Stranica 1 od 11 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 512

Tema: Kako posvojiti dijete iz druge države/kontinenta?

  1. #1
    Angelina Bell avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    240

    Početno Kako posvojiti dijete iz druge države/kontinenta?

    Ako netko nešto zna o tome, molim da mi to napiše. Npr. dijete iz Azije i/ili Afrike.
    Tražila sam puno na netu kroz pretraživače, ali nema baš nekih odgovora.
    Da li je u Hrvatskoj to uopće moguće i ako je, otkud kenuti?
    Hvala

  2. #2
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Nisam sigurna 100% i nisam "znalac" u ovoj temi pa molim druge curke s iskustvom i znanjem da pripomognu, ali mislim da bih se trebala obratiti njihovim pandanima "centara za soc. rad". Možda najbolje da se raspitaš u ambasadama tih zemalja u Hrv. ili ako nemaju u Hrv. onda negdje gdje imaju ambasade (tipa Beč i sl.)? Nisam sigurna da ti neka hrv. institucija tu može biti posrednik, možda griješim...

  3. #3
    Angelina Bell avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    240

    Početno

    E baš ti hvala ina33.
    Na ambasade uopće nisam pomislila. Pokušat ću se malo raspitati. Razmišljala sam samo o centrima do kojih nisam znala kako stići.
    No, možda još neka od cura zna nešto više!?

  4. #4
    otocanka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Postovi
    599

    Početno

    Ja pokušavam sa Centrima u Crnoj Gori. Nitko mi se ne javlja .

  5. #5
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Ja ne znam mnogo o tome i ne znam nikoga tko živi u Hrvatskoj da je ostvario takvo posvojenje. Mislim da je problem u tome da je to teže ostvariti nego posvojenje u Hrvatskoj. Susjedne zemlje sad već imaju dosta razvijene mreže vlastitih centara i posvojitelja, tako da mislim da je i iz BiH i drugih okolnih zemalja sada mnogo teže posvojiti djecu nego što je to bilo za vrijeme rata.

    Međunarodna posvojenja s drugih kontinenata, koliko mi je poznato, obavljaju agencije za posvojenje, kakvih kod nas nema. To sve skupa jako mnogo košta, tako da je i to jedan od razloga zašto se ljudi iz Hrvatske ne upuštaju u to. Mislim da je ipak mnogo lakše ostvariti posvojenje u Hrvatskoj i da su tu stvari pod mnogo boljom kontrolom.

  6. #6
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    mislim da se to u hrvatskoj ne radi.

    možda da malo progooglaš, pa onda zamoliš u ambasadi da ti provejere agencije na koje eventualno naiđeš.

  7. #7
    Angelina Bell avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    240

    Početno

    Hvala cure. Da, progooglati ću se malo i ako išta nađem javit ću.
    Mislim da je stvarno žalosno ako Hrvatska nema mogućnost takvog posvajanja, a mislima da nema... I dječica u Hrvatskoj su mala, bespomoćna bića kojima treba dom i ljubav, no ova su mi druga dječica nekako više "u srcu". Malo mi je bed što tako mislim, ali ... ne mogu si pomoć.
    Hvala na po moći do sada.

  8. #8
    Mukica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Bestovje
    Postovi
    6,895

    Početno

    ovako je posvojenje u RH regulirano obiteljskim zakonom - nigdje se ne spominje posvojenje djeteta iz druge drzave, nego samo mogucnost da je jedan posvojitelj stranac:

    Četvrti dio
    POSVOJENJE
    Članak 123.
    (1) Posvojenje je poseban oblik obiteljsko-pravnog zbrinjavanja i zaštite djece bez odgovarajuće roditeljske skrbi koji posvojiteljima omogućuje roditeljstvo.
    (2) Posvojitelji posvojenjem stječu pravo na roditeljsku skrb.
    Članak 124.
    (1) U postupku posvojenja centar za socijalnu skrb upoznat će posvojitelje s pravom djeteta da od posvojitelja dozna da je posvojeno.
    (2) Centar za socijalnu skrb savjetovat će posvojiteljima da kažu djetetu najkasnije do sedme godine života da je posvojeno, a ako je starije dobi, odmah nakon zasnivanja posvojenja.

    I. PRETPOSTAVKE ZA ZASNIVANJE POSVOJENJA

    Članak 125.
    (1) Posvojenje se može zasnovati ako je u interesu djeteta.
    (2) U postupku zasnivanja posvojenja procjenjuju se osobine posvojitelja u odnosu na dobrobit djeteta.
    (3) Ne može se posvojiti krvni srodnik u ravnoj lozi, brat odnosno sestra ni dijete maloljetnih roditelja.
    (4) Iznimno, može se posvojiti dijete maloljetnih roditelja nakon godinu dana od rođenja djeteta, ako nema izgleda da će se ono podizati u obitelji roditelja ili bake i djeda odnosno drugih bližih srodnika.
    (5) Skrbnik ne može posvojiti svoga štićenika dok ga dužnosti skrbnika ne razriješi centar za socijalnu skrb.
    Članak 126.
    (1) Posvojiti može osoba u dobi od dvadeset jedne do trideset pet godina, starija od posvojenika najmanje osamnaest godina.
    (2) Ako postoje osobito opravdani razlozi posvojitelj može biti i osoba starija od trideset pet godina, ali dobna razlika između posvojitelja i posvojenika ne smije biti veća od četrdeset pet godina.
    (3) Ako posvojitelji posvajaju sestre i braću, polusestre ili polubraću, dovoljno je da jedan posvojitelj ispunjava dobnu pretpostavku samo za jedno dijete.
    (4) Ako su posvojitelji posvojili dijete, a naknadno žele posvojiti njegovu sestru, brata, polusestru ili polubrata, mogu ga posvojiti bez obzira na svoju dob.
    Članak 127.
    (1) Posvojitelj može biti hrvatski državljanin.
    (2) Iznimno posvojitelj može biti i stranac ako je to od osobite koristi za dijete.
    (3) Ako je posvojitelj stranac, posvojenje se može zasnovati samo uz prethodno odobrenje ministarstva nadležnog za poslove socijalne skrbi.
    Članak 128.

    Posvojiti ne može osoba:
    1. koja je lišena roditeljske skrbi,
    2. koja je lišena poslovne sposobnosti,
    3. čije dosadašnje ponašanje i osobine upućuju na to da nije poželjno povjeriti joj roditeljsku skrb o djetetu.
    Članak 129.
    (1) Za posvojenje je potreban pristanak obaju ili jedinog roditelja djeteta, ako ovim Zakonom nije drukčije određeno.
    (2) Roditelj može dati pristanak da njegovo dijete posvoji njemu poznati posvojitelj samo ako dijete posvaja maćeha ili očuh. Pristanak se daje na način propisan u članku 137. ovoga Zakona.
    Članak 130.
    Za posvojenje nije potreban pristanak roditelja:
    1. koji je lišen roditeljske skrbi,
    2. koji je potpuno lišen poslovne sposobnosti,
    3. koji je maloljetan, a nije sposoban shvatiti značenje posvojenja.
    Članak 131.
    (1) Za posvojenje djeteta pod skrbništvom potrebno je mišljenje djetetova skrbnika, osim ako pristanak daje maloljetni roditelj.
    (2) Ako je skrbnik osoba zaposlena u centru za socijalnu skrb, pristanak za posvojenje daje skrbnik za poseban slučaj imenovan prema članku 172. ovoga Zakona.
    Članak 132.
    (1) Posvojenje se može zasnovati do osamnaeste godine života djeteta.
    (2) Odluka o posvojenju napuštenog djeteta nepoznatog podrijetla može se donijeti po isteku tri mjeseca od djetetova rođenja ili napuštanja djeteta.
    Članak 133.
    (1) Dijete mogu posvojiti bračni drugovi zajednički, jedan bračni drug ako je drugi bračni drug roditelj ili posvojitelj djeteta te jedan bračni drug uz pristanak drugoga bračnog druga.
    (2) Dijete može posvojiti osoba koja nije u braku ako je to od osobite koristi za dijete.
    Članak 134.
    Ako je dijete navršilo dvanaest godina i sposobno je shvatiti značenje posvojenja, za zasnivanje posvojenja potreban je njegov pristanak.

  9. #9

    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    9

    Početno Posvajanve iz druge drzave/kontinenta

    Moja saznanja o usvajanjima iz npr Kine ili Rusije,sudeci po knjigama i raznim clancima koje sam procitala na internetu je da vecina(ako ne i sve) osobakoje se upuste u postupak usvajanja to cine uz pomoc agencije u zemlji iz koje dolaze.Agencija u zemlji radi procjenu podobnosti usvajatelja i kontaktira sa centrom zemlje u kojoj se usvaja da bi se ispostovali uvjeti o usvajanju jedne i druge drzave.Procedura je dosta iscrpna i mislim da sam procitala za npr bebe iz Kine proces traje oko 12-14 mjeseci ako je sve u redu.Usvajanje u Kini se takodjer placa,zavisno od provincije iz koje beba dolazi donacija sirotistu u kojem je dijete boravilo je od 3000-5000 US kao i mnogi drugi troskovi( manje vazni kad se uzme u narucje svoja beba) .Ako ste spremni na "put u nepoznato" probajte se obratiti na ovu adresu za bebu iz Kine i pitajte da li kao hrvatski drzavljani mozete posvojiti bebu iz Kine
    The China Centre of Adoption Affairs (CCAA)
    103 Beiheyan St.
    Dongcheng District
    Beijing 100006
    Phone: 86-10-6522-3102
    86-10-6513-0607
    Website: www.china-ccaa.org
    Email: mail@ccaa.cn

    Nedavno sam poslala nekoliko knjiga osobi koja pise pod imenom Metvica a jedna od tih knjiga govori o americkom bracnom paru koji je usvojio djecaka iz Rusije.
    Ukratko bih to opisala kao put "preko trnja do zvijezda".Ne bas ohrabrujuca prica sa sretnim zavrsetkom,sto je valjda ipak najvaznije.Ne mogu se oteti dojmu da je to jedna velika trgovina(barem u tom dijelu svijeta) malim nevinim bicima.Ako se sluzite engleskim zamolite da Vam se knjiga posudi,procitat cete je preko noci i dobit cete odgovor na mnoga pitanja.
    Sto se tice usvajanja iz Afrike,nemam nikakva saznanja o istima osim globalnog da je Afrika preplavljena djecom bez skrbi koja(nadam se) cekaju na usvajanje.Moje misljenje je da trebate kontaktirati veleposlanstvo drzave iz koje zelite posvojiti bebu.Ne znam da li ih mozete naci u Hrvastkoj(mislim da ne)pa ce Vam vjerojatno najblizi biti Bec.
    Ako znate drzavu za koje se zelite informirati mogu Vam pomoci sa adresom i br telefona jer zivim u Belgiji gdje sasvim sigurno postoje veleposlanstva vecine africkih drzava.
    U Belgiji se usvaja puno djece iz africkih zemalja kao i Azije,svakodnevno ih susrecem.
    Zelim vam puno srece,
    Larisa

  10. #10

    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    32

    Početno

    ovako je posvojenje u RH regulirano obiteljskim zakonom - nigdje se ne spominje posvojenje djeteta iz druge drzave, nego samo mogucnost da je jedan posvojitelj stranac:

    Ovo što si navela odnosi se samo za slučajeve kada stranac želi posvojiti u RH.
    Međutim, u slučaju kada naši državlajni žele posvojiti u drugoj državi, na njih se primijenjuje zakon te države.

    Dakle, kao što smo mi potpisnici međunarodne konvencije o posvojenju time dozvoljavamo da stranci posvoje djecu koaj su naši državljani ( ne jedan starnac nego oba roditelja mogu biti stranci), ako je to u interesu djeteta, jedanko tako veliki broj država ima istu odredbujer su potpisnici iste konvencije.
    Drugo je pitanje što odredba "ako je to u interesu djeteta" zapravo znači da prednost uvijek imaju domaći državljani.

    Prema tome, za posvojenje naših državljana u inozemstvu, ne primijenjuju se naši zakoni, već zakoni zemlje u kojoj se želi posvojiti.
    U svim nama susjednim zemljama, te gotovo svim zemljama u Evropi dozvoljeno je posvojenje od strane stranih, dakle naših državljana.

  11. #11
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Citiraj ammarena prvotno napisa

    Međutim, u slučaju kada naši državlajni žele posvojiti u drugoj državi, na njih se primijenjuje zakon te države.
    Ne mora biti. U Kanadi recimo ako posvajas dijete "izvana" moras proci i kroz kanadski sustav posvojenja, ukljucujuci i specificne procedure koje se razlikuju od prvincije do provincije (Kanada je federalna drzava).

    Onda jos tu ulazi u igru je li zemlja iz koje hoces posvojiti dijete potpisnica haske konvencije ili ne (Hrvatska nije - http://www.cic.gc.ca/english/sponsor/adopt-5.html).

    Sigurna sam da i u Hrvatskoj trebas proci odredene procedure. Prvi korak bi ti mozda trebao biti kontaktiranje sa ministarstvom ili odjelom ili kaj vec je imigracije. Oni bi trebali znati kakva je procedura ili te barem uputiti na pravo mjesto. Jer u konacnosti, ne mozes dijete samo dovesti u Hrvatsku i prijavit ga kao svoje.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    32

    Početno

    Podrazumjeva se da iz svoje zemlje donosis odgovarajuću dokumentaciju ( napr. potvrdu o nekažnjavanju i sl.) ovismo što zemlja u kojoj posvajaš traži, ali postupak posvojenja se provodi prema zakonima zemlje u kojoj se posvaja.

    Sa odgovarajućom dokumentacijiom o posvojenju zemlje u kojoj si posvojila dovodiš dijete najnormalije u svoj u zemlju.

    Svrha posta bila je reći da se naš zakon, a čiji su članci naprijed navedeni, NE odnosi se na te slučajeve.

  13. #13
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    ammarena, ti si sgurna da je u Hrvatskoj to tako jednostavno? naravno da se moraju postivati zakoni zemlje u kojoj posvajas sto se tice samog posvojenja al neznam bas da se tako jednostavno dijete moze "uvesti" u drugu zemlju (gdje dijete nema drzavljanstvo ili dozvolu boravka).

  14. #14

    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    32

    Početno

    Slučajno o tome nešto znam i to nije problem, naravno kad imaš valjanu dokumentaciju druge države iz koje je vidljivo da si posvojila njenog državljanina.

    Tek tada se na tu obitelj primijenjuje naše pravo tj. radi se upis u maticu rođenih, mijenja državljanstvo, ime, te se potom radi prijava prebivališta u MUP-u i sl.

    Dokument o usvojenju jednak je napr. potvrdi o rođenju u nekoj drugoj zemlji.

    Problem je posvojiti u drugoj državi, jer svaka zemlja štiti svoje državljane, na način da prvenstveno želi da isti budu posvojeni od strane njenih državljana zbog vjeskih, kulturoloških i sl. razloga.

    Ima jako puno naših obitelji koje su posvojile u inozemstvu, samo i jedino zato što sve nama susjedne zemlje imaju puno blaže i normalnije kriterije za posvojitelje vezane uz njihovu životnu dob, te time dobili mogućnost posvojiti dijete.

  15. #15

    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Amerika
    Postovi
    44

    Početno international adoption

    Bok,
    MM i Ja smo u postupku posvajanj djeteta iz Rusije, tocnije Kaliningrada.
    Nakon bezuspjaesnog obijanja vrata po HR centrima za socijalnu skrb 2005, te pisanja ministarstvu, te njihovog odgovora da MM mora da postane Hr drzavljanin ako zelimo da posvojimo zdravo Hr dijete, mi smo se prebacili na potrazivanje njegovog Hr drzavljanstva,ali naravno to je opet proces od dve godine pa tako u medjuvremenu pokusavamo da posvojimo djete iz rusije.Tocnije djevojciu ispod 18 mjeseci starosti i healthy.
    MI smo pokrenuli postupak preko USA agencije za posvojenja iz rusije, posto oboje imamo US putovnice , Moje Hr drzavljanstvo se niti ne spominje u mojim papirima, iskazano je samo da sam rodjena i odrasla u Hrvatskoj. MI smo prvi konatak sa agencijom uspostavili 4.1.2006 ali tek nakon punih 5 mjeseci sakupljanja 60 raznih vrsta dokumentacije ovjerenja i odobrenja te misljenja 8 razlicitih lijecnika- specijalista, nas dosje je otisao u Rusiju krajem maja 2006. Tog dana nam je receno da
    cemo navjerovatnije cekati njihov poziv 10-12 mjeseci, te nakon toga camo putovati u rusiju na 2 tjedna da upoznamo djete te da se odlucimo ako cem je posvojiti( nikakve informacije , ili slika nisu dostupne prije posjeta djetetu) , nakon tog prvog putovanja u RUsiju treba da se vratimo u USA te da cekamo oko 6-8 tjedana da bi nam ruska vlada zakazala dan na sudu te da bi posvojenje postalo punopravno. Nakon tog djela treba ostati obaveznih 10 dana u rusiji da bi se sredio birokratski postupak odvodjenja djeteta u drugu drzavu. Sve skupa boravka u rusiji je 5 tjedana u hotelskom smjestaju, sta i nije bas jako jeftino( $80 za dvokrevetnu sobu sa kupaonom).
    A kada se tu jos doda cijena, avionskih karata ( dva puta po dvije), cijena naknadnih lijecnicikih pretraga u Rusiji, dodano misljenje neovisnog pedijatra koji govori engelski, te cijena advokata, prevodioca, sudskih troskova, prevoza od suda do djecijeg doma etc, cijena cijele avanture ce biti negdje oko $25 000- $30 000.
    Agencija za posvojenja je non for profit te njima ide samo mali dio za prevodioce, i uslugu kordinacjie sudskog sistema i djecijih domova.
    Sve u svemu, mi smo na cekanju... vec je proslo 4 mjeseca, sto nama znaci jos samo 8 mjeseci do putovanja.

    Evo jos nekih informacija koje su meni poznate:

    1.)ruska federacija vise ne odobrava neovisna/pojedinacna posvojenja, vec se mora ici preko agencija koje su dobile akreditaciju od Ru federacije.
    2.)Ukraina je obustavila postupak posvojenja za internacionalna posvojenja iz USA, nisam sigurna da li je neke druge zemlje i hrvatska ukljucena ( makar sumnjam), neovsna posvojenja su bila dozvoljena, ali postupak je gotovo 2 godine trajanja i nema sigurnih rezultata.
    3.) kazahstan jos uvijek odobrava neovisna posvojenja( bez agencija)
    4.) rumunjska i bugarska imaju gotovo isti zakon kao i mi, sta se tice international posvojenja, ali zato imaju puno puno vise djece pogodne za posvojenje.
    Evo, ukratko da podjelim moje znanje sa drugima, javite se ako imate jos dodatnih pitanja.
    Ivca/Ivek

  16. #16

    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Amerika
    Postovi
    44

    Početno provjerite ovaj forum na Yahoo


  17. #17

    Početno posvajanja iz inozemstva

    Ovisi iz koje zemlje se zeli posvojiti dijete. Jedna od osnovnih stvari je tzv "Home study" tj. obrada lokalnog centra. Ukoliko maticne zemlje dijeteta priznaju obradu hrvatskih centara, onda je moguce. Tako npr je moguce u sujsjednim zemljama ( pokusajte sa Srbijom npr - preko njihove konzulice u Zgb-u mozete doci do informacije o relevantom miistarstvu). Od ostalih zemalja znam da Ukrajina priznaje obradu naseg centra. Zemlje EU pak ne.

    Nakon sto pronadjete zemlju koja priznaje nasu obradu, dobiti cete i popis dokumenata koji su potrebni ( uglavnom slicni uvjeti poput nasih : rodni list, potvrda o primanjima, potvrda o nekaznjavanju, o imovnskom stanju, zdravstvenom stanju) . Sve to , zajedno sa obradom, treba biti prevedeno od sluzbenog prevoditelja i poslati relevantom centru ili centralnoj agenciji ili ministarstvu ( ovisno od zemlje do zemlje) zajendo sa originalima. Originali virjede obicno godinu dana.

    Time ste usli u njihov sistem. Koliko se ceka ovisi od zemlje do zemlje i srece.

    Mozda korsini kontakti:

    www.russianadoptions.org je amercika agencija koja ce preuzeti slucajeve iz Hrvatske, ali to kosta oko

  18. #18
    Isabel avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,365

    Početno

    Izuzetno zanimljiva i poučna tema. I mene zanima da li je moguće i kako usvojiti dijete iz druge države. Hvala na nesebičnim savijetima i iskustvima!

  19. #19

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    126

    Početno

    Citiraj otocanka prvotno napisa
    Ja pokušavam sa Centrima u Crnoj Gori. Nitko mi se ne javlja .
    Evo jos jedna teme iz naftalina.
    Mislim da treba da se direktno obratis Ministarstvu u CG, ja nameravam da raspalim jedan cirkularni e- mail, svima koji imaju e - mail adrese, a imena su im na sajtu. Pre jedno 15 dana sam se obratila Ministarstvu sa pitanjem :"Kojoj licnosti da se konkretno obratim?", za to imaju mali box za pisanje na sajtu, "sve 5'' sto bi vi rekli, jedino sto mi niko nije odgovorio.
    :/

  20. #20
    otocanka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Postovi
    599

    Početno

    Citiraj UmaBg prvotno napisa
    Citiraj otocanka prvotno napisa
    Ja pokušavam sa Centrima u Crnoj Gori. Nitko mi se ne javlja .
    Evo jos jedna teme iz naftalina.
    Mislim da treba da se direktno obratis Ministarstvu u CG, ja nameravam da raspalim jedan cirkularni e- mail, svima koji imaju e - mail adrese, a imena su im na sajtu. Pre jedno 15 dana sam se obratila Ministarstvu sa pitanjem :"Kojoj licnosti da se konkretno obratim?", za to imaju mali box za pisanje na sajtu, "sve 5'' sto bi vi rekli, jedino sto mi niko nije odgovorio. :/
    Hvala ti UmaBg, ali ja sam svoje mišeke dobila ovdje
    Nikada nisam dobila odgovore na svoje mailove, ali možda se sada nešto promjenilo, pa će nekome od čekalica koristiti ova info

  21. #21

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    126

    Početno

    Nisam znala, jer nisam citala sve price, drago mi je :D da si uspela da "dobijes svoje mišeke", kao si sama lepo napisla. Crna Gora je jedna od retkih zemalja u regionu koja ima vise dece za usvajanje nego potencijalnih usvojitelja :?
    Ja sam nasla jedan clanak iz tamosnjeg lista "Monitor" koji me ohrabrio da im pisem, a i nekoliko zena mi se javilo i reklo da u CG ( dom u Bijeloj ) dolaze parovi iz inostranstva i usvajau decu, pitanje je, kako, ja sam se obratila Ministarstvu i nista ?
    Pokusacu da nadjem link, pa cu poslati u sledecem postu, ako ne nadjem prepisacu kljucne recenice, imam odstampano ( pod uslovom da nadjem papir )

  22. #22

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    126

    Početno

    Otocanka, pa ja sam citala tvoju pricu , i prezivljavala svaku recenicu, ali kao blog, kad si pomenula dvoje dece, tj. "miseke"setila sam se. Jos jedna lepa prica, ne mogu reci "jedna od najlepsih" ili sl., jer je svaka prica o usvajanju predivna.

    Evo sta mi je napisala zena iz Podgorice na jednom forumu :

    "...da bi ste mogli pokušati sa usvajanjem i u dečijem domu „Mladost” u Bijeloj, u Crnoj Gori. Ako parovi iz Nemačke, Austrije, Mađarske uspešno usvajaju decu iz doma, ne bi trebalo biti problem za parove iz Srbije..."

    A nasla sam i link do "Monitora" prvenstveno se govori o Srbiji, ali pominje se i citav region, dakle sansa i za parove iz Hrvatske.

    http://www.monitor.cg.yu/ARHIVA/a_865_11.html

    Pusice "misekima"

  23. #23
    otocanka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Postovi
    599

    Početno

    Da, slažem se svaka priča o posvojenju je predivna i posebna na svoj način .

    A vidim da se situacija nije puno promjenila u ovih godinu i pol - još uvijek u CG ima više djece za posvojenje nego posvojitelja.

    Nadam se da ćeš uskoro dobiti odgovor od njih (a možda i poziv na razgovor ) .
    Ja sam s njima kontaktirala baš u vrijeme kada su se razdvajali od Srbije, pa pretpostavljam da im je trebalo vremena da cijelu priču oko posvojenja poslože i s pravne strane (i da je to razlog zašto mi nisu ništa odgovorili).

    Izraz "mišeki" (što znači mišići, mali miševi - na kajkavskom narječju) smo preuzeli od V. prijateljice iz Doma. Malena je stalno govorila "mišek maji" i to tako slatko da smo se zaljubili u taj izraz i sad ga koristimo .

  24. #24

    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    442

    Početno

    Ja sam čula davno da u vrijeme Jugoslavije jedino u Crnoj Gori nije bilo domova za nezbrinutu djecu jer jednostavno nije bilo potrebe za tim, odnosno u C.G. se rijetko događala potreba da dijete bude smješteno u dom (rijetko su se napuštala a normalno je da ih prihvati netko iz šire obitelji ili čak iz sela....).Ne znam dali je to istina ili samo priča.

  25. #25

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    126

    Početno

    Malo sam surfovala i evo podataka sa sajta Vlada CG :

    Dječji dom “Mladost” Bijela
    Dječji dom “Mladost” je ustanova za zbrinjavanje djece lišene roditeljske njege. Dom ima 4.027m2 korisne površine.
    Kapacitet je doma 200 mjesta, a u domu trenutno boravi oko 180 djece.
    tel/fax: 088-671-043, 671-033
    e-mail:djecji.dom@cg.yu


    Nigde se ne pominje kada je dom poceo sa radom, nasla sam pricu jedne devojke koja je kao beba 1985. ostavljana pred vratim doma .
    Znaci postoji najmanje od te godine, a verovatno i od ranije, nalazi se na moru, pored Herceg Novog, moguce da postoji jos od ranije, da su tamo deca iz drugih krajeva SFRJ slana na oporavak, a da je primao i nezbrinutu decu :? Ovo je sve moja ( neosnovana ) pretpostavka.
    Ima li neko iz Crne Gore na forumu ? Javite se !
    Mozda ne na usvajanju, nego na nekim drugim podforumima?
    Tako bi imali informacije iz prve ruke.

  26. #26
    eva71 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    232

    Početno

    Ja sam se isto informirala u Sarajevu (Kantonalni centar za socijalni rad, tel; 524-444) i u Ministarstvu za socijalnu rad u Podgorici sto se tice posvajanja djece. Telefonski! Na mailove bas i ne odgovaraju. Osobe na koje sam naisla bile su vrlo ljubazne, no njihov je odgovor bio veoma obeshrabrujuci : i u Bosni i u Crnoj Gori nema dovoljno djece ni za parove tih zemalja, a kamoli za strance. To je oficijelni odgovor. Ne znam da li ima smisla centre zvati pojedinacno i provjeriti da li ti odgori uistinu odgovaraju stvarnosti na terenu.

  27. #27

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    126

    Početno

    Evo mog iskustva sa Crnom Gorom. Pre nekog vremena obratili smo se Ministarstvu zdravlja, rada i socijalnog staranja i dobili odgovor :

    "Postovani/a ...

    Porodičnim zakonom Crne Gore propisano je da se usvojenje izmedju stranog državljanina, kao usvojitelja i domaćeg državljanina kao usvojioca ne može zasnovati. Takodje je propisano da izuzetno strani državljanin može usvojiti dijete ako se ne može naći usvojilac medju domaćim državljanima. U praksi se izuzeci, prije svega, odnose na djecu koja imaju razvojne smetnje. Fotokopiju kompletne dokumentacije potencijalni usvojitelji mogu dostaviti na adresu: Ministarstvo zdravlja, rada i socijalnog staranja Rimski trg 46 81000 Podgorica.
    ministarstvo zdravlja, rada i socijalnog staranja."

    Doduse, trebate biti strpljivi, mi smo cekali jedno 2 meseca, taman kad sam izgubila nadu da ce se javiti oni su odgovorili.
    Na njihovom sajtu sa strane pise "pitajte ministra" kliknite na to i pojavice se box u koji unosite svoje pitanje i ono se automatski prosledjuje, a vi dobijate obavestenje da je poruka otisla.
    Njihova poruka stize na vasu e - mail adresu koju ste naveli u boxu.
    Mi smo kontaktirali nas CSR ( Centar za soc. rad) i dobili instrukcije da napisemo Ministarsvu CG molbu da se oni obrate nasem CSR da bi im ovi sluzbeno dostavili papire.
    Zasto : zato sto je jedino tako dokumentacija kompletna, odn. kada ide sluzbenim putem onda salju i izvestaj o nama, tj. kako su nas ocenili, a mi to, kao usvojioci nemamo pravo da vidimo.
    Ja sam se bas juce obratila Ministarstvu u CG, pa cekam odgovor, ako se ne jave jedno 2 meseca, otici cu u CSR i fotokopirati dokumnetaciju koju mi mogu dati( ustvari, najgore mi je za lekarsko uverenje, em su nas citav dan pregledali, em smo platili, pa da ga ne vadimo opet).
    Ja ne bih odustajala od CG, dobijala sam informacije od tamosnjih zena da se mogu usvojiti i zdrava deca, a takodje i da jedino u CG ima vise dece nego potencijlnih usvojilaca i da u Bijelu dolaze ljudi iz citavog regiona.
    @eva71
    Mislim da je zvanje centara gubljenje vremana i novca, jer smo i vi iz Hrvatske i mi iz Srbije stranci, sve ide preko Ministarstva.
    Ako ti nije problem mozes li mi napisati broj u Ministarstvu CG na koji si zvala, cisto da ga imam.
    Hvala

  28. #28
    eva71 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    232

    Početno

    Hvala ti na tvojim iskustvima i svim informacijama. Mislim da imas pravo da se molbe u svakom slucaju trebaju poslati na sto vise mjesta i da se ne treba obeshrabriti od prvih odgovora administrativnih vrhova. Izgleda da se uvijek ne podudaraju informacije koje ima adinistracija i iskustva ljudi sa terena. Kad sam zvala razne centre po Zagrebu, dobijala sam vrlo razlicite i kontadiktorne odgovore i sto se tice procedure i sto se tice djece. Npr. neki su mi rekli "samo vi vec posaljite molbe na centre, pa onda cekajte papir za podobnost", u centrima su rekli "ni govora, takve molbe ni ne citamo". Jedni su tvrdili "starije dijete, ma bez problema, drugi "danas je jako tesko uopce naci dijete" i tako ovisno koga se nazove nada poraste ili padne na nulu.
    No da se vratimo na Crnu Goru, rekli su mi isto kao i tebi u pismu : da imaju dosta parova iz zemlje, da strancima bas i ne daju i ako, onda neposvojivu, tj. bolesnu djecu. Telefonski broj sam nasla na netu, priljepila sam ga u nastavku.

    Jos sam te nesto htjela pitati. Vidim da u CG, kao i Bosni ne spominju papir o podobnosti koji se dobije nakon sto se skupe svi papiri i produ "testovi" i koji na neki nacin zamijenjuje sve te potvrde. Znaci li to da svaki put moras slati sve originale ili tek kad bi eventualno bila pozvana na neki razgovor. Mozda, kao u Hrvatskoj, molbu trebam slati tek kad imam papir o podobnosti.

    Ministry of Social Affairs
    Attn: Svjetlana Sovilj
    Rimski trg BB
    81000 Podgorica
    Phone: +381 81 482-451
    Fax: +381 81 234-256
    www.minrada.vlada.cg.yu

    ADOPTION PROCEDURES: Adoptive parents must first contact Ministry of Social Affairs of Montenegro. They must then submit the required documentation listed below.

    If determined eligible by the Ministry of Social Affairs, prospective adoptive parents will be instructed to contact the appropriate local authority. Each municipality in Montenegro has its own authority called Center for Social Work (Centar za socijalni rad) which is part of the Ministry of Social Affairs. The Ministry will guide prospective parents to a local authority depending on the number of children awaiting adoption in that area.

    Local authorities will attempt to match prospective parents with a child. When a match is made and the parents inform the local authorities to that affect, local authorities will schedule "Solemn Ceremony of Adoption (usually within few days). Local authorities will then erase the names of the biological parents from the registry books and make a new entry with the names of the adopting parents. This is also the time when the child's name can be formally changed, including the child's first name. Authorities will also issues an Adoption Decree (Resenje o usvojenju) which includes child's history and details on the adoption process, Birth certificate and passport.

    DOCUMENTS REQUIRED FOR ADOPTION IN MONTENEGRO:
    -. Written request signed by both prospective adoptive parents;
    -. Parents’ Birth Certificates;
    -. Marriage Certificate;
    -. Proof of Citizenship (passport);
    -. Passport copies;
    -. Evidence of employment and income;
    -. Evidence of assets;
    -. Medical certificate including a psychiatrist's report on the parents' suitability for the adoption process;
    Criminal records/Police certificates.

  29. #29
    eva71 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    232

    Početno

    Sad sam tek dobro procitala sto si napisala o papirima. Pitanje je da li si molbu u CG poslala tek kad ti je obrada u tvom centru vec bila zavrsena ili i ranije ?

  30. #30

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    126

    Početno

    Citiraj eva71 prvotno napisa
    Sad sam tek dobro procitala sto si napisala o papirima. Pitanje je da li si molbu u CG poslala tek kad ti je obrada u tvom centru vec bila zavrsena ili i ranije ?
    Tacno je to sto kazes u prvom od tvoja dva posta, kod nas se broj usvojilaca, zavisno od izvora varira od 4000 - 6000, a isto varira i broj dece :? cesto su informacije kontradiktorne i moras sam sloziti kockice da bi dobio pravu ili bar pribliznu sliku stvari.
    Sto se tvog pitanja tice, mi nismo slali nikakvu molbu u CG, samo pitanje da li uopste mozemo da usvojimo dete, kad su nam odgovorili ono sto sam ti napisala obratili smo se svom CSR i oni su nam rekli da je bolje da stvari idu sluzbenim putem, jer na taj nacin do Ministrstva u CG stize o ocena o nasoj podobnosti, odn. ono sto je sastavio tim : psiholog, pedagog i socijalni radnik.
    Sad cekam sta ce mi javiti iz CG, tj. da li ce se obrati nasem CSR sa zvanicnim zahtevom da im se posalje fotokopija predmeta ili ce napisati nesto drugo ?
    Gledala sam datume slanja naseg pitanja i odgovora Ministarstva CG, proslo je mesec i po, dakle nista pre marta.
    Ne znam u kojoj ste vi fazi, ali je, po meni, bolje da se molba pise kad se obrada zavrsi, jer tako mozete reci da ste dobili podobnost.
    Kod nas postoji jedinstveni registar usvojilaca i CSR nisu vise nadlezni da daju uverenje o podobnosti (mi smo na listi i cekamo poziv, nema zvanja CSR, pa prema tome i ovaj papir gubi svoju svrhu). Kod vas je
    drugacije, dakle ja bih sacekala, mislim da je papir o podobnosti dobijen u svojoj zemlji ne moze da bude visak.
    Sto se tice dokumenta Crnogorci prihvataju i fotokopije, sami su to naveli.
    Hvala na infu, ako te jos nesto zanima ili ti nisam jasno odgovorila samo pitaj.
    pozdrav

  31. #31
    eva71 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    232

    Početno

    Hvala na preciznom odgovoru. Tek sam pocela obradu i mislim da cu slijediti tvoj savjet i pricekati da se zavrsi.
    Ovo telefoniranje lijevo desno samo je posljedica moje nestrpljivosti. I sama znam da se trebam strpiti dok ne dobijem papir o podobnosti, no koji put mi se cini da mozda mogu vec nesto "obaviti" i unaprijed. No trebam se izgleda ograniciti na skupljanje informacija, a s molbama krenuti tek kasnije.

  32. #32
    majoslava avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    sthlm
    Postovi
    654

    Početno

    ja zivim u svedskoj, i mogu samo dati malo uvida u situaciju oko internacionalnih usvajanja ovdje.
    usvajanja ovdje su iskljucivo internacionalna, buduci da svedske djece nema za usvajanje.

    usvajanje ide preko agencija, koje imaju ovlastenje od vlade da se bave time, kako bi se procedura bila sto korektnija.
    u principu je nemoguce kao privatna osoba usvojiti dijete iz druge zemlje, osim ako ne prostoje prirodna veza prema toj zemlji, npr bilo bi moguce da ja usvojim dijete iz hrvatske, ali da samo otputujem u afriku, nadjem dijete i dovedem ga ovdje, morala bi se malo namuciti da se opravdam.

    obrada socijalne sluzbe radi se od lokalne socijale, u opcini stanovanja, i nakon odobrenja kontaktira se agencija i odabire se zemlja, te se pocinju sredjivati papiri koje specificna zemlja trazi.

    jasno vam je da su pravila i uvjeti na roditelje razliciti i brojni, pored toga sto su vremena obrade u zemlji razliciti, starost djece i razlicitih zamalja isto varira, troskovi usvajanja su isto razliciti , reda velicine 12000-25000 eura, zavisno od zemlje.

    takodjer se broj usvojene djece madjunarodno u svedskoj prepolovio tokom zadnjih par godina. agencije su duzne raditi na poboljsavanju uvjeta za napustenu djecu u zemljama gdje imaju kontakte, smatra se da je medjunarodno usvajanje zadnja alternativa za dijete, i puno se radi na udomljavanju djece lokalno, na poboljsavanju uvjeta u domovima, mogucnostima da rodjaci preuzmu dijete itd.

    u aziji , pogotovo koreji, se situacija polako poboljsava, godinama je azija bila veliki izvor djece za medjunarodna usvajanja.

    afrika je postala novi izvor, prevenstveno zbog katastrofalne AIDS situacije, i dio djece dolazi iz kolumbije, i nesto iz 'istocne' evrope.

    no ja, nisam odgovorila na pitanj kako iz hrvatske usvojiti medjunarodno, samo sam dala primjer kako to izgleda u svedskoj.

    moja slobodna interpretacija je da je vrlo tesko usvojiti kao privatna osoba medjunarodno ako ne poznajes doticnu zemlju, usvajanje djece je dobro razradjena industrija gdje su kontaki najvazniji.

    sretno!

  33. #33

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    53

    Početno

    možda nisam pogodila temu, a možda mi netko može pomoći...

    Zanima me kako posvojiti djevojčicu koja je rođena i živi u Zagrebu. Ima trajnu dozvolu boravka, ali je stranac.
    Nema državljanstvo, odnosno nije nigdje upisana. Otac ima državljanstvo Srbije, mama je rođena u Makedoniji, ali je apatrid. Radi se na njenom upisu u Makedonsko državljansvo kako bi mogla donjeti ispis i primiti Hrvatsko državljanstvo, no to je prokleto dugotrajam proces.
    I otac i majka imaju zajamčenja RH da će dobiti državljanstvo ukoliko donesu otpust.
    Djevojčica je sedmo od jedanaestero djece, živi u lošim uvjetima. S 8 i pol godina (ove godine) krenula je u prvi razred i upravo je završila psihološke testove. Ustanovljena joj je smanjena inteligencija, problemi u motorici..., no to su sve znakovi mentalne zapuštenosti i slabijeg poznavanja jezika. Škola će za nju primjeniti poseban program.
    Već sam godinama bliska s obitelji i potičem školovanje djece, snosim sve troškove koje to nosi, idem na informacije, imam i punomoć majke da zastupam prava i interese djece u RH.
    Postoji li zakonska mogućnost da djevojčicu u dogovoru s roditeljima i socijalnom službom uzmem sebi?
    Imam 34 godine, živim sama u svom stanu, mjesečni dohodak mi je cca 7.100kn...

  34. #34

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Postovi
    372

    Početno

    Citiraj ninocka prvotno napisa
    Postoji li zakonska mogućnost da djevojčicu u dogovoru s roditeljima i socijalnom službom uzmem sebi?
    Mislim da postoji mogućnost da ti roditelji povjere djevojčicu na skrb i čuvanje, ali to nema veze s posvajanjem.

  35. #35

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    53

    Početno

    nela, hvala ti na odgovoru.
    ako djevojčicu uzmem sebi u dogovoru s roditeljima, ona neće imati nikakva prava, i dalje će biti streanac dok se preko roditelja ne riješe papiri.
    srećom, u ovoj zemlji djeca stranci zasad imaju pravo na besplatno osnovno školovanje ( ali ne i na vrtić), i pokriveno im je zdravstveno osiguranje, ali zakoni se stalno mijenjaju. prije dvije godine je donesena neka promjena tako da dvije najmlađe sestre nemaju dozvoju trajnog boravka, već su stranci :/
    za mnoge stvari, aktivnosti idd, traži se domovnica (npr. za glazbenu školu)
    nekako sam se nadala da možda postoji mogućnost posvojenja u dogovoru s roditeljima. tako bi dijete steklo neka prava koja zasad nema.

  36. #36
    majoslava avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    sthlm
    Postovi
    654

    Početno

    Citiraj ninocka prvotno napisa
    Postoji li zakonska mogućnost da djevojčicu u dogovoru s roditeljima i socijalnom službom uzmem sebi?
    Imam 34 godine, živim sama u svom stanu, mjesečni dohodak mi je cca 7.100kn...
    najbolje da se obratis socijalnoj sluzbi gdje stanujes i raspitas se kod njih.
    u svakom slucaju mozes se prijaviti za obradu kod socijale da bi dobila odobrenje za usvajanje, i ako se roditelji slazu ne bi trebalo biti problema oko usvajanja. doduse moze se desiti da je zakon glup i ne dozvoljava usvajanje ako nisi u braku, ali vjerojatno se moze naci rupa.

    raspitaj se oko zakona i pricaj sa socijalom. za dijete je najvaznije da ima stabilnu svakodnevnicu i da si ti prisutna uvijek uz dijete, ali na dugu stazu su naravno i papiri vazni.

  37. #37

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    126

    Početno

    Da nastavim tamo gde sam stala.
    Dobila sam odgovor iz CG, kopiram ga i boldujem ono što je važno.
    Pozdrav


    Postovani/a ...,

    Postovana gospodjo ..., U vezi Vašeg dopisa obavještavamo Vas sledeće: Ministarstvo zdravlja, rada i socijalnog staranja Crne Gore nije nadležno da potencijalnim usvojiocima sugeriše podnošenje zahtjeva za usvojenje djece. Članom 136 stav 2 Porodičnog zakona Crne Gore propisano je da lice koje želi usvojiti dijete podnosi zahtjev organu starateljstva preko ministarstva nadležnog za poslove socijalnog staranja. Obzirom da ste državljani Srbije, strani državljani, uz zahtjev je potrebno da dostavite cjelokupnu dokumentaciju (može i ovjerena fotokopija dokumentacije) nadležnog organa, koji utvrđuje podobnost u postupku usvojenja. Napominjemo, da se shodno članu 125 Porodičnog zakona Crne Gore usvojenje između stranog državljanina, kao usvojioca i domaćeg državljanina kao usvojenika ne može zasnovati, osim u slučajevima ako se ne može naći usvojilac među domaćim državljanima. Činjenica je da se u Crnoj Gori zasnuje godišnje vrlo mali broj usvojenja i da za sada ima dovoljno zainteresovanih domaćih usvojilaca, osim u slučajevima kada se radi o djeci sa posebnim potrebama. Dječji dom “Mladost” iz Bijele je ustanova za smještaj djece bez roditeljskog staranja. Međutim, mali broj djece u ustanovi su djeca bez roditelja i koja ispunjavaju uslove za postupak zasnivanja usvojenja, već se većinom radi o djeci koja imaju roditelje i koji u određenom vremenskom periodu iz zdravstvenih i dr. razloga nisu umogućnosti da brinu o njima a ne daju saglasnost da se djeca zbrinu putem usvojenja.
    ministarstvo zdravlja rada i socijalnog staranja

  38. #38

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    126

    Početno

    Da dodam još nešto.
    Nemojte da vas obeshrabri ton pisma. Razgovarali sa sa njihovim službenicima i razmenjivala mejlove. Ljubazni su, ali sve vreme govore da nemaju decu za usvajanje, da su nam veće šanse u nasoj zemlji i sl.
    Kao da po nekoj direktivi šire defetizam i hoće da demorališu potencijalne usvojioce.
    Imam sasvim drugačije informacije sa terena, jednu do njih sam dobila i od članice sa ovog foruma, kojoj se zahvaljujem i pozdravljam je.
    Kopiraću nešto što su mi je pisala žena iz CG.

    "girl_pg - 26. juni 2007. u 18.30 (*.crnagora.net)
    ...mislim da bi ste mogli pokušati sa usvajanjem i u dečijem domu „Mladost” u Bijeloj, u Crnoj Gori. Ako parovi iz Nemačke, Austrije, Mađarske uspešno usvajaju decu iz doma, ne bi trebalo biti problem za parove iz Srbije..."
    Kao što vidite, zvanične informacije i one koje dolaze neposredno od žena se i te kako razlikuju.
    Da smo bili skloni demoralisanju ne bi došli do tačke u kojoj jesmo. Tu mislim na MM i mene i sve "čekalice", a pogotovo one koji su postali roditelji.
    Pozdrav

  39. #39
    eva71 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    232

    Početno

    Jeli mozda netko vec bio u direktnom kontaktu s nekim iz doma u Bijelom ?

  40. #40
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Citiraj ammarena prvotno napisa
    Ima jako puno naših obitelji koje su posvojile u inozemstvu, samo i jedino zato što sve nama susjedne zemlje imaju puno blaže i normalnije kriterije za posvojitelje vezane uz njihovu životnu dob, te time dobili mogućnost posvojiti dijete.
    Nasi prijatelji su nedavno posvojili curicu u Makedoniji , i tada mi je ovaj topic pao na pamet.
    Ne znam kakva je procedura jer oni nisu hrvatski drzavljani, ali eto, informacije vama radi - Makedonci daju da se dijete posvoji van njihove drzave.

  41. #41

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    126

    Početno

    Citiraj eva71 prvotno napisa
    Jeli mozda netko vec bio u direktnom kontaktu s nekim iz doma u Bijelom ?
    Od kontakta sa samim domom (mesto se zove Bijela ) nemaš ništa, jer sve ide preko njihovog Ministarstva. Nije loše imati nekog "insajdera" u Bijeloj, pa znati koliko se deca stvarno usvaja i kuda odlaze ?
    Crna Gora ima malo stanovnika, poznaje li neko neku ženu koja bi nam mogla dati informacije ?
    Samo ću reći da se ono što sam čula od žena koje su pisale na raznim forumima i onoga što govore službenici Ministarstva bitno razlikuje.
    Zaključke izvlačite sami.
    Ako šaljete dokumentaciju morate je posalti KOMPLETNU, inače će vas odmah odbiti.
    Moje mišljenje je da ne trebate postavljati visoke standarde, jer sam u razgovoru sa službenicom čula više puta o vraćanju dokumentacije.
    Znači, i ako je bila kompetna, možda su ljudi napisali da žele zdravo dete od npr. godinu dana i dokumentacija im je vraćena sa obrazloženjem da takve dece nema i neće uskoro biti, a prioritet imaju državljani CG( moja pretpostavka).
    Mi još nismo poslali dokumentaciju, jer tražomo modus kako da iz našeg CSR dobijemo KOMPLETNU dokumentaciju. Rešenje smo našli, uz pomoć pravnika našeg Ministarstva u tome da se CG Ministarstvu uputi "Zahtev za usvajanje" sa pitanjem šta je potrebno od dokumentacije ?
    Kada dobijemo odgovor, overen pečatom i sa potpisom odgovornog lica možemo ga predočiti našem CSR na osnovu njega nam daju kompletnu dokumentaciju, znači mišljenja stručnjaka zajedno sa potvrdom o podobnosti.
    Pisaću još o ovome kada se priča zaokruži, zakoni se razlikuju, ne znam kako je kod vas ? Da li imate uvide u svoje dosijee i možete li ih posuditi na fotokopiranje, ali potpune, znači sa svim što stoji u njima ?
    Malo sam zbrkala, ali nadam se da smo se razumele, od zvanja Bijele nema nikakve koristi, a dokumentacija koju šaljete mora da bude kompletna i šalje se u Ministarstvo, a ne u dom u Bijeloj.
    Adresu imate gore.
    Ako je neko voljan da zove CG Ministarstvo, neka napiše sta su mu rekli, da vidmo. Nisu neljubazni, ali koriste svaku priliku da naglase da nema dece, da imamo veće šanse u našoj zemlji, rečju pokušavaju da nas odgovore od predaje dokumentacije.
    @Elly
    Još kad bi se malo raspitala od prijatelja, kako su uspeli ?
    Pozdrav svima

  42. #42
    eva71 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    232

    Početno

    Za Makedoniju sam nasla ovaj side za americke drzavljane, ali ima i puno korisnih informacija uopce :

    http://travel.state.gov/family/adopt...untry_416.html

  43. #43

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    28

    Početno

    Cure sa više iskustva, pomagjte!
    Moja šogorica koja živi u Italiji i udana je za talijana sredila je sve papire i spremna je za posvojenje. Slijedeći korak je da izabere jednu od agencija za međunarodno usvajanje. Ona je kontaktirala agenciju preko koje između ostalog može usvojiti i dijete iz Hrvatske. Mene zanima da li, pošto se oni tretiraju kao stranci prednost imaju domaći državljani? To bi značilo da kod nas ona praktički nema šanse. Da li znate nešto o tome?

  44. #44
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Obiteljski zakon, članak 127

    (1) Posvojitelj može biti hrvatski državljanin.
    (2) Iznimno posvojitelj može biti i stranac ako je to od osobite koristi za dijete.
    (3) Ako je posvojitelj stranac, posvojenje se može zasnovati samo uz prethodno odobrenje ministarstva nadležnog za poslove socijalne skrbi.

  45. #45

    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Postovi
    37

    Početno

    Evo i mene, ja sam nova ali imam neke infornacije. Već skoro godinu dana pokušavam posvojiti dijete i napokon neki konkretniji pomaci se događaju. Naime, usvojiti ću dijete iz Etiopije. To je moguće preko američkih agencija za posvojenje koje su legalne i nemate briga za nešto ( ja sam se jako boijala pa sam provjeravala preko svih mogućih ambasada). Možete birati spol i dob djeteta. Najmlađe dijete na izlazu iz Etiopije je 6 mjeseci. Problem je dobivanje državljanstva jer mi nenamo model po kojem bi se to učinilo no ne postoji nikakva zakonska zapreka.

  46. #46

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Postovi
    302

    Početno

    kompas, lijepo od tebe što si se javila i dobrodošla nam!

  47. #47
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Kompas , dobrodošla nam. Slobodno napiši malo više detalja o postupku, vjerujem da će neke zanimati .

  48. #48

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,143

    Početno

    Pisi, pisi, vjerujem da mnoge zanima!

  49. #49
    sanja74 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb - Trešnjevka
    Postovi
    1,578

    Početno

    Kompas, baš mi je drago zbog tebe!
    piši nam..

  50. #50
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Super, Kompas, mislim da si pionir u posvajanju iz drugh država na ovom pdf-u !

Stranica 1 od 11 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •