Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12
Pokazuje rezultate 51 do 63 od 63

Tema: Kako kvalitetno spavati-tips & tricks

  1. #51
    silkica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    U srcu daleko
    Postovi
    1,091

    Početno

    I ja sam noćni tip,u posljednje vrijeme liježem oko 2.Ali sam sretna što odmah zaspem i spavam do jutra,nije bitno kad.Najgore su mi nesanice i spavanje bez sna.Znam se u krevetu vrtiti sat,dva.Ili spavam,a imam osjećaj da nisam ni spavala...Sve sam to poremetila kad se rodila prva kćerka nespavalica i nikad se nisam vratila u ono što sam bila.Posljednjih mjeseci sam pod stresom,pa opet još gore.A zlata bi mi vredio dobar san.A ko što neko reče,i djeca su prošlu čitavu godinu oko 21:30 dolazile sa treninga.Na spavanje išle oko 22:30 ili čak kasnije.A ja moram uhvatiti trenutak mira u kući kad svi zaspu.Pročitati ili pogledati nešto,preko dana nema od toga ništa.

  2. #52
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    uf silkice strašno kasno...
    Baš ću probat ovaj trik s Dotinog linka prvom prilikom kad sva razbuđena dođem u krevet, malo si ledit prsa

  3. #53
    chesil avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2017
    Postovi
    288

    Početno

    https://www.bbc.com/news/magazine-16964783

    Meni je ovo bilo otkriće. Da ljudi uopće nisu spavali u jednom komadu do industrijalizacije.
    To sad svima govorim, da ljudi shvate da njihovo bauljanje po noći možda, samo možda, je i evolucijski uvjetovano. Ta spoznaja nekome može biti pravo mentalno olakšanje, da makne taj pritisak sa sebe da mora spavati onako kako je 'propisano'.

  4. #54
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Pa ne znam baš, ja se osjećam loše i neispavano ako ne spavam u komadu

  5. #55
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Angie, ali da spavaš od 7 do 11 navečer, pa si budna do jedan ujutro , pa opet spavaš do 6 ujutro, možda bi ti bilo baš super.
    Popodnevni odmor je valjda ono što je preostalo od tog dvpodijelnog spavanja...

  6. #56
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Pa možda.... a možda su u šumi
    ma ja nisam nikakav primjer, toliko sam iscrpljena od nespavanja da samo razmišljam o tome da mi se naspavati. A i kad imam prilike za to, nešto mi u glavi ne da.

  7. #57
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,272

    Početno

    Citiraj Angie75 prvotno napisa Vidi poruku
    Pa ne znam baš, ja se osjećam loše i neispavano ako ne spavam u komadu
    X

    Dođe to s godinama (mislim, meni se s ulaskom u klimakterij znatno pokvarila kvaliteta spavanja). Nisam jedina, kolegice a i mm imaju slične probleme.

    Ono što pomaže:
    - zamračenje koliko se može (ulična rasvjeta kroz rijetke rolete me baš smeta)
    - pijenje dovoljno tekućine, ali ne baš neposredno pred spavanje (da me ne probudi ili žeđ ili potreba za odlaskom na wc)
    - odgovarajući krevet - jastuk, ne pretopla posteljina
    - prozračena i ne pretopla prostorija u kojoj se spava
    - tišina

    Osim toga, ne odgovara mi večernji obrok s mesom, nego nešto lagano i ne prekasno.

  8. #58
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    Ja isto volim u komadu, iako se u zadnje vrijeme uredno u zoru dignem pi-pi jer pijem navečer čajeve hebali me oni
    Ne spavam loše, al rijetko kad zaspem onako duboko da do jutra ni ne znam da postojim.

    Vrlo često spavam, ali sam svjesna da spavam ako me razumijete onaj kao light sleep.
    Sad sam 2 noći zaredom spavala s pametnim satom koji mjeri, ostala sam paf kako u istom broju sati sna, nekad imam malo dubokog sna.


    Za one koji mjere kvalitetu sna, kopiram:

    Površno, duboko i REM spavanje se tijekom čitave epizode noćnog spavanja dosta pravilno izmjenjuju.

    U prvoj trećini noći prevladava duboko spavanje, tj. faze III i IV,

    u drugoj trećini noći duboko, površno spavanje (faze I i II) i REM približno su podjednako zastupljeni,

    a u zadnjoj trećini noći dubokog spavanja gotovo i nema, a površno spavanje i REM podjednako su zastupljeni.

    REM se javlja približno svakih 90 minuta spavanja i sve je dulji i očitiji kako spavanje napreduje.




    Udio pojedinih faza je sljedeći: 40-50% površnog spavanja, 20-30% dubokog spavanja, 20-25% REM-a.


    Za ovo plavo se uvijek iznenadim da je pola noćnog sna zapravo to površno spavanje (u intervalima zbrojeno naravno).
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 18.02.2022. at 12:58

  9. #59
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Citiraj chesil prvotno napisa Vidi poruku
    https://www.bbc.com/news/magazine-16964783

    Meni je ovo bilo otkriće. Da ljudi uopće nisu spavali u jednom komadu do industrijalizacije.
    To sad svima govorim, da ljudi shvate da njihovo bauljanje po noći možda, samo možda, je i evolucijski uvjetovano. Ta spoznaja nekome može biti pravo mentalno olakšanje, da makne taj pritisak sa sebe da mora spavati onako kako je 'propisano'.

    Jao da, ja sam ostala u soc..maksimi 8-8-8. Mene frapirala knjiga o nekom amazonskom plemenu 'Don't Sleep, There Are Snakes'. To im je anti-laku noc. Ono...nemoj zaspat duboko jer neces skuzit zmiju (neke otvorene potleusice su im dom i mpraju uvijek bit za bijeg / reakciju spremni).. Kunjaju u vise navrata tijekom dana, netko je uvijek budan da ne bi zmija il gepard il cega vec ima kod njih. Nidu obeznanjeni 8 h dnevno..Ja se volim obeznanit jer ne znam.drugacije.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 18.02.2022. at 19:52

  10. #60

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    718

    Početno

    Citiraj chesil prvotno napisa Vidi poruku
    https://www.bbc.com/news/magazine-16964783

    Meni je ovo bilo otkriće. Da ljudi uopće nisu spavali u jednom komadu do industrijalizacije.
    To sad svima govorim, da ljudi shvate da njihovo bauljanje po noći možda, samo možda, je i evolucijski uvjetovano. Ta spoznaja nekome može biti pravo mentalno olakšanje, da makne taj pritisak sa sebe da mora spavati onako kako je 'propisano'.
    Zanimlljiv tekst. Ovo što kažeš o mentalnom olakšanju, meni pomaže kad osvijestim da smo svi individualci, ne paše svima isto, pa makar to bilo općeprihvaćeno i sveprisutno kroz razne liječničke preporuke, medijske napise, susjedske i obiteljske savjete. Možda ne treba sve tako dramatično doživljavati, hoću reći - ako se već probudiš usred noći stvarno ti ne treba još i briga oko toga da si se probudio.

  11. #61
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Znate ono kad odete čitati tekstove na temu zdravlje pa pišu koješta pa mahnete rukama. Evo, ne znam umišljam li, ali otkad navečer drmnem dvije šalice čaja od kamilice napokon spavam ko beba. Ajme, da sam znala prije.

  12. #62
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Blago tebi ako te to noću ne diže na wc..

  13. #63
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    Da rituali znaju pomagat, a vjerojatno popiješ ipak dosta ranije prije spavanja.

Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •