Pokazuje rezultate 1 do 33 od 33

Tema: MPO i liječnički karton djeteta?

  1. #1
    Snjeska avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Ni na nebu ni na zemlji...
    Postovi
    1,492

    Početno MPO i liječnički karton djeteta?

    Dakle, MPO mame
    smeta li vam što je u liječničke kartone naše djece unesen podatak o začeću putem MPO.

    U kojoj mjeri je uopće bitan način začeća?

    Ja ni sama nisam načisto s tim i ne znam smeta li me to zadiranje u našu privatnost i intimu.

  2. #2

    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,983

    Početno

    Da smeta mi, i kod iduceg djeteta (psssst, MM jos nezna da cemo uskoro po smrzlice ) necu dozvoliti da se to njoj/njemu upise u ljecnicki karton. Ne radi se o tome da se stidim sto smo do djeteta dosli uz pomoc MPO, vec sto smatram da to uopce nije relevantna informacija. Sto je po meni vazno da je beba zdrava, sve ostalo je visak detalja.

  3. #3
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno Re: MPO i liječnički karton djeteta?

    Citiraj Snjeska prvotno napisa
    Dakle, MPO mame
    smeta li vam što je u liječničke kartone naše djece unesen podatak o začeću putem MPO.

    U kojoj mjeri je uopće bitan način začeća?

    Ja ni sama nisam načisto s tim i ne znam smeta li me to zadiranje u našu privatnost i intimu.
    Nije smetalo dok nije počelo ovo po Saboru s frižiderima i praćenjem i dok nisam na topicu Kutak za filozofski trenutak pročitala stav jedne stručnjakine koja ima doticaja s djecom koja su rizična stav da su ta djeca nekako... ne znam definirat što je točno rečeno, ali me malo... ma ne prenerazilo nego sam ustuknula jer, ako sam to i očekivala, od možda pedijatara, drugih doktora, nisam od ekipe koja radi s takvom djecom. Ja ga koji put kažem u stilu "pazite mi je", iako je i to bezveze, jer sva djeca su svakoj mami i tati neprocjenjiva. Sad me to, iskreno, čini mi se akceleriralo u puste pretrage s Anom koje (možda) da nema tu krilaticu ne bi možda niti dobila, ovako je sve kao ekstra se pazi i kreće po nekoj svojoj spirali i putanji koja je (možda) pretjerana. Kad pitaju podaci o trudnoći - ja kažem IVF i je li bila čime opterećena (moja jest strepom b). Da ne kažem, nisam sigurna da bi to zapisali - kako bi inače znali? Znači, mi smo, koliko ja kužim, barem još (dok nema tih registara) u kontroli tog podatka ili se varam? Iskreno, mislim da je način začeća nebitan, barem nam to govore naši MPO-ovci i svjetske statistike koje ne dokazuju neke bitne razlike samo po začeću (osim ako sad ne iskrsne nešto u stilu topica Odijbanje UZV-a - da je kod djece praćene UZV-om više ljevaka, ali kako su to pak mjerili isto mi nije jasno kad je većina praćena, a oni koji nisu praćeni su (barem zasad) iz, pretpostavlja, drugačijih socijalnih sredina), bitan je tijek trudnoće. Odnosno, puno toga se zarola po nekoj predrasudi, eno čitam sad neka mama se čak misli da joj nije stari UZV aparat izazvao gubitak trudnoće, jer kao ne zna se itd. Mislim da je taj "argument" - "ne zna se" bio i kod ove forumašice koja radi s neurorizičnom djecom pa me malo frapiralo da baš netko tko je u tome tako misli, tj. tako mi se čini. Dosta je zbunjole u svemu tome - netko nešto pročita, bio stručnjak ili ne, i dođe do kratkog spoja. Dakle - i smeta me (jer ne mislim da je važno za tijek trudnoće pa onda sama ta notifikacija po psiho osnovi izazove možda drugačije odluke u smislu slanja na daljnje pretrage) i ne smeta me (moj otvoreni temperament + ona glupa predrasuda - da mi je "paze").

  4. #4
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    E, i da ja budem iskrena - ako bude druge trudnoće, i ako mi to ne bude "u interesu" (da mi treba za nešto uputnica, a ne daju mi), mislim da neću volontirat taj podatak, ali neću niti zanijekat ako me direktno pitaju, ali onda ću vjerojatno pitati zašto im to treba i zašto to notiraju (ako notiravaju), čisto da budemo kvit.

  5. #5
    Tia avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Viškovo-Rijeka
    Postovi
    847

    Početno

    mene ne smeta što u zdravstvenoj knjižici stoji da sam lječena zbog steriliteta, je li to pedica upisala na karton moram reći da ne znam, rekla joj jesam.
    U našem dosadašnjem kontaktu s liječnicima nisam spominjala to jer nisam smatrala bitnim da to primjerice spomenem ortopedu ili alergologu.

    Mislim da se taj podatak više tražio kad se pitalo nešto vezano za mene i trudnoću, tako da taj podatak je stajao i u trudničkoj knjižici i na mom otpusnom pismu iz rodilišta. Na Borninom otpusnom iz rodilišta to ne stoji.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Postovi
    742

    Početno

    Ma bezveze da se to piše u kartone ili npr kad napišu koliko je majka prije toga imala spontanih zar je to bitno??????
    Baš me zanima da li napišu "začet na stražnjem sjedištu auta"
    Mom djetetu to sigurno neće napisati!!!!!!

  7. #7
    Rene2 avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Na svom mjestu.
    Postovi
    1,906

    Početno

    Citiraj ici prvotno napisa
    Ma bezveze da se to piše u kartone ili npr kad napišu koliko je majka prije toga imala spontanih zar je to bitno??????
    Baš me zanima da li napišu "začet na stražnjem sjedištu auta"
    Mom djetetu to sigurno neće napisati!!!!!!

    Potpis!

  8. #8
    prima avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,142

    Početno

    Citiraj Tia prvotno napisa
    Mislim da se taj podatak više tražio kad se pitalo nešto vezano za mene i trudnoću, tako da taj podatak je stajao i u trudničkoj knjižici i na mom otpusnom pismu iz rodilišta. Na Borninom otpusnom iz rodilišta to ne stoji.
    ja nisam dobila otpusno za klinca nego "zdravstvenu knjižicu od rođenja do punoljetnosti" (žuta knjižurina) i tu je uredno označeno u kućici "postupak potpomognute oplodnje"- bar ne piše umjetna

    i smeta mi što piše jer nema razloga da piše. jedini razlog je njihovo mišljenje da sama činjenica o načinu začeća mijenja njegov zdravstveni status

  9. #9

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Blizu Velike Gorice
    Postovi
    83

    Početno

    Meni ne smeta gdje sta pise,neka pise,ne smeta mi govoriti o tome,ne sramim se nicega,najvaznije od svega mi je da sam ja docekala svoju mrvicu,i dao mi Bog da ih imama jos barem dvije!
    A di sta pise,uopce mi nije vazno,i ne zamaram se s tim!

  10. #10
    Snjeska avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Ni na nebu ni na zemlji...
    Postovi
    1,492

    Početno

    Citiraj Maxime prvotno napisa
    Da smeta mi, i kod iduceg djeteta (psssst, MM jos nezna da cemo uskoro po smrzlice ) necu dozvoliti da se to njoj/njemu upise u ljecnicki karton. Ne radi se o tome da se stidim sto smo do djeteta dosli uz pomoc MPO, vec sto smatram da to uopce nije relevantna informacija. Sto je po meni vazno da je beba zdrava, sve ostalo je visak detalja.
    E upravo o tome i ja razmišljam,
    sljedeće dijete (ako ga bude) će biti "dar prirode"

    Ima li koja pravnica među vama?
    Možemo li tražiti da se taj podatak briše iz liječničkog kartona?

  11. #11
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Citiraj Snjeska prvotno napisa
    Ima li koja pravnica među vama?
    Možemo li tražiti da se taj podatak briše iz liječničkog kartona?
    A da baciš udicu na Pravna pitanja, možda se neko zaintrigira? Jesi sigurna da piše u kartonu? Ja ne znam što piše u kartonu, mislim da čak niti ne piše jer mi se čini da je Anina tadašnja pedijatrica odmahnula rukom na podatak da je IVF trudnoća kao nevažan, nego sam ga ja dosad volontirala pri bilo kojem pitanju vezano za tijek trudnoće (koje razni specijalisti pitaju, pa upišu kad im se kaže). Meni ne piše na otpusnome, ne piše niti u onoj žutoj knjižici (ona ostaje prazna, u nju mi ne pišu, piše samo ime i prezime djeteta), a ja se isto pitam za što je uopće bitno za postojeće dijete (tj. njegovo zdravlje) ishod ranijih trudnoća, broj spontanih, broj vanmaterničnih, višeplodnih itd., pa koja je to sad trudnoća po redu, osim kao nekakva statistika za RH, nevezano za zdravlje tog kontkretnog djeteta. To je u dijelu "Prenatalna anamneza", rubrika "Ishod ranijih trudnoća", a u rubrici "Sadašnja trudnoća" je ovo vezano za to koja je trudnoća po redu (ne znam zašto je to bitno), pa je li postupak potpomognute oplodnje itd. Negdje sam pročitala da se Roda zalagala za tu žutu knjižicu, mogao bi netko znati na tom pdf-u relevantnost toga tj. što se s time htjelo. E, da, i svi ti onda specijalisti uredno kao neki bitan podatak pitaju i najčešće upisuju koja je trudnoća po redu, jel' ko kuži zašto je to bitno zbog zdravlja djeteta ili je to neki naučeni način uzimanja anamneze pa se održalo kao običaj?

  12. #12
    Snjeska avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Ni na nebu ni na zemlji...
    Postovi
    1,492

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa
    Citiraj Snjeska prvotno napisa
    Ima li koja pravnica među vama?
    Možemo li tražiti da se taj podatak briše iz liječničkog kartona?
    A da baciš udicu na Pravna pitanja, možda se neko zaintrigira? Jesi sigurna da piše u kartonu? Ja ne znam što piše u kartonu, mislim da čak niti ne piše jer mi se čini da je Anina tadašnja pedijatrica odmahnula rukom na podatak da je IVF trudnoća kao nevažan, nego sam ga ja dosad volontirala pri bilo kojem pitanju vezano za tijek trudnoće (koje razni specijalisti pitaju, pa upišu kad im se kaže). Meni ne piše na otpusnome, ne piše niti u onoj žutoj knjižici (ona ostaje prazna, u nju mi ne pišu, piše samo ime i prezime djeteta), a ja se isto pitam za što je uopće bitno za postojeće dijete (tj. njegovo zdravlje) ishod ranijih trudnoća, broj spontanih, broj vanmaterničnih, višeplodnih itd., pa koja je to sad trudnoća po redu, osim kao nekakva statistika za RH, nevezano za zdravlje tog kontkretnog djeteta. To je u dijelu "Prenatalna anamneza", rubrika "Ishod ranijih trudnoća", a u rubrici "Sadašnja trudnoća" je ovo vezano za to koja je trudnoća po redu (ne znam zašto je to bitno), pa je li postupak potpomognute oplodnje itd. Negdje sam pročitala da se Roda zalagala za tu žutu knjižicu, mogao bi netko znati na tom pdf-u relevantnost toga tj. što se s time htjelo. E, da, i svi ti onda specijalisti uredno kao neki bitan podatak pitaju i najčešće upisuju koja je trudnoća po redu, jel' ko kuži zašto je to bitno zbog zdravlja djeteta ili je to neki naučeni način uzimanja anamneze pa se održalo kao običaj?
    Ma joj ta žuta knjižica, to mi je priča za sebe :/
    Meni tamo nisu uopće upisali Dorino ime nego su stavili prezime i GEM1
    kao vječni podsjetnik na naš gubitak

    i što mi je najgore to će i Dori biti vječni podsjetnik

    moram vidjeti što mogu učiniti po tom pitanju

  13. #13
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Citiraj Snjeska prvotno napisa
    Ma joj ta žuta knjižica, to mi je priča za sebe :/
    Meni tamo nisu uopće upisali Dorino ime nego su stavili prezime i GEM1
    kao vječni podsjetnik na naš gubitak

    i što mi je najgore to će i Dori biti vječni podsjetnik

    moram vidjeti što mogu učiniti po tom pitanju

  14. #14

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    321

    Početno

    Smeta.

    Nemam problema reći da je dijete začeto IVF-om, ali kome želim i kad ja to želim. Nisam bila ni svjesna činjenice da su te stvari negdje zabilježene dok me prijatelj liječnik nije o tome obavijestio. Moj je dojam da to graniči s diskriminacijom.

    Btw. moje je dijete najzdravije u vrtiću. A ide u vrtić od jaslica, budući da nismo imali alternative. Toliko o boležljivoj ivf djeci...

  15. #15

    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    24

    Početno

    Cure, ako ćemo se mi sramiti MPO-a kako očekujemo pobjediti predrasude u Hrvatskoj. Uvijek sam svima govorila da idem na IVF ,jer su ljudi znatiželjni zašto još nemam djecu ,a ja sam loša lažljivica i općenito ne volim kriti stvari.Uglavnom sam nailazila na podršku i bodrenje,ponekad na ravnodušnost ,nikada na protivljenje. Otkad sam trudna ,(a sve se nekako događalo baš oko Petirkinog istupa u Saboru),javlja mi se nelagoda jer ne želim da mi dijete bude obilježeno kao alien. Međutim,jedini način je ponašati se normalno i educirati druge,jer drukčije gledaš na MPO kad se radi o nekome iz tvoje okoline i djetetu koje znaš i voliš.

  16. #16

    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,983

    Početno

    zoja, fulala si po meni bit rasprave. ne radi se o tome da li nas je sram sto smo prosli MPO radi se o tome sto uopce nije povezan razvoj/zdravlje djeteta i MPO, to jest apsolutno nema razloga da se taj podatak pise u ljecnickim kartonima ili zdravstvenim evidencijama. Jedna forumasica je vec negdje napisala da isto ne pise kada je dijete zacete na zadnjem stricu u autu ...

  17. #17
    tinaka avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    Iza...
    Postovi
    906

    Početno

    Ako će ovisiti o meni i ako ću moći utjecati na to da mi se dijete tako ne stigmatizira, sigurno neću dati da se taj podatak upiše. Ne zbog srama, dapače, svi oko mene znaju da se borimo s tim problemom, nego zbog toga što smatram da djeca začeta potpomognutom oplodnjom nisu različita od ostale djece.
    Da li su začeta spermijem i jajnom stanicom? Jesu.
    Da li su rasla u majčinom trbuhu? Jesu.
    Da li su majke imale porod? Jesu.
    Ima još dosta toga o čemu bi se dalo raspravljati i ići puno dublje u tematiku, ali nadam se da će se javiti koji pravnik koji zna kako i što se može protiv toga.

  18. #18
    mmaslacak avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    N.Zagreb
    Postovi
    818

    Početno

    Ma joj svašta ti doktori pišu u kartone, ja sam jedne prilike škicnula u svoj dok sam čekala kod sestre i piše u njemu (ne sjećam se datuma, niti da sam mu to spomenula) trudna?
    Pa onda opet švrakopis, nečitljivo, pa opet neki drugi datum te zabilježeno: misli da je trudna?
    Ja gledam i smijem se, pitam se otkud taj podatak mome dr. opće....
    A do tada sam mu išla samo radi kašlja, sve do taj put kada sam to pročitala, onda sam već čekala uputnice za nalaze za lpsc/hyst.
    Mislim da sam mu u šali jedne prilike rekla da neću antibiotike jer sam možda trudna , naravno poznato vam je svima koliko smo puta preskočile neku kuru lijeka ako u upustvima stoji da ne smiju piti trudnice, nekako sam svaki ciklus prije naše dijagnoze oligo mislila da je baš taj dobitni..
    Poznat osjećaj?
    ali ovo za IVF beba mi je malo bezveze ako pišu u karton, jer da su boležljiva ili šta god već, nije istina, a i čisto sumnjam da imaju "prednost" tipa da sestra kaže doktoru: Evo IVF beba te da odmah idemo preko reda, onda bi dozvolila neka pišu, a ovako nek se nose!
    Ako smatraju da moraju biti "žigosana", onda neka ih tretiraju kao prinčeve i princeze, jel tako?!

  19. #19
    Pcelica Mara avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    3,285

    Početno

    Dok sam bila trudna primjetila sam da mi dr. nije napisao u trudničku knjižicu da sam prošla liječenje neplodnosti i stimuliranu ovulaciju. Pitala sam ga za to, a on je odmahuo rukom, ma što će ti to, nije važno. E sad, meni jest, ali neka mu...
    A za djecu... Nemam IVF bebu, ali da imam smetalo bi mi to markiranje. Uostalom, taj podatak stoji u trudničkoj knjižici i to je sasvim dovoljno. Ako već imaju pisati za IVF djecu, neka pišu za sve, neka onda budu rubrike IVF, zalomilo se, itd. :/ Pa neka prate i kako se razvijaju djeca iz neplaniranih trudnoća. Da, smeta mi!

  20. #20
    lara01 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    1,734

    Početno

    Ja sam jako podijeljena oko toga i već smo mislim raspravljali o ovome :/

    Sa jedne strane mi je to isto kao i većini ovdje nevažan podatak za zdravlje i razvoj djeteta i ne vidim potrebu da to piše u djetetovom kartonu (kod moga sigurno piše). A opet, kako ćemo dokazati da su MPO klinci jednako zdravi i aposolutno i po svemu jednaki prirodno začetoj dječici?
    Ako pedijatri imaju podatak da je moje ili nečije drugo dijete MPO i ako kroz redovne preglede i posjete vide da je normalno zdravo/bolesno dolazi se do relevantnih podataka koji ruše tu famu o našim klincima.
    I zato nisam sigurna šta misliti i kakav mi je u stvari stav oko ovoga.
    Ja sam našoj pedijatrici i svim liječnicma kod kojih smo bili sa lavićem, rekla da je IVF bebica i moram primjetiti da nitko nije niti trepnuo na taj podatak.

  21. #21
    Pcelica Mara avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    3,285

    Početno

    Citiraj lara01 prvotno napisa
    A opet, kako ćemo dokazati da su MPO klinci jednako zdravi i aposolutno i po svemu jednaki prirodno začetoj dječici?
    Zašto bi to trebali dokazivati? Tko je dokazao suprotno? Tko želi nešto dokazivati neka napravi istraživanje uz pristanak roditelja da njihova djeca sudjeluju u studiji.

  22. #22

    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,983

    Početno

    Nasa djeca nista nemoraju dokazivati Znanstvenici do danas nisu uspjeli dokazati da kod djece zacete MPOom ima vise bolesti ili deformacija nego kod djece zacete 'prirodnim putem' (2% u oba slucaja!).

  23. #23
    Tia avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Viškovo-Rijeka
    Postovi
    847

    Početno

    Citiraj prima prvotno napisa
    Citiraj Tia prvotno napisa
    Mislim da se taj podatak više tražio kad se pitalo nešto vezano za mene i trudnoću, tako da taj podatak je stajao i u trudničkoj knjižici i na mom otpusnom pismu iz rodilišta. Na Borninom otpusnom iz rodilišta to ne stoji.
    ja nisam dobila otpusno za klinca nego "zdravstvenu knjižicu od rođenja do punoljetnosti" (žuta knjižurina) i tu je uredno označeno u kućici "postupak potpomognute oplodnje"- bar ne piše umjetna
    imaš prav piše mi i to.

    Što se tiče otpusnih i sl. u Rijeci sam dobila žutu knjižicu + onu za cjepljenje, sve popunjeno što oni u Rodilištu popunjavaju+ otpusno za mene+otpusno za Bornu

  24. #24
    lara01 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    1,734

    Početno

    Gle, mi kao da u živimo u dvije različite države.

    Da je netko na ono Petirkino s***e u Saboru izbacio podatak o tome da je u Hrvatskoj 2006. od ukupnog broja rođene djece njih xy% MPO i da je od tog ukupnog broja njih neznamkoliko bolesno ili zdravo itd....a da je od ukupnog broja prirodno začete djece njih opet ne znam koliko rođeno sa takvim problemom itd itd.... začepile bi se gubice i Petirke i svih njima sličnih.
    To bi bili statistički, istiniti, relevantni podaci i nikome više nikada ne bi palo na pamet pomisliti, a kamoli izgovoriti da su naša djeca različita.
    I budite realne, još uvijek su u ovoj našoj državi u velikoj većini oni koji misle da naša djeca imaju neku "kvačku", koliko god vi naivno mislile drugačije.
    I ponavljam, prva bi potpisala da mi sin bude dio takvog nekakvog istraživanja / statistike kakogod se to zvalo jer je mogući benefit ogroman.

  25. #25

    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,983

    Početno

    Razliciti ljudi, razliciti stavovi. Nisam rodila svoju kcer kako bi maloumnim individuima slicnima Marijane Petir ista morala dokazati, niti da mijenjam 'mind set' stanovnika u drzavi gdje trenutno zivim.

    Dobrobit naseg djeteta je na prvom mjestu, s tim sto trenutno smatram da uopce nije bitno da se razbacujem s informacijama da je nase dijete zaceto putem MPO.

  26. #26
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Citiraj lara01 prvotno napisa
    I ponavljam, prva bi potpisala da mi sin bude dio takvog nekakvog istraživanja / statistike kakogod se to zvalo jer je mogući benefit ogroman.
    Lara01, dijelom dijelim tvoju otvorenost, ali ipak mislim da ne moramo za svaku stvar mi izmišljat toplu vodu - ako su svjetske statistike takve da nije uočeno značajno odstupanje, onda bi trebala Hrv. vjerovati, ili se pak misli da su naše klinike lošije i rade nešto drugačije nego vani?. Za jednu malu državu, koja treba stezat kaiš, to je razbacivanje novaca i drugih resursa, a nisam sigurna da bi taj exercise ionako nikog uvjerio, ako ne vjeruje vanjskim statistikama i istraživanjima.

  27. #27
    Suncem.m. avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    1,312

    Početno

    Citiraj Pcelica Mara prvotno napisa
    Citiraj lara01 prvotno napisa
    A opet, kako ćemo dokazati da su MPO klinci jednako zdravi i aposolutno i po svemu jednaki prirodno začetoj dječici?
    Zašto bi to trebali dokazivati? Tko je dokazao suprotno? Tko želi nešto dokazivati neka napravi istraživanje uz pristanak roditelja da njihova djeca sudjeluju u studiji.
    I meni smeta. Nisam ni vidila na početku da je sve to zabilježeno u žutoj knjižici. Tek kada sam došla kod pedijatrice i kada je ona to pročitala i prepisala u karton.

    Da me neko pitao želim li se pridružiti nekakvoj studiji uvjerena sam da bi pristala.
    Ovako mi taj podatak djeluje kao nekakvo obilježavanje. Jako ružno i bez ikakve svrhe

  28. #28
    rvukovi2 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,123

    Početno

    a od kud vam ideja da se to upisuje bilo radi kakve studije?

    i moj sin ima upisano da je začet IVF-om u žutoj knjižici, čak je i moj kasni spontani blizanaca upisan i jedini razlog zašto se zbog toga ne nerviram je taj što naša pedijatrica koja je to sve vidjela i zna, nikad ničime nije dala do znanja da je to važno za njegovo zdravlje-prije bih ja sama pridala i jesam u određenom trenutku pridavala tome neko značenje nego ona.

    ali da to krenu upisivati npr. u nekoj vrtićkoj evidenciji, ili školskoj-onda bih zaista digla graju jer se način na koji je moj sin začeti zaista nikoga ne treba ticati.

    što se tiče onakvih maloumnih istupa ala gđa P. kod takvih ljudi je sve stvar uvjerenja, a ne znanosti.
    da je htjela pitati znanost, mogla je to i učiniti i dobila bi relevantne podatke iz svjetske literature-samo da je htjela.
    ona namjerno širi dezinformacije i namjerno se služi populističkim rječnikom, ala frižider i slične fore da neuku većinu pridobije za sebe.

    nije ona baš tak naivna kako se nama čini.

  29. #29
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Citiraj rvukovi2 prvotno napisa
    a od kud vam ideja da se to upisuje bilo radi kakve studije?
    Je li možda ti znaš zašto se u žutoj knjižici upisuju ti razni podaci - tipa koja trudnoća po redu, pa ishodi prijašnjih trudnoća, pa način začeća itd. Ja ne kužim kakve to ima veze za zdravlje djeteta nosioca te knjižice, pa smo onako po inerciji zaključili da je to vezano za nekakve statistike - jer drugog razloga nismo dokučili (tipa koja je trudnoća po redu kao zdravstveni podatak vezan za dijete x, npr.).

  30. #30
    Suncem.m. avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    1,312

    Početno

    Citiraj rvukovi2 prvotno napisa
    a od kud vam ideja da se to upisuje bilo radi kakve studije?
    Pa ja ne mislim da je radi ikakve studije.
    Nego sam rekla - da je za nekakvu studiju trebalo bi tražiti pristanak. Tek takvo upisivanje bi nešto značilo.
    Mislim da bi kao svrha te knjižice trebala biti da objedinjuje kompletnu povijest bolesti.
    Ali sumnjam da će ona tu svrhu ispuniti kako treba.
    Citiraj rvukovi2 prvotno napisa
    ali da to krenu upisivati npr. u nekoj vrtićkoj evidenciji, ili školskoj-onda bih zaista digla graju jer se način na koji je moj sin začeti zaista nikoga ne treba ticati.
    To bi stvarno bilo apsurdno i nadam se da do toga neće doći.
    Ali bojim se da će se taj podatak prepisivati u medicinski karton cili život.

  31. #31
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Mislim da će IVF atribut otpast s pedijatrijskim kartonom, tj. kad djeca dođu kod dr-a za odrasle (narastu).

  32. #32
    Snjeska avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Ni na nebu ni na zemlji...
    Postovi
    1,492

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa
    Mislim da će IVF atribut otpast s pedijatrijskim kartonom, tj. kad djeca dođu kod dr-a za odrasle (narastu).
    zar se karton ne seli zajedno sa djetetom???

  33. #33
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Citiraj Snjeska prvotno napisa
    Citiraj ina33 prvotno napisa
    Mislim da će IVF atribut otpast s pedijatrijskim kartonom, tj. kad djeca dođu kod dr-a za odrasle (narastu).
    zar se karton ne seli zajedno sa djetetom???
    Mislila sam reći kad djeca odrastu - ali je onda moj karton kad sam bila dijete (e, tamo ima isto podataka čudnih rubrika za označavanje, što je valjda tada bilo aktualno - tipa je li soba vlažna u kojoj se spava itd.) tu u ZG-u kod moje dr? Ako se to sve ulaže u taj karton onda nisam znala.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •