Stranica 12 od 23 PrviPrvi ... 2101112131422 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 551 do 600 od 1135

Tema: Nalaz OGTT

  1. #551

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,167

    Početno

    Ne mogu komentirati Kaae, ali općenito: kod nekih slučajeva gestacijskog dijabetesa nije dovoljna samo pažljiva i osviještena prehrana, nego se treba uvesti i inzulinska terapija, i/ili metformin ako je potreban.

  2. #552

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Metformin kod trudnica? Nisam se s tim susrela, koji bi razlog bio takvoj terapiji?

    Edit: zašto bi liječnik izabrao metformin a ne inzulin?
    Posljednje uređivanje od martinaP : 06.06.2012. at 18:22

  3. #553

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,167

    Početno

    Zbog povecane inzulinske rezistencije, narocito u trecem trimestru, da se koliko-toliko ogranici hiperinzulinemija.

    http://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa0707193

  4. #554
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Nisam ni ja cula za metformin u trudnoci, znam samo da ga dijele na sve strane PCOS-asicama ovdje, i bez nekih pretraga, skupa s klomifenom.

    Ovdje glukoza ima okus narance (kazu ponekad i cole). Mene, blesavu kakvu jesam, samo frka da ce mi biti zlo i da cu povracati. Kad sam tih davnih dana radila OGTT bilo mi je samo tesko od silnog vadjenja krvi (vadili su mi jos sto drugih stvari u sklopu endokrinoloske obrade), a za ovo kad popijes casicu na vec pun zeludac, stalno pricaju da ti je poslije muka i svastanesto.

  5. #555

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,167

    Početno

    Metformin se daje kao terapija kod PCOS, ali daje se i kod inzulinske rezistencije nevezano za PCOS.

  6. #556
    Franny avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    izgubljena u svemiru
    Postovi
    2,847

    Početno

    evo, samo da se "pohvalim", izdržala sam OGTT . nije bilo tak strašno. iscjedila sam si pol limuna u tu otopinu pa je sve imalo okus kao malo (hm, oke, kao puuuno) slađa limunada. kod nas u našem DZ se pregled obavlja u 2 dana: prvi dan (jučer) se vadi 0-ta krv i daje se 0-t urin, a danas sam došla isto na tašte i dali mi da popijem otopinu pa mi nakon 2h vadili krv ponovno i dala sam opet urin. nekak sam zdurala ta 2 h bez piš, piš . sad čekam da rezultati stignu mailom k mojoj ginićki, dakle, do mene budu dospjeli tek sutradan...

  7. #557

    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Postovi
    289

    Početno

    ja sam bila prošli tjedan u VV na ogtt testu i bilo mi je katastrofalno zlo nakon što sam popila otopinu. skoro sam se onesvjestila i nakon sat i pol ležanja i moljenja boga da ne povraćam pa da moram sve ponovno mi je bilo malo bolje. cijeli dan sam se osjećala užasno. zanimljivo, u prvoj trudnoći mi to nije predstavljalo nikakav problem.

  8. #558
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    vidis, jedino sam taj eksirala i bio mi je ok. bez praha na dnu, kiselkasto...:D

  9. #559
    bucka avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    5,078

    Početno

    ja sam u ut na VV

  10. #560
    Franny avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    izgubljena u svemiru
    Postovi
    2,847

    Početno

    čula sam da na VV dobiješ limunsku kiselinu (bila mi frendica pije cca 2 mj.) pa ti je isto lakše. zato sam si ja ponesla limun .

  11. #561
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Franny, kakvi su rezultati?

  12. #562
    Franny avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    izgubljena u svemiru
    Postovi
    2,847

    Početno

    ahh, kakvi... navodno granični. baš sam sad došla s pregleda iz vinogradske i rekli mi da im se moram javiti iduću srijedu na 24satno promatranje (pikanje 8X dnevno, svakih 3h), tj. kontroliranje šećera. 0ti šećer mi je bio 5.3, a onaj nakon 2h 8.3. navodno su granice za trudnie 5.0 za nulti i 7.9 za 2osatni. sad sve čačkam po netu, ali nailazim na tolik različitih podataka glede tih referentnih vrijednosti, da više ni sama ne znam jel ovo moje fakat granično ili ipak malo loše??
    Posljednje uređivanje od Franny : 21.06.2012. at 11:11

  13. #563
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Meni je nulti bio ok, a ovaj na 60 kao tvoj i tretirali su več i to kao "loše".

  14. #564
    Franny avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    izgubljena u svemiru
    Postovi
    2,847

    Početno

    i kaj je onda dalje bilos tobom po tom pitanju?? si dobila kakvu terapiju ili si samo pazila na prehranu? jesi li onda ponavljala OGTT?

  15. #565
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Dijabetološka prehrana do kraja. (I do tad sam bila na sličnoj).

  16. #566
    Franny avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    izgubljena u svemiru
    Postovi
    2,847

    Početno

    ah, budem vidjela kaj mi budu rekli u srijedu. ovisno o šećeru. jer ja i sad u ovoj T pazim na prehranu. dali su mi i oni neku dijabetičku dijetu, sve nemasno, neslano i neslatko. jedini šećer koji unosim u sebe je onaj iz voća. ne paše mi ništa slatko (tipa kolači, čokolada, bomboni i sl.), već jedino kiselkasto voće...
    Posljednje uređivanje od Franny : 21.06.2012. at 16:00

  17. #567
    bucka avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    5,078

    Početno

    Citiraj Franny prvotno napisa Vidi poruku
    ahh, kakvi... navodno granični. baš sam sad došla s pregleda iz vinogradske i rekli mi da im se moram javiti iduću srijedu na 24satno promatranje (pikanje 8X dnevno, svakih 3h), tj. kontroliranje šećera. 0ti šećer mi je bio 5.3, a onaj nakon 2h 8.3.
    nemam sad nalaz pred sobom, ali rezultati iz dz-a su mi bili praktički identični ovim tvojim

  18. #568

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    ZG,R. Pešćenica
    Postovi
    2,191

    Početno

    Citiraj Franny prvotno napisa Vidi poruku
    ahh, kakvi... navodno granični. baš sam sad došla s pregleda iz vinogradske i rekli mi da im se moram javiti iduću srijedu na 24satno promatranje (pikanje 8X dnevno, svakih 3h), tj. kontroliranje šećera. 0ti šećer mi je bio 5.3, a onaj nakon 2h 8.3. navodno su granice za trudnie 5.0 za nulti i 7.9 za 2osatni. sad sve čačkam po netu, ali nailazim na tolik različitih podataka glede tih referentnih vrijednosti, da više ni sama ne znam jel ovo moje fakat granično ili ipak malo loše??
    to ti je prema ovima iz petrove dijabetes i vjerojatno ti je dijeta dovoljna. šećer na tašte preko 5,1 je loš.
    meni je uvijek bio 5,0-5,1 pa su me svejedno vodili ko dijabetes i bila sam na dijeti.

  19. #569
    Franny avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    izgubljena u svemiru
    Postovi
    2,847

    Početno

    bucka, i kaj su tebi rekli / dali??
    gita75, hvala . ahh, vidjet ću sad u srijedu kakav će mi biti horoskop. dobro je dok mi to s prehranom žele regulirat, ali zakaj je spominjala inzlun??? naime, na pregledu sad mi je rekla da možda dobijem i inzulin!! pa to nije baš tak visoki šećer, po meni. pazila bum kaj jedm do srijede, ali ja i inaće pazima kaj jedem, u ovoj T. fakat se ne kljukam slatkim (niti krumpirom), masnim niti slanim ... od sokova pijem samo svježe iscijeđenu naranču i limun, bez ikakvih sladila ili vodu. svekar mi je dijabetičar pa sam se i u prvoj T ponekad piknula njegovom iglom, čisto znatiželje radi, da provjerim šećer i uvojek je bio ispod 5.4. a i cijeli život, na raznoraznim kontrolama nije mi šećer bio viši od 5.4. ahhh..ma dobro, kaj bude - bude.

  20. #570
    bucka avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    5,078

    Početno

    meni ginićka rekla da odmah prekinem sa slatkim, sokovima, krompirom..., a u utorak idem na vv i onda ću valjda dobiti baš njihovu dijetu

  21. #571
    Sonja29 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    na krilima vjetra...
    Postovi
    2,303

    Početno

    kad čitam vas ništa mi nije jasno,meni je jutros na tašte šečer bio 5,4 i kažu da je dobar

  22. #572
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Franny, ne znam zašto inzulin. Vjerojatno ga dr. spominje samo kao mogućnost, nakon što vidi rezultate 24 satnog profila.

    Kad sam bila u Vinogradskoj na tom profilu, bila je i jedna poznanica. Meni je profil bio uredan, a njoj ne, na OGTT nije bilo neke razlike između mojeg i njenog nalaza.

    Ja sam išla doma na specijalnu prehranu, a ona na inzulin.

  23. #573
    Franny avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    izgubljena u svemiru
    Postovi
    2,847

    Početno

    Sonja29, kaj misliš da ja kužim, ?

    Anemona, bucka, tnx na odgovorima . vidjet ćemo sve u srijedu / četvrtak. nadam se anemoninom ishodu .

  24. #574
    Sonja29 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    na krilima vjetra...
    Postovi
    2,303

    Početno

    Meni nemaju što ukinuti osim krompira a ako mi i njega ukinu onda mogu živjeti samo na infuzijama

  25. #575
    bucka avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    5,078

    Početno

    meni najviše fali voće u ogromnim količinama koje sam po ljeti znala jesti

  26. #576
    Franny avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    izgubljena u svemiru
    Postovi
    2,847

    Početno

    joj daaa, voćeee... pa to je jedino kaj i jedem u ovoj trudnoći... skoro niš mi ne paše i od ostalog mi je zlo...ajmeee

  27. #577
    Sonja29 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    na krilima vjetra...
    Postovi
    2,303

    Početno

    Citiraj Franny prvotno napisa Vidi poruku
    joj daaa, voćeee... pa to je jedino kaj i jedem u ovoj trudnoći... skoro niš mi ne paše i od ostalog mi je zlo...ajmeee
    iste smo samo što ja još uvijek povračam

  28. #578
    Franny avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    izgubljena u svemiru
    Postovi
    2,847

    Početno

    ja na svu sreću ne povraćam (valjda sam u cijelom životu 10 puta povraćala), ali meni sve ide na doljnji trap ... plus da mi bude muka ko kad se voziš u smrdljivom autobusu po zavojima, ak me kužiš. sad se to malo smirilo, ali me i dalje vuće na voće i sve nekaj kiselkasto ili polukiselkasto. koknut ću se, ak mi to ukinu .
    Posljednje uređivanje od Franny : 23.06.2012. at 17:10

  29. #579
    bucka avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    5,078

    Početno

    dakle, nalazi iz dz-a su mi natašte 5,60, a nakon 2h 8,80
    med sestra sa vv mi je odmah rekla da imam dijabetes

    jutros sam bila na vv i trebala napraviti profil GUK-a
    dobila na kraju 3 epruvetice i lancete i moram sama vadit 2h nakon doručka, ručka i večere. sutra ujutro im odnijet na VV
    natašte su mi oni izvadili
    e da, i dobila dijetu od 1800kcal

  30. #580
    Franny avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    izgubljena u svemiru
    Postovi
    2,847

    Početno

    heh, ja idem sutra u vinogradsku, da mi oni 24h promatraju glukozu (pikanja svakih 3h, 8X dnevno).
    bucka, daj mi na pp odokativno pošalji tu dijetu ili njezin princip, i mooooolim te, daj me utješi da se smije jesti barem neko voće (osim jabuka ) .

  31. #581
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Kako ne Franny, smiješ npr. 2 male jabuke, ili jednu naranču.
    Znam da nije smiješno, ali tako je. Pretpostavljam da možeš pojesti i malo ribizla, malina,...
    Poanata je da nema "davljena u voću". Imaš dozvoljenu 1 ili 2 jedinice voća na dan. Male porcije.
    Grožđe nikako ne, smokve ne, banane ne,...

  32. #582
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    Citiraj bucka prvotno napisa Vidi poruku
    dakle, nalazi iz dz-a su mi natašte 5,60, a nakon 2h 8,80
    med sestra sa vv mi je odmah rekla da imam dijabetes

    jutros sam bila na vv i trebala napraviti profil GUK-a
    dobila na kraju 3 epruvetice i lancete i moram sama vadit 2h nakon doručka, ručka i večere. sutra ujutro im odnijet na VV
    natašte su mi oni izvadili
    e da, i dobila dijetu od 1800kcal
    ok, sad sam definitivno u soku!
    iznenadilo me kad sam na kraju ove trudnoce na VV imala 3 vadjenja OGTTa, rekli, recesija.
    al 3 vadjenja kod profila LOOOOL to mi je cak i presmijesno.
    kakav vrazji profil u 3 vadjenja. mislim, on se vadi svaka 3h u 24h...
    bucka, ne bediraj se. imas povisene vrijednosti i to je to. nikakav dijabetes. kako oni vole plasiti...ko sto su i meni digli paniku da u 38.tt nisam vec pod nozem na CR u petrovoj ves se slobodno setam i, pazi molim te, cekam porod.

    ne brigaj

    ako imas mogucnosti, napravi jedan, dva, tri dana kontrolu sa prehranom kakvu sada imas.
    npr. u ovoj trudnoci mi je nalaz OGTTa bio povisen (pa i prije trudnoce) no sa prehranom kakvu doma imam, bez dijete, nikad nije isao preko granice. ok, osim kad sam pojela 4 fasiranca :sramise: :D

  33. #583
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    anemona, u prvoj trudnoci sam lezala na odjelu i bila na njihovoj dijeti i dobijala bananu.
    jest da je bila zima pa izbor voca nije bio neki, no nije bilo zabranjenog voca.

    voce je "problematicno" zbog fruktoze. no kalorijski ono nema puno kalorija (ja sam se davila u mandarinama, npr. nitko ni a nije rekao). mislim da vise koristi dobijas od voca nego sto imas stete od fruktoze.

    tebi su kalorije problem. npr. cokolada za dijabeticare ima vise kalorija od obicne. dva reda cokolade- rucak. kalorijski.

  34. #584
    Franny avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    izgubljena u svemiru
    Postovi
    2,847

    Početno

    moje su vrijednosti nešto niže od buckinih (natašte 5.3, pod opterećenjm 8.3). nadam se da budu i to definirali kao "granično", a ne kao gestac.dijabetes...
    poanta u voću je da ima šećera, prirodnog, ali ipak šećera. meni je ginićka, sad na zadnjem pregledu, kad me i uputila na ovo 24satno promatranje, rekla: šećer je šećer, bez obzira od kuda dolazi, da li iz voća ili iz slastica. to me malo začudilo jer prirodni šećer je ipak drugačija kategorija od rafiniranog, ali oke, valjda ona zna bolje...enivejs, jučer sam cijelid an bila bez voća i to me ubilo . danas nsiam odolila i kupila sam 2 breskeve (jer sam na netu pročitala da se smiju jesti i breskev i šljive i jagode, pa čak i kruška , ako imaš dijabates), ali nisam ih još pojela, a nekak si mislim da ni neću, ipak me trta.

  35. #585
    bucka avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    5,078

    Početno

    meni rekli može voće, ali po 1 komad

    na slici njihove dijete nacrtana jabuka, naranča, 9 jagoda i kruška, ali piše da može sezonsko voće 100gr

  36. #586
    bucka avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    5,078

    Početno

    primjer dijete sa 1800kcal za trudnice sa gestac dijabetesom
    zajutrak- 1 čaša mlijeka, 1 kriška crnog kruha, 60gr kuhane šunke
    doručak- 2 kom voća, pola kriške crnog kruha
    ručak- 200gr kuhanog krompira, 200gr salate ili povrća, 60gr mesa, 2 čajne žlice ulja, 1 kom voća
    užina- pola kriške kruha, 1 kom voća
    večera- 1 kriška kruha, 120gr sviježeg sira, 4 žlice vrhnja, 200gr povrća ili salate
    noćni obrok- 1 čaša mlijeka

  37. #587
    Franny avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    izgubljena u svemiru
    Postovi
    2,847

    Početno

    uh, pa dosta se toga poklopa . ja sam iz cijelog jelovnika iščitala samo:
    doručak - 2 kom voća; ručak - 1 kom voća, užina - 1 kom voća .

  38. #588
    bucka avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    5,078

    Početno

    meni 1 ko nijedan

  39. #589

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,167

    Početno

    Citiraj leonisa prvotno napisa Vidi poruku
    anemona, u prvoj trudnoci sam lezala na odjelu i bila na njihovoj dijeti i dobijala bananu.
    jest da je bila zima pa izbor voca nije bio neki, no nije bilo zabranjenog voca.

    voce je "problematicno" zbog fruktoze. no kalorijski ono nema puno kalorija (ja sam se davila u mandarinama, npr. nitko ni a nije rekao). mislim da vise koristi dobijas od voca nego sto imas stete od fruktoze.

    tebi su kalorije problem. npr. cokolada za dijabeticare ima vise kalorija od obicne. dva reda cokolade- rucak. kalorijski.
    Istina, samo ipak u voću pored fruktoze imate i glukozu

    Ja se voćem vadim iz hipoglikemija.

  40. #590
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj bucka prvotno napisa Vidi poruku
    primjer dijete sa 1800kcal za trudnice sa gestac dijabetesom
    zajutrak- 1 čaša mlijeka, 1 kriška crnog kruha, 60gr kuhane šunke
    doručak- 2 kom voća, pola kriške crnog kruha
    ručak- 200gr kuhanog krompira, 200gr salate ili povrća, 60gr mesa, 2 čajne žlice ulja, 1 kom voća
    užina- pola kriške kruha, 1 kom voća
    večera- 1 kriška kruha, 120gr sviježeg sira, 4 žlice vrhnja, 200gr povrća ili salate
    noćni obrok- 1 čaša mlijeka
    Koje je ovo smece.

    S 1800 kalorija na dan se moze jesti odlicnih stvari, bez tristo kriski kruha, 200g krumpira i raznoraznih bespotrebnih gluposti. Ok, nije bas da sam sposobna predlagati menije za dijabeticare, ali ovo me vidjelo ne bi.

    Jasno mi je da je ovo neki ogledni primjer, ali stvarno je rijec o skroz bezveznoj prehrani. Kao kad odes u restoran i trazis vegetarijanski meni, a oni donesu rizoto i poguraju komadice mesa na rub tanjura.

  41. #591
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,394

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    Koje je ovo smece.

    S 1800 kalorija na dan se moze jesti odlicnih stvari, bez tristo kriski kruha, 200g krumpira i raznoraznih bespotrebnih gluposti. Ok, nije bas da sam sposobna predlagati menije za dijabeticare, ali ovo me vidjelo ne bi.

    Jasno mi je da je ovo neki ogledni primjer, ali stvarno je rijec o skroz bezveznoj prehrani. Kao kad odes u restoran i trazis vegetarijanski meni, a oni donesu rizoto i poguraju komadice mesa na rub tanjura.
    Moram se složiti . Kruh i mlijeko je osnova .

  42. #592
    Franny avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    izgubljena u svemiru
    Postovi
    2,847

    Početno

    ja u principu kruh uopće ne jedem. eventualno šnitu za doručak, ako jedem sendvič. i eventualno ako je čušpajz na repertoaru, onda isto 1 šnitu.

    ahh, khm, sad vam se moram ispovijediti: malo prije sam ipak pojela 2 breskve. nisam jela voće od prekjučer, a sve zbog sutrašnjeg odlaska na tu kontrolu. ako mi sad od te 2 breskve (koje su btw, bile kiselkaste) surtašnji šećer na tašte bude visok, nek me vrag odnese . pročitala sam da je GI breskve 35, dakle nizak.

  43. #593
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj bucka prvotno napisa Vidi poruku
    primjer dijete sa 1800kcal za trudnice sa gestac dijabetesom
    zajutrak- 1 čaša mlijeka, 1 kriška crnog kruha, 60gr kuhane šunke
    doručak- 2 kom voća, pola kriške crnog kruha
    ručak- 200gr kuhanog krompira, 200gr salate ili povrća, 60gr mesa, 2 čajne žlice ulja, 1 kom voća
    užina- pola kriške kruha, 1 kom voća
    večera- 1 kriška kruha, 120gr sviježeg sira, 4 žlice vrhnja, 200gr povrća ili salate
    noćni obrok- 1 čaša mlijeka
    Ovo su neke odokativne smjernice.
    Ja sam jela ovako, odokativna metoda:
    zajutrak: bioaktiv
    doručak: sir + pola graham peciva, ili npr. pola graham peciva, 2 šnite šunke i jogurt,...
    međuobrok: jabuka ili naranča
    ručak: juha s povrćem (bez tijesta), piletina s gril tave + povrće na lešo (blitva s malo krumpira, karfiol, brokula, mahune, grašak,... što sam več imala) + salata
    užina: jabuka ili naranča ili malo sezonskog voća
    večera: slično kao doručak

    Ako mi se silno jelo nešto mimo pravila, onda sam pojela npr. palačinku filanu svježim sirom) i otišla u jaču šetnju nakon toga.

    Slatko nisam jela ni grama, sokove nikakve.

    Ako sam negdje između baš ogladnila popila sam opet bio aktiv i eventualno pojela pola graham peciva.

  44. #594
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    ja sam zeludac krcala salatama. kile i kile povrca.

  45. #595
    klara avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Kraljevica
    Postovi
    2,362

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    Kako ne Franny, smiješ npr. 2 male jabuke, ili jednu naranču.
    Znam da nije smiješno, ali tako je. Pretpostavljam da možeš pojesti i malo ribizla, malina,...
    Poanata je da nema "davljena u voću". Imaš dozvoljenu 1 ili 2 jedinice voća na dan. Male porcije.
    Grožđe nikako ne, smokve ne, banane ne,...
    Ja sam jela grozdje. Sama sam si mjerila secer sat i pol nakon obroka. Skuzila sam da mi pola kriske kruha sa sunkom (obrok iz one preporucene dijete) dize secer jako, a voce vrlo malo, pa sam jela voce. Sve je individualno.

  46. #596
    EvaMONA avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    681

    Početno

    Pošto sam puno toga zaboravila, (što svjesno što nesvjesno) samo ću reći da se na 2 mjesta isti rez. znaju raličito interpretirati.
    Ginekolog iz Petrove koji je mene vodio dao mi je dijetu i manje više me pustio, a kad sam 2 tjedna prije poroda došla na pregled u Varaždin tamo me ginekolog uvjeravao da bi me njihov specijalist sigurno bio stavio na inzulin i vjerojatno na bolničko liječenje pa sam ja "otrčala glavom bez obzira" jer sam se od postavljanja dijagnoze i inicijalnog šoka i neznanja najviše bojala da će me do kraja trudnoće i na porodu isključivo pratiti ta dijagnoza td.

    Uz super štrebersku prehranu sam od 4,5 mjeseca pa do punog termina dobila samo 5 kg, dakle kako je dr, tražio i prirodno rodila u Varaždinu.
    No, kad sam jednu noć zbog nekih problema u 35. tjednu provela u Petrovoj prvo mi predugo nisu dali jesti pa su mi za doručak donijeli 2 šnjite bijelog kruha i sve u tom stilu što se kod dijabetesa nimalo ne preporučuje (a ja doma pravo štreberski jela zdravo i malo, kao ptičica).

  47. #597

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,167

    Početno

    Citiraj klara prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam jela grozdje. Sama sam si mjerila secer sat i pol nakon obroka. Skuzila sam da mi pola kriske kruha sa sunkom (obrok iz one preporucene dijete) dize secer jako, a voce vrlo malo, pa sam jela voce. Sve je individualno.
    A jesi li izmjerila šećer 15 minuta do pola sata nakon konzumiranja grožđa?

  48. #598
    klara avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Kraljevica
    Postovi
    2,362

    Početno

    Citiraj Danka_ prvotno napisa Vidi poruku
    A jesi li izmjerila šećer 15 minuta do pola sata nakon konzumiranja grožđa?
    mjerila sam svakakve kombinacije i uspoređivala, i zaključila da na voće puno bolje reagiram nego na žitarice. A budući da je to voće raslo u mom vrtu, a šunka i kruh idu u paketu s gomilom aditiva, jela sam voće (ne samo grožđe, većinom kiselo voće)

    Danka_ zašto je bitna brojka nakon 15 min?

    Slažem se s kaae da je dijeta od 1800 kalorija bez veze. Ne shvaćam zašto je kruh osnova prehrane. Jedinio objašnjenje koje nalazim, je da je rađena za "prosječnu" ženu koja ne zna i ne može si priuštiti drugu hranu osim kruha i krumpira, pa od toga slaže najbolje moguće kombinacije.


    Od svih mojih briga u trudnoći šećer je bio najmanja, tako da mi je puno toga ostalo nejasno.

  49. #599

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,167

    Početno

    Zato što grožđe podiže GUK daleko brže od kruha, maksimalna koncentracija glukoze je viša što je kraći vremenski period od trenutka konzumacije do trenutka kad mjeriš. S tim da je minimalni period potreban da glukoza stigne u krv u dovoljnoj koncentraciji da se to povećanje može izmjeriti nekih 10-15 minuta. Ali nakon 30 minuta GUK počinje opadati.

    Sve skupa ovisi i o količini ugljikohidrata.

    Ovaj primjer jelovnika gore sadržava previše UH, ali kruh nije samo kruh ili krumpir, u to ulaze i tzv. zamjene za kruh. Isto vrijedi i za meso i zamjene (dakle sir, jaja, riba), itd.
    Kakogod, previše je UH.
    Posljednje uređivanje od Danka_ : 27.06.2012. at 14:45

  50. #600
    klara avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Kraljevica
    Postovi
    2,362

    Početno

    Danka_ znaš li brojke - koliku je GUK zdrave osobe kad pojede npr grožđe? Koliko maksimalan smije biti uopće nakon bilo koje hrane?

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •