Pokazuje rezultate 1 do 40 od 40

Tema: Svi ljeti idu nekome, Lucija ostaje sama

  1. #1
    Gemini avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    ZD
    Postovi
    421

    Početno Svi ljeti idu nekome, Lucija ostaje sama

    Sad sam ovo pročitala

    http://www.jutarnji.hr/dogadjaji_dan...ucija,76900.jl

    Priča je pretužna!
    Možda ovdje ima neko ko ima uvjete za udomljavanje ili čak posvojenje.

  2. #2
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    jadno dijete...

  3. #3
    Ivanna avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    930

    Početno

    ajme jadna djevojčica!
    kakva tužna priča!

  4. #4

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    5,207

    Početno

    ovo je užas... zašto...

  5. #5
    Gemini avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    ZD
    Postovi
    421

    Početno

    Sve se nadam da će netko od ovih što se spremaju na posvojenje ugledati ovo...da barem dobije neki vikend...

  6. #6

    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    1,292

    Početno

    jadna curica

  7. #7

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    531

    Početno

    Toliko tužno, kao Pale sam na svijetu... Nadam se da netko ima uvjete pozvati ju na ljetovanje ili udomljavanje ili...

  8. #8

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,124

    Početno

    mene zanima zasto njen skrbnik i socijalni radnik ne rade svoj posao!!??
    zasto kelava ne urgira?? pa, hebemu, to joj je posao. najlakse se smijesit u novinama i kukat!!!

  9. #9
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Djevojčica je prvi puta došla u dom kada nije imala ni dvije godine. Sada ima 11 godina i tek je sada "pravno čista". Što je do sada radio CZSS i što je radio sud? CZSS je vratio malo dijete majci zlostavljačici, jer "majka je majka", a kad su se zlostavljanja godinama nastavljala, oni su se odlučili pokrenuti, ali onda dolazi na red sud koji otaljava takve slučajeve jednako kao i sve ostale, zavlačeći to mjesecima i godinama. Ova djevojčica, nažalost, nije iznimni slučaj, djece koja čekaju takva rješenja ima mnogo. Djeca koja idu na posvojenje većinom su ona za koje biološke majke/roditelji odmah potpišu da se odriču roditeljstva i da se slažu s posvojenjem djeteta kod nepoznatih osoba. Djeca kod kojih se to ne događa, koja ovise o odlukama CZSS i o sudovima, to su ona djeca koja pune domove i čija je sudbina slična sudbini ove djevojčice. Pitam se iz kojeg je ona CZSS, zašto oni ne rješavaju njezin slučaj, zašto se njezin slučaj uopće mora rješavati preko doma, još gore preko novina, jer ne vjerujem da se ne bi našao udomitelj ili posvojitelj kada bi se CZSS oko toga potrudio.

  10. #10
    sanja74 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb - Trešnjevka
    Postovi
    1,578

    Početno

    Ne vidim ništa loše ni u tome da se takvi slučajevi rješavaju preko medija. Nije otkriven njezin identitet, a puno ljudi je saznalo za njenu sudbinu. Možda je potrebna takva senzibilizacija javnosti da se nešto pokrene. Ako pronađe svoj dom, postaje nebitan način kako se to ostvarilo.

    Zdenka, pa da CZSS rade svoj posao, Domovi bi bili skoro prazni.
    Meni su Dom u Nazorov i njegova ravnateljica svijetli primjer nekog kome je stalo da omogući koliko-toliko normalan život toj dječici.
    Ja recimo ne razumijem i kako netko od odgovornih ne napravi paralelu između tog i ostalih Domova..


    ALI.. to sve ovom djetetu (i ne samo njemu) neće pomoći. Ni :plačko:, ni :tužni:.. ni prozivanje.. Već konkretna pomoć.

  11. #11
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Sanja, ja ne optužujem ni Dom ni medije nego one čiji je to posao i odgovornost, a 9 godina nisu ništa učinili. Dijete u članku kaže da je svog skrbnika iz CZSS vidjela jednom u životu, a ravnateljica Doma kaže da bez njega praktički ne mogu ništa. Ne smeta mene ta priča u novinama, dapače, ljudi ne znaju da takve djece kao što je ova djevojčica ima mnogo, nego sam žalosna i ljuta što uopće mora doći do toga da Dom preko medija vrši pritisak na CZSS.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    3,187

    Početno

    i ja se slažem da je dobro da ide preko novina. I radi senzibilizacije javnosti i radi toga što se možda nađe netko za uzeti je barem malo.
    A piše i da je ona najtraumatiziranije dijete u domu koje je pretrpjelo teške tjelesne ozljede već u najranijem djetinjstvu.
    Uh, to ti je sustav . Vratiti dijete mami zlostavljačici jer je mama. kakva je to mama . Ali žena je i sama dijete koje je živjelo po domovima pa bolje ni ne zna. ali baš zato su joj trebali osuzeti dijete već kad su zlostavljanja počela, a ne eksperimentirati s malom. uvijek me iznova čudi kako ljudi odrasli u domu nemaju više senzibiliteta za svoju djecu, ali izgleda da je to pravilo
    A ja najviše krivim sustav u kojem je tako teško postići da dijete bude "pravno čisto" i kojem roditelj ne gubi roditeljsko pravo sve dok 1 u 3 mj posjećuje dijete.
    Tu se samo misli na prava roditelja, a djetetu se polako, ali sigurno uništava život i uskraćuje i najmanja šansa za normalan život u nekoj posvojiteljskoj obitelji

  13. #13
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Citiraj branka1 prvotno napisa
    Tu se samo misli na prava roditelja, a djetetu se polako, ali sigurno uništava život i uskraćuje i najmanja šansa za normalan život u nekoj posvojiteljskoj obitelji
    Upravo tako.

  14. #14
    tinkie winkie avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    ZD
    Postovi
    2,297

    Početno

    u svakom slučaju pretužno...

  15. #15
    camel avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Postovi
    306

    Početno

    Citiraj sanja74 prvotno napisa
    Meni su Dom u Nazorov i njegova ravnateljica svijetli primjer nekog kome je stalo da omogući koliko-toliko normalan život toj dječici.
    Ja recimo ne razumijem i kako netko od odgovornih ne napravi paralelu između tog i ostalih Domova.
    A vidiš ja mislim kako je ta ravnateljica previše dozvolila medijima ulazak u dom. Imam dojam da je njoj stalo do vlastitog medijskog eksponiranja.

    Sjetite se samo Bobanovih. Fotografije djece su procurile iz doma. A na božićnim čestitkama koje je dom slao svojim suradnicima su slike blizanaca, a već tada se znalo da će ih Bobanovi posvojiti.

  16. #16
    Poslid avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ČK
    Postovi
    2,916

    Početno

    Gledala sam komentare ispod. Bar 10 obitelji se javilo da bi ju primilo. Zar to nije i prije moglo biti tako riješeno

  17. #17
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Citiraj Poslid prvotno napisa
    Gledala sam komentare ispod. Bar 10 obitelji se javilo da bi ju primilo. Zar to nije i prije moglo biti tako riješeno
    Joj, Poslid, moja susjeda je udomiteljica. Nakon što se prijavila i prošla obradu koja traje 6 tjedana, godinu dana nitko joj ne poslao dijete nego je morala zvati i moliti okolo da joj pošalju neko dijete. Ona je članica udruge udomitelja i kaže mi da ima mnogo takvih obitelji koje su se javile za udomiteljstvo, prošle obradu, imaju dozvolu, ali nitko da se javi. Tu je posrijedi ogroman nerad, užasna nebriga prema djeci. Ovaj slučaj će se riješiti, jer dom preuzeo rizik da ga rješava preko novina, a to je trebalo biti riješeno redovitim putem. Djevojčica je trebala biti oduzeta majci kad je imala 2 godine, data na posvojenje i danas bi bila na pragu djevojaštva bez tjelesnih i duševnih rana.

    Zato, Camel, nemaš pravo kad govoriš o Nazorovoj. Ako znaš da se godišnje prosječno posvoji oko 150 djece, a od toga oko 50 iz Nazorove, a primjerice iz Splita jedno (tako je bilo prošle godine), onda ti je jasno da ljudi iz doma u Nazorovoj rade posao centara za socijalnu skrb, da se brinu za djecu, da im doista žele pomoći. Kakva je medijska prezentacija potrebna gđi Kelavi? Od toga se ne živi. Ja mislim da je to bila naprosto krajnja mjera da se pomogne toj djevojčici i drago mi je da ima petlje da tako postupi, jer, vjeruj mi CZSS koji je nadležan za nju to sigurno nikako ne paše.

  18. #18
    camel avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Postovi
    306

    Početno

    zdenka 2, ja bih tvoj zadnji post mogla samo potpisati.

    i ja sam umorna od (ne)rada raznih CZSS.

    njihov stav da je bolja bilo kakava obitelj samo nek je biološka me užasno nervira i čini jako nesretnom i tužnom jer MM, moje dijete i ja željno čekamo jedno malo biće da dođe u naš dom. i to već skoro dvije godine.

    kad sam tu opisivala svoj dojam o ravnateljici nisam na umu imala ovu djevojčicu luciju, već neke ranije ravnateljičine istupe i dopuštenje medijima ulazak u dom i snimanje te djece.

  19. #19
    Osoblje foruma tweety avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb,medvescak
    Postovi
    4,453

    Početno

    toliko je tužna ova priča, a pitam se koliko je takvih.
    no, jedno mi nije jasno, odgovara li itko za ovaj nerad?
    ružna usporedba, ali kad bankar ukrade novce ide u zatvor, što kad nadležni czss ukrade djetetu život/djetinjstvo zbog svog nerada.
    je li itko odgovarao zbog loše procjene, kad je dijete vratilo majci.
    Isuse Bože, kao beba je skoro umrla zbog nezaliječenih prijeloma i onda ta beba bude vračena zlostavljačici :shock:

  20. #20

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    1,137

    Početno

    sva sreca pa prica ima sretan kraj.. lucija ce ipak provesti ljeto s udomiteljima :D

  21. #21
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,980

    Početno

    Tweety, nažalost baš nitko ne odgovara za takve propuste. Djevojčica iz ovog priloga sigurno neće tužiti svog socijalnog radnika, a očito je i da država ne kontrolira svoje "revne" zaposlenike. Sve se to svede pod onu: "Znate li vi koliko mi takvih slučajeva imamo?"

  22. #22
    Brunda avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,884

    Početno

    Sve se to svede pod onu: "Znate li vi koliko mi takvih slučajeva imamo?"
    Baš me zanima koliko pojedini skrbnih CZSS ima djece "pod sobom" i koliko ih godišnje uspije udomiti

    Priča sa Lucijom mi je pretužna
    Gejsha, daj zalijepi link gdje piše o sretnom završetku bar što se tiče praznika.

  23. #23
    Gemini avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    ZD
    Postovi
    421

    Početno

    Citiraj gejsha prvotno napisa
    sva sreca pa prica ima sretan kraj.. lucija ce ipak provesti ljeto s udomiteljima :D
    jesi to negdi pročitala ili što??

  24. #24
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    http://www.jutarnji.hr/dogadjaji_dan...vanje,77023.jl

    Ja sam našla ovo, znači još nije gotovo, ali se vjeruje da će se među onima koji su se javili naći netko pogodan za Lucijin boravak preko praznika.

  25. #25
    LeeLoo avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    1,657

    Početno

    "...Podsjetimo, Lucija je dijete bez odgovarajuće roditeljske skrbi, koja je u najranijem djetinjstvu bila izrazito teško ...( ) fizički zlostavljana. Prvi je put u domu završila s nepune dvije godine s teškim ozljedama. Izmjenjivali su se mučni povratci majci.. (:shock: :shock: :shock , boravci u domu i neadekvatnim udomiteljskim obiteljima. Kako sada stvari stoje, ove ljetne praznike Lucija će provesti sama u domu...."

  26. #26

    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    32

    Početno

    Lucijina priča u potpunosti odražava način razmišljanja, te posebno krajnji nerad naših Centra za socijalnu skrb i to zadnjih nekoliko desetljeća.

    Nikada ovaj slučaj ne bi dospio u novine da socijalni radnik i skrbnik ove djevojčice rade svoj posao, a bez njihovog angažmana i suglasnosti ona ne može biti niti posvojena niti udomljena.

  27. #27
    Osoblje foruma tweety avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb,medvescak
    Postovi
    4,453

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa
    Tweety, nažalost baš nitko ne odgovara za takve propuste.
    Imamo udrugu za zaštitu potrošača, ali nemamo za zaštitu djece.
    zar ne bi dječji pravobranitelj trebao reagirati na ovakve slučajeve?

  28. #28

    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    306

    Početno

    Strašno me je potresao ovaj članak u novinama i razmišljala sam da li ću vidjeti Vaše reakcije na ovom forumu.

    Nije mi jasno kako nitko ne odgovara za propuste u svom radu, što radi dječja pravobraniteljica? S jedne strane mnoštvo potencijalnih usvojitelja a s druge strane djeca koja su propustila biti usvojena.

    Možda treba doći do nekih radikalnih promjena po tom pitanju. Možda bi birokracija iz nadležnog ministarstva trebala bolje nadgledati domove. Možda bi se trebao pratiti rad skrbnika i socijalnih radnika.
    Svaka čast izuzecima ali nekako mi se čini da je tim socijalnim radnicima najvažnije zaposliti se, primati plaću i biti na tom radnom mjestu do penzije.

    I onda jučer pročitam da se 50 obitelji javilo za pomoć ali gđa.Kelava moli da se svi jave u ponedjeljak i poziva potencijalne udomitelje s licencom da se jave!??Pa zar oni u domu nemaju popis udomitelja? Udomitelji se sami moraju javiti?

  29. #29
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Ajoj, didicro... Toliko ti nelogičnosti u svemu tome ima... Vjerojatno ne škicaš toliko na ovaj pdf, ali ne postoji ti niti jedna jedinstvena baza potencijalnih posvojitelja, pa predpostavljam da nema ni baze potencijalnih udomitelja. Glavni problem u cijeloj priči izgleda u sporom sudstvu, a i u tome što je nešto što se nama podrazumijeva - tipa računala, internet mail itd. nije nešto što se podrazumijeva i drugdje... Evo, osobno sam upoznala jednu divnu soc. radnicu iz CZZS Split, u kojemu godišnje ima najmanje posvojenja, i zaista stekla super dojam o trudu te osobe... Ali, npr. oni nemaju ni internet i imaju neku staro računalo koje dijele kad se treba nešto napisati. Ne znam kako je u Domu u Nazorovoj i kako su oni opskrbljeni...

  30. #30
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    A apropos "samojavljanju", i potencijalni posvojitelji se u pravilu moraju sami javljati i nazivati Centre...

  31. #31
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa
    A apropos "samojavljanju", i potencijalni posvojitelji se u pravilu moraju sami javljati i nazivati Centre...
    Posvojitelji se ne moraju javljati, mi to činimo da bismo skrenuli pažnju na sebe, jer nam brojke ne idu u prilog budući da posvojitelja ima mnogo više nego djece za posvojenje. Oni koji moraju zvati posvojitelje i udomitelje ako imaju dijete za posvojenje ili udomljenje su CZSS - oni su ti koji moraju napraviti taj posao. Za razliku od nas, udomitelja ima mnogo manje nego djece za udomljenje, a osim toga, po zakonu udomitelji moraju biti iz županije u kojoj je dijete, odnosno CZSS, pa i to smanjuje broj mogućih kandidata. Nisam 100% sigurna, ali mislim da su svi udomitelji registrirani i da postoji neki spisak, jer oni moraju proći obavezni tečaj nakon čega dobivaju licencu za udomljenje. Domovi ne moraju imati taj spisak, jer oni njihov posao nije da udomljuju djecu nego da iz čuvaju i odgajaju. Posvojenje i udomljenje djece je u isključivoj nadležnosti CZSS.

  32. #32
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Ma, nisam mislila da se potencijalni posvojitelji "moraju" javljati, ali da u pravilu to tako funkcionira tj. da većina ne (do)čeka poziv, nego zove iz razloga koje je objasnila Zdenka2.

  33. #33

    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    306

    Početno

    Bok ina33. Vidjela sam da si se aktivirala na ovom forumu. Nadam se da ćeš uspjeti u svojim željama.

    Da, imaš pravo o tome što si napisala. Ali opet se svodi na to da ljudi ne rade svoj posao i da ne "grizu" dovoljno. Očito treba doći do smjene generacija. Zašto ministarstvo ne pokrene nešto s informatizacijom?Toliko ima predpristupnih fondova eu koji bi sigurno tako nešto financirali. Ili bi ministarstvo to moglo financirati. Samo da ljudi malo jače "zagrizu". Ali očito nitko tamo nije previše zainteresiran da nešto promijeni jer smatraju da nisu dovoljno plaćeni. A stalno pričamo o informatizaciji društva. Ipak, ne mogu se oteti dojmu da ovakvo stanje pogoduje razno raznim "makinacijama".
    Nisam aktivna na ovom forumu ali čitam skoro svu dnevnu štampu i pamtim dosta dobro. Kako je npr.moguće da M.Opačić usvoji ili udomi djevojčicu a živi sama? Ili kako Bobanovi mogu usvojiti toliko djece a drugi potencijalni usvojitelji niti jedno. Netko je rekao da se traže najbolji roditelji za djecu. Što to znači da apsolutno nitko od posvojitelja koji čekaju nisu jednako dobri kao Bobanovi ili bolji? Zar je materijalno bogatstvo Bobanovih važnije od topline doma prosječnog hrvatskog građanina?

  34. #34
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Didicro, mi možemo bez kraja diskutirati o pitanjima koja si postavila, ali činjenica je da je udomljenje/posvojenje M. O. i obitelji B. provedeno posve u skladu sa zakonom.

  35. #35
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Didicro, malo toga je crno-bijelo, a sve se može ako se dokaže da je u posebnom interesu djeteta. Na temu Bobanovih se raspravljalo i nekim potencijalnim posovojiteljima je to baš super, a neke ta činjenica boli. Na temu Opačić - isto je moguće, treba dokazati poseban interes djeteta, a mislim da Milenka živi sa svojim roditeljima tako da to dijete ima mamu i baku i djedu neposredno oko sebe, nije samo. I vezano za informatizaciju je bilo oprečnih mišljenja, tj. da bi baš stvaranje jedne centralne baze stvorilo "target" koji bi se mogao ciljati u nekim makljažama. Ne znam, ja sam ti tek na početku - još obrada traje - pa mogu tek sumirati ono što sam popratila po postovima...

  36. #36

    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    306

    Početno

    Nadam se samo da ćete svi Vi s foruma uspjeti ostvariti svoju želju i dobiti toliko očekivanu dječicu.
    I da ovakvih priča po novinama više neće biti.

  37. #37

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    1,137

    Početno

    Citiraj Gemini prvotno napisa
    Citiraj gejsha prvotno napisa
    sva sreca pa prica ima sretan kraj.. lucija ce ipak provesti ljeto s udomiteljima :D
    jesi to negdi pročitala ili što??
    muz mi reko neznam od kud njemu :/

  38. #38
    camel avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Postovi
    306

    Početno

    Citiraj Zdenka2 prvotno napisa
    [ po zakonu udomitelji moraju biti iz županije u kojoj je dijete, odnosno CZSS,
    to stoji u zakonu zato da se dijete udomi u okolini u kojoj je naviklo živjeti jer je pretpostavka da će se dijete jednog dana vratiti u svoju matičnu obitelj kada se za to stvore uvjeti.
    ali može se i smjestiti u udomiteljsku obitelj izvan nadležnosti CZSS mjesta prebivališta. i izvan županije.

  39. #39
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Citiraj camel prvotno napisa
    Citiraj Zdenka2 prvotno napisa
    [ po zakonu udomitelji moraju biti iz županije u kojoj je dijete, odnosno CZSS,
    to stoji u zakonu zato da se dijete udomi u okolini u kojoj je naviklo živjeti jer je pretpostavka da će se dijete jednog dana vratiti u svoju matičnu obitelj kada se za to stvore uvjeti.
    ali može se i smjestiti u udomiteljsku obitelj izvan nadležnosti CZSS mjesta prebivališta. i izvan županije.
    Ja mislim da je to ipak najviše zbog toga što CZSS mora provoditi nadzor nad udomiteljskim obiteljima.

  40. #40

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    330

    Početno

    Citiraj Zdenka2 prvotno napisa
    Citiraj camel prvotno napisa
    Citiraj Zdenka2 prvotno napisa
    [ po zakonu udomitelji moraju biti iz županije u kojoj je dijete, odnosno CZSS,
    to stoji u zakonu zato da se dijete udomi u okolini u kojoj je naviklo živjeti jer je pretpostavka da će se dijete jednog dana vratiti u svoju matičnu obitelj kada se za to stvore uvjeti.
    ali može se i smjestiti u udomiteljsku obitelj izvan nadležnosti CZSS mjesta prebivališta. i izvan županije.
    Ja mislim da je to ipak najviše zbog toga što CZSS mora provoditi nadzor nad udomiteljskim obiteljima.
    ...a i zato da bi biološki roditelji mogli posjećivati dijete.

    Prežalosno je kad jednom CZSS pripada dijete s posebnim potrebama koje želi udomiti obitelj iz druge županije, a Centar ga ne da, jer bi "roditeljima" bilo predaleko. Isti roditelji dijete posjećuju jednom u dva ili tri mjeseca.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •