Pokazuje rezultate 1 do 26 od 26

Tema: Multipla skleroza

  1. #1
    Jyoti

    Početno Multipla skleroza

    Lijep pozdrav! Prije 3 dana sam saznala da sam trudna i jako sam sretna. Bolujem od multiple skleroze (dijagnosticirana 2004., prvi napad 1997.) pa me zanima ima li jos MS trudnica na ovom forumu. Ja se dobro osjecam i nadam se da ce sve biti ok.

  2. #2
    Arijana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,225

    Početno

    Ne znam puno o MS, ali ti želim zdravu trudnoći i savršenu bebicu

  3. #3
    jadro avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    1,568

    Početno

    i ja ti cestitam, i zelim lijepu trudnocu, i slatku malu bebicu

  4. #4
    Jyoti

    Početno hvala

    Hvala curke i ja vama zelim sve dobro!

  5. #5
    stella avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    953

    Početno

    Puno sreće u tvojoj trudnoći!

  6. #6
    stella avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    953

    Početno

    Puno sreće u tvojoj trudnoći!

  7. #7
    Indi avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    1,702

    Početno

    Čestitam na bebici i želim ti pravu školsku trudnoću.

  8. #8

    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    919

    Početno

    Najbolje ti je razgovarati s docom koji će ti voditi trudnoću. Koliko je meni poznato nemaš razloga brinuti se za bebu zbog same bolesti ali problem pretstavljaju lijekovi koje uzimaš. Svakako sama pročitaj upute na lijeku a obavezno konzultiraj i svojeg liječnika specijalistu koji ti propisuje terapiju.

    Evo ti i tekst jedne mame koja je bila trudnica http://www.forum.hr/showthread.php?p=5519481

  9. #9
    Jyoti

    Početno ms

    ne pijem nikakave lijekove. prestala sam kada mi je vec sstvarno bilo svega dosta i kada sam vec toliko zeljela bebu da je to bilo za nee izdrzat. naime, moje neurolog mi je stalno govorio da nikako ne ostavljam lijekove i bas ga je bilo briga za trudnocu, ginekolog me je opet stalno poticato da zatrudnim, ali on nije znao kako bi tocno ti lijekovi djelovali na bebu. onda sam nasla jednu super neurologicu koja me je totalno ohrabrila da imam bebu. napravile smo sve pretrage i sve je bilo ok i ona mi je rekla da je sad najbolje vrijeme za trudnoću. i eto ga!bingo!

  10. #10
    Ana i mamino zlato avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    937

    Početno

    Lijepi pozdrav, čestitke na trudnoći. Moram te nažalost upozoriti da koliko sam ja učila na faksu, trudnoća predstavlja dodatan rizik za MS. Neke žene u trudnoći i iza nje prvi put dobiju simptome koje kasnije dijagnosticiraju da su od MS. Ima neke veze sa imunitetom. Međutim MS je vrlo šarolika bolest koja kod nekih sretnijih ne izaziva veće poteškoće jer razdoblje simptoma kratko traje a remisija je dugačka. Svejedno ti preporučam da se ekstra čuvaš i da si obavezno pod kontrolom dobrog doktora koji se bavi sa MS. Još jednom sve najbolje.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Postovi
    849

    Početno

    Želim ti super trudnoću!

  12. #12
    fran2

    Početno

    Čestitam na trudnoći!
    moja prijateljica boluje od ms već 5 godina, a rodila je zdravog dečka prije 2 godine, prirodnim porodom (dr je rekao da će pokušati prirodno, pa ako ne bude išlo-na carski)
    Nije imala nikakvih komplikacija. (liječi ju dr. Relja s Rebra)
    Želim ti svu sreću i urednu trudnoću!

  13. #13

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Svicarska
    Postovi
    235

    Početno

    Moja skolska prijateljica ima MS, dijagnosticirana joj je bila u srednjoj skoli. Danas ima dvoje djece, zdrave i bez problema je iznjela trudnoce. Za lijekove ti ne bih znala reci.

  14. #14

    Početno Jyoti

    Bok Jyoti!

    Ja isto bolujem od MS i sada sam u 8.tjednu trudnoče :D !
    Inače sam iz Slovenije,pa se ispričavam,ako bude koja rječ "čudno" in naopako napisana.

    Dg. imam od april(4.mjesac)2002,sada pune 4 godine.
    Tvoj neurolog je stvarno blesav!
    Ja imam jednu super nevrologinju,koja se je moje trudnoču jako razveselila!
    Inače ja nisam mogla zatrudnjet punih 6 godina,pa sam nakon 6godina-netrudnoče išla na IVF,koji je bio nažalost neuspješan,onda sam zbog slabšek stanja(bilo je tu mnogo stresova,hormonskih injekcija ...)-poslabšanje išla nazad na ljekove (Avonex i Seoxat za depresiju).
    Ali sam morala prije IVF postupka prekinut lječenje 3mjesece prije.
    Po neuspjeloj IVF ,nazad sam počela uzimat ljekove i se jednostavno sprijaznila sa tim,da bebe na žalost neču imat.
    Pa su nam u juniju(6.mjesac) skoro oči ispale,kad je bio test pozitivan.Nevjerojatno!Odmah sam prekinula sve ljekove i nazvala neurologinju,koj mi je čestitala i rekla,da neka se zbog ljekova ne sekiram,jer je sve uredu :D !

    Sada se osječam dobro,imam simptome kao zdrave trudnice (umor,pospanost,bol u trbuhu kao kot menge,brze promjene u razpoloženju,....)

    Ja sam veliko čitala o trudnoči i MS-u samoj trudnoči može doči i do izboljšanja,a nakon poroda moguči je koji zagon(možda jak,možda blag...)Ali to je još daleko,pa....nečemo sada o tome!

    Želim ti ljepu trudnoču i misli pozitivno!!

    Lp,Spes

  15. #15

    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,198

    Početno

    Čestitke Jyoti i spes!
    Kad su vam termini, imate već i zimske i proljetne trudnice 2007. pa nam se pridružite?
    Želim vam puno sreće! :D

  16. #16

    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    778

    Početno

    Čestitke i Jyoti i spes na bebama...

    Ima liječnika koji su protiv trudnoće ali to je zato što se ne zna točno kakav će biti tijek bolesti ukoliko žena s MS zatrudni i zato liječnici rađe kažu nemoj zatrudniti negu da preuzmu rizik ako ti se stanje pogorša. Nekima se u trudnoći stanje pogorša (zbog neuzimanja lijekova i prestanka ili smanjenja fizikalne terapije ukoliko je prije trudnoće bila potrebna, a ne zbog same trudnoće). To je ona čega se liječnici boje, što ako ti se stanje pogorša, a oni ti ne mogu pomoći dok si trudna, pa ti se ili stanje dalje pogoršava ili se moraš odreći bebe kako bi se tebi pomoglo
    No ima žena kojima su i trudnoća i porod prošli u najboljem redu i kojima se stanje i poboljšalo i mislim da nije u redu odgovarati ženu od trudnoće ako želi bebu, ali treba biti dobro informirana i upoznata sa svim rizicima za svoje zdravlje.
    Ako žena sama odvagne za i protiv i njena je odluka da ima bebu liječnik bi joj trebao biti podrška jer što ako ju liječnik odgovara, a njoj se stanje u trudnoći i dolaskom bebe poboljša
    Mislite samo pozitivno, mislite na one mame s MS koje su imale normalne trudnoće i dobile zdrave bebe. Ima i onih koje su otkrile da imaju MS kad su već rodile i zato ponašajte se kao sve ostale trudnice koje očekuju svoje Nigdje ne piše da će se baš vama stanje pogošati, ima onih kojima se stanje pogošalo tek nakon 20, 30 godina nakon što su otkrili da imaju MS, onih koji su otišli u starosnu mirovinu a da kolege na poslu nisu znali da već godinama imaju MS. Nažalost ima i onih koji u kratkom vremenu od godinu-dvije završe u invalidskim kolicima i zbog toga se liječnici boje trudnica s MS

  17. #17
    Jyoti

    Početno

    Hvala svima na cestitkama i lijepim zeljama!
    Lijep pozdrav Spes. Drago mi je da si se i ti odlucila na trudnocu (BTW, sto je to IWF?) Cestitam ti i zelim ti da sve dobro prodje i da rodis slatku zdravu bebicu.
    Znas, ja se niti ne sjetim da sam bolesna. Prije kad sam se pikala Interferonom onda me je to podsjecalo na bolest. Sad kad sam ostavila sve lijekove, potpuno sam zaboravila da sam bolesna i tako je dobro. Ne treba se opterecivati bezveze. Za sad je sve ok, osim mucnina (koje su slabije otkad koristim akupresurne narukvice) i nadam se da ce tako i ostati. All the best!
    P.S. Inace, ja sam u devetom tjednu i ocekujem bebicu u veljaci 2007.

  18. #18

    Početno

    Bok Jyoti!

    Da ti prvo odgovorim na pitanja:
    -IVF to je umjetna oplodnja(in vitro fertilizacija)

    Ti si se interferonom pikala 3puta tjedno ili svaki drugi dan?
    Ja sam se Avonexom pikala 1 put tjedno u mišiče(ti se pikaš subcutano,jel?)

    I ja se osječam baš dobro,nemam nikakvih poslabšalih simptoma(inače kad se mi slabšalo imala sam meglen(maglen?) vid na desno oko i boljelo me,pa umor in mravljince u nogama i dlanovima.Sad odkad sam trudna i bez injekcij,toga nema!

    Što su to akupresurne narukvice?

    Ja očekujem bebu u početku trečog mjeseca 2007(ne sječam se kako se kaže na hrvatskom,kod nas je marec)

    Te mogu pitat iz kojeg si djela Hrvatske?
    Ja sam na jugu Slovenije,blizu granice Jelšane-Rupa.

    Želim ti sve naj-naj i kad želiš podjelit samnom kakvo iskustvo možeš mi pisat na : spes@email.si

    Lp,spes

  19. #19
    Snekica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    ISTRA
    Postovi
    5,593

    Početno

    Malo podižem ovu temu!
    Evo još jedne sa MS-om, doduše buduće trudnice, obzirom da sam u postupcima IVF. Molila bih neku koja je prošla postupke sa istom dijagnozom da napiše kako je sve to prošla, simptomi, pogoršanja, poboljšanja... Mada znam da je to bolest s tisuću lica, pa ima i 1000 simptoma, ali ipak hvala!

  20. #20

    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Lokacija
    Split
    Postovi
    6

    Početno

    Nije mi jasno kako sam tek sad pronašla ovu temu. Temu o kojoj sanjam, razmišljam i živim s njom već 4 godine. Zapravo nemam dijagnozu ms, nego cis, ali to je to... Imala sam 2 jača napadaja, ali ne tijekom 2 godine već u razmaku od 3,5 godine, tako da preko našeg HZZO-a nemam pravo na dijagnozu. Što se mene tiče i posljedica lijekova, nije bilo strašno - za sad. Nakon 5 AIH, tijekom kojih sam uzimala Femaru, sve je bilo ok jedno mjesec dana, a onda su došle nagle i jake vrtoglavice, sa kasnijim refleksima u desnoj ruci i nozi. To je trajalo oko 4 mjeseca, kad god bih se okrenula ili ustala ili sjela, eto ga na, milijun puta dnevno! Nakon prvog mjeseca je jačina malo oslabila ali, učestalost ne. I onda sam išla (tražeći spas u bilo čemu) kod bioenergičara i za 5 dana - gotovo sve! Malo matične mliječi i eto me nazad, u punoj snazi.
    Nakon svega toga bilo me strah ići na IVF, ali bebe niotkuda, a želja je prejaka bila i ostala... Godinu dana smo pauzirali i bacili se ponovo na posal, ali za sada, nakon 2 prirodna postupka i 1 IVF/ISCI polustimuliranog (Femara i Menopur) 02/2011 - još nam srećica nije pokucala na vrata. Nadam se da ću ipak ostat trudna prije nego moj organizam negativno reagira na lijekove i stresove, u međuvremenu redovito idem u bioenergičara i uzimam matičnu mliječ, jer druge mi nema. Pokušat ćemo s odmrznutim js sljedeći ciklus. Snekice vidim iz tvog potpisa da si već 3 IVF-a imala, kako se ti osjećaš nakon svega? Misliš li da imaju smisla prirodni postupci? Raznorazna pitanja i razmišljanja mi se motaju po glavi (po ovom mozgu na rupice) ali, budući da je to tako sve individualno, tko će znat što je najbolje za napravit?

  21. #21
    mamaShe avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Zagreb, blizoo zoo
    Postovi
    575

    Početno

    Prvo sam bila zbunjena sa onim godinama gore (2007.) pa sam tek tada skužila kako je stara tema...
    Nadam se da je Jyoti i spes sve dobro završilo. Jesu se negdje javile na temu poroda?

    *after eight, što je cis?

    Ono što sam zapravo htjela reći: imam jednu prijateljicu sa ms, i ona u narednim mjesecima treba ići u Srbiju nekom liječniku, koji (ne znam koliko uspješno) liječi ms, a sve po principu jednog talijanskog liječnika koji je otkrio (vrlo vjerojatno) uzrok ms-a: neodvođenje željeza (Fe) iz mozga. A tome su uzrok nedovoljno prohodne neke krvne žile u vratu... Sad ja tu nabadam, imala sam i neki mail na tu temu, ali nemam pojma gjde je, ali probajte malo zagooglati, a ako vas zanima, mogu va povezati s tim ljudima pa se raspitajte izravno.

    Sretno!

  22. #22

    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Lokacija
    Split
    Postovi
    6

    Početno

    mama She, CIS je klinički izolirani sindrom, tj. znaju šta mi je, ali ne žele ni sami priznat... Taj izolirani sindrom se pojavio 3 puta, tako da mi se ne čini baš "izoliran", ali prema pravilima HZZO-a, bla, bla, nemam pravu dijagnozu.
    Za doktore u Srbiji, Italiji i Americi sam čula, o svemu se raspitala i pročačkala po net-u, za sada, dok još kod nas nema pretraga i ovlaštenih i obrazovanih doktora koji to čine, još neću radit ništa po tom pitanju, odnosno dok ne uspijem u životnom pozivu, a to je - biti mama... Nemam tegoba jačih, ni smetnji u normalnom životu, pa čekam rezultate istraživanja i neke postotke uspješnosti u postupcima tih venskih proučavanja, što, znam, može trajat i godinama. Bar kod nas.
    Ja isto čekam iskustva oboljelih na temu poroda, nisam ništa pronašla. Koliko vidim Snekica je osim mene jedina trenutno u postupcima.

  23. #23
    mamaShe avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Zagreb, blizoo zoo
    Postovi
    575

    Početno

    Ma kod nas ti sve u zdravstvu stiže zadnje.
    Ja ne bih čekala da naši preuzmu neke nove metode, to može trajati desetljećima, obzirom na farmacetuski lobi, kojem je u interesu da se prodaju ljekovi, a ne da se ljudi izlječe.

  24. #24

    Datum pristupanja
    Jun 2019
    Postovi
    4

    Početno

    dolazis li viise na forum

  25. #25

    Datum pristupanja
    Jun 2019
    Postovi
    4

    Početno ms

    Citiraj Jyoti prvotno napisa Vidi poruku
    Hvala curke i ja vama zelim sve dobro!
    Da li jos dolazis na forum?Ako da..pisi na enicena69@gmail.com

  26. #26

    Datum pristupanja
    Jun 2019
    Postovi
    4

    Početno

    Citiraj Jyoti prvotno napisa Vidi poruku
    Lijep pozdrav! Prije 3 dana sam saznala da sam trudna i jako sam sretna. Bolujem od multiple skleroze (dijagnosticirana 2004., prvi napad 1997.) pa me zanima ima li jos MS trudnica na ovom forumu. Ja se dobro osjecam i nadam se da ce sve biti ok.
    cao..dolazis li na forum..ako da..molim te javi mi se.I ja imam ms.Pisi na enicena69@gmail.com

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •