Stranica 1 od 7 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 316

Tema: parni valjak kaži kako dalje

  1. #1
    srdan

    Početno parni valjak kaži kako dalje

    ja 42 god. ms 40 god.iza nas 14 stimuliranih icsi+ 6 u prirodnom ciklusu
    suma sumarum 0 ko kuća.Od prof.grizelja do prof.šimunića do dr.lučingera do dr.tomića.. od dr.cvitkovića do dr. čolaka
    na koncu konaca dr v. u mariboru. idemo u svibnju na razgovor . kod mene oligo asteno itd.možete samo zamisliti koliko tuge, bola i žalosti je uloženo u proteklih 15 godina.pokušavam pojmit tu krščansku foru:neka bude volja tvoja kako na nebu tako i na zemlji .moram priznat da mi baš i ne ide. Pratim ovu našu i vašu priču na forumu jako dugo.
    Na žalost puno toga znam ali puno toga i sam naučio. tu su mi slijeva smajlići koji mi baš i ne trebaju.ima li neko na forumu sa više staža od nas kome je uspjelo .

  2. #2
    Snjeska avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Ni na nebu ni na zemlji...
    Postovi
    1,492

    Početno

    Ja sam imala 11 stimuliranih ICSI i mislila sam da sam rekorderka dok mi dr. koja mi sada vodi trudnoću nije rekla da ima pacijenticu sa 24 postupka

    Jeste i radili neke pretrage, imunološke, da vidite zašto ne dolazi do trudnoće?

  3. #3
    srdan

    Početno

    svaki put je došlo do aspiracije i do E.T.dr. Vrčić je rekao da nismo kompatipilni da nebi ni došlo do oplodnje.neke posebne imunološke pretrage nismo radili.

  4. #4
    Snjeska avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Ni na nebu ni na zemlji...
    Postovi
    1,492

    Početno

    Citiraj srdan prvotno napisa
    neke posebne imunološke pretrage nismo radili.
    Mislim da bi trebali :/
    Nakon toliko neuspjelih embriotransfera imate i indikaciju za to.
    Preporučujem vam da se obratite dr.Duiću na Merkuru.
    Ljeto prije ove trudnoće sam bila njegov čest "gost" i vjerujem da mi je i to pomoglo da zatrudnim.

    Postoje slučajevi kada ženino tijelo prepoznaje oplođenu j.s. kao strano tijelo i napada ju pa zbog toga ne dolazi do trudnoće.
    Postoji i terapija, ali prvo treba prepoznati problem.

  5. #5
    srdan

    Početno

    Molim Te da mi pobliže objasniš koja bi terapija došla u obzir.
    Dr.Barišić je rekao da tko to rješi dobije Nobelovu nagradu za medicinu.

  6. #6
    pino avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    New Jersey
    Postovi
    3,720

    Početno

    Ako je u stvari imunologija, postoje dvije stvari koje se mogu napraviti bez veceg troska: omega-3 (koja djeluje protiv NK stanica, koje mogu napasti embrio kod implantacije) i dexamethasone (ili prednisone) koji su steroidi koji smanjuju imunu reakciju tijela kao upale itd. Postoji i IVIG, ali to je uzasno skupo. Radi se jedna studija o intralipids koja bi trebala lijeciti imunologiju a biti puno jeftinija od IVIG, ali to je tek u eksperimentalnoj fazi.

    Jeste li iskljucili ostale faktore - npr. tanak endometrij ili kvalitetu embrija? Da li su embriji bili 8-stanicni kod transfera? Koliko ste sve skupa embrija transferirali?

    Jedna zena koja je bila sa mnom na IVF-u je bila 6 puta na IVFu, svaki put negativni ishod, na jednoj od najboljih americkih klinika (Cornell). Onda se je prebacila u drugu kliniku (tamo sam je upoznala), obradila imunologiju i ostala trudna 3 puta zaredom (prvi put je bio spontani u 11. tjednu, drugi put je dobila trudove u 26.tom tjednu ali dijete koje je bilo zivorodjeno je umrlo od infekcije, a sad je 35. tjedan s trecom trudnocom i mislim da ce joj se napokon sreca osmjehnuti).

    Ne kazem da vas slucaj mora biti takav, ali bilo bi dobro i to probati, i to cim prije zbog godina - tj. cim prije dr. Duicu koji izgleda da je jedini koji se time bavi. Svakako preporucam poceti s omega-3 - ili riblje ulje ili od lanenih sjemenki, dobro je za zdravlje i inace, i ja ih vec trosim skoro dvije godine.

    Sretno!

  7. #7
    srdan

    Početno

    Imunološki neuspjeh implantacije: racionalno liječenje


    http://www.roda.hr/tekstovi.php?Teks...=185&Show=1973



    Mogu samo zamislit da se sa ovim tekstom pojavim kod
    bilo kojeg Dr. koji se bavi MPO kad niti osnovne hormonalne pretrage
    ne rade nego se sve svodi na zakon velikih brojeva.(stimulacija,aspiracija i ET i u ruke Božje)

  8. #8
    rvukovi2 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,123

    Početno

    U krivu si Srđane.

    žao mi je što vam toliko dugo ne uspjeva, ali čini mi se da ste vi samo išli u te postupke, ono ajmo 1, 2, 3, 4....i ništa ko da je stvar samo u nekom broju kojeg treba doseći pa ćete uspjeti.

    Tako se IVF ne radi kod tolikih neuspjeha.

    Prvo i osnovno pravilo je da ako ti dr. nakon 2-3 neuspjeha ne mijenja ništa u postupku promijeniš doktora ne u istoj klinici jer uglavnom imaju iste običaje, nego kompletnu kliniku.

    Kod nas možeš otići osim u Maribor još i u Polikliniku VILI, kod dr. Radončića koji se isto razumije u imunologiju.

    Evo ti jedan njegov tekst o imunologiji-znači i naši se dokovi s tim bave.

    Pitanje br. 2-sad nešto s čim sam ja opsjednuta su infekcije i to endometrijske infekcije i njihov utjecaj na implantaciju mebrija i održavanje trudnoće.
    Meni je 2X uspio IVF upravo nakon antibiotske terapije jer sam imala inficirani endometrij, imala zbog toga spontani, a zamisli cervikalne briseve uvijek čiste.

    Ne znam jel znaš engleski, ali evo ispod teksta od dr. Radončića ti kopiram linkove na tekstove jednog američkog dr. koji radi na Cornellovoj bolnici i ima privatnu praksu, a koji mi je puno pomogao savjetima.

    Želim vam svu sreću, trebali ste se ranije sami aktivirati u problem jer bez toga nema rješenja kod kompliciranih slučajeva.

    I moram ti malo editirati prethodni post-ostavljam samo link na tekst jer je tekst s našeg portala.

    znači tekst dr.sc. Erden Radončić-poliklinika VILI

    IMUNOLOŠKE STANICE MATERNO – FETALNE POVRŠINE
    T-Limfociti
    U proliferativnom endometriju, T-limfociti čine oko 45% ukupnog broja stanica. S početkom stvaranja progesterona i sekrecijske transformacije endometrija, njihov udio postepeno opada na račun NK stanica, koje postaju dominantna populacija endometralne sluznice i decidue I tromjesečja trudnoće. U vrijeme periimplantacijskog razdoblja njihov broj se kreće oko 20% svih stanica endometrija/decidue. Značajno viši omjer T-limfocita nađen je prospektivnim istraživanjima u žena s opetovanim spontanim pobačajima u odnosu na zdravu populaciju s urednom opstetričkom anamnezom, ali i u odnosu na žene s urednim trudnoćama i prijašnjim pobačajima u anamnezi 11.
    Funkcionalno, citotoksični T limfociti (CTL) na svojoj površini posjeduju receptore za prepoznavanje klase I HLA antigena a njihova aktivacija pravilu vodi lizi ciljne stanice. Od drugih imunoloških stanica stanica razlikuju se po površinskom biljegu CD8 koji uz CD3 (receptor za antigen) i u nazočnosti IL-2 služi kao kofaktor aktivacije. Prema nekim ranijim istraživanjima, spekuliralo se da CD8 stanice usporedno mogu vršiti i aktivnu supresorsku ulogu. Receptor T-limficita (TCR) je vrlo kompleksan i sastoji se od  i  heterodimeričnih protiena.  heterodimer značajan je u prepoznavanjem stranog antigena i HLA klase I (spregnuto prepoznavanje) i njegova aktivacija potiče citotoksičnost. Nasuprot tome,  heterodimer nije ovisan o spregnutom prepoznavanju stranih antigena i ima različit repertoar prepoznavanja. Drugim riječima, prepoznavanje HLA antigena  receptorom zapravo inhibira citotoksičnot na nositelje HLA antigena. Distribucija, i uopće postojanje  T-stanica u endometriju ostaje i dalje iznimno kontroverzno pitanje; različite grupe istraživača često i u istim uvjetima dobivaju različite rezultate.
    Vassiliadou i sur.12 smatraju da većina decidualnih limfocita pripada subpopulaciji s  TCR i da oni na neki način sudjeluju u obrani svježe implantiranog zametka od infekcija. Iako  T-stanice čine više od 90% limfocita endometralne sluznice, nađeno je da su  T-stanice predominantan tip limfocita u epitelnim tkivima. Perker13 i sur. subpopulaciji  T-limfocita osim u obrani od infekcija pripisuju i aktivnu ulogu u implantaciji, sličnu NK stanicama. Uporište za ovakvo razmišljanje nalaze se u zanimljivoj činjenici da je upravo ova vrsta T-stanica prva vrsta limfoidnih stanica koju tijekom intrauterinog živots proizvodi i fetus, što može imati i dodatno regulacijsko, za sada nepoznato značenje14. Ipak, klinička istraživanja o mogućoj povezanosti omjera različitih subpopulacija T-limfocita u zdravih žena i žena s opetovanim spontanim pobačajima nisu dala konzistetne zaključke, i ovo pitanje ostaje i dalje predmetom istraživanja.

    Citokini i ravnoteža Th-1/Th-2 limfocita
    Pomagački T limfociti (helper, Th), odgovarajućim receptorima prepoznaju na površini stanica produkte klase II HLA sustava i nose specifičan biljeg CD4. Nakon aktivacije pomagački T limfociti prije svega stvaraju i otpuštaju citokine/interleukine, tvari sa vrlo snažnom autokrinom i parakrinom regulacijskom funkcijom, koje nakon vezanja za specifične ligande mijenjaju ponašanje ciljnih stanica. Ovisno o vrsti stvorenih citokina, funkcionalno se razlikuju najmanje dvije vrste pomagačkih limfocita, Th-1 odnosno Th-2, a obje podvrste nastaju od zajedničkih pretača, «nediferenciranih» nezrelih formi ili Th-0 stanica. Th-1 u aktiviranom stanju stvaraju velike količine interelukina-2 (IL-2), interferon-gama (IFN-) i čimbenik nekroze tumora (TNF). Svaki od ovih citokina primarno modulira stanične imunološke mehanizme, podstičući rast, diferencijaciju i aktivaciju brojnih vrsta stanica. Modulaciju staničnog odgovora Th limfociti mogu postići kako izravnom aktivacijom ostalih leukocita, tako i neizravnom, olakšavajući predočenje antigena na pomoćnim stanicama, pojačavajući ekspresiju Fc-receptora za IgG, ili potstičući stvaranje citotoksičnih spojeva, poput dušikovog oksida i super-oksida15. Th-2 kao odgovor na aktivaciju stvaraju interleukine koje primarno reguliraju humoralni efektorski sustav, od kojih su najznačajniji IL-4, IL-5 i IL-10. I jedna i druga subpopulacija Th-stanica mogu stvarati IL-3, -6, -12, -13 i GM-CSF (faktor rasta za granulocitno-monocitnu lozu) (Tablica 1), a vjerojatno i druge, još neotkrivene oblike interleukina15, 16. Na temelju zapažanja u miševa, smatra se da je trudnoća popraćena blagom dominacijom Th-2 nad Th-1 stanicama, a postoje mišljenja je tako i u humanoj reprodukciji. Ipak, unatoč izravnim dokazima o postojanju obiju vrste stanica i u ljudi, za sada nema nepobitnih podataka o prevazi Th-2 stanica tijekom ljudske trudnoće17. Glavni nedostatak svih studija koje se bave tom problematikom čini se da je ograničenost istraživanja na svega jedan ili dva parametara (interleukina), što obzirom na kompleksnost same regulacije jednostavna ekstrapolacija može pružati nepotpune ili čak krive zaključke 18.
    Citokini imaju višestruko djelovanje kako na pripremu za implantaciju blastociste, tako i na općeniti razvoj trofoblasta odnosno posteljice u cjelini. Tako, opisano je da je koncentracija IL-4 u decidui niža je u žena koje pate od opetovanih spontanih pobačaja u odnosu na kontrolnu skupinu zdravih žena19; razina IL-15 viša je tijekom proliferativne faze endometrija u odnosu na sekrecijsku20; IL-6 - moćan regulator cijele kaskade proinflamatornih citokina - ima jako proinflamatorno djelovanje i može uzrokovati pobačaj i/ili prijevremeni porod u bilo kojem stadiju trudnoće19, 20. Mada je broj studija koji potencira važnost citokina u regulaciji trudnoće znakovit, paradigma postojanja dviju funkcionalnih subpopulacija Th stanica nije lako dokaziva. Mnoge vrste stanica limfatičnog sustava i osobito T-stanica, ne mogu se jednostavno uklopiti u jedan od oba tipa. Tome pridonosi i činjenica da veliki broj T-stanice mijenjaju profil stvorenih citokina čak i tijekom vlastotoga zrenja, dok neke koje nipošto nemaju pomagačku ulogu (poput CD8,  T-stanica, B stanica, NK stanica itd, također stvaraju i otpuštaju citokine sa sličnim ili istim djelovanjem poput onih porijekla Th-1 ili Th-2 stanica21.
    NK-stanice
    Tijekom rane trudnoće, glavninu imunoloških stanica decidue čine NK stanice osobite funkcije i fenotipa koji ih razlikuje od klasičnih NK stanica periferne krvi (CD56++, CD16-, CD3-). Morfološki, ove su stanice razlikuju od ostalih limfocita po obilju granula u citoplazmi (LGL), ali se na njihovoj površini ne nalazi niti Fc receptor tipa III (FcRIII, CD16) ali ni ostala dva tipa (FcRII, FcRI). Ova osobina ih bitno razlikuje kako od NK stanica periferne krvi, tako i od limfocita uopće22.
    U osobito velikom broju LGL limfociti se mogu dokazati tijekom periimplantacijskog razdoblja i rane trudnoće, kada čine oko 80% ukupnog broja stanica decidue. Smatra se da je njihova primarna uloga kontrola invazije i rasta trofoblasta te diferencijacija pojedinih sranica citotrofoblasta. Interakcija NK stanica s antigenima klase Ib HLA sustava više je puta dokazana; novija istraživanja dokazuju da izravna priimplantacijska komunikacija s posteljičnim HLA-G antigenima mijenja funkciju NK stanica decidue u smislu aktivnog sudjelovanja tijekom samog procesa invazije trofoblasta i implantacije23.
    Svježe izolirano tkivo trofoblasta iz nejasnih je razloga rezistentno kako na decidualne, tako i periferne LGL-stanice unatoč snažnoj in vitro citotoksičnoj aktivnosti obiju vrsta spram stanične linije K-562, što je inače funkcionalni test za NK aktivnost24. Dodatak IL-2 u sustavu dijametralno mijenja odnos uterinih NK stanica prema trofoblastu - pojačava lizu i inhibira rast i migraciju viloznog trofoblasta. Kako u decidui praktički nema IL-2, otvara se pitanje neophodnosti ovog citokina IL-2 u sazrijevanju i citotoksičnom djelovanju NK stanica decidue in vivo, unatoč dokazu mRNA receptora za IL-2 (IL-2R)25. Posljednjih je godina opisano i otkrivanje novih do sada nepoznatih funkcionalnih receptora KIR/KAR (killer inhibitory/activatory receptor) i Fas (CD94) na NK stanicama. Na temelju dosadašnjih istraživanja, vjeruje se da promjene u ekspresiji HLA-G i HLA-C antigena na posteljici može alternativno aktivirati KIR/KAR/CD94 receptor i time modulirati ponašanje NK stanica. Aktivacija KIR djeluje u smislu imunotolerancije i stvaranje brojnih citokina s povoljnim djelovanjem na trofoblast dok aktivacija CD94 vodi apoptozi decidualnih stanica koje imaju prejak afinitet za normalne trofoblastne antigene. Prema ovim istraživanjima, uredno funkcioniranje posteljice ovosi o njoj samoj, odnosno o pravilnoj funkciji antigena na njenoj površini (slika 1)26.
    Decidualne NK stanice fenotipa CD56++, CD16-, CD3- u citoplazmi sadrže velike količine mRNA za brojne citokine; među njima najznačajniji i najbolje upoznati su CSF-1, TNF-alfa, TGF-beta i LIF. CD56+ populacija stanica za razliku od CD56- stanica decidue može stvarati TGF-beta, citokin koji izravno sprečava stvaranje citotoksičnih /CTL) limfocita27.
    Nekoliko zapažanja govore u prilog važne uloge NK stanica endometrija/decidue u trudnoći: 1). broj i umnažanje NK stanica koincidira s početkom i intenzivnom proizvodnjom progesterona, 2). predominantna su populacija stanica decidue tijekom I tromjesečja trudnoće, i 3). najbrojnije su stanice koje okružuju krvne žile majke na mjestima invazije trofoblasta. Ovakav tip vremenskog i prostornog odnosa NK stanica i invazivnog trofoblasta većina autora smatra odlučujućim čimbenikom za uspješnu trudnoću. NK stanice mogu nepovoljno utjecati na trudnoću promjenom u broju, promjenom fenotipa ili promjenom funkcije. Lachapelle i sur.28 analizirajući fenotip stanica decidue u 20 žena s opetovanim pobačajima i 15 zdravih žena, našli su smanjen broj CD 56++, CD 16- i povišen broj CD 56+, CD16+ NK stanica u žena koje su učestalo pobacivale, odnosno prevagu stanica s citotoksičkom ulogom u odnosu na broj stanica koje facilitiraju razvoj trofoblasta. Danas već postoje i klinički dokazi da primjena imunoterapije u žena koje imaju učestale rane spontane pobačaje i neuspjele IVF-ET pokušaje, dramatično popravlja reprodukcijsku sposobnost 29, 30.
    Aktivnost perifernih NK stanica značajno je niža i primigravida nego u žena izvan trudnoće. Tijekom rane trudnoće snižena je i ukupna razina CD56+ stanica u i tih žena, dok je apsolutni broj NK stanica najniži tijekom trećeg tromjesečja i ponovno se povećava neposredno nakon porođaja. Ipak, obzirom na postojanje značajne razlike u distribuciji fenotipova, broj i fenotip perifernih NK stanica ne odražava i fenotip decidualnih stanica, te stoga nemaju prediktivnu vrijednost u ishodu same trudnoće. Slično, i analiza decidualnih NK stanica nakon pobačaja ne daju pravi uvid obzirom da je teško dokazati da to nisu stanice koje su ili će biti apoptotičke u datom trenutku31.

    HLA antigeni u reprodukciji
    Tijekom posljednih desetljeća, provedene su brojne studije u svrhu razjašnjenja uloge i utjecaja MHC (odnosno, u ljudi HLA) antigena u reprodukciji. Općenito, MHC antigeni imaju dvojnu ulogu u reprodukciji: prvo, oni mogu imati utjecaj na izbor jedinke za razmnožavanje i drugo, MHC antigeni mogu imati višestuki utjecaj na različite stadije u reprodukciji32. U humanoj reprodukciji, dokazana je umiješanost MHC antigena tijekom spolnog ciklusa i trudnoće, djelovanje na razvoj i sazrijevanje gameta, diobu zametaka, stvaranje blastociste i diferencijaciju trofoblasta, implantaciju i razvoj odnosno preživljavanje ploda 33.
    Distribucija HLA antigena različita je u spolnim i somatskim tkivima. Ekspresija u muških gameta ostaje kontroverzna; dok su ranije studije dokazivale ekspresiju klase I antigena u zrelim spermijima, novija izvješća nisu potvrdila prijašnje rezultate. Nasuprot tome, u germinativnim je stanicama ekspresija Ia antigena izvjesnija; više autora je pokazalo ekspresiju kako Ia, tako i Ib supklasu u prekursorima spermija. Najkonzistentiji su nalazi HLA-e i –F antigena, dok je HLA-G ekspresija i dalje kontroverzna. Slično, Jurisicova i sur.29 pokazali su mRNA HLA-G antigena u neoplođenim oocitama, no novija istraživanja također nisu uspjela potvrditi prijašnje nalaze kako za klasu I, tako i za klasu II HLA antigena, i pitanje njihove važnosti u fertilizaciji i dalje ostaje otvorenim. U vezi s tim, valja istaći podatak da se pojedine vrste laboratorijskih životinja i pored umjetne singeničnosti/kongeničnosti mogu razmnožavati tijekom više generacija prije nego sličnost ili istovjetnost MHC antigena postane prepreka fertilnosti. Čak i u prirodnim uvjetima, sirijski hrčak ispoljava vrlo slab polimorfizam MHC, a vrlo je slično i sa štakorom; obzirom da niti jedna vrsta nema poteškoća u reprodukciji, postavlja se pitanje i opće važnosti MHC sustava u reprodukciji36. Razmatranja i raniji zaključci o HLA (in)kompatibilnosti kao uzroku imunološki posredovanih pobačaja, uz ideju o stimulaciji prepoznavanja aloantigena očevog porijekla dale su osnov za liječenje habitualnih pobačaja transfuzijom alogeničnih leukocita partnera ili trećeg donora. Ovakav pristup, popularan krajem 80-ih i ranih 90-ih dao je vrlo konfliktne rezultate i danas se smatra nepotrebnim37, 38.
    U somatskim tkivima, distribucija HLA antigena varijabilna je ovisno o kojoj skupini je riječ; antigeni klase II imaju tendenciju ograničenja ekspresije na B limfocitima, makrofazima, endotelnim stanicama i aktiviranim T-stanicama. Antigeni klase Ia, HLA-A, -B, i –C, ubikvitarno su distribuirani i nalaze se praktički na svim nukleiranim stanicama, a u novije vrijeme postoje izvješća i o puno široj distribuciji klase Ib nego se do sada smatralo39.
    Fetalne i materne stanice u bliskom su međusobnom odnosu na materno-fetalnoj površini. To je osobito izraženo na mjestu implantacije zametka, gdje je bliski kontakt intenzivan od najranijeg stadija trudnoće. Distribucija HLA antigena na posteljici nije ujednačena tijekom trudnoće niti vremenski niti topički; različite subpopulacije stanica trofoblasta sadrže različitu količinu mRNA klase I antigena. Općenito uzev, HLA-A i -B antigeni nisu otkriveni na površini niti jedne trofoblastne subpopulacije stanica tijekom čitave trudnoće, iako se intracelularno u nekim subpopulacijama mogu dokazati kako mRNK, tako i transkripti oba antigena40. Za razliku od njih, HLA-C mRNK i odgovarajući površinski protein može se dokazati u stanicama invazivnog ekstraviloznog citotrofoblasta, septima posteljice, ali i u trofoblastnim gigantskim stanicama te stanicama endovaskularnog epitela. Za razliku od antigena skupine Ia, Ib antigeni se mogu dokazati daleko češće i ujednačenije u pojedinim tkivima i stanicama rane posteljice. Tako, HLA-E je zastupljen u nekoliko vrsta stanica trofoblasta iz posteljice u I tromjesečju, često je vezan za pojedine antigene klase III i iz manje poznatih razloga može vezati i klasu Ia antigena41. Slične osobine pokazuje i HLA-F antigen42.
    O HLA-G antigenu se zna puno više; in vivo HLA-G protein može se dokazati u I tromjesečju u populaciji ekstraviloznog citotrofoblasta uključujući i invazivni citotrofoblast, stanicama endovaskularnog i intersticijalnog citotrofoblasta, gigantskim stanicama posteljičnog sijela i chorionu laeve. Sličnu distribuciju su mnogi autori pokazali i u posteljičnom tkivu iz II odnosno III tromjesečja, ali također i u fetalnom endotelu, oku, timusu, plućima, srcu i bubrezima43, 44. Unatoč tome, točno vrijeme početka stvaranja i ekspresije HLA-G antigena nije poznato. Podaci o nazočnosti HLA-G antigena od najranijih stadija zametka (morula i blastula) donekle su kontroverzni. Po jednima, intenzivna ekspresija u pozitivno korelira s brzinom diobe oplođene jajne stanice, vijabilnošću zametaka u in vitro uvjetima, i sposobnosti implantacije blastociste29, dok drugi autori nisu uspjeli pokazati čak niti nazočnost HLA-G antigena u ranim zamecima dobivenih tijekom IVF postupaka.
    Korištenjem molekularnih metoda detekcija, do danas je opisano šest transkripcijskih izoformi HLA-G antigena (HLA-G1 do –G6), što ne potvrđuje prijašnje mišljenje o uniformnosti i govori u prilog ograničenom polimorfizmu ali ipak nazočnom u odnosu na klasične HLA antigene45.
    Unatoč intenzivnim istraživanjima, značaj ekspresije HLA-G u posteljici niti do danas nije u potpunosti razjašnjeno. U funkcionalnom smislu, HLA-G antigen razlikuje od ostalih Ib antigena po afinitetu vezivanja nonamerskih polipeptida; s druge strane, posjeduje sposobnost predočavanja stranih antigena imunološkim stanicama i vjerojatno ima važnu ulogu u obrani od virusnih infekcija. Relativno slabiji polimorfizam može može se objasniti na dva načina: prvi, činjenicom da zapravo vrlo mali broj poznatih virusa može inficirati fetalno tkivo pa stoga visok stupanj polimorfizma evolucijski i nije bio neophodan; i drugi, relativno uniformni HLA antigen dovodi do praktičke eliminacije jakog imunološkog odgovora majke spram stanicama trofoblastnoga tkiva. Maejima i sur.46 k tome dodaju i treću mogućnost – aktivno pomicanje ravnoteže Th-1/Th-2 pomoćničkih limfocita prema relativnoj dominaciji Th-2 imunosti.
    Nazočnost HLA-G antigena na materno-fetalnoj površini snažno utječe na normalan rast, razvoj i sposobnost invazije trofoblasta. Linearno periimplantacijsko povećanje ekspresije HLA-G antigena podupire ovakve pretpostavke, iako je vrlo teško pokazati točan mehanizam odvijanja regulacije. Hamai i sur.47 proučavajući in vitro djelovanje IL-2 na pojedine HLA-G pozitivne (BeWo, JEG-3) i HLA-G negativne trofoblastne stanične linije (JAR), našli su da IL-2 nema supresivno djelovanje na prvu skupinu stanica, dok je proliferativna sposobnost trofoblasta u kojemu nema antigena u kulturi s IL-2 značajno smanjena ili suprimirana. Obzirom da IL-2 snažno aktivira citoksične limfocite T i pretvara NK-stanice u LAK, jedan od mogućih načina kontrole invazivnosti trofoblasta može biti aktivna citoliza imunološkim stanicama decidue. Le Bouteiller i sur.48 su pokazali povezanost pojedinih HLA-G izotipova (G1-G6) i placentarne angiogeneze, odnosno regulaciju vaskularnog odjelka posteljice. Po njima, osim primarne imunomodulacijske uloge, pojedini suptipovi antigena ne moraju nužno imati isključivo imunomodulacijske učinke na posteljično tkivo. Ipak, točna uloga pojedinih izotipova tek se istražuje, i neki od dosadašnjih zaključaka su kontroverzni i čekaju daljnje potvrde. S druge strane, sporadična izvješća o defektima na razini gena i abnormalnostima lanca HLA-G1 izoantigena u zdravih osoba odnosno normalne terminske posteljice, postavljaju sumnju u neophodnosti HLA-G1 za preživljavanje i/ili normalnom razvoj posteljice 49.
    U sažetku, HLA antigeni mogu biti važni regulatori funkcije posteljice i same trudnoće. Unatoč tome što je njihova uloga kontroverzna, ovi antigeni mogu imati utjecaja na razvoj, fertilizaciju i implantaciju humanih gameta i embrija, razvoj trofoblasta i njegovu invazivnost te kontrolu imunološkog odgovora na trudnoću. Potonje osobito vrijedi za HLA-G antigen, koji zbog svoje zastupljenosti na dodirnoj površini dvaju organizama može imati odlučujuću ulogu tijekom ranog stadija reprodukcije.

    +link na stranicu dr. Atille Totha

    www.fertilitysolution.com

  9. #9

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Split
    Postovi
    298

    Početno

    preporučam i ja polikliniku VILI, znam iz vrlo pouzdanih izvora da rade dosta uspješne IVF postupke

  10. #10
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Srdan, žao mi je zbog tolikog broja IVF-ova. Nadam se da ste oboje, tj. i ti i tvoja supruga, za nastavak terapija i da ste voljni ovako istraživati i nadam se da ti se supruga redovito kontrolira tj. radi sistematski jer ovi hormoni koje primamo nisu bezazleni (UZV ili mamografija prsiju, jetrene probe, štitnjača, pretpostavljam da je ionako u čestom režim ginekoloških UZV-ova pa da se taj dio prati).
    U Mariboru se ne radi imunologija, samo da te upozorim. Ako ste voljni za dalje, odite svakako do dr. Duića na Merkuru (prima svaki petak, ako dođete prvi ujutro i ostavite knjižicu oko 6-7, do 9 ste gotovi). Samo, on se ne bavi MPO-om, ali može vam napraviti pretrage i sugerirati dodatnu terapiju ako se odlučite za još koji IVF, bilo u Mariboru, bilo u Hrvatskoj.
    Nadam se ili da će vam uspjeti ili da ćete doći do faze prihvaćanja, ja sam joj sama nadam se blizu tj. planiram još maksimalno iduće 3 godine baviti se MPO-om, ja sam tri godine mlađa od tvoje supruge (vidiš, i MM-u je isto teže prihvatiti). Mi smo doduše i aktivirani na podforumu niže (posvojenje) pa se i na taj način nadamo doći do željenog djeteta, ne mora biti mala beba.
    Želim vam sve što i sebi želim - tj. ili dijete ili mir .

  11. #11
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Srdan, ta terapija koja se može kod nas rel. jeftino koristiti je pijenje kortikosteroida Dexhamethasone koji olakšava implantaciju i koji se normalno dobije na recept. Veliki broj žena koji to koristi nema neke specijalne nuspojave od doze koja se u tu svhru dobiva. Od MPO doktora u Hrvatskoj prema tome je "prijemčiv" dr. Bauman sa Sv. Duha pa možete i do njega ev. otići. Naime, tema imunologije je još uvijek kontroverzna kod reproduktivnih ginekologa, a vidim da ste vi bili kod onih koji nisu tome "skloni". Ako se razmišljate za dalje, pravac dr. Duić i prvo odradite te imunološke pretrage, a onda odaberite MPO doktora koji je za to "prijemčiv" ili dođite u Maribor makar s odrađenim tim pretragama pa ćete čuti što će vam dr. reći, vi sigurno niste a la "neuspio IVF, sigurno je imunologija" stav koji neke doktore s pravom iritira. Za dobit te nalaze traje možda 3-4 tjedna nakon što se izvadi krv, pazite da vam vaša socijalna ginićka ili ginić napišu i gore i dolje na uputnici onu šifru oslobođenja od plaćanja - mislim N97, to vam je bitno jer je ekonomska cijena tih pretraga ogromna (mislim da bi se mogao od toga platiti IVF i lijekovi), a participacija (ako vam te šifre ne upišu) je oko 500 - 800 kn po nalazu. Definitivno nakon toliko IVF-ova imate indikaciju za to i ne bih vam savjetovala novi stimulirani IVF bez imuno pretraga. Sretno!

  12. #12
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    BTW, uputnica za dr. Duića vam može biti obična - samo sterilitas - pregled ili tako nekako. Ako ne možete dobiti uputnicu, platite pregled - mislim da je to oko 100-200 kn, znači nije neka cifra. Odite do njega ako napraviti te pretrage ako mislite dalje, možda je stvar u nečem stvarno jednostavnom što se može riješiti aspirinom ili dexhamethasonom. Ovakve pacijente prima petkom, pretpostavljam da se ostalo vrijeme bavi sa svojima na KB Merkuru. To vam je kad se uđe na Merkur odmah prva vrata lijevo. Sretno!

  13. #13
    rvukovi2 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,123

    Početno

    Evo ja vam mogu reći protokol u oba slučaja kad sam ostala trudna. Inače sam pacijentica kod dr. Baumana i svašta je kemijao kod mene-mislim u pozitivnom smislu-svaki postupak je probao nešto novo.

    1. trudnoća-transfer balstocista, a u stimulaciji buserelin+Gonal+Andol 100+dexamethasone+Klavocin bid između punkcije i transfera

    2. trudnoća-bez stimulacije-prirodni ciklus-jedna js došla do faze između morule i blastociste i to Ginko (od KAL-a s multivitaminskim dodatkom za cirkulaciju) od 1. dc+Klavocin bid ciklus prije -10 dana+dexamethasone od punkcije pa do 10. tjedna trudnoće+andol 50 kojeg trošim još i sad.

    Inače ja sam imala 6 IVF postupaka, jednu prirodnu vanmateričnu trudnoću, 4 abdominalne operacije, oba jajovoda odstranjena i odstranjen jajnik zbog granuloza staničnog tumora, jednu IVF bilizanačku trudnoću izgubljenu zbog upale plodovih ovoja i još nekih sitnijih čuda i uspjeli smo. Muž je s dijagnozom oligoastenozoospermija.

    Držim vam fige da se konačno netko zauzme za vaš problem i da uspijete!

  14. #14
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Dex si počela piti nakon punkcije ako dobro kužim tvoj post? Koju količinu - 1 mg?

    BTW, i po meni je ključ u mijenjanju protokola, a ne u vrćenju istih stvari. Nema druge nego pokušaj-pogreška, uz odrađenu dijagnostiku.

  15. #15
    rvukovi2 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,123

    Početno

    Drugi puta sam ga pila nakon punkcije-dex-1x1 -da 1 mg, a prvi puta od početak stimulacije s tim da mi je dok rekao da je ono provi puta za prevenciju hiperstimulacije, a ovja drugi puta niej bilo iz tog razloga nego da eventualno pomogne implantaciji.

    A Srđane reci kakav je tvoj spermiogram?
    Šta su vam doktori rekli? Šta kaže biolog koji radi ICSI? Jesi ikad razgovarao s njim? Kažu doktori da kod ekstremno lošeg spermiograma postoji velika vjerojatnost da je i sama genetska struktura spermija poremećena te da na taj način postoji vjerojatnost prijenosa neplodnosti na potomka.

    Znači vrlo je bitno da napravite detaljne androloške pretrage pa da vam netko iskreno kažu koja je za vas najpovoljnija opcija da ne lutate i ne gubite dragocjeno vrijeme.

    I koji je konkretno problem tvoje žene? Kakve su joj jajne stanice-vjerojatno ste svjesni da iznad 40 godine ni IVF često ne može pomoći jer ženi prirodno opada plodnost i kvaliteta jajne stanice pa je ponekad jedino rješenje donacija jajne stanice ili ako je udruženi slučaj embrija.
    Na našem portalu imaš jedan tekst o tome:

    http://www.roda.hr/tekstovi.php?Teks...=185&Show=1222

    U Pragu se radi i donacija embrija samo tako da imate info, ako bi vam nekim slučajem trebalo takav info-nadam se da neće, ali samo da i drugi ljudi znaju.

  16. #16
    Snjeska avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Ni na nebu ni na zemlji...
    Postovi
    1,492

    Početno

    Citiraj srdan prvotno napisa
    Molim Te da mi pobliže objasniš koja bi terapija došla u obzir.
    Dr.Barišić je rekao da tko to rješi dobije Nobelovu nagradu za medicinu.
    Ne poznajem dr.Barišić i sigurna sam da rješenje nije pronađeno.

    U zadnji postupak sam ušla koristeći Dexamethazon tablete 1mg na dan od prvog dana stimulacije po preporuci dr.Duića... sada sam u 23. tjednu blizanačke trudnoće :D

    Pomaže još i Andol100, Omega 3 ( njih pijem i sada)...

  17. #17
    Snjeska avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Ni na nebu ni na zemlji...
    Postovi
    1,492

    Početno

    Citiraj Snjeska prvotno napisa
    Citiraj srdan prvotno napisa
    Molim Te da mi pobliže objasniš koja bi terapija došla u obzir.
    Dr.Barišić je rekao da tko to rješi dobije Nobelovu nagradu za medicinu.
    Ne poznajem dr.Barišić i sigurna sam da rješenje nije pronađeno.

    U zadnji postupak sam ušla koristeći Dexamethazon tablete 1mg na dan od prvog dana stimulacije po preporuci dr.Duića... sada sam u 23. tjednu blizanačke trudnoće :D

    Pomaže još i Andol100, Omega 3 ( njih pijem i sada)...
    Zaboravih reći najbitnije,
    najvažnije je da si nađete liječnika koji razumije MPO problematiku i zna nešto o reproduktivnoj imunologiji.
    Dr.Duić je takav i surađuje sa dr.Lučingerom.
    Njih dvojica su meni donijela sreću

  18. #18
    srdan

    Početno

    Štovane,

    Zahvaljujem se na Vašim sugestijama i dobrim željama.
    Nemam nekog dara za pisanje pa se unaprijed ispričavam što će moje glasno razmišljanje biti bez nekog reda.Greškom sam napisao da u Mb. idemo u svibnju prvi put,jer smo bili u siječnju.Nakon 3 mj.čekanja na 1.razgovor jer se sad čeka i do godinu dana na postupak, zbog velikog priliva pacijenata iz Hrvatske.Crkveni lobi je toliko jak da stopiraju donošenje novog zakona o MPO.I kad bude donešen biti će kao u nekim zemljama koje to pitanje po mom mišljenju nisu baš dobro rješil.( Italija itd.) Uvijek sam se pitao odakle im pravo da oni vode državu kad smo mi sekularna država bar na papiru.Svaki dan u svijetu od gladi umre 18 000 djece(slovima osamnaest tisuća)Ne vidim koji je to razlog da dobri i plemeniti Bog to dopušta,ali to je neka druga tema i neka svatku u sebi nađe odgovor na ta pitanja.Ja sam te dileme sa sobom rasčistio kad sam pročitao da je Bog tražio od Abrahama da žrtvuje svog sina kao nekakvu kušnju itd.itd.Dok sam još razgovarao sa Bogom( pazi skromnosti od 6 miljardi ljudi Bog i ja razgovaramo)pitao sam Ga što ja moram napraviti.
    Još čekam odgovor. Moram priznati da nisam baš impresioniran sa Mb.Možda sam previše očekivao.Pretrage koje Dr. V.traži nisu ništa posebno novo(markeri hepatitisa mislim B i C nekakvi brisevi,FSH ,krvne grupe,VDRL itd) ukupno u jednom lab. u Zgb.1200 kn. za oboje.S obzirom na godine i nalaze šanse nisu nešto velike ,ali možemo pokušati,kaže Dr.V.Išli bi na stimulaciju (vjerovatno na veću dozu s obzirom na povišen FSH) Dr.kaže da nisu u korelaciji broj spermatozoida i uspješnost postupka.Sa muškim sterilitetom se skoro uopće ne bave pogotovo otkad se radi ICSI.Svi urolozi.androlozi i biolozi su mi rekli da o spermatogenezi ne znaju puno i da nije moguće nešto puno popravit spermogram.( proxeed,padutin,vitamini,minerali,operacija varikokele,L-carnitin itd.itd.)
    U. bolnici V.V. davne 90 i neke Dr.Cvitković je pokušao sa inekcijama testoterona( iako su nalazi pokazivali referentne vrijednosti)
    izazvati tzv.rebaund efekt.Nakon godinu dana -ništa.Nakon toga terapija sa prednizonom.(kad ne znaju koju bolest i sa čime lječiti onda daju kortikosteroide-meni za sterilitet,prijateljici za sarkoidosu,drugoj prijateljici za remuatoidni artritis itd.)Možda mi je promaklo pa su kortikosteroidi stvarno eliksir.Nakon toga ništa dok nisam našao članak u jednim talijanskim novinama o čudotvorcu prof.Antinoriu.koji je počeo raditi ICSI.Sada se dovodi u vezu sa pokušajem kloniranja čovjeka.
    Nakon nekog vremena postupak se počeo raditi u Petrovoj bolnici.
    Mislim 3 ili 4 postupka bez ozbiljnije pretrage.
    Nakon toga:septum uterus???( vidi afere Kurjak).U bolnici "slučajno" ne valja laparoskop ali oni "slučajno" znaju gdje se to može napraviti privatno (10 000 kn.)
    Možda je to sve tako bilo i možda sam ja samo zločest ko pas.Kasnije je urađen i driling jajnika zbog inverzije hormona.Sad mislim da to i nije bila baš najbolja odluka zbog povećanja FSH.Naravno da smo uspjeli Dr. bi bio najbolji na svijetu.
    Puno ozbiljnije pretrage prije postupka traže u Beču.
    Bio sam u kontaktu sa jednom klinikom i poslali su mi pretrage koje oni traže.Za pola toga nisam nikad čuo ni ja ni neki laboratoriji u Zgb.
    Molim Vas koji bi laboratorij bio u stanju to napraviti.(koji je po Vašem mišljenju najbolji)Beč je i dalek i skup,ali mi se čini na ovim prostorima najozbiljniji.Da imam dara za pisanje mogao bi napisat knjigu o našem putu( počevši od bijega iz garde da bi mogao otići na kontrolu u Zgb.pa putu kroz barikade u Kninu,broda do Rijeke pa bus u Zgb,avion preko mora pa do maribora jer su zatvorili zagrebačku zračnu luku,uzbuna u Zgb,etc.etc.)
    rvukovi 2 pitaš me za engleski,moram priznati da sam i za hrvatski mislio da znam dok nisam pročitao onaj tvoj članak.Treba malo viša znanja i pameti za to a ja sam samo običan recepcioner .
    Osjećam se kao oni prvi pacijenti koji su primali transfuziju krvi u vrijeme kad još nisu znali za krvne grupe pa su neki umirali a neki ne.
    Tako mislim da će za mi 10 tak.godina netko reći :sorry da smo onda znali što znamo sad ,bilo bi sve u redu.
    Najgore u cijeloj priči je što moja draga ni kriva ni dužna prolazi ovu kalvariju, a ja glavni negativac u ovoj priči ništa.( mislim fizički.psihički sam u balunu)Kontrole radi relativno redovito ali me strah da tolike doze hormona moraju doći na naplatu.
    Uvijek sam očekivao da će Dr.reći:to je to ,sad znamo o čemu se radi.
    Još uvijek čekam.
    U ovim brojnim postupcima ,pogotovo kad smo bili mlađi,sigurno je bilo primjera kao iz knjige,i siguran sam da nešto promiče što još nisu u stanju pojmiti.
    Mislim da je u ovim pustim postupcima bilo i heparina i klavocina i sumameda bez nekog vidljivog razloga,znači da smo u toku novih trendova.
    Kliniku smo promjenili: 1 V.V.
    2.Petrova 3.ponovno V.V.i na kraju 4.IVF.
    Mislim da treba prodati auto i otići još jednom u Beč ili Maribor i ovu priču privesti kraju.
    Svaki put se iznenadim kako se cure na forumu oduševa kad im Dr.odgovara na njihova pitanja.U veljači smo bili u IVF i dali 15 000 kn.
    (živce, zdravlje,nervozu ne trebam niti spominjati) pa bi bilo najbolje da mi ne odgovore na moja pitanja za moje 4 mjesečne plaće.
    Da rezimiram:1 da li Dr.Duić radi privatno( nemamo više snage čekati po 5 sati kao koji put na V.V.)
    2.koji bi bio najbolji laboratorij u Zgb.
    Unaprijed se zahvaljujem

    Drage cure želim Vam svu sreću svijeta

  19. #19
    uporna avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    3,848

    Početno

    Vaša je priča stvarno dojmljiva a Vaš put trnovit kao i većine sa ovog foruma (mislim na dugogodišnje MPO-vce).
    Što se tiče labosa, mislim da sam neki dan čitala tu na forumu da neke pretrage rade u privatnom lab. u BG a koje u ZG nitko ne radi. Možda da provjerite tamo jer to je sigurno jeftinije od Beča. Nadam se da će Vam netko konkretnije odgovore dati jer mi nismo došli do te faze. Iako se već osam godina hrvamo ali smo upali u kolotečinu na jednoj klinici i tek smo se nedavno pokrenuli i napravili promjenu. Točnije sa VV u MB. Vidjet ćemo rezultate.
    Ja Vam od srca želim da dobijete svog anđela jer mislim da to svi zaslužuju nakon toliko godina borbe.
    Sretno.

  20. #20
    rvukovi2 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,123

    Početno

    Jao Srđane čitam ovo što si napisao pa mi dođe da plačem -no od mog sažaljenja koji ti i ne treba nego te vjerojatno nervira kao što nervira i mene kad me netko sažalijeva, ti nećeš dobiti puno.

    Kao prvo, raščisti u svojoj glavi krivnju koju osjećaš jer je problem loš spermiogram. To nije stvar krivnje nego ti se eto tako dogodilo i tvoja žena to sigurno tebi ne uzima za zlo kao što ni ti ne bi njoj uzimao za zlo da je problem na njenoj strani.

    Vidim da ste vi toliko dugo u toj priči da ste prošli sito i rešeto hrvatskog sustava, nesretnih afera, iskrcali ste hrpe novaca, a rezultata nema.

    Na zadnjem transferu na SD-u je sa mnom bila jedna žena koja je prošla skoro identičan put, vaših je godina i moram reći da su mi te priče strašne jer je svakome tko danas kreće u postupke daleko lakše, prije svega jer su informacije dostupnije i ne mogu te baš tako vozati ni doktori ni sustav.

    Ajmo onda od početka

    Znači bili ste u Austriji i rekli vam da napravite svu silu nekih pretraga.
    Napiši koje su to pretrage, ali da ti odmah kažem da ako si se već raspitao rade li određene stvari kod nas, pa ih ne rade, da ih u Beogradu sigurno rade, a to ti nije tako daleko autoputom-ovdje na forumu ima cura iz Beograda i mogle bi vam pomoći da se snađete.

    Tvoja žena je već u godinama kad joj se povisio FSH, treba joj hrpa lijekova za stimulaciju, do sad je već bila na ne znam ti ja koliko stimulacija što nikako za zdravlje ne može biti jako dobro, tvoj spermiogram je očito problematičan i kao što sam ti gore napisala da doktori smatraju da je možda kvaka i u genetici-možda biste problem najbrže riješili tako da odete u Češku po donaciju ili sjemena, ili embrija.
    Naravno i to je skupoća, ali to je isto jedna od opcija-koja bi prekinula krug mučenja.
    Vjerojatno si svjestan činjenice da doktori ne daju šanse parovima iznad 40, neki će ti to otvoreno reći, a neki će ti reći izdaleka, ali uglavnom će rijetki biti oduševljeni s pacijentima u vašim godinama-nemoj me krivo shvatiti, ali to ti je tako.

    Kaže dr. Vlaisavljević da broj spermatozoida i uspješnost oplodnje nisu u korelaciji-pa to je naravno istina jer ICSI omogućava gotovo 100% oplodnju, ali pitanje glasi da li je povezana kvaliteta tog uguranog spermija sa začećem.
    Kakvi su vam bili zameci? Što su rekli biolozi? Jeste ikad imali transfer blastociste?

    Drugi je problem kod tvoje žene, ako je ona morala na drilling jajnika, imala inverziju LH/FSH znači da ni ona nije bez problema.

    Ona bi npr. mogla napraviti OGTT za početak ako nije s inzulinom u 0 i 120 minuta da se vidi postoji li inzulinska rezistencija kod nje-tu je nedavno zatrudnila cura koja je imala gadan PCOS, s inzulinskom rezistencijom, anovulacijom uz terapiju metforminom i dexamethasonom.
    Evo ti članak na hrvatskom o PCOS pa malo pročitaj s našeg portala o tome.
    http://www.roda.hr/tekstovi.php?Teks...=185&Show=2398
    U biti je kod vas problem udružen i doktori zaista smatraju kad dođeš u godine preko 40 da je najtočnije naprviti ET s doniranim stanicama i zaobišao si svu silu problema.
    Žao mi je što u ovih 15 godina niste došli do nekog rješenja, bitno je da sad dobro razmislite kako dalje i da se ne mučite više jer tolike godine stresa i neuspjeha utječu na vaše zdravlje.

    A za ove pretrage-napiši molim te koje trebate raditi pa da ti cure odmah na forumu kažu rade li se ili ne-Breyer u ZGB je recimo dobar lab, ali ni tamo nisu svemoćni.

    Neke stvari se mogu napraviti samo u bolnici-tako da bolje napišeš što sve trebaš.
    I ja mislim da dr. Duić ne radi privatno, ali nisam sigurna.
    A što se tiče svemoćnih kortikosteroida-baš me je nasmijalo to što si napisao, na sreću u IVF-u se dobije minimalna doza pa nema nuspojava.

  21. #21
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Dragi Srđane... Što reći... Granacije ti ni za šta nema. Moje iskustvo s doktorima i bolestima je upravo takvo da bi me obeshrabrilo od ikakvih dolazaka doktoru... A, vidi me, i ja se još cirkuliram... Bolesna stanja, po mom iskustvu, dolaze i prolaze, bez nekog prevelikog utjecaja ljudi u bijelom, samo su tu da malo pripomognu da stvar ne podivlja... Naravno da bih pričala drugačiju priču o svemogućoj medicini i svemogućim doktorima da mi se išta od mojih bolesti izliječilo pomoću njihove intervencije (zasad mi je medicina najviše pomogla u paljenju madeža, jesam malo gorka, ali to je tako). Evo ti moje obiteljske niske bolesti - u obitelji manična-depresija (ne moram ti reći da za to nema lijeka, nego isto malo ovih lijekova, malo onih lijekova, pa malo u bolnicu itd. i to tako već 30 godina), reum. problemi (moj problem - ista priča - vidila 14 doktora, temeljita u istraživanju, detaljna dijagnostika, bez dijagnoze još), pa moja neplodnost bez razloga... To ti je takva vrsta igre. Nema magičnog rješenja, i niko ti ništa ne garantira. Kako tko gleda, medicina je svemoćna i nemoćna, ovisi o pacijentovom iskustvu. Dobijanje bebe i trud i uloženi novci nemaju baš neke veze, sve ti se to svodi na sreću... ili božansku ruku... kako ko vjeruje. Jesi gledao ti onaj "Završni udarac" od W. Allena - na kraju trud i netrud nemaju baš neke veze, sreća ili nazovi to kako hoćeš, odlučuju na koji će dio terena past loptica...

    Ovo ti je gore bilo malo psiho potpore, bar se nadam da te nisam ubedirala, htjela sam ti reći - niste sami u "kozmičkoj nepravdi", ima masu ljudi kojima liječenje nije pomoglo, ali ti se ne javljaju na forum. Znam slučaj sestre moje šefice s posla - 20 IVF-ova, Kurjak septum, Kupešić, Jukić, Lučinger, Bauman, Vlaisavljević... I ništa... Nije išla kod Duića... Isto tako, moguće da i kad MM i ja odustanemo, baš se nešto pronađe i prokljuvi se tajna neuspješne implantacije. To je nešto što sam ja prihvatila. Ima stvari u svom životu na koje mogu biti zahvalna, a uvjerena sam da ih ima i u vašem životu, misli na to, a ne na ovo drugo, znam, zvuči banalno, ali nemam ti što pametnije reć' .

    A sad evo konkretne pomoći:

    A propos Maribora, naravno da ni oni ne drže tajni ključ i nemaju magično rješenje (bila ja) - to morate tako prihvatit. Ja nisam bila u toj austrijskoj klinici koju spominješ, ali pretpostavljam da je to Wunschbaby i da ti traže kariograme (ev. genetske abnomralnosti u stanicama traže) i tako to. Upravo to možeš napraviti kod Duića, jer u ZG-u NEMA priv. labosa koji bi ti to napravio. Znači, najbolje ti je otić kod Duića, pa će te uputit na te pretrage koji ti traže Austrijanci. Jedino, TO TI JE NAJBOLJE PREKO SOC. GINIĆA JER ĆE TE PRETRAGE KOŠTAT ONO... PREKO 20.000 KN. Znači, ono što sam ti rekla - otić kod soc. ginića, tražit uputnicu za Duića (pregled - sterilitas), njemu reć di ideš i zamolit za njegove imuno pretrage. Vjeruj mi, i ja sam to htjela platit da ne čekam i ne bakćem se, ali vidi te cifre. A propos Duića, nije privatnik, ali nećeš čekat 5 sati kao na VV-u. Tj. ako dođete ujutro u 9, čekat ćete 5 sati - tj. do 13 h. Ali, ako DOĐETE U UJUTRO u 6-7, ostavite knjižicu, odite slobodno negdje na kavu i vratite se u 9 - i tad ste gotovi za 15 min.

    Ne znam koliko sam ti pomogla ili odmogla. U ovoj priči se ne ide po zaslugama i niko ne zna zašto nekom paru uspije, a drugome ne.

    Ponavljam ti, želim ti mir ili dijete. tvojoj supruzi. U ovoj priči najviše možete pomoć sami sebi, koliko god je teško, to ti je jedini put, nijedan doktor, nijedan savjet cure s foruma. Vi ste oni koji odlučuju što će biti sljedeći korak, ovo ti ja samo govorim da se lakše odlučite za dalje. Kad vam Duić napravi pretrage, otići ćete kod njega da vam pročita nalaz - na to će vam otići min. mjesec dana. Čujte što vam stručnjak ima za reći, mali je to još ulog nakon svega što ste napravili, bolje vam je tako nego otići bez toga u novi IVF.

    Sretno!

  22. #22
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Samo još da budem potpuno jasna - i kad to napravite i vidite nalaze, ograničen je način na koji vam se može pomoći. Osim kortikosteroida dexhamethasona, može se utjecati da ženino tijelo ne odbaciju plod IVIG-om. To ti je skupo kao sam vrag. Klinike koje to rade (vani), u to se kunu - dr. Beer i njegovi sljedbenici, oni koji to ne rade tvrde da je to nedokazano. I ja čitam eng. pa sam bila na nekim eng. forumima, u Londonu ima jedna klinika koja se time bavi - NK stanice, Dex, IVIG, ima jedan par prošao 3-4 takva tretmana (vani je to masu skupo, mislim 10.000 funti po pokušaju), par skoro morao prodat kuću zbog troškova - i ništa. Vani se zbog troškova postupka uglavnom odustaje nakon 3-4 pokušaja, ali se zato odmah radi sva ta skupa dijagnostika. Iskreno, koji put mislim da je tako bolje i zdravije za psihu - jer omogućava paru da ili rel. brzo riješi svoj problem, ili da se pomiri i prihvati situaciju i krene dalje. I isto tako, vidjela sam slučaj para, liječili se s imunologijom, u postpuku se rastavili, mislim da su dobili bebe s drugim partnerima (mislim da su imali oko 33-34 godine) oboje u roku od 3 mjeseca.

    Moja poruka ti je - nemoj čekat da ti neki doktor konačno kaže u čemu je štos , nisu to još prokljuvili, kao ni to zašto neko dobije rak, a neko ne. Spoznaje su svakim danom sve veće, ali koji put ima stranputica, i taman misle da su nešto riješili (oplodnju), evo novog problema (implantacija). Pino, naša forumašica iz Amerike, isto ima super iskustava sa klinike u kojoj se liječila - navodno uspješnost od 80% u testnoj skupini. I u toj klinici radili istraživanja s donorskim stanicama, opet ogroman broj tih stanica je loš. Vlaisavljević nam je rekao - ljudska bića su nepolodna. Da, definitivno je to tako, iz naše perspektive. Ali, evo imam dragu kolegicu s posla - prvu bebu radila tako da joj je uspio prvi mjesec u kojem su pokušavali. Drugu bebu radila 3 mjeseca. Mislim da je njena istina a propos "neplodnosti" ljudksih bića drugačija. To ti je živi rashomon.

    Možda ni odlazak u Prag ni donacija j. stanice ne bi bilo loše rješenje, ako vam je to prihvatljivo, to vam definitivno povisuje šanse poprilično. Ova žena iz Maribora s visokim FSH-om, bilo joj je rečeno a bi trebala ići na donaciju, ali je ipak odlučila pokušati - imali su dobar embrij nakon 50 ampula stimulacije (bila je jedna j. stanica, 2 folikula). I ništa. A žena je i s tim visokim FSH-om bila pred godinu dana prirodno ostala trudna, ali je imala spontani. Ako vam kariogram koji će vam napravit Duić bude OK, vjerojatno je da su tvoji spermići OK i da ne morate ići na donorsku spermu. U pravu je doktor V., muška neplodnost se ne tretira čim postoji ICSI - dovoljno je da nađu jednoga koji je OK. Napravite ono što je vama etički, emotivno i novčano prihvatlijvo.

    Informirajte se, odlučite što ćete i kako i da li ćete dalje. Sve rizike i predobro znate . Ja ti ne mogu drugo reći, nego da se uzdam u to da ćete donijeti najbolju odluku za vas .

  23. #23
    Snjeska avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Ni na nebu ni na zemlji...
    Postovi
    1,492

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa
    Upravo to možeš napraviti kod Duića, jer u ZG-u NEMA priv. labosa koji bi ti to napravio. Znači, najbolje ti je otić kod Duića, pa će te uputit na te pretrage koji ti traže Austrijanci. Jedino, TO TI JE NAJBOLJE PREKO SOC. GINIĆA JER ĆE TE PRETRAGE KOŠTAT ONO... PREKO 20.000 KN. Znači, ono što sam ti rekla - otić kod soc. ginića, tražit uputnicu za Duića (pregled - sterilitas), njemu reć di ideš i zamolit za njegove imuno pretrage. Vjeruj mi, i ja sam to htjela platit da ne čekam i ne bakćem se, ali vidi te cifre. A propos Duića, nije privatnik, ali nećeš čekat 5 sati kao na VV-u. Tj. ako dođete ujutro u 9, čekat ćete 5 sati - tj. do 13 h. Ali, ako DOĐETE U UJUTRO u 6-7, ostavite knjižicu, odite slobodno negdje na kavu i vratite se u 9 - i tad ste gotovi za 15 min.

    Kad vam Duić napravi pretrage, otići ćete kod njega da vam pročita nalaz - na to će vam otići min. mjesec dana. Čujte što vam stručnjak ima za reći, mali je to još ulog nakon svega što ste napravili, bolje vam je tako nego otići bez toga u novi IVF.
    Sretno!
    Stvarno bi mi bilo žao da odustanete nakon svega bez da pokušate još i ovo.
    Ja sam prošle godine nakon 9 IVF/ICSI-a ostala trudna, nažalost bila je bokemijska i uslijedio je spontani
    Poslije toga sam bila spremna odustati, krenula sam kod dr.Duića i na te pretrage očekujući da ću otkriti da zbog neke greške nikada nećemo moći imati djecu.
    MM i ja smo radili HLA tipizaciju, kariogram, kontrolu NK stanica+ još hrpu testova kojih se više ni ne sjećam.
    Greška je pronađena, po riječima dr. minimalna, u HLA tipizaciji.
    Zato sam pila Dexamethazon i u prvom takvom postupku zanijela blizance.

    Nadam se da ćeš nam uskoro i ti pisati sretnije postove

  24. #24
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    I još jedna uputa za Srđana - ako niste imali spontane, moguće da vam dr. Duić neće dati HLA tipizaciju (ekonomska cijena pretrage - 32.000 kn). Također, postoji i šansa da vam te rezultate vani ne priznaju - vidi niže na linku. Ali, ako postoji šansa da vam ih priznaju, ipak ih obavite ovdje. Ja vam savjetujem da ga namolite i za to jer se možda ipak u tome nešto krije. Ali, rješenja su vam tako ograničena - pijenje kortikosterioda dexhamethason, IVIG. Vani vam postoji i tzv. LIT terapija - nekakva terapija pomoću koje se pročisti krv. Ne znam je li vam se da toliko samoistraživat i drajvat tako doktore i ići u tolike troškove, ali mislim da bi vam to bilo bolje tako ciljano. Vidite i ovaj link, tamo vam ima više o tome, to ugl. u Europi provode sljedbenici američkog dr. Beera:

    http://tigysvijet.blog.hr/

    Jedino, ako žena ima povišen FSH (ne znam koliki je kod tvoje supruge i je li kontinuirano velik), onda je lagano vrijeme da se razmišlja o kraju. Doduše, ima sretnih priča i s velikim FSH-om i na ovome forumu, ali povišeni FSH nije dobra vijest jer opada kvaliteta ženinih jajnih stanica.

    Vodite računa da je sve ovo i dobrim dijelom biznis, jedino vi morate znati reći stop, doktori će vas pretpostavljam ohrabrivati. Ima i nakon 40.-te ženine godine trudnoća, da se ne bismo krivo shvatili. Ima krasnih i ohrabrujućih priča s ovog foruma. Samo su ipak dosta rjeđe i treba bit realan a propos statitstike.

    Na žalost, morat ćete sami voditi priču, sami proučavat, i još pritom paziti da ne antagonizirate doktore koliko god je to teško. Imaš pravo, mislim da bi većina okretala oči na one isprinte. Trebat će vam za dalje konjski živci i velika količina strpljenja u nastupu prema doktorima. Ali, vjerujem da će za vas imati razumijevanja, ipak niste došli s time nakon 2. ili 3. IVF-a pa malo "filozofirate" i "istražujete". Sretno!

  25. #25
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    I još jedna stvar koju ti imam potrebu reći. I sa 40 godina možete posvojiti, ne bebu, ali nade za dijete do recimo 5 godina imate. Jedino, i tu je oštra konkurencija i treba hrpa živaca i sreće i aktivnog truda i zvanja - na 100 djece koja se mogu posvojiti godišnje dolazi 900 molbi, ali uporni parovi, i parovi koji nemaju pretjeranih zahtjeva, mogu biti te sreće. Vidi na podforumu niže - forumaš Ratko od mislim 40 godina dobio dvogodišnje dijete. Nadam se da se ne ljutiš na ove sugestije, istresam ti isto i svoju dušu i svoje dileme, u nadi da ću ti/vam pomoći koliko je to moguće.

  26. #26
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    A apropos tolikog staža i uspjeha - tu je naša Lidali, rodila u 42.-oj, nakon 40 IVF-ova, pacijentica dr. Bauman, isto uz imunoterapiju. Onda imaš sanju30, zatrudnila prirodno nakon 14 IVF-ova... Dakle, za sve imaš plus i minus. Mene mori FSH tvoje žene, u vašem konkretnom slučaju... Mislim da bih na vašem mjestu, ako bi se odlučila za daljnje IVF-ove, otišla u Prag.

  27. #27
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    uuups.. Lidali je uspjelo mislim 14.-ti IVF, ne 40-ti, ovo je bio lapsus u tipkanju. Imaš točno na postu koji se zove "Odbrojavanje".

  28. #28
    rvukovi2 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,123

    Početno

    Snješka ovaj tvoj savjet je ok, ali ti si puno mlađa od srđanove žene, a ona ima 40 godina i visoki FSH.

    Srđane sad smo ti tu nabajali sve moguće i nemoguće, ali ono što je najvažnije trenutno je vaše psihičko i fizičko zdravlje i prekid te kalvarije koju živite već 15 godina.

    Kao što ti je i ina rekla, na podforumu ispod ima prekrasnih iskustava parova koji su posvojili dijete, a možete ako baš ne želite prestati otići i na donaciju u Prag.

    Jako je važno da čuvate svoje zdravlje za stare dane i da dobro razmotrite opcije prije nego iskrcate još 30 000 ili neznamtijakoliko kuna i odete još nekom dotoru koji neće iskreno reći kad je vrijeme da stanete.

    Koliko ste u tih 15 godina ti i tvoja supruga zaista uživali u životu onako opušteno?
    Možda je u ovim postovima koje smo ti napisale odgovor kojeg čekaš od svevišnjeg savjetnika

  29. #29
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Rvukovi2 je to krasno rekla. Bila sam prošli tjedan na VV-u kod dr. L. Bila jedna žena, 40 godina, 8 postupaka, došla se oprostit i zahvalit doktoru - odustali su, kaže da su joj se stanice pogoršale točno kad je navršila 40.-tu. Žena je izgledala tako sretno i smireno, jako je bila lijepa. Sigurno joj nije bilo lako donijeti tu odluku i staviti točku na nade. Ali, izgledala je tako rasterećeno. Nisam joj ništa rekla, šta ću nepozvana uskakat u tuđe razgovore, ali jednim dijelom sam joj iskreno zavidila, jer je njena priča dobila kraj. Rekla sam joj u sebi "svaka čast, lijepa ženo, i sretno ti bilo tebi i TM-u." Hoću ti reći - velika je odluka pred vama, ali stanite na loptu i dobro odlučite u što ćete dalje ulagati svoje snage i svoj novac. Ako ste za dalje, budite realni - Prag vam je najrealnije rješenje od svih MPO mjesta u našoj bližoj okolini. Ima dosta postova o Pragu, idu tamo i puno mlađi parovi od vas, logistika je razrađena, doktor priča hrvatski itd. Sretno, ma što odlučili! Život ne prestaje s vašom odlukom, koliko god vam je to teško čuti, ja sam uvjerena da za vas tek počinje !

  30. #30
    srdan

    Početno

    Štovane,

    Hvala Vam na Vašim sugestijama i na Vašim dobrim željama.
    Poslije ove naše prepiske mislim da su se stvari kod nas iskristalizirale.
    U petak idemo kod Dr.Duića,a u svibnju idemo opet u Mb. na dogovor za možebitni postupak.
    FSH kod M.S. je u veljači iznosio 10.03 što bi trebalo ulaziti u referentnu vrijednost.Dr. V. je rekao da je malo povišen ali da možemo pokušati ići u postupak.U veljači smo bili na IVF klinici u pokušaju ICSI -a(dobili 2 J.S. sa 26 merionala
    sa obe napravljen E.T. treći dan 1.petero 1.šestero stanična za koje je biolog rekao da su "dosta dobre",)a za spermogram je pisalo: 0.1 mil. u mil.- kinetika 2.
    Papir na kojem su stajale pretrage koje su tražili u Beču sam ja naravno izgubio ,ali to u ovom trenutku nije bitno jer je Beč predalek i preskup.
    Radi se o klinici koju navodite.Na jednom od inih postupaka upoznali smo ženu koja je bila 3 puta u jednoj austrijskoj klinici ( ne znam da li toj) i nije bila oduševljena sa njihovim pristupom.Sve je to divno krasno ,profesionalno ali bez duše kazala je ona.Nju je oduševio V.V. sa velikom gužvom i manjkom prostora i odnosom sestara i Dr. prema pacijentima.Kao jedna velika happy family.Do blastociste nismo nikad došli ,jer u prvo vrijeme se to nije radilo, a kasnije nije bilo dovoljanog broj kvalitetnih embrija.( zbog lošeg spermograma a zadnje vrijeme i zbog malog broja J.S.)U principu mislim da je uvijek rađen transfer 3..4.dan sa 2-3 embrija.Ako organizam odbacuje embrij oplođen sa vlastitom J.S. kao strano tijelo,što bi onda napravio sa embrijem oplođenim sa tuđom J.S.?Možda griješim,priznajem da nisam upućen baš najbolje.Postoji li opcija terapije sa supresivima da organizam ne odbaci embrij kao strano tijelo?Prag nije još u igri a što se tiče posvojenja mislim da smo malo prestari s tim da sam ja u principu za,s tim da bude žensko dijete od jedno 350 mjeseci.Glupa fora ali nisam mogao odoljeti.Naravno bez uvrede za bilo koga.
    Ako bude nekih pitanja bit ću slobodan ponovno zatražiti Vašu pomoć.
    Isto vrijedi naravno i za Vas.Zahvaljujem.

    Sa štovanjem

  31. #31
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Želim vam sreću i da se javite ponovno s lijepim vijestima. FSH nije toliko visok, čini mi se. A propos odbacivanja tuđih jajnih stanica, mislim da se ne radi o tome, nego o tome da neke žene imaju povišene te NK stanice koje onda svaki embrij uništavaju jer ga smatraju stranim tijelom. Ta "supresija" tih NK stanica (natural killer cells) koja se dobija, ali ne za tuđe jajne stanice, nego i u postupku oplodnje s vlastitom jajnom stanicom, ti je taj kortikosteroid koji oslabljuje ženin imuno sustav i time se navodno pomaže implantaciji, po nekim teorijama. Pitajte to sve još dr. Duića pa ćete čuti što će vam reći.
    Nek' vam je ovaj postupak zadnji, što i najiskrenije za idući i sebi želim . Nadam se da vam je ovo sve što smo gore nabajali pomoglo, a ne odmoglo u vašim odlukama.

  32. #32
    rvukovi2 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,123

    Početno

    Na kraju je odluka ipak na vama što i kako ćete dalje, vi najbolje znate koje su vam mogućnosti i koliko još možete psihički i fizička, ali i financijski izdržati.

    No nemojte zaboraviti da je u cijeloj priči najvažnije ne izgubiti sebe

    Pridružujem se lijepim željama

  33. #33
    tiki_a avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    4,194

    Početno

    Hvala svima za puno korisnih informacija koje će trebati i meni i MM, obzirom da sam prošla 40-tu i spremamo se na 4-ti postupak.

  34. #34

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split-Beograd-NYC
    Postovi
    1,059

    Početno

    Srdan, ja sam rodila sa 39+3 godine, FSH mi je prije zadnje stimulacije bio 12, sve sto je moglo krenut krivo taj put je krenulo krivo, a ipak se rodila moja cura . Ja sam radila supresiju imunoglobulinom, prvu infuziju sam dobila prije stimulacije, dan nakon pozitivne bete primila slijedecu infuziju i tako svakih 21 dan do kraja 28 tjedna trudnoce, a sve pod virtualnom (i telefonskom) supervizijom Duica.

    Iako ste napravili enorman napor do sada, nadam se da cete nakon razgovora sa Duicem biti pametniji i da ce to malo dodane pameti biti dovoljno da se vas cilj ostvari .

  35. #35
    Katth

    Početno

    Bok, ljudi! Bila sam otvorila svoj postić, ali kažu cure da se naluknem ovamo, pa eto me! I ja sam jedna sa visokom FSH, 41 godinu, mm 45, ali pokušavamo tek zadnjih 12 mjeseci. Moj problem je da mi je poremećaj hormona, uz godine, naravno, došao radi stresa na poslu! I tak, ni sama ne znam što dalje. Bili do sada na 2 IVF, ali js se nikada nije oplodila, tako da je dr. mišljenja da će to biti teško. Tako da ja, moram priznati, razmišljam o Pragu i donaciji. Naravno, postoji tu i dilema o tome tko je mama takvoj bebi, ali ipak je roditelj onaj koji ju rodi i pazi i mazi....pa mislim da ću se ipak odlučiti za to. No, do tada, ipak ćemo pokušati i sami nešto napraviti, ali prije svega ću promijeniti doktora! Eto, svaka sugestija je dobrodošla, a molim i cure koje su bile u Pragu da napišu kakav je tamo postupak i kakva su njihova iskustva! To bi mi puno pomoglo! Pusa drage i dragi i ugodan vam vikend!

  36. #36
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Posearchaj forum. U zadnje vrijeme su tamo išle odn. razmatrale dolazak cure čiji muževi imaju azospermiju tj. zbog donacije sperme. Vidi postove od mummy's, ne znam tko je još nedavno bio, ali logistika ti je razrađena, mislim od hotela pa nadalje. Posearchaj "Prag" u pretražniku ili vidi Google.

  37. #37
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Evo sam ti našla o Pragu:

    http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewto...highlight=prag

    Sanatorij Pronatal - dr. Mardešić

    Good luck, mislim da ti je to prava odluka, povećavate si šanse bitno . Sretno!

  38. #38
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    A propos ko je mama - mama je osoba koja se o djetetu brine. Isto kao i priči o posvojenju, tu ja dilema nemam .

  39. #39
    Katth

    Početno

    Hvala, Ina 33! Već samm pročitala i prijašnje postove o tome, ali molim, ako je neka od nas uspjela sa Pragom, molim neka mi se javi na pp. Pusa, cure!

  40. #40
    srdan

    Početno

    Poštovane,

    Ponovno molim Vašu pomoć.

    U petak bili kod Dr Duića u Merkuru.Od 6 i 30 do 10 i 40.Kao nekad u V.V.a ni u Petrovoj nije bilo puno bolje.Tako valjda mora biti.
    Dr. sam spomenuo da ga hvalite na Rodama i bilo mu je drago zbog toga.
    Spomenuo sam mu da je jedna "roda" ostala trudna nakon terapije sa kortikostereoidima(Snjeska)
    Odmah se ogradio da su terapijske mogućnosti¨"jako ograničene."
    Molim Vas približno pojašnjenje o kakvim pretragama se radi i gdje se
    uopće rade.Mislim da uputnice za mene daje moj lječnik opće prakse, a za M.S. njen izabrani ginekolog ?Ispravite me ako grješim.

    Molimo učiniti:
    1.SE,KKS,urinokulturu,GUK,OGTT,bilirubin,AST,ALT,G GT,LDH,ALP,urea
    kreatinin,APTV,mali koagulogram.
    2. NK-stanice CD 56,CD 19-Imunološki lab.Rebro
    3. Antinuklearna protutjela
    4. Antitireoidna protutjela
    5. Anti DNA protutijela (Anti SS DNA,DS DNS)
    -Anti SS-A protutijela (Anti Ro)
    -Anti SS-B protutijela (Anti La)
    -Anti Sm protutijela
    6. Antikardioplinska protutijela
    7. Lupus antikoagulans-LAC -Koagulacijski lab Rebro
    8. Homocistein-Metabolički lab Rebro
    9. Faktor V Leiden-Koagulacijski lab Rebro
    10. Faktor II-protrombin G2021A
    11. MTHR (metilen tetrahidrofolat reduktoza) C677T
    12. Antitrombin III
    13. Proteins S
    14. Protein C
    15. Kariotip oba partnera u zavodu za Humanu genetiku,Rebro
    16. HLA tipizacija oba partnera- u centru za tipizaciju tkiva Rebro
    Kontrola sa nalazima

    Mislim da za ovo razumjeti treba završiti minimum 2 fakultete ako na i više.Unaprijed se veselim na reakciju naših Dr.-a kad se pojavim sa ovakvim nalazom.Da li se na mene odnose pretrage samo pod brojem
    15. i 16. ili i neke druge?
    Da li će biti dovoljno mjesec dana za napraviti sve ove pretrage?
    Mislite li da će Dr.raditi probleme zbog uputnica?
    Unaprijed se zahvaljujem na Vašoj pomoći.

    P.S. M.S. se zahvaljuje na Vašoj pomoći jer ona nije u prilici razgovarati sa Vama.Doma nemamo kompjuter a ona nije u prilici ga koristiti sa posla.Koji put je prednost raditi noćnu smjenu.

    Srdačan pozdrav

  41. #41
    Snjeska avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Ni na nebu ni na zemlji...
    Postovi
    1,492

    Početno

    Sve te pretrage ja sam radila prošlo ljeto
    jednom sam izašla od svoje dr. sa 8 uputnica, ali mi nije nikada pravila probleme zbog toga.

    Ako odmah krenete nalazi će vam biti gotovi u roku mjesec dana.
    Mi smo jedino na kariogram duže čekali pa preporučujem da se odmah naručite.

    Sretno

  42. #42
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Žao mi je što ste toliko čekali, mi uglavnom ne čekamo toliko - od 6 do 9, tj. MM dođe u 6 i čitucka, a ja pehake u 9.00 kad nas prozove, valjda smo imali sreće.

    Meni nije to sve pozaokruživao nego mi je samo dio dao vaditi s njegovog popisa jer mi smo kad smo mu prvi put došli imali 2 stimulacije iza sebe i još 2 FET transfera, pa je smatrao da drugo ne treba.

    Meni je zaokružio

    2. serološke na TORCH
    3. NK stanice...
    4. antitireoidna protutijela
    5. anti DNA protutijela
    8. antikardiolipinska protutijela
    9. lupus antikoaulans

    ovo gore se sve vadilo u Imunološkom labu u Rebru - čekalo se par tjedana

    a 24. kariotip oba partnera

    se vadio u Zavodu za humanu genetiku isto na Rebru - to se dulje čekalo, mjesec i više, zivkala sam ih stalno jer mi je bilo hitno zbog maribora, pa nije bilo profesora, pa neće mi dat dok prof. ne potpiše al su mi tfonski rekli da je oK pa sam to nekako dobila nakon nekih mjeseci i po dva dana.

    ZA tebe su pretrage samo kariogram i HLA tipizacija - to je za oba partnera - to ti je obično vađenje krvi, izvadi malo više bočica.

    Meni je uputnice za nas dala moja soc. ginićka - napisala je kariogram oba partnera (mislim da je tako bilo).

    IZUZETNO TI JE BITNO DA TI I GORE I DOLJE NA UPUTNICI GINIĆKA UPIŠE ONU ŠIFRU OSLOBOĐENJA OD PARTICIPACIJE N97 ILI N98, JER U PROTIVNOM ĆE VAS PARTICIPACIJA DOĆ PAR TISUĆA KUNA. Meni je ginićka napisala bez toga, pa sam u Imunološkom labu platila participaciju 800 kn, a u Zavodu za humanu genetiku je žena bila vrlo fer i sama nas nazvala da nek uzmemo novu uputnicu i rekla što treba pisat jer da će participacija bit preko tisuću kuna. To su ti za lab koma skupe pretrage - npr. ekonomska cijena HLA tipizacije je 32.000 kn pa pazite s tim šiframa.

    Sretno i napiši što vam je kazao pa da učimo svi zajedno .

  43. #43
    dee-dee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Sarajevo/USA
    Postovi
    138

    Početno

    Evo ja sam jedna od mnogih koja ima imunoloske probleme (spadam pod tri grupe imuno problema, od mogucih pet). Na svu srecu trenutno sam u USA i samim tim imam vece mogucnosti lijecanja tih problema. Moram reci da cak i ovde mnogi doktori imunoloske probleme smatraju "nestvarnim" i u najmanju ruku nerjesivim.

    Ja imam povisene NK celije u krvi i u materici, probleme sa antitjelima koje sam rijesila pomocu LIT terapije, i brojka se od 0% popela do 59%, a sve preko 30% je normalno. :D
    Trenutno sam zavrsila sa Humirom (pomaze u smanjenju NK celija) i za par dana krecem na Ivig. Kada krenem u postuka pocecu uzimati niskomolekularni heparin, dex, prednoson i ne znam sta jos + ponavljanje IVIg po potrebi.

    Zaboravih reci da trenutno pijem i Folcaps, Lexapro i Syntrhroid, Kalcij i Aspirin 80.

    Moja je preporuka da kontaktire kliniku dr. Beer-a i vidite sta ce vam oni reci. Ja s njima imam samo pozitivna iskustva.
    Ako nekako mogu pomoci, samo recite.

    Sretno

  44. #44
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Hej, dee-dee, lijepo je čuti novosti od tebe. Naši dr.-ovi se na dr. Beera uglavnom "krste", ali treba sve ispitati. Ono u stilu, ma pustite vi dr. Beera, to je jedan veliki entuzijast, ali klinički nedokazano, ma pustite vi Ameriku itd. Mene moj dr. tražio da mu pokažem jedan znan. članak, ali da je objavljen u Europi, koji pak povezuje NK stanice i kortikosteriode itd. Samo naprijed, i javljaj kako napreduješ .

  45. #45

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    5,207

    Početno

    Željela sam pronaći odgovor na pitanje koji su točno tvoji imuno problemi ( 3 grupe ) u tvojim postovima, ali nisam baš sve uspjela. Sad ću ja kao padobranac upitati:
    - Nk stanice su ti bile povišene to vidim
    - s kojim antitijelima si imala probleme i rješavala LIT terapijom
    - da li imaš preklapanje u HLA tipizaciji i ako da, koji ti je lokus
    problematičan
    Znam da su pitanja već odgovorena negdje, pa ako ne želiš ne moraš odgovarati!
    Želim od da ti sve uspije!!! Šaljem puno

  46. #46
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    I još jedno pitanjce, dee-dee - klinika dr. Beera taj mail consulting ne naplaćuje ili...? Tj. jel' se onda mora ići kod njih u Ameriku na postupak ili kako to ide...

  47. #47
    dee-dee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Sarajevo/USA
    Postovi
    138

    Početno

    Zo naravno da m nije problem odgovoriti.

    Imam povise NK celije i u krvi i u materici, a u organozmu nisam imala ova antitjela: Leukocyte Antibody Detection: Flowcytometry a koja su potrebna da stiite plod od odbacivanja.


    Na srecu DQ Alpha su nam razliciti (makar nas je to mimoislo).
    Ina33, mi smo placale sve pa i konsultacije, a najbolje bi bilo da im poslajes mail i da pitas za cijenu
    http://repro-med.net/

    Sto se tice lijecenja, ne moras doci u USA, jer postoje klinike i u Evropi
    Evo lista, pa ih mozes kontaktirati:
    1. London, Dr. Paul Armstrong tel: + 44 207 580 4400
    2. San Paulo hospital Milano, dr. Enrico Semprini tel. + 392 551 90621
    3. University of Athenas, Greece, dr. Harris Mantouvalos, tel: + 30 145 12942

  48. #48
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Hvala, dee-dee!

  49. #49
    dee-dee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Sarajevo/USA
    Postovi
    138

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa
    Hvala, dee-dee!

  50. #50

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    5,207

    Početno

    dee-dee vidim da si DQ alpha prepoznala kao poveći problem! MM i ja imamo potpuno preklapanje u tom lokusu. Sad, kao što znaš, kod nas se možda 2 dr bave tom vrstom problema, ostali odmahuju rukom. Ja sam već isto tako mislila to ostaviti sa strane i " praviti " se kao da ne znam ništa o tome, ali vidim da si i ti reagirala s tezom " Na srecu DQ Alpha su nam razliciti (makar nas je to mimoislo) ", pa mi se opet sve nešto probudilo. Vidim da si radila LAD test - kod nas to valjda ne rade, ne znam. Kako da si pomognem, ne znam. Ili glavom kroz zid bez toga, pa možda uspije ili... nemam mogućnost ići van Hrvatske... a ovdje su svi onako... Imaš li možda saznanja o problemu s DQ-om, je li to baš za uvijek reagirati na to ( glupo je pitanje, ali što ću... ) Hvala ti na srdačnosti, baš si draga malo te sad maltretiram, ali... ti si veza sa svijetom!

Stranica 1 od 7 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •