Vidi rezultate ankete: Da li placate preglede kod pedijatara sa privatnom praksom

Glasači
15. Ne možete glasovati u ovoj Anketi.
  • NE

    8 53.33%
  • DA

    7 46.67%
Pokazuje rezultate 1 do 23 od 23

Tema: Plaćanje dodatnog zdravstvenog osiguranja za djecu

  1. #1
    dijanam avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    975

    Početno Plaćanje dodatnog zdravstvenog osiguranja za djecu

    U Zadru je uvrijezeno da privatne pedijatrijske ordinacije, a koje imaju ugovor sa HZZO-om naplacuju od roditelja jos 250 Kn po djetetu godisnje bez puno objasnjenja. Pri tome nude na potpis nekakav ugovor u kojem nigdje ne stoji da se za taj novac pruza eventualno i pregled vise, dostupnost pedijatra van radnog vremena, kucni posjet ili ista slicno sto bi islo pod dodatno zdravstveno osiguranje.
    Isto tako, velik dio privatnih ordinacija naplacuje dodatnih 15 kuna za svaki pregled.
    Velika vecina roditelja to uredno placa i ne postavlja pitanja. Kad me jednom prilikom med. sestra mog bivseg pedijatra zatrazila da platim, pitala sam je zasto, odgovorila mi je da je placanje obavezno u priv. ordinacijama. Bez puno objasnjenja sam je zamolila da mi pripremi kartone jer selim.

    Zanima me kakva je situacija u drugim gradovima. Ima li tko slicnih iskustava?

    Molim Orianu ako mi moze pomoci nekom informacijom. Da li se radi o krsenju zakona, da li je HZZO zaduzen za kontrolu ili netko drugi...

    Puno hvala!

  2. #2
    Mukica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Bestovje
    Postovi
    6,895

    Početno

    Mi kod našeg peda možemo, ako to želimo, platiti 200 kn godišnje i onda dobijemo broj njegovog moba i uslugu 0-24, svaki dan u tjednu...

    Ak nećemo, ne moramo...

  3. #3
    Matilda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    na turneji
    Postovi
    3,233

    Početno

    Mi isto kao Mukica. Plati 200 kn pa ces imati svih 365 dana od 0 do 24 lijecnicku uslugu, cak i dolazak kuci i besplatni pregled UZV (ako je nesto potrebno). Hvala Bogu, nikad nista jos nismo trebali od takvih usluga, ali svake godine platimo.

  4. #4
    Osoblje foruma tweety avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb,medvescak
    Postovi
    4,453

    Početno

    mukica jel taj ped. u zagrebu?

  5. #5
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    nasa pedijatrica isto ima ugovor s hzzom.

    preglede ne naplacuje. ima mogucnost da se plati 200kn (ili 250 nisam vise sigurna) jednom godisnje za 24h dostupnost i dolazak doma po potrebi. to smo platili prvu godinu, uvidjeli da nam srecom nije trebalo i vise to ne placamo. u slucaju da nam se desi neka frka, mislim da nije problem otici na hitnu. s druge strane po pricama drugih roditelja koji su kod iste doktorice i placaju taj "pausal" dogodi se cesto da je ne mogu dobiti jer je nedostupna ili ima iskljucen mob. tako da mi nije zao sto ne placam.

    ono sto mene pila, al ruku na srce nisam nikad pitala zasto to radi, je sto prvi djetetov sistematski pregled naplacuje 150kn. (prvi sistematski koji djetetu ona obavi). i sto naplacuje potvrde za vrtic (70kn)

    pedijatrica je u puli.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZADAR
    Postovi
    1,828

    Početno

    Ja sam samo prvi put kad sam se upisala kod pedijatra platila 250 kn kako za Tinu tako i za Ivu.
    Poslije sestra s vremena na vrijeme zna reći da bi trebali platiti članarinu al ja samo klimam glavom u stilu-drugi put.
    Pregled platim samo kad traže tih 15 kn a to je otprilike svaki treći put.
    Dijanam, ako ti je pedijatar M.M., vjeruj da svaka kuna potrošena kod njega stvarno vrijedi.
    Je star, ali mu je iskustvo golemo i stvarno je nepogrešiv dijagnostičar.
    Ja sam dosad prošla ohoho pedijatara al mi je ovaj zakon.
    :wink:

  7. #7
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Da, mozda je on/a zakon pedijatar ali svakako krši zakon time što naplaćuje pregled u primarnoj zdravstvanoj zaštiti.
    I moja pedica je zakon zakona pa ju mogu dobit na mob kad ju trebam i bez tih 250kn, a o naplaćivanju pregleda nema ni spomena.

  8. #8
    dijanam avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    975

    Početno

    Hvala Vam svima sto ste se javili.

    Problem je to sto nam posteno i otvoreno ne ponude placanje dopunskog zdravstvenog osiguranja, pa shodno tome i neku dodatnu uslugu kao sto tu i napominjete - dostupnost van radnog vremena, kucni posjet i sl.

    Dalmatinko, sa M.M. imam tek jedno pozitivno iskustvo gdje mi je jako ljubazno i iscrpno objasnio sto sam ga pitala telefonski. Bez obzira na to, cijela ta situacija me jako smeta i to ce biti jedna od akcija zadarskih Roda koje cu se uhvatiti cim budem malo bolja s vremenom, pa vas Zadrani pozivam da jednom zajedno informiramo roditelje o cemu se radi, a tada ce mozda i pedijatri razmisliti da mozda ipak ponude ono sto su po zakonu duzni za te novce. Jos cekam nekog od pravnika da mi potvrdi, ali cini mi se da je i onih 15 kuna ocito krsenje zakona.

    Samo usput Dalmatinko, sad sam sa svoje troje djece u djecjem dispanzeru i izuzetno sam zadovoljna pedijatricom. Ne vrijedi uvijek ona "koliko para toliko muzike".

  9. #9
    klia avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zadar
    Postovi
    1,797

    Početno

    Ja nažalost nisam baš zadovoljna s I.M. premda znam da je u našem gradu i on poznat po vrsnoj stručnost. Ipak, kuži se da davno svoje znanje nije obnavljao, pogotovo po pitanju dojenja i savjetovanja na tu temu. Isto tako naplaćuje sve ove cifre uredno, a kad ti se dijete razboli mijenja ga drugi ped. I nisam čula da je nekom bio u kućnoj posjeti.

  10. #10
    Mukica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Bestovje
    Postovi
    6,895

    Početno

    Citiraj tweety prvotno napisa
    mukica jel taj ped. u zagrebu?
    je
    u zagrebu je

    zakaj pitas?

  11. #11
    Osoblje foruma tweety avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb,medvescak
    Postovi
    4,453

    Početno

    zato jer nisam znala da postoje privatni pedi. koje mozes platiti pa imati 24 sata.
    pa si mislim jel oni postoje u svakom domu zdravlja ili ih treba traziti povecalom po gradu?

  12. #12
    Poslid avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ČK
    Postovi
    2,916

    Početno

    Kod naše pedijatrice se isto može platiti dodatno 300 kn (ako hoćeš). Za to dobivaš nekek dodatne usluge, ali daleko od toga da ti je dostupna 24 sata ili da ti dođe u kućni posjet. Ja sam za Anju plaćala dvije godine, a onda sam skužila da i bez toga mogu sve dobiti kao i prije. Pregled za vrtić je jedino 30 kn skuplji, a obični pregled se ne plaća. Istina da gunđa za svaku uputnicu koju nam mora dati, ali ja znam da na to imam pravo i uopće se ne obazirem na nju. Jedino sam joj jedamput rekla (jer mi je stvarno prekipjelo) da si ja uputnice ne stavljam u džep i da meni ne trebaju, ali to su njihovi (doktorski) zakoni i ako mi specijalist traži uputnicu, ja ju moram donjeti. Ako joj nešto ne paše, ja si mogu naći drugog pedijatra. I od onda i dalje gunđa ali daje uputnice.

  13. #13

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZADAR
    Postovi
    1,828

    Početno

    Ja znam da je tih 250 kn nezakonito .
    Bivši ravnatelj zadarske podružnice HZZO je u novinama pozivao da mu se jave svi osiguranici od kojih liječnici, koji imaju ugovor sa zavodom,
    traže plaćanje bilo kakvih članarina.
    I ja sam bila kod jedne pedijatrice u dispanzeru ,ali kad je ona
    prepisala antibiotik bez da pregleda dijete bilo mi je dosta.
    I u dispanzeru bi se skoro uvijek poklopilo da dr radi baš kad i ja.
    Napominjem, platila sam 250 kn samo kad sam se tamo prebacila,
    više nikad ( a prošlo je već 4 godine ).

  14. #14

    Početno

    I ja sam s Markom upisana kod pedijatra I.M. i svaku godinu plaćam tih 250,00 kn + 15 kn po pregledu, a da mi nikad nije bilo jasno što plaćam. I još je gore majkama sa više djece, jer to 'moraju' plaćati za svako djete posebno. Jedino što mi je bilo zgodno što sam kod tog liječnika mogla ići svaki radni dan u tjednu, i ujutro i popodne (ordinacija radi dvokratno), a mislim da se u dispanzeru radi u smjenama, pa s bolesnim djetetom morate razmišljati da li će te čekati njegovu smjenu ili će te poći kod neke zamjene. Moja frendica od otprilike 5 odlazaka u dispanzer s bolesnim djetetom 3 puta bude u krivoj smjeni, kod neke zamjene, jer se ne usudi čekati kad je bolest u pitanju.
    Ispada da sam ja plaćala tu lovu za taj 'komoditet'.

  15. #15

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb, Dubrava
    Postovi
    422

    Početno

    Meni sve te vaše priče o naplatama nekako "smrde" i podsjećaju me na nedavnu aferu oko ilegalnih naplata UZV trudnicama.
    Mislim da bi bilo jako dobro istražiti to, ako liječnik (bilo koji) ima ugovor sa HZZO-om, malo mi je čudno da si naplaćuje nekakav "paušal" i koliko je to propisno.

    Malo ću prošvrljati po stranicama HZZO-a ako se ne javi netko tko zna iz prve ruke.

  16. #16
    klia avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zadar
    Postovi
    1,797

    Početno

    Minnie, moja sestra vodi bolesnog klinca doktoru kojeg plaća - dakle I.M.-u, ali redovito naleti na zamjenu - drugog doktora. Ako plaća ovog prvog dodatno, trebala bi uvijek imati njegove usluge, zar ne?

  17. #17

    Početno

    Točno.
    Ja sam očito imala i "sreću" naletiti uvijek na I.M. pa sam zaključila i po tome da ga netko mijenja samo u izuzetnim prilikama. Ali kad ga već plaćamo, trebao bi nam biti dostupan UVIJEK, i za hitne slučajeve, i vikendom. I da imamo barem uslugu da se u njegovoj ambulanti vade krv i mokraća i da se tamo odmah pošalju nalazi iz bolnice, a ne da moram sama mudrovati imam li prijevoz radi pretraga, pa radi nalaza, pa sve to donijeti nazad u ordinaciju...

  18. #18
    dijanam avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    975

    Početno

    Ma ja ne mislim da dopunsko zdravstveno obuhvaca bogznasto. Ovo s dostupnoscu 24 sata sam malo i karikirala, naravno da ne ocekujem to doslovno. Ali zaista zelim znati:

    1) da li u primarnoj zdravstvenoj zastiti djeci smiju naplacivati pregledi ili bilo sto drugo
    2) da li je dopunsko zdravstveno osiguranje mogucnost izbora ili je ona obveza samim tim sto se izabere privatna pedijatrijska ordinacija koja je u najmanju ruku ugodnijeg interijera
    3) sto sve spada u dopunsko zdravstveno osiguranje
    4) da li je njegova cijena proizvoljna ili zakonom utvrdjena

  19. #19
    vesna72 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    772

    Početno

    Evo odgovora:

    1) Ne. Zdravstvena zaštita djece je besplatna.
    2) Dopunsko zdravstveno je mogućnost izbora.
    3) Ovisi o paketu koji uzimaš, i o osiguravatelju, i o hrpi drugih stvari. Naznačeno je u ugovoru o dopunskom zdravstvenom osiguranju.
    4) Isto kao pod 3. Određuje se ugovorom (ne zakonom) i ovisi o uslugama koje pokriva.

  20. #20
    dijanam avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    975

    Početno

    Hvala Vesna.

    Mozemo se dakle obratiti HZZO-u sa primjedbama. Ili barem medijima da informiramo roditelje o zakonskoj regulativi, pa da barem znaju kako se postaviti.

    Zadarske Rode???

  21. #21

    Početno

    Bi li imalo smisla, u stvari da li bi bilo "pristojno" poslati u zadarski HZZO nekakvo protestno pismo u čijem prilogu bi dale primjerak Ugovora kojeg dobijemo kod izabranog pedijatra i tražiti i njihovo mišljenje o tom Ugovoru, da nam protumači što mi to točno navodno dobijamo, i da li liječnik uopće za takve nejasne i neprecizne stavke smije tražiti novac, jer kako je Marta napisala, u Šibeniku ona ima i bolje usluge (može doktora dobiti i na mobitel), a ne plaća ništa!!??
    Mislim, ako bi HZZO bio stava da ovo plaćanje osiguranja nije u redu jer ne dobivamo u stvari nikakav paket dodatnih usluga, možda bi nam pomogli svojim utjecajem kod tih liječnika (na kraju krajeva, te ordinacije dobivaju sredstva u vidu "glavarine" za svakog upisanog pacijenta)?

  22. #22
    dijanam avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    975

    Početno

    Ma jasno! Prebacujem ovu temu na zatvoreni forum da se dogovorimo oko nacina djelovanja.

  23. #23
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Mene ne muci toliko ovo dodatno nego to sto bi vi trebali placati preglede za dijete 15kn. To mi je uzas uzasa, jer djeca su oslobodjena participacije do 18.-te godine zivota.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •