Stranica 2 od 3 PrviPrvi 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 144

Tema: Dolje Sears, živio J. Juul?

  1. #51

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    svicarska
    Postovi
    1,916

    Početno

    nikako da si ju nabavim ali jos od trudnoce frendica koja ima neobicno inspirativan odnos sa svojom kcerkicom mi je preporucila 'vase kompetentno dijete'...
    a ja nikako da se organiziram i narucim ju (u hr nisam imala dovoljno para, u knjiznicama uvijek posudjena, ne koristim kartice a ovdje u knjizarama nema na engleskom ali imam nacin samo ga moram pogurati)...

    sada sam procitala prvih 30-tak stranica na
    http://www.amazon.com/gp/reader/0374...069979-2546258
    i vec me pere od glave do pete!
    my kind of book, definitivno! konacno da neko tako detaljno govori o PROZIMANJU ODNOSA...
    vec vidim zasto je to knjiga kojoj se mnogi uvijek i iznova vracaju...

    za sad nemam potrebu niti mogu usporedjivati ga sa searsom... niti ih stavljati na hijerarhijsku ljestvicu... osim sto juul bolje pise
    cine mi se komplementarni...

    i jako mi se svidja sto je anchie76 napisala...

  2. #52

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,230

    Početno

    Citiraj VedranaV prvotno napisa
    Citiraj Virgo30 prvotno napisa
    Duboko sam uvjerena da me amerikanac ne može podučavati odgoju djece...
    Virgo, ima prekrasnih Amerikanaca. Jedna od prekretnica u mom životu je bio jednogodišnji boravak upravo u Americi - u obitelji u kojoj sam na živom primjeru vidjela kako se ponaša mama koja dobro radi svoj posao.
    Vedrana

  3. #53

    Početno

    Naravno da ima dobrih amerikanaca, kao što ima i loših hrvata.

    Ja sam filantrop, ali jednostavno nisam USA-fil, protivnik u smislu agresivne i u većini slučajeva vrlo plitke propagande svojih vrijednosti.

    Ništa protiv ljudi...samo protiv metoda kojima oblikuju ljude....

  4. #54
    VedranaV avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,261

    Početno

    Moje mišljenje - nije to tako jednostavno, a generaliziranje ograničava. No, off-topic smo.

  5. #55
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    cure, super ste objasnile!

    sears je jako dobar priručnik za roditelje-početnike, daje ti sigurnost... i onda prijeđeš na juula i danima živiš u strahu da ćeš upropastiti dijete , pa ga čitaš opet i opet i pomalo shvaćaš o čemu se radi...

    meni se oni dobro nadopunjuju.

  6. #56
    Osoblje foruma tweety avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb,medvescak
    Postovi
    4,453

    Početno

    ajvica a kaj ti radiš tu.odi se kupati
    klincovu u čelo

  7. #57
    momze avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Postovi
    4,444

    Početno

    gle stvarno!? Ajvi, uzivaj jos dok mozes - uskoro ja krecem na odmor...

  8. #58

    Početno

    Citiraj VedranaV prvotno napisa
    Moje mišljenje - nije to tako jednostavno, a generaliziranje ograničava. No, off-topic smo.
    Svakako. Recimo, obožavam National Geographic, Muppet show (jel jim henson uopće amer?), klasike walt disneya i ..ajte..erkah badou...američki proizvod. Ali postoji mnoogo više stvari koje me iritiraju (fastfood, kokakola, generalmotors,, wafels, majoneza, monstrumi od firmi, naoružanje, obrazovanje, stav prema ekologiji, lažni puritanizam, đeri springer..bla bla), pa ću si uzeti za slobodno maknuti USA s liste prioriteta. Valjda je Sirs kolateralna žrtva , pa sam s jedne strane ograničena, a s druge strane slobodna

    Ima još mnogo njih koji pišu pametne stvari a nisu dr phill...

  9. #59

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    180

    Početno

    Evo za one koji ne poznaju Jespera Juul-a, a volili bi znati malo o njemu i sta je napisao, njegov homepage http://www.jesperjuul.com/ , stranica je na danskom i engleskom.

  10. #60

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    180

    Početno

    Btw, jeste li znali da je Jesper Juul ozenjen za hrvaticu?? Ima i o tome na stranici!! Sorry, malo sam off-topic! svim AP mamama!!

  11. #61

    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    Slavonski Brod
    Postovi
    309

    Početno

    meni su upravo danas stigle njegove 2 knjige: Vase kompetentno dijete i Ovo sam ja! Tko si ti?. Odejdnom sam slistila prvih 100 stranica kompetentnog djeteta i imam osjecaj da cu je po nekoliko puta ispocetka citati

  12. #62

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    Ja kupila Juula-kompetentno... tu u Splitu u knjižari Morpurgo na Pjaci
    Malo me je ustrašio, mislila sam da sam luda-svi ga hvalili, ja ga ne razumim skroz, moram čitat u tišini, moram ga prožvakat...Nakon par stranica shvatila sam da sam upala u nepovratni proces... Hvala, čini se da ima višestruke koristi od razbijanja glave ovim stvarima
    kloklo, slažem se od riječi do riječi (osim za Searsa-to nisam čitala-odmah sam skočila na naprednu literaturu- ja pametnica

  13. #63

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,519

    Početno

    Ja nisam citala Searsa. Dobila sam knjigu Thomasa Gordona, koji je obiteljski terapeut, Amerikanac, o umijecu roditeljstva ili kako podizati odgovornu djecu. Nakon toga nadjoh sva Juulova izdanja kod nas, ali sam kupila samo Moje kompetentno dijete.
    Obojica tretiraju istu problematiku.
    Preporucila bih obje knjige.
    Ali ako zamislimo roditeljstvo kao studij, Gordon bi bio literatura za prvu, a Juul za cetvrtu godinu.

  14. #64
    Brunda avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,884

    Početno

    Jučer nakon što sam pročitala ovaj topic dignula sam dupe sa stolca, otišla u Profil i kupila "Vaše kompetentno dijete" i "Obitelji s kronično bolesnom djecom" i odmah se bacila na VKD

  15. #65

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    864

    Početno

    pročitala i ja konačno kompetentno dijete i oduševljena sam!
    oduševljena sam tim čovjekom, genijalac je. progutala sam je na brzinu, pa ću je sad još jednom polako pročitati.
    mislim da se searsa i juula uopće ne može uspoređivati. imaju potpuno različit pristup. sears daje upute kako se ponašati u kojem trenutku, a juul...
    juul ti otvori oči. i sve ti je jasno.
    aj dobro, meni baš još nije sve jasno, ali zato ću je opet pročitati .
    nadam se da ću zaista i uspjeti promijeniti neke stvari.

  16. #66
    india avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    383

    Početno

    ponukana ovim topicom, a kak mi je u subotu ročkas, naručih od svojih kao poklon juulovo kompetentno dijete (kako je to genijalan naslov, nekako mi je sva bit roditeljske priče sadržana u tom naslovu). enivej, upravo zgotovih čitanje i moram reći da me knjiga bacila u svojevrsni i to poprilični bed. ne u kontekstu mene kao roditelja, već u kontekstu mene kao djeteta. pa se sad stalno pitam koliko sam drugačija mogla biti i kakva bih to zapravo bila da sam odrasla u tom ozračju ravnopravnog dostojanstva o kojem juul priča. ne kažem da sam nezadovoljna sama sa sobom, naprotiv, ali ne mogu a da se ne zapitam...

  17. #67
    berlinka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    534

    Početno

    Evo zanimljivog doprinosa raspravi! O Juulu piše Nataša Govedić u Feralu link

    Meni je Juul odličan jer inzistira na zaštiti dječjeg integriteta na što sam užasno osjetljiva. Prečesto gledam kako se djeca gaze

  18. #68
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    Očekivanja pismene domaće javnosti od tri književna naslova znamenitog danskog dječjeg psihologa i obiteljskog terapeuta Jespera Juula bijahu veoma velika: prva Juulova knjiga s kojom se upoznalo hrvatsko čitateljstvo, Vaše kompetentno dijete, u nas je nakon prvog tiskanja 1998. godine doživjela i reizdanje 2001. godine (oba u biblioteci Educa), stvorivši svojevrsnu "slijedbu" Juulove odgojne paradigme obostrane odgovornosti između roditelja i djece, dok je 2006. godine tiskana u novom, kvalitetnijem prijevodu Hane Lipovčak po treći put, sada u Nakladi Pelago. Ista je naklada, uz novi prijevod bestsellera Vaše kompetentno dijete, ove godine objavila još dvije knjige Jespera Juula: Ovo sam ja! Tko si ti? O bliskosti, poštovanju i granicama između odraslih i djece (prijevod sa švedskog: Sanja Žutjević), te Obitelj s kronično bolesnom djecom (prevela s engleskog Hana Lipovčak).Unatoč tome što su knjige, po mom mišljenju, "slastičarski" neukusno dizajnirane, pri čemu ne znam da li je strašnija njihova marcipanski ružičasta grafika ili fotografija "zblenuta" djeteta sa sladoledom u ustima (čija se vizualna poruka izravno suprotstavlja naslovu knjige koji zagovara dječju kompetenciju), ili je dizajnerski ipak najporaznija fotografija djevojčice s prevelikim naočalama koja podsjeća na kič razglednice kakve se nekoć prodavalo na kioscima (a imala bih štošta za reći i o blijedom, sitnom fontu slova unutar knjige), sadržaj knjiga bitno odudara od promašenog vizualnog identiteta publikacije.

    Poduhvat približavanja jednog od najzaposlenijih europskih dječjih psihologa širem čitateljstvu sam je po sebi politički veoma značajan, jer ništa toliko ne određuje ideologijsku ne/moć zajednice kao način na koji podižemo djecu. Trostruko štivo "juulovštine", međutim, ujedno je i prilika da preciznije evaluiramo autorovu odgojnu filozofiju.

  19. #69
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    Smirivanje strasti

    Počnimo od najjednostavnijeg teksta, pod nazivom Ovo sam ja! Tko si ti? O bliskosti, poštovanju i granicama između odraslih i djece. Knjiga je pisana s ogromne emocionalne distance, stoičkim tonom dugogodišnjeg terapeuta (nikako ne nježnog, a kamoli posvećenog roditelja). Juulovi primjeri iz tuđeg obiteljskog života i predložena "rješenja sukoba" nalikuju na točan, ali ne i pretjerano dubok niti razrađen princip usuglašavanja međusobnih potreba između djece i roditelja. Ako mi osvijestimo svoje granice i djeci pošteno kažemo istinu o svojim potrebama, ako im ne naređujemo niti im ropski ne "služimo", tada će djeca naučiti i povlačiti vlastite granice i poštovati naše: to je interakcijski princip na koji se svodi osamdesetak stranica ove knjige.

    Istine ovakvog pristupa definitivno su istine promatrača. Navedimo jedan od ključnih citata: "Što roditelji budu više potiskivali vlastite potrebe u pozadinu, to će manje biti osobni, a time i manje prisutni. Ljubav bez prisutnosti jest poput jelovnika servirana u zamjenu za ručak: čovjek ostane dvostruko gladan." Ovo krasno pravilo sadrži milijun zamki, počevši od toga da osobno poznajem daleko više roditelja koji nikada ne potiskuju vlastite potrebe i koji iskreno vjeruju da djeca i nemaju nikakvih "posebnih" potreba za druženjem i bliskošću s njima (zbog čega djecu po čitave dane ostavljaju po vrtićima, igraonicama, tuđim kućama i specijalnim aktivnostima), preko problema koji je možda najspretnije opisati kao razliku između fizičke i emocionalne prisutnosti u životu djeteta, do pitanja što je to uopće "osobni dijalog" i kako ga naučiti.

    Što se tiče dijaloga, kao njegova poklonica, praktičarka i predavačica, rekla bih da ne postoji teža, manje istraživana niti manje socijalno prisutna komunikacijska vještina, za koju apsolutno ne vrijede "generalizacije". Ako i kada je uspješan, dijalog krši konvencije. Govoreći, pak, o važnosti samosvijesti figure roditelja, sumnjam da će autorov deklarativan stav o potrebi većeg samopoštovanja očeva i majki e facilitirati ikakve konkretne unutarnje ni međusobne promjene. Ovo sam ja! Tko si ti? prvenstveno je knjiga o poželjnim smjernicama obiteljskog sklada, iz koje ćemo teško naučiti kako biti brižniji ili intimniji s vlastitom djecom. Naprotiv, naučit ćemo da bi u obitelji trebala vrijediti opća i nesumnjivo točna načela suradnje, koja tvrde da i djeca i odrasli apsolutno imaju pravo povući osobne granice, s čime u vezi treba imati što manje "osjećaja krivnje".

    Umjesto osjećaja krivnje, Juul nam predlaže humor i samoironiju. Ali goruće probleme s kojima dolazim u susret na različitim radionicama, a i u vlastitom domu, Juul ni ne dotiče. O privrženosti roditelja i djece nema gotovo ni jedne jedine rečenice, što ostavlja dojam autorske, koliko i terapeutske hladnoće.

    Izvan pravila

    Situacije obiteljske neravnoteže odgovornosti obično su vrlo kompleksne i bolne, a njihovo rješenje gotovo uvijek zahtijeva radikalno ispadanje iz konvencija: kako onih komunikacijskih, tako i onih profesionalnih, distanciranih, "savjetodavnih". Brižnost, kao jedna od grana suvremene etike, nije "racionalna" niti protokolarna. Zbog toga je, nažalost, rijetko pružaju institucije skrbi. Brižnost je uvijek svojevrsni "višak", iskorak iz uobičajenih gesti, gesta povrh pravno propisane odgovornosti. Juul je toga svjestan u knjizi Obitelj s kronično bolesnom djecom, kada u jednom trenutku savjetuje roditeljima bolesne djece međusobnu pomoć koja daleko nadilazi family as usual: "Ako je sve otišlo tako daleko da vaš partner nema želje tražiti išta osim pomoći, morate se uključiti i biti proaktivni. Ako vaša supruga misli da nije prihvatljivo platiti nekomu da pričuva bolesno dijete a ona nema energije za izlazak, morate naći nekoga da pričuva dijete i dvije karte za kino i, ako treba, odnijeti je do auta."

    Po mom mišljenju, suvremenim roditeljima zbilja nije potrebna još jedna knjiga napisana na način psihološkog priručnika za početnike: književno ih je tržište ionako prepuno. Generalizacije lebde previsoko nad stvarnim situacijama obiteljskih konflikata, a autorima knjiga o odgoju potreban je daleko osobniji jezik obraćanja čitateljima, koji Juul rijetko koristi. Kao što tvrdi jedna od najcjenjenijih feminističkih teoretičarki brižnosti Nel Noddings, nećemo doprijeti do drugog čovjeka (ili djeteta) ako mu samo formalno ponudimo pomoć ili vlastito društvo. Doprijet ćemo do drugih ako zaista saslušamo njihov odgovor na pitanje kakva bi im aktivnost pomogla ili ih obradovala.

  20. #70
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    To može značiti da će netko od nas trebati da mu operemo suđe ili otiđemo do trgovine ili pročitamo priču ili naprosto provedemo dan izvan rutinskog rasporeda. Odgovori su onoliko različiti koliko su to i osobe s kojima stupamo u kontakt. Moj je dojam da je Jesper Juul svjestan da ne može "normirati" odgojnu filozofiju (na više mjesta u knjigama to i eksplicitno ustanovljuje), ali ipak je retorički okrenut generalnim pravilima igre, a ne situacijskoj etici.

    Zbog toga su sve tri svježe plasirane Juulove knjige unekoliko razočaravajuće: ako ste se ikada susreli s majkom koja nakon godinu dana porodiljskog dopusta iz ekonomskih razloga mora krenuti na posao i ustupiti svoje dijete državnim jaslicama u kojima dijete sasvim sigurno neće imati istu pozornost i srdačnost kao u njezinu okrilju, onda ćete znati koliko je promašena Juulova teza o tome da dijete s nelagodom reagira na jaslice jer mu majka "prenosi svoju nervozu". Daleko je češće i majčina i djetetova nesretna reakcija uvjetovana pragmatičnom činjenicom zbiljskog gubitka zajedničkog vremena i mogućnosti interakcije, što ponovno predstavlja majčin politički, a ne samo psihološki problem (zakoni o porodiljskom dopustu tu su mjerodavniji pokazatelji roditeljskog stresa od stupnja majčine "samosvijesti").

    Političko sljepilo

    Jesper Juul poklanja ogromnu pozornost teško odredivim psihološkim roditeljskim signalima upućenima djeci, tvrdeći kako djeca uvijek maksimalno surađuju s našom podsviješću, što znači da mu vrlo često promiče dječja partikularnost i zamašita dječja moć vlastitog izbora, o intenzivnoj emocionalnosti djece i načinima njihova kreativnog motiviranja da i ne govorimo. Nevažne su mu i brojne dimenzije odgoja vezane za socijalnu i profesionalnu mrežu političke skrbi za mališane. U knjizi o bolesnoj djeci, primjerice, socijalnim i profesionalnim strategijama pomoći roditeljima, dakle krucijalnim standardima određene zajednice po pitanju skrbi, posvećeno je tek deset krajnje općenitih stranica. Govoreći iz iskustva suradnje s roditeljima djece s posebnim potrebama, njihov problem nije "načelna orijentacija" roditelja u kojoj odrasli paze da ne dođe do zanemarivanja njihovih emocionalnih potreba, već je problem potpuni nedostatak adekvatne državne skrbi za bolesnu djecu izvan najužeg obiteljskog kruga (nema specijaliziranih vrtića, igraonica, dadilja itd.). Roditelji bolesne djece trebaju građansku inicijativu za promjenu zakona, a ne psihoterapiju.

    Juul, dakle, nije revolucionar ni vizionar odgoja: njegov je fokus na roditeljskoj edukaciji oko temeljnih načela poštivanja dječjeg integriteta (fizičkog, psihičkog i emocionalnog), što svakako jest vrijedno, no ne i naročito studiozno pristupanje najvažnijem odnosu koji za života gradimo. Njegove su poruke često umirujuće, ali i veoma udaljene od traumatske jezgre obiteljske dinamike. Korisne za početnike, prilično reduktivne za pomnije sudionike ili proučavatelje odgojnih umijeća. Obzirom na hrvatski kontekst u kojem je plasirana, Juulova psihologija njegovanja dječje i roditeljske kompetencije možda je najznačajnija upravo kao čvrsti, temeljni argument za sustavno mijenjanje postojećih odgojnih i obrazovnih institucija. Ako je netko u tu svrhu i upotrijebi.

  21. #71
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    kopirala sam cijeli tekst - zanimljivo je kako se tema poklapa s nasom temom - attachment i Jullova filozofija...

    idemo dalje...

  22. #72
    Ifigenija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Postovi
    4,570

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa
    Meni su Sears i Juul dvije apsolutno razlicite stvari - dobro ajd u konacnici im je cilj vrlo slican.

    I je kak je Busy rekla, Sears je vise dobivanje ulovljene ribe, a Juul lovljenje ribe sam.

    Ali svi mi znamo da ima dana kad nam se ne lovi riba, i kad bi rado da je vec ulovljena

    Tako da kako je netko vec napisao (mislim kloklo), Sears moze biti od jako velike pomoci pogotovo tjekom prve godine. Mislim da je citanje Juula tjekom prve godine, hm..ne mogu bas reci besmisleno, ali nekako neznam sto bih s tim tjekom prve godine djetetova zivota. Nije to lose za buducnost, ali mi se cini malo neprimjenivo tjekom prve godine zivota.

    I niti jednog ja ne uzimam zdravo za gotovo, procitam i uzmem ono sto mi pase. Ali moram priznati da mi je Sears pomogao u puno stvari. Potvrdio mi moje instinkte tjekom prve godine (kad ti svi vicu nemoj ovo nemoj ono razmazit ces gaaaaa). I jos jedna stvar koju mogu ovako napamet se sjetiti, Sears mi je pomogao da razumijem razvojne faze djeteta. Razvojne faze djeteta se ne trebaju "ispravljati", a to je dosta tesko ak neznas koje su (sad banalni primjeri razvojnih faza da kuzite o cemu pricam, npr. od malog djeteta ocekivati da ne stavlja nesto u usta, ili od djeteta koje na sve vice "ne" jer je to otkrilo ocekivati da kaze "da", itd. itd. itd.)

    Juul mi ne moze reci razvojne faze djeteta sve i da hoce, jer kak je i on sam rekao "Ja neznam o odgoju djece nista. Neznam zasto ljudi misle da ja znam o odgoju djeteta?? Ali nesto znam... znam kako mozete poboljsati odnos s djetetom ukoliko niste zadovoljni s kvalitetom odnosa. To cu vam znati reci kako da popravite."

    Mislim da je Sears nekako prva stepenica, pa kad ti to sve sjedne, onda ide druga stepenica Juul.
    Evo ovako. Ne znam što bih bez Searsa u prvoj godinici života. Juuls je i za mene ovakvu staru koku izazov, mislim u pogledu samoodgoja. Krasan je tip. Ali još uvijek primjenjujem Searsa.

    Doduše, nakon prve godine najkorisnije iz Searsa mi je ovo:

    da se djeca ponašaju okej često je dovoljno samo da to roditelji očekuju.

    Eto, to mi je od velike pomoći. Mislim da roditelj mora imati kontrolu nad djetetom, posebno ovako malenom kao moj sin. Naravno, u pravim stvarima i na pravi način, ali da bi dijete došlo do razdoblja kad misli svojom glavom mora preživjeti (stepenice, noževe, automobile, viličare u supermarketu i slično), a mora i roditelj izdurati todlerske dane. Tu pomaže Sears.

  23. #73
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Splitala sam topic, nastavak ovdje

    http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewtopic.php?t=27941


    Zrinka istovremeno sam ja splitala a ti pisala na ovaj topic, tako da sam kopirala tvoj post na kraj onog drugog topica.

  24. #74

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    svicarska
    Postovi
    1,916

    Početno

    procitala dva puta za vrijeme boravka u hr... i zvacem,zvacem...
    imala bi dosta pisat io svom dozivaljaju knjige ali izdvojila bi da mi se jako vrijednim cini juulov
    -savjet o osobnom govoru te o
    -odgovornosti za atmosferu tj.proces kojim nesto postizemo....

    drago mi je sto se naglasava da to vrijedi i za odnose medju ljudima opcenito...

    ali,kupila sam 'educino' izdanje u brzini i sva sretna da sam uopce nasla primjerak knjige - i goreg prijevoda u zivotu nisam imala u rukama stvarno (kako je,mislim, ms.ivy napisala) da ti smeta pri citanju...
    neke recenicedoslovcenemaju znacenje... zarezi ubacivani sakomikapomkakoihnimojapolupismana bakanebiubacivala... tipfelerako uprici...
    sigurna sam da prijevod nije lektoriran ali niti da ga je prevoditeljica jos jednom procitala nakon zavrsenog posla... sramota!!

  25. #75

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    svicarska
    Postovi
    1,916

    Početno

    Citiraj lucky day prvotno napisa
    neke recenicedoslovcenemaju znacenje... zarezi ubacivani sakomikapomkakoihnimojapolupismana bakanebiubacivala... tipfelerako uprici...
    sigurna sam da prijevod nije lektoriran ali niti da ga je prevoditeljica jos jednom procitala nakon zavrsenog posla... sramota!!
    kao sto sam i ja tek letimicno pregledala svoj post... a i stvarno moram po novu tastaturu...

    Citiraj lucky day prvotno napisa
    neke recenice doslovce nemaju znacenje... zarezi ubacivani sakom i kapom kako ih ni moja polupismana baka ne bi ubacivala... tipfelera ko u prici...
    sigurna sam da prijevod nije lektoriran ali niti da ga je prevoditeljica jos jednom procitala nakon zavrsenog posla... sramota!!

  26. #76

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Pula
    Postovi
    243

    Početno

    Citiraj lucky day prvotno napisa
    neke recenice doslovce nemaju znacenje... zarezi ubacivani sakom i kapom kako ih ni moja polupismana baka ne bi ubacivala... tipfelera ko u prici...
    sigurna sam da prijevod nije lektoriran ali niti da ga je prevoditeljica jos jednom procitala nakon zavrsenog posla... sramota!!
    Uh! Kupila sam baš to izdanje prije više mjeseci i nikako da započnem s čitanjem, a sada, nakon ovog, ne znam trebam li započeti ili nabaviti bolji prijevod.
    U međuvremenu sam pročitala 'Ovo sam ja! Tko si ti?'; i u toj knjizi ima rečenica koje uopće ne razumijem. Neke od tih rečenica je netko već citirao na nekom od topica.
    (Vjerojatno bih se trebala upisati na jesam li rodila ili bila na lobotomiji?).

  27. #77

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    skoro na vrhu
    Postovi
    1,304

    Početno

    ej, topic je splitan. Mora da je anchie ovaj zaboravila zaključat.
    Goga oš da ti posudim novu?

  28. #78
    summer avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    St
    Postovi
    4,597

    Početno

    I ja imam to Educino izdanje - nakon dvadesetak stranica me odbilo od citanja kako je prijevod los. Ali sad cu se opet uhvatit, previse me zanima sto to Juul ima za reci....

  29. #79
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Pa topic namjerno nije zakljucan da bi se i dalje moglo razgovarati na temu usporedbe/nadopune attachment parentinga i Juulovog pristupa odgoju.

    Tak da molim da ne pricamo vise o kvaliteti prijevoda Juulovih knjiga

  30. #80

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    skoro na vrhu
    Postovi
    1,304

    Početno

    hm..ok.

  31. #81

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Pula
    Postovi
    243

    Početno

    Citiraj mendula prvotno napisa
    ej, topic je splitan. Mora da je anchie ovaj zaboravila zaključat.
    Goga oš da ti posudim novu?
    Hoću. Hvala.

  32. #82
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa
    Pa topic namjerno nije zakljucan da bi se i dalje moglo razgovarati na temu usporedbe/nadopune attachment parentinga i Juulovog pristupa odgoju.

    Tak da molim da ne pricamo vise o kvaliteti prijevoda Juulovih knjiga
    anchie, hvala.

  33. #83

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    81

    Početno

    ja bi ovako dodala.
    u obje knjige ima i dobrih i loših stvari da sad ne nabrajam iste.
    sears mi je u mnogome pomogao ne toliko korisnim savjetima nego više da se pomirim s nekim stvarima tipa buđenje po noći.
    kod JJ sam se zašokirala da piše o tome da je najvažnije sačuvati djetetovo dostojanstvo i integritet. ako isključimo zlostavljaće zar ne misle svi roditelji ovoga svijeta tako?????
    JJ bi mi totalno "sjeo" da je žena. mislim da ženina intuicija u odgoju djece pogotovo u prvoj godini nezamjenjiva i nije ju iskusio niti jedan muškarac ovog svijeta pa tako ni JJ i stoga ga ne uzimam kao alfu i omegu odgoja.
    zasmetalo me u jednom dijelu knjige što je napisao nešto tipa kako mi balkanci loše odgajamo svoju djecu al na finjaka!
    mislim da svaka mama na podforumu AP zna daleko bolje o odgoju djece od JJ i Sears zajedno!!!!
    sorry al ja doista mislim tako.
    pročitala sam more postova.
    nažalost ne pišem često jer mislim da ne znam ponekad pitko iznjeti svoje misli al više mudrih i korisnih savjeta i razmišljanja sam pročitala na ovom podforumu i u svom srcu nego što sam u te dvije knjige zajedno!!!

  34. #84

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,235

    Početno

    ja ne mogu reci da sam fanovac niti jednog niti drugog.
    ali hvala svima sto su napisali korisne knjige.
    juul mi je bio super u smislu kao jedna potvrda da sam na dobrom putu. sears mi je praktican jer ima web stranice pa svako malo kad imam neku nedoumicu (u vezi dohrane, odvikavanja od pelena i sl.) odem i uglavnom nadjem pametnih prakticnih savjeta. jest "instant" i americki ali ta njihova prakticnost po meni i jest njihova dobra strana.
    ja volim puno citati, a narocito o bebama, djeci, odgoju i roditeljstvu i ne mogu reci da postoji i jedna knjiga koja me nije na neki nacin obogatila. drago mi je cak i da sam procitala ginu ford i slicne autore jer sam barem nakon tih knjiga znala da sigurno necu nikada postupati s djetetom prema takvim preporukama.
    i tako...kao roditelja koji u stvarnom svijetu nije imao nikakav uzor (moji roditelji su se sluzili poznatim "ferberovskim" metodama) sve me to na neki nacin oblikovalo i pomoglo mi da kako netko prije rece "otkrijem samu sebe" i naravno jos uvijek se otkrivam. i jos uvijek uzivam sve citati.
    ali sto sam duze roditelj, manje se fasciniram tudjim uvidima o istom. dok sam bila trudna sa prvim djetetom doslovce sam gutala svu mogucu literaturu i sve mi je bilo novo i zanimljivo.
    sada sve manje vjerujem drugima, a sve vise sebi, ili jos bolje nama - mojoj kceri, mm-u i meni.

  35. #85
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    tefst koji je napisala flowers je od natase govedic?

    natasa se bavi i pitanjma djece? ja sam dosada mislila da je ona vezana na kazaliste i kulturu?

    zna li netko?

  36. #86

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Meni uopce nije zasmetalo to o balkanskom odgoju djece. Dapace!
    Nacelno svaki roditelj kaze da se zalaze za integritet i dostojanstvo. A koliko se to u praksi provodi....po vlastitom djetinjstvu, djetinjstvu djece iz susjedstva, djece iz blize i daljnje familiije ja zakljucujem malo ili nimalo. Znaci i ja sama, i puno ljudi moje generacije se mora debelo potruditi kako bi se obranilo od duhova proslosti. Ne znam za druge, ali meni je nekad jako tesko pobjeci od tog naslijedja.
    Juul i prica o tome kako nije vazno sto netko misli nego kako prenosi svoju poruku dalje. Tu valjda kod mnogih nasih obitelji stupa balkanizam na scenu pa nastavak znamo.

  37. #87

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    81

    Početno

    sada sve manje vjerujem drugima, a sve vise sebi, ili jos bolje nama - mojoj kceri, mm-u i meni.[/quote]

    tridesettri, lijepo rečeno!!
    potpisujem

  38. #88
    pinocchio avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,058

    Početno

    natasa se bavi i pitanjma djece? ja sam dosada mislila da je ona vezana na kazaliste i kulturu?
    ovo je prvi puta da vidim neki njezin text koji nije vezan za kazalište, ali koliko znam ima malo dijete pa je valjda počela pisati i o toj temi.

  39. #89

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Inja, Juul kao muskarac ne spominje niti intuiciju niti ostale stvari koje se pripisuju zenama i zenskoj energiji. Tip samo zdravorazumski postavlja stvari na svoje mjesto kad su medljuljudski odnosi u pitanju. A mislim da, ako je netko korektan, sasvim je svejedno kojeg je spola.
    Nisam sigurna, al cini mi se da se on sam ogradjuje od takvih etiketa tipa: odgajatelj, sveznalica o odgoju ili sta vec. Covjek se postavlja kao terapeut, savjetnik u medjuljudskim, konkretno obiteljskim, odnosima i problemima. A posto su djeca ljudi kao i svi ostali , znaci da taj spektar obuhvaca i njih. I to je to, tj. barem sam ja tako dozivila Juula.
    Nisam ga shvatila kao nekoga tko se kiti zenskom intuicijom.

  40. #90
    a zakaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,149

    Početno

    Citiraj pinocchio prvotno napisa
    natasa se bavi i pitanjma djece? ja sam dosada mislila da je ona vezana na kazaliste i kulturu?
    ovo je prvi puta da vidim neki njezin text koji nije vezan za kazalište, ali koliko znam ima malo dijete pa je valjda počela pisati i o toj temi.
    pred otprilike godinu dana procitala sam u feralu i njen tekst o ferberu. I tad me je zacudilo otkud njoj ta tema. Tekst je bio prilicno "rodast" .

  41. #91

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,235

    Početno

    malo je OT, ali da se nadovezem na natasu i "balkanski odgoj djeteta" te da prokomentiram jer je ovdje dosta izgovoreno o dr. searsu kao americkom u pogrdnom smislu.
    e pa nigdje kao u americi nisam vidjela da se toliko postuju djeca, i njihov integritet.
    smijemo se mi amerikancima ali ovdje je na zalost situacija jako daleko od toga i mislim da je zato juul kod nas toliki hit jer je to za ove politicke prostore relativno novi nacin razmisljanja.

  42. #92
    kloklo avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Jarun
    Postovi
    2,995

    Početno

    Citiraj tridesetri prvotno napisa
    ali sto sam duze roditelj, manje se fasciniram tudjim uvidima o istom. ....sada sve manje vjerujem drugima, a sve vise sebi, ili jos bolje nama - mojoj kceri, mm-u i meni.
    E, da, to je fakat tako i sa mnom...

    Dodajem samo kako iskreno sumnjam da bi, zbog nedostatka dobrih uzora u obitelji, bila dobar roditelj kakav sam danas (al si tepamo ) da mi nije bilo pomoći Roda , Searsa, Julla, Penelope, Northupice i drugih koji su moje nepovezane misli i osjećaje pretočili u smislene rečenice tako da to mogu bolje oblikovati u konkretno dobro ophođenje prema mom malom zlatu...

  43. #93
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    Citiraj pinocchio prvotno napisa
    natasa se bavi i pitanjma djece? ja sam dosada mislila da je ona vezana na kazaliste i kulturu?
    ovo je prvi puta da vidim neki njezin text koji nije vezan za kazalište, ali koliko znam ima malo dijete pa je valjda počela pisati i o toj temi.
    ja sam vec citirala natasu kad ne napravila jednu zgodnu recenziju k njige o majcinstvu...
    cek da nadjem negdje, svidila mi se knjiga

  44. #94

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    kaj nije juul iz nizozemske i kaj nije ta knjiga u originalu na nizozemskom?

  45. #95
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    On je Danac, ne Nizozemac.

  46. #96

    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Tu i tamo
    Postovi
    165

    Početno

    Samo da vam velim, isla sam dignuti knjige i docekala me lijepa vijest da imaju jos tri njegove knjige u pripremi ... :D

  47. #97

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    81

    Početno

    Zorana, nigdje iz knjige nisam protumačila da se JJ kako ti kažeš kiti ženskom intuicijom!!!
    meni je zapravo smiješno jer je u svim krugovima koje poznam a imaju klince nastala svojevrsna jespermania!!!
    svi ga citiraju i obraćaju se djeci riječima koj on koristi u knjizi počevši od ovog foruma na dalje.
    i to nije nipošto loše.
    al i dalje tvrdim da na ovom forumu ima daleko mudrijih savjeta nego u njegovoj knjizi, a tamo IMA savjeta i da je to na kraju krajeva samo jedan običan čovjek, kakvim se na kraju i prikazuje i radi taj posao između ostalog i radi love, što je također u redu nitko nije rekao da bi trebao raditi za šibice.
    ma ne znam malo sam se izgubila nadam se da "you got the point".
    mene je zapravo u knjizi najviše razočarao onaj njegov savjet o tome kako se klinci stavljaju čorit. da se s njima apsolutno sve trebaš dogovoriti!
    što svakako i stoji al on kaže da trogodišnjak koji pokazuje otpor pri spavanju sigurno ide čorit ako mu ti kažeš "jako sam umorna i ŽELIM se odmoriti pa će onda to dijete zadovoljno otići spavati jer mu nije narušen integritet i dostojanstvo!!
    MA COME ON!!!!!!
    kod nad takva spika funkcionira daleko prije julovštine al priča završi tako da nas dvije skupa ležimo u krevetu i hopsa po meni il skupa ležimo pred telkom!!!!
    mira nema. s tim se ja aposultno u mom odgoju slažem i ne želim je nikakvim represijama tjerati da ide čorit.
    ima dana kad doista sama kaže da ide spavati i to čini od kad je progovorila al kad ona osjeti umor.
    uh, oduljih al valjda sam sve uspjela pojasniti.

  48. #98

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    81

    Početno

    [quote="Zorana"] Znaci i ja sama, i puno ljudi moje generacije se mora debelo potruditi kako bi se obranilo od duhova proslosti. Ne znam za druge, ali meni je nekad jako tesko pobjeci od tog naslijedja.

    zaboravih dodati;
    evo, recimo ova tvoja rečenica je citat jespera i svi ga koriste kao da je otkrivena topla voda.
    i te kako znam pobjeći od svojih "duhova prošlosti" jer polazim od toga da ne činim svojoj djeci što je mene smetalo kod mojih roditelja. i moja mama kaže da nije željela činit pogreške svoje mame al da je zato kreirala svoje.
    i to naravno i ja činim.
    pa ispravljam.
    i to mi je JJ trebao reći?

  49. #99

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Al si zapela. Mozda tebi nije trebao reci. Ali mnogima od nas, nazalost, puno puta treba pokazati ono sto ne primijetimo. Iako nam stoji pred nosom. Ne vidim u cemu je problem??
    Ako su mene roditelji odgajali na nacin da su mi npr. nabijali stalno neke filmove griznje savjesti, zasto je tako cudno da se i ja cesto ubacim u taj film kad zapnem u krizu?? I zasto je tako cudno da je nekad potrebno cuti nesto od nekog drugog kako bi se vratio na pravi put?
    Jebiga, ako si ti idealna, nismo svi.
    Ja otvoreno kazem, u okolini nemam kriticnu masu koja bi me potakla na drugacije ponasanje. Niti sam je imala u djetinjstvu. I samo i iskljucivo zahvaljujuci znanim i neznanim curama ovog foruma i knjigama koje sam citala, sabrala sam se i vidjela da neke stvari mogu i moraju biti drugacije.

  50. #100

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    81

    Početno

    bitno da sam ga ja zapela!!!!
    nije mi jasno zašto kad god se na nekom topicu otvori neka rasprava e netko onda treba početi koristiti grube riječi.
    nisam imala savršeno djetinjstvo, daleko od toga!
    nisam savršena, al mi je kompliment ako takav dojam ostavljam!!!!
    mislim da me nisi skužila.
    ponavljam, sviđa mi se kako jesper piše al i dalje tvrdim da nije otkriće tople vode u tolikoj mjeri da bi ga citirala na svakom postu.
    ti si prije jespera zlostavljala svoju djecu?
    moš mislit!
    lijepo je negdje pročitati potvrdu da je način na koji odgajaš svoje dijete ok, al da mi je to alfa i omega odgoja?
    e nije
    sigurna sam da puno toga mudrog možeš sročiti i bez jespera!!

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •