Pokazuje rezultate 1 do 14 od 14

Tema: za vjernike - rodio se mali Isusek i.....

  1. #1

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    1,536

    Početno za vjernike - rodio se mali Isusek i.....

    kako djeci objasnjavate Bozic?

    iznijeli smo jaslice i kenuli s pricom: rodio se mali Isus, u stalici, pored njega su bili njegova mama i jedan barba koji mu nije tata (mali zaplet), jer je njegov tata Bog, ali se uvijek brinuo o njemu, i dosli su pastiri i 3 kralja izdaleka.....

    i onda krenu pitanja: a gdje je djed mraz? a jel to sveti Nikola (jedan o 3 kralja)?, a zasto u stalici?, a vidi ovcice, a jel mu bilo zima, a jel mu mama dala siku (posebna fascinacija - drzi nas vec neko vrijeme...), a kako su dosli kraljevi (misli - jesu li dosli autom, vlakom....)... itd... itd....

    vidim da ga prica jako zabavlja, pa se mislim da je to ok. malo se zapletemo oko uplitanja djeda mraza i zasto stalica onda nema dimnjak, ali dobro - mali je jos....

    kako vi stojite s biblijskim predanjem?

  2. #2

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    886

    Početno

    MIslim da ćemo ove godine minimalno...ipak je premali. Njega još uvijek drži Sv. NIkola i nikako mu još Djed Mraz nije sjeo....valjda zato što mu još poklon nije doneo.... :D :D

  3. #3

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    1,536

    Početno

    Citiraj Nani prvotno napisa
    ... i nikako mu još Djed Mraz nije sjeo....valjda zato što mu još poklon nije doneo.... :D :D
    nemoj, molim te, protiv Djeda Mraza.... meni je on turbo super!

    zadrzat cu ja njega i nakon Nove godine, vec se vidim....

    ma znam da su mali, ali bas me zanima krecete li uopce s pricama o Isusu i na koji nacin.... samo to...

  4. #4
    renata avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb, dubrava
    Postovi
    1,398

    Početno

    meni je jucer strasno islo na zivce u jednom filmu o djedu mrazu - netko je htio sprijeciti dm da krene na saonicama s darovima, na sto je netko tuzno primjetio da onda nece biti bozica
    mislim

    kad sam ja bila mala, darove je nosio samo sv.nikola, 6.12. u cizmicu na prozoru, a bozic je bio bozic s jelkom i jaslicama, nikakav djed mraz i darovi nisu bili u pitanju. jedino smo recimo u vrticu ili skoli dobili nesto od djeda mraza, ali za novu godinu.

    onda smo se amerikanizirali i krenuli s nasom djecom s hrpetinama poklona pod bor :D
    e, to trebate vidjeti koje su to kolicine!! zato sto to radimo kod mojih roditelja i kod mm-ovih, a i on i ja imamo podosta brace/sestara/necaka, a svatko kupuje svakome. jedva smo ponekad uspjeli organizirati da se nekome kupi zajednicki poklon.

    moje starije cure su sasvim nacisto tko tu kome poklanja 8) a Lari (4god) jos uvijek (nadam se negdje do skole) cemo prodavati pricu sa sv. nikolom. jer mi je to tako slatko :D
    ove godine sam joj otvoreno rekla da mi darivamo jedni druge pod bor. price o malom isusu koji nosi poklone su mi skroz bezveze.
    djed mraz ce im doci u vrtic i podijeliti nesto sitno, ali ni sama nisam bas sigurna kamo da joj ga smjestim. ne mijesam joj to uopce sa sv. nikolom.

    prica o bozicu je prica o rodjenju, jaslicama, zvijezdi repatici... tu mi je djed mraz i pokloni toliko suvisan da ne mogu opisati...

  5. #5

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb, Dubrava
    Postovi
    422

    Početno

    Kod nas je bilo kao kod Renate. Ne sjecam se da smo ikad darove dobivali pod bor. Darovi su dolazili sa Sv. Nikolom.
    Zato mi je to ostalo i svi su se cudili sto smo Luki i Josipu kupili onaj veliki auto na akumulator za Sv. Nikolu i pitali - a sto cete za Bozic???
    :?
    Loptu za vjezbanje. Luka je obozava. I Josip takodjer.

    Pricu o rodjenju Isusa ja ispricam Luki tako da "zajedno" povezujemo dogadjaje. Rodio se Isus u stalici, na slami. Onda se on sjeti da deda svake godine stavlja pod bor slamu, pa pita jel to ta slama 8)
    Kazem mu da mu nije zima zato sto su nakurili pec u stalici i mama ga grije dok ga drzi na rukama.

  6. #6

    Početno

    Meni je bilo upravo obrnuto - za Sv. Nikolu i Luciju sam dobivala slatkiše i šibe, ili neke sitnice tipa komplet za češljanje, a pravi pokloni su mi uvijek bili vezani uz Božić - Djed Mraz je dolazio oko Nove, dan prije ili poslije, ali za Božić sam pisala malom Isusu i on bi mi donio poklone...

  7. #7

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    1,536

    Početno

    valjda nisam bila jasna (isla sam citat svoj prvi post da vidim gdje pogrijesih...) - uopce nisam mislila na poklone, zanimalo me kako pricate pricu o Isusovom rodjenju, onaj dio s djedom mrazom je davidova upadica.

  8. #8
    happy mummy avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ST
    Postovi
    661

    Početno

    mm i ja smo bas neki dan razgovarali o tome sta cemo luciji pricati, tko nosi darove. ja sam glasala za djeda mraza. on me napao da sam proizvod socijalizma i komunizma, i da samo mi imamo djeda mraza. on je glasao za malog isusa. ja sam njega napala da ko je vidio bebu u stalici da nosi poklone. slozili smo se nekako na djedu bozicnjaku - to je djeda mraz koji dolazi na bozic. i ja i dalje pjevam "djeda mraze, djeda mraze, ne skreci sa staze...."

  9. #9
    ivancica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    3,356

    Početno

    I mi ove godine imamo jaslice u kući, specijalno velike zbog Frana. Iako je on još mali, govorimo mu da je u štalici Isus i njegova majka Marija(on zna tko je ona otprije), te tata Josip. Ne želim mu još komplicirati s Bogom. Zasad mu govorim da je Isus mala beba koju je rodila Marija da mi svi budemo sretni i da se volimo. Želim mu pojednostavniti skroz. Ne znam kako drugačije. Ali moram i ovo podijeliti s vama. Ne znam kako vaši klinci, ali moj Fran već dosta dugo se zna prekrstiti(kaže Oca, Sina, Amen) i drži sklopljene ručice. Kad god vidi križ, ili prođemo kraj crkve, on kaže amen. Uvečer se molimo anđelu čuvaru i on zna riječi. Kad je misa na tv-u ili neka crkvena pjesma on stane i gleda, sklopi ručice i ponavlja amen. U crkvi je skroz miran za vrijeme cijele mise. Mama mi kaže da je jučer stao sam pred tv dok je bila misa i ostao pred njim 15 minuta i nije se ni pomaknuo. Iskreno, mi ga u tome ni malo ne potičemo, on to sam.
    Ali što se tiče djeda mraza, on mu je zakon. Već danima viče "Maz" po kući. Čak su mu i lampice za kićenje mraz. Jako je smiješan. Čak i kad ga pitamo kako kaže mraz on sav ponosan, o, o! i gega se! Ali skromnost mala; kad ga pitamo što bi da mu mraz donese: on samo kaže KIKI-bombone narafski!

  10. #10

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    93

    Početno

    Meni je samo malo muka oko tog nazivlja da li je Mraz ili Božičnjak, ne zbog mene same nego što svaki čovjek drugačije zove i onda zbunjuje dijete, pa onda i ja svojoj Irici objašnjavam da je D Mraz ili D Božičnjak jedna ista osoba.
    A moje objašnjavanje ide nekako ovako:
    - Božić je dan kada se rodio mali Isus koji je u biti Bog i živi gore na nebu i čuva nas, mi njega ne vidimo jer je visoko na nebu, ali zato on vidi sve ono što mi radimo, i dobro i loše...i onda navečer prije spavanja uvijek pričamo što smo danas napravili dobro, a što loše (i Ira i mama i tata...) i molimo ga da nam oprosti i da ćemo se sutra truditi biti bolji, i ide tu još svašta...kad navali s pitanjima!!! :D
    - njegovi pomoćnici su anđeli i svaki čovjek ima svog anđela čuvara koji je uvijek s nama, čuva nas i u vrtiću, i doma, i kad spavamo sami u sobi :D ...(i zato ćemo za ovaj Božić pod bor dobiti jedan video crtić "Anđeo čuvar") i kad god nas je strah i kad smo žalosni i teško nam je Bog, anđeo čuvar (i mama i tata) su uvijek s nam jer nas jakooooo jakoooo vole!!!!
    - e sad DBožićnjak je zemaljski djedica (s obzirom da dolazi i u vrtić i u kazalište i šeće se po cesti...) kojemu su Bog i anđeli šapnuli kakvi smo bili ove godine i onda nam on donese darove...bla ..bla...tako nekako...

    Mi isto nekako za sv. Nikolu prakticiramo malo skromnije poklone, jer je meni u srcu Božić stvarno najdivniji i najtopliji obiteljski blagdan (meni, mojim roditeljima ne toliko jer oni nikada ni ne govore o osjećajima i obitelji, zajedništvu... )

    mada, u principu...stalno dajem naglasak na to da pokloni nisu najvažniji u životu, nikada ne pretjerujem s količinom i veličinom, Božić je u srcu, u ljubav, u veselju, u zajedništvu....a pokloni samo dio toga...i radije poklanjam sitnice ili više malih poklona koje pakiram svaki posebno da izazove što više veselja i uzbuđenja prilikom odmotavanja...

  11. #11

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    1,536

    Početno

    Citiraj ivancica prvotno napisa
    Ne znam kako vaši klinci, ali moj Fran već dosta dugo se zna prekrstiti(kaže Oca, Sina, Amen) i drži sklopljene ručice. Kad god vidi križ, ili prođemo kraj crkve, on kaže amen. Uvečer se molimo anđelu čuvaru i on zna riječi. Kad je misa na tv-u ili neka crkvena pjesma on stane i gleda, sklopi ručice i ponavlja amen. U crkvi je skroz miran za vrijeme cijele mise.
    i david ima tu "redovnicku" pokornost

    andjele cuvaru mili zna napamet, prekrsti se iako ne bas pravilno, na misi suflira sveceniku pa se cesto prolomi njegov - aaaaaaameeeeeen (na pogresnom mjestu).

    iako, jedna zanimljivost - njemu je Bog - nas svecenik. nedavno je prije pocetka mise stalno zapitkivao: gdje je Bog, gdje je Bog, kad ce doci....?; kad je svecenik usao i stao za oltar, David je sav sretan zakljucio: evo Boga, dosao je....! svi po podu....

    zasad neka tako ostane....

  12. #12
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    slazem se sa sikicom
    ja mislavu o Bogu pricam vec odavno, i o malom isusu, mene fascinira kako to djeca najnormalnije upijaju i kako im je skroz normalno da Bog postoji i da nas gleda i cuva i sve sto treba.....
    postoje zgodne slikovnice za djecu, s biblijskom tematikom, lijepo oslikane i napisane....

    bas je neki dan mislav uzeo kriz i prica s isusom: e isuse, bog, kako si, oces mi donijeti poklon, onu garazu s liftom, bio sam dobar ?
    a onda promijeni glas i kaze: hocu, hocu

  13. #13
    NatasaM... avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Postovi
    2,656

    Početno

    Zrinka

    Meni je Leda mirna u vrijeme mise ako joj tijekom propovijedi dajem cokoladu, inace bi i ona pricala ... :D

  14. #14
    ivancica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    3,356

    Početno

    Citiraj sandraf prvotno napisa
    iako, jedna zanimljivost - njemu je Bog - nas svecenik. nedavno je prije pocetka mise stalno zapitkivao: gdje je Bog, gdje je Bog, kad ce doci....?; kad je svecenik usao i stao za oltar, David je sav sretan zakljucio: evo Boga, dosao je....! svi po podu....

    zasad neka tako ostane....
    A Fran našeg svećenika zove PAPA!
    Naš svećenik je skroz fenomenalan, kućni nam je priajtelj. Franu nekad posluži umjesto konja, jaše ga.
    Ima i podosta veliki stomak pa mu govori da jede malu djecu i zato je debel. Fran na to viče- "ne Tana, ne Tana"!

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •