Pokazuje rezultate 1 do 26 od 26

Tema: Pisanje unazad iliti naopako

Hybrid View

prethodna poruka prethodna poruka   sljedeća poruka sljedeća poruka
  1. #1

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,230

    Početno Pisanje unazad iliti naopako

    Da li smo nekad prije pisali nesto o tome ili ne jer mi nekako se cini da je to vec neko pitao ali ne mogu naci.

    Naime Annabel zna sva slova i sad recimo sta god pise napise pravilno mislim slova ali je sve unazad.

    Ono

    LEBANNA

    ali krene od slova A ali onda na pogresnu stranu. Nije samo njeno ime u pitanju nego sve sto napise i nasa imena sve je naopako.

  2. #2

    Početno

    Ajme, ja sam mislila da je 'pišanje'

    Odvedi je nekom stručnjaku za stvari poput disleksije, sad dok je još mala pa da vide zašto je tako, postoji šansa da je jednostavno faza, ja sam neko vrijeme sve pisala tako da se za r, j i z moglo skužit samo ako sam stavila ogledalo

  3. #3
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Natasa, Petra kad je pocela pisati isto tako je pisala. Trebalo joj je malo vremena da skuzi da ipak postoji smjer u kojem treba ici.

    Probaj joj objasniti, pokazuj sa prvih nekoliko rijeci prstom slovo po slovo gdje treba ici i pohvali je sa svakim slovom koje je u pravom smjeru.

    Druga taktika je da je nagovoris da prvo slovo napise uz lijevi rub papira pa onda nema izbora nego krenuti sa ostalim slovima na desno

    Ja se ne bih zabrinjavala o disleksiji, sigurno ne u ovoj tocki razvoja. Tek je pocela pisati, a postoji toliko pravila kod pisanja - ne moze se sve odjednom skuziti.

    Drugo, kod disleksije se slova brkaju pa bi ona njeno ime napisala nesto kao NANALBE. A i to, koliko sam upoznata (ali moram priznat da tu nisam strucna osoba), se dijagnosticira tek nakon par godina ako dijete jos uvijek ima problema.

  4. #4
    Kaja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Vinkovci
    Postovi
    259

    Početno

    Probaj kupiti slovaricu za prvašiće pa neka slaže riječi s karticama, a tek poslije neka to napiše

  5. #5
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    ma ne vodi je nigdje, bar ne jos, to je sasvim normalna faza u ucenju pisanja, proci ce do jeseni

  6. #6

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    473

    Početno

    Joj! Dobro da moja Maja nije jedina. Natasa, nas muči isti problem!.
    Maja je znala skoro sva slova prije drugog rođendana, a i inace je poprilično napredna u svemu. Sad kako je već dva tjedna kod mojih, tupe mi u glavu da ju hitno moram voditi da vidimo da nije disleksija.
    Ja isto smatram da je još rano. Nadam se da su ipak još mali i da je njima to još nebitno. Totalno ju fascinira pisanje, pa ne razmislja na koju stranu piše. Kad ju upozorimo, uredno krene kako treba.
    Ja sam isto na sto muka. Mislila sam prvo razgovarati sa njenom doktoricom, pa vidjeti šta će ona reći.

  7. #7
    Marija avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,063

    Početno

    MIslim da ti još nema razloga za brigu. Paula je naučila piati s nekih 5 godina (samostalono) i najčešće je pisala baš tako, kao u ogledalu. MM i ja smo mislili da je to zato što je ljevoruka. Mi smo je uvijek pohvalili, probali diskretno pokazati kako je pravilno, i nismo baš previše forsali ni ispravljali. A sad u školi piše bez problema...

  8. #8

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    473

    Početno

    Nije Annabel puno starija od Maje. Samo mi nije baš jasno kako već ide u školu :shock:
    Kod nas isto postoji mogućnost da je ljevoruka, al ne možemo znati, jer ni ne može baš upotrebljavati tu rukicu, pa je primorana pisati desnom.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Toronto, Kanada
    Postovi
    17

    Početno

    Ne brini Nikola radi istu stvar, ili pise unatrag ili slova razbaca posvud okolo :D , a nekad kad hoce se potruditi onda napise i normalno Nikola kako treba. Mislim da je to samo faza, mozda jos ne kuze da rijeci uvijek teku u jednom smjeru.... :D

  10. #10

    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Postovi
    69

    Početno

    Nataša, to pisanje naopako javlja se kod djece koja su imala nekih motoričkih problema, odnosno kod djece koja su preskočila fazu puzanja ili nikad nisu puzala baš kako treba.
    Jučer sam bila s bebom kod neuropedijatrice (ne pokazuje neku želju za puzanjem)... rekla je da kod takve djece nastaju posljedice poput tog pisanja naopačke, problema s orijentacijom, s geometrijom...

    Moj stariji sin, koji je također imao nekih lakših motoričkih problema, dokaz je da ovo nije uvijek istina. Naime on je isto naučio slava s 2 godine, pisati i čitati s 3 godine, a nikad nije pisao naopako. Pa sad ti znaj!!!

  11. #11
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    cure, ja i dalje odgovorno tvrdim da je to normalna faza oja samo u malom br djece moze ukazivati na probleme tipa disgrafije i sl. ali i to tek kad dijete napuni 6-7 god

  12. #12

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,230

    Početno

    Sad sam nesto vjezbala s Annabel pa se tek sad sjetih da sam otvorila ovaj topic.

    Ja nikad nisam pomisljala na disleksiju iako sam se par puta posvadjala sa muzem oko toga jer on je mislio jos prije godinu dana da Annabel ima disleksiju.

    Mene je zanimalo kakva je to razvojna faza jer recimo sad smo vjezbale alfabet koji je napisan na sablonu i ono u prvom redu


    ABCDE
    FGHIJK

    E sad ona procita tj otpjeva abcde pa onda nastavlja F ali pokazuje K i to naopako vrti.U sustini ja mislim da je to ona memoriziraka kao pjesmicu.Ovdje ih u sustini uce po principu pamcenja na nacin sto recimo Annabel kad vidi slovo A ona kaze Anni Apple ili G golden Girl i sva slova tako i kad ih izmiksas ona ih sve zna znaci ne samo po redu i recimo skuoljali su neku lovu za djecu u Africi i sad ja joj dala dva puta po pet dolara ona kaze ovo nije deset ovo je pet. Ja joj pokusam objasniti da 5+5 su deset a ona pita ali broj deset je 1 i 0 znaci ni d od disleksije jer sve ona to prepoznaje.


    Slazem se s Flo ali me zanima da li to moze netko pojasniti mislim kakav je to razvojni proces. Ma ni na kraj pameti mi nije bilo da je negdje vodim.

    Kod nas je skola obavezna sa 4 godine po zakonu

  13. #13

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,230

    Početno

    Anci napisala

    Ajme, ja sam mislila da je 'pišanje'
    Znas da kad sam postavila topic odmah sam mislila da ce netko mislit da je pisanje unazad Zato si ti i otvorila da vidis kako se to pisa unazad :D :D

  14. #14

    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Postovi
    69

    Početno

    Ma mislim da ipak nema mjesta za paniku. Koliko djece njene dobi još uopće ne pomišlja na učenje slova, barem u Hrvatskoj.
    Škola s četiri godine ?Meni je žao što Karlo mora sa sedam. Da mu je bar još koja godina da se igra...

  15. #15
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Ma da, karolina, al nije to onakva skola kako se to obicno zamislja u Hrvatskoj. Klinci ne sjede u klupi cijeli dan i bulje u plocu. Uci se kroz igru, obicno se sjedi na podu u krugu, igra se, prica, pjeva itd.

  16. #16

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    NL - UK - NL
    Postovi
    724

    Početno

    Benjamin za pola godine pune 4 godine i mi to svi jedva cekamo jer onda smije u skolu!!! 8) 8) A tamo crtaju, gledaju TV, boje i sl. Do pete godine ni nije obavezno, tako da ti dodje k'o jeftini vrtic!!!

    A sto se naopakog pisanja, pisanja u ogledalu tice to je i Benjamin radio prosle godine, sa 2.5 godine. Samo nama nije ni na pamed padalo da to nije normalno, nego ono vidi sto nam je sin pametan, vidi slova sa svih strana. Bice da je do nas Uzgred i on je lijevak!! To mora da ima neke veze!!

  17. #17

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Amsterdam
    Postovi
    547

    Početno

    Ma ne vjerujem da ima puno veze je li lijevak. Moj nije lijevak i radio je isto. Cak i kad je htio 'citati' kretao bi sa desne strane reda i govorio slovo po slovo prema lijevoj strani.

    Par puta sam mu rekla kako treba, sad vise ne radi. Ja mislim da klinci instinktivno krecu onako kako je njima logicnije slagati slova. Ja se sjecam da je meni uvijek izgledalo pogresno sto se cita s lijeva na desno. O tome sam puno razmisljala kao klinka.

  18. #18
    dijanam avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    975

    Početno

    I Andrija radi isto vrlo cesto. Ne samo sto pise s desna, nego i obrne sva slova tako da je u ogledalu sve savrseno. I desnjak je.

  19. #19

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Križ
    Postovi
    72

    Početno

    Radim u školi s klincima od 1.-4.razreda.Moje iskustvo je da je djeci koja znaju čitati i pisati u 1.razredu dosadno.Ne treba ih tjerati da nauče pisati prije škole,korisnije ih je učiti čitati,ako već žele.Naravno,kao i u svemu ne treba ih u ničem sputavati.Možete zajedno izrezati slova od kartona i pobojati ih- klinci teško upotrebljavaju škare,slažite zajedno riječi-igrajte se,da shvate školu kao igru.Zrcalno češće pišu ljevaci a njima sve inače ide teže i sporije,međutim nikad ih nemojte prisiljavati da budu dešnjaci jer oni to nisu.Moj sin je ljevak.Nadam se da sam malo pomogla.Pitajte ako vas što zanima.Pozdrav!

  20. #20

    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    272

    Početno

    Slažem se s nanom.U većini slučajeva je bolje da djeca u prvi razred uđu kao tabula raza jer ih je onda osnovama lakše naučiti nego ispravljati eventualne pogreške naučene kod kuće(nenamjerne).Sve eventualne pogreške u načinu pisanja,držanja olovke dijete će svladati u školi uz pomoć učitelja.S djecom se možete igrati kao što je i nana rekla,na slovo na slovo,slagati neke kraće riječi i čitati ih s razumijevanjem.Više od toga nije potrebno.Što se ljevaka tiče ne znači da će biti slabiji od druge djece,a radit se i snjima mora kao i s dešnjacima.I sama sam ljevak tako da razumijem poteškoće s kojima se djeca susreću no sve se može uz malo volje i rada svladati.Samo se vi kao roditelji ne sekirajte previše i ne očekujte bar što se škole tiče previše od djece jer ih to vrlo često sputava.

  21. #21

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    samobor
    Postovi
    97

    Početno

    Samo da se nadovežem na pisanje. Moja Lana zna gotovo sva slova i zna pisati riječi do 7-8 slova. Ne zna pisati rečenice.
    Neki dan piše normalno, a neki dan piše kao u ogledalu (ponekad mi dođe da pogledam u ogledalu koja je to zapravo riječ).
    Puno češće piše normalno, a ovo s ogledalom joj dođe tu i tamo. Kad je pitam kako to da je tak napravila, samo sliježe ramenima, ne zna razlog.

  22. #22
    (maša) avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Zg, IR
    Postovi
    2,188

    Početno

    Tražim po netu ali ne nalazim puno ili krivo tražim..
    Mihael (skoro 5 god) već nekih 6 mj piše slova, do nedavno je pisao ok, unazad 2-3 tj je počeo pisati kao u ogledalu, sa desna na lijevo, slova su ispravno napisana samo ih treba čitat u drugom smjeru.
    Objašnjavamo da se piše od ljevog ruba prema desnom, većinom piše tako a onda odjednom drugačije.

    Zasad ne brinem. Trebam početi? Jel kod durgih naopakih pisača prestalo samo?

  23. #23
    piplica avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    3,170

    Početno

    Mašo, to je normalno, moji su oboje imali tu fazu kada bi znali ubaciti poneko slovo zrcalno,
    ili brojku, najviše broj 3. To je trajalo nekoliko vrijeme i prestalo.
    Ne trebaš ništa posebno poduzimati, ukaži im kada pogriješe, neka isprave i gotovo.

  24. #24
    (maša) avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Zg, IR
    Postovi
    2,188

    Početno

    Hvala ti

  25. #25
    Pinky avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    5,498

    Početno

    ja cu ko pravi gnjavator samo reci da pricate o disgrafiji a ne o disleksiji. Postoji i diskalkulija, vezana uz brojeve.

  26. #26
    zmajica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    700

    Početno

    Moja starija je naučila pisati slova i čitati u dobi između 4 i 5 godina.
    Al kada je počela spajati slova i pisati riječi , tako je počela pisati zrcalno. I to sve, pisala je s desna na lijevo i sva slova naopačke. Fino, lijep i uredno, ali naopako. Doslovno se sve moglo pročitati kada se papir s njezinim pisanjem stavio pred ogledalo.
    Ona je isključivi ljevak, sve radi lijevom rukom.
    Ja radim u dječjoj bolnici i pitala sam logopedicu (koji su inaće kompetentni po pitanju disgrafije, disleksije i diskalkulije) jel potrebno poduzeti nešto, jer je bila još godina dana do polaska u školu i ona mi je rekla da ju blago usmjeravam prema pravilnom pisanju i da će naučiti.
    Tako je i bilo. Sad je završila prvi razred i piše savršeno, ni traga zrcalu

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •