Vidi rezultate ankete: što bratu/sestri nikada ne bi ste oprostili?

Glasači
17. Ne možete glasovati u ovoj Anketi.
  • Laganje i potkradanje

    6 35.29%
  • Fizičko zloostavljanje

    7 41.18%
  • Psihičko zloostavljanje

    5 29.41%
  • Sve bih oprostila

    6 35.29%
Anketa s mogućnošću izbora više odgovora
Pokazuje rezultate 1 do 45 od 45

Tema: što bratu/sestri nikada ne bi ste oprostili?

  1. #1
    pinguica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Lokacija
    Velika Gorica
    Postovi
    808

    Početno što bratu/sestri nikada ne bi ste oprostili?

    Potaknuta temom što ne bi ste oprostili bračnom partneru otvaram ovu anketu. Zanimljivo mi je kao vjerniku čitati poimanje braka osoba koje ne žive vjeru. Da bih objasnila zašto sam stavila anketu što bi ste oprostili bratu ili sestri evo jedan djelić "Pjesme nad pjesmama" iz Biblije:
    "Kako je slatka ljubav tvoja, sestro moja, nevjesto!
    Slađa je ljubav tvoja od vina,
    a miris ulja tvojih ugodniji
    od svih mirisa."

    Čini mi se kao da je u današnjem svijetu bračna ljubav kao neka niža ljubav od bratske ljubavi. Svakako je jasno da je mnogi smatraju nižom od majčinske i očinske. Ali koliko je niže onda ta ljubav od ostalih ljubavi. Kakva je to ljubav kad su sve druge ljubavi čvršće od nje? (To pitam one koji bi učinili sve za djecu, brata i sestru, a za muža ne). Možda malo provokativno pitanje. Kršćanski gledano odnosno čitajući iz Biblije vidimo da bračnog druga treba voljeti poput brata ili sestre. Ja sam se isto nekad pitala (kad smo bili u krizi) zar ne bih radije bila sestra svom voljenom mužu pa da mi oprosti sve ono što bi oprostio sestri nego žena pa da me grdi za svaku glupost i prijeti rastavom. Također kada sam ja oprostila njegove grijehe sram me bilo pred drugima priznati koje grijehe sam mu oprostila. Da mi je brat sigurno me ne bi bilo sram. Pa evo još citat iz "Pjesme nad pjesmama":

    "O, da si mi brat, da si sisao prsa majke moje,
    našla bih te vani,
    poljubila bih te
    i nitko me zato ne bi prezirao."

  2. #2
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,909

    Početno

    Samo bi nadodala da nikako ne mogu uspoređivat bratsko sestrinski odnos i muž/žena odnos.
    Posljednje uređivanje od Kosjenka : 10.01.2012. at 14:43

  3. #3
    pinguica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Lokacija
    Velika Gorica
    Postovi
    808

    Početno

    Citiraj Kosjenka prvotno napisa Vidi poruku
    Samo bi nadodala da nikako ne mogu uspoređivat bratsko sestrinski odnos i muž/žena odnos.
    I takve odgovore sam očekivala, ali svejedno me zanima što bi ste oprostili bratu, a što ne, čisto zbog neke moje radoznalosti i usporedbe, možda ispadne i vama zanimljivo.

  4. #4
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    ni ja.
    kao ni roditelj-dijete.

  5. #5
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,909

    Početno

    Pobjeglo.
    Zanima me kao si ti zamislila tu anketu, koga bi moja sestra(brat) to zlostavljala mene ili svoju familiju(muža i djecu)?

  6. #6
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Nisam o ovome nikad pretjerano razmišljala i sad pojma nemam što da odgovorim. Zlostavljanje nebi oprostila nikome.

    A ti si sad postavila stvari da bi mi brat trebao biti bliži od muža. A nije. Ni približno, po ničemu. Jel to nažalost ili nije, pojma nemam. Nismo prebliski

  7. #7
    pinguica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Lokacija
    Velika Gorica
    Postovi
    808

    Početno

    Pa razmišljala sam da li da stavim da li bi oprostili bratu da prevari svoju ženu i ostavi svoju djecu. Možete i to dodati ako smatrate da vas osobno to zloostavlja. Na kraju nisam dodala da ne bude previše priče samo oko toga jer bi se javili oni koji smatraju da ih se to uopće ne tiče.

  8. #8
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Ništa.
    Volim ga, al nije mi ništa draži od MMa. I ništa se ne volim manje u odnosu s bratom nego u odnosu s MMom.
    S tim što s bratom/sestrom se može funkcionirati i u mnogo manje intenzivnom odnosu, tj u svim ovim odnosima (osim fizičkom zlostavljanju) mogu sjediti s njim za stolom dvaput godišnje.

  9. #9
    summer avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    St
    Postovi
    4,598

    Početno

    sestra je moja, od rodjenja do smrti, nisam je birala
    muz moze bit muz, a i ne mora, njega sam itekako birala
    ljubavi ne mogu usporediti jer su potpuno razlicite
    ne znam sto bih joj oprostila, ovisilo bi o situaciji, vjerujem da bih skoro sve osim neke teske izdaje jer fizicko zlostavljanje ne mogu ni zamisliti (mada smo se namlatile u djetinjstvu ), a tesko i psihicko, odvojene smo osobe, svaka sa svojim zivotima
    sestrinski je volim i stitim, i vjerojatno bi me najvise povrijedilo kad bi saznala da ona ne osjeca isto i da nekim cinom to izda

    edit: da prevari svog muza - mislim da joj ja tu nemam sta oprastati, nisam ja neki vrhovni sud - bila bi joj podrska i savjetodavac ako bi savjet trazila, cak i ako se ne slazem s njenim postupkom
    Posljednje uređivanje od summer : 10.01.2012. at 14:54

  10. #10
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    grijehe koje zaista oprostim, bilo kome, znaci roditeljima, braci, sestrama, partneru, djetetu, prijatelju, sebi (!) nije me sram.
    ako osjetim sram, znaci da ih nisam oprostila vec samo gurnula pod tepih uvjeravajuci sebe kako mi je soba uredna i cista iako se tu i tamo o njih spoticem. kad tad cu i pasti. mozda i polomit nos.

  11. #11
    latika avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2010
    Postovi
    491

    Početno

    to je bas tesko pitanje opcenito, jer dok se nenadjes u nekoj situaciji pojma nemas kako bi reagirao i sta si sve spreman a sta nisi spreman oprostiti.jedno je pricati i misliti sta bi, kako bi , a skroz drugacije kad ti se desi neka situacija. ali mislim da bi bratu oprostila sve kad bi me povrijedio a poslije iskreno trazio ispriku!

  12. #12
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj Cubana prvotno napisa Vidi poruku
    Ništa.
    Volim ga, al nije mi ništa draži od MMa. I ništa se ne volim manje u odnosu s bratom nego u odnosu s MMom.
    S tim što s bratom/sestrom se može funkcionirati i u mnogo manje intenzivnom odnosu, tj u svim ovim odnosima (osim fizičkom zlostavljanju) mogu sjediti s njim za stolom dvaput godišnje.
    X
    U slučaju narušenih, teških i loših odnosa, lakše je brata gledati 2 puta godišnje za stolom, nego živjeti s mužem svaki dan.

  13. #13
    dorotea24 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,775

    Početno

    Pomalo ste mi smiješni s tim silnim anketama i pitanjima. Ako gledam iz svoje situacije meni su muž i djeca moja glavna obitelj. Onda idu mame, bake, sestre, braće i ostali. Sa svima njima imam neki izgrađeni odnos i znam što mogu očekivati od koga. Bilo kakav "grijeh" oprostila bih prvenstveno svojoj djeci i svome mužu jer su mi najbliža obitelj i jer ih najviše volim. Isto tako sve sa tvoje liste oprostila bih i svojoj mami, bratu, svekrvi. Sva opraštanja napravila bih pod uvijetom da su te ranje nekakva vrasta zastranjenja ili pogreške. Konstantna zlostavljanja, varanja, laganja ne bih podnosila od nikoga, borila bih se za bolji odnos sve dok ta borba ne bi izgubla smisao, odnosno kad bi zaključila da nema šanse za poboljšanje odnosa.

  14. #14
    pinguica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Lokacija
    Velika Gorica
    Postovi
    808

    Početno

    Citiraj Trina prvotno napisa Vidi poruku
    Nisam o ovome nikad pretjerano razmišljala i sad pojma nemam što da odgovorim. Zlostavljanje nebi oprostila nikome.

    A ti si sad postavila stvari da bi mi brat trebao biti bliži od muža. A nije. Ni približno, po ničemu. Jel to nažalost ili nije, pojma nemam. Nismo prebliski
    To što sam pisala je samo jedan vid iz jednog kuta , ako je vaša situacija drugačija naravno da možete napisati.

  15. #15
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    edit, uleti...
    ko sam ja da oprastam prevaru svoje sestre?
    ona se nikako ne odnosi na mene i ne uplice me u taj odnos.
    ona je i dalje moja sestra, identicna kao sto je bila i prije i nakon prevare.
    nije prevarila mene, stoga, mene se tu ni ne trazi oprost. a ni kud.

  16. #16
    pinguica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Lokacija
    Velika Gorica
    Postovi
    808

    Početno

    Ne znam da li ste gledali film Isus iz Nazareta. Super mi je kad Djevica Marija odgovara ljudima koji su je htjeli uzdizati jer je Isusova majka "Svatko tko vrši volju Božju je njegova majka, brat ili sestra.". Zato sa vjerskog stajališta se može usporediti bratska, majčinska i bračna ljubav. Vjernik bi trebao ljubiti bližnje do te mjere da već dok razmišlja o oprostu razmišlja i kako će eventualno ne opraštanje utjecati ne samo na brata ili muža već i na npr. bližnjeg koji je s njima u braku ili će tek biti. Zanimljivo mi je kako onaj tko ne prakticira vjeru dijeli ljubav na sitne djeliće. Ovo nije kritika, i ja sam tako prije razmišljala, ali sada mi se iz dana u dan šire vidici, samo ne mogu shvatiti kako sam prije bila tako kratkovidna.

  17. #17
    pinguica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Lokacija
    Velika Gorica
    Postovi
    808

    Početno

    Evo da priznam svoje grijehe. Ja sam udarila sestru nekoliko puta kad smo bile na faksu, ali zato što me toliko psihički zloostavljala da je to bilo nepodnošljivo. Spavale smo u istom krevetu, a nismo pričale jedna s drugom. Kad smo se ispričale jedna drugoj i oprostile to je bilo toliko lijepo da mislim da nikada to neću zaboraviti.

  18. #18
    rosa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    2,434

    Početno

    ne znam jesam li ja neka posebna biljka, no ja doista nikad, ali nikad nisam čula da se braća i sestre u odrasloj dobi fizički obračunavaju?


    (ne računam priče iz crnih kronika gdje je pijani Jura sjekirom umlatio polupijanog brata Štefa zbog toga jer je šljiva prešla da njegovu njivu i sl.)

  19. #19
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    @ pinguica
    vidis, meni se cini da bas ti seciras ljubav.
    ja volim i ne rzmisljam o tome.
    volim i majku i oca. i sestru. i muza. i dijete. i ovo dijete u trbuhu mi.
    i sve su to razlicite ljubavi. ni jedna podredjena ili nadredjena drugoj. ni jedna plemenitija ili uzvisenija od druge. jednostavno ljubavi.

    izmedju ostalog, kako ti znas tko prakticira ili ne prakticira vjeru?
    Posljednje uređivanje od leonisa : 10.01.2012. at 15:21

  20. #20
    pinguica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Lokacija
    Velika Gorica
    Postovi
    808

    Početno

    Citiraj leonisa prvotno napisa Vidi poruku
    vidis, meni se cini da bas ti seciras ljubav.
    ja volim i ne rzmisljam o tome.
    volim i majku i oca. i sestru. i muza. i dijete. i ovo dijete u trbuhu mi.
    i sve su to razlicite ljubavi. ni jedna podredjena ili nadredjena drugoj. ni jedna plemenitija ili uzvisenija od druge. jednostavno ljubavi.

    izmedju ostalog, kako ti znas tko prakticira ili ne prakticira vjeru?
    hm, zašto misliš da ja znam tko prakticira tko ne prakticira? to sam negdje dala naslutiti? stvarno ne znam, obično ljudi sami kažu pa tako znam

  21. #21
    pinguica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Lokacija
    Velika Gorica
    Postovi
    808

    Početno

    Citiraj rosa prvotno napisa Vidi poruku
    ne znam jesam li ja neka posebna biljka, no ja doista nikad, ali nikad nisam čula da se braća i sestre u odrasloj dobi fizički obračunavaju?


    (ne računam priče iz crnih kronika gdje je pijani Jura sjekirom umlatio polupijanog brata Štefa zbog toga jer je šljiva prešla da njegovu njivu i sl.)
    Ma nisam je jako udarila, više ono u afektu sam je snažo gurnula

  22. #22
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    Citiraj pinguica prvotno napisa Vidi poruku
    hm, zašto misliš da ja znam tko prakticira tko ne prakticira? to sam negdje dala naslutiti? stvarno ne znam, obično ljudi sami kažu pa tako znam
    zbog ovog
    "Zanimljivo mi je kako onaj tko ne prakticira vjeru dijeli ljubav na sitne djeliće. "

  23. #23
    pinguica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Lokacija
    Velika Gorica
    Postovi
    808

    Početno

    Citiraj leonisa prvotno napisa Vidi poruku
    zbog ovog
    "Zanimljivo mi je kako onaj tko ne prakticira vjeru dijeli ljubav na sitne djeliće. "
    Ma to sam filozofirala. Vidiš da mi je cijeli post nekako "filozofski", a nisam baš ni toliko pametna ni toliko načitana, ne daj se zavesti sa mojim filozofskim tonom razgovora U biti ova mi anketa i služi tome da nešto saznam, da znam ne bih je ni postavljala

  24. #24
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,413

    Početno

    Pitanje ti je promašeno od početka do kraja.

    Muž je osoba s kojom bih trebala dijeliti kroz cijeli svoj život svaki svoj dan, svaki svoj trenutak, misao, djelo. To je osoba kojoj sam predanija i intimno puno otvorenija nego svojim sestrama i braći. Njemu predajem cijelo svoje tijelo, srce i dušu. S njim postajem JEDNO, a ne sa braćom i sestrama. A pravilo je - kome se više otvoriš i daš, taj te može jače povrijediti. Kome je više dano, više će se od njega i tražiti. Te razine predaje i ljubavi si totalno pobrkala.

    I zato me svim navedenim djelima može puno više i jače povrijediti nego braća i sestre.

    A nije samo u povređivanju riječ. U pitanju su dom i djeca i svakim tim postupkom on ne uništava samo mene nego i našu djecu i naš dom. Mi imamo odgovornost prema toj djeci, a on tu odgovornost ruši. Brat i sestra nisu odgovorni za moju djecu, niti sam ja za njihovu.

    I ako baš hoćeš sa vjerničke strane, brak je sakramenat, svetinja, a bratsko-sestrinska veza nije. On takvim postupcima povrijeđuje taj sakramenat.

    I sad bi ti mogla izvaditi argument - e pa kad je već to toliko jača veza, zašto je rušiti svojim neoprostom i odlaskom? E pa baš zbog poštovanja prema sebi, djeci, domu i sakramentu! Da moja djeca gledaju i pate kako tata mamu tuče, vara, vrijeđa i ponižava? Da ja time, skupa sa njihovim ocem, uništavam njihove živote i unosim tugu u svaki njihov dan? Da učim sina da je to način na koji se treba ponašati prema ženama, a da kćer učim patničkom mentalitetu radi kojeg će i ona ulijetati u odnose s takvim muškarcem?

    E to je još veći grijeh!

    P.S. I da, smatram se vjernikom koji živi svoju vjeru, sa svim svojim usponima, naravno. I to onim koji priznaje i Crkvu i ide u nju.
    Posljednje uređivanje od *mamica* : 10.01.2012. at 15:56

  25. #25
    mala-vila avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    1,235

    Početno

    glasala sam za ovo prvo, ali samo zato sto ne mogu zamisliti da me brat fizicki ili psihicki zlostavlja, nismo ni previse bliski

  26. #26
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,413

    Početno

    Trebalo je pisati u zadnjoj rečenici "usponima i padovima", ups..

  27. #27
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    ne znam, kako vi, ali ja ne gledam ljubav i to bilo kakvu ljubav iz pozicija oprastanja i ne oprastanja. i da budem iskrena ova silina topika sto bi kome oprostili ili ne bi mi je hm, hm....
    meni je opcenito taj modus grijeha (a svi smo grijesni) pa oprosta, pa tako u krug, prilicno stran. kao mehanizam vladanja vjerojatno funkcionira, pa tko voli nek izvoli.

    u principu sam oprezna (tijelo mi se samo od sebe ukoci) kad sam u drustvu osoba kojima je svaka druga rijec ljubav, zrtva, pa opet bezgranicna i bezvremenska ljubav itd., te sve prsti od silne ljubavi, a nekako ti to izgleda kao neka maska, i svako toliko iz te maske izviri poneka ostrica.

    inace, sestrinska i bratska ljubav su sasvim nesto drugo od ljubavi izmedu partnera, i to ne po tome sto bi jedna bila visa ili niza, nego po tome sto sa bracom i sestrama u pravilu ne zivis i ne dijelis svakodnevnicu, a sa partnerom da.

    sto se tice dijeljena ljubavi, savjeta, pameti i slicnoga po tome da li je neko ateista, agnostik, nesto trece, krscanin, budist ili nesto deseto, mi je potpuno van pameti (oprostite na nesto jacem izrazu). i uz to uopce ne funkcionira. covjek to sto je, to sto radi, to sto zna, moze i stvara, naprosto mora zaraditi. ne pomazu tu nikakva ogrtanja u razne izme.

    pri tom, cisto pragmaticno gledano, ne postoji the ateist, niti the budist (da pojednostavnim stvar) a ako nam netko tu uvjerljivo objasni da smo cvijeta i ja "sadrzajno" klonovi the ateista, a kumpiric i pinguica opet "sadrzajno" gledano klonovi the vjernika, e pa zasluzuje nobelovu nagradu.

    pred nesto vremena sam gledala odlican stari film "Rayanova kci". toplo preporucujem.

  28. #28
    prima avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,142

    Početno

    bratu i sestri ne bi nikad oprostila da krenu umišljati razlike između onih koji prakticiraju i onih koji ne prakticiraju vjeru, po svakom mogućem kriteriju

    odnos prema zlostavljaču/bolesniku/braku/ljubavi/susjedu/bojama/crvima u kadi/ćenakolu.

    ako to ikad krene, odričem ih se

  29. #29
    lisica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Lokacija
    čardak
    Postovi
    384

    Početno

    svog brata poznajem oduvijek, znam kakav je, volim ga ljubavlju koja je jednostavno uvjetovana nit je on birao mene niti ja njega. pretpostavljam nakon svega što sam doživjela od njega da bih mu oprostila sve. ne zato jer sam mazohist nego jednostavno zbog svog psihičkog zdravlja. takav je kakav je, promijeniti ga neću, prihvaćam ga, da me povrijedio, šokirao i istraumirao-je, da je MM bio doma u trenutku kad su me njegove riječi pogodile gore od šamara i noge u trbuh, pronašla bih ga i nalupala ko vola u kupusu. Starija sam i sitnija ali ono što je izazvao u meni pretvorilo me u malj.
    absorbirala sam, sabrala se, prihvatila da je netko na koga ne mogu računati i hej nisam ni prva ni zadnja koja živi sa tom spoznajom. imati zatrovan odnos sa nekim koga poznajem ko svoj džep mi je besmisleno. oprostila sam mu, ali kako ću zaboraviti Bog dragi zna.

  30. #30
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj summer prvotno napisa Vidi poruku
    sestra je moja, od rodjenja do smrti, nisam je birala
    muz moze bit muz, a i ne mora, njega sam itekako birala
    ljubavi ne mogu usporediti jer su potpuno razlicite
    ne znam sto bih joj oprostila, ovisilo bi o situaciji, vjerujem da bih skoro sve osim neke teske izdaje jer fizicko zlostavljanje ne mogu ni zamisliti (mada smo se namlatile u djetinjstvu ), a tesko i psihicko, odvojene smo osobe, svaka sa svojim zivotima
    sestrinski je volim i stitim, i vjerojatno bi me najvise povrijedilo kad bi saznala da ona ne osjeca isto i da nekim cinom to izda

    edit: da prevari svog muza - mislim da joj ja tu nemam sta oprastati, nisam ja neki vrhovni sud - bila bi joj podrska i savjetodavac ako bi savjet trazila, cak i ako se ne slazem s njenim postupkom
    potpis
    uz dodatak da po prirodi nismo monogamna bića i jednostavno danas volim muža, ali za 10 godina... tko zna...

  31. #31
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Citiraj seni prvotno napisa Vidi poruku
    ne znam, kako vi, ali ja ne gledam ljubav i to bilo kakvu ljubav iz pozicija oprastanja i ne oprastanja. i da budem iskrena ova silina topika sto bi kome oprostili ili ne bi mi je hm, hm....
    meni je opcenito taj modus grijeha (a svi smo grijesni) pa oprosta, pa tako u krug, prilicno stran. kao mehanizam vladanja vjerojatno funkcionira, pa tko voli nek izvoli.

    u principu sam oprezna (tijelo mi se samo od sebe ukoci) kad sam u drustvu osoba kojima je svaka druga rijec ljubav, zrtva, pa opet bezgranicna i bezvremenska ljubav itd., te sve prsti od silne ljubavi, a nekako ti to izgleda kao neka maska, i svako toliko iz te maske izviri poneka ostrica.

    inace, sestrinska i bratska ljubav su sasvim nesto drugo od ljubavi izmedu partnera, i to ne po tome sto bi jedna bila visa ili niza, nego po tome sto sa bracom i sestrama u pravilu ne zivis i ne dijelis svakodnevnicu, a sa partnerom da.

    sto se tice dijeljena ljubavi, savjeta, pameti i slicnoga po tome da li je neko ateista, agnostik, nesto trece, krscanin, budist ili nesto deseto, mi je potpuno van pameti (oprostite na nesto jacem izrazu). i uz to uopce ne funkcionira. covjek to sto je, to sto radi, to sto zna, moze i stvara, naprosto mora zaraditi. ne pomazu tu nikakva ogrtanja u razne izme.

    pri tom, cisto pragmaticno gledano, ne postoji the ateist, niti the budist (da pojednostavnim stvar) a ako nam netko tu uvjerljivo objasni da smo cvijeta i ja "sadrzajno" klonovi the ateista, a kumpiric i pinguica opet "sadrzajno" gledano klonovi the vjernika, e pa zasluzuje nobelovu nagradu.

    pred nesto vremena sam gledala odlican stari film "Rayanova kci". toplo preporucujem.
    kud ćeš na me, silo nečista.

    o ljubavi imam slična razmišljanja.
    Posljednje uređivanje od krumpiric : 10.01.2012. at 19:11

  32. #32
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Zato sam tebe i uzela. ti si vjernica. Pingiuca je vjernica. Ali mi se ne doimate jako slicne.
    E sad kod cvijete i mene nije mi bas uspjelo, mozda nismo tako razlicite. Ali posto ja ljude ne definiram "izmima" i ne pazim na satu , nisam se mogla sjetiti tko je sad ateist, tko agnostik...
    Posljednje uređivanje od seni : 10.01.2012. at 19:39

  33. #33
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    ma znam, zezam se
    ali da, slažem se s idejom, eventualna (ne)vjera u bog(ove) nikakve veze s karakterom nema
    očigledno,

  34. #34
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    bome i mene si zabrinula, gledam ovaj krumpirić-pinguica par, pa onda seni-cvijeta par, pa si mislim što i gdje sam to napisala da sam odjednom suprotni pol postala za ime sveto

  35. #35
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    do tvog drugog posta, pala mi napamet jedino zdrava hrana

  36. #36
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Sto jes jes, nije mi bas uspjela usporedba. Preslicnih smo stavova, ali opet nismo klonirane.
    Ali u brzini ti si mi prva pala na pamet, kao ateistkinja.
    A sto se tice hrane, mislim da bi se i tu slozile. Jedes zdravije, nego sto mislis.

  37. #37
    SikaPika avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,554

    Početno

    he he, kad moj brat kaže za svog sina - ma da je Al Capone, moj je, uvijek ću stati uz njega
    takva sam ja u odnosu prema svojoj obitelji, i svađamo se i mirimo, i različito mislimo, kao da nemamo iste roditelje, i različito živimo
    ali, kad mi je obitelj u pitanju, koliko god sa sestrama i bratom nisam bliska kao oni koji su s njima odrasli, uvijek bih stala uz njih i ne znam što im ne bih oprostila
    pinguica je na početku spominjala - biste li oprostili da brat prevari ženu, tuče dijete ili što već... pa da napravi takvo nešto, tko sam ja da mu opraštam, prvo bih pričala s njim, pokušala utjecati na njega, pomoći im, a ako ne bi pomoglo, pa neću ga se valjda odreći zbog toga, to sigurno ne bi popravilo situaciju
    kao što sam već napisala u topicu o tome što bih oprostila/ne oprostila partneru, isto ću napisati i ovdje, bratu i sestrama bih sve oprostila (ali ono, baš sve), osim da mi namjerno naude djetetu, s tim ne bih mogla živjeti - no, na sreću, svi ju obožavaju pa s tim nemam problema

    i da, kad smo kod bratske, sestrinske ljubavi prema partneru
    ne znam kako vama, ali meni je uz dijete MM sve na svijetu, i ljubavnik i prijatelj i brat, s njim dijelim sve
    recimo, partner ostane invalid, dakle, iz nekih razloga vam više nije ljubavnik, što preostaje nego bratska i prijateljska ljubav, agape jer, erosa više nema

    http://hr.wikipedia.org/wiki/Ljubav

  38. #38
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    odličan link sp

  39. #39
    mamasch avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,437

    Početno

    Moja sestra se prema meni jako ružno ponijela, možda ću i detaljnije opisati, samo iskreno ne znam odakle bih počela.
    Radi toga ne razgovaramo već par godina a živimo udaljene par stotina metara zračne linije, ne razgovaram ni sa mamom s kojom moja sestra živi, moja djeca ne viđaju baku ni tetu, zbog toga događaja živim u podstanarstvu i jedva spajam kraj sa krajem.
    Jedna jako ružna epizoda u mojem životu. Kao čovjek, sestra i kćer dala sam sve od sebe da sačuvamo odnos, i nisam uspjela.
    Srećom svjesna sam da sam učinila sve što je u mojoj moći, nemam grižnju savjesti.
    Ne znam kakav je san moje sestre, jedine koju imam, ali ja mirno spavam.

    Nikad joj neću oprostiti sebičnost i egoizam kojeg je pokazala, na štetu našeg sestrinskog odnosa, odnosa mene i naše mame, moje djece u njihovih bake i tete...
    ma ne znam više kako bih komentirala
    jako ružno

  40. #40
    Bodulica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    1,993

    Početno

    Stvarno ne znam odgovor na pitanje.

    Imam 8 godina stariju sestru koja mi nikad ništa nažao nije učinila, naprotiv...samo dobro.

    To ne znači da se svaki put slažemo oko svega i da jedna drugoj i ne uputimo koju kritiku, ali ne mogu zamisliti situaciju u kojoj ne bih s njom komunicirala. Mislim da bi mi srce od tuge puklo.

  41. #41
    SikaPika avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,554

    Početno

    da, i meni bi srce puklo
    ne znam, brat i ja smo baš imali i teških epizoda, kojekakvih prigovaranja..., no opet, ništa od toga nije tako strašno
    on voli reći da smo ljudi bez karaktera pa se ne znamo ni ljutiti jedni na druge
    ako se oko nečega porječkamo, onda se sanjamo i nikada ne pustimo da prođe duže vrijeme da se barem ne čujemo
    i onda uvijek netk ood nas dvoje krene, e buraz, je l' se ti šta ljutiš?

  42. #42
    mamasch avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,437

    Početno

    Na žalost nije se radilo o porječkanjima, nesporazumima, nervozi i sl, nego o perfidnom petljanju u moju obitelj, o vrijeđanju MM-a, našeg odnosa i odgoja naših blizanaca, o nagovaranju moje majke da pod argumentom "da mama želi svoj mir, pod stare dane" (do tada su obje žvjele u kući mog tate) mene i moju obitelj izbaci iz kuće i da se njih 2 usele u taj stan, o tome da je zbrisala 3 mjeseca na more i ostavila mojoj mami prljav posao mojeg iseljavanja bez pokazivanja dobre volje za dogovorom u kući u kojoj ima mjesta za 3 obitelji (a sda u njoj žive samo njih 2), o tome da niti jednom nije pitala imamo li se gdje preseliti i kako ćemo to za dvoje male djece izvesti, o tome da sam slučajno u hodniku, kasno navečer čula rečenicu "Oni (ja i moja obitelj) ti se žele uvaliti, iskoristiti, ne smiješ im to dopustiti, moraš se za sebe pobrinuti, a pri tome ćeš se pobrinuti i za mene". Tu rečenicu neću zaboraviti dokle god sam živa, dan danas me boli srce kad se toga sjetim. Otkako sam se odselila nijednom nije nazvala i pitala gdje smo i kako živimo, nijednom nijea zvala da čuje kako su joj nećaci. A do te epizode sve je bilo "divno i krasno" i baš sam pomislila da imam dobar temelj izgraditi lijep odnos sa svojom starijom sestrom, kao dvije odrasle žene. Ona nije udana, navodno ima dečka, za kojeg sam čula da povremeno živi sa njom i mojom mamom.

  43. #43
    gumbek avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Lokacija
    zg
    Postovi
    287

    Početno

    Kod mene je situacija slijedeća: Brat i ja smo posve različiti ALI mislim da je naša mama to vrlo brzo shvatila i cijeli život slušamo nas oboje kako je vrlo važno da se nas dvoje poštujemo,volimo i da si opraštamo,jer kad nje više ne bude mi ćemo ostati...I tako lijepo mi i funkcioniramo.Dali zbog maminog "tupljenja" ili smo jednostavno takvi,nemam pojma.
    I zapravo mi je super što kad je "gadno" mi smo skupa i složni a ako se svađamo,svađamo se oko gluposti tak da to jako brzo prođe.
    U mojoj situaciji mislim da bi mu oprostila sve,ali obzirom da mu nemam kaj oprostiti i da mi nije radio ništa nažao,ne znam dali bi drugačije razmišljala da je suprotno.
    Zapravo sam jako sretna što ga imam i što međusobno znamo da možemo računat jedno na drugoga.
    Za barem 50% sam sigurna da je bio majčin utjecaj topline i zajedništva koja danas zrači bratovim i mojim odnosom.

  44. #44
    Pinky avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    5,498

    Početno

    u pravilima filozofskog stoji da će se topici otvoreni kao ankete odmah ključati.
    ne vidim da se ključaju.

  45. #45
    Pepita avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    3,816

    Početno

    Nisu nas još uhvatili

    Ja zaista nemam pojma što bi komentirala.
    Nekako sam s bratom ok, uvijek smo oboje pazili da se ne dovedemo u situacije koje su bespotrebne.
    Rađe neki kompromis odmah na početku. Nekad ja povučem više, nekad on.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •