Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 56

Tema: Krpeljni meningitis

  1. #1

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    3,187

    Početno Krpeljni meningitis

    Jeste li cijepili djecu protiv ovog? Kad se preporuča to cijepljenje (mislim s koliko mjeseci, godina)? Iskustva?

  2. #2

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Lijepa naša
    Postovi
    23

    Početno

    Ne znam kad se preporuča cijepljenje, ali mogu ti reći naš primjer. Mi smo cijepili dijete sa 3 i pol godine, jer je imao krpelj. Tada nam je pedijatrica preporučila cjepivo, i mi smo to obavili. Sada ga docjepljujemo svakih 5 godina. Iskustva? Nije bilo nikakvih reakcija nakon cijepljenja, a pošto je to ozbiljna bolest, puno sam mirnija.

  3. #3
    Mukica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Bestovje
    Postovi
    6,895

    Početno

    I mi smo se cjepili.
    Svi.

    Oskar mi zadnjih 2-3 tjedna svaki dan ima bar po jedan krpelj... Nesto pokupi s zivotinja tam u stali, nesto pokupi na gruntu...
    I ja sam imala dva nakon vikenda provedenih na Korani...

    Istomislim da su posljedice preostrasne da se ne bi cjepili.
    Pa smo se cjelipili svi.

    Obavili smo to u DZ Samobor. Kod mog doktora opce prakse. Cijena je 180 kn po dozi. Kad sve zbrojis ispadne dosta novaca, al mislim da se ni jedan iznos ne moze mjeriti s posljedicama pa nisam puno oko tog dumala.
    Idu tri doze... Tj. u tri navrata se cijepi i onda nakon 3 ili 5 (nemrem sad nac papir na kojem to pise) opet

  4. #4
    lunahor avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    3,514

    Početno

    ja sam cula da nije preporuka prije 3 godine i sad se kajem... mislim sad je navodno kasno, al ak zarade kojeg, citala sam da se meningitis sprijeci na nacin da odmah nakon sto vidis krpelja cijepis dijete i da j to moguce sprijeciti..

  5. #5
    egemama avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,302

    Početno

    kako se zove to cijepivo?

  6. #6
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Hm - zove se cjepivo za krpelje tj. za krpeljni meningitis

    Tko zna da li ih se ja kao trudnica mogla cijepiti Vjerojatno ne

  7. #7
    Mukica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Bestovje
    Postovi
    6,895

    Početno

    Ne Mima
    ti se ne bi smjela cjepiti...

    Ege, nemam blage veze kak se zove cjepivo.. sram me bilo... nisam opce pitala doktora...

    Sad ga panicno zovem na telefon da ga pitam KAK se to zove (ne znam zakaj me to SAD tak zabrinulo :shock: ) al se ne javlja...

  8. #8
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Hm, ne znam - na stranicama dr. Harni piše da se smije. Ja nisam uopće pitala dr. da li bih smjela, mislim da bi me bilo strah i da kaže da mogu.

  9. #9
    egemama avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,302

    Početno

    muki, nisam te to pitala jer znam nesto ruzno, nego ja sam svojevremeno cijepila eugena, a ne znam jel to - to. :wink:

    jel znate nakon koliko vremena cijepivo pocinje djelovati?

  10. #10

    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zagreb, Donje Vrapče
    Postovi
    113

    Početno

    Evo svježih vijesti. Prije minutu sam zvala pedijatricu i stvari stoje ovako.
    Kao prvo, cjepivo se zove HIBERIX. Za djecu rođenu 2002. i kasnije cjepivo je bespaltno. Ide u tri navrata i onda se docjepljuje nakon vjerojatno 4 god. ( Mi smo Ivana cjepili 2001. a naručeni smo ponovno 2005.) Mariju smo cjepili odmah s dva mjeseca i nikada nije imala reakciju.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zagreb, Donje Vrapče
    Postovi
    113

    Početno

    Zaboravih napisati da je cijena 150 kn.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zagreb, Donje Vrapče
    Postovi
    113

    Početno

    Više mi ništa nije jasno. Sad sam na Googleu upisala pojam HIBERIX i piše da je to cjepivo protiv bolesti gornjih dišnih puteva. a ono od maloprije mi je pričala doktorica.
    Sad idem kod nje pa da mi objasni.

    Evo nešto o KME:

    No, jedina zaštita od krpeljnog meningoencefalitisa je cijepljenje. Postoji efikasno cjepivo koje štiti od nastanka ove bolest. Cijepljenje se provodi sa tri doze: 1.doza je i početna doza, 2. doza nakon 1-3 mjeseca, te 3. doza nakon 9 -12 mjeseci. Nakon 3 godine daje se "booster" doza. Cijepiti se smiju i djeca i odrasle osobe. Za vrijeme trudnoće i dojenja cijepljenje se ne preporuča. Cijepljenje se plaća, a moguće se cijepiti i u ordinacijama obiteljske medicine.


    Dr. Ivica Cvetković

    I evo još jednog linka: www.htnet.hr/klinci/mojedijete/fset.html

  13. #13
    Mukica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Bestovje
    Postovi
    6,895

    Početno

    HIBERIX ana
    sigurna sam --> nema veze s ovim cjepivom protiv krpelja
    ali bas nikakve



    Saznala sam konacno kak se zove cjepivo.

    Naziv muje FSME IMUN, zemlja porijekla Austrija

    cijepljene se vrsi u tri navrata
    2 x u jednom mjesecu i onda nakon 9-12 mjeseci zadnja doza
    stiti 3 godine nakon cega je potrebno ponoviti cjepljenje

    nisam sigurna (to nisam pitala) ali mislim da nema nekog ogranicenja sto se tice dobi djeteta, pitala sam za svoje klince koji su 2 i 4,5 godine i oni se mogu cjepiti (za manju djecu ne znam)

    za trudnice takodjer ne znam

    cijena cjepiva je 180 kn za jednu dozu

    vise relevantnih informacija na br. telefona Zavoda za javno zdravstvo 46 96 111

    Napominjem da smo se mi cjepili u nasem domu zdravlja... doktor je nabavio cjepivo i cjepio nas po istoj cijeni koje je i u ZZJZ

  14. #14
    Mukica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Bestovje
    Postovi
    6,895

    Početno

    he :D
    pisale smo u isto vrijeme

  15. #15
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Ana, Hiberix je cjepivo protiv HIB virusa, koji, ako napadne malene, može biti jako opasan, u 1% slučajeva i smrtonosan.
    I, kako Mukica reče, nema veze s krpeljima.

  16. #16
    Mukica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Bestovje
    Postovi
    6,895

    Početno

    Citiraj an@ prvotno napisa
    Evo svježih vijesti. Prije minutu sam zvala pedijatricu i stvari stoje ovako.
    Kao prvo, cjepivo se zove HIBERIX. Za djecu rođenu 2002. i kasnije cjepivo je bespaltno. Ide u tri navrata i onda se docjepljuje nakon vjerojatno 4 god. ( Mi smo Ivana cjepili 2001. a naručeni smo ponovno 2005.) Mariju smo cjepili odmah s dva mjeseca i nikada nije imala reakciju.
    I sad si ja nekaj mislim...
    Recimo zelim cjepit dijete protiv krpelja... neinformirana sam i puna povjerenja u svog ljecnika, cjepim dijete HIBERIXOM jer mi je pedijatrica rekla da je to PROTIV krpelja i onda moje dijete STVARNO dobije krpelja, al ja se ne brinem jako...pa cijepila sam ga... tj. zivim u uvjerenju da jesam jer mi je tak rekla moja ljecnica tj. ljecnica moje djece... ne zelim opce misliti o tome sto bi bilo dalje stom ljecnicom da mi dijete oboli...

    Ana,
    si 100% sigurna dati je pedijatrica rekla da se to cjepivo, koje stiti od svih tih opakih bolesti koje prenose krpelji zove HIBERIX???

    Ak si sigurna daj joj molim te broj od ZZJZ pa nek se informira i nek ljude ne dovodi u zabludu...

    Ne zelim stvarat paniku, al fakat bi s svi skupa, kad su takve stvari, trebali malo bolje informirat. Prva ja.


    Btw. fala egica kaj si mi s onim svojim naoko bezazlenim pitanjcem zapravo pokazala kak sam blesava i kak se na pol informiram...

  17. #17

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Moja curica je tu u Becu sada primila to isto cjepivo koje je i Mukica navela. FSME dakle. Dobila ga je u dva dijela, prvo prije dva mjeseca, a drugo prije neke dvije sedmice. Nije imala nikakvih popratnih pojava.
    Moja doktorica je spominjala neko cjepivo protiv krp. meningitisa koje se tu prije koristilo, zaboravila sam naziv. Navodno je ono bilo puno losije, tj. puno djece je imalo reakciju na njega. Kaze da je ovo FSME skroz dobro i da ga djeca dobro podnesu.

  18. #18

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    Nesporazum je vjerojatno nastao jer je an@ pitala doktoricu za cjepivo protiv menignitisa. A njega može izazvati i HIB (Hemofilus infl. tip B).

  19. #19
    egemama avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,302

    Početno

    e pa ja sam upravo i pitala kako se zove zbog Hiberixa.

    kad je ege bio mali htjela sam ga cijepiti protiv meningitisa, i nadoplatila (i cijepila u 3 navrata) Hiberixom. nekako u isto vrijeme sam cula/razmisljala o tom krpeljnom meningitisu, i sad mi je nekako bilo da je to bilo to, a opet znam da Hiberix nije protiv ovog krpeljnog.

    hvala sto ste mi razrjesile dilemu. sada idem ja zvati svoju pedicu da pitam za krpejni. :wink:

  20. #20
    egemama avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,302

    Početno

    evo sto sam saznala od sestre od nase pedice:

    cijepivo se zove FSME IMUN (kao sto su cure vec napisale), cijepi se prvi puta, pa nakon mjesec dana drugi puta, pa nakon godinu dana opet i tako djeluje 3 godine.

    vazno: ukoliko krpelj ugrize dijete, moze se cijepiti u roku od 72 sata, preventivno.

    cijena je kod nase ped 200,00 kn.

  21. #21
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    S tim da se nakon tri godine opet nadocjepljuje tj. potrebno je primiti jednu dozu cjepiva a ne opet sve ispočetka - meni te tri godine istječu 15.6. :?
    zato sam s ei pitala da li bih se cijepila kao trudnica, ali mislim da je bolje ne riskirati bilo kakve probleme.

  22. #22

    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zagreb, Donje Vrapče
    Postovi
    113

    Početno

    Jako mi je žao i nadam se da nisam nekog dovela u zabludu kao što je i mene doktorica. Stvarno nemrem vjerovati, ali možda je stvarno došlo do nesporazumjevanja preko telefona jer sam ja pitala za krpeljni meningitis, a ona vjerojatno nije čula krpeljni.

    Još jednom jedno veliko SORRY

  23. #23

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    3,187

    Početno

    Evo, mi se cijepili jučer jer sutra idemo na
    more pa me uhvatio strah. Cjepivo se, dakle, zove FSME-IMMUN, kod nas košta 200 kn i navodno ne bi trebalo raditi probleme. Kod nas ni nije. Daje se u tri doze. Druga je 1-3 mjeseca nakon prve, treća je 9-12 mjeseci nakon druge. Najdjelotvornije je ako se prva doza da zimi jer se onda do proljeća dobiju već dvije doze pa je stvorem jači imunitet, ali bit će i ovako doro. Može se cijepiti bilo kad. Cijepi se nakon navršene prve godine života, iznimno prije ako je baš nešto hitno, ali se ne preporuča.

  24. #24
    Lu avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    Molvice
    Postovi
    1,834

    Početno

    podizem malo temu jer je curica od frendova zaradila krpelja i to izgleda u nasem vocnjaku :shock: iako je on na suncu a mm ga kosi svaki tjedan.
    oni su je danas cijepili i uvjeravaju me da ja cijepim svog malog. nacelni sam protivnik cjepiva ali moram priznat da me ipak ove bolesti jako strah. na portalu sam procitala da nema nuspojava tj da cjepivo ne moze izazvati bolest jer nema zivih komponenti.
    molim bilo kakva iskustva tko je cijepio svoje dijete?

  25. #25

  26. #26
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno

    Citiraj egemama prvotno napisa

    vazno: ukoliko krpelj ugrize dijete, moze se cijepiti u roku od 72 sata, preventivno.
    Ne može!!!!!!!!!!

  27. #27

    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Postovi
    856

    Početno

    Pa gle, nama je doktor na zaraznoj rekao da krpeljni meningitis kod djece i nije neka jaka bolest. To jest da je to puno slabije od bolesti u odrasloj dobi.

    Isto tako, naši krpelji prenose Lyme boreliozu a za to nema cjepiva, i ako se ne primjeti, nastane vrlo zahebana bolest.

  28. #28
    Lu avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    Molvice
    Postovi
    1,834

    Početno

    mozda je onda dovoljno da ga svaki put pretresem kad dodje iz vocnjaka. mislim ako cjepivo ionako ne stiti od svake bolesti koju krpelj moze prenijeti.

  29. #29
    andrea avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,380

    Početno

    ajme, koji stari topik; sve gledam i nemerem se načudit kak je mima trudna :shock:

  30. #30

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,902

    Početno

    Citiraj angelina1505 prvotno napisa
    Pa gle, nama je doktor na zaraznoj rekao da krpeljni meningitis kod djece i nije neka jaka bolest. To jest da je to puno slabije od bolesti u odrasloj dobi.

    Isto tako, naši krpelji prenose Lyme boreliozu a za to nema cjepiva, i ako se ne primjeti, nastane vrlo zahebana bolest.
    Točno. Ovakve informacije i ja imam.

    Btw, zaručnik moje sestre prebolio je i Lyme boreliozu.

  31. #31
    Lu avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    Molvice
    Postovi
    1,834

    Početno

    daj luna uvjeri me da ne cijepim. mm ne da a mene strah pa bi mozda cak i cijepila. al fakat ako ne pomaze za sve onda je prilicno besmisleno :?

    ma stvar je u tome da me frendica na mrtvo isprepadala jer je nju njena pedijatrica.

  32. #32

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Citiraj angelina1505 prvotno napisa
    Isto tako, naši krpelji prenose Lyme boreliozu a za to nema cjepiva, i ako se ne primjeti, nastane vrlo zahebana bolest.
    MM je dobio Lyme boreliozu od krpelja u Sloveniji, prije 4 godine (sad sam ostala :shock: koliko je već vremena prošlo).
    Njegova dr opće prakse uopće nije znala ni prepoznati bolest. Srećom, na Zaraznoj su znali.
    Inače, mi smo (relativno) često u prirodi i na Medvednici, i nitko od nas se nije cijepio protiv krpeljnog meningitisa. Kao što Lu reče, cjepivo ionako ne štiti od svih bolesti koje krpelji mogu prenijeti, a krpeljni meningitis i nije tako česta komplikacija (mislim da je Lyme borelioza češća).

  33. #33

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Po prici nase pedijatrice krpeljni meningitis kod djece gotovo uvijek prolazi bez komplikacija.

  34. #34
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Protiv Lyme borelioze se može primiti antibiotik.

  35. #35

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,902

    Početno

    Citiraj Lu prvotno napisa
    daj luna uvjeri me da ne cijepim.
    Ovo ni slučajno. :/ Ja ti mogu samo reći da JA ne bih cijepila protiv KME-a, ali tebi NIKAD ne bih sugerirala da cijepiš ili ne cijepiš svoje dijete. To je odluka koju moraš donijeti sama. Činjenica jest da svako cjepivo može imati nuspojave i činjenica jest da štiti samo protiv KME-a, ali ne i borelioze, koja je opasnija. S druge strane, ako vjeruješ u učinkovitost cjepiva, plus je što će ti dijete biti zaštićeno od KME-a (mislim da je najviše zaraženih krpelja na sjeveru Hrvatske).

    Dobro se informiraj i odvagni.

  36. #36

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,902

    Početno

    Evo malo o bolesti:

    http://www.medicina.hr/clanci/Krpelj...kog%20tipa.htm

    Još jedan site:
    http://www.pp-medvednica.hr/Medvedni..._krpelji.htm#3

    Krpelji i zarazne bolesti

    Svojim ubodom krpelji mogu na ljude prenijeti neke zaraze. No srećom nisu svi krpelji zaraženi mikroorganizmima koji mogu naškoditi čovjeku, već samo njihov vrlo malen dio, a također to nisu niti na svim područjima.

    Krpelji o kojima je ovdje pretežno riječ su šumski krpelji vrste Ixodes ricinus. Oni mogu na ljude prenijeti dvije bolesti: virusni krpeljni meningoencefalitis (KME) i infekciju uzrokovanu bakterijom Borrelia burgdorferi , poznatu pod imenom bolest Lyme (ili Lyme-borrelioza, ili kronični migrirajući eritem).

    Rasprostranjenost virusa - uzročnika krpeljnog meningoencefalitisa u Hrvatskoj dobro je poznata. Tako se zna da u urbanoj zagrebačkoj zoni sve do podnožja Medvednice iako krpelja ima, opasnosti od krpeljnog meningoencefalitisa nema. Medvednica pak predstavlja zonu u kojoj on postoji. No to je prirodno žarište razmjerno niskog intenziteta i rizik zaraze je vrlo malen. To se ogleda u svega nekoliko oboljelih (raspon od 0 do 5) godišnje.

    O rasprostranjenosti Lyme-borelioze zna se manje jer se ta nedavno razjašnjena bolest sustavno prati tek desetak godina. No, prema raspoloživim podacima čini se da je njena rasprostranjenost šira nego za krpeljni meningoencefalitis (veća je i vjerojatnost nastanka bolesti nakon uboda), a mogućnost zaražavanja postoji i na Medvednici i u nizini. I opet, srećom, radi se ipak o razmjerno maloj vjerojatnosti, sa stotinjak oboljelih godišnje (statistika za grad Zagreb).

  37. #37
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Citiraj andrea prvotno napisa
    ajme, koji stari topik; sve gledam i nemerem se načudit kak je mima trudna :shock:
    andrea kad vidiš da piše da sam ja trudna ODMAH znaj da je topic stari

    btw. super mi je da sam se kao trudnica htjela nadocjepljivati, a do dana današnjeg to nisam napravila

  38. #38

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Iza kapaka
    Postovi
    5,360

    Početno

    Hrvoje je prije mjesec dana imao krpelja.
    Dobio ga u vlastitom dvorištu (imamo valjda previše grmlja).
    Dobio je sumamed preventivno - zbog lyme borelioze - pedijatrica nije preporučila cijepljenje.

  39. #39
    anima avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,364

    Početno

    Nemojte mi se smijati ako je pitanje glupo...
    Jučer mi svekar reče da mu je sa brajde (koja je dosta mala) pao neki minijaturni krpelj pa da Niu uvijek pregledavam prije kupanja... Ok, ali mene je onda počelo brinuti da što ako joj padne na glavu a ona ima dosta kosice, kako ću to skužit? Ajme grozote, poludit ću sa svim tim...

  40. #40

    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Postovi
    856

    Početno

    Bez brige, nacucat će se krvi pa će biti više nego opipljiv. Koliko sam ih ja sa naših kućnih mačaka poskidala iz tog krzna.

    Šalu na stranu, pregledaj koliko možeš. Isto tako treba poslije skinutog krpelja pregledavati dijete sigurno i do mjesec dana da nema taj eritem od borelioze. On uopće ne mora biti na mjestu uboda. Isto tako može biti u kosi a treba ga primjetiti. Nesvrbi, ne mora se imati nikakvih drugih teškoća. Eritem prođe sam od sebe i onda za nekoliko godina nastaju problemi kojima se ne nalazi uzrok, srce, zglobovi...
    Vrlo podmukla bolest je taj Lyme.

  41. #41
    tatek avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb/Precko
    Postovi
    4,271

    Početno

    Citiraj anima prvotno napisa
    Nemojte mi se smijati ako je pitanje glupo...
    Jučer mi svekar reče da mu je sa brajde (koja je dosta mala) pao neki minijaturni krpelj pa da Niu uvijek pregledavam prije kupanja... Ok, ali mene je onda počelo brinuti da što ako joj padne na glavu a ona ima dosta kosice, kako ću to skužit? Ajme grozote, poludit ću sa svim tim...
    Naravno, moguce je da se krpelj nadje i u kosi, iako sam to dosad u svojih 20 godina potucanja po planinama i od-rodjenja landranja po sumama i livadama vidio svega jednom.

    Panika nije potrebna, no nije zgorega nakon malo duzeg (sat-dva pa nadalje) boravka u prirodi ili vrtu pregledati klince za kupanja ili prije spavanja. Pregled obavis za 2-3 minute i sve 5 (naravno, kosu je malo teze pregledati ako je duga, no i zbog toga i zbog vrucina mi nase sisamo na kratko i sve se caskom vidi).

    Mi se cijepimo protiv KME-a jer smo cesto u prirodi, a tu bolest, kad se pojavi, nije moguce lijeciti vec se treba samo uzdati u majku prirodu ... vecina oboljelih se brzo oporavi, no mi znamo osobno i druge slucajeve.
    Sto se lyme borelioze tice, nju je lako prepoznati i laiku (bas me cudi kako to, tanja, da TM-ova dr opce prakse to nije skuzila) i lako se lijeci rundom antibiotika. No, ako se ne prepozna i/ili ne lijeci, tad moze (ali ne mora) biti vrlo nezgodno u kasnijim godinama ...

  42. #42

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Citiraj tatek prvotno napisa
    (bas me cudi kako to, tanja, da TM-ova dr opce prakse to nije skuzila)
    O biserima dotične dao bi se otvoriti novi topic. Ukratko rečeno, mene ne čudi što ona to nije skužila, ali sam ponosna na sebe što sam ja-laik skužila o čemu se radi i rekla mu da ode u Zaraznu!
    Inače, osim crvenila, imao je simptome slične gripi, klonulost, umor, bolove u mišićima, granično povišenu temperaturu.
    Popio je Sumamed i za par dana je bio kao nov, i nema nikakvih posljedica.

    E da, a što se tiče cijepljenja djeteta, pedijatar nam je preporučio cijepljenje protiv KME za Andreja dok je imao manje od godinu dana :/ ali mi ga još uvijek nismo cijepili, i nemam namjeru još neko vrijeme. Ionako je dosta cjepiva dobio u te prve dvije godine, a protiv KME bi se ionako morao nadocijepiti svake godine, mislim da mu to ne treba u životu (zasad).

  43. #43

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Iza kapaka
    Postovi
    5,360

    Početno

    Citiraj tatek prvotno napisa
    Naravno, moguce je da se krpelj nadje i u kosi, iako sam to dosad u svojih 20 godina potucanja po planinama i od-rodjenja landranja po sumama i livadama vidio svega jednom.
    Hrvoje ga je imao u kosi.

    Ma ne bismo mi niti skužili, ali je on rekao da ga boli kosa.

  44. #44

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    1,218

    Početno

    M je cijepljen a mi ostali nismo. Dosad je cijepljen 4 puta i docijepit ćemo ga za oko godinu dana, zatim svakih oko 5 godina. Nama je pedijatrica objasnila da nakon svakog cijepljenja raste postotak imuniteta na krpeljni meningitis. Nakon prvog je oko 5-10% itd. Cjepivo ni nakon 4. puta ne osigurava potpun imunitet, a tu treba uračunati i stanje organizma u trenutku doticaja s infektom. To znači da je zaraza moguća i uz redovno cijepljenje, ali uz znatno lakši tijek bolesti.
    Dakle, treba odvagnuti sve to prije odluke.

  45. #45
    Lu avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    Molvice
    Postovi
    1,834

    Početno

    i mala od prijatelja ga je isto imala u kosi. a evo mi ovih dana cim izadje vani na minutu ide na detaljni pregled a sad cu ga i osisat, ionako to radim svake godine kad ovako zavruci jer se on opako znoji. za sada necu cijepiti. ionako budemo do jeseni na moru pa nece biti tako izlozen.

  46. #46
    fegusti avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    pu
    Postovi
    2,033

    Početno

    imam pitanje.
    da li sami izvlačite krpelja ili to obavljaju u ambulanti?
    meni je kćer nekoliko puta imala krpelja pa smo ga natapli uljem /vatica natopljena uljem/ 10ak minuta i onda pincetom, rotacijom iščupali. izašao je cijeli. znam da se zna desiti da glava krpelja ostane pod kožom pa se to zagnoji.

  47. #47

    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    AgRaM
    Postovi
    2,692

    Početno

    i ja sam mimi skoro poslala pp

  48. #48

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    18

    Početno

    dakle
    kad se može dati prvo cjepivo
    sekin mali je u crvenoj zoni

  49. #49

    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Postovi
    856

    Početno

    Citiraj fegusti prvotno napisa
    imam pitanje.
    da li sami izvlačite krpelja ili to obavljaju u ambulanti?
    meni je kćer nekoliko puta imala krpelja pa smo ga natapli uljem /vatica natopljena uljem/ 10ak minuta i onda pincetom, rotacijom iščupali. izašao je cijeli. znam da se zna desiti da glava krpelja ostane pod kožom pa se to zagnoji.
    Mi sami, pincetom, al ja imam dugogodišnje iskustvo na mačkama pa sam cool.
    Ne omamljuje se više sa ničim jer ga to onda šutne pa se zgrči i ispusti sav otrov, znači samo pinceta.

  50. #50
    tatek avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb/Precko
    Postovi
    4,271

    Početno

    quote="ujko"]dakle
    kad se može dati prvo cjepivo
    sekin mali je u crvenoj zoni [/quote]
    nama pedijatrica savjetovala tek od recimo 4. godine, no navodno se moze i prije ako je nuzno.

    Ako je netko u crvenoj zoni ne znaci da je tako velika sansa da ce se zaraziti ako samo recimo igra u vrtu ili parku. Ima njih nekad i u travi, ali grmlje (sumsko) je njihovo prirodno staniste, dakle ako se djeca provlace po grmlju u sumi ili negdje u vocnjaku i sl., tad su sanse za krpelje vece.

    Da, vadjenje je samo pincetom, ulje se (vise) ne preporucuje. Mi smo dosad uvijek sami vadili i to u 90% slucajeva kad su mali i frisko uhvaceni pa se cesto moze i samo prstima.

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •