Stranica 141 od 182 PrviPrvi ... 4191131139140141142143151 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 7,001 do 7,050 od 9079

Tema: Pričajmo o dohrani 7.

  1. #7001
    legal alien avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    816

    Početno

    Mogle bi i mi jogurt sa 8ipo mj. Ima li smisla poceti sa kozjim jogurtom?

  2. #7002
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    ja ne bih jogurt prije 10 mjeseci
    zašto žuriš?

  3. #7003
    Carmina406 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2014
    Postovi
    1,707

    Početno

    Još nismo ništa mliječno uvodili,dečko ima 10ipo mj. Možemo li početi s kefirom?

  4. #7004
    Bubimitka81 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Postovi
    1,522

    Početno

    Moze li mi netko objasniti zasto bebe ne smiju med i do kada?!
    Ne planiram mu davati, ali bake su dosadne, a ja nemam odgovor na ovo pitanje, samo znam da ne smiju...


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  5. #7005
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    zbog botulizma

    bakterije koja se može pojaviti u medu, a za dijete može biti opasna (ubija se termičkom obradom, ali onda i med gubi svoja svojstva)
    zato ne, barem do godine dana
    iako bih ja rekla da je vjerojatnoja teža probavljivost nego botuliam (u Hrvatskoj oboli 1 do 10 osoba godišnje, bez smrtnih ishoda)

    a i ljekovitost meda je precijenjena; medari kažu da treba pojesti najmanje dvije velike žlice dnevno da bi bio imalo učinkovit. a dijete sigurno neće pojesti toliko. objasni bakama da je to šećer

  6. #7006
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,536

    Početno

    legal, a otkud si ti da već ima i divljih šljiva, u zagrebu nema murva u skolu bolnica

  7. #7007
    S2000 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    3,821

    Početno

    Moja susjeda mi smo posebna drzava republika!

    Sent from my GT-I9195 using Tapatalk

  8. #7008
    legal alien avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    816

    Početno

    Jelena mi smo na samom jugu. Tu svega ima. Pa i domaceg avokada.

  9. #7009
    legal alien avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    816

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    ja ne bih jogurt prije 10 mjeseci
    zašto žuriš?
    Mislila sam samo da ce biti bolje uvesti ga ranije dok jos intezivno dojim. Ali zapravo mozemo i pricekati jos 5-6 tjedana.
    Samo ima li veze kravlje, kozje? Jeli kozje lakse probavljivo?

  10. #7010
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,536

    Početno

    kažu da ima iste proteine

    a kolko murvi ima dole, ja u zgb znam nabrojati na jednu ruku, radili se štogod od njih , dal služe za svilu, itd ?

  11. #7011
    saf avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    642

    Početno

    Šta je to murva

  12. #7012
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    dud

  13. #7013

    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    610

    Početno

    Imam problem. Ne znam što i kako početi davati djetetu nakon 13 mjeseci. Kojim redoslijedom uvoditi namirnice koje i mi odrasli jedemo, sa istim začinima( sol, slatka paprika,..) i šećer, kad i koliko? Do sad sam mu davala nezačinjenu hranu i sokove razrijeđene sa vodom, jer samu vodu ne želi piti. Dohranu sam uvela sa punih 6 mjeseci, isključivo je dojen do 6 mjeseci i još uvijek ga dojim dva puta dnevno i po potrebi noću. Sada ima 10kg i 74cm.

  14. #7014
    phiphy avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Postovi
    1,216

    Početno

    Pratim!!!

  15. #7015
    legal alien avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    816

    Početno

    ovde ima dosta murvi jer su ih pomorci donosili zbog dudovog svilca i svile. vecinom su stabla po konavlima ali znam i par polujavnih stabala po gradu. ja ih samo jedem onako sa stabla. slatka je. ali nekako umjereno.

    taj super okus me vraca u djetinjstvo jer sam na selu kod babe u imotskom imala ljuljacku na stablu murve. tamo su dozrijevale kasnije.

  16. #7016
    legal alien avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    816

    Početno

    jeli previse da bebe od 8,5 mj jedu svaki dan ili meso ili ribu za rucak?
    O je usprkos tome anemicna. i sad nam slijedi zeljezo u sirupu a htjela bih to izbjeci i ako se moze nekako regulirati prehranom bilo bi super.

  17. #7017
    123beba avatar
    Datum pristupanja
    May 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,351

    Početno

    Legal ako se ne varam, netko je jednom rekao da je kukuruz odličan za željezo pa da djeci često radi palentu baš zbog toga...
    A mene isto zanima ovo gore pitanje o prehrani nakon 1. rođendana

  18. #7018
    vikki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,685

    Početno

    A mene ovo o mesu. Ne dajem meso ili ribu svaki dan, dva puta tjedno su žitarice i povrće, bez mesa.
    I koliko kašica napravljena od mesa, krumpira i povrća može stajati sad po ovim vrućinama? Nekad pojede odmah, nekad samo dio, a dio poslije, nekad uopće ne želi jesti za ručak, ali pojede nakon što odspava popodne, dakle, 3-4 sata nakon što sam skuhala i smiksala.

  19. #7019
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,628

    Početno

    Kako se bebama koje su u dohrani radi špinat? Zaključila sam da pojma nemam jer ga sebi radim na mlijeku jel... Da li se samo skuha?
    (ne, neće još dobiti špinat, ali me to muči :D)

  20. #7020
    Apsu avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2013
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,103

    Početno

    Citiraj Vrci prvotno napisa Vidi poruku
    Kako se bebama koje su u dohrani radi špinat? Zaključila sam da pojma nemam jer ga sebi radim na mlijeku jel... Da li se samo skuha?
    (ne, neće još dobiti špinat, ali me to muči :D)

    Samo ga skuhaš u vodi i zgnječiš s vilicom ( meni je takav isto fin, skoro ne stigne do mlijeka )

  21. #7021
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,628

    Početno

    Ja nikad nisam jela drugačiji nego sa zaprškom i mlijekom, to je meni okus djetinjstva Zato pitam
    Posljednje uređivanje od Vrci : 19.06.2014. at 14:16

  22. #7022
    phiphy avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Postovi
    1,216

    Početno

    A ja u jednoj knjizi pročitala da djeci uopće ne treba davati špinat .

  23. #7023
    cikla avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Lokacija
    Vojvodina
    Postovi
    430

    Početno

    Špinat sam kombinovala sa rižom ili prosom.
    Nekada bih dodala tikvicu, luk, maslinovo ulje, a kasnije sir, jaje.

  24. #7024
    legal alien avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    816

    Početno

    Citiraj vikki prvotno napisa Vidi poruku
    A mene ovo o mesu. Ne dajem meso ili ribu svaki dan, dva puta tjedno su žitarice i povrće, bez mesa.
    I koliko kašica napravljena od mesa, krumpira i povrća može stajati sad po ovim vrućinama? Nekad pojede odmah, nekad samo dio, a dio poslije, nekad uopće ne želi jesti za ručak, ali pojede nakon što odspava popodne, dakle, 3-4 sata nakon što sam skuhala i smiksala.
    ja stavim u fridge na par sati za popodne ako nismo stavljali krompir i mrkvu. i nama se dogadja da nekad ne zele jesti kad mi rucamo, ili jedna jede druga ne...imamo mi bezbroj kombinacija. samo ne miksam. janjetinu raskuham a prije narezem stvarno na sitno. poslije samo zgnjecim dodano povrce.

  25. #7025
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,536

    Početno

    Legal si dala proSo

  26. #7026
    vikki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,685

    Početno

    Citiraj legal alien prvotno napisa Vidi poruku
    samo ne miksam. janjetinu raskuham a prije narezem stvarno na sitno. poslije samo zgnjecim dodano povrce.
    Koliko je dugo kuhaš kad narežeš na sitno?

  27. #7027
    legal alien avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    816

    Početno

    jelena proso je bilo jedna od prvih namirnica. samo ga prvi put nisam skuhala dovoljno. malcice su poslje kakile tvrde kuglice

    vikki janjetinu tako sitno narezanu znam kuhati po sat vremena. mozda je bolje kuhati krace pa smiksati?? znas sta mi je palo na pamet, mozda je O anemicna jer zapravo ne moze iskoristiti zeljezo iz hrane jer je ja odbijam miksati nego im samo gnjecim pa onda kake komadice koje zapravo i ne probave? ima li to smilsa ili sam zabrijala?
    u knjizi od pejicke, za bebe i djecu, pise da cak ih zitarice treba smiksati da bi se bolje iskoristile...

    danas nam stize novi janjic a sutra domaca junetina. jeee!

  28. #7028
    legal alien avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    816

    Početno

    O vec dva dana odbija jesti. imala je visoku temperaturu 3 dana. od jucer je nema ali sad izasao osip po vratu, dekolteu, danas se prosirio na lice, ramena, ruke...
    nekako je jos skuhanija nego kad je imala temp i bas ne zeli jesti. jedva i siki dok je ona prva tri dana sikila stalno. sad su mi boobies prepunjene.

    isla sam joj cak dati i sok razrjedjen s vodom samo da dobije jos tekucine ali nula bodova. tu i tamo malo popije vode...trebam li je forsirati ili je ipak mlijeko u ovakvih situacijama dovoljno?

  29. #7029
    vikki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,685

    Početno

    Mislim da ne treba forsirati, neće joj ništa biit ako dan-dva ne jede kruto, bitno je da ne dehidrira, tj. da uzima tekućinu. No neka ti kaže ipak netko iskusniji, V. su dosad zaobišle viroze i temperature, nemam iskustva, njega (kao i mene) love neobičnije boljke.
    Nisam sigurna za ovo iskorištavanje hrane, nisam ništa slično pročitala, miksam jer me strah dati mu komade (nekad se počne nakašljavati kao da se guši samo zato što ne želi više i teško mi je procijeniti kad ne želi, a kad mu zaista zapne kakav komadić9. Ne miksam do kraja, toliko da ostanu končići piletine npr. ili komadići mrkve, no dovoljno sitni da mu ne može biti ništa.

  30. #7030
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,536

    Početno

    Legal možda ti je pokupila trodnevnu

  31. #7031
    legal alien avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    816

    Početno

    Viki ma mislim da si u pravu. Bitno je da pije. Pa ni ja ne mogu jesti kad imam temp. Danas je i pojela ribu s tikvicom, posikila i cijeli dan pije vodu. Ima mokrih pelena pa se ne bojim.

    Jelena, I dezurna pedica s kojom sam se cula telefonski kaze da bi mogla bit trodnevna.

    S cim jos kuhate ribu a da nije tikvica, prokulica?
    Blitva nam jos nije nikla pa nikako ne mogu ispostovat ono pravilo od 2 sata izmedju branja I papanja.
    Kad se smije malo pome ubacit s ribom? Hihi, ovako cu do godine dana doc do brudeta

  32. #7032
    Carmina406 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2014
    Postovi
    1,707

    Početno

    Možeš rižu s ribom.

  33. #7033
    Lotta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    851

    Početno

    Citiraj legal alien prvotno napisa Vidi poruku
    Blitva nam jos nije nikla pa nikako ne mogu ispostovat ono pravilo od 2 sata izmedju branja I papanja.

    Ako se ne varam ovo se odnosi na špinat. Mislim, naravno i blitvu bi, kao i svako povrće/voće trebalo što prije konzumirati, ali u špinatu se stvaraju ti neki toksični spojevi, kod blitve ne. Neka me netko ispravi ako griješim.

  34. #7034
    Apsu avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2013
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,103

    Početno

    Kako da sačuvam korabicu? Neki mi kažu da ju stavim odmah iz vrta u škrinju pa ju kasnije mogu koristit, a možda bolje da ju skuham i u škrinju na mjesec dana dok mu neću prvi puta ponudit..

  35. #7035
    Bubimitka81 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Postovi
    1,522

    Početno

    Nama kad baka donese domace korabice stoje u hladnjaku danimaaa i nista im nije.. Da zamrzavam, zamrzla bih svjeze, samo oguljene i nasjeckane, neznam


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  36. #7036
    legal alien avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    816

    Početno

    Citiraj Carmina406 prvotno napisa Vidi poruku
    Možeš rižu s ribom.
    hvala. to cemo za koji dan.

    ne znam ni ja vise ovo za blitvu. u svakom slucaju muz je donio danas svjeze ubranu blitvu skupa sa korjenom pa sam je stavila u vazu do sutra
    sveki ce me definitivno proglasit ludom


    sram me priznati ali nikad nisam probala korabicu. moram to ispraviti. pokusat cu naci neku domacu.

  37. #7037
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,628

    Početno

    E to za špinat, 2 sata od branja, jel to stvarno tako? Ja znam da se on ne smije podgrijavati. Ali ako se ne bi smio jesti više od 2 sata od branja, ispada da nitko tko doma nema špinat ga ne bi smio kupiti negdje na placu i pripremati? Jel ja to dobro kopčam?

  38. #7038
    Apsu avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2013
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,103

    Početno

    Kod spinata je neka fora da se nakon dva sata u njemu nitrati pretvaraju u karcerogene nitrate ili tako nešto... Al da mislim ono, šta da rade ljudi koji nemaju vrt? Ja ga imam na vrtu pa ga uz sve ostalo ne stignem pripremit za 2 sata...

  39. #7039
    Carmina406 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2014
    Postovi
    1,707

    Početno

    Mene zaboli glava od tih informacija baš me zanima jel isto vridi i za blitvu. Ni ja ne stignem u roku 2h spremit,nekad ni u roku dana. Ma više ćemo se bojat špinata nego poskoka ili krokodila. Uffff

  40. #7040
    maca papucarica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Lokacija
    Glava u oblacima, prstići u moru...
    Postovi
    3,666

    Početno

    Citat sa http://www.hic.hr/zdrava-hrana34.htm

    Štetna oksalna kiselina

    Špinat ima i štetna svojstva. Naime, oksalne kiseline najviše ima u peteljkama i rebrima listova, pa ih prilikom pripremanja treba odstraniti. Štetno djelovanje oksalne kiseline na organizam može se ublažiti tako da se špinat priprema s mlijekom, jogurtom, kiselim mlijekom i sirom. Oksalna kiselina veže kalcij iz mlijeka i stvara nerastvorivi spoj kalcijev oksalat koji organizam izlučuje. Nitrati podliježu brzoj oksidaciji (nastaju štetni oksidirajući nitrati - nitrozamini koji su karcinogeni) te je potrebno špinat uvijek uzimati svježe ubran i pripremljen.
    Stoga špinat ne smiju konzumirati bubrežni bolesnici jer se kristalićima oksalne kiseline mogu začepiti bubrežni kanali. Kontraindiciran je i kod bolesti gihta, artritisa i reume, jer sadrži dosta mokraćne i purinske kiseline, a ne smiju ga uzimati ni osobe koje imaju kamence u žuči ili bubregu, tj. mjehuru. Međutim, ni zdravim osobama se ne preporuča konzumiranje većih količina špinata, osobito kad je riječ o dojenčadi. Nitrati u kuhanom špinatu mogu se fermentacijom, čak i u hladnjaku, pretvoriti u opasne nitrate pa su poznata trovanja s odstajalim špinatom. Drugim riječima špinat se priprema samo u onim količinama koje će se odmah potrošiti.

  41. #7041
    legal alien avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    816

    Početno

    Hvala maco! Navalimo na blitvu

    A koliko sam samo spinata pojela u zivotu? kad sam bila mala sopali su me tim I motivirali s popajem da mi misici narastu veeliki.

  42. #7042
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,413

    Početno

    Citiraj Carmina406 prvotno napisa Vidi poruku
    Mene zaboli glava od tih informacija baš me zanima jel isto vridi i za blitvu. Ni ja ne stignem u roku 2h spremit,nekad ni u roku dana. Ma više ćemo se bojat špinata nego poskoka ili krokodila. Uffff
    X

    svjesno odabirem metodu guranja glave u pijesak. Kada budem imala svoj vrt, moci cu upratiti sve to spricano, nespricano, organsko, niklo iz crnice ili crvenice, palo s drveta ili ubrano.

    Sada stvarno ne mogu. Tjesim se da je i to bolje nego da dijete hranim brzom, gotovom i industrijski preradjenom hranom.

    Nekako se nadam da je i ljudsko tijelo evoluiralo i prilagodilo se hrani koja mu je dostupna, npr. jabukama iz Konzuma.

  43. #7043
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    Cure, to unutar dva sata vrijedi za bebe
    Za odrasle to nije bitno, jer je probavni sustav sazrio

  44. #7044
    S2000 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    3,821

    Početno

    Bas me zanima je li onda bolje da dijete uopce ne pojede spinat, ili da pojede pa makar ubran dan ranije.

    Sent from my GT-I9195 using Tapatalk

  45. #7045
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,628

    Početno

    Ja bih mu radije dala... pa i mi smo tako hranjeni. Znam, taj argument se puno povlaci i ne mora biti tocan ali cini mi se da je najbitnije da se da odmah nakon sto se skuha, makar prije proslo dulje od 2 sata

  46. #7046
    maca papucarica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Lokacija
    Glava u oblacima, prstići u moru...
    Postovi
    3,666

    Početno

    Da, sve su nas sopali spinatom.
    Jeste li znale da je cijela fama o spinatu kao izvoru zeljeza No 1. posljedica tiskarske greske u nekoj publikaciji jos davne 1870.!?
    Zeznuli se u decimali i za posljedicu i dan danas dobar dio covjecanstva vjeruje da je spinat eliksir zdravlja.

  47. #7047
    Mali Mimi avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    7,121

    Početno

    pa šta ne važi to isto i za blitvu ja mu to još ništa ne dajem jer nema 10 mj....inače kombiniram ribu i s krumpirom kao i nama i dodam nekad brokule, nekad mrkve,rižu, proso...
    kad se smije dinja uvesti?
    I mene zanima koliko puta na tjedan da jede ribu ili meso, u tablici od moje pedice piše 2 put tjedno ribu a 3 put meso
    Posljednje uređivanje od Mali Mimi : 22.06.2014. at 12:12

  48. #7048
    nela08 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    1,327

    Početno

    Ovo za špinat znam, ali blitva mi je nejasna....

  49. #7049
    Mali Mimi avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    7,121

    Početno

    Nela koliko sam pročitala na Rodi ista stvar je kao i sa špinatom, može se dati ako se ubere i spremi friška iz vrta inače bolje ne prije 10 mj, eto nisam neki stručnjak samo prenosim ono što sam ovdje pročitala

  50. #7050
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,413

    Početno

    Prvom djetetu nisam davala meso svaki dan, nego tu i tamo.

    Drugom dajem svaki dan, ili meso ili ribu. Nemam nikakav poseban razlog, zgodno mi je to. Ubacim u lončić komadić mesa ili ribe, hrpu kojekakvog povrća, skuham kao varivo i to je to.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •