Stranica 2 od 4 PrviPrvi 1234 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 189

Tema: TSH i antitjela stitnjace!!!

  1. #51
    kiara79 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Lokacija
    hacijenda
    Postovi
    2,433

    Početno

    Draga Timmy,pacijenti na supstitucijskoj terapiji su pacijenti kojima se redovito rade endokrinološke konrole i primaju zamjensku terapiju,tj,hormone štitnjače(Euthyrox je u Hrv.).Ja sam do prošlog tjedna živjela u zabludi da je TSH krivac za nemogućnost začeća i da je to tako i kod mene i kad sam pitala svog MPO-vca kaže NE ,mi koje uzimamo terapiju dobro smo pokrivene i kontrolirane,a cure kod kojih se nađe problem i bolest štitnjače kad krenu u MPO uz male doze(počinje se sa malim dozama,koje se pp povečavaju)rješava problem.Jedino se, u trudnoći mora češće kontrolirati TSH,jer ima nekakve veze sa razvojem djeteta...

  2. #52
    nina1 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    Postovi
    1,010

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa
    Citiraj tonili prvotno napisa
    Mislim da to ovisi o instrumentima u labosu. U 3 labosa gdje sam ja vadila ref.za TSH je bio do 4.20
    Koliko sam ja shvatila priču, u Hrv. su referentne vrijednosti svugdje do 4,20, u Americi, za žene koje žele zatrudnjeti, preporuča se do 2,0 i toga se drže neki MPO-ovci i rijetki, ali stvarno rijetki endokrinolozi u Hrvatskoj.
    u mom labu (vž ) referentne vrijednosti su od 0,4-4 ali moja spec. nuklearne medicine mi ga održava između 1-2 jer je čitala da je to najbolje za postignuti trudnoću ... prije nje sam bila kod drugog spec. nuk. med. kojemu je baš bilo svejedno da li imam 0,4 ili 5 ....

  3. #53
    Strike avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    658

    Početno

    Manji TSH,kvalitetnije jajne stanice

  4. #54
    nina1 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    Postovi
    1,010

    Početno

    Citiraj Strike prvotno napisa
    Manji TSH,kvalitetnije jajne stanice
    nadam se da je to istina, moj je trenutno 0,464

  5. #55
    crvenkapica77 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Postovi
    3,587

    Početno

    cure urravo sam dobila nov enalaze hormona TSH mi je 3,55 :shock:
    jel to lose???? koliko to smeta za zacece i ivf??? jel se to moze sniziti i kako????

  6. #56
    Strike avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    658

    Početno

    Citiraj nina1 prvotno napisa
    Citiraj Strike prvotno napisa
    Manji TSH,kvalitetnije jajne stanice
    nadam se da je to istina, moj je trenutno 0,464
    Tvoj je odličan! Ja sam se uvjerila u to! Kad mi TSH pao sa 4,5 na 1,7 odmah smo došli do blastica. Inače i ja kontroliram u vž. Jel to sad neka nova doktorica?

  7. #57
    nina1 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    Postovi
    1,010

    Početno

    Citiraj Strike prvotno napisa
    Tvoj je odličan! Ja sam se uvjerila u to! Kad mi TSH pao sa 4,5 na 1,7 odmah smo došli do blastica. Inače i ja kontroliram u vž. Jel to sad neka nova doktorica?
    da, meni je odlična, dr. karmen marija jelaković
    mijenja dr mesek-a s kojim nisam bila zadovoljna
    a kod koga si ti ?

  8. #58
    Strike avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    658

    Početno

    Citiraj nina1 prvotno napisa
    Citiraj Strike prvotno napisa
    Tvoj je odličan! Ja sam se uvjerila u to! Kad mi TSH pao sa 4,5 na 1,7 odmah smo došli do blastica. Inače i ja kontroliram u vž. Jel to sad neka nova doktorica?
    da, meni je odlična, dr. karmen marija jelaković
    mijenja dr mesek-a s kojim nisam bila zadovoljna
    a kod koga si ti ?
    I ja sam bila kod dr.Meseka,samo jedanput,i jednom bila u Suncu,pošto se u bolnici čeka po pola godine. I sad kad sam se naručivala,naručili su me dr.Jaklinu,a on mi se nekako ne sviđa,a nisam znala da radi ta nova dr.
    Pa jel i ti tako dugo čekaš? Evo,ja sam dobila termin tek za 2./10.

  9. #59
    MMK avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    498

    Početno

    Citiraj crvenkapica77 prvotno napisa
    cure urravo sam dobila nov enalaze hormona TSH mi je 3,55 :shock:
    jel to lose???? koliko to smeta za zacece i ivf??? jel se to moze sniziti i kako????
    crvenkapice koliki su ti drugi hormoni tj. FT3 i FT4 ?

