Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 76

Tema: inhibin b i amh

  1. #1
    kajka

    Početno inhibin b i amh

    da li neko zna koje su ovo analize. dobila sam ih uraditi 3dc.

    :?

  2. #2

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split-Beograd-NYC
    Postovi
    1,059

    Početno

    Inhibin B kontrolira sekreciju FSH i direktniji je indikator rada jajnika i njihove rezerve od samog FSH. Inhibin B se isto mjeri 3. dan ciklusa i moze se mjeriti usporedo sa FSH. Ovo sve znaci da je tvoj doktor totalno verziran i da se ne brines.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split-Beograd-NYC
    Postovi
    1,059

    Početno

    Evo me opet, zaboravila sam AMH; AMH je isto hormon koji se vadi treci dan zajedno sa Inhibinom i FSH i tako se dobije jedan panel koji definira rezerve jajnika. . Rezultati inhibina B i AMH padaju sa priblizavanjem menopauze dok rezultati FSH rastu. Stvarno je super sto tvoj doktor trazi te pretrage, ja ne znam da li je neka od cura sa foruma radila ove pretrage.

  4. #4
    kajka

    Početno

    moj dr je stvarno temeljan. Kad sam prvi put kod njega otisla on nije ni prvu IUI hteo da radi bez potpunih analiza: hormoni, HSG, PC, folikolumetrija, P u krvi u lut fazi, sve bakterioloske pretrage, hlamidija, mikroplazma, ureoplazma, i vise se ne secam sta jos. A kod supruga je trazio spermogram. Tek kad smo sve to uradili onda smo krenuli na prvu IUI pa sve ostalo. Posle prvog spontanog ( nakon trece IUI ) odmah je uradio sva antitela.

    Timmy hvala na objasnjenju sta znace ove analize jer mi je bilo glupo njega da propitujem.

  5. #5
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Fakat temeljit doktor... Kajka, jesi li u Hrv. na liječenju ?

  6. #6
    rvukovi2 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,123

    Početno

    Kajka, i mene interesira gdje se liječiš i da stvarno ti je dr temeljit.
    Ja bih trebala kontrolirati inhibin A i MIS (mislim da je to isti hormon kao i taj AMH -Antimulerian hormon ali radi tumora kojeg sam imala na jajniku (inhibin i Mullerian hormon može biti i tumorski marker) i nisam nigdje našla u HRV pa ni šire gdje to mogu napraviti osim u Beogradu u laboratoriju Dialab.
    Ja sam odlučila otići to napraviti u BG, pretraga je oko 20 eura svaka.
    Možda ti znaš za još neki labos, a možda neka od cura zna gdje se to može kod nas napraviti.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split-Beograd-NYC
    Postovi
    1,059

    Početno

    Rvukovi, na zalost ja moram reci da sto se tice laboratorijskih pretraga, tu su ispred nas po tehnologiji. BG je velik grad i ima pojedinaca sa jako puno novaca i skuzili su da su laboratoriji unosan posao i nema sto se ne moze napravit. Evo ti broj dva laba kod kojih sam ja uvijek isla pa se raspitaj da li rade testove koji tebi trebaju:

    Konzilijum, Svetoga Save 28a, +381 11 2430 - 804 i 2434 892. Znam da su se nesto mijenjali brojevi (dvojka u cetvorku ili tako nesto) pa ako ne ide, zovi informacije ili evo webiste: www.konzilijum.co.yu i email: lab@konzilijum.co.yu. Rezultate salju i faxom ako im objasnis da nisi iz BG, a email salju redovito ako im to naglasis, email: konzilijum@co.yu

    Poliklinika Dr. Ristic, Narodnih Heroja 38, Novi Beograd. Ja sam s njima bila super zadovolja. Dolazili su mi i na kucu uzesti krv i davati progesteron kad sam trebala lezati. Oni su radili sve moguce pretrage kad ih nitko drugi nije radio. Ne mogu naci broj ali mozda ce ti ove info biti dovoljne da sama nekako nadjes broj.

    Kajka, daj please provjeri nam brojeve za Konzilijum i Polikliniku Dr. Ristic pa posalji.

  8. #8
    rvukovi2 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,123

    Početno

    Timmy , još sam si i mislila tebe pitati, a onda sam dobila tu adresu u BG. Već sam htjela slati krv u Švedsku, ali ovo mi je ipak puno jednostavnije. Bolje da znam za više mjesta na kojima mogu obaviti pretragu. Hvala!

  9. #9
    kajka

    Početno

    Poliklinika Dr Ristic - telefoni su +381112693287 i +381112697808, mobilni 063205764 ali mislim da je Konzilijum mnogo bolji tj najbolji.

    KONZILIJUM telefon je +381112430804, +381112434892 i mobilni +38163254801. Oni salju rezultate e-mailom.

    Ako ti treba bilo kakva pomoc javi slobodno.

    ja sam danas uzela analize i evo rezultata pa ako mzete da mi kazete nesto blize:

    fibrinogen - 4.29 ref vred 1.69-3.92

    faktor XII - 1.67 ref vred 0.5- 1.5

    lupus antikoagulans 1.16 ref vred <1.2
    protein s (PS) 145% ref vred 65-135%

    hvala

  10. #10
    rvukovi2 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,123

    Početno

    Kajka puno ti hvala, sad sam sigurnija da ću imati gdje obavljati ove pretrage redovito.

    Ja ti ne znam protumačiti ove nalaze :? , nažalost možda neka od cura bude znala!
    Sretno!

  11. #11
    kajka

    Početno

    ina 33 , u beogradu sam na lecenju.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split-Beograd-NYC
    Postovi
    1,059

    Početno

    Sva cetiri rezultata ticu se krvnog zgrusavanja. Kombinacija ovih rezultata ce tvom doktoru nesto znaciti.

    Znam da je Faktor XII nasljedna bolest koja nema simptome vec cini da se krv koagulira duze nego sto je to normalno. Ta produzena koagulacija nastaje zbog manjka plazme proteina faktora XII.

    Lupus antikoagulant i protein PS, koliko se sjecam ukazuju na prisustvo antifosfolipidnog antitijela koja su vrlo cesta kod ponovljenih pobacaja.

    Ocito je da tvoj doktor vrlo savjesno trazi uzrok tvojim pobacajima. Sigurno ce ti sve objasniti kada se vidite.

  13. #13
    kajka

    Početno

    timmy hvala,

    ima jos analiza koje sam uradila ali nisam pisala posto su u normalnim referentnim vrednostima.
    posto je moj doktor na god odmoru u medjuvremenu idem kod Vojvodica na VMA.

    hvala jos jedanput :D

  14. #14

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split-Beograd-NYC
    Postovi
    1,059

    Početno

    Puno ga puno pozdravi i reci mu da sam rodila curicu i da cu doci u posjetu pa cu je dovesti da je vidi. Stvarno mi je pokusao maximalno pomoci u tako zatvorenoj instituciji kao sto je VMA. Stalno me pece savjest sto mu se nisam javila kad sam otisla iz BG, divan je covjek.

  15. #15
    kajka

    Početno

    ne brini Timmy i javicu ti sta sam uradila....

  16. #16
    kajka

    Početno

    uzela sam rezultate inhibina B i amh evo kako idu:

    estradiol - 31.7 ref vred 34-400
    FSH - 7.86 ref vred 2.8-11.3
    LH - 12.2 ref vred 1.1-11.6
    AMH - 6.9 ref vred 0.0-4.3
    Inhibin B - 17.6 ref vred 10.0 - 262.0

    Zvala sam doktora na sta mi je rekao da mi je inhibin B nizak i da bi to mogao biti razlog ponovljenih pobacaja. Posto sam telefonom pricala sa njim nisam ga htela puno daviti i ispitivati.
    Pomozite mi sa objasnjenjem sta to znaci i da li se to leci nekom terapijom.
    On mi je savetovao da se malo odmorim pa za 3-4 meseca da se dogovaramo za dalje.
    hvala

  17. #17
    TIGY avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Lokacija
    ZAGREB
    Postovi
    828

    Početno

    Kajka, ne znam puno o tome,
    ali mi se čini da si u jako dobrim rukama i da imaš super doktora !!! Sretno !!!

  18. #18

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split-Beograd-NYC
    Postovi
    1,059

    Početno

    Kajka, sad ukratko jer idem vani a znam da cekas odgovor a veceras cu pokusat detaljnije objasniti: izmedju ostalog, nizak Inhibin B (obicno ispod 45 jedinica) ukazuje na mogucu losiju kvalitetu jajnih stanica sto za rezultat ima povecanu incidenciju spontanih pobacaja. U Americi (ovo znam samo na temelju kontakata sa americkim frendicama koje su imale slican problem i ne znam da li se to kod nas primjenjuje) se kod niskog Inhibina B daje terapija dexametazonom ili nekim drugim kortikosteroidom. Kako je upotreba kortizonskin preparata vrlo diskutabilna, trebas se savjetovati sa svojim doktorom o slijedecim koracima. Dobro je to sto je tvoj doktor uspio izolirati tvoj problem i zaista si u dobrim rukama. On zeli vidjeti da li ce se za koji mjesec razina Inhibina B povecati bez intervencije. Vjeruj svom doktroru i radi sto ti on kaze.

  19. #19
    kajka

    Početno

    hvala timmy.
    nadam se da se to moze prevazici tim lekovima....

  20. #20
    kajka

    Početno

    danas sam se cula sa mojim doktorom koji je iskljucio bilo kakvu mogucnost lekova. Rekao je da ovaj rezultat nije apsolutan i da se malo odmorim od svega pa u 9-om mesecu ponovo kod njega. Jedino sta mi nije jasno kako da mi je FSH dobar tj u referentnim vrednostima uvek? Radila sam 3 ICSi ciklusa gde su mi uvek davali najvise ocene dobijenih j.s. i na kraju su i dobijeni embrioni bili odlicno ocenjeni a rezultat tog inhibina B los.

  21. #21

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split-Beograd-NYC
    Postovi
    1,059

    Početno

    Ma ni ja ne kuzim kako ti je Inhibin B tako nizak a FSH odlican plus stanice i embriji dobri, sto je u stvari super u ovoj situaciji. Vrijednosti Inhibina B i FSH su najcesce dijametralno suprotni. Ocito ne znam dovoljno o ovoj temi. Kako je i tvoj doktor rekao, ovaj rezultat inhibina nije apsolutan i vjerum mu i odmori se i sigurno ce rezultat Inhibina biti bolje na jesen.

  22. #22

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    153

    Početno

    Draga Kajka,
    Sta se posle desavalo sa tvojim rezultatima inhibina B i AMH. Ja sam takodje do sada imala dva spontana u 5 nedelji (potvrdjeno samo betom) i skoro sam radila oba hormona uz one standardne. Da li ti je doktor rekao koje su optimalne vrednosti i sta znace uopste niske vrednosti. Bila bih ti zahvalna za bilo kakvu informaciju.
    Veliki pozdrav

  23. #23
    bebetto

    Početno

    Kajka ako nije problem da li mi mozes reci kod kog doktora ides u BGD-u?
    Ja ne zivim u nasoj zemlji ali planiram povratak pa skupljam informacije...Hvala unapred

  24. #24
    rikikiki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,248

    Početno

    Izgleda da bi te pretrage (inhibin B i AMH) i meni dobro došle, tako da planiram otići u Konzilijum napraviti te nalaze, ali ne znam gdje se taj laboratorij nalazi, pa cure iz BG pomozite...
    Obzirom da se trebaju raditi 3. dc zanima me da li ih mogu raditi odmah u slijedećem ciklusu s obzirom da sada pijem dabroston - ako netko zna da li on smeta ?

  25. #25

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    153

    Početno

    Rikikiki, najbolje je da te hormone radis treceg dana ciklusa jer tada se rade i oni standardni (fsh, lh, estradiol...) pa da bi doktorka mogla da uporedjuje medjusobne vrednosti. Ja sam proveru dvanaest hormona, pre neki dan, platila oko 15,000 dinara (oko 180 eura). Pojedinacno ne znam cene. Konzilijum se nalazi u ulici Svetog Save 33a. Telefon je 011/244-8980. Imas jos jednu njihovu lab. preko puta ulice u broju 28a (u jednoj od njih je manja guzva, ne znam kojoj)- njihov tel. je 011/ 861-047 ili 3861-572. Sajt: http://www.konzilijum.co.yu, a e-mail drina@sezampro.yu
    Za dabroston pitaj njih, a ako ne znaju posavetuj se sa endokrinologom. Takodje obavezno ih pitaj kojom metodom rade posto to ne pise na izvestaju koji ti daju- mozda bi to bilo informativno za doktorku.
    Za inhibin B i AMH referentne vrednosti daju za 5-6 dan ciklusa. Za AMH znam da je stabilan i da ne bi trebalo da njegova vrednost zavisi od faze ciklusa. Obilazeci strane sajtove vidim da se inhibin B radi treceg dana ciklusa. Ti pitaj lab. da li ima neke razlike izmedju treceg dana i dana za koji su oni stavili ref. vrednosti. Da nebacis pare bez veze. Mene je doktorka uputila tamo i napomenula da to bude treci dan- mozda ona ima neku tablicu po kojoj onda koriguje vrednosti ako zavise od dana ciklusa- zato pitaj kojom metodom rade da bi eventualno tvoj lekar znao da rastumaci nalaz.
    Drzim fige. Sretno!

  26. #26

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    153

    Početno

    Rikikiki, jos nesto.
    Neki dan sam procital tvoj post o proceni kolicine jajnih celija (rana menopauza). Kakvi su ti ostali rezultati? (napisala sam ti tamo koji su sve indikatori) i koliko imas godina i to ti je jedna od varijabli u proceni. Ne znam kod kog doktora ides i sta mu je specijalnost, ali sta mislis o tome da kad vec dolazis u BG da odes i kod doktorke o kojoj sam pisala. Ako ti je estradiol nizak cini mi se da neki u tom slucaju daju terapiju na bazi estradiola. Ja tek idem na kontrolu 14.03., pa da vidim sta ce mi reci.
    Pisi ako ti nesto treba

  27. #27
    rikikiki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,248

    Početno

    Evo cure, ja sam odlučila i noćas putujem u Bg u Konzilijum napraviti pretrage inhibin B, AMH, FSH, LH i estradiol, a vjerojatno ću probati doći i do dr. Svetlane Vujović ako će me htjeti primiti nenajavljenu makar na kratki razgovor...
    Ako netko misli da bi bilo dobro da, već kad idem u lab., napravim još koju pretragu, slobodno recite, jer se ja nisam konzultirala s nikakvim dr. nego to idem napraviti na svoju ruku!
    Svaki prijedlog je dobrodošao...

  28. #28
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Napravi i prolaktin (hormon stresa) i TSH (hormon štitnjače), ako nisu dobri, znaju radit problema u zatrudnjivanju/održanju trudnoće.

  29. #29
    rikikiki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,248

    Početno

    Prolaktin nisam nikad radila, a TSH sam radila prije mjesec dana i bio je u redu, misliš li da bi ga trebala ponoviti?

  30. #30
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Nemoj ponavljat TSH ako je pred mjesec bio OK.

  31. #31

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    153

    Početno

    Rikikiki, meni je dr. Vujovic pored fsh, lh, amh, inhibina B trazila i DHEA-SO4, 17-OH progesteron, free testosteron i androstendion.
    Drzim palceve da te primi i da ti rezultati budu OK!
    Javi se!

  32. #32

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    153

    Početno

    ...i prolaktin s braunilom u 8h,11h i 13h

  33. #33
    rikikiki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,248

    Početno

    Ja upravo stigla s mora i na mailu me je dočekao dio rezultata :
    LH - 4,67 ref 2,4 - 12,6
    FSH - 5,99 ref 3,5 - 12,5
    prolaktin - 318 ref 40 - 530
    estradiol - 217 ref 25 - 195
    Inhibin B - 28,35 ref 10 - 262
    AMH - 0,066 ref 0 - 5,29
    Što vi mislite o tome ?
    Uf, da napomenem, za Inhibin B i AMH ref. vrijednosti su za 5-6. dan, a ja sam radila 3. dc. Poslala sam im mail da mi pošalju ref. vrijednosti za 3. dc.
    Kako vam se čine ovi nalazi ?

  34. #34
    rvukovi2 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,123

    Početno

    Ma nalazi ti izgledaju dobro, estradiol ti je povišen možda zbog ciste koju imaš-daj molim te traži od doktora da jako dobro pogledaju tu cistu-po mogućnosti na uzv u boji ne samo na crno-bijelom.

    Želim ti sve najbolje

  35. #35
    rikikiki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,248

    Početno

    Ta cista me baš i ne muči...više me muči ovaj Inhibin B koji je u ref. vrijednostima, ali guglajući došla sam do zaključka da on mora biti > 45 pg/ml a sve niže spada pod "low ovarian reserve", po metodi Elisa a tom metodom je meni rađen nalaz. Izgleda da ipak imam smanjene rezerve...

  36. #36
    rvukovi2 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,123

    Početno

    gle ta cista može imati utjecaja na nalaz estradiola i inhibina Bi zato je dobro da ti ju dobro pogledaju.

    nisi radila inhibin A?

    možda da još kompletiraš nalaz hormona sa slobodnim testosteronom, ukupnim testosteronom, DHEAS i SHGB?
    Možda da još pogledaju i hormone štitnjače TSH, t3 i t4

    Za te pretrage možeš dobiiti uputnicu kod nas-nazoveš u glavni labos na SD-u da ih pitaš jel rade pretrage-tamo se nije prije trebalo naručivati i nalazi su bili gotovi za 3 dana.

    U biti bi ti najtočnije bilo da sad nazoveš svog doktora kod kojeg se liječiš i da pitaš jesu ti hormoni dovoljni i jel bi trebalo još nešto napraviti pa da ti on točno napiše tako da možeš podići uputnicu i da ti sve bude na jednoj uputnici da ne gubiš vrijeme.

  37. #37
    rikikiki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,248

    Početno

    Ja sam sve to radila prema preporuci dr. Vujović iz Beograda, a za Inhibin A ne znam za što služi, dr. ga nije napisala. Ne znam...
    Inače što se tiće ciste.. prošli mjesec sam radila UZV i bila je na desnom jajniku, pila sam Dabroston. Slijedeći ciklus na 3. dan radila sam UZV (onaj drugi....preko trbuha u Beogradu) i još je uvijek bila tamoi malo još veća. Danas sam bila na folikulometriji na SD (8. dc) i kaže desni jajnik čist, a na lijevom žuto tijelo ???? 19 mm. Po tome je meni cista nestala između 3. i 8. dc.
    Sutra idem ponovno na SD ...
    TSH, T3 i T4 je prije mjesec dana bio ok, a radila sam u BG i UZV štitnjače i dr. je rekla da je OK.
    Testosterone sam vadila 2 puta i oba puta su bili OK, pa mi valjda zato nije dala da ih ponovim.
    DHEAS i SHGB sam radila jednom i bili su OK.
    Obzirom da radim folikulometriju kod dr. Baumana, nadam se da ću sada postati njegov pacijent !?
    Ne znam kako to ide, a ja idem samo kod jednog privatnika i voljela bi paralelno ići i kod dr. B.

  38. #38
    rvukovi2 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,123

    Početno

    A čuj s obzirom na to da ćeš možda trebati IVF drži se doktora Baumana osim ako ne želiš raditi IVF privatno.

    Nije loše ići još i kod privatnika, no možda je onda dobro doktoru B reći kod kojeg privatnika ideš-(neće ti se on ništa posebno ljutiti) zbog toga da ti jedan ne govori jedno, a drugi nešto drugo-bolje da surađuju-razumiješ što mislim.

    Ajde pa onda imaš sve pretrage i super za tebe što nema ciste-sad sve ispitaj doktora što ti nije jasno

  39. #39

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    153

    Početno

    Rikikiki, i da jeste u pitanju smanjena ovarijalna rezerva to ne znaci da ne mozes ostati trudna

  40. #40
    kajka

    Početno

    drage moje rode,

    nisam bila dugo u mogucnosti da kontorlisem mail. Ako jos uvek mogu nekom da pomognem, pisite slobdno.

  41. #41

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    153

    Početno

    Kajka, konacno smo te ujurile! :D
    Pisala si da ti je doc. rekao da je nizak inhibin B. Kasnije sam nasla neki post gde si rekla da ti je konacno postavljena dijagnoza "defekt lutealne faze". Sta su ti na kraju rekli za inhibin B, da li je bilo promena vrednosti? Kako su ti konstatovali defekt lutealne faze? Koliki ti je progesteron u II fazi?
    Jel' nije previse pitanja? Rikikikiju i meni, a verujem i ostalim devojkama bi mnogo znacile dodatne informacije. By the way i ja sam imala 2 spontana u 5 nedelji! Tragam za uzrokom!
    Veeliki pozdrav!!!

  42. #42
    kajka

    Početno

    nabla,

    insuf.lut faze mi je utvrdjena niskim progesteronom u II fazi ciklusa, sto znaci u zavisnosti od folikolumetrije, dr ti odredi kad da uradis vrednost progesterona koji pokazuje funkciju zutog tela. Meni je pokazao da je suvise nizak i postavili su mi tu dijagnozu. Ona se prevazilazi uzimanjem progesterona u toj drugoj fazi ciklusa ali pod pretpostavkom da je sve ostalo ok. Prilikom sve tri trudnoce pila sam utrogestane 3x2 i plus svaki drugi dan depo progesteron. I pored toga sam imala missed - srce je prestalo da kuca plodu. Nakon tog treceg spontanog dr mi je dao da uradim taj inhibin B i navodno on moze biti uzrok spontanih ali nije sigurno i apsolutno. Kad malo prosurfujem po internetu ( ali po medicinskim site-ovima ) vidim da jos uvek nije dokazano da je inhibin uzrok spontanim. Veruj mi da mi je glava prepuna informacija. Samo znam da sam 5 puta prolazila kroz stimulaciju i da sam uvek jako salbo reagovala u pocetku. Ali kad mi krene onda imam i dosta stanica i lepe embrione koji uspeju do odredjene nedelje. Sad sam trenutno na jos jednoj stimulaciji ali ovog puta u drugacijem protokolu - kontraceptivi 2 meseca, a od 2dc gonali. Cekam da vidim kako sam ovog puta odreagovala i nadam se najboljem.

    sto se tice promena vrednosti Inhibina B - prvi put je bio 17.8 a posle 6 m 6,8 sto je velika promenaa po meni.

  43. #43

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    153

    Početno

    Kajka,
    A koje su referentne vrednosti za inhibin B tamo gde si radila i koliki ti je bio progesteron (takodje stavi ref. vrednosti). Meni je prosli ciklus bio 9 (ref. od 1,5-22,6). Ako je ovo mnogo nisko i ako je slicna vrednost bila i prosla dva puta, da nije onda nizak progesteron uzrok spontanim (mada sam ja u drugoj trudnoci uzimala dabroston- pa eto nije pomoglo)?
    I meni je puna glava raznih informacija i cini mi se da sto vise citam da sam sve pogubljenija.
    Drago mi je sto si ponovo on-line. Nema mnogo nas koje su radile ove analize, pa nam fali ekipa za brainstorming!

  44. #44

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    153

    Početno

    Drzim fige za uspenu stimulaciju!!!!

  45. #45
    rvukovi2 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,123

    Početno

    Cure evo malo objašnjenja o nekim stvarima koje su se spominjale na ovom topicu od mog doktora koji se jelte razme u cijelu ovu priču:

    Kvaliteta jajne stanice ne ovisi o inhibinu, već je razina ihibina ovisna o kvaliteti jajne stanice.
    Ako je određeni ciklus uredan, onda je svakako i inhibin bio dovoljno visok a kako inhibin utječe na potiskivanje FSH, to se onda vidi i po razini FSH.
    Inhibin ne morate nužno raditi 3. dana, već je potpuno u redu i do 5. jer zaostatak žutog tijela i progesterona iz prijašnjeg ciklusa također utječe na njega.

    AMH je konzistentniji i za njega nije bitno toliko da se radi u početnom dijelu ciklusa.

    Androgeni hormoni pogorsavaju rast antralnih folikula (znači onih folikula koji postoje u jajniku i od kojih se sazrijevanjem razviju folikuli sa zrelom JS), Koritikosteroidima se stoga utječe na povišene androgene a ne izravno na razinu inhibina.

    Znači ako androgeni pokvare fununkciju granuloza stanica, imamo slabiju jajnu stanicu, razina inhibina se smanjuje jer kao što je prethodno rečeno kvalitenija jajna stanica znači i višu razinu inhibina.
    I to nema veze sa stanjima preuranjene menopauze ili prijeteće menopauze.

    Inhibin i FSH ne moraju uvijek biti u korelaciji, jer cijela prica oko njega ovisi o kolicini granuloza stanice, a to pak ovisi o tzv. FSH-neovisnom rastu folikula. Da to nije slučaj onda bi inhibin B bio bi jedini marker ovarijske rezerve. No nije i moaju se raditi sva 3 markera.

    Oko povišenog fibrinogena- to nije jako problematično-on u trudnoci moze biti i do 4,5 po standardima iz Petrove, dakle samo za zensku populaciju - razina iz Kajkinog posta je prosjek vrijednosti za oba spola i sve dobne skupine, sto nije isto.

    Aktivnost proteina C iznad normale moze znaciti dvije stvari:
    - sklonost ka trombofiliji (protein C suprimira Faktor 5, proakcelerin, a taj potiče koagulaciju
    - (rijedje), Faktor V Leiden mutaciju (to nije napisano je li iskljuceno, a trebalo bi)


    Kaže dok da je razina LAC od 1,16 je uredna no da se preventivno daje heparinska terapija može i niskomolekularnim heparinom-Fragminom jer je za imlantaciju vezano još nekoliko antitjela na koja se utječe ovom terapijom.
    Pitaj svog doka šta misli o toj terapiji-ja osobno znam za barem dvije cure koje su bile na toj terapiji iz sličnih razloga tokom trudnoće.

    Možda vam ovo malko pmogne ili vas zbuni...

  46. #46

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    153

    Početno

    Rvukovi2, jel' to onda znaci da se inhibin B menja od ciklusa do ciklusa- da nekad moze biti visi a nekad nizi (zavisno od kvalitete jajne celije)? I ako varira (obzirom da supresivno deluje na fsh) onda je to razlog i variranja FSH iz ciklusa u ciklus? Ako je to tako onda varirajuci FSH govori o tome da jos nije sve kasno, dok bi konstantno visok FSH govorio o tome da je jedina presotala sansa donacija jajne celije?
    Samo me pitaj da li sam se pogubila u svemu ovome!!!!

  47. #47
    rvukovi2 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,123

    Početno

    nabla prema onome što sam ja od doktora shvatila-tvoje objašnjenje je točno.

    pa i već je bilo rečeno da FSH mora konstantno biti viši-ja zaista ne znam koliko ciklusa da bi se uopće moglo govoriti o menopauzi, a i on eto po vome nije jedini parametar koji se uzima u obzir kad se procjenjuje kome su jajnici na izdisaju.

  48. #48

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    153

    Početno

    Dobro je, vijuge mi jos uvek nisu postale dementne- no nekad se uplasim, taman kad mislim da sam sve kockice spojila u glavi naidje neko parce informacije i ceo mozaik rasturi. Dok ne ostanem trudna, cini mi se da cu da doktoriram endokrinologiju!!!!!

    Jel moze malo price i o AMH? Koliko sam shvatila AMH je hormon koji je regulator stvaranja (lucenja?) folikula i sprecava da se sve folikule iz "rezervoara" u jednom ciklusu ne izbace. Znam da je i on u obrnutoj vezi s fsh (visi fsh- nizi amh). Da li i on moze da fluktuira od ciklusa do ciklusa? I kolike su niske vrednosti gadno niske?
    O amh na internetu nalazim samo naucne radove (bar na engl. jeziku), a vec mi je muka od njihovog citanja!

  49. #49
    rvukovi2 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,123

    Početno

    Koliko sam ja shvatila, a ne mora biti jelte da je točno da starije žene koje imaju niži AMH trebaju u stimulaciji veće doze FSH pa to onda može značiti da je tako i u prirodnom ciklusu-jer AMH je kao neki prediktor jajnih rezervi-što je niži to ti treba više FSH da dođe do sazrijevanja folikula.

    Ono što pokazuju neka od istraživanja je da AMH unutar jednog ciklusa ima stabilnu vrijednost i da ne fluktuira kao npr. FSH ili ne znam LH i progesteron.

    E sad prema tim nekim istraživanjima se u skupinu žena s najnižim AMH svrstavaju žene koje imaju razinu manju od 0.4 ng/ml-ali koliko vidim i njih su stimulirali-smo uz veće doze hormona.

    Prem tamo još nekom istraživanju kažu da je MIS/AMH u korelaciji s godinama žene, broju zrelih folikula, brojem jajnih stanica dobivenih punkcijom i serumskim vrijednostima estradiola, onda brojem 6-staničnih embrija i boljom morfologijom embrija, a da recimo bazalni FSH nije korelirao sa spomenutim varijablama uspješnosti.

    E pa sad oni hvale AMH na sva usta ko da su otkrili zlatnu koku s tim AMH.

    A ove dobre prediktivne sposobnosti AMH da to tako nazovem izvode između ostalog iz činjenice da ovaj hormon luče preantralni i rani antralni folikuli-pa dobro.

    Isto tako sam našla da je AMH stvarno bolji prediktor i za menopauzu od inhibina B i FSH jer se prije bilježi opadanje razine AMH nego promjena u razini inibina B i FSH-

    evo ti članak pa pročitaj-možda sam ja što krivo razumjela.

    http://www.reproduction-online.org/c...t/full/131/1/1

    A možda ne treba čovjek toliko ni razbijati s tim glavu nego treba fino vjerovati doktoru i pitati ga -ovo je tako komplicirano do bola

  50. #50
    rvukovi2 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,123

    Početno

    i da moram se pitati ozbilno šta ima toliko patološko u mom mozgu da se "navučem" na ovakve topice u sred trudnoće

    naravno ja vam želim da i vi budete trudne što prije

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •