Pokazuje rezultate 1 do 13 od 13

Tema: inseminacija ili IVF/ISCI

  1. #1

    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Postovi
    291

    Početno inseminacija ili IVF/ISCI

    Procitala sam dosta razlicitih topica na ovom forumu ali mi jos uvijek nije skroz jasno - koji su uvjeti za inseminaciju odnosno za IVF/ICSI?
    Naime, zanima me situacija sa losim nalazom spermiograma u slucaju kad je sa zenom sve OK. U pocetku sam mislila da je los spermiogram samo za IVF/ICSI, a kad sa zenom nesto nije OK (jajovodi i sl.) da se onda ide na inseminaciju, medjutim, sad vidim na nekim topicima da se sa oligoastenozoospermijom i sl. moze ici na inseminaciju.

    Mozda sam krivo shvatila, pa me slobodno ispravite. Znam da medju vama ima pravih "doktorica" za sve ove detalje (iskustvo je najvrijednije).

    Pitam ovo zato jer mi se inseminacija cini prihvatljivija nego IVF, ako je to ikako moguce. Ali opet, ako spermici nisu dovoljno dobri za prirodno zacece, zasto bi onda ti isti bili "uspjesni" sa inseminacijom? :?
    Jedino ako se odvajaju dobri od losih... ??? (Cini mi se da je to netko spomenuo da je moguce)
    Ima li netko s ovim iskustva?

    Unaprijed hvala.

  2. #2

    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    beograd
    Postovi
    65

    Početno

    Cao anabell,

    Upravo suprotno je od onog sto si ti milsila:
    - Inseminacija moze dati rezultate samo ako je sa zenom sve OK, a kod losijeg spermograma (dobro si shvatila, odvajaju se losi, tj neplivaci i deformirani od onih dobrih pa se dobri ubacuju kateterom direktno u maternicu , cime se izbjegava ev. problem sa cervikalnom sluzi). NAravno, bitno je koliko je spermiogram los tj koliki je ukupan broj kao i % plivaca
    - Za razliko od toga IVF ili ISCI se radi kad postoji neki problem kod zene, ili ako je s njom sve ok a inseminacija nije dala rezultata (to je moj slucaj). Da li IVF ili ISCI, to vec opet zavisi od kvalitete spermograma , tj kod boljeg/dobrog se radi IVF a ako je los onda se ide na ISCI sto povecava sanse kod loseg spermograma ali povecava i cijenu.

    Dakle ako je s tobom sve ok i ako spermogram nije katastrofalno los, naravno da je bolja opcija inseminacija: nema izlaganja tijela hormonskoj stimulaciji, nema troskova za ljekove a i sam postupak je znatno jednostavniji a i jeftiniji. Takodjer inseminaciju mosez raditi svakog mjeseca dok za IVF treba pauziarti par mjeseci izmedju dva pokusaja.

    E sad, ne znam koliko ti je godina jer kazu (a i sama sam se uvjerila u to) da inseminacija iako je kod zene sve ok znatno rijedje uspjeva ako si +35

    Zelim ti srecu i da ti treba samo jedna jedina inseminacija

  3. #3

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    525

    Početno Re: inseminacija ili IVF/ISCI

    Citiraj annabell prvotno napisa
    Ali opet, ako spermici nisu dovoljno dobri za prirodno zacece, zasto bi onda ti isti bili "uspjesni" sa inseminacijom?
    Zato što im se inseminacijom skrati put - tako da ih više ima šansi doplivati i obavit posao. I odvajaju se oni lošije kvalitete, tako da ne smetaju dobrima (navodno im nepokretni mogu zakrče put).
    Odluka inseminacija ili IVF ili ISCI ovisi koliko je loš spermiogram - gleda se više parametara: ukupni broj, pokreljivost, deformiranost i još ponešto, tj. procjenjuje se da li La Manche ide preplivati četa profi sportaša ili mala grupa penzića.

    U pocetku sam mislila da je los spermiogram samo za IVF/ICSI, a kad sa zenom nesto nije OK (jajovodi i sl.) da se onda ide na inseminaciju.
    Ne, obratno - ako jajovodi ne štimaju, slabe koristi od inseminacije, jer plivači ne mogu doprijeti do jajašca, niti se ono može spustiti niz jajovod.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    525

    Početno

    vidim da me mila pretekla (šef me zapričavao dok sam pisala odgovor )

  5. #5

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    split
    Postovi
    106

    Početno

    da... uglavnom se slažem sa curama.
    A šta se tiče izdvajanja dobrih od lošuh spermića... neznam da li ste jednom davno gledale emisiju (mislim BBC) o spolnosti. Davali su teorije o ponašanju spermića kada kreću na put. Prava mala pametna, agresivna vojska. Između njih je žestoka konkurencija tako da čak i napadaju jedni druge (naročito ako se radi o dva različita izvora sperme :/ ). Osim što svi pojure u akciju, međusobno se takmiče za primat, ometaju jedna skupina drugu. Recimo, meni je bilo zanimljiva snimka kada su promiješali dvije sperme. Svi su jurnuli, a tada se iz one brže skupine izdvojila manja grupa sporijih i stvorili branu novopridošlicama. Slično je i sa pripadnicima iste "obitelji". Oni slabiji se teško mire sa svojom slabošću te ometaju one bolje i usporavaju ih na njihovom putu. Rezultat je da na kraju odustanu i neki koji su dobro krenili u ratni pohod.
    Sad... emisija je bila davno, a ja nisam znala u to vrijeme da će mi trebat pa sam možda nešto malo i pobrkala.....

  6. #6

    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Postovi
    291

    Početno

    Cure puno vam hvala. Sad znam nesto vise.
    Inace, mi smo tek poceli sa cijelom tom borbom i bili na samo jednom razgovoru kod doktora koji nam je odmah preporucio IVF/ISCI, uopce ne spominjuci inseminaciju :?
    Cinjenica je da je spermiogram dosta los, ali...
    Imate li neke spoznaje koliko (brojkom) mora biti brojnost ili % pokretljivih da bi nas uzeli u obzir za inseminaciju?
    Sto se tice godina, to kazu da je dobro, jer smo i MM i ja (jos kratko) ispod 30.

    I jos me nesto zanima (nemojte zamjeriti na tolikim pitanjima):
    znam da se kod IVF vise jajnih stanica na neki nacin "prelije" sa spermom, pa ih tako vise bude "uspjesnih" i uglavnom dobijemo vise oplodjenih jajasaca, ali kod ISCI se radi sa jednom j. stanicom u koju se direktno "unosi" jedan spermij, jel tako?

    Dali se onda i takvih napravi vise, pa se ceka hoce li oplodnja uspjeti ili je mozda u tom slucaju oplodnja sigurna pa je dosta samo jedna j.stanica?

    Svasta mi se mota po glavi pa vas eto pitam .

    Jos jednom hvala.

  7. #7

    Datum pristupanja
    May 2004
    Postovi
    239

    Početno

    Mislim da kod ISCI ide ovako nekako: koliko je jajnih stanica toliko je i spermija jer se inekcijom 1 spermij unosi u 1 jajnu stanicu.

  8. #8
    Šuška avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Slavonski Brod
    Postovi
    318

    Početno

    Annabell,
    evo ja sam ti slučaj u kojem MM ima oligoastenozoospermiu
    (a k tome smo još i 35+). Dr nam je rekao da takav spermiogram (samo 5% progresivno-pokretnih) zahtijeva IVF, ali da ćemo ipak jednom na AIH (inseminaciju). I ta prva je bila "uspješna", tj. ostala sam trudna, ali se trudnoća nije održala. Nedavno sam bila na dogovoru za sljedeći postupak i na jesen opet idemo na AIH. Želim ti sreću, bez obzira na koji postupak se odlučite!

  9. #9
    Matovila avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    243

    Početno Novi clan

    Srdacan pozdrav svima. Iako sam se tek maloprije registrirala, vec duze vremena pratim Rodine forume i mislim da ste najbolji moguci izvor informacija. Iako postoje razlicita iskustva, mislim da je svako vase svjedocanstvo jako vrijedno jer dolazi iz prve ruke, stoga svaka pohvala :D
    Moj suprug i ja smo zajedno vec skoro 6 godina, od toga 3 godine u braku. Prije nismo pokusavali imati bebu, uvijek smo koristili kontracepciju (i to prezervative). Nakon sto smo se vjencali prestali smo koristiti zastitu. Mislili smo ako ostanemo trudni supach a ako ne, onda Bog valjda misli da jos nismo spremni. Zadnjih godinu dana smo aktivno poceli raditi na bebi. Pratili cikluse, ovulacije, obilazili nasu doktoricu, pili vitamine i sve sto nam je palo na pamet. Ja nisam nikad imala redovitu ovulaciju (razlog PCO). Nekoliko mjeseci sam pila Dabroston, ciklus je postao redovit, ali bebe nije bilo na vidiku. Onda je moja ljubav napravila spermiogram i dijagnoza je terathozoospermia. Nasa doktorica nas je uputila na Vuk Vrhovac kod dr. Lucingera na daljnu obradu. Sad skupljamo hrabrost i cekamo jesen. U medjuvremenu se blizi more, pa planiramo tamo biti vrijedni i mozda nam se ipak posreci prirodnim putem.
    Za sada jos uvijek drzim sve opcije otvorene. Jos smo uvijek mladi (ispod 30 god). Razmisljamo i o posvajanju. Suprug i ja smo se dogovorili da cemo pokusati s inseminacijom, ali na IVF ne idemo Tesko je objasniti zasto. Da li je kod terathozoospermie moguca uspjesna inseminacija?
    Oprostite sto sam se ovako raspisala i znam da moje iskustvo nije po nicemu posebno i jako tragicno.... no nekako mi je lakse sada dok pisem o svemu. Supruga i mene sve to skupa jako pogadja... tim vise sto nasi najblizi prijatelji svi odreda ocekuju ili su upravo dobili bebe. Radujemo se s njima i zbog njih ali svejedno osjecamo tugu zbog nas.
    Toliko od mene. Pozdrav svima!

  10. #10

    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Postovi
    291

    Početno

    Dobrodosla Matovila!
    Razumijem te jer sam i sama u slicnoj situaciji. Nekako valjda taman kad saznas za svoj problem - svi oko tebe ili javljaju da su trudni ili su netom rodili... i ti im se iskreno radujes, ali istovremeno se jos ne snalazis u svojoj "nevolji", pitas se kako sad...
    Nasa dijagnoza je dosta losa -oligoastenoteratozoospermija :/ i savjetovan nam je IVF/ISCI, ali ja sam bas na ovom topicu htjela od cura (cure, svaka cast, i ja sam rekla da nam je vase iskustvo zlata vrijedno ) saznati kakve su nam sanse za inseminaciju.
    Isto imam PCOS i pijem trenutno Diane35, ali navodno da je to rijesivo s hormonima i ne treba se brinuti oko toga. Problem su spermici...

    Eto, samo da te podrzim i jos jednom naglasim forumasicama da nam je svako iskustvo i podrska jaaako vrijedno. :D
    I mi cekamo jesen, ali i vjerujemo u "cuda"...

  11. #11

    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,983

    Početno

    Draga Matovila, dobro nam dosla i sto prije nam osala trbusata
    Ne kuzim zasto ne zelite ici na IVF/ICSI, ako ti nije bed pokusaj objasniti vase razloge .... (naravno da nemoras ako to zadira u vasu intimu).

    Htjela sam ti samo reci da IVF/ICSI nije 'bauk', psihicki pritisak ti je isti u bilo kojem postupku (najgorije ne iscekivanje onih 14 dana do bete) samo je fizicko opterecenje vece u postupku IFVa ili ICSIa ali i to je ovisno od osobe do osobe.

    Uzivajte u ljetu i mozda vam termin na jeseni na VV zaista ne bude potreban

  12. #12
    Deja2 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    792

    Početno

    Matovila, dobrodošla! Kao što je i Maxime napisaal, nadam se da će te imati uspješno aktivno ljeto...

    MM i ja smo zbog lošeg spermiograma odmah bili kandidati za IVF/ICSI, o drugim se opcijama uopće ne govori.

    U cijeloj toj proceduri, bila inseminacija ili IVF, muževima je procedura ista , jedino naravno, ukoliko je tebi bed sam pomisao na punkciju stanica...

    U svakom slučaju još jednom ti želim uspjeh prirodnim putem!

  13. #13
    kikic avatar
    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    na moru
    Postovi
    1,163

    Početno

    Matovila, dobrodošla i moram te pitati kao i Maxime i unaprijed oprosti na indiskreciji, zašto ne želite na IVF?
    Ja i MM smo bili u šoku kad smo spoznali da bebu ne možemo dobiti prirodnim putem ali vrlo smo se brzo pribrali, naučili puno o metodama potpomognute oplodnje i jedva čekamo kad ćemo u postupak, po naše zlato!
    Ima nas puno sa sličnim problemima i međusobno se podržavamo i vjerujemo da ćemo uz pomoć MPO postati mame!!!

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •