Pokazuje rezultate 1 do 13 od 13

Tema: Vosak na fasadi

  1. #1
    Freyja avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,920

    Početno Vosak na fasadi

    Ima li tko ideju kako oprati vosak (obični, od bijele svijeće) na fasadi? Postoji li neko sredstvo za to, a da ne ošteti fasadu?
    Hvala

  2. #2
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    misliš da bi vruća voda oštetila fasadu?

  3. #3
    Freyja avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,920

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    misliš da bi vruća voda oštetila fasadu?
    Mislim da ne bi, već sam jednom skidala neku masnoću s fasade (toplom vodom i sapunicom), ali mislim da to nije dovoljno. To je tanki sloj rastopljenog voska (bila je svijeća na prozoru pa ju je vjetar srušio i rastopljeni se vosak malo izlio na fasadu). Pa razmišljam što ću, a da istovremeno ne napravim još veću štetu.

  4. #4
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,089

    Početno

    Kažu da se vosak odstranjuje zaleđivanjem, a ne znam kako bi se to primijenilo na fasadi, jedino mi pada na pamet trljanje kockicom leda ili zaleđenom plastičnom čašom ili slično. Navodno se, kad se smrzne, vosak sam odvoji od podloge

  5. #5
    Freyja avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,920

    Početno

    Citiraj Jurana prvotno napisa Vidi poruku
    Kažu da se vosak odstranjuje zaleđivanjem, a ne znam kako bi se to primijenilo na fasadi, jedino mi pada na pamet trljanje kockicom leda ili zaleđenom plastičnom čašom ili slično. Navodno se, kad se smrzne, vosak sam odvoji od podloge
    Da, to bi moglo biti "bezbolno" rješenje, probat ću, hvala.

  6. #6
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Mi smo sebi na balkonu flek od voska očistili parnim čistačem, ovakvim https://popusti.njuskalo.hr/akcija/p...dr-3653-880941

  7. #7
    Freyja avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,920

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Mi smo sebi na balkonu flek od voska očistili parnim čistačem, ovakvim https://popusti.njuskalo.hr/akcija/p...dr-3653-880941
    E, a ja si upravo nabavljam parni čistač, već ga odavno želim imati. Ne znam kako mi to nije palo na pamet, hvala.

  8. #8
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,134

    Početno

    Citiraj Jurana prvotno napisa Vidi poruku
    Kažu da se vosak odstranjuje zaleđivanjem, a ne znam kako bi se to primijenilo na fasadi, jedino mi pada na pamet trljanje kockicom leda ili zaleđenom plastičnom čašom ili slično. Navodno se, kad se smrzne, vosak sam odvoji od podloge
    Ne znam da li bi se odvojio vosak, ali smrznut se može s tekućim dušikom. Ako nemaš s posla , onda možeš u ljekarni kupiti za bradavice.

    Teoretski je moguće. Vosak ima veći koeficijent toplinskog istezanja od fasade, tako da se pothlađivanjem više skupi. Odnosno nastane smično naprezanje na sučelju fasade i voska, uslijed čega bi moralo doći do nabiranja voska.

    Vodenom parom možda isto ide, ali bi moglo doći i do taljenja i razmazivanja voska. On 100% nije topiv u vodi, a kako se mehanički uklanja rastaljeni vosak ne znam. Ako Peterlin kaže da može, valjda može. Osobno bih pokušala s hlađenjem kad nema sunca.

  9. #9
    Freyja avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,920

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Ne znam da li bi se odvojio vosak, ali smrznut se može s tekućim dušikom. Ako nemaš s posla , onda možeš u ljekarni kupiti za bradavice.

    Teoretski je moguće. Vosak ima veći koeficijent toplinskog istezanja od fasade, tako da se pothlađivanjem više skupi. Odnosno nastane smično naprezanje na sučelju fasade i voska, uslijed čega bi moralo doći do nabiranja voska.

    Vodenom parom možda isto ide, ali bi moglo doći i do taljenja i razmazivanja voska. On 100% nije topiv u vodi, a kako se mehanički uklanja rastaljeni vosak ne znam. Ako Peterlin kaže da može, valjda može. Osobno bih pokušala s hlađenjem kad nema sunca.
    Isprobat ću i "smrzavanjem" i parnim pa javim rezultate. Ako uspijem, da se zna što pomaže.

  10. #10
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,505

    Početno

    A fen i tapkanjem? Čim se nešto oslobodi

  11. #11
    Freyja avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,920

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    A fen i tapkanjem? Čim se nešto oslobodi
    Bojim se da bi tako postao "pretekući" i da bi se još više raširio, nisam sigurna...

  12. #12
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,134

    Početno

    Citiraj Freyja prvotno napisa Vidi poruku
    Bojim se da bi tako postao "pretekući" i da bi se još više raširio, nisam sigurna...
    Mislim da si u pravu. Ukoliko ne namjeravaš zagrijati fasadu na 500 °C da se razgradi vosak u plin (ne preporučam, samo disukutiram ), ne znam zašto bi taljenje pomoglo. Meni je već tretiranje parom čudno. Baš me zanima kako ćeš riješiti.

  13. #13
    Freyja avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,920

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da si u pravu. Ukoliko ne namjeravaš zagrijati fasadu na 500 °C da se razgradi vosak u plin (ne preporučam, samo disukutiram ), ne znam zašto bi taljenje pomoglo. Meni je već tretiranje parom čudno. Baš me zanima kako ćeš riješiti.
    Oprosti, tek sam sad vidjela ovu poruku.
    Ovako, vosak je potpuno uklonjen parnim čistačem (stigao je tek prije 3-4 dana), ali nije bila dovoljna samo para, već sam morala upotrijebiti i nastavak s "četkicom" (koji je u kompletu) - znači, nježno sam povlačila po fasadi, slijeva-nadesno, 3-4 puta, a svaki bih put ostavila zid da se potpuno osuši (prije novog pranja) da vidim gdje je još ostala "mrlja". Stvarno djeluje odlično, hvala, Peterlin, na prijedlogu.
    I svima ostalima.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •