Pozdrav!

Otvaram ovu temu jer je dosta teško naći informacije o tome, osobito na hrvatskom. Nadam se da će možda nekom pomoći. Radi se o tome da se u krvi trudnice mogu stvoriti antitijela na određeni antigen kao imunološki odgovor. Ako beba nosi taj antigen, to može uzrokovati hemolitičku bolest fetusa i novorođenčeta (HDFN). Imunizacija se može dogoditi ako dođe do miješanja majčine krvi i krvi fetusa tijekom trudnoće ili poroda, ili ako je majka primila transfuziju krvi s tim antigenom. To sve skupa se događa jako rijetko.

Ono što mislim da je bitno reći je da se ne radi isključivo o trudnicama s Rh negativnim krvnim faktorom. To je najčešći slučaj i zato se najviše spominje, ali nije jedini. Postoje različiti sustavi krvnih grupa i prema tome i različiti antigeni nevezani uz Rh faktor. Prema tome i trudnica s pozitivnim Rh faktorom može biti imunizirana. Rh imunizacija može se spriječiti Rhogamom, ali za druge tipove imunizacije ne postoje cjepiva. Zato sve trudnice trebaju napraviti test senzibilizacije (IAT) u prvom tromjesečju, između 10. i 12. tjedna ili tu negdje.

Ako je test negativan, ponavlja se u trećem tromjesečju za Rh pozitivne, a možda i još koji put za Rh negativne trudnice.

Ako je pozitivan, treba pratiti stanje tijekom cijele trudnoće i danas se sve to uspješno rješava tako da nema panike

Meni je super izvor informacija bio ovaj site: https://allohopefoundation.org/

Ako mogu nekom pomoći i odgovoriti na neko pitanje, tu sam!