    Ja sam baš pisala da se ne može samo posmatrati tsh ako je odstupanje ili granična vrijednost u pitanju.
    Moj tsh od prije par dana je 3,6, ali je FT4 22,4 i FT3 5,5 i vođeni prostom logikom smanjivanja tsh najlakše bi bilo povećati terapiju ( odstranjena štitna). Ali u tom slučaju bi vjerovatno došlo do povećanja FT3 i FT4 i odlaska organizma u stanje hipertireoze, koja takođe nije bezazlena.
    Znači neophodan je pogled na kompletnu konstelaciju hormonskog statusa.

    Ponovila bih ono što je Timmy rekla, ako je moguće hormone raditi neposredno iza M.
    Progesteron i estrogen ( njihovo povećanje) utiče na povećanje TSH i možda potrebu za povećanjem terapije. Što znači da razne stimulacije, kontraceptivi, možda i polje vrkute i macine trave koje sam popila u prethodnom mjesecu mugu uticati na osicilacije ( rast) TSH.

  10. #60
    nina1 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    Postovi
    1,010

    Početno

    Citiraj Strike prvotno napisa
    I ja sam bila kod dr.Meseka,samo jedanput,i jednom bila u Suncu,pošto se u bolnici čeka po pola godine. I sad kad sam se naručivala,naručili su me dr.Jaklinu,a on mi se nekako ne sviđa,a nisam znala da radi ta nova dr.
    Pa jel i ti tako dugo čekaš? Evo,ja sam dobila termin tek za 2./10.
    poslala sam ti pp

  11. #61
    crvenkapica77 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Postovi
    3,587

    Početno

    Citiraj MMK prvotno napisa
    Citiraj crvenkapica77 prvotno napisa
    cure urravo sam dobila nov enalaze hormona TSH mi je 3,55 :shock:
    jel to lose???? koliko to smeta za zacece i ivf??? jel se to moze sniziti i kako????
    crvenkapice koliki su ti drugi hormoni tj. FT3 i FT4 ?

    Ja sam baš pisala da se ne može samo posmatrati tsh ako je odstupanje ili granična vrijednost u pitanju.
    Moj tsh od prije par dana je 3,6, ali je FT4 22,4 i FT3 5,5 i vođeni prostom logikom smanjivanja tsh najlakše bi bilo povećati terapiju ( odstranjena štitna). Ali u tom slučaju bi vjerovatno došlo do povećanja FT3 i FT4 i odlaska organizma u stanje hipertireoze, koja takođe nije bezazlena.
    Znači neophodan je pogled na kompletnu konstelaciju hormonskog statusa.

    Ponovila bih ono što je Timmy rekla, ako je moguće hormone raditi neposredno iza M.
    Progesteron i estrogen ( njihovo povećanje) utiče na povećanje TSH i možda potrebu za povećanjem terapije. Što znači da razne stimulacije, kontraceptivi, možda i polje vrkute i macine trave koje sam popila u prethodnom mjesecu mugu uticati na osicilacije ( rast) TSH.

    FT3 I FT4 je nesto u vezi stitnjace ili?? ja to nisam vadila.....

  12. #62
    MMK avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    498

    Početno

    Da slobodni tiroksin i tirojodin ( nadam se da ne griješim).
    FT4 u trudnoći možda i bitniji od TSH. Meni uvijek rade sva 3 nabrojana, ali ja imam staža s tom problematikom.
    Ako si u prilici izvadi sva 3 hormona.

  13. #63
    crvenkapica77 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Postovi
    3,587

    Početno

    pa kad mi gin kaze ne treba
    kod nje sve ne treba.....koji dan se vadi??jel mora 3dc?? ili da izvadim kad budem isla vadit progesteron.....

  14. #64
    MMK avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    498

    Početno

    Može bilo koji dan, ali je najbolje neposredno iza M ( ja na svakom pregledu i vađenju hormona dobijem termin za naredni put u zavisnosti od potrebe za 2,4 ili 6 mj. tako da neuspjevam uganjati dane iza M.
    Probaj uputnicu dobiti od dr. opće prakse. ( ne spominji forume i ono što si čula i čitala, nego se eventualno iskreno požali na neki simptom i problem začeća.

  15. #65

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Postovi
    670

    Početno

    Citiraj kiara79 prvotno napisa
    Draga Timmy,pacijenti na supstitucijskoj terapiji su pacijenti kojima se redovito rade endokrinološke konrole i primaju zamjensku terapiju,tj,hormone štitnjače(Euthyrox je u Hrv.).Ja sam do prošlog tjedna živjela u zabludi da je TSH krivac za nemogućnost začeća i da je to tako i kod mene i kad sam pitala svog MPO-vca kaže NE ,mi koje uzimamo terapiju dobro smo pokrivene i kontrolirane,a cure kod kojih se nađe problem i bolest štitnjače kad krenu u MPO uz male doze(počinje se sa malim dozama,koje se pp povečavaju)rješava problem.Jedino se, u trudnoći mora češće kontrolirati TSH,jer ima nekakve veze sa razvojem djeteta...
    ovo je točno ako održavate TSH sa terapijom između 1 i 2, najbolje da bude oko 1,5

  16. #66
    crvenkapica77 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Postovi
    3,587

    Početno

    Citiraj MMK prvotno napisa
    Može bilo koji dan, ali je najbolje neposredno iza M ( ja na svakom pregledu i vađenju hormona dobijem termin za naredni put u zavisnosti od potrebe za 2,4 ili 6 mj. tako da neuspjevam uganjati dane iza M.
    Probaj uputnicu dobiti od dr. opće prakse. ( ne spominji forume i ono što si čula i čitala, nego se eventualno iskreno požali na neki simptom i problem začeća.
    sta se za to i mora narucit?? ja do sad nisam...valjda jer je rađen sa ostalim hormonima..moja gin. dobro zna problem sa zacecem i planiranje za mpo postupak pa valjda mi nece radit probleme ako zelim napravit i t3i t4 tako se zove jeli??vec sam ja njoj rekla pa zar ja ne trebam i to .. a ona ce tebi je TSH uredan i ne trebas ,, tada je bio 2,57 a sad je 3,66 valjda ce drugacije mislit sada :?

  17. #67
    crvenkapica77 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Postovi
    3,587

    Početno

    Citiraj MMK prvotno napisa
    Da slobodni tiroksin i tirojodin ( nadam se da ne griješim).
    FT4 u trudnoći možda i bitniji od TSH. Meni uvijek rade sva 3 nabrojana, ali ja imam staža s tom problematikom.
    Ako si u prilici izvadi sva 3 hormona.
    to je T4 I T3???

  18. #68
    Pinky avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    5,498

    Početno

    [quote="crvenkapica77"]pa kad mi gin kaze ne treba
    kod nje sve ne treba.....koji dan se vadi??jel mora 3dc?? ili da izvadim kad budem isla vadit progesteron.....[/quote

    u dubrovackoj bolnici npr i svim domovima zdravlja pripadajuce zupanije, UOPCE NECE da prave t3 i t4 ako je tsh u referentnim vrijednostima ili ako pacijent nema uputnicu od specijaliste endokrinologa bas naglaseno za t3 i t4. poludila sam. tsh mi je BIO u ref. v. ali znatno iznad nasih 1-2.

    nakon 2. uzaludnog vadjenja krvi zvala sam lab u du i onda mi je teta objasnila da je vlahusic to naredio. a ja ne budi luda, na slijedecu uputnicu, koja se u mojoj pri##dini jos uvijek rucno pisala, naredila obiteljskoj lijecnici da doda i t3. t4, slobodni t3, slobodni t4, antitijela i ja sam na kraju dodala: po preporuci nekog privatnog endica kojemu je muz masno platio samo citanje rezultata horm. pretrage.

    i sve sam dobila 8) sve ok osim tsh.

    mozda ni tebi nece da daju uputnicu za t3 i t4, pa lipo ajde do dr. punde na nuklearnoj i reci mu sve. ja poslije kod njega isla privatno.

  19. #69
    crvenkapica77 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Postovi
    3,587

    Početno

    uputnicu za TSH I T3 T4 moze dati i dr.opce praxe?? ili samo gin.??

  20. #70
    Pinky avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    5,498

    Početno

    meni je da opce prakse, ali je napisala na dnu po preporuci specijaliste ginekologa i endokrinologa

  21. #71
    crvenkapica77 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Postovi
    3,587

    Početno

    Citiraj Pinky prvotno napisa
    meni je da opce prakse, ali je napisala na dnu po preporuci specijaliste ginekologa i endokrinologa
    negdje sam u postovima procitala da si i ti imala 3.66 TSH i kako si to uspjela spustiti?? koliko vremena ti je trebalo da dođe ispod 2 jer je to idealno za MPO??
    ja bi trebala naruciti se kod endokrinologa zbog povisenog TSH ?? a uputnicu mi daje dr.opce praxe ili ginicka??
    onda kad me
    endokrinolog pregleda i napravi ultrazvuk odredi mi tablete??

  22. #72
    Pinky avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    5,498

    Početno

    Citiraj crvenkapica77 prvotno napisa
    Citiraj Pinky prvotno napisa
    meni je da opce prakse, ali je napisala na dnu po preporuci specijaliste ginekologa i endokrinologa
    negdje sam u postovima procitala da si i ti imala 3.66 TSH i kako si to uspjela spustiti?? koliko vremena ti je trebalo da dođe ispod 2 jer je to idealno za MPO??
    ja bi trebala naruciti se kod endokrinologa zbog povisenog TSH ?? a uputnicu mi daje dr.opce praxe ili ginicka??
    onda kad me
    endokrinolog pregleda i napravi ultrazvuk odredi mi tablete??
    ja sam imala 3.6 tsh. po preporuci dr. sparca sa cita otisla u dr. punde endokrinologa, ali tek nakon sto sam izvadila sve hormone stitnjace i antitijela i popricala s njim oko ove teorije da tsh treba biti 1-2. covjek mi napravio uzv, sve u redu, po njemu i svi hormoni u redu, ali je rekao da pocnem piti euthyrox od 25 da tsh pocne padati. kupila sam pak tableta - 100 tableta je 17 kn i od tada svako jutro pijem jednu kad se ustanem.

    prije ivf-a mi je pao na 2.1 a ovo lito, nakon stimuliranog ivf-a mi je skocio na 3.9, ali cure su rekle da je to nakon stimulacije normalno pa se ne zabrinjavam i dalje ga pijem.

    kod punde sam isla u vrgorac privatno a ti se mozes naruciti i tu uputnicu ti treba dati dr opce prakse. trebalo mi je par mjeseci da tsh padne oko 2. negdje oko 3 mjeseca. nemoj se oko toga puno zabrinjavati. idi pitaj uputnicu u opcega i podji do punde.

  23. #73
    jelenkić avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Ludbreg
    Postovi
    355

    Početno

    Meni je TSH u roku 3 tjedna pomoću Euthyroxa pao s 3,65 na 1,4 i nalaz sam vadila privatno u Breyeru jer mi ni dr opće prakse ni ginekolog nisu htjeli dati uputnice. Rekao mi je ginekolog da mi uputnicu može napisati samo ako ga to traži specijalist MPO u Hrvatskoj, a to vrijedi i za sve ostale hormone.

  24. #74

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    53

    Početno

    I meni je u 3 tjedna pao TSH sa 2,63 na 1,84. Iako sam prekinula postupak u klinici ( opisano na dugim temama ) s lijekom sam nastavila, a postupak ću dovršiti u drugoj klinici. Zanima me do kada da uzimam Eutyrox 50. Inače svom doktoru nisam ni rekla da ga pijem.

  25. #75
    MMK avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    498

    Početno

    Citiraj DinciP prvotno napisa
    I meni je u 3 tjedna pao TSH sa 2,63 na 1,84. Iako sam prekinula postupak u klinici ( opisano na dugim temama ) s lijekom sam nastavila, a postupak ću dovršiti u drugoj klinici. Zanima me do kada da uzimam Eutyrox 50. Inače svom doktoru nisam ni rekla da ga pijem.
    Ne znam šta da ti kažem tačno, ali imam potrebu.
    Jesi ti to sama uzela eutirox ?
    To je lijek koji se najčešće uzima doživotno.
    Lično mislim da doza od 50 mg na TSH od 2,63 je prvelika, baš zbog toga, jer lijek ima kumulativni učinak.
    Sad je pitanje koliki TSH će ti biti nakon još par sedmica, jer se nakon 6 sedmica od početka uzimanja u principu provjerava učinak i terapija eventualno koriguje.
    Eutirox nije lijek tipa (analgin), za uzeti po potrebi, ako postoji potreba za njim najšešće se uzima konstantno tipa ( inzulin) i počinje s manjim dozama.
    Pozdrav i neka ti postupak bude uspješan.

  26. #76
    MMK avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    498

    Početno

    Citiraj DinciP prvotno napisa
    I meni je u 3 tjedna pao TSH sa 2,63 na 1,84. Iako sam prekinula postupak u klinici ( opisano na dugim temama ) s lijekom sam nastavila, a postupak ću dovršiti u drugoj klinici. Zanima me do kada da uzimam Eutyrox 50. Inače svom doktoru nisam ni rekla da ga pijem.
    Ne znam šta da ti kažem tačno, ali imam potrebu.
    Jesi ti to sama uzela eutirox ?
    To je lijek koji se najčešće uzima doživotno.
    Lično mislim da doza od 50 mg na TSH od 2,63 je prvelika, baš zbog toga, jer lijek ima kumulativni učinak.
    Sad je pitanje koliki TSH će ti biti nakon još par sedmica, jer se nakon 6 sedmica od početka uzimanja u principu provjerava učinak i terapija eventualno koriguje.
    Eutirox nije lijek tipa (analgin), za uzeti po potrebi, ako postoji potreba za njim najšešće se uzima konstantno tipa ( inzulin) i počinje s manjim dozama.
    Pozdrav i neka ti postupak bude uspješan.

  27. #77

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    53

    Početno

    A sigurno ga nisam uzela svojevoljno. Dobila sam recept na tu dozu od doktora iz te prve klinike, a sve u svrhu snižavanja ispod 2 i povećanja šanse za uspjeh postupka. Kako sam promijenila kliniku i doktora nastavila sam ga piti. Možda je ipak najbolje da to spomenem svom MPO-ovcu i da on odluči šta i kako.

  28. #78
    MMK avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    498

    Početno

    Vjerovatno je najbolje da spomeneš, i ako si u prilici prekontrolišeš za par sedmica.

  29. #79
    Strike avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    658

    Početno

    Citiraj MMK prvotno napisa
    Vjerovatno je najbolje da spomeneš, i ako si u prilici prekontrolišeš za par sedmica.
    I ja sam ga uspjela za mjesec dana spustiti sa 4,5 na 1,4

  30. #80
    frka avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    3,141

    Početno

    meni sad nista nije jasno - meni je tsh 3,22 i pitala sam dr. R na forumu Zdravlje i zivot treba li uzimati eutyrox zbog toga. odgovorio je da treba ako su pozitivna antitijela stitnjace - to sam izvadila i sve je ok. dakle - nema potrbe piti lijekove. u medjuvremenu sam dosla i kod svog dr.-a koji mi je rekao da se u HR tome ne pridaje paznja i da su rezultati u biti isti bio tsh manji ili veci od 2 - samo mora biti u granicama... i kak je sad tsh bitniji od antitijela?? :?
    a ja upravo usred postupka!

  31. #81
    mmaslacak avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    N.Zagreb
    Postovi
    818

    Početno

    Nemoj se zamarati s tim, žene imaju većih problema sa štitnjačom pa zatrudne prirodno, imam dvije na poslu takve.

  32. #82
    frka avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    3,141

    Početno

    maslackice

  33. #83
    tikica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Postovi
    150

    Početno

    Citiraj mmaslacak prvotno napisa
    Nemoj se zamarati s tim, žene imaju većih problema sa štitnjačom pa zatrudne prirodno, imam dvije na poslu takve.
    Potpuno se slažem s tobom mmaslacak.

  34. #84

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split-Beograd-NYC
    Postovi
    1,059

    Početno

    Smetaju mi komentari "nemoj se time zamarat" kod nekog tko hoce prepoznat svoj problem (i odbacit ga ako shvati da to problem nije) i djelovat. Meni je to na nivou "opusti se, pa ces ostat trudna". Uopce ne pomazemo nekome tko je zabrinut takvim komentarima. Ok, maslacak, napisala si da su dvije na tvom poslu ostale trudne i sa vecim problemom i to je super. Ali npr. evo ja, nisam ostala trudna sve dok sve sto je u mojoj moci nisam napravila sto se tice stitnjace. S druge strane, moja frendica, koja je imala isti problem kao i ja je nakon 2 spontana ostala trudna prirodno. "Zamarala" se ona ali je i ostala trudna.

    frka, mislim da razumijem odgovor dr. r, on misli ako ti stitna nije pod upalom (nema antitijela), taj tsh mozda i nije za tretiranje. eventualna upala bi dovela do rasta TSH ali ti upalu ocito nemas.

    a to sto je tvoj endo rekao da se tome u HR ne pridaje paznja, to ON mozda ne pridaje paznju tome. sada vec ima dovoljno endokrinologa i ginekologa koji prepoznaju da bi TSH veci od 2 mogao (ali ne nuzno) biti problem pri zacecu. eto tvoj endo govori da dok je TSH u granicama da nema veze je li ispod ili povise 2. pa granica jest 2! toliko o njegovom pridavanju paznje.

    citala si cure kojima reproduktivni ginekolog nije dao u postupak jer je TSH bio visi od 2. proci ce jos godina i godina dok nasi lijecnici prihvate svjetske zdravstvene trendove ali sve ih je vise koji su usli u problem reproduktivne endokrinologije ozbiljno, idu na kongrese i citaju.

  35. #85
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Evo i mog primjera, TSH mi je nakon stimulacije bio preko 3, ali je spontano pao ispod 2 nakon proteka par mjeseci (bez pijenja lijekova). Mislim da se na to mislilo tj. da je "normalno" da TSH privremeno naraste nakon stimulacije.

    A propos znam i ja nekog itd. - to je tako dvosjekli mač. Jednom kad se dođe do problema sa začećem i/ili spontanima ja sam sklona rađe sve pročačkat, nego reći da to sigurno nije to. Evo, znam i ja osobu s Hashimotom zatrudnila tili čas (bila je stalno u endo kontroli, ali ne i u MPO-u, nije joj bilo potrebno), a ja sam, kao idiopatija, ful neplodna (znači, nemam niti jednu pravu imunološku dg koja bi bila jednoznačno postavljena, a gledali me mnogi, jajovodi bili dokazano prohodni (laparo), predivnih fimbrija, jajnici OK, tj. ovuliraju, iako lijevi šteka, maternica OK, mužu spermiogram samo sitni problemčići itd.

  36. #86
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    E, i ovo u RH se ne pridaje pažnje, tu bih se složila s Timmy. Neki ne pridaju (većina), neki da (manjina). Tu postoji onda logistički problem što se, u stvari, pacijent sam, uvjetno rečeno, mora odlučit kojoj "struji" vjerovat. Pa, ako je načleno skloniji pit lijek, otić na mišljenje kod ovog koji je pro, ako je nesklon, onda ne njemu itd. To je frustrirajuće, ali puno toga je frustrirajuće, i vrlo brzo se ulaskom u MPO shvati da medicina nije 1+1=2 za bilo koju sofisticiranijiu stvar i puno je toga na samočačkanju pacijenta i na njegovim sklonostima, dio i do toga di se zatekao (kod koga itd.).

    Evo, primjerice, u Austriji se rutinski kao preduvjet za IVF traži UZV prsiju i/ili mamografija, i isto tako smatra da treba spustit TSH viši od 2. Većina naših to neće smatrat, neki neće niti gledat koliki je TSH uopće, ali će pak napravit KKS itd. U MB-u je to, npr., standardni osnovni test. Jako to varira od klinike do klinike, ne želim reći ništa u stilu ovi su bolji, ovi nisu, ima i među dr-ovima štrebera koji se drže nekih hodograma, ali nemaju dara za šacnut pacijenta, ima genijalaca koji uspijevaju i u manjkavom sustavu itd. Mislim, dovoljno mi je to što svaka klinika drugačije računa 1 dc, a di ne bi ovo oko TSH-a. Samo, toga treba bit svjestan, znači da je to tumačenje jedne klinike ili dr-a, ne nužno neki zlatni standard - ne želim niti reći da ga nema, ali pogotovo sad, u uvjetima u kojima je MPO u Hrvatskoj, treba se dobro potrudit skužit koji je i kopat sa strane (ako IVF-ovi, recimo, ne uspijevaju).

  37. #87
    tikica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Postovi
    150

    Početno

    Ja sam za to da se sluša doktora i ja sam se zamarala nakon polemike na forumu, moj je TSH 3.53.
    A vi me sada želite uvjerit da oni u CITO ne znaju svoj posao pa valjda me nebi poslali doma i rekli da je sve u redu.
    Kad ti ne ide čovjek se hvata za sve i ja bi da imam problem pa makar to bio i TSH, a ne da već 2 god problema nema ,a nema ni trudnoće.

  38. #88
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj tikica prvotno napisa
    Ja sam za to da se sluša doktora i ja sam se zamarala nakon polemike na forumu, moj je TSH 3.53.
    A vi me sada želite uvjerit da oni u CITO ne znaju svoj posao pa valjda me nebi poslali doma i rekli da je sve u redu.
    Kad ti ne ide čovjek se hvata za sve i ja bi da imam problem pa makar to bio i TSH, a ne da već 2 god problema nema ,a nema ni trudnoće.
    Ne, moj cilj nije uvjerit nikog da nečiji dr ne zna svoj posao (a konkretno dr. Šparac mi je osobno jedan od omiljenijih, radio mi je laparo i o njemu, kao stručnjaku i čovjeku (barem onako kako me se dojmi) mogu reć' sve najbolje). Moja je poruka - ima tu puno neistraženih stvari, puno razilaženjima u stavovima i u stručnim krugovima, i, ako ne ide, a pacijentu se da plovit po tome i istraživat druga i treća mišljenja, možda i nije zgorega. Uvijek se sjetim one dr. L-ove da je za trudnoću ključan dobar embrij i i dalje to mogu samo potpisati. Ali, koji put postoji i neki drugi, stvaran problem, koji se možda preskočio zato je OK da se pacijenti (samo)informiraju dodatno, a i OK je ako će netko zauzet pristup in my doctor I trust. Sve je to OK, po meni.

  39. #89
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    I, mislim da sam negdje čak i pročitala da TSH može utjecat i na kvalitetu embrija, tako da je koji put teško shvatit jel' koka ili jaje u svemu ovome, za ovo ne garantiram jer je moje znanje patchworkasto, to će prije znat Timmy koja ima cjelovito razumijevanje problema, ja sam prije internetska svraka i skupim tu nešto, ovdje nešto, kako "ništa nije moj problem" (idopatija), nisam se ni u što specijalno puno udubljivala. Upravo iz razloga sličnog koje ti navodiš, tikica, odbijalo me i učenje dr. Beera i NK stanice jer mi je djeloalo pojednostavljeno tipa "Eureka, postoji odgovor!" i udaralo na tu neku osnovnu potrebu da se, u biti, skuži u čemu je problem, ali ja, na kraju krajeva, nemam pojma je li on u pravu ili nije, znam da sam ispratila i cure koje su slijedile njegova učenja i nisu došle do bebe, neke pak jesu itd. To je užasno duboka materija, nisu jednostavne stvari u stilu - ovaj zna posao, ovaj ne...

  40. #90
    frka avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    3,141

    Početno

    Citiraj Timmy prvotno napisa
    Smetaju mi komentari "nemoj se time zamarat" kod nekog tko hoce prepoznat svoj problem (i odbacit ga ako shvati da to problem nije) i djelovat. Meni je to na nivou "opusti se, pa ces ostat trudna". Uopce ne pomazemo nekome tko je zabrinut takvim komentarima. Ok, maslacak, napisala si da su dvije na tvom poslu ostale trudne i sa vecim problemom i to je super. Ali npr. evo ja, nisam ostala trudna sve dok sve sto je u mojoj moci nisam napravila sto se tice stitnjace. S druge strane, moja frendica, koja je imala isti problem kao i ja je nakon 2 spontana ostala trudna prirodno. "Zamarala" se ona ali je i ostala trudna.

    frka, mislim da razumijem odgovor dr. r, on misli ako ti stitna nije pod upalom (nema antitijela), taj tsh mozda i nije za tretiranje. eventualna upala bi dovela do rasta TSH ali ti upalu ocito nemas.

    a to sto je tvoj endo rekao da se tome u HR ne pridaje paznja, to ON mozda ne pridaje paznju tome. sada vec ima dovoljno endokrinologa i ginekologa koji prepoznaju da bi TSH veci od 2 mogao (ali ne nuzno) biti problem pri zacecu. eto tvoj endo govori da dok je TSH u granicama da nema veze je li ispod ili povise 2. pa granica jest 2! toliko o njegovom pridavanju paznje.

    citala si cure kojima reproduktivni ginekolog nije dao u postupak jer je TSH bio visi od 2. proci ce jos godina i godina dok nasi lijecnici prihvate svjetske zdravstvene trendove ali sve ih je vise koji su usli u problem reproduktivne endokrinologije ozbiljno, idu na kongrese i citaju.

    timmy, nije to rekao moj endo jer ga ni nemam, nego MPO-vac. a, koliko sam vidjela, referentne vrijednosti za tsh su do 4,19, a ne do 2! moj dr. kaze da se o tome puno raspravlja, ali da nije dokazano da su uspjesi veci s tsh manjim od 2. dapace - rezultati su prakticki isti (naravno, pod uvjetom da stitnjaca nije bolesna, tj. da je sve ostalo s njom ok). a po odgovoru dr.R sam shvatila da nema potrebe za lijekovima ako su antitijela ok...

    ne znam vise, ali me tjesi sto je romanica (koliko vidim na odbrojavanju) iz prve zatrudnila s tsh oko 4 (I OVIM PUTEM JOJ CESTITAM :D ). a moja sestra je rodila dvoje s hiper i jedno s hipotireozom i nakon poroda joj je tsh bio 50!! tak da tesko da je prije toga bio manji od 2...

    i sretno svima!

  41. #91
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj frka prvotno napisa
    koliko sam vidjela, referentne vrijednosti za tsh su do 4,19, a ne do 2!
    Koliko se sjećam, ako nisam nešto pobrkala, kako gdje - mislim da je tako u našim labovima, a da je u Americi za žene koje žele zatrudnjet do 2, ali ne bih za to ruku u vatru stavila. Mijenja se svijet medicine, svaki dan dolaze nove spoznaje, pa se vraćaju na staro itd. Moja je jedina poruka - ako se dugo ništa ne događa, možda bi vrijedilo pročačkati na ovu i druge teme.

  42. #92

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split-Beograd-NYC
    Postovi
    1,059

    Početno

    Ne znam, ranije sam napisala da me deprimira ova prica sa TSH do 4 koji se smatra urednim. Toliko smo o tome napisali ovdje i na drugim linkovima, a svaki put krecemo iz pocetka. Ali hajde....

    Jos jedno, ne mogu dovoljno naglasit vaznost urednog TSH u trudnoci. Nepravilan rad stitnjace ima dalekosezne posljedice na neuroloski razvoj djeteta u prva tri mjeseca.

  43. #93
    bublica3 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Lokacija
    ST
    Postovi
    2,361

    Početno

    Hi cure, kontaktirala sam jednu Dr. u Zagrebu i rekla je da moj TSH nije zabrinjavajući za IVF postupak. Još mi je rekla da odredim i titar antitjela anti TPO. Ali kaže da čak i je povišen to ti i dalje nije još za liječenje i nije uzrok poteškoćama kod začeća.

  44. #94
    bublica3 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Lokacija
    ST
    Postovi
    2,361

    Početno

    [quote="bublica3"]
    Citiraj Strike prvotno napisa
    Citiraj bublica3 prvotno napisa
    Imam

    T3 - 1,8 1,3-3,6
    T4 - 103 58-161
    TSH - 3,38 0,3-3,6

    quote]
    Po ovim vrijednostima ja sam u normali. :?

  45. #95
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj bublica3 prvotno napisa
    Hi cure, kontaktirala sam jednu Dr. u Zagrebu i rekla je da moj TSH nije zabrinjavajući za IVF postupak. Još mi je rekla da odredim i titar antitjela anti TPO. Ali kaže da čak i je povišen to ti i dalje nije još za liječenje i nije uzrok poteškoćama kod začeća.
    Ma, da, to Timmy i ja pokušavamo reći, ovisi ti koju dr. i kojeg dr.-a. Neki endokrinci su, ajmo reći, osviješteni vezano za TSH i problematiku začeća i ove gore teorije, neki ne. Nema tu black-white. Većina fura ovo ref. vrijednosti do 4, ljutili se mi ili ne, a većina pacijenata, ako baš nije u fazi maratonac ili prošla puno gubitaka trudnoće, logično da će više vjerovat dr-u, nego linkovima s foruma. Svako će ipak naći svoj put, vjerujem.

  46. #96

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split-Beograd-NYC
    Postovi
    1,059

    Početno

    Bublice, ti i jesi za dilemu, ovi rubni rezultati su uvijek najproblematicniji za tretiranje. T4 i T3 uredni, TSH po hrvatskim standardima i dalje u granicama normale (jos su ove referentne vrijednosti i dobre, vidila sam ja da TSH u nekim labosima ide do 4.5 pod normalu). TSH "nije zabrinjavajuci" ali nije ni sjajan. Ova bi te endokrinologinja pustila u postupak, netko drugi ne bi. Znaci, nemamo ujednacene standarde i to nije dobro. Isto tako, kod tebe postoji rubni rezultat, netko ga uzima u obzir, netko ne. Ja ti isto ne bih sad preporucila substituciju, uostalom TSH kod tebe moze i past sam od sebe, tako je bilo i kod Ine. Bitno je da ga pratis da te ne iznenadi. Napravi antitijela.

  47. #97
    crvenkapica77 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Postovi
    3,587

    Početno

    [quote="bublica3"]
    Citiraj bublica3 prvotno napisa
    Citiraj Strike prvotno napisa
    Citiraj bublica3 prvotno napisa
    Imam

    T3 - 1,8 1,3-3,6
    T4 - 103 58-161
    TSH - 3,38 0,3-3,6

    quote]
    Po ovim vrijednostima ja sam u normali. :?
    na mom papiru pise normalne vriednosti su TSH 0,35--5,50 a kod tebe do 3.6 :?
    i ovaj T3 I T4 NAM SE NE POKLAPA ..ispada da svaka bolnica ima svoje vrijednosti

  48. #98
    bublica3 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Lokacija
    ST
    Postovi
    2,361

    Početno

    Inna, Timmy hvala vam na odgovorima. Mene ovaj topić malo zbunio, oprostite mi! Jedna kaže jedno druga drugo,.. :/
    Moram još reći da mi je jedan drugi Dr. rekao isto kako moj TSH nije zabrinjavajuči, ali da ne vjeruje u lab u Splitskoj bolnici. Odlučila sam ovih dana ić privatno ponovni izvadit TSH i ta antitijela.
    Pomozite mi još malo; šta da pitam da mi vade titar antitjela anti TPO?? Kako mi je rekla ta doktorica??

    Crvenkapica istina da te vrijednosti nisu svugdje iste, to je mene dosta bunilo[/b]

  49. #99
    bublica3 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Lokacija
    ST
    Postovi
    2,361

    Početno

    Cure u mojim nalazima nalazim Antikardiolipinska antitijela (aCL) Dali je to to? Rezultat je 4

  50. #100

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split-Beograd-NYC
    Postovi
    1,059

    Početno

    Bublice, dva su tipa antitijela stitnjace: tireoglobulinska i mikrozomalna. Pitaj da ti naprave ta dva nalaza.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •