Pokazuje rezultate 1 do 13 od 13

Tema: Jogurt star 2 godine

  1. #1
    tatek avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb/Precko
    Postovi
    4,271

    Početno Jogurt star 2 godine

    Sigurno vas zanima gdje sam nasao tog kapitalca - u odjelskom frizideru u firmi. Kako mi je danas zadnji dan prije godisnjega odlucio sam tamo napraviti generalku (jer inace to ne bi nitko drugi napravio ... ) pa sam onda pronasao nekoliko takvih bisera. Ovaj dvogodisnji jogurt je sigurni prvak, no bilo je tu nekoliko LGG aktiva, acidofila, tekucih jogurta itd ...
    No, ono sto me je najvise zacudilo i zbog cega otvaram ovu temu je sto su svi jos bili perfektno ne-pokvareni.
    Pitam se da li bi bilo moguce da svi ti lako pokvarljivi mlijecni proizvodi budu tako dobro ocuvani da im nisu dodani svi ti konzervansi ... OK, svi su bili zatvoreni pa nije bilo dostupa bakterija, no ipak ...

  2. #2

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    skoro na vrhu
    Postovi
    1,304

    Početno

    :shock: :shock:

  3. #3

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    1,241

    Početno

    svaka ti čast što si se usudio probati dvogodišnjaka.

  4. #4
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Pa jogurt je fora upravo zbog toga što je jako otporan na kvarenje 8) Zbog tog svojstva je prilično ljekovit - sprječava truljenje probavnog sustava. Doslovno.
    Što se bakterija tiče u takvom kapitalcu ih ima sigurno manje nego kada je bio friški. Laktobakterije su upravo ono što ga čini jogurtom.
    Jogurt napravljen "u fušu" može mirno i bez straha čučati u frižideru i više od 3 tjedna, bez ikakvog straha od kvarenja.
    Osim ako je pasteriziran (bljak), jogurtu ne treba nikakav konzervans. U principu, najveća strahota koju stavljaju u jogurte je želatina, a najčešće ju trpaju u varijante s 0,1% i manje mliječne masti.

  5. #5
    tatek avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb/Precko
    Postovi
    4,271

    Početno

    Citiraj aleta prvotno napisa
    svaka ti čast što si se usudio probati dvogodišnjaka.
    Tko ti kaze da sam ga probao ... :shock:
    Otvorio sam ga, pomirisao, probrckao zlicom ... i istresao u WC.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    1,241

    Početno

    meni nekad doma jogurti izgledaju i mirišu ok, a budu kiselo-gorki (pokvareni). ipak si trebao probati!

  7. #7
    tatek avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb/Precko
    Postovi
    4,271

    Početno

    Citiraj aleta prvotno napisa
    meni nekad doma jogurti izgledaju i mirišu ok, a budu kiselo-gorki (pokvareni). ipak si trebao probati!
    Fala, ne bih ja!
    U zamjenu cu za par minuta "okrenuti" jedan acidofil kojem rok istice sutra, vec znam da ce biti pomalo vodenast sa nakupinama masnoce na poklopcu, no to je OK.

  8. #8

    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    varaždin
    Postovi
    1,228

    Početno

    Citiraj Davor prvotno napisa
    U principu, najveća strahota koju stavljaju u jogurte je želatina, a najčešće ju trpaju u varijante s 0,1% i manje mliječne masti.
    Pa kaj želatinu stavljaju u sve nemasne jogurte ili ima nemasnih jogurti bez želatine, ovisno o proizvođaču?

  9. #9
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Svaki treba provjeriti, ali da, većina. U ofarbanim varijantama praktično svi.

  10. #10
    Zoila avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    u sredistu elferingeworta
    Postovi
    466

    Početno

    Davor (napisa):
    U principu, najveća strahota koju stavljaju u jogurte je želatina, a najčešće ju trpaju u varijante s 0,1% i manje mliječne masti.


    Pa kaj želatinu stavljaju u sve nemasne jogurte ili ima nemasnih jogurti bez želatine, ovisno o proizvođaču?
    ako jogurt s 0.1% mljecne masti nema zelatina, onda mora imati nesto drugo sto ce ga "ocvrsnuti" - inace bi bio prerijedak i ne bi vise licio na pravi jogurt, zato preferiram punomasne stvari, blizi su prirodnom obliku. Slicna prica s obradom biljne masti u margarinu, dodatkom brasna u mljeko s malim % mljecne masti itd.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    Ma mlijeko s manje masti je jednostavno vodeno - ako staviš u kavu istu količinu masnog, polumasnog ili nemasnog mlijeka, posvjetlit će proporcionalno udjelu masti.
    A ako staviš rižino mlijeko skoro uopće ne posvijetli (sojino nisam probala).
    Da u mlijeko stavljaju brašno pretvorilo bi se u puding kad ga kuhaš.
    Misliš da u one tekuće voćne nemasne isto dodaju želatinu ili škrob?

  12. #12
    sis avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    1,063

    Početno

    Primijetila sam da ako koristim 0,1%tni jogurt kao starter, puno brže nastane novi jogurt. Ima li to kakve veze ili je slučajno?

  13. #13
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Vindija stavlja pektin, a Dukat stavlja želatinu. Strane firme skoro sve stavljaju želatinu.
    U principu je čak i obrano mlijeko podjednako bogato bjelančevinama i oligosaharidima kao i pravo, ali nema emulgacijsko svojstvo. Ako radiš pjenu za kapučino, jednako će dobro ispasti s obranim i punomasnim mlijekom - ako nisu razrijeđena s vodom.
    S druge strane, količina masnoće u punomasnom mlijeku je zanemariva kada se usporedi s drugim namirnicama, a sve uz uvjet da se zaboravi njeno dragocjeno emulgacijsko svojstvo. Jedino se u emulziji mogu raspršiti i probaviti brojna hranjiva.
    Alternativa mlijeku kao emulziji ne postoji. Industrijske otopine mljevene soje odazivaju se na "sojino mlijeko", a nemaju čak ni sojinu masnoću. Šteta.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •