Jedna laka i naizgled prilično beznačajna tema, u poređenju sa prethodnima.

Ipak, meni se čini da bi posledice mogle biti dosta neobične.
Elem, u poslednje vreme se zaređao trend (ili se samo meni tako poklopilo) cenzure svega i svačega, doslovno, po raznim portalima, što na srpskom, što na engleskom.
Navikla sam na cenzurisano f*ck, sh*t, je*i se, ku*va, ku*ac, itd., kao normu pristojnosti, i recimo da sam indiferentna prema tom tipu cenzure.
Ali poslednjih meseci nailazim na s*ks, se*sualno, se*sati se, s*se. Wtf, „seksualno“ je postalo psovka? I zašto uopšte pišeš „sise“ pa naknadno pakuješ u neku pristojnost, ti si kao novinar a ne znaš nijednu kulturniju reč?

Na engleskom je otišlo puno dalje na nekim portalima, pa tako nailazim na s*x, r**e, m****r, s*****e, k****d, d**d? Za one koji ništa nisu razumeli- sex, rape, murder, suicide, killed, died.

Objašnjenje cenzure: to su „trigger“ reči za osetljive grupe ljudi, pa bi recimo samo čitanje reči „suicide“ moglo labilnu osobu da podstakne na isto? Reč „rape“ je triger za žrtve silovanja, „died“ za ljude koji se panično boje smrti itd…Preporuka je da se koriste opisni sinonimi „sexual assault“, „to be deprived of life“, „to take one`s own life“ itd.
I gomila komentara ljudi na nekom thread-u gde se oni silno zahvaljuju jer ih je niz „trigeriran“ takvim uznemirujućim rečima i puno im znači kad ih ne vide ??
Poslednje što sam videla su cenzurisani nadimci D**k i W****e- pogađate, Dick i Willie. Ako se razmaše kod nas, teško svakom Stojku, Stojkoviću, Đoki, Đokoviću, Maci, Mici i sličnima.

Jesam ja staromodni boomer ako mi je sve to malkice – nenormalno?
Ili, u krajnjem slučaju, da li bi i vama išla na živce vest da je „S****o optužen da je u**o M**u iako je ona više puta govorila o s*********u, a njihova veza je bila s*******e prirode“?
Čisto onako, iz praktičnih razloga, jer vam treba tri čitanja da pohvatate šta dođavola vest pokušava da nam prenese?
Ili je sve to dobro, jer će se jezik razviti u novim kreativnim pravcima jednom kad bude potreban posredan opis za reči koje su drevne koliko i jezik sam?