Pokazuje rezultate 1 do 28 od 28

Tema: Utjecaj TV-a na psihu djece

  1. #1

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    3,522

    Početno Utjecaj TV-a na psihu djece

    Molila bi ako netko ima materijale o utjecaju TV-a, filmova i dr. programskih sadržaja
    - koji sadrže nasilje, erotiku i slične sadrzaje neprimjerene dobi -
    na psihu i moral djece, da mi posalje na meil ili stavi ovdje.

    Mogu i linkovi s neta... sve dobro dodje!

    Hvala
    Anita

  2. #2

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,902

    Početno

    Joj, to je bila tema moje maturalne radnje iz engleskog - The influence of media on children. Ali tad još nije bilo neta, pa sam se snalazila kako sam znala, tako da ti i nisam baš od pomoći.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    514

    Početno

    skicnula sam na temu jer me zanima,ne toliko da si dokazem koliko je to nezdravo za malene vec da imam argumente da drugima objasnim zasto reci tvu veliko "ne!"..pa te mogu uputiti na stranice vezano za steinerovu filozofiju,probaj utipkati na yahoo pa vidi..ne znam tocno adresu no vjerujem da ces naci-tamo ima citav konglomerat o temi koja te zanima.javi mi ako ne uspijes pa cu ja prolistati

  4. #4

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    3,522

    Početno

    Hvala ti! Bar neku nit vodilja imam..
    Ovo sam zanimljivo nasla

    ::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

    Kids and the Media: A talk with Eugene Schwartz, a Waldorf School Teacher

    As a Waldorf teacher, what is your view on the mainstream media's power to influence children?

    Actually, Rudolf Steiner, the founder of Waldorf education, said that we are NOT what we eat -- whether we eat peas or beef, potatoes or fish, we remain HUMAN. However, if the inner forces that keep us human, and allow our identity to prevail, are weak, and our food does begin to overcome us, then we become ill, and we are more like what we eat than we chould be.

    In the case of young children and the media, they are NEVER strong enough to fully "digest" what they see and hear, and again and again the media content overcomes the child, and they become what the media makes them. This is why children can listen to a parent telling a fairy tale, and quietly "digest" it and live with it for days as it becomes part of their being. After watching a TV show, however, they are compelled to noisily and wildly "act it out," because it is digesting THEM, and they cannot digest it - they regurgitate the indigestible media content, and become anti-social or even destructive.

    In the Waldorf setting we try to present content that, like the menu of a fine chef, is chosen to enhance and stimulate digestion, rather than overwhelm it -- that leaves the child free to mold herself.

    What about other media outlets? Would you say that listening to the radio has a similar effect on children?

    The more "multi" the media, the more deleterious the effect on the child. Yet separating one sensory experience from the host of others that accompany it isn't healthy either.

    When I tell a story to a child, she watches my body language, my facial expressions, the tears that well up in my eyes due to laughter or sorrow. As she watches my lips move, she imitates that and will be able to enunciate more clearly when she has to speak those words herself. If it is my own child, then he may sit on my lap and be warmed and made secure as he hears the story. What a wealth of sensory and emotional experiences are living in that story-telling -- how different from the cold and disembodied "voice" that wafts from the radio or tape player!

    Considering the media driven world in which we live, how do we shield our kids from the media while not separating them from the world that is?

    Do we WANT children to live only (or merely) in "the world that is"? Children live in their own world -- the world of childhood, first identified by Jean-Jacques Rosseau in the 18th century -- and our efforts to pull them into OUR world may be invasive or destructive. Waldorf educators do not enter the world of the child with missionary zeal to pull children into the 21st century, but rather with a sensitive openness to the child's way of seeing and understanding the world. Media tends to homogenize all ways of viewing the world, to level the differences between all ages and to aim everything at (to use a Hollywood expression) "twelve-year-old boys of all ages."
    :::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: ::::::::::::::::

    Ali, najvise mi trebaju argumenti protiv gledanja NASILJA i erotike sto se djece tice... ne opcenito TV-a! Neku studiju i argumente nekog doktora ili nekog tako...

  5. #5

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    3,522

    Početno

    Odlican tekst na ovu temu!!

    Hvala Sundrops.. ucinila sam bas kako si rekla.. na yahoo trazilici (ne google)

    http://www.thelizlibrary.org/liz/johnson.html

  6. #6

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    svicarska
    Postovi
    1,916

    Početno

    znala sam da ima razloga zasto luku ne izlazem tv-u ... i to jos iz srednjoskolskog udzbenika iz engleskog...
    ali nisam znala da ih ima ovoliko :shock: (a jos nisam ni cijeli tekst iz gornjeg linka procitala)...

  7. #7

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    3,522

    Početno

    Jel bi se dalo kome prevesti taj materijal?

  8. #8

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    514

    Početno

    ne javljam se da bih prevela nego poradi linka gdje ces naci konkretno o nasilju i tvu i jos mnogocega.

    http://www.waldorfhomeschoolers.com/media.htm

    odlican izvor. [/i]

  9. #9

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,235

    Početno

    nemam na zalost nikakav link ali sam jednom negdje procitala da je dopustanje djetetu da gleda nasilne scene na tv-u, zapravo zlostavljanje djeteta i potpuno se slazem s tim.
    steta sto na htv-u nemaju pojma o tome pa se usudjuju u sklopu djecjeg programa ubaciti najavu za neki film - pun nasilja to sam slucajno vidjela i tek tada sam shvatila da se ne mozes opustiti niti dok ti dijete gleda tzv. djecji program. naravno da se to na jednom bbc-u ne bi moglo dogoditi...

  10. #10

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    3,522

    Početno

    Citiraj tridesetri prvotno napisa
    nemam na zalost nikakav link ali sam jednom negdje procitala da je dopustanje djetetu da gleda nasilne scene na tv-u, zapravo zlostavljanje djeteta i potpuno se slazem s tim.
    steta sto na htv-u nemaju pojma o tome pa se usudjuju u sklopu djecjeg programa ubaciti najavu za neki film - pun nasilja to sam slucajno vidjela i tek tada sam shvatila da se ne mozes opustiti niti dok ti dijete gleda tzv. djecji program. naravno da se to na jednom bbc-u ne bi moglo dogoditi...
    Upravo na tome radimo! Bas to s najavama i reklamama! Zakon za to postoji, ali ga se ne pridrzavaju! To moramo promjeniti!

  11. #11

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    952

    Početno

    jučer sam čitala u novinama-mama je zatekla klince od čini mi se 9 godina kako u sobi gledaju erotske filmove
    filmovi se daju inače u 23 sata na lokalnoj televiziji u splitu, te od ponoći na rtl-u
    glasnogovornici obe tv kuće su dali priopćenje kako je to europska norma (i po vremenu emitiranja i po sadržaju programa), te ističu upozorenje prije početka emitiranja, stoga se i ne smatraju krivima

    ne ulazim u detalje zašto već nisu spavali, zašto imaju ili gledaju tv u te sate i sl., ali mislim da njihova mama ipak pretjeruje
    zašto ?
    pa svaki hebeni dan, u bilo koje doba, kad god upalim tv, a to je rijetko-punoooo, punooo više negativnog imaju za vidjeti..i to od običnih crtića (tom & jerry, koji se uvijek mlate) do horotičnih novijih japanskih produkacija gdje su svi robotizirani i ubijaju se, rasturaju..
    čak i u jutarnjem terminu možete vidjeti očajne najave filmova u kojima je sve puno nasilja, ajme majko sapunice di svi svakoga maltretiraju, otimaju, ubijaju, lažu i kradu
    šta djeca koja to gledaju mogu zaključiti-samo ejdno-da je to normalno..

  12. #12

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,235

    Početno

    rtl i ostale komercijalne televizije mogu raditi sto hoce. oni zive od reklama i ovise o gledanosti.
    ali htv koji svi placamo i koji se financira od pretplata...pa to je necuveno!
    hvala bogu da se nesto radi na tome...

  13. #13

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    952

    Početno

    Citiraj tridesetri prvotno napisa
    rtl i ostale komercijalne televizije mogu raditi sto hoce. oni zive od reklama i ovise o gledanosti.
    ali htv koji svi placamo i koji se financira od pretplata...pa to je necuveno!
    hvala bogu da se nesto radi na tome...
    ma mislim čak da bi i privatnici trebali voditi računa o nekim stvarima, ali htv, kako kažeš kojeg mi financiramo-ufffff...!!

    evo npr. crtić nora fora, koji je kao za djecu, u jutarnjem, odnosno dnevnom terminu se olako poigrava s jezikom, tuđenicama i frazama koje nama odraslima itekako nešto znače (seksualno) :shock:

  14. #14
    Mony avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    2,943

    Početno

    Ajde jos ovo sto mozemo kontrolirati jer se daje u ovim i onim satima, ili imamo najavu programa pa TV nije na tom kanalu, ali sam jako, jako, jako ljuta na te najave, forspane, reklame u kojima se vrte scene ubijanja, seciranja... - ma ono - grooozno, i to usred normalnog vremena, prije crtica, dnevnika.... Katastrofa!

  15. #15
    pepi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    ZAGREB
    Postovi
    1,505

    Početno

    Ma nije sve u kasnim satima!
    Pa pogledajte samo "Zabranjenu ljubav" (dobro sad je nema prek ljeta).
    A ja znam hrpu djece koja to gledaju! Eksplitictna ubijanja, istospolna ljubljenja (sad će me neki proglasiti homofobom), ma katastrofa

  16. #16

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    3,522

    Početno

    Stvarno je to sve grozno sto govorite......srecom kod nas TV uopce nije upaljen. Mi gledamo dvd-e i ne pratimo nikakve serije (osim Omi kliniku)...

    Nema da kod nas gori ako nitko ne gleda (vjerojatno radi moje hiperakustike stoga cujem zujanje tv-a do druge sobe) jer ja ne volim buku. Volim glazbu ili tisinu... ali tv stvara neku vrstu kaosa.. djeca vicu, tv upaljen, elektricne plasticne igracke iritantnih zvukova koje je baka donijela, gromoglasne zvecke, plisane zivotinje koji nervozno hrcu ili se glasaju.. meni to zvuci katastrofalno (iako je tako kod skoro svih mojih prijateljica s djecom :/). Ja tako ne zamisljam obiteljski dom, ali ga vidam svakodnevno kod drugih! Kod nas se moze cuti prilicno glasna glazba i nase pjevanje i plesanje... Tv mrzimo. Tako da... trebamo preuzeti dio odgovornosti sto smo ga uopce upalile i stvorile naviku djeci da sjede i gledaju u njega.

    Ali kod bake redovito gleda i to vjerojatno jako dugo i puno, sto mi je katastrofa. Kao, dam dijete baki NA CUVANJE a ona tam sjedi i gleda tv. Bolje onda da je ostala doma i da sam joj pustila ok crtic.

    :::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

    Ono kako je moj muz dobio ideju da nesto treba po tom pitanju napraviit je kad je bio u kinu s Omi i njenom najboljom prijateljicom. Isli su gledati neki crtic... neki lijepi, ne sjecam se koji (tipa Madagaskar). Uglavnom, prije crtica u kinu bile su najave za filmove i on kaze toliko strasne da je objema pokrio oci rukom. I to trebamo srediti! Posudis djetetu nesto ili ga odvedes u kino na lijep, pozitivan filmic, a onda dok ne pocne gleda katastrofalne reklame?!! Uzzzas.

  17. #17
    ninochka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,184

    Početno

    Citiraj pepi prvotno napisa
    Ma nije sve u kasnim satima!
    Pa pogledajte samo "Zabranjenu ljubav" (dobro sad je nema prek ljeta).
    A ja znam hrpu djece koja to gledaju! Eksplitictna ubijanja, istospolna ljubljenja (sad će me neki proglasiti homofobom), ma katastrofa
    homofobu...

  18. #18

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,902

    Početno

    Citiraj Anita-AZ prvotno napisa
    Nema da kod nas gori ako nitko ne gleda (vjerojatno radi moje hiperakustike stoga cujem zujanje tv-a do druge sobe) jer ja ne volim buku. Volim glazbu ili tisinu... ali tv stvara neku vrstu kaosa.. djeca vicu, tv upaljen, elektricne plasticne igracke iritantnih zvukova koje je baka donijela, gromoglasne zvecke, plisane zivotinje koji nervozno hrcu ili se glasaju.. meni to zvuci katastrofalno (iako je tako kod skoro svih mojih prijateljica s djecom :/). Ja tako ne zamisljam obiteljski dom, ali ga vidam svakodnevno kod drugih! Kod nas se moze cuti prilicno glasna glazba i nase pjevanje i plesanje... Tv mrzimo. Tako da... trebamo preuzeti dio odgovornosti sto smo ga uopce upalile i stvorile naviku djeci da sjede i gledaju u njega.
    x1000

  19. #19
    pepi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    ZAGREB
    Postovi
    1,505

    Početno

    Tako da... trebamo preuzeti dio odgovornosti sto smo ga uopce upalile i stvorile naviku djeci da sjede i gledaju u njega.[/quote]

    x1000[/quote]

    I ja potpisujem. Ali danas je to sve nakaradno. Ja se sjećam, u doba mojeg djetinjstva, a bilo je to prije 20-tak , sve je to bilo nekako "nevino", najveći doseg erotike je bila Mira Furlan u " Vučjaku" ili tak nešto sl. Ili se varam?

  20. #20
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    ja sam '75 godište i sjećam se podosta erotičnih scena iz djetinjstva

  21. #21

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    952

    Početno

    Citiraj Lutonjica prvotno napisa
    ja sam '75 godište i sjećam se podosta erotičnih scena iz djetinjstva
    da.. ali su bile tako lijepe, erotične..ove danas su brate mili nakaradne
    svi se karaju, ali bez ikakvog reda

  22. #22
    pepi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    ZAGREB
    Postovi
    1,505

    Početno

    Citiraj MajaMajica prvotno napisa
    Citiraj Lutonjica prvotno napisa
    ja sam '75 godište i sjećam se podosta erotičnih scena iz djetinjstva
    da.. ali su bile tako lijepe, erotične..ove danas su brate mili nakaradne
    svi se karaju, ali bez ikakvog reda
    Ja sam 74 god.
    Da i meni se sve činilo "nevinije"!

  23. #23
    Mony avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    2,943

    Početno

    Ili je sve isto ko prije, a djeca (sto smo i mi nekad bili) mogu vise toga "provarit" nego sto mislimo, ili mislimo da trebaju.
    Mozda i nije dobro da ih toliko stitimo

  24. #24

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,902

    Početno

    Ma i ja sam protiv staklenog zvona, mislim da je kontraproduktivno, ali o TV imam specifično mišljenje - smatram da truje mozak i odraslima, a kamoli ne djeci.

  25. #25

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    718

    Početno

    Ma da nevinije? Ne znam bas.

    A partizanski filmovi nedjeljom ujutro? Mrtvih i ranjenih posvuda.

    Seks u domacim filmovima i serijama nikada nije bio usminkan kao u američkim, nego prilicno eksplicitan, grub i prljav. Sjecam se da mi je mama stalno mijenjala programe kad bi doslo do "nepozeljnih" scena, a u kinima mi je prekrivala oci.
    Jel napravila dobro, ne znam.

    Ne volim kad su vijesti na TV-u, bojim se da ce mi dijete nesvjesno upiti neke ruzne scene kojih stvarno ima puno, puno, previse.
    Slazem se o onom za forspane za horrore i slicno. Uzas.

  26. #26
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Moj M. je jučer pitao zašto na TV-u svaki dan objavljuju samo loše vijesti. Pao avion, pao drugi avion, netko nekog ubio, teroristički napadi, zar oni nisu čuli nizašto dobro, pita moj maleni.

  27. #27

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    svicarska
    Postovi
    1,916

    Početno

    :D dobro pita,pametno dijete...
    mene uhvati takva bedara nakon dnevnika obicno...
    moram priznati da su ovdje vijesti ipak malo pozitivnije i puno manje senzacionalisticke... dobro, ni ne razumijem bas sve ali govorim o samom izboru tema kako se osjeti razlika... mala...

  28. #28

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    svicarska
    Postovi
    1,916

    Početno

    Citiraj lonni prvotno napisa
    Seks u domacim filmovima i serijama nikada nije bio usminkan kao u američkim, nego prilicno eksplicitan, grub i prljav. .
    off topic ali odmah mi je pala na pamet woody allenova:
    'is sex dirty? only if it's done right!'

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •