Pokazuje rezultate 1 do 5 od 5

Tema: gastroenteroloske pretrage

  1. #1
    babyblue avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb, Dubrava
    Postovi
    305

    Početno gastroenteroloske pretrage

    Bartol vec neko vrijeme reagira proljevom na neke namirnice koje je kao beba odlicno podnosio (npr. raz, jecam). Svako malo ga ulovi neki smrdljivi proljev koji prodje nakon par dana dijetalne prehrane. Puno jede (istina, dosta i "potrosi" tijekom dana) ali ne dobija na tezini koliko bi se ocekivalo. Privatna pedijatrica nam je preporucila da ga odvedemo kod gastroenterologa i napravimo "par pretraga".
    Zna li tko kako bi mogle izgledati te pretrage? Treba li nam uputnica od drzavne pedijatrice?

  2. #2
    lidac2004

    Početno

    uputnica za gastroenterologa ti treba, a kakve cete pretrage raditi to ce tek on vidjeti kada dodjete tamo.
    prvo ce s vama porazgovarati o Bartolovom stanju (proljevu), eventualno pregledati a tek onda ce vidjeti kakve su pretrage potrebne ili da li su uopce potrebne.

  3. #3
    Audrey avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,028

    Početno

    Mi smo prošli neke pretrage pa ti mogu ukratko opisati: prvo će ti tražiti pretrage krvi i mokraće, od kompletne krvne slike do nekih specifičnih pretraga, npr. markeri na neke alergene iz hrane, i još koješta čega se sad ne mogu sjetiti. Sigurno će te tražiti i uzorak stolice (vjerojatno nekoliko njih), to ti mogu gledati na bakterije, parazite, gljivice, benzedrin, okultno krvarenje... Sasvim sigurno ćete morati kod alergologa obaviti prick test (na kožu mu nanesu različite alergene i na tim mjestima iglicom propiknu kožu, i gledaju hoće li se pojaviti kakva reakcija). Moguće da će vas slati i na ultrazvuk abdomena. Osim vađenja krvi i prick testa, drugo ništa nije bolno ni neugodno, ali pripremite se da ćete izgubiti vremena i živaca. Ako ćete ići u Klaićevu, tamo su gužve i nemaš gdje sa stvarima, ali ti je sve na jednom mjestu i pretrage možeš sve (ili većinu njih) dogovoriti za isti dan. O gastroenterolozima u Klaićevoj imam vrlo dobro mišljenje, mi smo išli kod doktora Jadrešina.

    Od ambulantnih pretraga mi smo radili još i opterećenje laktozom (mliječnim šećerom) i vadili elektrolite iz znoja. Bolnički smo radili i anorektalnu manometriju (prati se funkcija analnog sfinktera) i irigografiju (radiološka pretraga kojom se prati prohodnost debelog crijeva). Ako se sumnja na celijakiju, jedina pretraga kojom se to može pouzdano otkriti je biopsija tankog crijeva. Mi to nismo radili, a nadam se da nećete morati ni vi, kao ni ove druge pretrage koje ne spadaju u osnovne. Ali, ako vas na nešto od toga bude slao, mogu ti tada detaljnije opisati kako to izgleda i kako smo mi to prošli.

  4. #4

    Početno

    Kako je mali sada?Jeste li uradili neke pretrage,bili kod gastroenterologa?
    Da li vam je predlozeno da uradite antitransglutaminska antitijela?
    Nas mali ima alergiju na gluten.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb- Dubrava, Špansko
    Postovi
    188

    Početno

    Preporučamo dr. Mišak u Klaićevoj!

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •