Stranica 2 od 6 PrviPrvi 1234 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 272

Tema: Podjela stana-dilema

  1. #51

    Datum pristupanja
    Sep 2020
    Postovi
    383

    Početno

    Moj otac je alkos i obiteljski zlostavljac, od njega nemam ništa. Majka još otplaćuje kredit za svoj stan, kad mi treba pitam je bez zadrške, ako ima, da.
    Ako nema, pronađe. Mi smo sad za ovaj stan 10.01. morali dati 1950 eura. I nitko ne garantira da nam ipak prije ljeta neće reći da selimo. To je realnost i ne, meni nije normalno da jedinom djetetu nećeš pomoći da mu to ne bude realnost.
    Mogli smo mi isto tako reći; zašto mi ne bi mogli na godišnji jer nema tko svekru promijeniti pelenu, neka se svekrva sama snađe.

  2. #52

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,410

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Ovo je odlično rješenje zapravo, past će od svog oružja bidna, još će vidljivo bit bad guy . When in Emotional Blackmail Land, play with that ball.

    Nažalost, I have learned from the best ...

    i zato ću s djecom potpisati ugovore dok sam još pri sebi ...

    prije nekoliko godina sam otvorila topic da li da djeci kupim stančiće... cijene su otišle u nebo i nemam tih novaca niti mogućnosti za kredi, ali sad plaćam škole/sportove i ostalo prema željama... svima će biti jednako. nakon moje 60. me nemaju više ništa tražiti

  3. #53

    Datum pristupanja
    Sep 2020
    Postovi
    383

    Početno

    Citiraj Vrijeska prvotno napisa Vidi poruku
    Nažalost, I have learned from the best ...

    i zato ću s djecom potpisati ugovore dok sam još pri sebi ...

    prije nekoliko godina sam otvorila topic da li da djeci kupim stančiće... cijene su otišle u nebo i nemam tih novaca niti mogućnosti za kredi, ali sad plaćam škole/sportove i ostalo prema željama... svima će biti jednako. nakon moje 60. me nemaju više ništa tražiti
    Nitko ne traži njeno. Muž traži svoje, šta je naslijedio od svog oca, koji je to naslijedio od svog oca. Po čemu je to isključivo njeno?

  4. #54
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj naplavomzalu prvotno napisa Vidi poruku
    Nitko ne traži njeno. Muž traži svoje, šta je naslijedio od svog oca, koji je to naslijedio od svog oca. Po čemu je to isključivo njeno?
    Nije.
    Da je suprugov otac zelio da njegovo nasljedstvo ide iskljucivo supruzi napravio bi takvu oporuku.

  5. #55

    Datum pristupanja
    Sep 2020
    Postovi
    383

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Nije.
    Da je suprugov otac zelio da njegovo nasljedstvo ide iskljucivo supruzi napravio bi takvu oporuku.
    Oni su imali i svoj stančić. 50-ak kvadsrata pa kad je baka umrla, onda je djed otišao u dom, oni prodali svoj stan i uselili u ovaj.
    Da su ostali u svome taj stan bi bio više njen nego mužev. Ovako je nasljedstvo, podjednaka prava imaju.

  6. #56
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Nije.
    Da je suprugov otac zelio da njegovo nasljedstvo ide iskljucivo supruzi napravio bi takvu oporuku.
    X.

  7. #57
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Još jednom - ništa ne traži. Volja oca je bila da dobije. Ona ne poštuje volju svog supruga niti privatno vlasništvo svog sina. Postavlja se kao da je njena dobra volja da nešto udjeljuje. Nije njena dobra volja. Nije u vlasništvu cijelog stana. Suprug je mogao oporučno cijeli stan ostaviti njoj da je htio bit siguran da će sin biti isključen. Zakon uključuje sina. Oporuka uključuje sina. Ona ga isključuje samovoljno.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 25.01.2023. at 12:21

  8. #58
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj naplavomzalu prvotno napisa Vidi poruku
    Oni su imali i svoj stančić. 50-ak kvadsrata pa kad je baka umrla, onda je djed otišao u dom, oni prodali svoj stan i uselili u ovaj.
    Da su ostali u svome taj stan bi bio više njen nego mužev. Ovako je nasljedstvo, podjednaka prava imaju.
    Jesu li oni vama dali novac od tog stana koji su prodali? Obzirom da se svekrva ponasa kao da ste joj duzni?

  9. #59
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Citiraj naplavomzalu prvotno napisa Vidi poruku
    Ali bespotrebno. Već sam napisala kako je bio dok je svekar bio živ, tako je i nastavilo. Svaki dan je se zove, svaku nedjelju je kod nas na ručku, djeca idu non stop.
    Stvarno nije zanemarena. Sad kad pišem ovako neke situacije, sve sam uvjerenija da se dogovor neće postići i da je pametnije sve pustiti s mirom. Snalazili smo se uvijek, snaći ćemo se i sad.
    Samo razmotri i to da i ako pustite, vjerojatno su ipak narušeni odnosi, ako će vama, pogotovo tvom mužu, ostati osjećaj nepravde i ogorčenosti zbog njenog postupka
    Mislim, osoba u ranim šezdesetima je itekako mlada i odgovorna za svoje postupke i dio u odnosu

  10. #60

    Datum pristupanja
    Sep 2020
    Postovi
    383

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Jesu li oni vama dali novac od tog stana koji su prodali? Obzirom da se svekrva ponasa kao da ste joj duzni?
    Ne. Prodali su stan, od toga kupili brod, auto, trošili taj novac za život, svekru je isto dolazio fizijatar privatno i ostalo je oko 15.000 eura na svekrovom računu, ne znam koliko svekrva još ima.
    Moj muž je zaposlen od 17. godine, od 19. živi sam, sam je platio vozački, tako da mislim da stvarno nije ništa dužan. Uf, tema je otišla preširoko.

  11. #61
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj naplavomzalu prvotno napisa Vidi poruku
    Ne. Prodali su stan, od toga kupili brod, auto, trošili taj novac za život, svekru je isto dolazio fizijatar privatno i ostalo je oko 15.000 eura na svekrovom računu, ne znam koliko svekrva još ima.
    Moj muž je zaposlen od 17. godine, od 19. živi sam, sam je platio vozački, tako da mislim da stvarno nije ništa dužan. Uf, tema je otišla preširoko.
    Ma zao mi je.
    Kako god okrenes suprug ce ostati povrijeden i narusenih odnosa.

  12. #62

    Datum pristupanja
    Sep 2020
    Postovi
    383

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Ma zao mi je.
    Kako god okrenes suprug ce ostati povrijeden i narusenih odnosa.
    Ma već je povrijeđen. Skupilo nam se svega baš zadnje vrijeme, sad s tim traženjem stana, prvi smo nadobudno išli pogledat svi skupa pa je vlasnica rekla: a kako mali tako loše priča za svoje godine?
    Pa je rekla da bi nam dala, ali ne može ako dijete ima teškoće, jer znate možete mi ne htjet plaćat pa vas ne mogu izbacit. Pa smo ga onda ostavljali kod prijatelja, osjećaš se ko govno da skrivaš dijete.
    Baš nam je malo too much. Ali doć će i bolja vremena, sve dođe na svoje.

  13. #63
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    Meni je skroz lako shvatljivo da svekrva možda stvarno čuva novac za starost i potencijalnu bolest pa ne želi isplaćivati svog sina. Isto mi je shvatljivo da se jednostavno ne želi preseliti, to je njeno pravo.

    U svakom slučaju će netko ovdje loše proći. Za ovo što kažete da nije njezin cijeli stan, okej, naravno da nije, polovica je njezina, ali isto i sin nju traži da se odrekne nečega, novaca ili života u tom stanu. Jedino pravo dijeljenje na pola bi bilo da se svi skupa uselite tu jer je to zajednički stan.

  14. #64
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Citiraj naplavomzalu prvotno napisa Vidi poruku
    Ma već je povrijeđen. Skupilo nam se svega baš zadnje vrijeme, sad s tim traženjem stana, prvi smo nadobudno išli pogledat svi skupa pa je vlasnica rekla: a kako mali tako loše priča za svoje godine?
    Pa je rekla da bi nam dala, ali ne može ako dijete ima teškoće, jer znate možete mi ne htjet plaćat pa vas ne mogu izbacit. Pa smo ga onda ostavljali kod prijatelja, osjećaš se ko govno da skrivaš dijete.
    Baš nam je malo too much. Ali doć će i bolja vremena, sve dođe na svoje.
    ajme, ovo je zaista grozno

  15. #65
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj naplavomzalu prvotno napisa Vidi poruku
    Ma već je povrijeđen. Skupilo nam se svega baš zadnje vrijeme, sad s tim traženjem stana, prvi smo nadobudno išli pogledat svi skupa pa je vlasnica rekla: a kako mali tako loše priča za svoje godine?
    Pa je rekla da bi nam dala, ali ne može ako dijete ima teškoće, jer znate možete mi ne htjet plaćat pa vas ne mogu izbacit. Pa smo ga onda ostavljali kod prijatelja, osjećaš se ko govno da skrivaš dijete.
    Baš nam je malo too much. Ali doć će i bolja vremena, sve dođe na svoje.
    Razumijem. Bas mi je zao. Cijene nekretina su lude, a imati dijete s poteskocama u ovom sustavu kosta.
    Sad ovo nema veze sa nekretinom, ali probaj razmiljati izvan okvira. Mozda da odete malo izvan Splita. Proci ce i ti dani na terapijama. Grad se siri . Razmisljaj gdje bi mogli zivjeti za 10 godina i gdje bi vam bila dobra okolina za dijete. Svekrva se mozda predomisli za koju godinu, mozda i ne. Ali ne bih na nju previse racunala.

  16. #66

    Datum pristupanja
    Sep 2020
    Postovi
    383

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Razumijem. Bas mi je zao. Cijene nekretina su lude, a imati dijete s poteskocama u ovom sustavu kosta.
    Sad ovo nema veze sa nekretinom, ali probaj razmiljati izvan okvira. Mozda da odete malo izvan Splita. Proci ce i ti dani na terapijama. Grad se siri . Razmisljaj gdje bi mogli zivjeti za 10 godina i gdje bi vam bila dobra okolina za dijete. Svekrva se mozda predomisli za koju godinu, mozda i ne. Ali ne bih na nju previse racunala.
    Ma gledamo mi i van Splita, daleko od toga, Solin, Podstrana, jednostavno ne možemo predaleko, jer kažem mali 4 dana u tjednu ima terapije, nekad dvije dnevno, mi imamo jedan auto, koji muž mora imati za posao, to povlači još jedan auto, registraciju, gorivo.
    Da nema njegovih terapije, davno bi mi bili na otoku, tko zna, možda za koju godinu bude situacija dobra da možemo samo dvaput tjedno do logopeda i slično pa i šmugnemo.

  17. #67
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj naplavomzalu prvotno napisa Vidi poruku
    Ma gledamo mi i van Splita, daleko od toga, Solin, Podstrana, jednostavno ne možemo predaleko, jer kažem mali 4 dana u tjednu ima terapije, nekad dvije dnevno, mi imamo jedan auto, koji muž mora imati za posao, to povlači još jedan auto, registraciju, gorivo.
    Da nema njegovih terapije, davno bi mi bili na otoku, tko zna, možda za koju godinu bude situacija dobra da možemo samo dvaput tjedno do logopeda i slično pa i šmugnemo.
    Mozda ti je jeftinije imati dva auta, a platiti manju cijenu nekretine. Nece terapije trajati vjecno. To je privremeno stanje.

  18. #68
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Ah...
    Mislim da bih mogla knjigu napisati o odnosima unutar familije.
    No, ajmo ovako:
    Ja ću sudit po sebi,
    Friška sam udovica i ova priča o pelenama mi je itekako friška i da, u depresiji sam, teškoj, držim se, ne dam se, ali izgubila sam muža nakon 31 godinu zajedničkog života i to na najgori mogući način.
    Ta žena, koju ovdje pljujete i razvlačite, je možda isto u depresiji. Ostala je sama i jadna.
    Nije lako biti sam sa svojim mislima i stalno vrtiti jedan te isti film.
    Ponavljam, ja ju ne bih pritiskala i vjerujem da će s vremenom doći sve na svoje, ali dajte ju pustite da odtuguje i dođe k sebi bar malo.

  19. #69

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,410

    Početno

    svekar nije ostavio pola pola stan, nego se tako dijeli po smrti vlasnika 50:50
    za miran suživot i čiste papire djeca se često odreknu svog dijela u ime živućeg roditelja (naravno, nakon smrti i tog roditelja će naslijediti nekretninu)

    na ostavinskoj raspravi se trebalo drugačije dogovoriti da bude dobro za sve, ali ljudi ne razmišljaju u tom trenutku... mogli su dogovoriti da zemlja ide sinu, a njoj cijeli stan (možda je zemlja bila isključena iz nasljedstva jer je samo njezina)



    Baš me zanima kako bi postupile forumašice: dijete ima 35+, ima ušteđevinu od 40000 eura, ali ne bi trošilo; ima jeftinijih stanova na periferiji, ali ne bi dijete plaćalo skupo gorivo; ... ali zato bi dijete da vi kao udovica (kojoj je zasigurno teško bez supruga i osjećate se nesigurno) izađete iz stana da se on s obitelji komoda, a vi da prolazite još jednu životnu neizvjesnost promjene stana, okoline, navika, financijske nesigurnosti (i još vam prigovara kako ste za života puno trošili na stanove, brodove, putovanja, pa sad nema za dijete)


    ja sam i dalje za prvu verziju: snađite se sami, pokrijte se s onim što imate; napravite kompromise oko lokacije stana za najam ili kupnje stana; s vremenom će se situacija sama od sebe riješiti; ne ulazite u konflikt zbog novaca zbog vlastitog psihičkog mira

  20. #70

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,410

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    Ah...
    Mislim da bih mogla knjigu napisati o odnosima unutar familije.
    No, ajmo ovako:
    Ja ću sudit po sebi,
    Friška sam udovica i ova priča o pelenama mi je itekako friška i da, u depresiji sam, teškoj, držim se, ne dam se, ali izgubila sam muža nakon 31 godinu zajedničkog života i to na najgori mogući način.
    Ta žena, koju ovdje pljujete i razvlačite, je možda isto u depresiji. Ostala je sama i jadna.
    Nije lako biti sam sa svojim mislima i stalno vrtiti jedan te isti film.
    Ponavljam, ja ju ne bih pritiskala i vjerujem da će s vremenom doći sve na svoje, ali dajte ju pustite da odtuguje i dođe k sebi bar malo.
    baš sam htjela pozvati tanči da ispriča svoju stranu (ona ima razumno dijete!), i evo potvrdila je moje riječi

    pustite ženu nek prođe neko vrijeme
    Posljednje uređivanje od Vrijeska : 25.01.2023. at 12:57

  21. #71

    Datum pristupanja
    Sep 2020
    Postovi
    383

    Početno

    Svekar nije umro jučer i nitko joj ne bi s tim došao nakon mjesec dana. Prošlo je više od dvije godine. Tanči ima kćer studenticu, da sutra ta kćer ima obitelj i dijete sa pp, pitam se bi li Tanči pomogla svom djetetu. Koliko može. Tanči je na kraju krajeva tu svoju kćer školovala do kraja mislim medicinskog fakulteta, i to košta i to je davanje. Mene je moja mama isto odškolovala. Moj muž je morao u trogodišnju srednju da bi šta prije počeo zarađivati. Odluka je ionako na mužu, ja sam već rekla da ja ne bi više tu temu s njom načimala, on se ne slaže pa neka on na kraju napravi kako želi. Hvala vam svima na mišljenju.

  22. #72

    Datum pristupanja
    Sep 2020
    Postovi
    383

    Početno

    I zašto su neki upisi na ovoj temi kao da je on njoj došao u rekao: mama, ajde pola stana je moje, izlazi. Došao joj je kad smo bili u situaciji da moramo vam iz stana, drugog nema, došao joj je kao mami, požaliti se, zaplakat, reć joj: mama teško mi je, ne možemo više ovako, jel mi ti možeš ikako pomoć, eto samo da imamo neku sigurnost, mali će sad u školu, imati će asistenta, da ga ne moramo premiještat iz škole u školu kad selimo. Onda kad je ona pitala kako je mislio da mu pomogne je iznio opcije. Nije upao u stan i počeo je pakirati.

  23. #73
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Prošle su dvije godine? Čak dvije?
    Moj muž je preminuo prije skoro godinu dana, a sad mi fali više nego ikad i svaki dan, datum, me podsjeća kako je to izgledalo lani: koji dan su rekli da mu više spasa nema, koji dan su se pojavile metastaze u plućima i jetri, koji dan je pao, koji dan je prestao jesti, koji dan je izdahnuo...
    I sad me frče u želucu kad ovo pišem.

    Svekrva nije ništa nikome dužna pa ni svom sinu.
    Je li ga odškolovala? Je, ali ni to nije bila obavezna jer srednja škola nije obavezna. Samo osnovna.
    Trogodišnja srednja škola je isto škola.
    I kaj bi ona sad trebala pod mus iz stana jer ovo i ono.
    Ne bi. I zakon je na njenoj strani. Ona je u posjedu nekretnine.
    Onog trena kad se to shvati i prihvati, svima će biti lakše.

    Što se mene tiče i mog djeteta, mi nismo predmet ove priče pa molim da nas se izostavi i ne povlače paralele.

  24. #74

    Datum pristupanja
    Sep 2020
    Postovi
    383

    Početno

    Nisam te ja uvukla u priču nego druga forumašica. Posjed nekretnine ukoliko se on odluči za razvrgnuće nema nikakve veze. Nebitno, kako sam rekla prepustiti ću njemu odluku, neću se miješati, otvorila sam temu čisto da čujem mišljenja, kako sam i očekivala i šta je normalno podjeljena su. Mislim da neću više ulaziti u rasprave jer sam samo svojim upisima potakla neke za mene teške stvari, šta mi ustvari uopće ne treba. Ukoliko bude kakvih promjena na ovu cjelokupnu temu, napisat ću. Ne znam koliko moderator drži teme otvorenima. Još jednom hvala svima na mišljenju.

  25. #75
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    Naplavomzalu, ja zaista nisam pomislila da je tvoj muž bio spreman spakirati svoju mamu i izbaciti je van. Ali dajem neku svoju perspektivu jer si pitala što mislimo. Slažem se s ovim što pišu Vrijeska i Tanči, ja isto tako gledam. Zato sam i rekla da bi jedina prava podjela bila da se uselite svi skupa, ali vjerujem da to ne želite, ne bih ni ja.

    I Tanči je stvarno u pravu kad kaže da svekrva ništa tvom mužu nije dužna. Da li bi bilo lijepo da pomogne kad joj je sin u nekim životnim poteškoćama, a pa normalno da bi. Ali jbg, ne mora ako neće. I to je teško prihvatiti, većini nas je teško prihvatiti da roditelji zaista više ne moraju raditi neke stvari za nas ako ne žele, ali tako je. I mislim da je najneizvjesnija moguća stvar u odrasloj dobi računati na to da će roditelji pomoći, jer jednostavno ne moraju i postoji 500 načina na koje se to može izjaloviti.

  26. #76
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,647

    Početno

    ne znam kakva ću ja biti kada još više ostarim, al nekak mislim da ću probat pomoć svojoj djeci. I moji roditelji su meni pomogli, tak da se nadam da će se niz nastaviti.

    Iako mislim da je najbitnije da roditelji vlastitoj djeci daju "kruh u ruke".

    E da, i sada dolazi onaj faktor, nikad ne reci nikad jer fakat tko zna kaj bu bilo.

  27. #77
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Svekar je, ne napisavsi oporuku, de facto odlucio da se dijeli pola pola. Zakon tako predvidja i to se podrazumijeva.

  28. #78
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    A mira ionako nema. Ima gorcine i tuge.

  29. #79
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Pa da.
    Ja sam se na ostavinskoj iza pokojnog oca odrekla jer se to "tako radi", mati je naslijedila sve i onda je ona ugovorom o dosmrtnom uzdržavanju prepisala sve sinu.
    I? Kaj sad? Ja tu nemrem ništa, a i neću se zamarati.
    Svako neka radi po svojoj savjesti.
    Ja mirno spavam.

  30. #80
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Svekrva ne treba pomoci sinu ako ne zeli.
    Samo mu treba dozvoliti da preuzme dio stana koji je naslijedio od oca. Onaje nasljedila pola. Ne cini ona nikakvu uslugu sinu nego omogucava ( u ovom slucaju NEomogucava)ono sto mu po zakonu ( i ocito zelji oca) pripada.
    To sto gospoda majka i dalje smatra da treba sama zivjeti u stanu od 85m2 dok joj se sin sa obitelji vuce po podstanarima i ne omoguciti mu da ude u posjed imovine -skroz je jedna druga stvar.

  31. #81

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Za nas sa strane, što nismo u toku- jel istina da u Splitu kvadrat košta oko 3 000 eura, kako mi Google kaže? I da je ponuda jako mala? Uh...

    Htela sam da predložim da se kupi neki baš mali stan, koji bi se iznajmljivao, a da se tim novcem plaća deo stanarine u iznajmljenom većem stanu.
    To je naravno finansijski najgore rešenje, ali tako ste u posedu nekakve nekretnine, i ostajete u St, i odnosi su dobri.
    Ali naravno to nije isplativo ako i za mali stan još dodatno treba dići kredit.

  32. #82
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Svekrva ne treba pomoci sinu ako ne zeli.
    Samo mu treba dozvoliti da preuzme dio stana koji je naslijedio od oca. Onaje nasljedila pola. Ne cini ona nikakvu uslugu sinu nego omogucava ( u ovom slucaju NEomogucava)ono sto mu po zakonu ( i ocito zelji oca) pripada.
    A slazem se.

  33. #83
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Ja se niceg nisam odricala na ostavini, a majka je izrijekom ostavila i meni. Zabila sam svoju zastavicu u taj dio jer znam da mi je to jedino rel. sigurno, na "kruh u rukama" sam znala da ne mogu racunat jer vidim gdje zivimo. Isto mirno spavam. Iako je bilo ocekivanja da se "to tako radi". Ne radi se nista "tako", situacije su volatilne "na ovim prostorima". Hajmo iskreno, ko je mislio da cemo rasciscavat atomska i govorot o jodu, samo da to spomenemo. Da cemo u konzumu pricat na engl., da cemo migrirat izvan gradova il izvam zemlje u tolikom broju i tako dalje.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 25.01.2023. at 14:36

  34. #84

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,410

    Početno

    Citiraj naplavomzalu prvotno napisa Vidi poruku
    Svekar nije umro jučer i nitko joj ne bi s tim došao nakon mjesec dana. Prošlo je više od dvije godine. Tanči ima kćer studenticu, da sutra ta kćer ima obitelj i dijete sa pp, pitam se bi li Tanči pomogla svom djetetu. Koliko može. Tanči je na kraju krajeva tu svoju kćer školovala do kraja mislim medicinskog fakulteta, i to košta i to je davanje. Mene je moja mama isto odškolovala. Moj muž je morao u trogodišnju srednju da bi šta prije počeo zarađivati. Odluka je ionako na mužu, ja sam već rekla da ja ne bi više tu temu s njom načimala, on se ne slaže pa neka on na kraju napravi kako želi. Hvala vam svima na mišljenju.
    nitko te ovdje ne želi uvrijediti, samo u svemu ima i druga strana priče, i bezbroj različitih obiteljskih situacija

    dali smo ti nekoliko primjera mogućih rješenja i različitih životnih situacija koje smo i same prošle/vidjele
    sretno!



    (i samo bih se na još jedno referirala: sin je morao u trogodišnju školu da počne zarađivati, a oni su imali brod,stan, putovanja ... nekako mi to ne pije vodu... možda se sinu nije dalo učiti pa sad traži krivca za sve... imala sam nedavno takvu situaciju vezanu uz komentar da kako nekom mladom čovjeku roditelju ne daju džeparac i kako su to grozni roditelji imaju firmu novaca i bla bla, a ti isti roditelji plaćaju privatni fakultet - mjesečno 3000kn. odmah sam takve komentare srezala u korijenu! taj student je mogao slobodno na javni fakultet, a novac preusmjeriti na izlaske.)

  35. #85

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,410

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    Pa da.
    Ja sam se na ostavinskoj iza pokojnog oca odrekla jer se to "tako radi", mati je naslijedila sve i onda je ona ugovorom o dosmrtnom uzdržavanju prepisala sve sinu.
    I? Kaj sad? Ja tu nemrem ništa, a i neću se zamarati.
    Svako neka radi po svojoj savjesti.
    Ja mirno spavam.

    još jedan primjer životne situacije


    ja pak imam pozitivno iskustvo s takvim "odricanjem" u korist i mirnim rješenjem nakon smrti drugog roditelja

    dakle, nema pravila
    radimo najbolje što možemo u datom trenutku

  36. #86

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Svekrva ne treba pomoci sinu ako ne zeli.
    Samo mu treba dozvoliti da preuzme dio stana koji je naslijedio od oca. Onaje nasljedila pola. Ne cini ona nikakvu uslugu sinu nego omogucava ( u ovom slucaju NEomogucava)ono sto mu po zakonu ( i ocito zelji oca) pripada.
    Ja isto vidim situaciju ovako.
    Stan ima dva vlasnika, jedan želi da proda svoj deo, drugi ne želi nikako.
    Rešenje je prodati sudom gde će možda oba vlasnika biti na finansijskom gubitku u vrednosti stana, ali će bar jedan od vlasnika ostvariti svoje vlasničko pravo.
    To što su vlasnici u rodbinskim odnosima, nema nikakve veze.

    Ako krećemo od toga da roditelj nema obavezu da dalje pomaže svoje odraslo dete - a nema, slažem se, ono ni dete nema obavezu da izlazi u susret hiru svoje poslovno i zdravstveno sposobne majke.
    Majka neće ostati na ulici nakon prodaje stana, može se samo naći u stanu čije će grejanje konačno moći da plaća. Ako se gleda fizičko zdravlje, daleko je bolji izbor imati manji stan, u kome možeš udobno da živiš i da ga održavaš.

  37. #87
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    Ja isto vidim situaciju ovako.
    Stan ima dva vlasnika, jedan želi da proda svoj deo, drugi ne želi nikako.
    Rešenje je prodati sudom gde će možda oba vlasnika biti na finansijskom gubitku u vrednosti stana, ali će bar jedan od vlasnika ostvariti svoje vlasničko pravo.
    To što su vlasnici u rodbinskim odnosima, nema nikakve veze.

    Ako krećemo od toga da roditelj nema obavezu da dalje pomaže svoje odraslo dete - a nema, slažem se, ono ni dete nema obavezu da izlazi u susret hiru svoje poslovno i zdravstveno sposobne majke.
    Majka neće ostati na ulici nakon prodaje stana, može se samo naći u stanu čije će grejanje konačno moći da plaća. Ako se gleda fizičko zdravlje, daleko je bolji izbor imati manji stan, u kome možeš udobno da živiš i da ga održavaš.
    X. Nije uopce potrebno dalje cereciti ko je kome kad koliko, jel ucio il ne itd. Dobit cete dovoljno casha zatvorit svoju situaciju za stambeni kredit, a nismo trumpovi il.torodici da sjedimo na portfelju nekretnina pa da cekamo oporavak trzista, rast il pad cijena. To mogu bas zesci bogatuni. Vama treba novac ovdje i sad.

  38. #88

    Datum pristupanja
    Sep 2020
    Postovi
    383

    Početno

    Nisam mislila više pisati, ali samo da objasnim. Oni su imali samo stan, skromno su živjeli i da kad je muž birao srednju odmah su mu rekli trogodišnju jer im treba još jedna plaća. To su sami rekli i ispred mene više puta. Taj stan je bio u otkupu kako je već to u Jugi išlo, nije ih previše došao. Kad je muževa baka umrla, djed je otišao u dom, oni u njegov stan i rad su prodali svoj, od toga kupili auto, brod, ostalo im je i nešto ušteđevine i usput su trošili za život pošto su imali mala primanja. Ne znam gdje sam spomenula putovanja, nisu nigdje putovali, svekar nije ni u brodu uživao jer se ubrzo teško razbolio. Brod je godinama bio na suhom vezu, sad ga je svekrva napokon prodala. Muž je naknadno završio 4. stupanj i prije par godina i tri godine preddiplomskog, tako da nije bilo baš da nije htio. Nisu oni nikad bili bogati, daleko od toga, svekar je radio u Jugoplastici pa kad je propala po malim privatnim firmama kao električar, onda se razbolio, svekrva je isto radila u jednoj firmi koja je zatvorila vrata pa kasnije po dućanima, a otkad je on bolestan više nije radila. Imali su mala primanja od njene prijevremene penzije i njegove invalidnine pa su normalno trošili to šta im je ostalo od stana.

  39. #89

    Datum pristupanja
    Sep 2020
    Postovi
    383

    Početno

    Mislim da je kod svekrve malo prisutan taj stav: kako smo mi sami imali stan sa nepunih 30, a vi ne možete, a stan od Jugoplastike, uletili u zadnji vlak, kasnije otkupili za neki sitan iznos mjesečno. Ona nama kao da ne vjeruje da su cijene takve kakve jesu, kao kakav najam 650 eura, Max 400 bi ja dala. E mogu ja dat 100 pa spavati na zapadnoj obali na onim kamenim klupama.

  40. #90
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Stan, skromno, električar iz Jugoplastike i onda se prodajom tog stana kupio brod?
    Kako?
    Brod, baš pravi brod ili ipak samo čamac?
    Ne kužim.
    Oni su njemu rekli da ide u trogodišnju jer…, ni to ne kužim.
    No dobro.
    Sretno.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  41. #91
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj naplavomzalu prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da je kod svekrve malo prisutan taj stav: kako smo mi sami imali stan sa nepunih 30, a vi ne možete, a stan od Jugoplastike, uletili u zadnji vlak, kasnije otkupili za neki sitan iznos mjesečno. Ona nama kao da ne vjeruje da su cijene takve kakve jesu, kao kakav najam 650 eura, Max 400 bi ja dala. E mogu ja dat 100 pa spavati na zapadnoj obali na onim kamenim klupama.
    Hahaha
    Da, dobra zlatna vremena kad su firme djelile stanove
    Jos se sjecam tog doba u kojem je moj tata odbio stan od firme .

  42. #92

    Datum pristupanja
    Sep 2020
    Postovi
    383

    Početno

    Brod, pasaru. Nije kupio jahtu. Da,dobio je stan od 50 kvadrata.

  43. #93
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    A da, zena zivi u proslosti, nema toga vise. 'Dobivanje stanova', nepostojeca kolokacija sada u hrvatskom jeziku. Dobija se ono ruzno da ne spominjem.. il na lotu. Ja sam uz tvog muza.

  44. #94

    Datum pristupanja
    Sep 2020
    Postovi
    383

    Početno

    Ne znam šta u toj priči nije jasno i šta tu uopće ima veze sa ičim. Ima veze jedino utoliko da muž nije htio dio od auta, ušteđevine, broda jer je to sve stvoreno prodajom njihov zajedničkog stana. Dio stana je uzeo jer je to nasljedstvo od njegovog djeda i smatra da na to ima pravo. Mogao je on tražiti i pola iznosa na računu ali je smatrao da ga to ne pripada jer bez obzira šta je na očevom računu to je njegova i majčina ušteđevina

  45. #95
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Za pulinku: ogroman broj nekretnina je u st u funkciji turizma. Rentaju se stanovi ne u centru, nego na periferiji - turistima. I zaledje postaje turisticko, sela u okolici splita, Kastela itd. Sve to otezava mladim parovima, studentima...
    Posljednje uređivanje od ina33 : 25.01.2023. at 15:03

  46. #96

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Za pulinku: ogroman broj nekretnina je u st u funkciji turizma. Rentaju se stanovi ne u centru, nego na periferiji - turistima. I zaledje postaje turisticko, sela u okolici splita, Kastela itd. Sve to otezava mladim parovima, studentima...
    Da, to znam, hvala ipak , nego nisam bila u toku sa konkretnim cenama.
    Računam da ipak neko nekad i hoće - ili mora- da stan proda, makar kako mu donosio prihod, pa se valjda povremeno nešto pojavi na tržištu.
    NS je sad u sličnoj situaciji, preplavili su nas Rusi i cene stanova i najma su otišle u nebesa, samo što je kod nas već godinama bum kojekakve gradnje, pa je valjda ponuda dovoljna.

  47. #97

    Datum pristupanja
    Sep 2020
    Postovi
    383

    Početno

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    Da, to znam, hvala ipak , nego nisam bila u toku sa konkretnim cenama.
    Računam da ipak neko nekad i hoće - ili mora- da stan proda, makar kako mu donosio prihod, pa se valjda povremeno nešto pojavi na tržištu.
    NS je sad u sličnoj situaciji, preplavili su nas Rusi i cene stanova i najma su otišle u nebesa, samo što je kod nas već godinama bum kojekakve gradnje, pa je valjda ponuda dovoljna.
    Ma ima pulinka stanova na prodaju, samo je cijena stana od 60 kvadrata preko 200.000 eura. nama trenutno previše. I to ne samo u Splitu, nego i oko Splita. Tu i tamo uleti nešto povoljnije, ali uglsavnom ispadne da papiri nisu čisti, ne može na kredit i slično.

  48. #98
    rosa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    2,434

    Početno

    Ja bih se uselila u taj stan.
    Prije toga muz treba majci reci od kojeg datuma ulazite u stan, da isprazni jednu sobu od svojih stvari i slus.
    Naravno da ce majka poludjeti, no vi ste prefini,tj.tvoj muz koji mora s njom sve rjesavati, a nju briga za vas.
    Rane sezdeste, nije nemocna starica na kraju zivota, to je jednostavno zlocesta zena.
    Tvoj muz ju dobro pozna kad je rekao da je postala osorna sad kad joj je muz umro i kad vas vise ne treba. Pa grozno!
    Velim ti, dođite s koferima pa da vidite kak ce se predomisliti.

  49. #99

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Da priložim svoju porodičnu priču- ne koristi nikome, ali možda se neko uteši da nije njegova rodbina najgora:
    Babin stan je u najstrožem centru Novog Sada.
    Stoji prazan od babine smrti, već osam godina.
    Tata neće da ga proda ili iznajmi, uredno plaća komunalije za prazan stan.
    Jednom smo sestra i ja pitale za dozvolu da koristimo stan - samo kao odmorište preko dana kad imamo posla u gradu ili da provedemo sa decom tamo par dana godišnje po raspustima, malo vidimo grad bez žurbe.
    Odgovor je bio: NE, stan je MOJ!
    Nikad nije promenio mišljenje.

    U dobrim smo odnosima sa ocem, ali uvek stoji senka njegovog stava kao trn između nas.
    Nema nikakav poseban razlog za svoju odluku.
    Pri tome smo nas dve godinama kao studenti obilazile babu, spremale joj po stanu, išle joj u kupovinu, plaćale račune i slično, naša mama je svekrvi i pelene menjala nekoliko godina pre babine smrti.

    Ali stan je tatin .
    Što mi još i ne bi smetalo da povremeno ne kuka kako mu je taj stan samo trošak.
    U tim momentima želim da ga torpedujem na Mars.

  50. #100
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    A da, zena zivi u proslosti, nema toga vise. 'Dobivanje stanova', nepostojeca kolokacija sada u hrvatskom jeziku. Dobija se ono ruzno da ne spominjem.. il na lotu. Ja sam uz tvog muza.
    i ja sam uz muža.

Stranica 2 od 6 PrviPrvi 1234 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •