Stranica 1 od 3 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 144

Tema: Dolje Sears, živio J. Juul?

  1. #1

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,902

    Početno Dolje Sears, živio J. Juul?

    Čitav ovaj podforum i koncept AP-a dobrim dijelom se oslanja na neke postulate dr. Barryja Searsa. Jel' se uopće zove Barry ili mu je to brat koji je pisao o prehrani u Zoni? Nebitno. Meni se koncept AP-a kao takav uvijek činio logičnim i za mene jedinim mogućim pristupom djetetu, no nikad mi nisu sjeli Searsovi tekstovi, savjeti i metode (pogotovo time out o kojem imam katastrofalno loše mišljenje) - sve mi je to djelovalo self-help instantno i za moj ukus previše površno i pouopćeno za svu djecu.

    (Mala digresija, ne usko vezana za Searsa: nije mi se svidjela ni knjiga Odrastanje Kaina, isti pristup, ista stvar. Imala sam osjećaj kao da novinarka Mile ili Glorie pokušava analizirati nešto što je za nju presloženo.)

    Već sam odustala od čitanja knjiga o roditeljstvu, a onda mi je na moru u ruke dopao Nikin Jesper Juul - Vaše kompetentno dijete. Ne moram vam ni spominjati s koliko sam predrasuda pristupila štivu, no svi oni koji su tu knjigu pročitali, znat će koliko su se brzo te predrasude otopile. Negdje oko pete stranice.

    Neću sad ja biti površna pa reći da je iz aviona vidljiva razlika između analitičkog uma jednog Danca vs. jednog Amerikanca, ali skoro da bih mogla...

    Pričala sam s par mama koje su nekad smatrale Searsa autoritetom (ili barem next best thing) i sve smo zaključile da J. Juul otvara jednu novu dimenziju roditeljstva i da "once you go Juul - you don't come back"

    Pa me zanima...Ima li tu bivših Searsovih obožavatelja koji su otkrili Juula i ostavili Searsa uplakanog novim pokoljenjima, što je za vas AP, koje su po vama dobre i loše strane AP-a po Searsu, kako ste shvatili Juulov pristup, kako biste opisale svoje roditeljstvo...U stvari ovo nije konkretan topic s konkretnim pitanjem, već bih voljela da nabacimo malo brainstorminga...Nit vodilja je sljedeća: mislite li da jedan sazrio AP roditelj može i mora preći na sljedeću stepenicu nakon Searsa, je li J. Juul ta stepenica, koliko sami rastete i mijenjate se kroz aktivno roditeljstvo...

    I jedno bonus pitanje: da su AP izbori, biste li glasali za Searsa ili Juula?

    Nadam se da neću ostati neshvaćena.

  2. #2
    momze avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Postovi
    4,444

    Početno

    nije Barry, vec Bill Sears!

    ne, neces ostati neshvacena - ja, nazalost, ne mogu odgovoriti na tvoja pitanja bar dok ne procitam nesto od Jespera Juul-a. narucujem knjigu preko amazon-a vec 3 tjedna....

    meni je AP bio pravo otkrice u odnosu na to kako sam ja odgajana i kako sam odgajala svoje prvo dijete. kao i u svemu u zivotu, uzimam ono sto mi srce i intuicija bezrezervno prihvacaju. zach je jos mali za time-out, tako da to nisam probala, vjerojatno cu sebe staviti u time-out kada dodje do takvih situacija.

    kada procitam juul-a, javim ti za koga bi glasovala da su danas sears-juul izbori.

  3. #3
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    meni je juul bio prvi . (zvuci malo bedasto, ali u brzini pisem )
    pa su mi svi poslije, pa i sears bili barem koplje ispod.

    ja sam ti pravi fan juula. i to bas zato jer nije pisan kao knjiga uputa ili recepata kojima ja uvijek prilazim sa zadrskom. i zaista mi je otvorio potpuno nove dimenzije i roditeljstva i partnerstva. i to sve stavio u jednu dinamicku ravnotezu....ja njegove knjige svako malo ponovo procitam.
    i bilo mi je krivo ko psu sto nisam bila u zagrebu kada je on gostovao na tribini.

    ps.
    cesto mi se dogadalo da kod americkih autora/ica (npr. neke feministicke knjige) budem zaprepastena nacinom pisanja (kako ti kazes glorija, mila ), pogotovo kada ga usporedim sa eurpskim/francuskim autoricama sa divnim bogatim jezikom, analitickim, kompleksnim pristupom, intelektualnim ozracjem, itd...

  4. #4
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Davno, jako davno, nakon prve zaljubljenosti u Searsa (tada sam jos uvijek Juula drzala daleko od sebe jer me izuzetno izbedirao prvi pokusaj citanja njegove knjige), dosla sam do slicnih i jos zescih zakljucaka.

    Osobno mislim da je dr Bill samo imao srece da kumuje nazivu jedne vrste roditeljstva, da je jednoj potrosackoj naciji trebao netko sa zicom za biznis kakvu ima on, a da istovremeno promovira neke ljudske/obiteljske vrijednosti koje su im falile. A jos kad je sve to stiglo do nas, koji smo obasipani staromodnim savjetima kakve jos uvijek primjenjue velik broj nasih vrsnjaka. Ihaaa!

    Ja ih vidim ovako:
    Sears je dobar jer ti ipak daje nekakvo samopouzdanje i smjernicu da nesto radis dobro i da nisi sam u vjeri da je takav nacin dobar (i da neces njime razmaziti dijete), usput ti servira nacin/rjesenje postupanja s djetetom. Juul te tjera da odrastes, da ne ovisis o njemu, knjizi i nekakvom nacinu odgoja koji on promovira i da preuzmes odgovornost za odgoj svoga djeteta.

    kako ste shvatili Juulov pristup, kako biste opisale svoje roditeljstvo
    Napustila sam Searsa, napustila sam Juula i otkrila sebe.
    Sears mi je dao ribu kad sam bila gladna, Juul me ohrabrio (i pokazao par tehnika) kako da ribu sama ulovim.

    I zadnje, ali ne manje bitno, ako sam shvatila Juulovu bit, mislim da bi prolupao kad bi procitao ovo - da ga trpamo u neku ladicu, bilo koju pa bila ona i AP.

    BTW, mislim da je AP ipak naziv koji je patentirao dr Bill pa mu dajmo malo kredita.

  5. #5
    VedranaV avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,261

    Početno

    Da su izbori, Juul bi bio moj čovjek .

    Sears mi je bio OK, miljama daleko od onog što su moji roditelji prakticirali. Juul mi je još par stepenica dalje. Ali isto mislim da se treba voditi vlastitim osjećajima i promišljanjima, ono što je meni Juul dao su dodatna hrabrost i znanje.

    Instant savjeti rješavanja nekog problema mi obično ne sjedaju, u kojoj god da su knjizi. Volim savjete tipa svako dijete je individua, pogledajte, vidite, razmislite, procijenite, vodite se ljubavlju, poštovanjem i sl. Onda se obično nađe neki način.

  6. #6
    VedranaV avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,261

    Početno

    Istovremene, i tako slične .

  7. #7
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Citiraj BusyBee prvotno napisa
    Juul te tjera da odrastes, da ne ovisis o njemu, knjizi i nekakvom nacinu odgoja koji on promovira i da preuzmes odgovornost za odgoj svoga djeteta.
    super receno.

  8. #8
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Citiraj VedranaV prvotno napisa
    Instant savjeti rješavanja nekog problema mi obično ne sjedaju, u kojoj god da su knjizi. Volim savjete tipa svako dijete je individua, pogledajte, vidite, razmislite, procijenite, vodite se ljubavlju, poštovanjem i sl. Onda se obično nađe neki način.
    isto super receno.

  9. #9
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno


  10. #10

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,902

    Početno

    Citiraj VedranaV prvotno napisa
    Instant savjeti rješavanja nekog problema mi obično ne sjedaju, u kojoj god da su knjizi. Volim savjete tipa svako dijete je individua, pogledajte, vidite, razmislite, procijenite, vodite se ljubavlju, poštovanjem i sl. Onda se obično nađe neki način.
    No, to je to. Mene je Juul zato toliko oduševio, jer NEMA instant rješenja. Sve se svodi na to da moraš poznavati svoje dijete, procjeniti svaku situaciju, nema tu rješenja tipa "Kod nas je palilo kad bi djetetu pjevušili..." kao kod Searsa. Juul piše upravo ovo što je Vedrana napisala. Daje ti jedne posebne naočale za promatranje svijeta roditeljstva, ali ti ga i dalje gledaš svojim očima i vodiš se svojim razumom, osjećajima i instinktima.

    I da, cijelo vrijeme sam htjela to napisati i na kraju sam zaboravila - nipošto ne bih "žigosala" J. Juula AP titulom, stavila sam temu u ovaj podforum jer mi se čini kako bi se ovdje moglo naći najzanimljivih razmišljanja, a ne zato da proglasim JJ-a novom AP ikonom. Ovo za izbore je, naravno, šala.

    Busy Bee, jako mi se sviđa ovo što si napisala za Searsa, to je otprilike moje razmišljanje.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,902

    Početno

    Citiraj BusyBee prvotno napisa
    ...dr Bill...
    Ovo me opako podsjeća na dr. Phil.

  12. #12
    momze avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Postovi
    4,444

    Početno

    Citiraj BusyBee prvotno napisa
    Napustila sam Searsa, napustila sam Juula i otkrila sebe.
    Sears mi je dao ribu kad sam bila gladna, Juul me ohrabrio (i pokazao par tehnika) kako da ribu sama ulovim.

  13. #13
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    blago meni. ja ne znam ni jednog od njih - a ipak sam AP.

  14. #14

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Zapresic
    Postovi
    768

    Početno

    a di se ta knjigica moze nabavit?

  15. #15
    retha avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    zemlja neizlazeceg sunca
    Postovi
    1,599

    Početno

    I jos jedno pitanjce(mozda malo blentavo),jesu li ti sve knjige na engleskom? Mislim,meni je uvijek lakse nesto citat i razumjet na svom jeziku.

  16. #16
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    Juula imas dosta prevedenog na hr
    ukucaj njegovo ime na www.superknjizara.hr

    sto se tice favorita, potpisala bih BB i VV

  17. #17
    momze avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Postovi
    4,444

    Početno

    Ivonna, hrvatska izdanja mozes nabaviti preko linka koji je stavila Emily ili u hrvatskim knjizarama, a Sears-a preko interneta (mislim da on nije preveden na hrvatski). ja sam njegove knjige kupovala preko amazon.com

  18. #18

    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Tu i tamo
    Postovi
    165

    Početno

    mozes i na www.smib.net

  19. #19

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Vidiš, vidiš, baš zanimljiva tema.
    I sama sam često o tome razmišljala. Meni je Sears bio otkriće u trudnoći (i to prije svega iz tekstova s "Rodinog" portala, onda sam nabavila knjige), ali poslije sam se malo razočarala, zapravo, prije bih rekla da sam ga počela čitati kritičnije i s rezervom. Onda je došlo "Vaše kompetentno dijete" i shvatila sam da moram još puno toga naučiti, i o sebi i o djeci.
    Ne mogu reći ni da je Juul moj idol, ali mi se jako sviđa kako piše, iako me često potiče na pomisao kako zapravo nemam pojma što radim, i to me pomalo plaši

    I moram još nešto dodati - meni se ipak sviđa "Odrastanje Kaina", iako je tipično američka. A sad čitam jednu drugu knjigu o dječacima (drugog autora), pa kad pročitam...

  20. #20
    anchi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    1,171

    Početno

    Čitam Searsa, a pročitala bi i Juula (ipak sam ja štreber))). Ipak, smatram da se najprije moramo voditi svojom intuicijom jer smo svi mi različiti, a i naša dječica isto tako. Za mene je AP način života, a ne skup instant rješenja i metoda. Trenutno čitam The discipline book i s nekim stvarima se slažem, a s nekima ne. Naprosto se vodim unutarnjim osjećajem i usvajam ono što mi je logično...

  21. #21

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,902

    Početno

    Citiraj anchi prvotno napisa
    smatram da se najprije moramo voditi svojom intuicijom jer smo svi mi različiti, a i naša dječica isto tako.
    To Juul govori. Ja razmišljam slično kao ti i sorciere...Uopće nisam "pušila" knjige o odgoju, zato mi se sviđa Juul - to nije knjiga o odgoju, nego čista filozofija odnosa roditelja i djece.

  22. #22
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    Još jedna štovateljica Juula

  23. #23
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Meni je to nekako skroz drugi tip literature - Baby Book od dr. Searsa mi je baš, onako, praktični priručnik iz kojega sam štošta naučila o njezi beba, o bolestima, pa i o hranjenju adaptiranim mlijekom o čemu nisam pojma imala, a dr. Sears je po mom mišljenju jedan zdravorazumski pedijatar pa su mi njegovi savjeti uvijek dobro došli za smirivanje panike
    Što se odgoja i discipline tiče, odavno sam zaključila da dijete neću moći odgajati po manualu jer ne mogu ja postati neka druga osoba, tako da mi dijelovi Searsove knjige o odgoju a niti Discipline Book nisu niti bili posebno zanimljivi (iako ima i tamo praktičnih savjeta za rješavanje konkretnih situacija) - uglavnom, čitajući taj dio Searsovih knjiga nisam zapravo pročitala niti naučila ništa novo. A knjiga Jespera Juula je nešto posve drugačije i posve novo, i dobro kaže tanja - i meni stvara osjećaj da pojma nemam što radim (a i još više zastrašujući osjećaj da ću ipak itekako morati i sebe mijenjati).

  24. #24
    vitekova mamuška avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    846

    Početno

    Ja čitam "Vaše kompetetno dijete" već više od mjesec dana i ne mogu ju dovršiti jer me plaši :/ posebno me plaši to što se često prepoznajem u demokratskom stilu odgoja. U nekim se slučajevima ne slažem s Juulom, neki mi njegovi savjeti iz primjera koje navodi nisu jasni. Mislim da ću prije svega pročitati knjigu do kraja, pa još jednom pročitati cijelu knjigu, onda ću bolje znati objasniti malo mučan i depresivan osjećaj koji me obuzme dok ju čitam :/

  25. #25
    Fidji avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,248

    Početno

    Ah, taj Jesper Juul...

    Kad sam prvi put pročitala Vaše kompetentno dijete niš mi nije bilo jasno, Ema se tek rodila. (no hoćeš više guknuti Jespere i dati neki konkretan savjet, ok jasno mi je što ne smije, ali pobogu daj reci što smijem)

    Kad sam drugi put pročitala Vaš kompetentno dijete, sve mi je bilo jasno, Ema je imala oko 2 godine. (dobro nije mi bilo jasno kad veli da je svako dijete sposobno samo odrediti kad je pospano, ali ostale kockice su se fantastično poslagale)

    Kad sam treći put pročitala Vaše kompetentno dijete, Ema je imala 3 i pol godine i imala sam bebu u trbuhu. Duboko me potresla, počela sam se boriti s nekom svojim demonima, uglavnom odjednom mi se činilo da sve krivo radim + valjda su tu i treudnički hormoni u pitanju. (dijete ću definitivno upropastiti greškama preuzetim još iz roditeljskog doma, najviše kritizerstvom, kako da joj pokažem primjerom kad i ja radim krivo...)

    Kaj da velim, obožavam tu knjigu i jedva čekam da je pročitam i 4. put.

    Searsa sam čitala kasnije. Nije on meni uopće loš, samo ga ne bi čitala 4 puta.

  26. #26
    kloklo avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Jarun
    Postovi
    2,995

    Početno

    Ja mislim da su meni oba bila vrlo potrebna i jako sam im zahvalna...

    Zahvalna sam i na tome što sam prvo čitla Searsa jer je jednostavniji, kak da velim, ja sam tip koji voli poslušati konkretan savjet kad sam na nepoznatom terenu, a briga o djetetu je bila itekako novi teren za mene...

    Bez Searsa bi vjerojatno popušila fore svog strogog odgoja i glavna briga bi mi bila da "ne razmazim dijete" - fraza koju sam nebrojeno puta kao upozorenje čula u vrijeme trudnoće i inače u životu, fraza koja ti se utisne u mozak i bojim se da moja ljubav prema Leoni jednostavno ne bi bila dovoljna da me spasi od krivih postupaka kojima bi je povređivala misleći kako je to u redu "jer je za njeno dobro".

    Iako sam u želucu osjećala da stare metode nisu dobre, jednostavno nisam imala dovoljno razvijene prirodne instinkte kao npr. Sorci niti muda da krenem nekim novim načinom, protiv struje, a bez da mi netko doslovne na primjerima ne pokaže kako je dobro raditi...ne bi mi bilo dovoljno samo znati što ne smijem, recite mi kako smijem!

    Ali negdje prije pola godine mi je Jull dopao šaka i baš je bilo pravo vrijeme za to...
    Prije bi bilo prerano ali tad sam već dobro stajala na AP nogama i Jull mi je fantastična nadgradnja i golem korak naprijed, obožavam tog čovjeka i njegov način razmišljanja...
    Sears ti da savjet, primjeniš ga ili ne, ako radi supeeeeeeeer, razradiš metodu po potrebama svog djeteta jer ti je postavio um u pravom smjeru, ali zapravo ne dumaš puno o tome...eee...ali pročitaj Julla i upala su u nevolju, provest ćeš dane razmišljajući o tome što je rekao

    Njih dvojica su mi ko početni i napredni tečaj...ko što ću ja Leonu naučiti postavit šahovske figure i osnvna otvarnja, a tayo će nastaviti s punom ljepotom i kompliciranošću te divne igre

  27. #27
    pinocchio avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,058

    Početno

    kad sam zatrudnila odmah sam znala da će moje dijete imati tu privilegiju da mu ja budem mama jer je sigurno neću "odgajati" tako često viđenim i spominjanim metodama. nikad čula za AP, tek otkrila rodu i skužila da tu ima još cura koje žive u nekim svojim svemirima i dijele moje mišljenje. a mislila sam da sam prokleto sama. nije se bilo teško zakačiti.

    brzo sam skužila da je to kako se ponašam prema mojom ladi AP i htjela sam vidjeti što kažu neki kompetentniji od mene. mogu samo još ponešto naučiti. i jesam - kad sam pročitala searsa. zapravo, nisam puno naučila, već sam samo dobila potvrdu da za sada nisam napravila kardinalne "greške".

    slobodno vrijeme koje mi je lada ostavljala i moji tadašnji kapaciteti 24/7 dojilje bili su faktori zbog kojih nisam niti mogla čitati neko zahtijevnije štivo. tada još nisam ni čula za juula.

    a onda sam otišla na njegovo predavanje i ostala bez daha opčinjena istovremeno njegovom jednostavnošču i slojevitošću. sasvim prirodno uslijedilo je "kompetentno dijete".

    to sigurno nije priručnik (što bi se za searsa, uz dužno poštovanje, ipak moglo reći), a niti lako štivo za godišnji domor. to je knjiga koja se čita u potpunoj tišini kako baš ništa ne bi moglo omesti taj duboki mir kojeg to uznemirujuće štivo nosi sa sobom.

    nakon kompetentnog djeteta zapravo sam bila totalno iscrpljena od bujice konfuznih misli, straha da ipak sve radim krivo, da neću uspjeti jer nisam AP dijete AP roditelja...

    srećom, agonija je trajala nekoliko dana kad sam shvatila da je normalno da se tako osjećam jer juul, za razliku od searsa, podučava metodu, umjesto da daje jednostavna i pitka rješenja.

    da ne kažem da je kompetentno dijete zapravo knjiga o odgoju odraslih, a ne djece. a to je upravo ono što je meni trebalo juul će u svakom slučaju (barem ja tako mislim) naći puno manje štovatelja jer je zahtjevan, kontemplativan, složen, ali lucidan.
    sears je puno jednostavniji i ne tako slojevit.

    mislim da su svaki na svoj način pridonijeli formiranju moje roditeljske ličnosti, ali osobno osjećam i živim juula .

  28. #28
    korason avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2004
    Postovi
    183

    Početno

    Dr Sears mi je puno znacio glede njege bebe. Odgovorio je na sva moja pitanja u svojoj Baby book. Dojenje na zahtjev, nosenje bebe u marami, dohrana.... pa to mi je abeceda...
    Juul mi sada daje odgovore na neka nova pitanja, pitanja o povjerenju, o suradnji, samopouzdanju kojeg stjecem kao roditelj dok se razvijam skupa sa svojim malim djecakom...
    Dakle ako bismo glasali, birala bih jednog za predsjednika vlade, drugog za premijera, vi odlucite koga za sta...

  29. #29
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    Osobno mislim da je dr Bill samo imao srece da kumuje nazivu jedne vrste roditeljstva, da je jednoj potrosackoj naciji trebao netko sa zicom za biznis kakvu ima on, a da istovremeno promovira neke ljudske/obiteljske vrijednosti koje su im falile. A jos kad je sve to stiglo do nas, koji smo obasipani staromodnim savjetima kakve jos uvijek primjenjue velik broj nasih vrsnjaka. Ihaaa!
    8)
    sjecam se kad smo o tome razgovarale, a sjecam se i toga da smo zakljucile da je JJ za roditelje koji ga mogu probaviti, on cesto ljudima ne sjedne na prvu loptu, nije dobrica...nema u njemu topline i mekog krila...pomalo je zastrasujuc jer svu odgovornost za odnos stavlja na nas roditelje...jos da dodam JJ nema pojma sto je AP i sam je dao komentar vrlo slican BB. Sears nije relevantan autor na nivou JJ, on je autor selfhelp knjiga, JJ je strucnjak-terapeut.

  30. #30
    Arijana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,225

    Početno

    Dolje Spock, Sears, Juul...
    Jedina knjiga koju ću pročitat na tu temu je "Moja kompetentna mama" by moje dijete

  31. #31
    a zakaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,149

    Početno

    ja sam citala juula dok sam jos bila trudna s toncekom - i mislila sam: pa naravno, sve cu ja to tako kako on kaze - kako drukcije?

    sad nakon 6 godina citam ponovo - i mislim: kako sam mogla toliko toga napraviti krivo?

  32. #32
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    Citiraj kloklo prvotno napisa
    Ja mislim da su meni oba bila vrlo potrebna i jako sam im zahvalna...

    Zahvalna sam i na tome što sam prvo čitla Searsa jer je jednostavniji, kak da velim, ja sam tip koji voli poslušati konkretan savjet kad sam na nepoznatom terenu, a briga o djetetu je bila itekako novi teren za mene...

    Bez Searsa bi vjerojatno popušila fore svog strogog odgoja i glavna briga bi mi bila da "ne razmazim dijete" - fraza koju sam nebrojeno puta kao upozorenje čula u vrijeme trudnoće i inače u životu, fraza koja ti se utisne u mozak i bojim se da moja ljubav prema Leoni jednostavno ne bi bila dovoljna da me spasi od krivih postupaka kojima bi je povređivala misleći kako je to u redu "jer je za njeno dobro".

    Iako sam u želucu osjećala da stare metode nisu dobre, jednostavno nisam imala dovoljno razvijene prirodne instinkte kao npr. Sorci niti muda da krenem nekim novim načinom, protiv struje, a bez da mi netko doslovne na primjerima ne pokaže kako je dobro raditi...ne bi mi bilo dovoljno samo znati što ne smijem, recite mi kako smijem!

    Ali negdje prije pola godine mi je Jull dopao šaka i baš je bilo pravo vrijeme za to...
    Prije bi bilo prerano ali tad sam već dobro stajala na AP nogama i Jull mi je fantastična nadgradnja i golem korak naprijed, obožavam tog čovjeka i njegov način razmišljanja...
    Sears ti da savjet, primjeniš ga ili ne, ako radi supeeeeeeeer, razradiš metodu po potrebama svog djeteta jer ti je postavio um u pravom smjeru, ali zapravo ne dumaš puno o tome...eee...ali pročitaj Julla i upala su u nevolju, provest ćeš dane razmišljajući o tome što je rekao

    Njih dvojica su mi ko početni i napredni tečaj...ko što ću ja Leonu naučiti postavit šahovske figure i osnvna otvarnja, a tayo će nastaviti s punom ljepotom i kompliciranošću te divne igre
    mogu potpisati ovo, skoro od rijeci do rijeci.

    meni je problem bio (a i ostao, kao zaljenje ) sto sam s prvim djetetom "pala" i prvo vrijeme s njom (sa sadasnje tocke gledista) izrazito lose odradila

    no, ono sto me kasnije, u odrastanju moje djece (i mene, naravno, s njima), najvise "kocilo" da se skroz opustim, je ono sto vucem sa sobom iz svog odrastanja, nedostatak dobrih primjera, nemogucnost da sama shvatim kako neku konkretnu situaciju odreagirati a da bude dobro... ne znam jel me kuzite...

    no. sears mi je isto dobro dosao na onom stupnju razvoja

    najupecatljivije iz onih dve-tri knjige koje sam procitala:

    - od sve baby opreme najpotrebniji vam je king-size krevet - cim smo bili u mogucnosti - kupili ga i preporodili se - tj. nemojte da vas je strah vlastitog djeteta - uzivajte u njemu!
    - kad su nasli svog 17-godisnjeg sina kako tjesi netom probudjenu nekoliko mjeseci staru 7.(ili 8.) kcer - znali su da cine dobro - ja sam to znala kad je ovo starije dijete imalo puuuuno manje od 17
    - kad citas neki konkretan savjet za rjesavanje konkretne shize kod djeteta, onda obicno zavrsi rijecima: that should usually do it... mos mislit sto hoce... meni uvijek predstoji jos bar 20-30 minuta iste te shize...

    moj je i dalje problem u tome sto nisam na toj nekoj ful kontemplativnoj razini svijesti sama sa sobom. ja sam dosta prizemna sto se tice savjeta. i volim da mi se ponekad "stavi rijec u usta". jer inace ne znam sto reci. na zalost, smatram to direktnom posljedicom odgoja koji su na meni primjenjivali. bolje rec - dresure.

    i jos nesto. dr bill je ipak otac osmero djece, ipak treba negdje zaradit novac, a kako ces lakse nego cijelim serijalom knjiga "od-do". ne zamjeram ja to njemu, svaka cast sto je znao to iskoristiti

  33. #33
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Meni su Sears i Juul dvije apsolutno razlicite stvari - dobro ajd u konacnici im je cilj vrlo slican.

    I je kak je Busy rekla, Sears je vise dobivanje ulovljene ribe, a Juul lovljenje ribe sam.

    Ali svi mi znamo da ima dana kad nam se ne lovi riba, i kad bi rado da je vec ulovljena

    Tako da kako je netko vec napisao (mislim kloklo), Sears moze biti od jako velike pomoci pogotovo tjekom prve godine. Mislim da je citanje Juula tjekom prve godine, hm..ne mogu bas reci besmisleno, ali nekako neznam sto bih s tim tjekom prve godine djetetova zivota. Nije to lose za buducnost, ali mi se cini malo neprimjenivo tjekom prve godine zivota.

    I niti jednog ja ne uzimam zdravo za gotovo, procitam i uzmem ono sto mi pase. Ali moram priznati da mi je Sears pomogao u puno stvari. Potvrdio mi moje instinkte tjekom prve godine (kad ti svi vicu nemoj ovo nemoj ono razmazit ces gaaaaa). I jos jedna stvar koju mogu ovako napamet se sjetiti, Sears mi je pomogao da razumijem razvojne faze djeteta. Razvojne faze djeteta se ne trebaju "ispravljati", a to je dosta tesko ak neznas koje su (sad banalni primjeri razvojnih faza da kuzite o cemu pricam, npr. od malog djeteta ocekivati da ne stavlja nesto u usta, ili od djeteta koje na sve vice "ne" jer je to otkrilo ocekivati da kaze "da", itd. itd. itd.)

    Juul mi ne moze reci razvojne faze djeteta sve i da hoce, jer kak je i on sam rekao "Ja neznam o odgoju djece nista. Neznam zasto ljudi misle da ja znam o odgoju djeteta?? Ali nesto znam... znam kako mozete poboljsati odnos s djetetom ukoliko niste zadovoljni s kvalitetom odnosa. To cu vam znati reci kako da popravite."

    Mislim da je Sears nekako prva stepenica, pa kad ti to sve sjedne, onda ide druga stepenica Juul.

  34. #34

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    3,522

    Početno

    Citiraj Webmama prvotno napisa
    mozes i na www.smib.net
    :D Ja sam bas neki dan narucila ovu knjigu (izmedju ostalih) odavde! Nazvali su me da pitaju kad mi pase i donjeli su mi ih na kucnu adresu! Super stvar!

    Knjigu jos nisam pocela citati.

  35. #35
    Sun avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    ni na nebu ni na zemlji
    Postovi
    3,381

    Početno

    Citiraj Anita-AZ prvotno napisa
    Citiraj Webmama prvotno napisa
    mozes i na www.smib.net
    :D Ja sam bas neki dan narucila ovu knjigu (izmedju ostalih) odavde! Nazvali su me da pitaju kad mi pase i donjeli su mi ih na kucnu adresu! Super stvar!

    Knjigu jos nisam pocela citati.
    A ja probala jučer pa se nemrem registrirati, stalno mi javlja neku grešku ..

  36. #36

    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Tu i tamo
    Postovi
    165

    Početno

    Probaj zamijeniti dan i mjesec, americki je sistem, pa mozda zato javlja gresku 8)

    Drago mi je da si zadovoljna Anita :D

  37. #37

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,230

    Početno

    Cjeli grad sam danas obisla da nadjem knjigu od Juula ali nema nigdje Sad sam narucila preko weba.

    Vedrana jesi ti predlagala ovu knjigu: Toxic Parents: Overcoming Their Hurtful Legacy and Reclaiming Your Life

    Ili je neko drugi citao.

    :/

  38. #38

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Zapresic
    Postovi
    768

    Početno

    I mi smo jucer narucili Juula. Valjda cemo naci vremena i procitati ga

  39. #39
    kloklo avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Jarun
    Postovi
    2,995

    Početno

    Toxic parents (kod nas prevedena kao "Otrovni roditelji") od srca preporučam svim koji se bore s tužnim sjećanjima iz djetinjstva i otrovom koji su im u duše sasuli roditelji koji su više ili manje katastrofalno odigrali svoje uloge :/

    Oni koji nemaju takvih problema ne bi se trebali zamarati s takvim štivom, jer bi ih samo bez veze ubediralo

  40. #40
    svizac avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Samobor/Zagreb
    Postovi
    382

    Početno

    Ja sam J. Juula čitala prvi put kada sam bila na faksu. Obavezna literatura. Nakon toga sam se zaposlila i pročitala po drugi put kako bi svojim učenicima pružila što više. Nakon toga sam imala čast biti pozvana na večeru sa Juulom gdje smo razgovarali o mnogočemu i njegovoj tehnici psihoterapije sa obiteljima i djecom. Nakon toga sam bila inspirirana i magistrirala na emotivnoj inteligenciji. Onda sam ostala u drugom stanju i pročitala Juula još jedanput. Zatim sam bila na predavanju koje je Juula održao i sada kada je Emi 5 mjeseci spremam se ponovo pročitati knjigu. Uglavnom svaki put kada ju pročitam naučim nešto novo i imam feeling da sam bolja osoba, majka, žena, profesorica itd. Knjiga mi je super i nevjerojatno mi je drago što sam imala priliku u dva navrata razgovarati sa toliko normalnim čovjekom koji me je inspirirao da se bavim poticanjem emotivne inteligencije i zdravlja u djece.

  41. #41

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    3,187

    Početno

    Kao i Bubica, glasam za Juula, iako me ponekad zna izbedirati i sojećam se kao loš roditelj.
    a onda mi sine ona njegova rečenica - ni ne trebamo biti savršeni jer tako dajemo djetetu krivu sliku o svijetu i jednog dana dana ono će se razočarati u sebe kad shvati da ne može biti savršeno, već samo trebamo znati grešku priznati i pokušati je ispraviti (u slobodnom prijevodu)

  42. #42
    aqua avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    889

    Početno

    Po meni je Sears obavezno štivo za sve buduće ili vrlo friške mame, koje nisu sigurne što i kako, a oko njih uglavnom nema ap roditelja (ili su u manjini i svi ih ismijavaju.. ko nas.. al baš nas briga ). Čisto da se opuste i prihvate neki svoj urođeni instinkt kao najbolji. I da dobiju potvrdu da se bebu treba i mora paziti i maziti, a ne gurati u samostalnost.

    A onda, kad završi faza nošenja i krenu "situacije" definitivno juul.

  43. #43

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    3,522

    Početno

    Mala digresija... ali moram.. veceras moja Omi, moja 7,5 godisnja djevojcica kaze ovako:"Mama, razmisljala sam... ako ti stalno i svaki put dignes Liama kad on place, on ce ti to stalno raditi i nikad nece prestati i to ce raditi bas zato da ga ti dignes!"

    Jako me iznenadilo da mi je to ona rekla... prvo sam pomislila da joj je to mozda netko rekao pa sam skuzila ipak da nije i shvatila znaci da su ovi zakljucci upravo na razini 7,5 godisnjeg djeteta!
    Osjecaj ugrozenosti i preosobno shvacanje apsolutno svakog detalja necijeg ponasanja i strah da cemo dopustanjem istog biti kontrolirani "zauvijek"!

    Vidim po njoj da je to reakcija djeteta na drugu djecu i slicno. Ali zar nije ovo stav na kojem smo odrasli? Kako moze odrasla osoba razmisljati kao malo dijete?

    ::::::::::::::::::::::::::

  44. #44

    Početno

    I ja sam pročitala Vaše kompetentno dijete.

    Uglavnom, nisam ja pametna ko JJ, ali sam skoro do svih ideja vodilja knjige i sama došla..promatranjem. Duuuugo sam vremena studiozno špijunirala skoro savršen, otvoren i odnos pun uvažavanja MM sa njegovim roditeljima. MM je full pozitivan, pouzdan, emotivan, suosjećajan, spretno komunikativan, čovjek od riječi, nevjerojatan borac -uglavnom - izrazito samosvjestan i samopouzdan čovjek, upravo dvije kvalitete osobnosti koje JJ najviše naglašava, dijamanti ljudske osobnosti koje uglavnom bruse ili uništavaju roditelji kod svoje djece. On je po mojoj percepciji tih pojmova ogledni primjer.

    I stvarno je ključ u poštovanju dostojanstva djeteta, njegovog integriteta i njegovog izbora, kako to plastično opisuje JJ. Ali eto, MM roditelji su to shvatili i bez JJ i tako postupali po instinktu, čineći neznatne greške (MM voli savršeno ispeglane košulje ). A oni su SSS, kuharica kćer seljaka i automehaničar sin rudara.
    Ja si katkad ne mogu pomoći, pa primijetim da katkad skroz nepotrebno odigram autoritet. I mislim da od toga nikad neću moći pobjeći. Ali da osobi treba prilaziti s poštivanjem (U JJ smislu te riječi), pa bila ona od mjesec, dva, godinu dana ili 50 godina, to mi je skroz normalno..prvi postulat međuljudske interakcije.

    Knjiga je krasna jer nema recepte. Za tolike slučajeve, koliko je obitelji s djecom sigurno ne postoje metode iz kalupa...postoji samo cilj što treba dobiti, a radnja se odvija u realnom vremenu koje sami moderiramo. Nije baš utješno što je, zamislite, sva odgovornost upravo u nama...mamaman i tataman

    Bojim se samo da ima ograničenu publiku i da samo mali broj ljudi može povući paralele i shvatiti poruke dijelom zbog opisivanja karakteritika koje mnogi od nas nemaju razvijene i dijelom zbog samozavaravanja da s tom našom djecom postupamo i činimo sve u najboljem redu.... jer smo itekako robovi svojih ograničenja, stavova i naslijeđa. Ali knjiga je dobra. Potvrđuje da je poštivanje konstanta, a sve ostalo kaos A u biti sve to znamo negdje duboko u sebi...

    Sirsa nisam čitala. Duboko sam uvjerena da me amerikanac ne može podučavati odgoju djece...

  45. #45
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    ja sam do sada slusala sebe i svoje dijete, svoje srce i logiku. izbrisala sam svo "znanje preneseno s koljena na koljeno" i pocela ispocetka. nisam procitala ni Juula ni Searsa pa bi pitala od koga krenut ili koga preskociti (u slucaju ako zelim ili bi trebala odmah nauciti kako loviti ribu)?

  46. #46
    aqua avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    889

    Početno

    Leonisa, Jesper Juul je fascinantna knjiga koja:
    1. daje potvrdu da ono što se iznutra nameće kao ispravno stvarno i je ispravno
    2. potiče razmišljanje; što učim dijete i koju poruku mu dajem kad napravim ovo
    3. ne soli pamet, ne daje savjete i ne prepričava sto puta jedno te isto
    4. potvrđuje rečenicu "djeca su mali ljudi"

  47. #47

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,902

    Početno

    Citiraj aqua prvotno napisa
    Po meni je Sears obavezno štivo za sve buduće ili vrlo friške mame, koje nisu sigurne što i kako, a oko njih uglavnom nema ap roditelja (ili su u manjini i svi ih ismijavaju.. ko nas.. al baš nas briga ). Čisto da se opuste i prihvate neki svoj urođeni instinkt kao najbolji. I da dobiju potvrdu da se bebu treba i mora paziti i maziti, a ne gurati u samostalnost.
    Meni je za ovo bio dovoljan moj instinkt i Rodine stranice.

  48. #48
    VedranaV avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,261

    Početno

    Citiraj Virgo30 prvotno napisa
    Duboko sam uvjerena da me amerikanac ne može podučavati odgoju djece...
    Virgo, ima prekrasnih Amerikanaca. Jedna od prekretnica u mom životu je bio jednogodišnji boravak upravo u Americi - u obitelji u kojoj sam na živom primjeru vidjela kako se ponaša mama koja dobro radi svoj posao.

  49. #49
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    aqua, hvala puno!

    Luna, i meni takodjer!! prvo instinkt, a onda sam taj instinkt potvrdila nakon skoro mj. dana (toliko mi je trebalo da upalim komp) na rodinim stranicama i ovdje s vama na forumu.

  50. #50
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    i da, zato vam svima jedna velika

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •