Stranica 16 od 60 PrviPrvi ... 6141516171826 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 751 do 800 od 2952

Tema: Što nam se to događa?

  1. #751
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Srednjoškolki? Vjerojatno zanemariv.
    Ja ih znam nekoliko, točnije tri, koje su slučajno ostale trudne u srednjoj, rodile, dečki im isparili i sad njihovi roditelji podižu tu djecu, a one nisu čak ni sredile alimentaciju, ni ime oca u dokumentima, ma ništa.
    Naravno da se nisu ni školovale dalje i zapravo je samo jedna i završila srednju školu.
    Jednom rječju- užas!

  2. #752
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Tanci ove žene koje ja znam su to prakticirale između 1975. i 1995., ne znam koliko je to tada koštalo… ali zaista osobno poznajem ženu koja ih je imala 6 u tim desetljećima… i koja to nije skrivala nego bi tako nešto govorila među drugim ženama u društvu. A i nije svakih par mjeseci… bilo je svakih par godina .
    Posljednje uređivanje od Bubilo Bubich : 18.05.2022. at 19:36

  3. #753
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Abortus je bio je posve besplatan, trebala je samo uputnica primarnog ginekologa. Do negdje 1995, ne znam kada su stavili da se plaća.
    I kontracepcija svih vrsta je bila posve besplatna. Sada se i kontracepcija plaća.
    Posljednje uređivanje od Beti3 : 18.05.2022. at 19:51

  4. #754
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Abortus je bio je posve besplatan, trebala je samo uputnica primarnog ginekologa. Do negdje 1995, ne znam kada su stavili da se plaća.
    I kontracepcija svih vrsta je bila posve besplatna. Sada se i kontracepcija plaća.
    Nije točno.
    Abortus se uvijek plaćao.
    I za vrijeme Juge i kasnije.
    Dakle od donošenja zakona, na dalje.
    Nikad, ali baš nikad namjerni abortus nije išao na uputnicu.
    Besplatan je bio samo za vrijeme Juge i to u slučaju ako je žena unatoč kontracepciji zatrudnila i to samo ako se spirala koristila.

  5. #755
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    Pa puno je duha svetog, tako da... mozda, zasto ne?


    Raznorazne odlicne pronatalitetne mjere su pokazale da ljudi i nisu nesto zainteresirani za radjanje djece. I trend je takav, opcenito, po zapadnom svijetu. Mozebitno i apstinencija; nije ljudima do seksa, tko ce znati. Jedan od sest parova je neplodan (a nije bas da im drzava izuzetno pomaze oko zaceca).

    Moramo se svi skupa, zapravo, dogovoriti u cemu je problem. Mozda se pobacaji zapravo rade non stop i priziv savjesti nastupa samo kao predstava za javnost.

    Kontracepcija je sigurno dostupnija vise i lakse nego sto je bila prije otprilike 15 godina kad mi je zadnji put trebala u HR. Imala sam tridesetak godina i zapravo sam se poprilicno namucila dok mi je netko pristao dati recept, a inzistirala sam, prvenstveno, jer mi je partner bio (i ostao) stranac pa se nismo htjeli osloniti na duha svetog.

    Koji postotak srednjoskolki uzima kontracepciju? Ima li netko taj podatak?
    Kaae, pa zar ti ne zoveš prezervativ kontracepcijom? Koja uz to štiti i od spolno prenosivih bolesti? Sigurna sam da je to među mladima najraširenija kontracepcija. Imam dvojicu seksualno aktivnih sinova, između ostalog. Za jednoga znam da je aktivan jer zaboravlja svoja prazna pakiranja kondoma po kući A i neki su mi mlađi prijatelji rekli da se nikad u životu nisu seksali bez kondoma. Ostadoh paf od tolike odgovornosti, mi smo uvjek računali kad se može bez.
    Što se tableta tiče, ja sam ih uzimala u nekim fazama života, i dobivala bez apsolutno ikakvih problema. Nisam čula da je itko imao problem ugradit spiralu. Tang je napisala da je pilula za dan poslije lako dostupna. Evo, ako ćemo, u nedostatku ststistike, o osobnim iskustvima, moje je takvo.

    Ok, i sad glupo pitanje. Ja sam (neinformirano) mislila da se pobačaj u bolnici ne plaća. Ako se plaća u bolnici i plaća kod privatnika, u čemu je razlika gdje ga se obavlja? Privatno je skuplji? Što ne znači da je ok da ga bolnice ne rade. Nego me zanima faktički koliko je nedostupan.

  6. #756
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Pa razlika je kao prvo u cijeni. kao drugo, ja ne znam gdje se u Hrvatskoj privatno može napraviti pobačaj (osim u jednoj privatnoj bolnici u Zagrebu).

  7. #757
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,503

    Početno

    Kad sam ja imala spontani 2010. spontani pobacaj se nije placao, al se placao namjerni pobacaj 2.000kn.

  8. #758
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    kao drugo, ja ne znam gdje se u Hrvatskoj privatno može napraviti pobačaj (osim u jednoj privatnoj bolnici u Zagrebu).
    Stvarno? Meni su ostala iskustva iz devedesetih, kad je bilo privatnika koji su radili pobačaje. Žene su radije išle privatno, nego u bolnicu.
    Ali ne znam, ne slaže mi se to nekako. Je li ono bilo rečeno da je u splitskoj bolnici lani obavljen neki smiješno mali broj pobačaja, tipa 10? Gdje se onda rade?

  9. #759
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Vjerojatno u drugim gradovima, izvan Hrvatske ili ilegalno privatno.

  10. #760
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Kad sam ja imala spontani 2010. spontani pobacaj se nije placao, al se placao namjerni pobacaj 2.000kn.
    pa sta se ima placat za spontani? nije da ga planiras i narucujes se

  11. #761
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Po zakonu se pobačaj smije raditi samo u bolnici. Prema tome ostaju jedino državne plus Podobnik i možda Medicol (za njega nisam sigurna). Pobačaji kod ginekologa u privatnoj ordinaciji su protivni zakonu (za ginekologa, ne za zenu).

    Samim tim oni koji u bolnici to ne obavljaju zbog priziva savjesti a onda rade privatno ne samo da su licemjera nego i rade protivno zakonu što jako dobro znaju.

    Ovo o spontanom iopce ne razumijem, spontani je stanje koje je oduvijek i svugdje pokriveno zdravstvenim kao i npr lom noge.

    PS to o bolnicama je iz zakona iz 70-ih tako da je to stanje zadnjih 50 godina.
    Posljednje uređivanje od sillyme : 19.05.2022. at 09:28

  12. #762
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Vjerojatno u drugim gradovima, izvan Hrvatske ili ilegalno privatno.
    Pa to je stvarno katastrofa. (A i ja očito nisam dovoljno u toku)

  13. #763
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Broj pobačaja svuda pada, ali u Hrvatskoj je pao malo previše u odnosu na susjedne zemlje da bi to bilo realno. Tako da se očito može zaključiti da se dobar dio pobačaja radi izvan sustava.

  14. #764
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Upravo tako.
    Mnoge privatne ginekološke ordinacije rade abortuse i vjerojatno to nigdje ne bilježe pa ispada da broj izvedenih abortusa pada, a zapravo je realan broj puno veći.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  15. #765
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Broj pobačaja svuda pada, ali u Hrvatskoj je pao malo previše u odnosu na susjedne zemlje da bi to bilo realno. Tako da se očito može zaključiti da se dobar dio pobačaja radi izvan sustava.
    Ma da, jasno. Jedino što sam ja mislila da i ordinacije smiju raditi pobačaje, ali da se ne skupljaju podaci. Jednostavno me ta (bitna) informacija uspjela zaobić.

  16. #766

    Datum pristupanja
    Sep 2019
    Postovi
    58

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Broj pobačaja svuda pada, ali u Hrvatskoj je pao malo previše u odnosu na susjedne zemlje da bi to bilo realno. Tako da se očito može zaključiti da se dobar dio pobačaja radi izvan sustava.
    Rade se u bolnicama, ali upisani kao spontani pobacaji. Kako je po sluzbenoj statistici pao broj pobacaja na zahtjev tako je porastao broj spontanih.

  17. #767
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Može biti i to.

  18. #768
    Kanga avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,982

    Početno

    Citiraj Summers prvotno napisa Vidi poruku
    Rade se u bolnicama, ali upisani kao spontani pobacaji. Kako je po sluzbenoj statistici pao broj pobacaja na zahtjev tako je porastao broj spontanih.
    Jesi sigurna radi li se o apsolutnom porastu broja spontanih ili udjelu u odnosu na ukupan broj? Jer ako je ukupan broj pao na račun elektivnih, onda udio spontanih raste iako im apsolutni broj ostaje isti.

  19. #769
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Vjerojatno ima svega po malo. Pa sjećam se da je bila afera s liječnicima koji su radili upravo ovo što piše Summers. Isto tako, čitam na nekim mjestima da žene odlaze u Sloveniju. Tako da je taj smanjeni broj vjerojatno kombinacija raznih faktora.

  20. #770
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    To zapadni dio gravitira prema Slo (Zagreb npr prema Brezicama). Ostali dijelovi države koliko sam cula gravitiraju prema BIH, Srbiji gdje još i jeftiniji nego u Hrvatskoj. Plus ne slušas pranje mozga i moraliziranje ala onaj ginekolog kog sam linkala.

  21. #771
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Ma da, jasno. Jedino što sam ja mislila da i ordinacije smiju raditi pobačaje, ali da se ne skupljaju podaci. Jednostavno me ta (bitna) informacija uspjela zaobić.
    Cito u Splitu?

  22. #772
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj Jadranka prvotno napisa Vidi poruku
    Cito u Splitu?
    Ne znam, stvarno.

  23. #773
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Kaae, pa zar ti ne zoveš prezervativ kontracepcijom? Koja uz to štiti i od spolno prenosivih bolesti? Sigurna sam da je to među mladima najraširenija kontracepcija. Imam dvojicu seksualno aktivnih sinova, između ostalog. Za jednoga znam da je aktivan jer zaboravlja svoja prazna pakiranja kondoma po kući A i neki su mi mlađi prijatelji rekli da se nikad u životu nisu seksali bez kondoma. Ostadoh paf od tolike odgovornosti, mi smo uvjek računali kad se može bez.
    Što se tableta tiče, ja sam ih uzimala u nekim fazama života, i dobivala bez apsolutno ikakvih problema. Nisam čula da je itko imao problem ugradit spiralu. Tang je napisala da je pilula za dan poslije lako dostupna. Evo, ako ćemo, u nedostatku ststistike, o osobnim iskustvima, moje je takvo.

    Ok, i sad glupo pitanje. Ja sam (neinformirano) mislila da se pobačaj u bolnici ne plaća. Ako se plaća u bolnici i plaća kod privatnika, u čemu je razlika gdje ga se obavlja? Privatno je skuplji? Što ne znači da je ok da ga bolnice ne rade. Nego me zanima faktički koliko je nedostupan.
    Naravno da su kontracepcija.

    Jesu li besplatni?

    Jer Rodina populacija, odavno smo zakljucili, zapravo nije dobar uzorak hrvatskog drustva.

  24. #774
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Mozda, na kraju krajeva, kontacepcija i spolni odgoj uopce nisu problem, kao sto sam negdje gore napisala. Svi sve znaju i sve im je dostupno, ali odredjena skupina (nepoznat nam je broj, takodjer) jednostavno uziva u abortusu kao metodi kontracepcije i uopce im to nije fizicki i/ili emocionalno nezgodno, lako im je dostupno, jeftino ili besplatno, ili kako vec. I njih onda valjda ima toliko da je abortus sam po sebi problem jer ga iskoristavaju valjda toliko da netko kome stvarno treba, nikako do njega ne moze jer su, izmedju ostalog, ginekolozi ispucali kapacitete savjesti na ove prve.

    Nije prvi put da se kolektivno ne mozemo dogovoriti ima li uopce problema, a kamoli postoji li rjesenje.

  25. #775
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Već je Svimbi stavila link da je odobreno refundiranje. Nisu trebale roza cvike da se to realizira.

    Nažalost nije samo u RH tako, uvijek dobro dođe odvjetnik i stavljanje u medije ili barem prijetnja.
    Mi smo nedavno imali situaciju s putnim osiguranjem za otkazani put u inozemstvo i svu smo dokumentaciju pravodobno dostavili, no 2 mjeseca su nas zavlačili da fali ovo-ono da nam ne mogu još odobriti povrat (radi se o osiguranju iz inozemstva koje smo papreno uplatili za to putovanje). Onda sam poludila i zaprijetila da ću angažirat odvjetnika i objavit na društevnim mrežama kako su neprofesionalna agencija, čik pogodi u roku 24h je stigao mail da odobravaju naš zahtjev. Fuj, užas,al često to bude jedini način.Ne uspoređujem situacije naravno nego načine kako doći do cilja i onoga što ti pripada: pravna pomoć i/ili javna objava.
    S tim da je Mirelina situacija takva da vjerujem da bi uz dobrog odvjetnika čak i bez medija dobila povrat sredstava jer pravni temelj je već u Zakonu i "oni" nemaju izbora nego refundirat troškove (budući da ne postoji ustanova, ni liječnik u RH koji to radi a dužni su osigurati zakonom navedenu medicinsku uslugu).
    Nema sanse, ali nikakve za to. Jedva su i uz ove pritiske pristali, bile su bitke i sve u zadnji cas.

  26. #776
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Cudno samo kako je u SAD-u, gdje kontracepcija nije bauk, stopa pobacaja na 1000 zena, 4 puta veca nego u HR.

  27. #777
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Stvarno? Meni su ostala iskustva iz devedesetih, kad je bilo privatnika koji su radili pobačaje. Žene su radije išle privatno, nego u bolnicu.
    Ali ne znam, ne slaže mi se to nekako. Je li ono bilo rečeno da je u splitskoj bolnici lani obavljen neki smiješno mali broj pobačaja, tipa 10? Gdje se onda rade?
    Drzavno, putuju u rijeku. Privatno, tko zna gdje, u sivom spektru. Ja sam imala taj 'spontani' koji smo obavilo na sd, mislim da je bila 2012. Islli platit prije zahvata (mucila sam se mjesec dana s krvarenjem, a plod nikako da ode, a sve vise zaostaje, plus me bilo strah da mi se ne dogodi slicno sto i cavajdi - da ne ode unutar roka pa onda komisije i slicno i ja moram iznasat tu trudnocu pa sam bila na rubu zivaca, a vec je pocelo ovo ludilo i vec sam znala za zenu s plodom s anencefalijom kojoj su u kb st palamudili da nisu sigurni i agonija je vec bila krenula). Uzv je slucajno pokazao da je plod oso dan prije (znam tocno jer sam isla vrlo cesto na uzv u nadi da ce sam otic). Tako da se i planira i ne planira, zovot pise svakakve price i ne ide uredno ko sto mozda neka sretnica misli. Zasto sam svim silama za opcije.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 19.05.2022. at 14:29

  28. #778
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Roda na ove skrivene pobacaje ne ukazuje od jucer, nego sigurno vec barem 10 god, trend sw poklopio s eskalacijom savjesti koja se poklopila s Hodnim aktivnostima. Tako da mi je 'super' kad kazu necu p politici i ne bih ja da se dijelimo, a dotice te se intimno da intimnije ne moze.

  29. #779
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj Jadranka prvotno napisa Vidi poruku
    Cudno samo kako je u SAD-u, gdje kontracepcija nije bauk, stopa pobacaja na 1000 zena, 4 puta veca nego u HR.
    Jel' da? Bas cudno s obzirom na duljinu porodiljnog npr. kod njih i u nas. Plus jos vecu stratifikacoju drustva nego kod nas (siromastvo vs bogatstvo). A posebno cudno s obz da su vise face value drustvo, dok kod nas sve ispod zita pa kad se pojavi jedna cavajda koja konacno nesto kaze svi???
    Posljednje uređivanje od ina33 : 19.05.2022. at 14:34

  30. #780
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Jel' da? Bas cudno s obzirom na duljinu porodiljnog npr. kod njih i u nas. Plus jos vecu stratifikacoju drustva nego kod nas (siromastvo vs bogatstvo).
    Cudno s obzirom na komentare o Hrvatima koji, za razliku od ostatka zapada, ne znaju sto je kontracepcija.

  31. #781
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Hrvatske službene brojke su stvarno nerealne, ali kad se usporedi sa susjednim zemljama kao što su Slovenija ili Srbija opet USA ima duplo veću stopu pobačaja.
    I recimo, nisam sigurna je li još uvijek tako, ali mislim da je UK bio poznat po velikom broju teen trudnoća, a imaju spolni odgoj u školama.
    Tako da nije to sve baš tako jednostavno.

  32. #782
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj Jadranka prvotno napisa Vidi poruku
    Cudno s obzirom na komentare o Hrvatima koji, za razliku od ostatka zapada, ne znaju sto je kontracepcija.
    I cudno s obz da kb st skoro da i nema pobacaja, kud su gdje su nestali, u kojoj rijeci ponornicu sivila i -'dogovora'. Statistika ispada za luzere il za pr, u nekim nasim osuncanim krajevima. Neka statistika. Samo da se ne vidi, i sad tu ta cavajda komplicira i izvolijeva s proteatima, bijase sama odvj. platit, ko i postupak, dalje od ociju.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 19.05.2022. at 15:04

  33. #783
    Kanga avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,982

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam imala taj 'spontani' koji smo obavilo na sd, mislim da je bila 2012. Islli platit prije zahvata (mucila sam se mjesec dana s krvarenjem, a plod nikako da ode, a sve vise zaostaje, plus me bilo strah da mi se ne dogodi slicno sto i cavajdi - da ne ode unutar roka pa onda komisije i slicno i ja moram iznasat tu trudnocu pa sam bila na rubu zivaca, a vec je pocelo ovo ludilo i vec sam znala za zenu s plodom s anencefalijom kojoj su u kb st palamudili da nisu sigurni i agonija je vec bila krenula). Uzv je slucajno pokazao da je plod oso dan prije (znam tocno jer sam isla vrlo cesto na uzv u nadi da ce sam otic). Tako da se i planira i ne planira, zovot pise svakakve price i ne ide uredno ko sto mozda neka sretnica misli. Zasto sam svim silama za opcije.
    X. Ja sam imala suprotno iskustvo u prvoj trudnoći. Prokrvarila sam u 10. tjednu, primarni me ginekolog odmah uputio u bolnicu. Bilo je kasno popodne kad sam zaprimjena na odjel. Rekli su mi da mi tek u jutro mogu napraviti UZV kojim bi se definitivno potvrdila smrt ploda, ali da je to 99.99% sigurno i da preporučaju da odmah naprave kiretažu. Mene je sve to bilo jako šokiralo (takav nagli preokret do tad normalne trudnoće), nisam pristala na kiretažu, htjela sam da se ipak napravi taj UZV prije. To su loše primili, ali su me pustili. U jutro su mi napravili UZV i nikad neću zaboraviti kojim su mi riječima saopćili nalaz "Eto, bebici vam ne kuca srce, jeste sad zadovoljni?" Nekad se pitam skupljaju li se iz nekog razloga baš najgori u toj specijalizaciji - znam da ima puno i onih koji zaslužuju svaku pohvalu, ali nekako statistički gledano baš je to specijalizacija u kojoj ima nadprosječno puno patoloških likova

  34. #784
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Hrvatske službene brojke su stvarno nerealne, ali kad se usporedi sa susjednim zemljama kao što su Slovenija ili Srbija opet USA ima duplo veću stopu pobačaja.
    I recimo, nisam sigurna je li još uvijek tako, ali mislim da je UK bio poznat po velikom broju teen trudnoća, a imaju spolni odgoj u školama.
    Tako da nije to sve baš tako jednostavno.
    Da, o tome pricam. Da je nas stvarni broj duplo veci, opet je duplo manji od sad-a.
    Posljednje uređivanje od Jadranka : 19.05.2022. at 15:49

  35. #785
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,374

    Početno

    Citiraj Kanga prvotno napisa Vidi poruku
    X. Ja sam imala suprotno iskustvo u prvoj trudnoći. Prokrvarila sam u 10. tjednu, primarni me ginekolog odmah uputio u bolnicu. Bilo je kasno popodne kad sam zaprimjena na odjel. Rekli su mi da mi tek u jutro mogu napraviti UZV kojim bi se definitivno potvrdila smrt ploda, ali da je to 99.99% sigurno i da preporučaju da odmah naprave kiretažu. Mene je sve to bilo jako šokiralo (takav nagli preokret do tad normalne trudnoće), nisam pristala na kiretažu, htjela sam da se ipak napravi taj UZV prije. To su loše primili, ali su me pustili. U jutro su mi napravili UZV i nikad neću zaboraviti kojim su mi riječima saopćili nalaz "Eto, bebici vam ne kuca srce, jeste sad zadovoljni?" Nekad se pitam skupljaju li se iz nekog razloga baš najgori u toj specijalizaciji - znam da ima puno i onih koji zaslužuju svaku pohvalu, ali nekako statistički gledano baš je to specijalizacija u kojoj ima nadprosječno puno patoloških likova
    Gotovo identicno. Ja sam znala da pldu vise ne kuca srce ( bila sam 12 tj) i zaprimljena sam ( kao preko veze na kiretazu). Dali su mi ( tj.sestra) prazan papir da potpisem da pristajem na zahvat. A sam trazila da mi se objasni zahvat. Sto je iznerviralo lijecnika , koji je bio visokopozicionirani, ali ta veza . ( radila sam jedni vrijeme sa njegovom zenom). On je poceo urlati na mene , da mu gubim vrijeme. Kad sam pitala sa li postoji opcija da se priceka da bude spontani urlao je da ako krenem jako krvati ne zalim se ako zavrsim na hitnoj i tamo me bude mesario neki specijalizant. Plakala sam ko kisna godiba, a sestra je komentirala da se migu predomisliti ako zelim . Misleci pri tome da sam dosla na pobacaj na zahtjev.

  36. #786
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    Naravno da su kontracepcija.

    Jesu li besplatni?
    Nisu besplatni, ali evo ni to nas ne sprječava da ih koristimo, toliko smo fenomenalni.

  37. #787
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,503

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Nisu besplatni, ali evo ni to nas ne sprječava da ih koristimo, toliko smo fenomenalni.
    Fenomenalni nego sta

    Ja imam fakat ok iskustvo sa SD, doktor me tjesio kad sam dosla krvareci da ne brinem, da puno zena zna krvarit, pa bude sve ok, bas je bio njezan. Nazalost, na kraju je ipak srce stalo i bio spontani.

    No iz Petrove gdje sam jedno vrijeme lezala radi nekih pretraga nemam bas dobro iskustvo-ko na traci, pacijent nema pravo nista reci, sistem muči i slušaj, užas...

  38. #788
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,979

    Početno

    Imam dugu povijest s UZV u Petrovoj. U mlađim (davnim) danima imala sam osobitu čast svaki put doći drugom ginekologu. I dan-danas mislim da taj podrum leži na posebno zlokobnim Hartmannovim čvorovima jer tolika razina nadmenog bezobrazluka i neljubaznosti određenih liječnika (ne zaboravimo ni neke sestre - odlične učenice svojih nadređenih!) jednostavno nije normalna. Tako nešto se ne može doživjeti kod ORL, oftalmologa, stomatologa...ma nigdje!

  39. #789
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,503

    Početno

    Slazem se coksa, to je zaista posebno iskustvo (u negat.smislu).
    Ja sam naravno bila jedina tamo iz svoje sobe koja se usprotivila i usudila pustit svoj glas tijekom vizite to tretiranje pacijenata ko debila, koji ne smiju nista pitat mi je strava.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 19.05.2022. at 18:26

  40. #790
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj Jadranka prvotno napisa Vidi poruku
    Cudno samo kako je u SAD-u, gdje kontracepcija nije bauk, stopa pobacaja na 1000 zena, 4 puta veca nego u HR.
    Rekla bih, za pocetak, da je statistika transparentnija (tocnija) u SAD-u nego u HR.

  41. #791
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj Jadranka prvotno napisa Vidi poruku
    Da, o tome pricam. Da je nas stvarni broj duplo veci, opet je duplo manji od sad-a.
    Diretkna usporedba HR i SAD-a je zahvalno koliko i usporedba govedjeg odreska i pasirane mrkvice, zapravo. Moglo bi se, apples to apples principom, usporedjivati eventualno SAD i cijelu Europu.

  42. #792
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,979

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Slazem se coksa, to je zaista posebno iskustvo (u negat.smislu).
    Ja sam naravno bila jedina tamo iz svoje sobe koja se usprotivila i usudila pustit svoj glas tijekom vizite to tretiranje pacijenata ko debila, koji ne smiju nista pitat mi je strava.
    Nikad neću zaboraviti tadašnjeg Velikog Šefa koji je vodio jutarnje vizite uz pratnju pokorno tihih mlađih kolega, zaustavljanje kod mog kreveta, ni pogled, ni dobro jutro, ni kako ste, nego samo strogo pitanje mojoj liječnici: zašto OVO još nismo porodili?

  43. #793
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,503

    Početno

    Joj coksa strasno....
    Da isto bilo i kod nas, pokorne sluge Velikog Sefa...inace ne podnosim kad se netko pokorava nekome, samo snuzdeno slusa i slijedi...a on nije imao nikakvog smisla za komunikaciju. Nula bodova.onbodova.Uskracen totalka.

    Kaze on meni kad vas budemo poradjali, mislim se ja mos mislit sto cu vama doc na porod, ni u ludilu...i nisam...
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 19.05.2022. at 18:44

  44. #794
    Kanga avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,982

    Početno

    čoksa Moje UZV iskustvo je iz Zajčeve - nije tako daleko od Petrove, možda se zlokobna zračenja dobacuju
    Ali nisam puno bolje prošla ni kod primarnog ginića u studentskoj poliklinici kod džamije. Došla sam kod njega 10ak dana prije tog obilnog krvarenja jer sam primjetila mali spotting na gaćicam. Od svih pitanja koja mi je mogao postaviti, pitao me "Jeste udani?" (nisam bila) i poslao kući da se odmaram. Naredne sam trudnoće vodila kod privatnice. Nakon istih simptoma u drugoj trudnoći, odmah mi je prepisala progesteron (Dabroston) i spoting se odmah bio povukao.

  45. #795
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Imam dugu povijest s UZV u Petrovoj. U mlađim (davnim) danima imala sam osobitu čast svaki put doći drugom ginekologu. I dan-danas mislim da taj podrum leži na posebno zlokobnim Hartmannovim čvorovima jer tolika razina nadmenog bezobrazluka i neljubaznosti određenih liječnika (ne zaboravimo ni neke sestre - odlične učenice svojih nadređenih!) jednostavno nije normalna. Tako nešto se ne može doživjeti kod ORL, oftalmologa, stomatologa...ma nigdje!
    I to sam cesto pomislila, opcenito za ginu i porodnistvo, vrlo je cesto prisutno po bolnicama. I to fakat roda dobro problematizira jer je to bas rodno uvjetovano - da su pacijenti muski not bi sestre nit dri bili tako snishodljivi. Sad je neko malo zatrazio svoja prava pa su u soku
    Posljednje uređivanje od ina33 : 19.05.2022. at 18:46

  46. #796
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    Rekla bih, za pocetak, da je statistika transparentnija (tocnija) u SAD-u nego u HR.
    Ja ne znam kako mi uopce mozemp raspravljat o nekoj statistici u rh u zdravstvu opcenito, a za pobacaje posebno.

  47. #797
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Citiraj Kanga prvotno napisa Vidi poruku
    U jutro su mi napravili UZV i nikad neću zaboraviti kojim su mi riječima saopćili nalaz "Eto, bebici vam ne kuca srce, jeste sad zadovoljni?"
    Koji jebeni k. Dosta interneta za danas.
    Doktor si, odabereš to zanimanje, i onda krah.
    Žao mi je, kanga.

  48. #798
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Ja ne znam kako mi uopce mozemp raspravljat o nekoj statistici u rh u zdravstvu opcenito, a za pobacaje posebno.
    A ja ne znam otkud takva skepticnost i zasto ne bismo mogli. Ok, mozda za pobacaje mozemo reci da su na razini slovenskih/srpskih, ako smo sigurni da se u njih bolje evidentiraju.

    Al evo, ja se bavim jednom granom znanosti koja ukljucuje mjerenja, i pogledala sam gomilu mjerenja istog tipa iz gomile zemalja diljem svijeta. I podaci mjereni u Hrvatskoj su medju najkvalitetnijima s kojima sam radila. Jedni od rijetkih na koje ne treba potrositi n mjeseci za uklanjanje nedostataka. Tako da ne mogu nikako shvatiti taj skepticitam prema svemu sto dolazi iz hr. Zasto Hrvati ne bi bili u stanju voditi statistiku?

    Al, dobro, ako ne znaju koristit kontracepciju, onda valjda ne znaju ni vodit statistiku.

  49. #799
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Nikad neću zaboraviti tadašnjeg Velikog Šefa koji je vodio jutarnje vizite uz pratnju pokorno tihih mlađih kolega, zaustavljanje kod mog kreveta, ni pogled, ni dobro jutro, ni kako ste, nego samo strogo pitanje mojoj liječnici: zašto OVO još nismo porodili?
    Ajme užas.

  50. #800
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj Jadranka prvotno napisa Vidi poruku
    Zasto Hrvati ne bi bili u stanju voditi statistiku?

    Al, dobro, ako ne znaju koristit kontracepciju, onda valjda ne znaju ni vodit statistiku.
    Pa nije problem u vodjenju statistike same po sebi. Nitko ne kaze da nisu u stanju, a i da nisu najbolji. No znaju li definirati parametre? Odnosno, zele li? Pricamo o pobacaju, ne o, stajaznam, kolicini padalina na 100m2 na Dinari, gdje mozda ne postoje zaracene moralne strane i stvarno je svima bitno znati koliko kise padne na odredjeni kvadratni centimetar tla.




    Meni se cini da, na kraju krajeva, u Hrvatskoj uopce nema problema. Kad god se o necemu krene raspravljati, na kraju krajeva, sve ispadne odlicno, najbolje.... i bolje u to ne dirati. Tko zna zbog cega ljudi odlaze iz tog raja na zemlji.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •