Eh, to kakanje ... vidim da paralelno ide druga tema o ne-kakanju na WC, i s time imamo problem, no mislim da je onaj drugi, neotpustanje kakica da izadje van, veci i znacajniji.

Dakle, Zrinka ima malo vise od 3 godine, vec 1 godinu je bez pelene, prvih 7-8 mjeseci je i piskila i kakala pretezno u gacice (piskenje je bilo nekad u WC, a nekad u gacice, dok je kakanje bilo u 99% slucajeva u gacice). posljednja 2-3 mjeseca stvar sa piskenjem se popravila i sad se iznimno rijetko popiski u gacice, najcesce kad joj se istovremeno kaka i piski. No, kakanje i dalje ostaje problem. Onaj manji je taj da ne zeli kakati nikako drugacije nego u gacice ... dosad se u skoro pa godini dana bez pelena pokakala na WC ravno 5 puta. Dosta puta je rekla da ce se pokakati tamo, ali gotovo nikad to nije napravila.

A onaj veci problem je da ne zeli ispustiti kakic van ... obicno to izgleda tako da ne kaka po 5-7 dana, zatim pocne kakuckanje, boli ju trbuh ili guza, sjedi tako da si porine petu u guzu (kao cep) i sva se ukoci da se ne pokaka ... i naposlijetku pocne kakuckanje, danas se pokakala ravno 8 puta u gacice, svaki put po komadic od cca 1-2 cm3 .. jednostavno, izadje van samo ono sto valjda nije u mogucnosti zadrzati. Nakon 4-5 dana takvog kakuckanja (iznimno smrdljivog, jer kakic dugo ceka u guzi) napokon izlazi THE kakic, obicno monstruoznih razmjera (ali nikad ne pretvrd!) ... i stvar se ponavlja, opet 5-6 dana bez kakanja, pa par dana kakuckanja, pa le grand kakic ...
Trudimo se da ju ne forsiramo previse, ne upotrebljavamo ni kaznjavanje ni nagradjivanje, trudimo se ne prigovaramo previse, pokusavamo joj objasniti da ce se bolje osjecati, bez boli i pritiska u zelucu, ako pusti kakica izaci van, tu i tamo ju podsjetimo i pitamo jel treba kakati ... ali, zasad sve bez uspjeha.

Zanima me koliko vas je imalo ovakva iskustva sa kakuckanjem vase djece (napominjem da problem nije u tvrdoj stolici, ona je sasvim normalna, cak nekad meksa, tako da sigurno nije problem da kakic nece izaci sam po sebi, vec ga ona svjesno zadrzava iz nekog samo njoj poznatog razloga) i kako ste i kada (u kojoj dobi) to rijesili.