Pokazuje rezultate 1 do 20 od 20

Tema: Vino

  1. #1

    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    Trnje
    Postovi
    285

    Početno Vino

    Uskoro pripremam jednu jako finu večeru i htjela bih kupit neko dobro vino, ali nisam neki poznavatelj, pa trebam savjet.
    Kupila bi i bijelo i crno vino, pa molim prijedloge...
    Bit će i morskih plodova, ali i mesa...

  2. #2
    Osoblje foruma rahela avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    čardak
    Postovi
    3,285

    Početno

    Dalmatinska vina s Hvara ili s Pelješca su prefina (gledaj jel na butelji piše "kvalitetno" ili "vrhunsko" )
    ali, puno i ovisi što imate za jesti

  3. #3
    momze avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Postovi
    4,444

    Početno

    a koliko novaca mislis izdvojiti?
    i zelis li samo hrvatska vina?

    ako se zadrzavas na nasem podneblju, onda bi preporucila Matosevicevu "Auru" ili "Animu" (oba bijela vina), a "Mora" je njegovo crno vino. Fino je, blago barikirano i nije pretjerano skupo.

    Ivan Dolac i Plenkovic imaju fantasticna crna vina, ali nisu jeftina. Ali, ako volis korpulentnije crno vino, snaznog okusa - sa ova dva proizvodjaca neces pogrijesiti. Govorim o plavcu, naravno.

  4. #4
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Odi u Vrutak i kupi neko vrhunsko, a opet pristupačno čileansko vino. Već Gato Negro je mrak, a ako si šire ruke naći ćeš i svašta drugoga.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    Trnje
    Postovi
    285

    Početno

    Hvala, puno ste pomogli...

    Bit će riblja pašteta, pa škampi sa zelenim rezancima, a onda pašticada... (da ne bi mislili kako ja ludilo kuham, ipak će mi pomoći mama)...

    Rado bi neko naše vino, nedavno sam pila neki crni Babić i bio je izvrstan, ali nemam pojma koja berba, mislim samo da je bio Gracinov.

    Šta se tiče love, mislila sam do 150 kn po boci.

    Ima li u Vrutku i naših vina?

  6. #6
    Juroslav avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Agram - centar, jug i negdje između
    Postovi
    1,509

    Početno

    za tebe i sve ostale koji se baš ne snalaze s vinima (ni ja nisam majstor) evo jedne dobre stranice (može se kod njih i kupovati):
    http://www.vino.hr/

  7. #7
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Potraži ih na netu pa vidi, a imaju svega domaćega i svega uvoznoga.
    Za 150kn po boci možeš ubosti čak i nekog Vrancuza s nazivom nekakvog dvorca (kojeg tamo nikad nije bilo), ali svakako razmisli o Čileancu

    Za stotinjak kuna od domaćih ćeš naći dingača, a među bijelima nešto predikatno (ali ne očekuj previše).

    Osobno mislim da pretjeruješ s izdvajanjima na vino, ali ti najbolje znaš kakve goste očekuješ. Najveći problem sa skupim vinom je da se popije i ... nema repete

  8. #8
    ivancica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    3,356

    Početno

    Uzmi radije 2 vrste po više boca jer kao što Davor kaže dobro vino se brzo popije a svi bi još.

    Ja bih ti isto preporučila crno:Babić - i to s Korčule, jedno čileansko koje je mrak: cabernet sauvignot
    te bijelo svakako zeleni silvanac, a meni osobno je fina mada se ne sviđa svima i orahovačka graševina- jako blago vino

    i gledaj da su butelje 0,75

  9. #9

    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,983

    Početno

    marena, Piquentum Malvazija je prekrasno bijelo vino od jednog mladog francusko/hrvatsog vinara koji je prije par godina poceo raditi u hrvatskoj. Mislim da je malo prodajna cijena oko kn 45,00 i vino se prodaji kod Franje (jedan od njihovih ducana se nalazi u Vlaskoj).

    Kao crno bi mogli probati chileanski cabernet.
    Meni je jedan od najdrazih hrvatskih crnih vina Ploski Plavac a i Plavac od Tomaca je fenomenalan.

    Mozda bi mogla docekati goste s jednom finim rashladjenom pjenuscem (Barbara od Istenic je odlican) a s desertom mozes servirati muskat vino (trockenbeerenauslese) ili neku finu viljamovku.

    I nemoj zaboraviti, vina nemoraju biti skupa da bi bila dobra!

  10. #10

    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    Trnje
    Postovi
    285

    Početno

    Super, super, printam sve ovo i idem u napad, vjerovatno ću uzeti ipak jeftinije od onog šta sam mislila, ali količinski više slijedeći vaše preporuke...

    Možda bi mogli napravit neku listu Top 5 ....

  11. #11

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    pod stresom
    Postovi
    1,827

    Početno

    crno vino: Refosco, Merlot, Babić a makedonska vina su mi bila pravo otkriće
    bijelo vino: nisam ljubitelj ali sivi pinot bi ti lijepo pasao uz riblji dio večere

  12. #12

    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,983

    Početno

    Racunaj da iz svake butiljke izadje 6 casa vina (normativ) pa ces vidjeti koliko ti vina treba. Mi uz svaki slijed volimo probati drugo vino ali to nekim ljudima moze ici na zivce ili biti pretenciozno.

    Na okus vina medju ostalima djeluje i trenutno raspolozenje, ambijent i lokacija (jesti ikada probali piti retsinu izvan grcke ili kuhano vino na +30 ).

    U hrvatskoj se trend (hvala nebesima!) mjenja i pogotove ove godine je krenuo naglas na mlade i nerazvikane vinare koji imaju odlicne proizvode po prihvatljivim cjenama.

  13. #13
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    Babic je vino, koliko znam iz primostena, i dobro je

    riblja pasteta i skampi - dok se to jede bilo bi dobro piti dobro bijelo suho vino, recimo, malvazija, posip, zavala plenkovic, a nakon pasticade bilo bi dobro vino od sljedecih sorti -plavac ili babic ili shiraz
    dobar tek

  14. #14
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    Citiraj marena prvotno napisa
    Ima li u Vrutku i naših vina?
    nema šta nema.
    eh, bila su to dobra vremena kad sam živjela blizu vrutka...

  15. #15
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    pošip čara

  16. #16

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    2,718

    Početno

    Obavezno idi u Vrutak: tamo ipak čuvaju vina u kakvim-takvim uvjetima. Kaže moja teta (agronom) da je najgore izdvojiti puno novaca za dobru butelju koja je loše čuvana. Predugo stoji u neadekvatnim uvjetima i od skupog vina više nemaš ništa.

    Oprez s Plavcem. Znam bar 3 žene koje od plavca (neovisno o berbi i proizvođaču) boli glava od 2 gutljaja. Nema objašnjenja osim da im ta sorta grožđa ne paše, ali je dosta simptomatično :/ .

  17. #17

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    mjesto pod suncem
    Postovi
    2,786

    Početno

    Citiraj štrigica prvotno napisa
    a makedonska vina su mi bila pravo otkriće
    Jesu, jesu, odmah sam se sjetila jednog makedonskog vina koje smo često pili na studentskim zabavicama. Zove se "T'ga za Jug", košta malo, ja mislim do 30-tak kuna ali odlično je.

    Odlična su pelješka i hvarska crna vina (uz "težu" hranu, aromatične šugove ili pečeno meso)..., a od bijelih istarska (malvazija) (uz ribu npr ili tartufe.).

  18. #18
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    Citiraj fritulica1 prvotno napisa
    Jesu, jesu, odmah sam se sjetila jednog makedonskog vina koje smo često pili na studentskim zabavicama. Zove se "T'ga za Jug", košta malo, ja mislim do 30-tak kuna ali odlično je.
    X

  19. #19
    piplica avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    3,170

    Početno

    Imaš još odličnih istarskih vinara, osim već navedenog Matoševića, Kozlović, Coronica, Markežić (Kabola), Pilato, oba Armana i tek otkriveni Benvenuti su tek neki od brojnih. Njihova bijela vina odlično pašu uz tvoja riblja jela, a nećeš pogriješiti niti ako muškat/el serviraš uz desert.
    Uz pašticadu ipak savjetujem neko vino koje je isto dalmatinsko, kao i jelo, npr. Dingač.

  20. #20
    momze avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Postovi
    4,444

    Početno

    Citiraj puntica prvotno napisa
    Citiraj fritulica1 prvotno napisa
    Jesu, jesu, odmah sam se sjetila jednog makedonskog vina koje smo često pili na studentskim zabavicama. Zove se "T'ga za Jug", košta malo, ja mislim do 30-tak kuna ali odlično je.
    X
    hm, malo prekiselo za moj ukus.
    zapravo, bilo je dobro dok sam bila par tjedana u makedoniji i onda napunila kofere sa nekoliko buteljki i onda mi u HR bilo kiselo.

    Davorova preporuka je odlicna, svakako odi u Vrutak - imas mrak izbor. a Gato negro je prilicno dobro vino za te novce, a mozes naci svasta tamo. u pozitivnom smislu. (omjer cijene i kvalitete)

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •