseci i ništa, a pratim BBT i LH trakicama ovulaciju tako da ciljamo (inače mi ciklusi dosta variraju tj nekih 2-9 dana svaki mjesec, ali se čini da imam ovulaciju, vidli su je na uvz-u jednom a i po bbt)
    Osim toga, što se mene tiče, radila sam uvz, hormone i to je ok (AMH mi je malo viši za dob, 32.5 pmol/L, ali su uglavnom komentirali dr-i da je to ok, i niži progesteron ali to su ignorirali?). Imam inače hashimoto, uz terapiju i on je pod kontrolom..

    Čitam da skoro 85% parova koji nemaju problema zatrudne u roku 6 mjeseci, tako da sad ne znam..

    Možda samo treba strpljenja i prerano radim frku (ovaj loš spermiogram nas je trgnuo) ali si razmišljam što sve još mogu napraviti/testirati u ovoj fazi da ubrzam cijelu situaciju.. A vidim na forumu jako puno ljudi koji baš puno znaju..

    Hvala!

  31. #31
    1latica avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2016
    Postovi
    381

    Početno

    Dobro je da je trenutno nalaz uredan, nadam se da ćeš javiti +.
    Ako ne ide, još koji mjesec, javite se ginekologu koji se bavi MPO.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •