Stranica 1 od 11 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 512

Tema: MACINA TRAVA - MARULJA

  1. #1
    kikica2 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    250

    Početno MACINA TRAVA - MARULJA

    Curke da li je netko od vas pio marulju i kakve je rezultate imao?Mi pokušavamo nekih pet, šest mjeseci i ništa. Koliko ste često pile taj čaj i gdje ga ima za kupiti?

  2. #2

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    284

    Početno

    U rodilištu sam upoznala dvije cure koje su je pile. Pričale su da su pile nekoliko mjeseci nakon što su dugo pokušavale ostati trudne. Kupovale su je na placu na Borongaju u Zagrebu kod tamošnjeg travara - tako su rekle. Možda je to samo bio placebo učinak, a tko zna? Čula s više strana da je macina trava dobra za mensturalne probleme. Ja nisam probala.

  3. #3
    devet_mjeseci avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    679

    Početno

    Ja ga nisam pila, ali prema onomu što sam pročitala piše da ga treba piti tri puta dnevno po dva deci otprilike u vrijeme ovulacije...

  4. #4

    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    USA
    Postovi
    117

    Početno

    Treba znati zasto se pije macina trava, jer kod svake zene nije isti problem. Za one koje ne znaju moze neko napisati ovdje :D

  5. #5
    kikica2 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    250

    Početno

    Ja niti neznam koji je problem i da li postoji, ali mislim da mi ne može štetiti već samo pomoći, barem se nadam!

  6. #6

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    102

    Početno

    Joj da postoji Oskar za macinu travu ja bih ga dobila u svim kategorijama ja sam toga popila ovecu livadu i meni nije pomoglo, sto ne znaci da vazi i za ostale. Bas u mom periodu istrebljivanja te biljke na prostorima BiH i sa livada susjednih nam drzava ja sam istu preporucila prijateljici koja BTW ima samo jedan jajnik (ali vrijedan) i zamisli nakon tri mjeseca on trudna a ja nista. Tako da ja mislim da je to sve individualno, kao i sa lijekovima na kraju krajeva, nemozemo svi piti iste lijekove cak ni za glavobolju a, kamo li za nesto ozbiljnije. Ali da ne duzim vise mislim da nista neces izgubiti ako probas, jeste da je gorko k'o djavo ali probaj nece ti nauditi sigurno. Puno srece zelim.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    USA
    Postovi
    117

    Početno

    Nesto sto sam nasla o ovome i nadam se da ce vam pomoci.

    Drugi nazivi: macina trava, jetrena trava, jetrenjaca, gorcika, marulja, smrdu?a.
    Latinski naziv: marrubium vulgare .
    Eng : Horehound

    Lekoviti deo biljke: za lek sabire se cela biljka za vreme cvatnje. Su?i se u hladu.

    Lekovito delovanje: ocajnica ili tetrljan jedna je od prvorazrednih lekovitih biljaka za lecenje plucnih bolesti, stanja nakon gripe, pocetnog stadijuma tuberkuloze i groznicavih stanja. Uspesno se koristi u lecenju bolesti zivaca, katara disajnih organa, kaslja, katara zeluca, zutice i zenskih bolesti. Takodje od davnina koristi za neplodnost kod zena ...kako samo ime kaze Ocajnica ..za zene koje zele da postanu majke , ova biljka moze da pomogne. Oduvek se koristila za normalizovanje menstruacije i samog ciklusa, odnosno uravnotezenje hormona. Macinom travom - Ocajnica - Marrubium vulgare , lekovitom biljkom kojom se zene tradicionalno lece od neplodnosti. Od ove trave spravlja se caj, koji kako "narodni recept" savetuje, treba piti tri puta dnevno po vinsku casu u vreme kad zena zeli da zatrudni.

    PITANJE
    Ja sam prije mozda sedam dana napisala vama mail i pitala vas o macinoj travi ili ocajnici. Od vas sam dobila odgovor sjajan i tamo pise da se macina trava pije u vremenu kada zena zeli da zatrudni. Sada vas molim da mi napisete jeli se vremenski radi o 1 sedmici ili jednom mijesecu. Ja pijem caj od macine trave kao sto pise tri vinske case dnevno, pocela sam ga piti nakon sto sam izgubila dijete 13/5 ove godine. Molim vas da mi napisete kako pomaze taj caj sta je ustvari njegova radnja pri plodnosti zene i dali taj caj moze da pogorsa nesto drugo kao npr da se bude malokrvan ili da oslabi zeljezo pri dugom koristenju.

    ODGOVOR
    Caj se pije do tri meseca pa se pravi pauza od mesec dana
    i onda moze opet po potrebi

    www.herbateka.com
    http://tinyurl.com/9h6qh

    Marulja - biljka/macina trava (Marubii herba)
    Sadrži gorke tvari i trjeslovine. Potiče izlučivanje sline, žuči te probavnih sokova. Marulja pomaže kod manjka apetita te kod upale želučane i crijevne sluznice. Poboljšava rad jajnika. Koristi se i kod bronhitisa jer djeluje kao ekspektorans.

    MACINA TRAVA PROTIV UPALE JAJNIKA I MENSTRUALNIH TEGOBA

    Macina trava je oa davnina u narodu dobro poznati i isprobani preparat. Upotrbljava se kod upale jajnika, rodnice, menstrualnih tegoba i pojačanog bijelog pranja. Dobro ga je kombinirati sa čajem za ženske bolesti.

    Treba znati koju macinu travu koristiti, posto ima vise od jedne vrste.

    http://tinyurl.com/8vwx4
    Valerijana/odoljen/macina trava - korijen (Valerianae radix)

    Sadrži eterično ulje, seskviterpene (valeranon, valeranal, valeranol), iridoide (valtrati, izovaltrati), valerijansku kiselinu i trjeslovine. Djeluje smirujuće (sedativno) i spazmolitički. Pomaže kod nesanice, nervoze, uznemirenosti, lupanja srca, grčeva u probavnom traktu i bolnih menstruacija. Ne izaziva ovisnost.


    Zabranjeno je postati slike na forum, makla sam [img] kod iz posta i pretvorila u link.
    plavaa

  8. #8
    Mirkany

    Početno

    Meni su tek sada preporucili da je pijem,a prije nisam ni znala cemu sluzi :/ Znam zenu koja je cekala bebu 4 godine,i sve je bilo ok i kod nje i kod muza a bebe nije bilo :? I neka zena joj je dala da je pije i kaze da ju je pila umjesto vode i ostala je trudna.Jedna druga je pokusavala vise od godinu i kaze da je popila 2 case i ostala trudna blizancima Ja mislim da ima istine u tome a sad cu pokusati potraziti nesto o njoj pa cu postirati.Znam samo da ju je najbolje piti 3 mjeseca i onda mjesec napraviti pauzu,pa onda ponovo isto

  9. #9
    Mirkany

    Početno

    Macina trava-ocajnica


    Opis biljke: ocajnica, macina trava ili tetrljan trajna je biljka uspravne i dlakave stabljike visine 30 do 40 cm, ?to raste iz vretenastog korena. Listovi su srebrno-beli, pokriveni gustim belim dlakama. Cvetovi su beli i zbijeni u rnale gomilice bez peteljki. Ima oblik klasa..Uobicajena biljka srednje i severne Evrope. Bere se biljka u cvatu, bez korena. Spada u najstarije lekovite biljke, koje su u upotrebi jos od vremena Egipta. Usprkos tome nije mnogo istrazivana, odnosno nema mnogo
    naucnih dokaza o njenoj delotvornosti. Ocajnica je dugovecna, do 60 cm visoka, vrlo dlakava zeljasta
    biljka.
    Lekoviti deo biljke: za lek sabire se cela biljka za vreme cvatnje. Su?i se u hladu.

    Lekovito delovanje: ocajnica ili tetrljan jedna je od prvorazrednih lekovitih biljaka za lecenje plucnih bolesti, stanja nakon gripe, pocetnog stadijuma tuberkuloze i groznicavih stanja. Uspe?no se koristi u lecenju bolesti zivaca, katara disajnih organa, kaslja, katara zeluca, zutice i zenskih bolesti. Takodje od davnina koristi za neplodnost kod zena ...kako samo ime kaze Ocajnica ..za zene koje zele da postanu majke , ova biljka moze da pomogne. Oduvek se koristila za normalizovanje menstruacije i samog ciklusa, odnosno uravnotezenje hormona. Macinom travom - Ocajnica - Marrubium vulgare , lekovitom biljkom kojom se zene tradicionalno lece od neplodnosti. Od ove trave spravlja se caj, koji kako "narodni recept" savetuje, treba piti tri puta dnevno po vinsku casu u vreme kad zena zeli da zatrudni.

  10. #10

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    13

    Početno

    I ja je pijem i doista ima najgori okus koji sam u životu probala. Ali ja stavim žličicu, dvije meda u nju i okus je prihvatljiv. Probajte!

  11. #11
    kikica2 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    250

    Početno

    Cure a di kupujete taj čaj? Ja ga nigdje nisa m našla!

  12. #12

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    321

    Početno

    Citiraj dančica prvotno napisa
    I ja je pijem i doista ima najgori okus koji sam u životu probala. Ali ja stavim žličicu, dvije meda u nju i okus je prihvatljiv. Probajte!
    curke, negdje sam čitala da se čaj mora piti nezaslađen :/

  13. #13
    Sandrij2 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Postovi
    661

    Početno

    Bok cure!
    I ja sam za tu travu čula nedavno od prijateljice, prije nego sam vidjela da se o tome raspravlja i na ovom forumu.
    Takodjer, njena frendica valjda godinama nije mogla zatrudniti, pa joj je svekrva kuhala taj čaj, ali kako je ona meni rekla, kombinaciju macine trave i kunice u omjeru 1:1. I da, dok se pije taj čaj, a najmanje dakle 40 dana, ne smije se piti ništa drugo, ni voda, ni sokovi, kava ne daj Bože. Dakle, taj je čaj nadomjestak za svu tekućinu koju bismo unosili u organizam.
    Nisam probala, čula sam da ga ima na placi kod bakica za kupiti, ali ujutro nikako ne stignem.
    Čim nabavim napisaću mjesto kupnje.

  14. #14

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    13

    Početno

    Ne znam ko bi to mogao samo to piti i još nezaslađeno?! Ja sam probala neki dan bez meda i želudac mi se tri puta okrenuo! Inače, meni je žena u ljekarni rekla da mogu zasladiti.

  15. #15

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,385

    Početno

    cure ima ga za kupiti u svakom ducanu biofarme. zove se marulja i kosta oko 11 kn. macina trava je narodni izraz.

  16. #16
    kikica2 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    250

    Početno

    Nevena, a gdje ima koja biofarma?

  17. #17

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,385

    Početno

    http://www.biofarm.hr/karta1.php

    ovo je link biofarmine stranice gdje imas i popisi njihovih prodajnih centara. samo trazis caj od marulje (u kartonoskoj kutiji je zeleni omot). GOrak je ko sam vrag, ali moze se piti.

    pa sretno nam svima.........

  18. #18
    aannkkaa

    Početno

    I ja cu je dobiti u subotu :D pa cu od 1 febr.da pocnem da je pijem. Samo sam u nedoumici dal je treba piti umesto vode il mogu pored nje jos i da se piju sokovi,kafa,vino....????? :? :? :? :? :?

  19. #19
    Sandrij2 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Postovi
    661

    Početno

    Ja stvarno još nisam probala taj čaj, ali ako je toliko gorak, ružan..., možda bi se ipak mogla popiti i koja čaša vode....
    A možda nešto piše i na kutiji...

  20. #20
    aannkkaa

    Početno

    Ma nista nemoze biti tako odvratno kad se ima velika zelja za

  21. #21

    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    USA
    Postovi
    117

    Početno

    Oduvek se koristila za normalizovanje menstruacije i samog ciklusa, odnosno uravnotezenje hormona.
    A sta kad su kod neke zene hormoni ok i ne moze zatrudniti iz nekih drugih razloga? Mislim da bi se ova trava trebala piti ako se zna sta nije u redu i sta ova trava moze poraviti. Ne mislim da je lijek za svaku neplodnost.

  22. #22
    Sandrij2 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Postovi
    661

    Početno

    Hm, da, Ljubičica, u pravu si.
    Ja još nisam bila na nekim extra pregledima, osim onih klasičnih i ultrazvuka, i po tome je sve ok, samo mi je maternica zavaljena. (ne znam kako se to stručno kaže, a baš me zanima, pa da potražim nešto više i o tome :? )
    I sad, ako je problem u tome, neće mi macina trava postaviti maternicu u idealan položaj valjda? ( kako sam skeptična, uz malo i ironije)
    Ili možda ipak hoće? (kako sam optimistična)

  23. #23

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    321

    Početno

    Ja pijem čaj već treći mjesec. Prošli mjesec sam osjetila ovulaciju nakon dugo, dugo vremena ( i to 17 dan kad sam mislila da je sve već gotovo), a i plodna sluz se počela pojavljivati, što već jako dugo nisam primjećivala.... a kao sve u redu, hormoni, folikulometrije.... :/

  24. #24
    Sandrij2 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Postovi
    661

    Početno

    Bruni, to je već dosta razloga za optimizam. Ipak su promjene znatne. Nadam se da ćeš biti jedna od onih kojoj je macina trava pomogla.
    A ja sam je danas dobila od prijateljice. Nije mi čak dopustila ni da se zahvalm, a kamoli rekla koliko košta. Za cure iz Rijeke, tek toliko da znate da je ima za kupiti u Kauflandu na ulazu gdje se prodaju oni čajevi MB travar ( tako nešto).

  25. #25

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    321

    Početno

    Nije da nisam optimistična...ali i onako me uskoro čeka prvi IVF...pa ako dođe prije, nitko sretniji od mene

  26. #26

    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    USA
    Postovi
    117

    Početno

    Sandrij2, zavaljena materica ne bi trebala prestavljati nikakav problem u zacecu. To je samo polozaj materice takav. Pokusaj naci na netu o tome.

  27. #27
    aannkkaa

    Početno

    I ja sam dobila MACINU TRAVU al ipak cekam da mi (ne)dodje M pa pocnem da je pijem jer pise na kesi da je ne treba piti u trudnoci i pri dojenju pa velim ako sam... .....moze da mi naskodi.....zato bolje jos malo da sacekam....pa mozda je i nebudem trebala piti.....

  28. #28
    Sandrij2 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Postovi
    661

    Početno

    Hvala na odgovoru,
    Ljubičica, tako ja to nekako i doživljavam, jednostavno si kažem da je to nešto kao npr. male cice ili velike cice, al svejedno su tu.
    Možda nije najbolja usporedba, trenutno nemam inspiracije.

    Aannkkaa, stvarno želim da ove godine ne moraš piti macinu travu.

  29. #29

    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    USA
    Postovi
    117

  30. #30
    Sandrij2 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Postovi
    661

    Početno

    hvala puno, Ljubicica!
    Ima zaista ohrabrujucih postova! Pusek!

  31. #31

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    102

    Početno

    Cure samo da vas upozorim da macinu travu kupujete iskljucivo u apotekama zbog opasnosti od toksoplasmoze. S obzirom da sam je ja pila jedna prijateljica koja je ljekar opomenula me da bih trebala obratiti paznju na tu cinjenicu. Mislim logicno jer se macina trava i zove tako jer macke jednostavno polude i ne mogu joj odoljeti i uglavnom se valjaju po biljci. Ne zelim da vas nesto prepadam nego samo da vam ukazem na mogucu opasnost iz koje ne daj Boze moze svasta da se izrodi.
    Sretno i pusa svima

  32. #32
    kikica2 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    250

    Početno

    Kupila sam čaj, al sad ne znam kada i koliko da ga pijem. :?
    Da li se pije kroz cijeli ciklus ili smo u vrijeme ovulacije i treba li ga piti svega 2-3 puta dnevno ili ga piti umijesto svih drugih tekućina?!

  33. #33
    Sandrij2 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Postovi
    661

    Početno

    Ja sam počela piti macinu travu 1.dc.
    mislim da kad bi pitala 10 osoba, svatko bi ti rekao drukčije- kako, kada i koliko je piti. Ja sam odlučila piti po naputku s vrećice, dakle 3 puta po 2dl. Ne mjerim točno, naravno, nego otprilike. I ne uspijem piti svaki dan u isto vrijeme, osim ujutro. To je prvo što popijem ka d se probudim. Ionako sam svako jutro pila neki čaj, pa mi nije neki "bed" kuhati ga. Ostalo popijem obično kad se vratim s posla, do navečer.
    Što se tiče okusa, zaista nije ugodan, naročito ne prvih nekoliko dana, ali navikneš se... Meni je sad totalno svejedno šta pijem. Neki dan sam uletjela u kuću, baš sam bila žedna i na eks popila punu šalicu.
    Kikica2, počni ti to lijepo piti, mislim da ti ne može štetiti, i barem ja nemam nikakvih nus-pojava. A tekućina je svakako dobra za organizam.
    I puno sreće ti želim...
    Naravno, i svim drugim curama na forumu... Svaki dan se iznenadim koliko lijepih riječi podrške, pomoći i ohrabrenja pročitam... Hvala svima za sve....

  34. #34
    kikica2 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    250

    Početno

    Hvala i tebi za savjet. Počet ću ga i ja piti odmah sutra ujutro... i nadam se da će pomoći. Ja se svemu nadam, valjda će nešto upaliti!
    Slatki vam snovi svima!!

  35. #35
    fresia avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    BiH
    Postovi
    117

    Početno

    Cure,

    Molim vas za hitan odgovor.
    Odlučila sam da počnem piti macinu travu. Na pakovanju piše očajnica/macina trava marrubii herba. A našla sam da je neko ranije napisao da se ova biljka latinski zove marrubium vulgare. Da li je to isto???????

    Dodatno me zbunilo što na pakovanju samo piše da se koristi protiv poremećaja u varenju i gubitka apetita :?
    Jesam li kupila pogrešnu?

    Pomozite molim.

  36. #36
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    to je isto.
    marubii herba znači da je u čaju korištena cijela biljka marubie vulgaris (znači ne samo korijen ili samo cvijet, nego sve).

    ovo za poboljšanje apetita piše i na mojoj kutiji, valjda joj je to osnovna namjena.

  37. #37
    kikica2 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    250

    Početno

    Cure, ja sam ga prošli mjesec pila, avidime sad :D !!
    Možda ima veze , a možda je slučajnost, no prije toga smo pokušavali 7 ciklusa.

  38. #38
    kikica2 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    250

    Početno

    Malo sam zaboravila razmake.

  39. #39
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    da, vidjela sam tvoje ranije postove i baš sam te htjela pitati jesi li je na kraju pila sad kad si uspjela s trudnoćom

  40. #40
    Sandrij2 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Postovi
    661

    Početno

    Da, kikica2, i ja sam se sjetila toga da si rekla da ćeš piti macinu travu. Šta god da je bilo, bitno da je uspjelo. Ja evo pijem 2.ciklus, jedino sam primijetila BRDO sluzi... A dalje ćemo vidjeti.

  41. #41
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    ja je pijem jedno mjesec dana, i isto sam primijetila strašno puno plodne sluzi i to kroz duži vremenski periodu(inače sam W i E imala 2 - 3 dana, a sad duže od 7 dana)

  42. #42
    Sandrij2 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Postovi
    661

    Početno

    Pa, to je dobro, zar ne? Ja nikad, nikad nisam imala toliko "bjelanjkaste" sluzi. Ja macinu travu pijem i dalje, sve dok jednom ne dođe.

  43. #43
    aannkkaa

    Početno

    I ja je pijem evo 1 ciklus pa cemo videti ovaj mesec sta ce biti...... :D

  44. #44
    Indi avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    1,702

    Početno

    Znači cure, svaki dan 3X2 deca? I može se tako u nedogled?

  45. #45
    Lulu avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    331

    Početno

    Macina trava ili vitex ili nešto treće? Toliko toga ima da sam se pogubila. Ima li smisla i jedno i drugo istovremeno konzumirati ili nečemu ipak dajete prednost?

  46. #46
    Indi avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    1,702

    Početno

    Lulu dobro pitanje. Ja sam počela piti vitex, a ovaj čaj ću imati u vidu.

  47. #47
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    ja vam pijem ovako: ujutro 2 dcl samo vrkute , popodne i navečer po 2 dcl pomiješano vrkuta i macina trava.

    nema nekog "zdravstvenog" razloga, nego mi je macina trava u početku bila pregorka, pa mi nije pasala kao jutarnji čaj.
    sad više uopće ne osjećam tu gorčinu, ali mi je ostala ovakva navika.

  48. #48
    mama_jos_malo avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,835

    Početno

    Neki dan mi je gđa. u ljekarni rekla da marulja nije isto što i macina trava :? odnosno da im latinsko nazivlje nije isto. Ja pila čaj marulje k'o vodu, uvjerena kako je to to i sad sam zbunjena. Gđa. veli da se u narodu te dvije biljke poistovjećuju. NEPETA MACINA TRAVA ( Proizvođač Fitosan, Gračanska cesta 71, Zagreb) je nekakva tekućina koju sam kupila (bočica 50 ml - 14 kn) i pije se poslije jela 20-40 kapi. Na ambalaži piše protiv upale jajnika i menstrualnih tegoba.
    Možda je to fakat to
    Pijem mjesecima odvratnjaču od čaja da bi skužila da je to za druge tegobe. Dobro da nisam uzela čaj za otvaranje

  49. #49
    aannkkaa

    Početno

    Evo samo da vas ohrabrim.Ja sam je pila ceo mart mesec, prvi put i evo + :D
    Pila sam je umesto vode i bio koje druge tecnosti,jeste gorka al sam se bila brzo navikla
    Ne cekamo na bebu dugo (6-mesec) pa neznam dali nam je Macina trava pomogla ili tempiranje odnosa :? ili oboje ! Puno srece i ne odustajte,samo moze da vam pomogne i nista drugo !

  50. #50
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    Marulja 30g
    Marrubii herba

    Neki je zovu i macina trava,sadrži gorke tvari i tanine.Potiće izlučivanje sline,želučanog soka i žuči.Pomaže kod pomanjkanja teka,probavnih tegoba,poremećaja lučenja žuči,kod katara dišnih puteva.Pomaže i kod ženskih tegoba.
    ovo je na stranici sa www.suban.hr, a za njih mislim da znaju što govore, ipak se bave i uzgojem i obradom ljekovitog bilja.

    također, evo što sam još našla:

    Biljka sa lat. nazivom MARRUBIUM VULGARE a u narodu je poznata kao MACINA TRAVA,zove se jos marulja, ocajnica,tetrljan.Ljekoviti su cvjetovi i gornji djelovi stabljike.Upotrebljava se kao caj,kupka,
    oblozi.Sluzi za lijek protiv grlobolje,kaslja,upale pluca,proljeva,smetnji sa mokrenjem,poboljsava djelovanje zuci,lijeci bolesti jetre,slezene,smiruje bolne menstruacije,jaca zivce,lijeci histeriju, pristeve kao druge kozne bolesti i otekline koje nastaju od slabe jetre i lose stolice.Caj se priprema tako sto se 2 cajne zlicice biljke preliju sa 2,5 dl kipuce vode i ostavi poklopljeno oko 5 min.Pije se dnevno oko 3-5salica dnevno.
    NEPETA CATARIA ili Macja metvica,macja dobricica, ciji su listovi ljekoviti i sluzi kao zacin za razne salate i neka pecenja.Isto tako od nje se priprema caj koji lijeci zelucane probleme,glavobolju,prehladu,
    visoku temperaturu a uz to je i blagi sedativ kao odoljen a puno je ukusnija od odoljena. Postoje i podaci da sprijecava i lijeci ocnu mrenu.
    Ovi cajevi se mogu nabaviti u bilo kojem dijelu svijeta sa latinskim nazivom u biljnim i oficijelnimapotekama a kupovina na trznicama je nepozeljna bas zbog te zbrke oko narodnog nazivlja.
    PS.Za zensku neplodnost najbolje su biljke: CESTOSLAVICA (Veronica officinalis) i IMELA (Viscum album)

Stranica 1 od 11 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •