Pokazuje rezultate 1 do 27 od 27

Tema: Kako se ponasa bezglutensko brasno u kolacima...

  1. #1
    bebeto avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    na otoku kristalnih zvijezda
    Postovi
    906

    Početno Kako se ponasa bezglutensko brasno u kolacima...

    Pomagajte ! Uskoro mi je rodjendan i htjela bi pocastiti ekipicu. Jedna od prijateljica je nedavno otkrila da ima celijakiju, znaci ne smije primirisati glutenu. Htjela bi napraviti tortu koju moze i ona jesti a da nije neka od onih "raw" torti sa masu orasastih plodova jer takve ja ne mogu smislit Kupila bi bezglutensko brasno ali me zanima kako sa njime baratati ? Da li se koristi u istom omjeru kao obicno brasno ? Kako reagira na prasak za pecivo ? Smijem li uopce stavit prasak za pecivo ? Ako cu raditi npr. mileram tortu sa prhkim tijestom da li se moze napraviti i sa ovim bezglutenskim, nece se raspadati ? Navodno postoji i puding bez glutena pa bi njega koristila u kremi....u glavnom molim iskusne za tips & triks ili nekakav dobar recept za tortu u kojoj cemo moci svi uzivati...hvala

  2. #2
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,441

    Početno

    A zašto ne napraviš Ledeni vjetar? Kore možeš i kupiti? A puding može u kremu.

  3. #3
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    1. Pitaj ju koje brašno uopće upotrebljava
    2. Možda bi prošla i pita od jabuka?
    Imaš tu na rodu onaj brzi voćni kolač

    Puding napraviš sama s gustom ,( kukuruzni škrob) , fodaš arome koje hoćeš

  4. #4
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Joj
    Puding napraviš od arome koje želiš i kukuruznog škroba (gustin)

    http://forum.roda.hr/threads/56488-B...7ni-kola%C4%8D
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 07.03.2022. at 17:58

  5. #5
    Willow avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    2,694

    Početno

    provjeri najprije s njom, neki celijakičari mogu imati problem i ako je npr. kalup za tortu i nož kontaminiran glutenom...

    a za recepte (ako smije) najbolje nešto gdje uopće ne ide brašno kao npr. bobanova torta

  6. #6
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Nož i kalup se može i očistiti po meni tu ne bi trebali bit problema
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 07.03.2022. at 18:09

  7. #7

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,739

    Početno

    Ja radim cheesecake. Kupim u dm-u bezglutenske kekse, umjesto petit keksi. Sve ostalo je bez glutena (sir, vrhnje, maslac,jaja). Ukrasim sumskim vocem.

    Radim i tortu Jozefinu (po receptu Peterlin s Rode http://forum.roda.hr/threads/38733-J...lade-bez-file). U nju ti uopce ne ide brasno, ali ima dosta ljesnjaka a vidim da tone volis...
    Radim i mokru pitu od jabuka (koristim Scharovo brasno, stavim 1 zlicu vise nego obicnog brasna). Radim i klasicnu pizzu.

    Sve to radim jer nasa mala prijateljica ima celijakiju pa kad dođe na nase rockase, da moze sve jesti.

    Prije pecenja sve operem (kalup, zdjele...).

  8. #8
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,415

    Početno

    radim pizzu po receptu u koji originalno ide bezglutensko brašno, koje ja ne koristim, već obično
    moram staviti cca 20% više brašna u odnosu na originalni recept, da bih mogla lijepo umijesiti i razvaljati
    čisto kao orjentir možda i za druge recepte
    Posljednje uređivanje od emily : 07.03.2022. at 20:11

  9. #9

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,739

    Početno

    Ovako kako kaze emily. Za umijesit pizzu uvijek dodam malo vise nego obicnog.

  10. #10
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Rogač ide li to , ja radim onu hvarsku qka Jozefina s rogačem izbacim sve kaj mali inače ne jede

  11. #11

    Datum pristupanja
    Nov 2021
    Postovi
    735

    Početno

    Bebeto, cure su već rekle većinu. Postoji i puding bez glutena, npr. ovaj https://www.oetker.hr/hr-hr/nasi-pro...kusom-vanilije, kao i prašak za pecivo bez glutena, npr. https://www.garden.hr/prasak-za-peci...biovegan-3x17g

    A evo i recept za mileram tortu bez glutena http://cake-cookie-pie.blogspot.com/...ram-torta.html

  12. #12
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Moj savjet još uvijek vrijedi
    Pitajte koje namirnice, zamjene za nešto o uopće upotrebljava određena osoba, jer bezgluteinska dijete svašta nešto podrazumjeva i isključuje
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 07.03.2022. at 21:12

  13. #13
    bebeto avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    na otoku kristalnih zvijezda
    Postovi
    906

    Početno

    Hvala vam na sugestijama i receptima, divne ste
    Cathy, da ledeni vjetar mi je jedan od opcija o kojem sam razmisljala..kore ja uvijek radim sama to mi nije problem...u kremu ide brasno, ako stavim bezglutensko valjda ce biti isti efekt ?
    Bubaklara...hvala na linku za Jozefinu....ljesnjaci dolaze u obzir..orahe ne podnosim ni nacrtane , cini mi se da nije previse "teska" ?
    Dota, hvala na linku za mileramku, ja je inace radim identicno samo sa klasicnim brasnom, vidim da se u ovome receptu ne spominje da ide posebni puding bez glutena ?
    Emily, hvala, to mi je skroz korisno za znati, znaci cca. 20 % vise brasna u odnosu kada radim sa obicnim...

    Jelena, hvala ti na savjetu, prijateljica je rekla da je problem samo u glutenu, sve ostalo konzumira normalno...

  14. #14

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,739

    Početno

    Citiraj bebeto prvotno napisa Vidi poruku
    Bubaklara...hvala na linku za Jozefinu....ljesnjaci dolaze u obzir..orahe ne podnosim ni nacrtane , cini mi se da nije previse "teska" ?
    Nije, bude dosta vlažna jer idu cijele naranče. Samo za čokoladu pazi da uzmeš onu bez glutena (za čokoladu u prahu mislim da je Kanditova ili Kraševa, piše iza na deklaraciji; za čokoladu koja ide u glazuru sam uzimala tamnu Lindt, ona je bez glutena).

  15. #15
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Ja radim tortu sličnu kao ova Peterlinina Jozefina, ali koristim bademe. Stavim 2-3 naranče, ali ne ribam koricu nego cijele naranče skuham, pa ih sameljem u multipraktiku

  16. #16
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Ili torta caprese, sastojci su čokolada, bajami, jaja, maslac, šećer.
    Mislim da ona umiljatina isto nema brašna?

    bebeto, žuta krema se može raditi s kukuriznim škrobom (gustinom) umjesto brašna, ali mislim da treba malo korigirati količinu.

  17. #17

    Datum pristupanja
    Nov 2021
    Postovi
    735

    Početno

    Citiraj bebeto prvotno napisa Vidi poruku
    Dota, hvala na linku za mileramku, ja je inace radim identicno samo sa klasicnim brasnom, vidim da se u ovome receptu ne spominje da ide posebni puding bez glutena ?
    Puding je u načelu proizvod bez glutena, napravljen od kukuruznog škroba, tako da se može napraviti i običan puding. Evo tu sastojci običnog pudinga: https://www.podravka.hr/proizvod/puding-okus-vanilija/
    No, puding koji je deklariran "bez glutena" trebao bi biti još malo sigurniji, u smislu da nije kontaminiran tragovima glutena (od drugih proizvoda iz istog pogona i sl.) Ako prijateljica nije osjetljiva i na gluten u tragovima, možeš upotrijebiti i običan puding. Ako je, ni ovaj bezglutenski nije skup (oko 6,5 kn u Konzumu), pa možeš napraviti i s njim da budeš sigurna.
    Usput, uvijek mi razgali srce i zahvalna sam kad vidim da ljudi koji ne pate od alergija/intolerancija i sl. prilagode svoju prehranu onima kojima je to potrebno. To je tako mala, a tako velika gesta. Jedno moje dijete je alergičar (ne na gluten, nego na druge stvari) i vjeruj mi, geste poput tvoje se pamte .
    Posljednje uređivanje od Dota : 08.03.2022. at 14:31

  18. #18

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,261

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da ona umiljatina isto nema brašna?
    točno, sjedi 5

  19. #19
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,415

    Početno

    Citiraj bebeto prvotno napisa Vidi poruku
    Emily, hvala, to mi je skroz korisno za znati, znaci cca. 20 % vise brasna u odnosu kada radim sa obicnim...
    ne, ne
    20% manje bezglutenskog u odnosu na istu količinu običnog brašna

  20. #20
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Iskreno mislim da radi koje žlice tog posebnog brašna nećeš kupiti cijelu kilu

    Stavi gustin

  21. #21
    bebeto avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    na otoku kristalnih zvijezda
    Postovi
    906

    Početno

    Citiraj emily prvotno napisa Vidi poruku
    ne, ne
    20% manje bezglutenskog u odnosu na istu količinu običnog brašna
    Tenks, zbunio me bubaklarin komentar ispod jer je napisala da i ona stavi "vise nego obicnog" Mozes mi linkat taj recept za pizzu ? Ja inace znam sebi napravit tijesto za pizzu od mljevenih badema,sira i chia sjemenki ali previse mi je zasitno, ja vise volim onaj "kruhasti okus".

    Dota, bas sam jutros gledala deklaracije u butizi, skoro pa na svemu (pudinzi,cokse u prahu i za kuhanje) pise da moze sadrzavati gluten u tragovima. Ne znam koliko bi to naskodilo prijateljici, mislim da ni ona jos ne zna jer je tek nedavno otkrila da ima tu autoimunu bolest pa cu ici radije na ziher gdje pise da ga sigurno nema. Hvala ti na komentaru, zivim u uvjerenju da bi i za mene moje prijateljice napravile isto.

    Jelena, gdje da stavim gustin ? U kremu ? Covjece i na njemu pise ( imam od dr.oetkera) da sadrzi gluten u tragovima...

  22. #22

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,739

    Početno

    Bebeto, ukoliko ti piše da neki proizvod sadrži gluten u tragovima, nemoj to uzimati.
    Sto se tice omjera brasna, u ovim mojim receptima ide cca 1 zlica vise bezglutenskog nego obicnog, dobro si procitala (u pizzu i mokru pitu od jabuka). Ispada mi pregnjecavo ako stavim mjeru koja pise u receptu.
    Posljednje uređivanje od buba klara : 09.03.2022. at 12:19

  23. #23
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Koje brašno ona ima?

  24. #24

    Datum pristupanja
    Nov 2021
    Postovi
    735

    Početno

    Bebeto, zato sam i pisala da trebaš vidjeti s prijateljicom smije li "u tragovima" ili ne. Imaš na ovoj poveznici vrlo koristan (ali i dug ) članak o čitanju deklaracija https://celivita.hr/sigurna-kupovina-2/
    Da ti skratim muku, evo što kažu o "glutenu u tragovima": "
    U prvom dijelu ovog teksta pojasnili smo označavanje hrane kada je određena tvar koja može izazvati alergije ili intolerancije sastojak hrane – dakle, namjerno prisutna u hrani. Međutim, kontaminacija tim tvarima, a posebno glutenom, može se dogoditi u bilo kojem koraku proizvodnje, transporta, prodaje ili pripreme hrane ili njezinih sastojaka. U tom slučaju u popisu sastojaka nije navedena žitarica koja sadrži gluten (jer nije sastojak hrane), ali hrana ipak može sadržavati gluten u tragovima.
    Stoga se na etiketama brojnih proizvoda iza popisa sastojaka mogu naći i dodatna upozorenja o mogućoj kontaminaciji, kao što su „Može sadržavati…“, „Može sadržavati tragove…“, „Proizvedeno u objektu koji također prerađuje …“. Te izjave znače da receptura proizvoda nema sastojaka koji sadrže gluten, ali se ne može isključiti slučajna kontaminacija, primjerice zbog kontaminacije ulazne sirovine, ili zato što se na istoj proizvodnoj liniji ili u istom pogonu proizvode i drugi proizvodi koji sadrže gluten."
    Ako hoćeš ZAISTA biti sigurna da nema glutena, uzmi proizvode na kojima baš piše da su BEZ glutena. To je najsigurnije u ovom slučaju, a nije znatno skuplje.
    Posljednje uređivanje od Dota : 09.03.2022. at 13:20

  25. #25

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,739

    Početno

    Citiraj Dota prvotno napisa Vidi poruku
    Ako hoćeš ZAISTA biti sigurna da nema glutena, uzmi proizvode na kojima baš piše da su BEZ glutena. To je najsigurnije u ovom slučaju, a nije znatno skuplje.
    Potpis.
    Nasa mala prijateljica, radi koje se i upustim povremeno u bezglutensku kuhinju ne smije ni primirisati tragovima glutena. To znači ovo gore što je Dota pisala: sam proizvod ne mora sadržavati gluten ali može biti pripreman negdje gdje se prethodno radilo nešto s glutenom. Za nju je to dovoljno da krenu tegobe.

  26. #26
    Munkica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2016
    Lokacija
    Sjever
    Postovi
    1,977

    Početno

    Kad kuham za nekoga s celijakijom, otvaram sve novo jer ne znam jesam li nekada npr rukom kojom mijesim kruh dirala sol, ili necim sto je bilo u dodiru s glutenom uzimala secer iz posude itd… I uvijek prvo ispecem sve bez glutena pa onda za ostale da se ne bi hrana kontaminirala.

    Imam bezglutenske recepte za kolac od cooolade, narance i rogaca i tortu od cokolade i maslinovog ulja. Mislim da je ova s uljem slicna umiljatinoj torti.

  27. #27
    bebeto avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    na otoku kristalnih zvijezda
    Postovi
    906

    Početno

    Hvala vam svima na trudu i pojasnjenjima

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •