Pokazuje rezultate 1 do 22 od 22

Tema: Čudne crvene bubice u novoj kući

  1. #1

    Datum pristupanja
    Feb 2022
    Postovi
    6

    Početno Čudne crvene bubice u novoj kući

    Pozdrav svima! Nedavno smo uselili u moju kuću gdje sam odrasla koju smo prije toga kompletno renovirali, sve smo zidove očistili do cigle, nove instalacije, nova vrata, prozori, podovi, pregradne zidove srušili i napravili nove, dakle gotovo sve osim nosivog zida, vanjskih zidova i krova koji je mijenjan prije jedno 15 godina. Većina soba je još prazna, a namještaj koji i imamo je sav nov. Vlaga u stanu je bila dosta visoka dok su trajali radovi, ali sad je u zadnjih mjesec dana na 30-40%. Vanjsku fasadu još nismo napravili, tako da pretpostavljam da imamo i dosta mogućnosti gdje bi se bube mogle uvlačiti izvana.

    Uselili smo na Badnjak i nakon par dana sam prvi put primijetila takvu bubicu na uzglavlju novog kreveta u spavaćoj na katu. Mislila sam da je možda došla s krevetom, ali sam nakon nekoliko dana vidjela jednu dolje u hodniku. I tako sam još par puta vidjela istu takvu, uglavnom na zidu i na dvije stropu i različitim sobama i na oba kata. Jučer je jedna bila u kadi koju smo do sad koristili dva puta. Nemam pojma otkud dolaze jer uvijek vidim samo jednu i još tako u različitim dijelovima kuće. Ne mogu povezati sa stvarima, namještajem i kuhinjom jer ih vidim u sobama gdje nema ništa. Npr. u dječjoj sobi nema ništa, prazna je i neki dan sam ugledala jednu na zidu. U hodniku sam ih vidjela tri komada u različitom vremenu, a tu tek nema ništa. Ne mogu povezati ni s podom (imamo laminat i pločice) jer ih nalazim gdje su sve pločice, a i gdje je laminat.

    Jako su malene, rekla bi maksimalno pola cm, izgledaju kao crvići što znači da su zapravo larve nekog kukca, a na prvi pogled izgledaju crveno kad ih ovako pogledaš na zidu, a i kad ih zgnječiš. Do sad sam ih vidjela jedno 10tak, ali dovoljno da me uznemiruju. Trenutno sam u 33. tjednu prve trudnoće i užasno me brine da su štetne ili da su se namnožile nekako u kući, a stiže nam beba. Voljela bi imati više informacija, a ne mogu naći na internetu ništa, pogotovo ne na našim stranicama. Našla sam nešto na njemačkim forumima i po tome bi to moglo biti Malachite beetle možda, ali nema nikakvih informacija od ljudi koji su ih imali i jesu li same nestale. Po tome bi to trebale biti bube koje žive vani, a ne u kući. S obzirom da ne lete, čudno mi je da ih pronalazim više u kući, a i kreću se relativno sporo.

    Zanima me jeste li vi viđali ikad takve bubice kod sebe? Jesu li vam što napravile i kako ste ih se riješili? Možda paničarim bezveze, ali zaista mi nije ugodno kad vidim takvo nešto da gmiže pod zidu/stropu. Jako bi me smirilo kad bi mi netko potvrdio da ih je vidio kod sebe i da nisu napravile ništa značajno.

    Evo slike, to je sve zumirano, osim slike s prstom, to je da vidite veličinu:

    https://ibb.co/YtY2mTy
    https://ibb.co/VgdYBLD
    https://ibb.co/jWYRG14
    https://ibb.co/rmfRPnP
    https://ibb.co/mCFJv8g
    https://ibb.co/7WHqCQP

    Unaprijed hvala!

  2. #2
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Može biti svašta - žižak, srebrna ribica (čekinjaš)... ne znam iz glave. Ne izgledaju kao žohari, jer oni su brzi, ali ne znam - isto postoji više vrsta.

    Kladim se da je u pitanju srebrna ribica - ovo: https://fuckala.hr/stetnici/srebrne-ribice

    Ne mogu tvrditi i da nije štriga, ovako nešto: https://novi.ba/clanak/327088/uholaz...-biti-zahvalni

    Nemoj se opterećivati s nazivom bubica. Pozovi službu za dezinfekciju, dezinsekciju i deratizaciju da ti ih očiste. Reci da si trudna, tako da primijene biološka sredstva.

  3. #3
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Evo, našla sam i slike razvojnih faza uholaža iliti štriga: https://slidetodoc.com/presentation_...4/image-23.jpg

    Piše da vole mračna i vlažna mjesta, pa mi se to čini najbližim onome što si opisala. Ne znam gdje si, ali zovi bilo koju firmu za dezinsekciju da ih pošpricaju.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 10.02.2022. at 13:13

  4. #4

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Nije ništa od onoga što bi direktno nanelo štetu čoveku- nisu muve, buve, vaške, krpelji, bubašvabe/žohari, krevetske stenice...

    Ja bih rekla Tribolium confusum, brašnar, larva, ušao sa loše zapakovanom zalihom brašna/zrnevlja. Nešto što je kupljeno naveliko ili u rinfuzi, i ne stoji zatvoreno hermetički.

    U svakom slučaju proguglaj, proveri svoje zalihe hrane i ručno se otarasi svih koje nađeš. Kad se rešiš dostupne hrane, svi koje ne nađeš bi trebalo da jednostavno uginu od gladi.
    Mislim da nema potrebe za dezinsekcijom, osim ako negde otkriješ baš najezdu, a sumnjam, u novoj kući.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Feb 2022
    Postovi
    6

    Početno

    Hvala cure na odgovorima! Rekla bi da se ne radi o nijednoj toj vrsti, već o ovoj nekoj slabije poznatoj: https://www.google.com/search?q=Mely...h=722&dpr=1.25

    Navodno žive vani i hrane se biljkama i drugim kukcima i ne smatraju se štetočinama u kući. Kad sam to našla, smirila sam se, ali opet me brine zašto ih stalno viđam u kući.

    Nisu sigurno došli ni sa kakvom hranom jer mi je kuhinja stigla tek prošli tjedan, do tad smo živjeli bez nje i jeli vani. Brašno sam kupila jednom i držim ga u staklenci u frižideru jer sam imala iskustva s moljcima i jako pazim na to.

    Uvijek vidim po jednog tako u random sobi. Jučer sam se jako uplašila jer sam ih vidjela 3. Prvo jednu u sobi buduće bebice na drugom katu. Nema ništa u njoj osim kutije s kolicima i kutije s krevetićem (novo sve). Onda sam vidjela jednu na donjem katu u hodniku na stropu. U tom hodniku također nema ništa osim otvorene police za cipele i stalka s kaputima. I onda me beba probudila udarcima po noći pa sam išla na wc i vidjela jednu u wc-u na katu u kadi. Taj wc ne koristimo još, čist je, cijeli je u pločicama. Ne znam uopće što bi tražile u kući i što bi jele.

    Ne bi htjela ništa prskati jer sam eto skoro u 34. tjednu, trebam uskoro roditi, a i ne znam koliko je prskanje zdravo za mene i bebu. I ne bi htjela stvarati paniku ako je to nešto što će samo nestati od sebe s vremenom i nije štetno niti išta uništava po kući. Te službe za dezinsekciju kod nas se rijetko bave otkrivanjem vrste buba, već odmah prskaju... strah me prskati i Biokill zbog bebe, a opet ne znam ni gdje bi ga prskala kad ne mogu odrediti odakle dolaze, ne mogu poprskati sve zidove i sve površine po kući.

    Nadam se da će se javiti netko tko je viđao takve stvari po doma i preživio :D Stvarno me brine, a znam da to nije dobro za bebu.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,410

    Početno

    ja bih poprskala s nečim...nema kod mene čekanja i provjeravanja hoće li ih biti još

  7. #7
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    Nije ništa od onoga što bi direktno nanelo štetu čoveku- nisu muve, buve, vaške, krpelji, bubašvabe/žohari, krevetske stenice...

    Ja bih rekla Tribolium confusum, brašnar, larva, ušao sa loše zapakovanom zalihom brašna/zrnevlja. Nešto što je kupljeno naveliko ili u rinfuzi, i ne stoji zatvoreno hermetički.

    U svakom slučaju proguglaj, proveri svoje zalihe hrane i ručno se otarasi svih koje nađeš. Kad se rešiš dostupne hrane, svi koje ne nađeš bi trebalo da jednostavno uginu od gladi.
    Mislim da nema potrebe za dezinsekcijom, osim ako negde otkriješ baš najezdu, a sumnjam, u novoj kući.
    Ovako bih i ja.
    Nema potrebe paničariti, a pogotovo ne zbog djeteta. Neće mu bube ništa.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  8. #8
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,504

    Početno

    Citiraj Vrijeska prvotno napisa Vidi poruku
    ja bih poprskala s nečim...nema kod mene čekanja i provjeravanja hoće li ih biti još
    Ja bih pak ovako kao Vrijeska.
    Čim bismo negdje otišli prvi put na par dana, sve bih poprskala, a naravno maknula bih i te rezerve otvorenih vrećica namirnica.
    Baš mi se gade te bube po kući.

    Još će ti biti gore rješavat taj problem kad dođe beba.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Pa sad, ako si identifikovala vrstu i pročitala da je totalno bezopasna, ja ne znam šta bih još dodala a da te može umiriti .

    Ali da probam: to je dva sprata kuće, ogromna površina za prskanje radi ukupno desetak bezopasnih larvica- iskreno, dezinsekcija će drage volje doleteti da ti uzme novce i umre od smeha posle.

    Koristiće verovatno istu materiju koja je u Biokill-u, permetrin (ne mogu da mu nađem aktivnu materiju, ali pretpostavljam koja je), samo u ogromnim količinama jer oni prelaze sve površine, pogotovo ako ne znaš izvor.
    Ni on nije 100% neškodljiv, može da izazove kojekakve iritacije pluća i kože, naročito u većim količinama, a još si ti i trudnica. U zavisnosti od metode, moguće da dodatno vlaže površine i vazduh- šta će ti to u novoj kući? Biokill koliko vidim definitivno vlaži, i još ostavlja film na površinama. Osim toga ostaje nerazložen u kući još danima nakon primene.
    Zar nije onda mudrije ručno skloniti tako sićušne larvice i ne zagađivati kuću dalje?

    Realno, tek ste se uselili. Kuća nije stan, u zavisnosti od lokacije (šuma, park, njive, livada) možeš da očekuješ niz raznih bezopasnih prolaznih podstanara u godinama koje dolaze. Puno ju je teže održati sterilnom nego stan, a iskreno ne razumem zašto bi to radila. Sterilna sredina nije zdrava za bebu, a briga oko takvih sitnica će te izludeti.

    Ljudska vrsta je uspešno evoluirala uz neprekidan niz zaista opasnih vrsta insekata.
    Ako ćeš iz ličnog iskustva, može se preživeti i dva puta trudna i sa dva mala deteta sa desetak košnica i nekoliko hiljada pčela u dvorištu.

    Ali ako te zaista duboko uznemiravaju, poprskaj ih bilo čime od neškodljivijih sredstava, naravno, sasvim je u redu da želiš da se osećaš smireno i sigurno pred porođaj.
    Jedino što ću dozvoliti sebi da kažem da je nivo kontrole koji trenutno priželjkuješ u svom životu možda nerealno veliki i dovešće do puno većih frustracija nego što su ove milimetarske, bojim se....

  10. #10
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,618

    Početno

    Bogme ja uopće ne bih bila sretna s opcijom da mi nekom prilikom po novorođenčetu šeću bilo kakve bube. Ali ja se grozim svih tih stvorenja pa ono.
    Živim na selu, u kući, uz dvorište i voćnjake - i nikad nemamo nikakve bube unutra. Jedino što doleti pa izbacimo

    Ajd iznimka su pauci, njih redovito usisavam

  11. #11
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,504

    Početno

    Ni ja, sama ideja da mi kraj male bebe gmize neka crvena larva ili da je beba dira/gnječi rukama, stane na nju...
    A tek kad dodje beba je koma prskat prostor raznim sredstvima.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 11.02.2022. at 12:34

  12. #12

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj Vrci prvotno napisa Vidi poruku
    Bogme ja uopće ne bih bila sretna s opcijom da mi nekom prilikom po novorođenčetu šeću bilo kakve bube. Ali ja se grozim svih tih stvorenja pa ono.
    Živim na selu, u kući, uz dvorište i voćnjake - i nikad nemamo nikakve bube unutra. Jedino što doleti pa izbacimo

    Ajd iznimka su pauci, njih redovito usisavam
    Pa Vrci to sam i napisala - doleti unutra, izbaciš i to je to . Ne prskaš svaku niti razmatraš dezinsekciju...
    Shvataš da je reč o desetak bubica raspoređenih na dva sprata u nekih 6-7 nedelja?

    Meni je to najnormalnija pojava u kući, još ako nemaš ni fasadu i možda ni mreže na prozorima, skroz očekivano, svašta uleti dok otvoriš prozore. Pa još novi nameštaj iz raznih skladišta, razne bubice se možda zavukle u njega da prezime... Moguće da će insekata zapravo biti manje jednom kad ne budu više nove stvari pristizale u kuću...

    Lili, ti ga baš pretera . Beba još nije ni rođena i savršeno je bezbedna. A ja tebe tako sklonu prirodi i trčanju uopšte ne doživljavam kao zabrinutu zbog insekata. Pa sigurno ih ima na milione na otvorenom, i svi su ti bili blizu beba u prirodi?

  13. #13

    Datum pristupanja
    Feb 2022
    Postovi
    6

    Početno

    Hvala svima na odgovorima. jučer sam radila nešto po dvorištu i ugledala takvu istu bubicu da penje po fasadi izvana. Tako da je vrlo realna mogućnost da dolaze izvana kroz razne pukotine koje nismo počepili (npr. prozori su izvana oblijepljeni pur pjenom koja nije dobro zapunjena), a i redovito imam otvorene prozore. Taj dan kad sam ih vidjela tri, bili su otvoreni svi prozori nekoliko sati.
    Tako da nekako čisto sumnjam da su se te bube namnožile u kući i da sad iz kuće izlaze van, prije da je obrnuto. A ako je tako, onda mi je lakše, jer se ne bi inače uznemirila oko nekih mušica, smrdljivih martina, komaraca i slično, čak ni onih hrastovih stjenica kojih je znalo biti posvuda, zato što znam da dolaze izvana i da ne jedu ništa po kući.

    Nije mi ugodno što ih vidim tako po kući, ali ovo što kaže Pulinka zapravo kaže i moj muž, nije da ih vidim dnevno 10, tako da on uopće ne razumije moju paniku. Ne razumijem se ni ja nekad moram priznati, ali to mi je stvarno bolna točka. Nije mi bilo stresno ni dizati kredit, ni trudnoća, ni selidba, ništa takvo, to sve jako dobro hendlam, ali su mi užasno stresne bube u kući.

    A dezinsekcija i to mi stvarno nekako nije opcija jer iskreno, nemamo ni novaca sad za to uz sve troškove oko bebe i oko kuće, još smo i dužni, a ne da imamo viška :D Planiramo za vikend počepiti što je više tih rupa okolo i možda poprskati koji kut negdje s Biokillom ili barem izvana po fasadi oko ulaza u kuću.

  14. #14

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,410

    Početno

    to su neke larve

    iz tog će neke veće bube nastati

  15. #15

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj Vrijeska prvotno napisa Vidi poruku
    to su neke larve

    iz tog će neke veće bube nastati

    Ma neće .
    To su larve tvrdokrilaca, njihove su larve duže i često i šire nego adulti.
    Ako larva ima nekoliko mm, imago (adult) može biti samo još kraći i sitniji.
    Evo prečešljavam u glavi izuzetke ali ne dosećam se nijednog, ovako iz glave.

  16. #16
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,504

    Početno

    Joj ma meni se gade te larve i bube po stambenom prostoru.
    Ok vani u prirodi, svega i svacega, al bas po spavacoj sobi, kuhinji ili boravku nikako ne ljubim.

    Kao ni mrave koji mi nisu uopce gadljivi.

    Ono neka obitavaju vani u prirodi i zelenilu
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 11.02.2022. at 17:59

  17. #17
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,618

    Početno

    To su sve čari života u prirodi

    Ja dobijem mini srčani kad mi u kuću uleti veliki zeleni skakavac. Dok recimo na smrdljive martine ne reagiram ako negdje stoje i ne mrdaju

  18. #18
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,504

    Početno

    Ja i smrdljive martine i skakavce rukama iznosim van

    Al zohare, ove neke gmizajuce bube ne volim vidjet po stanu. Gadi mi se da mi gmizu po zivotnom prostoru.

    Ta odbojnost mi je ostala kad smo kao mladi par bili podstanari i u tom stanu i cijeloj zgradi je bilo zohara. Po noci odes u wc, a po kadi gmize zohar. Bljaaak..
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 11.02.2022. at 20:49

  19. #19

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Ovo ti je puno bliže sitnoj bubamari nego bubašvabi, njih se i ja gadim i potrovala sam ih bez pardona jednom kad sam ih slučajno uselila sa nekim džakom krompira, bljak...

    Kod mene isto počele čari prirode, malopre sam izbacila bumbara, živog i zdravog, uneo ga MM slučajno na suvom vešu sa dvorišta. E takvi posetioci lete ekspresno napolje, a ovakve sitne larvice, ako ustanovim da ne napadaju drvo, slegnem ramenima, izbacim ih kad stignem.

    Retko koristim insekticid u kući, zadnje sam oprskala sobnu kalanhoju jer je zapatila neke bele vaši, ali za komarce, muve i kojekakve bubice u prolazu- ili ću ih upljeskati ili će ići u kutijicu pa u dvorište.
    Moji matorci su penzioneri agronomi i davno su mi utuvili da nema 100% bezopasnog insekticida. I da treba trezveno odabrati kada je insekticid najbolje rešenje, a kada ima boljih.
    Pri tome mati uža specijalnost polj. entomologija. Odrasla sam uz frižider pun "uzoraka". Insekata. Retko šta šestonožno mi se gadi, osim bubašvaba. I ose mrzim, jer me redovno bodu dok radim u bašti - ali ih se ne gadim.
    Kad pročitam šta sam napisala - valjda i nisam uračunljiva da dajem savete na temu

  20. #20
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,504

    Početno

    E pa bas sam htjela to napisat asti frizider uzoraka insekata aj aj...
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 11.02.2022. at 22:50

  21. #21
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Mozete slobodno k meni doci prebrojavati azijske bubamare (prijateljice se skrivaju negdje pod krovom nakon sto susjed zavrsi zetvu kukuruza dolje na polju) ili aphide na ogromnom hibiskusu uz stakleni zid u dnevnoj sobi. Prosle godine sam ih nemilice uklanjala neem uljem, a ove godine mi se nesto i ne da. Upravo sam pocupala par pupoljaka s izleglim bubama, cisto da ne preskoce na drugo bilje na drugom kraju kuce.

    U pocetku me svastanesto smetalo, sad se vise ne dam smesti. Imam godisnju pretplatu na deratizatora pa dodje par puta godisnje, posprica izvana protiv paukova,isprazni misolovke vani ako treba (vise ne treba, rijesili smo problem - prijasnji stanar nije dobro zatvorio rupe kad je premijestao kablove), izbaci strsljene iz dimnjaka i, recimo, pokupi smrdljivu lesinu oposuma ispod porcha. To jos ne radim sama.

  22. #22
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Ja spadam u skupinu onih koji se prave da nisu vidjeli bube jer znam da se od mene onda očekuje da ih ubijem ili nešto a meni se ne da. Uvijek si mislim što da dođu npr neki vanzemljci milijun puta pametniji od nas, bi li nas jednako lagano pobili ko i mi mrave i sl. Pa često ignoriram pauke, srebrne ribice, smrdljive martine, mrave i sl kolikogod mogu, ali na žalost netko ih obično ipak uoči pa me ganjaju da ih ubijem/izbacim iz kuće. Jedino što ubijam su oni paukove vučjake, nađe ih se ponekad u kući, ne znam odakle dolaze no neko vrijeme smo ih svako malo nalazili u kući - nije baš zabavno kad naletiš na mesnatog smeđeg pauka 7 cm promjera i još brz ko munja. Iako kažu da su bezopasni ali su baš onako grozni. Ne volim ideju da mi takav hoda negdje oko glave dok spavam (oni tankonogi u kutevima me ne smetaju, samo ak baš od nekud iskoči kapitalac od prek 10cm)

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •