Pokazuje rezultate 1 do 36 od 36

Tema: Izvijanje u luku

  1. #1

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    244

    Početno Izvijanje u luku

    Podižem ovu temu, nažalost . Maleni mi ima 5 mjeseci i od 4 mjeseca je opistotonus toliko jak da jedva vladam s njim. Inače smo vježbači od 3,5 mjeseca, trudim se nositi ga i raditi sve po baby h., ali izvijanje je sve jače i jače. Iako je motoričkim vještinama u skladu sa svojom dobi, izvijanje se pojačalo i jako me to brine. Kako svo dosadašnje vježbanje nije umanjilo (naprotiv,pojačalo se) izvijanje u most, brine me vježbamo li pravilno, dovoljno, po odgovarajućoj metodi...Naš terapeut u bolnici smatra da će se posjedanjem i izvijanje smanjiti :? Kako, kad izvijanje upravo sprječava djetetu posjedanje i sl. (koliko ja kao laik znam). Zato bi htjela čuti još iskustava mama kojima su se djeca jaaako izvijala (kada je to prestalo, koje vježbe, koliko vježbati, po kojoj metodi).

  2. #2
    koksy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    5,491

    Početno

    Nama je izvijanje prestalo kad je krenuo cetveronoske istrazivat svijet. I mi smo vjezbali i usprkos tome se izvijao, doduse, ne pretjerano puno ni jako ali se izvijao. Prestalo je samo od sebe.
    Ali ti za svaki slucaj pitaj fizijatra da li dovoljno vjezbas i sve te ostale nedoumice.

  3. #3
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Kod nas je prisutno i nakon posjedanja i puzanja, kad god je ljuta - uglavnom kad je želim u kolicima vezati ili vezati u autosjedalicu. Čim je odvezana u kolicima savije se u luk i to joj znači želim van. I kolica su ona quinny buzz koja su u sjedećem položaju i ne mogu se izravnat, a u ravnima (Peg Perego Pliko 3) se odmah okrene na trbuh. U stvari, mislim da je veći problem s Buzzom to što su joj pojasevi preuski, a ne kužim kako to dovoljno produžit, isto i s autosjedalicom, ali tu mora bit baš vezana čvrsto. Moram još pitat fizijatre i fizioterapeute je li to bed i koliki je to bed. Vježbamo po bobathu, na Goljaku, dijagnoza vrlo diskretni distoni, 8 mjeseci.

  4. #4
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Vježbali smo svaki dan sat vremena, Goljak jednom u dva tjedna, i privatno smo vježbali jednom tjedno po istoj metodi po kojoj radi Goljak (taj Bobath) i koju sam pokušala svladat, koja vježba uspješnije, koja manje uspješno.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    244

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa
    Kod nas je prisutno i nakon posjedanja i puzanja, kad god je ljuta - uglavnom kad je želim u kolicima vezati ili vezati u autosjedalicu. Čim je odvezana u kolicima savije se u luk i to joj znači želim van. I kolica su ona quinny buzz koja su u sjedećem položaju i ne mogu se izravnat, a u ravnima (Peg Perego Pliko 3) se odmah okrene na trbuh. U stvari, mislim da je veći problem s Buzzom to što su joj pojasevi preuski, a ne kužim kako to dovoljno produžit, isto i s autosjedalicom, ali tu mora bit baš vezana čvrsto. Moram još pitat fizijatre i fizioterapeute je li to bed i koliki je to bed. Vježbamo po bobathu, na Goljaku, dijagnoza vrlo diskretni distoni, 8 mjeseci.
    I mi imamo iste probleme . Imamo buzz kolica i s obzriom da još nisam prešla u 3 nastavak, koristimo AS (a koja je dobar položaj našim izvijačima). Čim ga krenem stavljat u AS napravi takav most da ostanem :shock: . Tako da izvodim majmunarije dok ga ne privežem iako se on zna izvinuti i u vožnji. Kad to vidim u retrovizoru dobijem ospice jer ga ne mogu vratiti u normalan položaj. I nama je dijagnoza blaži distoni uz taj nesretni opistotonus. Ina33, kako vaši terapeuti komentiraju to izvijanje koje nije prestalo niti nakon puzanja i posjedanja...može li ostaviti ozbiljne posljedice i kako ga smanjiti? Mi imamo jedan terminu 10 ili 15 dana u Klaićevoj i namjeravam uzeti privatno vježbanje. Kod koga vi privatno vježbate? U Klajićevoj je također razvojna gimn. po Bobathu, a doma vježbamo nekada 1 sat, kad je dobre volje uspijemo čak do 2 sata dnevno. Cijeli dan mi se svodi na razmišljanje o vježbanju (postalo mi je opsesija), a malac sve više i više eskivira tj. radi samo neke vježbe koje voli, a na ostale protestira izvijanjem...ne plačom (što bi mi bilo lakše)

  6. #6
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Peso, identično. Za privatno ti šaljem PP. Baš sam danas pitala s izvijanjem svoju fizioterap. privatnu i opisala joj te lukove i rekla mi je da terapeutski cilj nije da to izvijanje skroz ne nestane, mislim, ako sam dobro shvatila, bilo bi dobro da nestane, ali ako ne nestane, ne znam, ne može se glavom kroz zid. Moja i u snu zna bit glavice izvrnute unazad pa joj ja to ispravljam, onda se probudi itd. Ako sam dobro shvatila da ima djece koja do škole spavaju tako izvijena i da to nije takav bed. Pretpostavljam da ona svoju prognozu govori na temelju općeg dojma napretka moje cure di su vještine više-manje usvojene i dr-ovi relativno zadovoljni s napretkom, ali nije ono čista 5 i ideala, ali je napravila veliki pomak, a to izvijanje je bilo prisutno još u bolnici kad se zabacivala unazad u položaju za podrigivanje. Još i danas je ne mogu uhvatit samo jednom rukom jer je u sjedenju i nosenju klimava i mislim da bi se zabacila unazad, jednom i je i skoro je ozlijedila glavicu. Radimo na poboljšanju, ali vjerojatno će neke elemente ona zadržati i protiv toga se neće moći nešto. Mene je više frka da u hodanju ne bude nekog hoda na prstima ili tako nešto, a teško ću je sprječavat u vertikalizacijij jer ona bi već sad. Njoj je još problem što joj tonus fluktuira i nogice znaju bit ukočenije, prstići prema unutra, ali to se mijenja. Baš ću pitat i ft na Goljaku, ali vjerujem da će mi slično reći jer je to sličan sustav i filozofija, pa ti javim što su rekli.

  7. #7
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    E, i još za napomenut oko moje Ane je da izrazito izrazito oduvijek preferira potrbušni položaj, biće joj isto paše što tu ima nekakav luk, ali to su mi svi rekli da je dobro. To je toliko izraženo da ju je Baby Gim uvijek nervirao jer bi zapinjala o one prečke kad se okrene, a prematanje radimo sve u potrbušnom, samo na doslovno 30 sekundi je dobijem da leži na leđima za namazat guzu i piku, i to sam isto pitala, i ništa posebno oko toga nisam dobila kao uputu. Ona bi se prije bila svugdje vozila u potrbušnom, sad su joj najveći hit koljena - tj. klečanje - a i inače je nekako nestrpljiva u kretanju, čini mi se, a motorika joj to kasni pratit pa je taj dio frustrira. Inače je OK i vesela beba, nije neki živac (osim u kolicima, pogotovo sad zimi), i u AS navečer kad je lošije volje.

  8. #8

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    244

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa
    E, i još za napomenut oko moje Ane je da izrazito izrazito oduvijek preferira potrbušni položaj, biće joj isto paše što tu ima nekakav luk, ali to su mi svi rekli da je dobro. To je toliko izraženo da ju je Baby Gim uvijek nervirao jer bi zapinjala o one prečke kad se okrene, a prematanje radimo sve u potrbušnom, samo na doslovno 30 sekundi je dobijem da leži na leđima za namazat guzu i piku, i to sam isto pitala, i ništa posebno oko toga nisam dobila kao uputu. Ona bi se prije bila svugdje vozila u potrbušnom, sad su joj najveći hit koljena - tj. klečanje - a i inače je nekako nestrpljiva u kretanju, čini mi se, a motorika joj to kasni pratit pa je taj dio frustrira. Inače je OK i vesela beba, nije neki živac (osim u kolicima, pogotovo sad zimi), i u AS navečer kad je lošije volje.
    Moj frajer i tvoja frajerica su se izgleda dogovorili kako da nerviraju svoje mame. Prematanje na leđima sam izbacila i čak sam naučila pelenu promjeniti na boku (i prljavu također ). Na leđima izdrži par sekundi i hop na trbuh gdje može beskonačno biti u svom omiljenom luku . Koliko Ane ima mjeseci? Kad ti se posjela prvi put? Moj mali je jako aktivan i svojeglav tako da ga jako teško mogu svladati, uz naravno sveprisutno izvijanje. Kad odem kod prijateljice i vidim kako njen mali miruje kad ga premotava dođe mi da poludim jer su meni presvlačenje i premotavanje (zbog izvijanja) nemoguća misija i samo se nadam da neće biti bljuckanja, puno kakanja i sl.

  9. #9
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Ajme, da, to je slično, vjerojatno zbog tog distonog. Ana ima 8 mjeseci, prvo je problem bio okret na bok jer je tu glavica zaostajala, ali je to brzo svladala i guštala na trbuhu (naravno, svi su govorili "vidi kako lijepo drži glavicu, tako da mi je laički to odmah alarm za distoni kad neko kaže za dvomjesečnu bebu, kad je nama dijagnosticirano). Onda je bilo muke s četvernožnim. Posjela se sa blizu 8, a propuzala s 8. To je relativno OK, ovo za puzanje čak i rano. Ona svaki put kad ima neki "izazov" i napor onda završi u izvijanju, kad svlada ide onda ok. Sad radimo na tome da se guza digne u puzanju, tj. da ima obrnuti luk (onako kao mačka, ako me kužiš). Oblačenje i presvlačenje je tako da smo jedna voda, pritom još ona ima specifikum da se jako znoji na tatu pa je to još ekstra nervira, a na leđima je saom ako joj je nešto jako napeto u ruci tipa daljinac ili mobitel ili neki novi predmet ili kad se mazimo, a zna zaspat na leđima.

  10. #10
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Ali je veselje kad svlada vještinu jer onda ide brzo. Znači, njoj treba neko vrijeme da nešto skuži - tipa dizanje u četveronožni i ljuljanje, dizanje na rukice, ali čim ima taj "ključ" onda sve 5, jedino joj treba pomoć da dobije taj "ključ", tj. da svlada neki onaj početni trik koji bi bebica koja je motorički b.o. sama pravilno napravila, napravila bi možda i Ana, ali po nekom svom obrascu.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    244

    Početno

    E moj mali je odlučno rekao NE AS-u kad smo doma...valjda mu je dosadilo koliko smo ga forsirali u taj jaje položaj baš zbog izvijanja) Unatrag 5 dana neće nikako unutra...već kod samog stavljanja napravi takav most da ja isti tren dobijem 2 sijede na kosi...Valjda će nam klinci biti gimnastičari kad toliko obožavaju taj most na leđima! E da, zaboravih, moj super aktivni dječak ne može čekati dok propuže, a obzirom da obožava most skužio je kako se unatrag pomjerati (u mostu naravno) i to obožava raditi u krevetiću. I mi imamo sljedeći tjedan vježbe u Klaićevoj pa ću pitati našu tetu vježbalicu u vezi tog zločestog izvijanja i odmah nakon toga se javim, jer me zanima jesu li usklađena stajališta naših fizioterapeuta.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Zagreb, Dubrava
    Postovi
    1,027

    Početno

    Opistotonus je posljedica nesrazmjerne aktivacije trbušnih i leđnih mišića. Potrebno je vježbati pravilne položaje, ali samo izvijanje neće ništa naročito naškoditi djetetu ako dijete bez obzira na izvijanje uspjeva kroz vježbnje usvojiti pravilne obrasce rotacija, posjedanja... Normalno je da u ljutnji, strahu i sl. ide u regresiju, tj. radi prethodno naučene oblike ponašanja, pa se izvijanje i pojača, to samo neće naškoditi. Polako će nestajati, a naravno da je dobro sprečavati ga koliko je moguće. Ako dijete dobro pritegneš u AS- nema šanse da se izvije. I kad se izvije, odmah nazad u banana položaj. Ali bez panike.

  13. #13
    Cvrčak avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb, Medvescak
    Postovi
    582

    Početno

    Znam da to izvijanje prema nazad zvuci fora. I ja sam bila ponosna na svoju bebu koja je tako savrseno odizala glavu od podloge dok druge nisu se mogle ni pomaknuti! Sad mi je knedla u grlu svaki puta kad gledam snimke. Naime to izvijenje u luku ne znaci da su sposobni napraviti nesto sto netko drugi ne nego upravo obrnuto. Bebe i djeca koja se izvijaju u luku nazad ne mogu i ne znaju kontrolirati svoje ledne misice. Da bi ih se usmjerilo na pravi put treba sto vise forsirati razvoj trbusnih misica i sprijecavati nekontrolirane pokrete prema nazad. Zbog toga kod odredenog broja djece se izvijanje smanji kada se nauce posjedati jer su naucili kontrolirati trbusne misice. Takoder bez obzira sto se nama to cini kao kontrolirani pokret izvijanje to zapravo nije. Ono se javlja kad dijete u bijesu zaboravi svaku kontrolu ili kada pokusava napraviti neki novi pokret koji jos nije otkrio kako kontrolirati te tada takoder nesvjesno aktivira ledne misice umjesto onih koje zeli.
    Zbog toga sa njima treba puno vjezbati i uciti ih pravilnim pokretima uz ogranicavanje nezeljenog pokreta.

  14. #14

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    244

    Početno

    Nevjerovatno je da meni nitko od stručnih osoba (fizijatar, 2 terapeuta) nisu mogli objasniti na ovako jednostavan način što zapravo znači izvijanje i da je potrebno jačati trbušne mišić. Zato, hvala na odgovorima na moje :? . Ne kažem da mi je sada lakše, jer problem je evidentan i moramo ga sprječavati, ali je to jaaako teško s obzirom da nad djetetom moraš biti doslovno non-stop (znači i bdjeti dok on spava) kako bi se sprječavalo to izvijanje. To je jednostavno nemoguće tako da se nadam da pravilno nošenje, podizanje i vježbanje će nam pomoći. Ako nije problem (znam da to nije preporučljivo), možete li nam reći koje su to vježbe za jačanje trbušnih mišića? Ne morate ih opisivati...jednostavno da vidim jesu li to neke od vježbica koje ja radim u sklopu razvojne gimnastike po Bobath-u i da ih malo više forsiram!

  15. #15
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Citiraj peso prvotno napisa
    E da, zaboravih, moj super aktivni dječak ne može čekati dok propuže, a obzirom da obožava most skužio je kako se unatrag pomjerati (u mostu naravno) i to obožava raditi u krevetiću.
    Ono tup-tup-tup odgurivanje nogicama i pomjeranje prema gore po podlozi? To bi mu trebala sprječavat tj. zaustavljat ga u tome, promjenit položaj ili nekako. Jesi naučila baby hendling? To isto dobro dođe, možeš i downlowdat na netu.

  16. #16
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Ma, nije ti to tako jednostavno, tipa - vježbice su te i te. U kojoj je fazi sad tvoja beba - jel' ima rotacije na trbuh? To je neka prva faza, onda se gleda da ide pravilno - iz noge, a ne iz prsa (iako, moja još uvijek u ljutnji, a ljutnja je kad je presvlačim svaki put, kreće iz prsa, zabaci glavu unazad itd.). Onda je u tome moraš na ispravan način vraćat na leđa - rotacijom nogice u kuku. Trbušni mišići se vježbaju ovisno o tome što dijete može i u kojem je mjesecu. Mi ih sad vježbamo tako da je na podlozi lateralno dižem u sjed, tj. nju motiviram na to. Izvijanje je odstupanje, nije poželjno, mislim da je to svima jasno, ali laici odmah hvale kako super drži glavicu, a meni je na to odmah padao mrak na oči jer je to nešto što odskače i jako se uoči. Treba postavit, po meni, neke ostvarive ciljeve i ne šizit ako nije sve baš kao po špagi, ako se ne može dovest u špagu npr. redovnim vježbicama od sat vremena dnevno. Izvijanje nikako nije kontrolirano, meni je više puta tako glavom skoro bubla i vidim da, unatoč ranom i pravilnom puzanju (i to treba malo pratit - obično im trbuščić visi prema dolje pa treba im pomoć da rade luk leđima - to je opet obrnuto od onoga što oni vole tj. savijenost leđa u obrnutom položaju), još uvijek je ne mogu držat kao druge mame svoju djecu jer mi trebaju obje ruke jer inače može zaklimat i leđima i glavom krenut unazad. Hoću reći, nije smak svijeta, ali nije dobro i napredno i trebaš baš naučit koje pokrete motivirat, a koje sprječavat a često je to jedna sitna poveznica i čini ti se da tjednima ništa, da ste dosegli plafon, onda jedan dan skuži i jurne u pravilnom obrascu.

  17. #17
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Ovo gore za vježbice - to sam ti odgovorila na pitanje koje su vježbe za trbušnjake. To moraš pitat svoje fizioterapeute, ako ti je malo dinamika u Klaićevoj onda jednog privatno, znači maks 2 koja će vodit tvoje dijete kako raste i napreduje i tebe naučit kako da s njim radiš doma. A za to da ne možeš u svakom trenutku micat i sprječavat - it's ok, radi koliko možeš, ali ne poticat (npr. ovo što si opisala kao puzanje unatrag po leđima). To je i moja radila na prematalici i mi bili oduševljeni kao što smo svakom stvari koju napravi i sve bismo prijavljivali odmah na vježbama i tu su nas ispravljali - žena je odmah skužila o čemu govorim i rekla da to nije dobar obrazac i da to spriječavam, koliko mogu. Cijela filozofija je poticanje dobrih, a sprječavanje loših motoričkih obrazaca dok su mali - tad je najlakše - a, ako sam dobro shvatila - to je barem do samostalnog sigurnog hoda.

  18. #18
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    I što manje nošenja tako da je licem prema tebi - to samo u podrigivanju - inače onaj kolijevka položaj s licem od tebe tako da kralježnica opet dobije onaj luk koji se njima ne sviđa. I što više na podu - strunjačama.

  19. #19

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    244

    Početno

    Ina33, jasno je meni da njegovo odgurivanje nogicama unazad nije dobro ali, kako i sama kažeš, ne mogu dežurati od 0-24 nad njim. Trudim se ispravljat most kad sam porednjega i ulovim ga da to radi. potrbušno također ispravljam kad zapliva s rukama i nogama, a rotacije radi, kako si i sama rekla, nekda bolje nekad lošije i zato, iako se rotira, ja svaki dan odradim barem po pet sa svake strane rotacija pravilno da mu uđe glavu kako to pravilno izvesti. Inače, ima 5 mjeseci i sa motoričkim vještinama ne kasni niti malo, i to je dobro. Uzet ćemo privatnjaka, barem 1xtjedno i probat ću dobiti termin na Goljaku, a do tada vježbati, vježbati i vježbati.

  20. #20
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Ja se sjećam tih rotacija s 5 mjeseci, mislim da bi dok bi radili vježbe bilo min 20-tak u obje strane, ali nije ni to baš pomoglo da se rotira savršeno iz kuka, opet to ide iz prsiju, ali šta ćemo, nije na Olimpijskim igrama za bebe u natjecanju iz rotacija, tješim se. Bitno je usmjerit koliko se može, a i ne pretvorit baš sav djetetov život u hranjenje, spavanje i vježbanje-vježbanje-vježbanje toliko da se dijete ne socijalizira i ne ide van, barem dok je dijagnoza blagi distoni, a ne neki bitno veći motorički problem, mislim se ja. Ja sam si uzela sat vremena dnevno, na Goljaku su mi rekli - vi ste djetetu prvenstveno roditelj, a ne terapeut, i ne možemo vam reć koliko dnevno - kad je dijete dobre volje vi dajte - to se kod nas svodi na sat vremena ujutro dnevno, popodne koliko uspijemo.

  21. #21

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    244

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa
    Ja se sjećam tih rotacija s 5 mjeseci, mislim da bi dok bi radili vježbe bilo min 20-tak u obje strane, ali nije ni to baš pomoglo da se rotira savršeno iz kuka, opet to ide iz prsiju, ali šta ćemo, nije na Olimpijskim igrama za bebe u natjecanju iz rotacija, tješim se. Bitno je usmjerit koliko se može, a i ne pretvorit baš sav djetetov život u hranjenje, spavanje i vježbanje-vježbanje-vježbanje toliko da se dijete ne socijalizira i ne ide van, barem dok je dijagnoza blagi distoni, a ne neki bitno veći motorički problem, mislim se ja. Ja sam si uzela sat vremena dnevno, na Goljaku su mi rekli - vi ste djetetu prvenstveno roditelj, a ne terapeut, i ne možemo vam reć koliko dnevno - kad je dijete dobre volje vi dajte - to se kod nas svodi na sat vremena ujutro dnevno, popodne koliko uspijemo.
    Slažem :D

  22. #22

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    244

    Početno

    mislila sam: slažem se :D

  23. #23

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    SARAJEVO
    Postovi
    65

    Početno

    haj, mojka beba se takodjer izvijala u luku i to bas u istom periodu kad i tvoja beba se pojacalo negdje sa 3.5-4 mjeseca,ma nisam ga mogla drzat, isli smo kod doktora na pregled bilo je sve ok, mada me nije smirio doktor i taj pregled. Sad muje 11 mjeseci i ne izvija se i motorika vise nego u redu. Poceo je jako rano da puze, vojnicki je poceo puzat sa 5 mjeseci a pravilno sa nepunih 7 mjeseci kad je i prvi put ustao uz krevet trj sa 7 mjeseci seta oko stola i drzi se ali nije jos prohodao, stoji sam ali mu je brze da se baci i cetveronoske...., tako da nemojte se oko toga previse nervirat vec uzivajte u vasim bebicama sve ce to doc na svoje. Moja beba je stvarno bila prekruta i jako se izvijala ali eto i sam je pokazao da je sve ok i da doktori nisu potvrdili.

    Znam da sam se tada nervirala jos pogotovu sto na netu ima svasta i kad sam rekla doktoru da sam malo mna netu surfala on me fpito i kako ste to prezivjeli?

  24. #24
    mare78 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Postovi
    61

    Početno

    podižem ovu temu-t ima skoro 5 mjeseci i nedavno je počelo izvijanje u luku, i to kod presvlačenje najprije, na petama i na glavici bježanje sa prostirke...ruke su skoro stalno mlohave uz tijelo, nema te igračke ni podražaja koji bi ga natjerao da ih pokrene...okreće se na bok u potrazi za rukama,koje ostavlja uz tijelo...u viperu okretanje za rukama isto,ne nalazi ih jer su i dalje uz tijelo...glavicom udara u konstrukciju vipera i vrišti od nezadovoljstva...isključivo je dojano dijete,sa 4 mjeseca imao je ravno 8 kg i 68 cm...okolina me gleda kao da sam poludila,kao sve je ok itd-a meni se čini da imamo problem...kakva su vaša iskustva? mišljenje? bilo što? je li vrijeme za uptunicu za fizijatra ili???

  25. #25
    oka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    3,306

    Početno

    Mare nije prekasno, taman je vrijeme za fizijatra, vježbice od petog mjeseca
    je super, samo da ti se ne otegne sa početkom vježbanja koje je prema opisanom vjerujem potrebno.

  26. #26
    oka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    3,306

    Početno

    I odi na temu motorički razvoj djeteta, tamo ima dosta tekstova
    koji ti mogu pomoći da shvatiš i objasniš okolini da
    dijete te dobi mora držati nešto ili bar šakice u ustima, ali nikako ne uz tijelo.

  27. #27
    Iris avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Lokacija
    ZG Suburbia
    Postovi
    464

    Početno

    po meni ništa te ne košta tražiti uputnicu i vidjeti što je,bolje puhati na hladno nego ne reagirati na vrijeme... neki kažu da je sad distoni "moderan",pa ga svi imaju,a neki da se treba ozbiljno uzeti u obzir.istina da svaka beba ima svoj ritam,ali vježbice joj sigurno neće škoditi.i meni su svi govorili kako sve je ok,a ja dramim.i to kak je netko ovdje napisao,svi se dive kak on super drži glavicu s 2 mjeseca,a ti nekak čak i instinktivno znaš da to baš i nije ok.isto je krupna beba i dosta krut.na kraju sam otišla doktoru da se umirim i drago mi je da jesam. nije strašna dijagnoza,ali preporučili su vježbe.radim ih svakodnevno i to sve više kao igru.trudim se da je to češće na leđima na ravnoj podlozi...i dalje sam roditelj,a ne terapeut zadnjih dana se koma izvija,pretpostavljam radi zubića,jer je stalno ljut i nervozan.ispravljam kad god mogu i nadam se da će ga proći.

  28. #28
    Iris avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Lokacija
    ZG Suburbia
    Postovi
    464

    Početno

    ispravak-trudim se da je Što češće na leđima

  29. #29
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    dizem temu..u zadnje vrijeme kad se ljuti izvija se i to prvenstveno kad je u koljevka polozaju kad je premorena, a najgore od svega to je jedini polozaj u kojem zeli zaspati. a toliko je jaka da ju jedva uspijem obizdati.
    ostalo sve radi sukladno za dob.

    nego, kako jacati trbusne misice?
    ima 4,5mj.
    rotira se ledja-trbuh na lijevu stranu, na desnu ne i tu kad ne uspije, krene na boku izvijanje. s trbuha na ledja se ne okrece.
    sve me vise brine...

  30. #30
    oka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    3,306

    Početno

    Kad ju primiš ispod pazuha okrenutu od sebe i digneš u zrak, u kojem su položaju nogice, skvrčene ili ne?
    Uglavnom, možda je samo zbog ljutnje ili grčeva kakvih iako malo u to vjerujem, ja bih na tvom mjestu išla fizijatru i to čim prije jer
    je pet mjeseci odlično vrijeme za početi preventivno vježbati sve dok ne napravi iskorak i prohoda.
    Nemoj čekati da prođe prva godina, onda je prekasno tj. teško je.
    Posljednje uređivanje od oka : 07.09.2012. at 20:54

  31. #31
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    ne kriza ih, skvrcene su i ona je u c polozaju, fetus. a ako je "luda" onda su ispruzene ali se ne krizaju.
    s njom na podu vjezbam okretanje, voli biti na trbuhu od rodjenja, jedan period zivota je tako spavala. sada se vecinom rotira i kad je rotirana (na boku) kicma joj je u c.
    kad je ljuta u kolicima odize se nogama (lezi na ledjima) i mozda je i to izvijanje isto, ne bi znala.
    kad se izvija dok je ljuta sake su joj stisnute i u stavu "predajem se".
    s prvom smo bili vjezbaci (hipotonija), posumnjala sam s 5mj, pedica joj je davala fore i tek sam sa 7 uzela je i odvela privatno.
    ne zelim panicariti, a opet ne bi htjela "zmirit" na jedno oko.

  32. #32
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    da...i ne mogu odgonetnuti da li lagano zabacivanje glave ima radi znatizelje ili patologije...

  33. #33
    oka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    3,306

    Početno

    A najbolje ti je do fizijatra, bolje puhati na hladno nego zažmiriti jer kao što vidiš, nemaš mira.
    Sve što opisuješ je radila i moja, ali kad sam ju digla malo brže u zrak nogice su bile ispružene, a pogotovo kad se 'ljutila'.
    Ti sa njom dobro hendlaš od rođenja, možda si puno stvari već odradila-odvježbala kako spada, a da nisi možda bi stvari
    izgledale drugačije...to ti je tisuću možda, a možda nije i ništa.
    Lijepo k fizijatru i mirno ćeš spavati.

    Ja sam isto sa drugim išla u toj dobi, lagana asimetrija u razvoju je dozvoljena kod djece koja nemaju dijagnozu,
    takvoj djeci je puno toga dozvoljeno, ali od djece sa dijagnozom se traži savršenstvo tako da mozak nikako ne upamti te krive pokrete.
    Znači sa drugim asm hodala i preventivno i radi svojeg mira i 'prevelikih očiju'
    Unatoč vježbanju prosjedio je tek sa 9mjeseci itd....tako da sam sigurna da je problem postojao, kao što je i postojalo krvarenje na mozgu
    jer smo radili uzv. Samo je kod njega sve bilo nekako nevidljivo i teško za dijagnosticirati..

    Uglavnom, ne brini, preventivno vježbajte i sve će biti u redu.
    Posljednje uređivanje od oka : 07.09.2012. at 21:11

  34. #34
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Ja bi isto otisla kod fizijatra, ako te brine. A u najgorem slucaju cete vjezbat pa ce opet sve biti ok. Ne brini puno.
    A sto se tice tog izvijanja na boku, i moj je mislim bas to radio sa 4-5 mjeseci i to dok se pokusavao okrenuti s ledja na trbuh, nekad bi se lijepo okrenuo, a nekad bi zaboravio dignut glavu ili bi mu noge zaostale pa bi ostao u nekom izvijenom polozaju, ali meni to nije djelovalo kao izvijanje nego kao neuspio okret, u drugim pozicijama se nije izvijao, sad se vise ne izvija ni na boku.

  35. #35
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    tnx cure

  36. #36
    Apsu avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2013
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,103

    Početno

    Podizem
    P. ima 3 mjeseca i kad lovi ruke u usta zabaci glavu iza u desno i pola tijela za glavom.. To je valjda luk? Tako se nekako uspije sav iskrivit i zavrsit na boku, a ja ne vjerujem da je to pravilno okretanje na bok?
    Radi to kad stavlja ruke u usta, znači ulovi ih i onda se iskrivi iza.. Ponekad kad čuje glas a ne vidi onda se isto krivi dok ne dođe do izvora glasa...
    Fizijatra moram cekat bar mjesec i pol, šta da radim do tad, ne znam nikakve vjezbice sama

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •