Već tjedan dana pokušavam naći vremena za napisati par redaka.

Vele da je ponavljanje majka mudrosti, pa ću ponoviti, a na to me potaknuo jedan mail koji sam dobila pred koji dan. Naime dobila sam jednu fotografiju koja me iskreno zabrinula.
Radi se o čepu bočice koloidnog srebra (vjerujem nabavljenog u Hrvatskoj), koji navodno služi i za doziranje.
Ne znam tko je proizvođač i iskreno, niti me ne zanima. Ono što me je zaprepastilo je vidljiva količina nečeg srebrnog u tom čepu. Ustvari, cijeli čep se sjaji.
Podsjetio me je na one lakove za nokte koji imaju komadiće sjajne trake.
Za sada neću stavljati tu fotografiju, ali zato ponovo pozivam na oprez pri odabiru otopine.
Očito da se na „tržištu“ uslijed pogrešnih motiva ili neznanja, može naći i otopina koja nikako nije koloidna i koja nikako nije za konzumaciju. Pogotovo ne oralnu.

Dakle, u kvalitetnoj otopini koloidnog srebra, čestice srebra nikako nisu vidljive golim okom.
Otopina mora biti prozirna poput vode i takva i ostati protekom vremena.
S obzirom da je ionsko srebro otopina srebra još manje veličine čestica, onda nema potrebe naglašavati da je pojava gore navedena, još manje dopustiva.
U slučaju da su čestice srebra u suspeniziji veće, ona će imati boju od svijetlo žute, pa čak do purpurne. Upravo zato začuđuje pojava tog nečeg srebrnog u toj navodno koloidnoj otopini od 5 ppm-a. Neki ljudi koji su vidjeli tu fotografiju su komentirali da to izgleda kao strugotina.

O Tyndallovom efektu sam već pisala, ali ću citirati:

IONSKE OTOPINE SREBRA SU U PRAVILU PROZIRNE!

Cilj je imati što je moguće manje čestice srebra u otopini jer rezultati mnogih istraživanja pokazuju da su ioni, a ne koloidi, ono što djeluje.
Istraživanja provedena s otopinama iona i koloida daju nedvojben zaključak - ionsko srebro ima daleko najveći i najefikasniji efekt na patogene organizme. Također, ion srebra je taj koji ima mogućnost dediferencirati stanicu i povećati koncentraciju matičnih stanica!

Veće čestice srebra, dakle i koloidi, lome svijetlost lasera dok otopljeni srebrni ioni i manje čestice ne. Posljedica je Tyndallov efekt. To je pojava gdje koherentna zraka svjetlosti prolazi kroz otopinu koloida koji je lome, te kao posljedicu ocrtavaju njezin put kroz otopinu.
To je jedan od načina na koji možemo potvrditi prisutnost koloida u otopini. Otopina u kojoj se nalazi dosta koloida će biti zlatno-žuta i na običnoj bijeloj svjetlosti.
Tyndallov efekt nam može dočarati i količinu većih čestica.
Veće čestice na laseru „zaiskre“, pa se na taj način može laserom u otopini detektirati i njihova učestalost. Prejak Tyndallov efekt ukazuje na dosta veliku prisutnost koloida, što može ukazivati na lošu izvedbu elektrolize i inferiorni produkt.

IONSKE OTOPINE SREBRA SU POSVE PROZIRNE.
IDEAL je prozirna otopina i SLAB, ALI VIDLJIV Tyndallov efekt.


Dakle, da ponovim – jedan od pokazatelja kvalitete otopine je i to da je potpuno prozirna i bezbojna poput vode. Bilo kakva obojanost ukazuje na inferioranu soluciju.
Pojava bilo kakvih komadića bilo čega, vidljiva golim okom, iziskuje oprez i nikako, nikada i nikome je ne bih preporučila za upotrebu.