Pokazuje rezultate 1 do 5 od 5

Tema: Dalije

  1. #1
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno Dalije

    Cure koje imate iskustva s dalijama - trebam svajet
    Ljetos već pri kraju srpnja pozabadala sma lukovice dalija u stazu na prilaznom putu prema kući
    zapravo sam te dalije kupila u vrtnom centru još u proljeće ali sam u nekim drugim obavezama zaboravila na njih
    dakle pozabadala sam ih ne nadajući se previše

    i bum, one su do kraja kolovoza toliko narasle i naknadno procvjetale da sad imam pune grmove dalija (ima i cinija i još koječega a ne znam ni naziv)
    sad me zanima, kako preko zime s njima?
    živim u kontinentalnoj hrvatskoj s dosta dugim zimama i temperatura često ode ispod 0 u zimskim mejsecima
    bojim se da će ih uništiti
    koliko sam čitala lukovice bi trebalo iskopati i pohraniti preko zime?
    ja se jako bojim to napraviti
    ajde ako koja zna proceduru i može li bez vađenja lukovica neka napiše tips&tricks

  2. #2
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Moraš izvaditi dalije i spremiti korijenje na suho. Nema druge opcije ako želiš da prežive.
    U Primorju ih ne treba obavezni vaditi, obično prezime, ali to ovisi od zime.
    A možeš ih ostaviti, pa što im bude, ionako ima jeftinih u Lidlu svih vrsta u proljeće.

  3. #3
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    sve mi se čini da ću ih ostaviti pa što bude
    ima ih podosta
    nisam sigurna ni da bih korijenej spremila na ispravan način
    s tim da bih sad morala sve te grmove s dosta cvijetova onda odrezati, a žao mi
    neka ih, pustiću da same umru
    hvala Beti!

  4. #4
    Munkica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2016
    Lokacija
    Sjever
    Postovi
    1,977

    Početno

    Nemam (jos) dalije, ali lukovice bi trebalo ostaviti u zemlji dok nadzemni dio ne uvene. Kad odrezes nadzemne dijelove, ostavis gomolje jos 7-10 dana u zemlji i iskopas prije smrzavanja.

    https://www.eastofedenflowerfarm.com...-dahlias-guide

  5. #5
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Kod dalija nisu tehnički lukovice, nego gomolji, pa se malo drugačije ponašaju od lukovica npr tulipana.
    Kod moje bake u dalmatinskoj zagori već 10 godina preživljavaju u zemlji, a bude minusa, tako da možda i prežive. Ali vađenje ti nije uopće komplicirano. Odrežeš biljke (ako ti je teško sad, usahnit će sa prvim mrazom listovi pa možeš onda), odrežeš korijenje tako da ti ostane sami gomolj. Taj gomolj možeš i podijelit na više dijelova pa ćeš dogodine imat više dalija, ako ti je neka posebno lijepa. Čuvaš ih na suhom i tamnom, garaža, podrum..
    Nije sve skupa tako teško ali i meni je bila trema prvi put. Srećom sam pogledala 8 milijuna videa na instagramu prije toga preporučam accounte zoewoodwardgardening i anya the garden fairy, imaš dosta u storyjima o dalijama i kad ih sade i kad ih vade, spremaju, dijele.. Plus jako puno inspiracije

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •