Pokazuje rezultate 1 do 4 od 4

Tema: Pravo na gosišnji nakon rodiljskog dopusta za oca

  1. #1
    tata_hijawata

    Početno Pravo na gosišnji nakon rodiljskog dopusta za oca

    Poštovanje

    Otac sam troje djece, najmlada kcer rodena je 2006-06-05, dakle za koji mjesec
    3 godine. Situacija u mojoj firmi sredinom 2007 bila loša (kašnjenje placa od
    3 mjeseca), a buduci da supruga ima isu placu kao i ja odlucili smo se zamijeniti.
    Dakle na rodiljski dopust otišao sam 2007-09-20 i prekinuo sam ga prije
    par tjedana, tocnije 2009-02-20.

    Nekoliko pitanja
    1. Da li imam pravo na godišnji iz 2008?
    Molim Vas navedite mi clanke po kojima imam-nemam pravo.
    Znam da je iz 2007 propao iako nisam iskoristio vecinu.
    2. Da li se ostatak rodiljskog može koristiti (po novom zakonu) do 8. godine
    djeteta?

    Hvala puno unaprijed

    tata-mata

  2. #2

    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    431

    Početno

    Po zakonu možeš koristiti go u punom iznosu (na žalost ne znam po kojem članku), ali i firma može po tvom ugovoru, kolektivnom ugovoru i internim aktovima regulirati to pravo.
    U mom ugovoru piše da se slijedi zakon i mogu koristiti sve dane go za 2008. iako nisam ni dana radila (komplikacije+porodiljski) s time da ga moram iskoristiti do 30.06.2009. u protivnom propada.
    Nadam seda će ti netko navesti i sam zakon. Sretno!

  3. #3
    icyoh avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Postovi
    3,717

    Početno

    MM je normalno mogao koristiti stari GO nakon povratka na posao sa porodijskog - čini mi se da je tako po zakonu, no nisam pravnik pa ne mogu tvrditi 100%

  4. #4
    vesna72 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    772

    Početno Re: Pravo na gosišnji nakon rodiljskog dopusta za oca

    Citiraj tata_hijawata prvotno napisa
    Nekoliko pitanja
    1. Da li imam pravo na godišnji iz 2008?
    Molim Vas navedite mi clanke po kojima imam-nemam pravo.
    Znam da je iz 2007 propao iako nisam iskoristio vecinu.
    2. Da li se ostatak rodiljskog može koristiti (po novom zakonu) do 8. godine
    djeteta?

    Hvala puno unaprijed

    tata-mata
    1. ne. u 2008. godini niste aktivno radili ni jedan dan. da ste se vratili s rodiljnog u 2008. stekli biste pravo korištenja godišnjeg (s osnove prava na godišnji u godini povratka na posao. tu ne postoji uvjet aktivnog rada 6 mjeseci, važno je da se u navedenoj godini vratite na posao.)

    pravo na godišnji odmor detaljno je objašnjeno na portalu - http://www.roda.hr/tekstovi.php?Teks...2ID=&Show=1432

    zor čl.55.st.1.

    2. da. s tim da vam se roditeljski dopust produžuje za 2 mjeseca jer ste koristili više od 3.
    30 dana prije nastavka korištenja trebate podnijeti zahtjev hzzo-u i navesti kako želite iskoristiti roditeljski dopust u skladu s odredbama čl.60.st.2 zakona o rodiljnim i roditeljskim potporama
    uz zahtjev hzzo-u prilaže se i suglasnost poslodavca

    Članak 60.
    (1) O zahtjevima za ostvarivanje prava na rodiljni dopust i rodiljnu naknadu, kao i o drugim zahtjevima za ostvarivanje prava prema posebnim propisima koji se odnose na zaštitu majčinstva, koji nisu pravomoćno okončani do dana stupanja na snagu ovoga Zakona, rješavat će se prema propisima koji su bili na snazi do dana stupanja na snagu ovoga Zakona.
    (2) Osobe koje su se na dan stupanja na snagu ovoga Zakona zatekle u korištenju prava iz stavka 1. ovoga članka mogu pisanim zahtjevom od mjesno nadležne ustrojbene jedinice Zavoda zatražiti ostvarivanje tog prava prema odredbama ovoga Zakona ako je to za njih povoljnije.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •